Boerendansgroep oogste succes bij de studenten Kunst verwarring Zomeruitverkoop Hard tegen hard in Athene Naar het zuiden Het oog gericht op Duitsland - nu. V.V.V.-nieuws Vrijdag 23 juli 1963 44e jaargang no. 56 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administr atie s Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 4 Weekendwijding. Jaap Zwart aan het orgel. Te vluiï naar links. Soester Paartlen-successen. Voorlichting imkers. Geen voorrang verleend Jongens van camping weggejaagd. POLITIETEL. 4444 TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 SOESTERI OÜRANT Abonn. p. kwart, f2.50 - per post f3. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Op gevaar af te worden beticht oer conservatief te zijn, behoudend, dom, onartistiek en onkunstzinnig, willen we toch beweren dat veel van wat thans als kunst wordt geponeerd niets anders is dan wat onzinnige .spielerei" van ontevredenen, onvolgroeide en wat losgeslagen geesten. Van jonge mensen die een innerlijke weerstand voelen tegen allees wat was en is, hoofdzake lijk omdat zij onmachtig zijn dit te verbeteren of omdat hen dit te lang zou duren eer zij het kunnen berei ken. Toch willen zij opvallen, in de publici teit komen, geld verdienen Dus zoe ken zij naarstig naar nieuwe vormen op het gebied van beeldende kunst en literatuur en liefst zo, dat het choqueert, want dan valt het op. Dat zoeken naar nieuwe vormen kan voortvloeien uit een kunstzinnige gave, maar we dienen te bedenken, dat die gaven vrij zeldzaam zijn en vooral dat alles wat zich in een nieuwe ge daante op kunstgebied aandient niet daarom als kunst gezien kan en mag worden. Aan dit laatste nu - zo komt het ons voor - geeft men zich te gauw en te gemakkelijk over. Het z.g. abstracte schilderen en het ^ion-figuratieve kan voortvloeien uit een waar zoeken en een zuiver kunst zinnige gave. Dan zal het ook tot fraaie, te waarderen vormen en kleu ren leiden. Men is echter te licht ge neigd om dan alles wat in die trant geschilderd, getekend of gebeeldhouwd wordt een kunstzinnig aureool te ver lenen. er diepe betekenis aan te hech ten en van een worstelende kunstenaar te spreken, juist omdat het onbegrij pelijk, verward en vreemd is. alleen meer verf. maar bet nen zich van cement, klei, zand. papier, oud roest en dergelijke materialen, om maar met Iets anders dan gewoon te voorschijn te komen en daarmee nieu we effecten te bereiken. Effecten die als kunst worden aangediend, doch het in vele gevallen beslist niet zijn. Niet zijn althans voor de mens, die door kunst ontroert wil worden, die iets aanvoelt van een hem begrijbare denkwereld, welke (nog) niet de zijne behoeft te zijn maar die hij toch kan en wil benaderen Er heeft zich een apart wereltje in de kunst ontwikkelt, waarin de een de an der dekt, helpt en poneert, doch zonder dat men kan zeggen, dat deze groep waarlijk contact heeft met het volk, met het publiek. Directeuren van musea en kunststich tingen beijveren zich om vooral het jonge talent te zoeken en organiseren tentoonstellingen van werk van on volgroeide schilders of beeldhouwers en omdat zij dit doen is er altijd een zeker aantal mensen, dat het werk dan wel voor ..kunst" wil aanzien en er loffelijk over spreekt of schrijft En dat sleept weer andere mee. die niet voor dom of conservatief versleten willen worden en die meegaan in het koor der bewonderaars Bewonderaars van iets wat zij zelf weliswaar niet begrijpen - zoals ons al menig maal. zelfs van organisatoren van zo'n tentoonstelling is gebleken - maar je kunt nooit weten. Hoe meer er gaan zeggen, dat het toch wel iets is, hoe zekerder dat wordt, hoe meer geld er in zit en er uit te halen is. Doch wat het waarlijk kunstzinnige in het werk dan is, dat weet men maar al te vaak niet te zeggen. We worden geconfronteerd met expo sities van pop-art. Het zijn soms erg Ook de rivier kent zijn verkeersproblemen en -regels. Hier zien we hoe grote verkeersborden worden gereed gemaakt om een plaats te krijgen in bet Tsjechische deel van de Donau. De op deze foto afgebeelde borden geven respectievelijk aan dat er gekeerd mag worden (links) en dat inhalen ver boden is (rechts). De borden worden