Bewoners van Lange Brink weg hebben last van boompluis Een prinses verjaart Het oog gericht op de BB in 1%5 U KUNT NIET ALLES WETEN! Dinsdag 3 augnstns 1965 44e jaargang no. 57 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redaetie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 ZH veren jubileum van F. Posthumus Pseudo P.T.T.-ers aktief in Soest Negende rit zomercompetitie Vleesverkoop Pastoor Lommerse gewond bij aanrijding Soester vakantieganger in Italië redde 7-jarig meisje van de verdrinkingsdood. Jaarlijkse autotocht U.V.V. Soester icapster gaat in Amerika lesaeven. Bromfietsen en fietsen ontvreemd Collectes moeten exploitatie tekort voorkomen. SOESTER OÜRANT Abonn. p. kwart, fï.50 e per post f3. Verschijnt Ieders éfnsdag en vrUto». De heer F. Posthumus, concierge-bode aari het gemeentehuis alhier, is van daag in de vergadering van het College van Burgemeester en Wethouders ont vangen, zoals gebruikelijk is wanneer iemand op het gemeentehuis een ju bileum viert. De heer Posthumus was op zondag 1 augustus j.1. 25 jaar in dienst van de gemeente Soest Hij Is voor velen geen" onbekende, want hoe- velen zijn in de afgelopen jaren niet op het gemeentehuis geweest Ze trof fen er bijna altijd de heer Posthumus aan. die hen dan naar de desbetref fende afdeling verwees. De jubilaris is dus geen onbekende in Soest. Dat komt evenwel niet alleen door zijn werk op het gemeentehuis, maar ook door zijn aktiviteiten in het verenigingsleven Hij is o.a. oprichter van de Soester ijsvereniging Peter's Baan, waarvan hij enkele jaren voorzitter was. en op richter van de Kring van concierge- boden Midden-Nederland", waarvan hij eveneens geruime tijd voorzitter was. Hij bekleedt momenteel nog het voorzitterschap van de hengelsport vereniging in Soest en Baarn „De Snoekbaars". Hij is bovendien voor zitter van het district Utrecht van de Algemene Hengelaarsbond. Daarnaast heeft hij nog een hobby paardrijden. De heer Posthumus, voor wie het op 27 juli j.1. ook al feest was in ver band met de viering van zijn zilveren huwelijksfeest, diende van 1930 tot '33 bij het korps Gele Rijders (Rijdende Artillerie) in Arnhem. Van 1933 tot 1940 was hij bij het Wapen der Ko ninklijke Marechaussee in Friesland werkzaam. Hij heeft mede daardoor reeds 34 dienstjaren bij de overheid. Het ls gebleken dat een aantal win keliers de dupe is geworden van en kele personen, die zich als P.T.T.-er uitgeven en aankloppen om te vragen of er belangstelling bestaat voor het plaatsen van een advertentie in een nieuw te drukken beroepengids van de gemeente Soest. Als de winkeliers in derdaad willen adverteren, moesten ze direkt betalen. Gebleken is nu. dat er van een P.T.T.-aktie geen sprake is, Iaat staan van het drukken van een nieuwe beroepengids. De politie waar schuwt de winkeliers dan ook tegen de praktijken van de pseudo-P.T.T.- ers en verzoekt winkeliers, die wellicht alsnog bezoek krijgen van deze men sen, onmiddellijk het politiebureau te bellen, nr. 4444. Een harde wind, maar gelukkig droog, zo werd begonnen met 24 amateurs en nieuwelingen, die van start gingen voor een wedstrijd over 40 ronden, in totaal 46 kilometer. Er werd een be hoorlijk tempo gereden. Steenvoorden en Kruis waren de eer sten, die de lont in het kruit staken, maar het was nog te vroeg. In de tiende ronde probeerden v. d. Ploeg, v. d Tol en v d. Ham een ontsnap pingspoging. doch ook tevergeefs. In de dertiende ronde was het Cees Proosdij met aan zijn wiel Rik. Hees. Cees viel terug, maar Rik Hees ging door. Ronden lang bouwde hij aan zijn voorsprong tot hij ongeveer 150 meter had. Toen vond het peloton het genoeg. Een felle achtervolging bracht Rik weer in het peloton. Na wat scher mutselingen ging Rik Hees in de 30e ronde opnieuw er tussen uit. Hij kreeg al spoedig gezelschap van vier renners waaronder Cees Proosdij. Jac. v. d. Berg en W. Kruis. De rest van het pe loton viel in stukken. Cor Albert trachtte nog bij de kopgroep te komen, maar bleef zweven tussen kop en pe loton Ruttenberg voerde een ploegje van 4 man aan. maar ze konden de op gelopen achterstand niet meer goed maken. De eindspurt van de kopgroep was voor Rik Hees en zowaar wist Ger- rit Ruttenberg de spurt van de tweede groep te winnen. Uitslag: 1. Rik Hees (T), 46 km in 1,12 uur. 2. Cees Proosdij (Ti. 3. Jac. v. d. Berg <Tt 4. W. Kruis <Ped.). 