met zware ankers aan de rivierbodem verankerd. Het aantal beeldende kunstenaars heeft zich na de oorlog enorm uitgebreid en we mogen gerust stellen, dat dit een gevolg is van het non-figuratieve uit beelden, omdat hiermee gemakkelijker ..geschmiert" kan worden, er ogen schijnlijk minder vak- of ambachte lijke bekwaamheid bij nodig is. Deze schilders gebruiken ook niet Karei van der Plasse Zoekt wat leuke dassen In de uitverkoop. Die je goed kunt wassen, Bij zijn pakken passen, Met een nétte knoop. Hij koopt bij een dame, Kent haar niet bij name, Maar wel van gezicht; En ze keuren samen. Uitverkoop-reclame 't Is een schattig wicht Zij is niet verlegen. Heel gauw te bewegen Samen uit te gaan; Afgezien van regen Zal hij hallef negen Bij het parkje staan Om zijn hals het snoepje, Rood met een wit nopje, Uit haar uitverkoop. ..Want die", zegt het popje, Met een schouderklopje, Strikt de netste knoop Van zo kwart na achten Loopt hij haar te wachten Tot een uur of tien Droevig in gedachten, In verlangend smachten. Er is niets te zien Ja, toch welacht heren die daar paraderen, Zonder te mankeren Met een rooie knoop; Nopjes etaleren, Straal elkaar negéren En zo profiteren Van de uitverkoop JAAP MIJDERWIJK. leuk gevonden knutselarijtjes, maar om dat leuke vinden, om die fantasie, is het toch nog geen kunst Al dit gedoe toont slechts een ver warring der geesten, waar menigeen nu bekendheid en geld uit slaat, maar wat geen stand zal houden, omdat het in wezen geen kunst is. Er is reeds een verandering merk baar en hoe verder we van de oor logsgeneratie afkomen, hoe meer kunst er weer komt Het gaat hard tegen hard tussen ex- prëmier Papandreou en koning Kon- stantijn van Griekenland Dat was al 'n tijdje zo, maar nu blijke uit de publikatie van een aantal brieven waarin de jonge vorst zijn oude eer ste minister regelrecht de huid vol- scheldt. Papadreou wordt er daarin van be ticht dat hij goedvindt dat allerlei linkse elementen in het leger infil treren. De vorst meent dan ook in het belang van de veiligheid van de staat gehandeld te hebben door een zo zijn plicht verzakende premier aan de kant te zetten. De infiltraties waar het hier om gaat hebben hun oorsprong op Cyprus, Een aantal Griekse officieren - klandes- tien daarheen gestuurd in verband met een dreigende Turkse invasie vormde de kring Aspida En aan die kring is ook weer de zoon van de premier, prof. Andreas Papandreou, verbonden De verhouding tussen de Griekse na tionalisten op Cyprus en Athene zijn doorgaans niet zo best geweest omdat Papandreou noch zijn voorgangers er voor voelen ten behoeve van aarts bisschop Makarios de kastanjes uit het vuur te halen. Prof. Andreas daaren tegen is wel zeer gezien bij deze Cy- prisch-Griekse troepen, in de eerste plaats nationalisten en zeker niet al lemaal links. Alarm. Generaal Grivas, weer een andere Griek die zich met Cyprus inlaat, lichte het paleis in. Er bleek reden voor alarm. Een eigen politiek door het leger droeg alle gevaar in zich dat de verhouding tussen Anthene en Ankara ernstig verstooord kon wor den, iets wat dan bovendien een ake lige crisis in de N.A.V.O, kon ver- Op beheerste wijze hebben Indonesische jongelui woens dagochtend bij de Nederlandse Ambassade in Djakarta geprotesteerd tegen het verblijf van de papoea-voet- baller Dominggus in Nederland. Het spandoek dat men meevoerde sprak wel van het verbreken van de diplo matieke banden als Dominggus ..niet terug zou mogen komen", maar zoals de foto laat zien was de situatie vrij kalm en werden er geen strijdliederen gezongen of onvriendelijke dingen geschreeuwd. wekken. Toen minister van defensie Garoufalias dan ook begon te zuive ren, had dat de zegen van de koning Papandreou daarentegen verzette zich. hij kon een anti-linkse campagne niet hebben, nu hij juist door steun van die groepen aart de macht was geko men De betogingen en demonstraties, waarbij zelfs doden vielen, waren ook niet alleen van zijn verstokte aan- aangers in de Centrumunie-partij, maar ook van communisten Verkiezingen. Die tweedracht in de regeringspartij zorgde er ook voor dat het kabinet- Papandreou bijzonder weinig tot stand heeft gebracht. Dat het huidige kabinet een lang le ven kan hebben gelooft niemand Maar Papandreou is de enige die bij zonder gesteld is op verkiezingen. Zijn naam, verbonden aan een lan ge roemruchte periode van ageren. trekt stemmen en als hij de steun van links daarbij krijgt, kon hij wel eens aan de macht komen zonder nog rekening te hoeven houden met de verdeeldheid in zijn eigen partij. Dit temeer omdat de overigen al vaker getoond hebben niet te best tot sa menwerking te komen. Loopt het zo en keert Papandreou verstrekt terug, dan wordt dat voor koning Konstantijn na dit persoon lijke ingrijpen ook een persoonlijke nederlaag. Ongetwijfeld zal hij dat willen voor komen en met hem de huidige recht se oppositie. Wat dan gemakkelijk tot resultaat kan hebben dat men in de toekomst het een en ander zal zien af spel n op het Griekse politiek toneel dat góed kan passen in het kader van de Oudgriekse tragediën, maar wellicht minder in dat van wat men onder democratie verstaat. Voor een grote groep studenten van 38 nationaliteiten heeft de Soester Boerendansgroep woensdagavond in Utrecht een uitstekende en succesvolle uitvoering gegeven van oude Soester dansen. De acht dansparen traden op tijdens de slotavond van de internationale studentenbijeenkomst, die was georga niseerd om gezamenlijk de problemen in en rond landbouw en economie te bespreken. De laatste avond kwam er een wat luchtiger onderwerp aan de orde. want er werd een dansavond gehouden voor de studenten, die twee maal een voortreffelijk en uitgebreid optreden van de Soester groep hebben gezien. Nadat de laatste dans was ge toond. kregen de paren een ware ovatie. De opzet om de gasten iets typisch Hollands te laten zien. is volkomen geslaagd. Het bestuur van de organi serende studentenverenigingen heeft er werkelijk eer mee in gelegd de Soesters uit. te nodigen deze slotavond met enkele dansen op te luisteren. Het was de heer W Hartman, die telkens voor dat er aan een nieuwe dans werd begonnen in Soester dialect tekst en uitleg gaf. Het grootste succes boekte de groep wel met de dans die De Zevensprong heet Daarin komt het bekende „Dat is één, dat is twee" en zo verder tot zeven voor Bij de Amerikanen was deze dans blijkbaar niet onbekend, want ze sta ken hun mening hierover niet onder stoelen en banken Een hartelijk ap plaus ook. toen de vrouwelijke deel nemers in de Boerendansgroep aan het begin van hun optreden een man uit de zaal verzochten hun partner te zijn. De heren-leden vroegen even later een dame uit de zaal. Het programma werd vlot afgewerkt, terwijl de klompen prachtig klosten. Het was werkelijk een uitstekend op treden, waarmee de aanwezigen zich In de serie korte zomeravondconcerten in de Julianakerk te Soestdijk. wordt het orgel morgenavond bespeeld door de bekend organist Jaap Zwart. Verder werken met Han Kapsen- berg. klarihet, en Anne Holtrop, voordracht. Programma Orgel Toccata en Fuga in d moll van J. S. Bach. Klarinet en orgel Geestelijke liede ren. a. Wat de toekomst brengen moge b Ruwe stormen mogen woeden c Blijf bij mij Heer. Bijbellezing Declamatie. Orgel t Fan tasie over „Een vaste burg". Aanvang 20 uur. niet alleen hebben vermaakt, maar wat hen ook boeide. Hak maar op de ketel. Schip moet zeilen. Praat me niet van henengaan. Hé babeloontje. Plankendragen. Er ging eens door een boomgaard - het waren allemaal perfect uitgevoerde dansen, die het publiek tot bijval brachten. De Soester Boerendansgroep werd na haar optreden dank gebracht namens alle studenten door een bestuurslid van de organiserende vereniging. Hij zei o.a. aat hij het fijn vond. de Soester groep te hebben uitgeno digd, niet alleen omdat ze zo voor treffelijk danst, maar ook omdat hun optreden de buitenlanders deed ken nismaken met de klomp in een andere vorm dan souvenir. „Ze worden nog wel degelijk gedragen", zei hij De eerstvolgende uitvoering wordt ge geven in Soest, voor de patiënten van Zonnegloren. Dat gebeurt op 7 augus tus a.s. c W. J van E. uit Amsterdam die met een personenauto op de Soesterbergse- straat reed en de Hildebrandlaan wilde inrijden, sloeg daarbij te vlug links af. Hij werd daardoor aangere den door een vrachtauto bestuurd door L. v. d. B uit Amsterdam, die uit de richting Soestduinen kwam Er volgde een flinke botsing, waarbij de per sonenauto werd gekraakt. De bestuur der en zijn vrouw kwamen er nog betrekkelijk goed af. De auto moest worden weggesleept. Bij de op 21 juli te Hoogland gehou den keuring van fokmerriën wisten drie plaatsgenoten fraaie successen te behalen, n.1 A. J. Brink met „Corrie", A. J. v. d. Hengel met „Caronet" en A. A. van Zijtveld met „Carlotte" Iedere merrie won de eerste premie en de ster. Zaterdagmiddag. 