5 Cor Albert (Ad6. Gerrit Ruttenberg <T) 7 A. van Halderen (Ad.). 8. A. v. d Ploeg (Ad.). 9. P. Bakker (Ad.). 10. W. Schaeffer (T). 11. Ed Bijl (T). 12. Jaap v. d. Broek (T). Bij de adspiranten. die in 25 ronden 29 kilometer moesten rijden en met 11 man van start gingen, kwamen drie renners te vallen en werden daardoor uitgeschakeld. Gelukkig vielen de ver wondingen nogal mee. Jammer genoeg waren het alle drie kanshebbers, n.1. Hulsken. Arie Bakker en Jan W. de Lange, maar de strijd ging door. Vier jongelui kwamen op kop en moesten in een felle eindspurt de punten verdelen De uitslag werd 1. W. Kotterer (Ad.) 29 km in 52 minuten. 2. P Krijnen. 3. J. Vonk. 4. J Zeeman. 5. T. Lutters (Ped.). 6. Ries van Breukelen (T) en 7. J. Riphagen (Ped.). Thea Hardeman. juist terug van va kantie. gaf haar rivale geen kans. Zij reed de twintig ronden (21 km) in 42 minuten. 2. Wendelien Albert. Woensdagmiddag te 2 uur heeft aan het slachthuis aan de Lange Brinkweg verkoop van vlees plaats. Een paar j'aar geleden kreeg Iedere Nederlander een „rood boekje" thuis, waarin wenken werden gegeven hoe men in geval van oorlog, waarin van fall-out sprake is, moet handelen. Het is. dat zal niemand ontkennen, een mislukte voorlichtingscampagne ge worden. De rode boekjes en de waar- schuwingskaarten zijn al lang uit de keukens en kelders verdwenen. Men sen, die toch niet helemaal gerust zijn, hebben ze misschien nog bewaard - in de doos voor bewaarpapieren. bij het garantiebewijs voor het horloge, het trouwboekje en de verzekeringspolis sen in. Sindsdien heeft men eigenlijk maar weinig meer van de BB gehoord. Of het moet al zijn in negatieve zin, van iemand, die veroordeeld is omdat hij verzuimde de lessen te volgen. Het is één van de bewijzen dat deze organi satie niet bepaald populair is in ons land. Maar dat is een ander hoofdstuk. Waar het in dit geval om gaat. is de voorlichting. Nederland heeft zelf geen kernwapens, onze bondgenoten wel. Die weten dus een heleboel van de uitwerking en de gevolgen af. terwijl wij het alleen maar van horen zeggen hebben Toen de BB haar voorlichting van het Nederlandse volk begon, werkte zij met gegevens, die al lang verouderd waren. Het bleek later, dat de risi co's in Nederland sterk verschilden, al naar gelang de woonplaats. Zoals gezegd, sindsdien is er eigenlijk maar weinig vernomen van de BB Dat betekent echter niet, dat er in de loop der tijden niets veranderd is. Integendeel zelfs, want in Amerika is men al heel wat verder met de voor lichting over de civiele verdediging dan hier in Nederland. Men heeft daar (bijvoorbeeld) de massale evacuatie ge schrapt en niet meer aangedrongen op de bouw van particuliere schuil kelders. Al die dingen zijn of worden vervangen door de inrichting en uit rusting van openbare fall-out plaat sen. voornamelijk ontworpen in pu blieke gebouwen, scholen, warenhui zen en banken. Elke schuilkelder heeft een „manager", mensen, die zich vrijwillig beschikbaar stellen voor het volgen van lessen, waardoor zij later de mensen wegwijs kunnen maken in de schuilkelder. Zij worden niet opgeleid voor het eigen lijke BB-werk. Het zijn zuiver vrijwilli gers. De bereidheid tot deze daad voor de medemens is. ruim voldoende om de vraag te dekken. De voorlichting in Amerika ls eerlijk. Men blaast de BB niet op. maar geeft eerlijk toe, dat deze organisatie het aantal doden 'oij een kernoorlog alleen maar tot op zekere hoogte kan beper ken. Het belangrijkste verschil met vroeger is de openhartigheid en het beroep op het gezonde verstand van de bevolking. Zo gaat het in Amerika. Misschien dat wij er over een paar jaar nog eens wat van