31 juli a s.. te 14.30 uur. zal de heer W. A van Elmpt uit Soest, op de oude gemeentelijke kwe kerij aan de Van Weerden Poelman- weg te Soestduinen, even voorbij het natuurbad, enige voorlichting geven bij de bijenvolken van de secretaris van de afdeling Soest van de Ver voor Bijenteelt, de heer A. Dijkstra- De heer Van Elmpt zal behandelen het klaarmaken van de volken voor de heidedracht met de meeste kans op honing en de methode voor het mogelijk winnen van raathoning. Voor iedere Imker en adspirantimker valt er dus op deze middag veel te leren. Duitsland kampt met de gevolgen van een ernstige watersnood. Door de langdurige regens zijn vele bergstro men en riviertjes buiten hun oevers getreden. 13.000 mensen in Westfalen, Nedersaksen en Noord-Hessen verlo ren have en goed, 11 Duitsers ver dronken. De toeristen rijden echter met on verminderde snelheid langs en door dat gebied om maar snel hun vakan- tiedoel te bereiken. Dat kan overigens sneller dan ooit', want dank zij de openstelling van de gloednieuwe ver- keerstunnel door de Mont Blanc en allerlei andere nieuwe autowegen (zo als de gereed gekomen aansluiting tus sen ons „Hazenpad" en het net Duitse autobanen) worden de aantallen kilo metertjes aanmerkelijk verkleind en de rijtijden aanzienlijk bekort. De Franse en de Italiaanse presiden ten waren het daar wel over eens tijdens de feestelijke opening van de Mont-Blanctunnel. maar helaas ver liep het verdere gesprek te Courmayeur in een nutteloos herhalen van de eigen standpunten. De E E G. is met deze nieuwe wegver binding geen stap verder gekomen. Sterker nog in de tunnel wordt elk vrachtvervoer geweerd. Neen, de Euromarkt is er werkelijk niet mee gebaat. De autobestuurder W. v. D. alhier ver leende op de hoek Koninginnelaan- Regentesselaan geen voorrang aan de auto van J. v. d. M. uit Eindhoven. Een aanrijding met vrij ernstige schade aan beide auto's was het gevolg. De vakantietij d is in volle gang. Dat is Nederland niet te merken aan de vele auto's met verschillende nummerborden, die uit het buiten land komen, maar ook en vooral aan de dikwijls zwaar met koffers en an dere vakantie-attributen beladen Ne derlandse auto's. Het zijn meestal indrukwekkende ladingen, die de uit gaanders meenemen. Of ze het wer kelijk allemaal gebruiken, is een /raag. Er is ook iets veranderd aan het op vakantie gaan. Vroeger, en dat wil in dit geval zeggen nog geen tien jaar geleden, gingen we gewoon een paar dagen hei eigen land in. Als het kon en als we toch dicht bij de grens waren, wilden we nog wel eens bij „de buren binnenstappen", maar daar bleef het bij. Tegenwoordig is het een statussymbool om zover mogelijka met vakantie te gaan. In ieder geval naar het buiten land Bij onze favoriete landen is merk waardig genoeg ook Duitsland. Ondanks dat er altijd zo veel mensen zijn, die direkt ,.ach" en „wee" begin nen te klagen zodra er iets over Duitsland gezegd wordt. Ondanks dat er mensen zijn. die zeer bedenkelijk het hoofd hebben geschud, toen de verloving van prinses Beatrix met een Duitse diplomaat bekend werd. Veel van deze mensen gaan waarschijnlijk wel naar Duitsiand met vakantie. Dat is vanzelfsprekend inconsekwent. Hoe is nu de verhouding tussen het Duitse en het Nederlandse volk Het is moeilijk dat vast te stellen, want dan zou men dat iedereen moeten vragen. Maar het is zo. dat het vele Duitse bezoek hier en het Nederlandse bezoek in Duitsland duidt op een ver betering van de betrekkingen. Nu is reizen alleen uiteraard geen reden om te veronderstellen, dat de verhouding beter wordt, want er komt ook nog zo iets als persoonlijk con tact bij kijken Maar ook dat schijnt beter te worden, al zijn er heel