horen. KANTMAN. Op de Birkstraat had zaterdagmorgen een aanrijding plaats, waarbij pastoor R. G. Lommerse gewond raakte. De pastoor reed op zijn fiets op de Vosse- veldlaan. Hij wilde de Hartmanlaan inrijden, maar lette bij het oversteken van de Birkstraat niet voldoende op het verkeer. Hij werd gegrepen door een personenauto, bestuurd door de heer M. Z. uit Amsterdam. Deze pro beerde door uit te wijken en krachtig remmen een aanrijding te voorkomen, maar slaagde daarin niet. De pastoor kwam onder zijn fiets terecht. Dokter Stroband verleende de eerste hulp. Hij constateerde een lichte her senschudding en een aantal gekneusde ribben. Hij heeft de pastoor in zijn auto naar huis gebracht. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. Dc data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australië ss „Perim" 4 aug. en ms „Themis" 6 aug. Brazilië ms „Gaasterland", 6 aug. Canada ss ..Rijndam" 3 aug. en ms ..Belgiën" 4 aug. Ned. Antillen ms „Arnmon" 3 aug. Suriname ms „Artemis" 4 aug. Ver. Staten v. Amerika ms „Koren dijk" 4 aug. Zuid en Zuid-west Afrika ms „Se- rooskerk", 4 aug. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Bittere komkommers legt u. in stuk ken gesneden, een paar uur in het water en de bittere smaak is verdwe nen. Indien gelei niet dik wil worden, druppel er dan het sap in van een ge raspte peen. Als slagroom niet stijf wil worden, kunt u er een beetje opgeloste gelatine aan toevoegen. Door enige druppels creoline op uw vuilnisemmer te sprenkelen, verdrijft u de vliegen. Op een groot deel van de Lange Brink- weg staan zgn. katoenpopulieren, die Iedere zomer een grote hoeveelheid katoenpluis produceren, dat niet al leen op straat, maar ook op de erven van de bewoners van de Lange Brink- weg terecht komt. Meestal beperkte de overlast zich tot het iedere avond borstelen van de kleren, maar dit jaar was het zo erg. dat 35 Lange Brinkweg-bewoners een brief aan het gemeentebestuur hebben ondertekend. De inhoud van de brief luidt „Ondergetekenden, bewoners van de Lange Brinkweg hier ter plaatse, bren gen u ter kennis, dat de vruchtpluizen van de aan genoemde weg staande bomen een jaarlijks terugkerende over last en ongemak bezorgen. Weg en tui nen maken ieder jaar weer gedurende lange tijd een verwaarloosde indruk als gevolg van de grote hoeveelheden vruchtpluizen. Ondergetekenden verzoeken uw geacht bestuur maatregelen te willen treffen, dat, hetzij door rooien van de bomr^ of anderszins, aan deze overlast een einde wordt gemaakt" Initiatiefnemer van de aktie is de heer G. Wassenaar. Hij vertelde ons. dat hij best nog meer handtekeningen had kunnen krijgen, „maar er was geen plaats meer op de brief". Hij zei. dat het nu al zo ongeveer acht jaar duurt, dat de bomen vruchtpluizen produce ren. „Het ene jaar is het erger dan het andere. Als de wind oost is, waait het de polders wel in, maar nu met de noordenwind komt het allemaal de kant van de huizen op. Dit jaar was het heel erg. De tuinen kwamen onder het pluis te zitten, waardoor veel mooie planten eenvoudig verstikten. Aan de tuinen hebben de Lange Brinkweg-be woners dan ook twee maanden geen plezier beleefd". „Het is zo erg geweest, dat we de Onze plaatsgenoot de heer Evert Hil- horst. met vakantie verblijvend op een camping te Feriolo dl Baveno aan het Lago Magiore in Italië, redde op 25 juli j.1 een I-jarig meisje uit Düs- seldorf (Dld.) van de verdrinMngs- dood. Donderdag 22 juli was dan weer de dag aangebroken, waarnaar de be jaarden van beide clubs der U.V.V. n.1. in Soestdijk en Soest-Zuid, met verlangen hebben uitgezien. Elk jaar is deze dag weer het hoogte punt en tevens de aanvang der va kantie van de ontspanningsmiddagen. Elke week n 1. komen de bejaarden samen op donderdagmiddag in Soest- Zuid in „De Viersprong" en in Soest dijk in het Anna Paulownahuis. Om 9 uur waren beide bussen, met de vertrouwde chauffeurs Buxdorff en Geerestein, startklaar De eerste etappe werd gereden in de richting Hilversum, via de Wereldom roep en diverse t.v.