veel mensen, die zich grondig ergeren aan de bordjes „Zimmer frei". Het vraagstuk van de verhouding tus sen de beide volkeren is aan de orde gesteld in de zondagmorgen-televisie uitzending „Früschoppen", waarvan de journalist Wemer Höffer de leiding heeft en waaraan buitenlandse journa listen deelnemen. Voor Nederlapd was er bij" die gelegen heid de békende Amsterdamse jour nalist Van Tijn. Hij heeft geen blad voor de mond "genomen. Hij heeft o.a. gezegd, dat men van Nederlanders niet kan en mag verlangen, dat met het verleden vergeet en dat het niet be langrijk is of de anti-semitische klad deraars in Bamberg in de kraag ge grepen worden of niet. Veel erger is het, zei hij. dat een boek, waarin Duitslands optreden in de twee de wereldoorlog wordt vergoeilijkt, zelfs verheerlijkt, veel aftrek vindt ondanks de hoge prijs van veertig Mark. Dat zijn, dunkt mij, eerlijke en open hartige opmerkingen, die een hand leiding kunnen zijn voor een gesprek, dat we met de Duitsers moeten voeren, willen we ooit tot echte verstandhou ding komen. KANTMAN. In Theater Carré beginnen deze week de voorstellingen van de 28e Snip en Snap Revue. Zoals U weet verzorgen wij de kaart verkoop en plaatsbespreking voor alle opvoeringen, die in dit Theater plaats vinden. Daar staan Willy Walden en Piet Muyselaar vooraan Ditmaal maakt ook Anneke Grönloh deel uit van het ensemble en zij schijnt zich in deze samenwerking goed op haar plaats te voelen. Al met al de moeite waard om er een reisje voor naar Amsterdam te maken voorzien van een plaatsbe wijs via ons V.V.V.-kantoor. Op het ogenblik zitten we in het volle seizoen van de dagtochten De bussen van Tensen rijden af en aan. Wacht niet te lang met bespre ken. U bent er dan van verzekerd, dat u de tocht, waarop u uw zinnen had gezet, kunt meemaken. Jeugdige fietsers, de inschrijving voor de 5e Jeugdfietstocht op donderdag- 29 juli, staat nog open. De kosten zijn 0,75. Bij de inschrijving ontvangen jullie een regiement, een deelnemers kaart en een speldje ter aanvulling van jullie verzameling. Van de tocht zelf met verrassingen, hindernissen en prijzen kunnen wij niets verklappen, maar daar het eind punt in Bosbad de Vuursch is, ligt het voor de hand om met het lunchpak- ketje ook een badpak in de fietstas te stoppen voor het opfrissertje na de prestatie. Het leek ons goed, jullie dit nog te vertellen. Met de schatgravertjes kijken we on geduldig uit naar de He augustus. We hopen dat het dan mooi weer zal zijn. Weten jullie nog dat we vorig jaar een paar maal moesten uitstel len vanwege de regen Laten we hopen, dat we deze keer niets hoeven te verzetten, maar onder stralende zonneschijn kunnen graven en grabbelen. Lees vooral het V.V.V.- nieuws geregeld voor bijzonderheden. Aan de vacantie van een viertal Soes ter jongens is begin deze week een even abrupt als onverwacht einde ge komen, toen zij van de beheerder van de camping „Kogerstrand" in De Koog op Texel te horen kregen, dat zij hun biezen konden pakken. Aanvankelijk scheen het nogal mee te vallen, maar de camping-beheerder toonde zich later zo verbolgen over het feit, dat het viertal op hun brommers op het kampeerterrein hadden gereden, hetgeen verboden is, dat hij ze weg stuurde uit de camping met de mede deling. dat ze binnen twee uur ver dwenen moesten zijn. De jongens waren 's morgens om vier uur op hun bromfietsen uit Soest ver trokken met de bedoeling om in De Koog twee wexen te kamperen. De campingbeheerder hield de jongens aan. toen ze op het kampeerterrein reden. Zij zeiden niet op de hoogte te zijn van dit punt uit het kampeer- reglement, maar daar nam hij geen genoegen mee. Ze kregen de aanzeg ging de camping te verlaten. Dat hebben ze gedaan en zo kon het ge beuren, dat het viertal de volgende dag alweer in Soest was. 's Avonds laat kwamen ze thuis aan. Ze hadden nog geen twee dagen van de vacantie „genoten". Zoals bekend is onze zaak de volgende weck gesloten wegens vakantie van ons personeel. Op maandag, dinsdag en woens dag, 's morgens van 9 tot 10 u., zal ons kantoor echter geopend zijn voor het afhalen van op advertenties ingekomen brieven.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1