-studio's, naar het bekende adres „De Roemer" te Am stelveen, voor het gebruiken van een kopje koffie. Het weer was nogal gunstig, een bij zonderheid in deze grillige zomer: tot vijf uur 's middags bleef het droog. Om 11 uur werd de tocht voortgezet en ging 't via Schiphol naar de Haar lemmermeerpolder. Verder werd Zand- voort bezocht en ging de tocht naar het „Kopje van Bloemendaal", waar de tweede rustpauze was. Hier werden de meegebrachte broodjes voor de lunch genuttigd en werd genoten van de Kennemerduinen met zijn prachtige vergezichten. De componist onder het gezelschap, de heer Rens, had weer gezorgd voor een nieuw reisleid. dat afgewisseld met vaderlandse liedjes, werd gezon gen, waardoor er een prettige stem ming heerste in de bussen. De reis werd vervolgd via IJmuiden. Velser tunnel naar de theepauze, of schoon het moeilijk was een passen de gelegenheid te vinden in verband met de drukte van het vakantiever keer Eindelijk werd een geschikte gelegenheid gevonden. „Duinermaak' te Bergen-Binnen. waar in de tuin de thee werd gedronken. Toen de bejaarden weer in de bussen stapten betrok het weer en het be gon al spoedig te regenen, hetwelk aanhield tot de laatste rustpauze, ho tel „Amvo" te Volendam, waar het diner zou worden geserveerd. In dit prachtige restaurant met fol kloristische beschilderingen op het to neel, was het diner goed verzorgd. Het was jammer, dat een der deel nemers een flauwte kreeg, waarvoor echter spoedig hulp kwam. Zoals gewoonlijk bracht ook nu een der deelnemers een woord van dank aan de leidsters van deze tocht, met inbegrip van de vele helpsters aan dit festijn. Dit dankwoord werd door mevr. Kruit op de haar eigen gulle wijze beant woord. Om half tien kwamen de bejaarden welvoldaan terug in Soest van hun jaarlijkse uitstapje. Tot 16 september zullen er geen ont- spanningsmiddagea zijn wegens va kantie. ramen niet open koonden zetten Het spul kwam naar binnen waaien en in een oogwenk lag de tafel vol. Zelfs bij het eten had je het spul naast je bord liggen. En het wordt nu ieder jaar erger. De bomen worden groter en dus ook de productie. We hebben lang genoeg gewacht voordat we iets deden, maar het kan niet langer zo. Daarom hebben we de brief geschre ven. En wij kunnen er zelf niets aan doen Wegharken helpt niets, want het is vet spul dat aan elkaar kleeft", al dus de heer Wassenaar. „Het lijkt hier tegen de tijd dat de pluizen vallen wel een achterbuurt", zegt hij. Vandaar zijn initiatief. c Aan een reeks van successen van mej. Maria Rademaker is een nieuw toege voegd de reis die zij half augustus naar Amerika gaat maken op uitnodi ging van de organisatie van kappers- scholen in de Verenigde Staten. Daarbij zijn 100 scholen aangesloten Zij heeft de eervolle uitnodiging om er enkele nieuwe shows en demonstra ties te geven aangenomen. Zij heeft een druk programma voor de boeg, maar hoopt desondanks voldoende ge legenheid te vinden om kennis te ne men van de werkwijze bij het dames- kappen in Amerika. Maria Rademaker heeft de uitnodiging te danken aan haar goede prestaties op concoursen in binnen- en buiten land, waar zij steeds vele prijzen in de wacht sleept. Haar resultaten ble ven niet onopgemerkt, ook niet door enkele vooraanstaande personen in de Amerikaanse kapperswereld, met wie zij vijf jaar geleden voor het eerst in contact kwam. Dat was in Amsterdam Vorig jaar ontmoetten zij elkaar weer op de wereldkampioenschappen in Ba zel en toen werden de vage afspraken in definitieve omgezet. Mej. Rademaker zal o.a. in Chicago op enkele uiterst moderne, pas geopen de scholen jonge Amerikaanse kappers lesgeven. In Los Angelos geeft zij de monstraties, voordat zij doorreist naar Hollywood. Daar zal zij op uitnodiging van de president van de Amerikaanse organisatie, die haar inviteerde, enkele demonstraties geven. Het is niet denk beeldig, dat daarbij enkele beroemde filmsterren aanwezig zullen zijn, want die komen veei in de betreffende kap salon. In New York za! mej. Rademaker me dewerken aan enkele grote kappers shows. Als er nog tijd overblijft zal ze een bezoek van twee weken aan To- ronto brengen alvorens zij naar huis komt. Dat zo ongeveer begin novem ber zijn. In de afgelopen week zijn fietsen- t bromfietsdieven aktief geweest in Soest. Van J. V. uit Rotterdam en T. V. uit Soest werden de bromfietsen ont vreemd. die zij onbeheerd bij een café hadden geplaatst. De Soester A D. deed eveneens aangif te van ontvreemding van zijn brom fiets, die zijn voertuig bij het City Theater had gestald. De bromfiets van de Soester P S.. die zijn voertuig bij het station Soest- Zuid in de vrije stalling had geplaatst, verwisselde eveneens van bezitter. De Soester C O K. miste zijn fiets, die hij bij het City-Theater had ge stald. Ook hij deed aangifte bij de politie Een moeilijk jaar ligt achter ons. In korte tijd beleefde ons land drie verlovingen in ons koninklijk gezin. Prinses Irene beet het spits af, maar moest ook wel de grootste be proevingen doorstaan. Het leek er aanvankelijk op, dat zij geheel naar het buitenland werd verbannen en nimmer meer één voet over de Ne derlandse grens zou mogen zetten. Gelukkig heeft de koninklijke familie zelve het edele voorbeeld gegeven door van ganser harte te vergeven en te vergeten. Mogen wij dan achterblijven In Madrid heeft prinses Irene nu eei\ Nederlandse kamer en ongetwij feld zullen haar gedachten, als zij daar toeft, teruggaan naar Soestdijk en alle bekende plekjes en gezichten daar omheen Zo kunnen wij op onze beurt haar naam niet wegdenken uit de familie der Oranjes en zullen er toch op 5 augustus wel enkele vlaggen waaien ter ere van haar verjaardag. Weinig vlaggen misschien, maar toch welsprekende. Want als de ouders kunnen vergeven, moeten wij dat zeker kunnen. En als in ons koninklijk gezin een verjaardag wordt gevierd, mogen wij daar niet buiten blijven. 26 jaar is zij nu. De tijd gaat snel. Kleine meisjes worden groot en achter elkaar vliegen zij uit naar verschillende windstreken. Drie in één jaar en Irene het verst van ons verwijderd. Wij mogen hopen, dat er toch een nauwe band moge blijven met alle leden van ons koninklijk huis onderling, opdat zij niet door hun huwelijk uit elkaar groeien Wij feliciteren prinses Irene nu reeds van harte. De Commissie van Beheer van de Ge reformeerde Julianakerk aan de Ju- lianalaan heeft op de laatst gehouden kerkeraadsvergadering haar bezorgd heid uitgesproken over de gang van zaken met betrekking tot de exploita tie. De commissie is. nadat zij het fi nanciële verslag over het eerste half jaar van 1965 had afgesloten, tot de conclusie gekomen, dat de exploitatie rekening aan het einde van het jaar een tekort van 7.000.zal aanwijzen. Er zijn langdurige besprekingen ge voerd om een oplossing te vinden en de kerkeraad heeft nu besloten in de resterende maanden van dit jaar een collecte te houden, die per keer 1.900 zal moeten opbrengen, wil men hele maal uit de financiële zorgen zijn. De kerkeraad heeft voorts besloten in principe akkoord, te gaan met de aan leg van een zogenoemde kerktelefoon voor aansluiting met het bejaarden tehuis „Groot Engendaal". zodat de be woners hiervan 's zondags de kerk diensten op hun kamers kunnen vol gen. In het pasgeopende tehuis is een apparatuur voor ontvangst aanwezig. Als de kosten van aanleg niet te hoog zijn, zal een definitief besluit genomen worden. Tot ambtsdragers werden benoemd de heren A. Akkerman. J. Kenemans, J. Molenaar en A. H. Wagenaar. De heer Vonk. die aanvankelijk dit jaar ver vroegd zou aftreden heeft er in toe gestemd alsnog te zullen aanblijven tot het tijdstip waarop hij normaal zou aftreden. Willemstad. Curacao, bereidt zich voor od het komende bezoek van H.M. de Koningin en Z.K.II. de Prins. Het Gouvernementshuis, de residentie van Z.Ex. Gou verneur Mr N. Dcbrot. wordt geheel opgeknapt De foto geeft een beeld van het schilderwerk aan de voorzijde van het paleis in Fort Amsterdam.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1