een heerlijke zomerdracht Stalin terug in praalgraf DE GOUDEN SNAAR iti D00RSMEREN GARAGE BOSBOOM Voor a! fe-OTO-OPDRACKTEN sluit wegens vakantie van maandasr 2 augustus tot vrijdag 6 augustus Zaterdag geopend In onze collectie BRILMONTUREN Fa. D. F. VOIGT Gezin Van Heek met huifkar op vakantie POLITIETEL. 4444 TEL BRANDWEER 3 3 3 3 Schatgraverij in de Soester duinen Ruit ingegooid Voetklachten orthopedist, de heer B. J. Welmers, VAN DAM'S SCHOENEN. Gratis advies Van Dam's Schoenen MAAR (OOf WEL GOEDE WOW? S E L I N E Krabbels van Knelis Klaar terwijl U wacht BEVEEtOL SMEER ST ATION Enkel srebroken. Granaten gevonden op kampeerterrein ■sM, i Berichten uit Rusland wijzen er op, dat het gebalsemde lichaam van Josef Wissarionowitsj (bijgenaamd Stalin) na een jarenlange verbanning (sinds 1956) naar een onopvallend plekje in het Kremlin, is teruggebracht naar het imposante mausoleum waar de dictator aanvankelijk in 1953 naast het li chaam van Lenin was bijgezet Zijn naam werd eerst met de hand voor de mond en bij voorkeur in het halfdonker, gefluisterd. Toch is hij weer in de Russische geschiedenisboe ken teruggekeerd met als geboorteda tum 21 december 1879, in Gori, gou vernement Tiflis, van Georgische na tionaliteit, overleden in Moskou op 5 maart 1953 te 21.50 uur. Dezer dagen keerde plotseling zijn beeltenis terug j in het legermuseum van Moskou en op het witte doek van de Moskouse bioscopen. Op zijn sterfdag in het vol gend jaar, zal het geheel herstelde en van wit marmer voorziene geboortehuis van deze rode czaar in Gori met veel openbaar vertoon weer als een soort van museum en „bedevaartplaats" J in gebruik worden genomen, net als kort na zijn dood. O C Steenhoffstraat 15 - Telef. 2132 Deze onvoorziene terugkeer van Josef Stalin uit het Russische walhalla der partijdoden is onder meer het gevolg van de strijd om de macht, die in de hoogste regionen tussen staats- en par tij groten in het. Kremlin wordt ge voerd. Overduidelijk kan gezegd wor den dat de conservatieve, orthodoxe rechtervleugel in de communistische partij mét behulp van het leger de overhand heeft verkregen, ook in het Kremlin. Nu, op dit moment, tien maanden na de val van de sowjet- hervormer Nikita Chroesjtsjow, zijn zij druk bezig om de val van diens opvol gers, Brezjnew en Kosygin, voor te be reiden en uit te voeren. De oude stalinisten Het valt niet te loochenen dat de halfslachtige houding van de huidige machthebbers zowel in de binnen landse als in de buitenlandhe aange- legendheden (met name door de strijd in Vietnam en de Russisch-Chinese moeilijkheden i de oude tegenstellingen tussen de zuiver marxistische en de meer liberaal - voor overleg met an deren - ingeste'de leden der sowjet-re- gering, hebben doen herleven Vooral de oppositie van de maarschalken en generaals van het leger zijn zéér in het oog lopend, hetgeen onder meer dui delijk merkbaar was tijdens de her denkingsplechtigheid ter herinnering aan de val van nazi-Duitsland, die ie der jaar op de 8ste mei feestelijk wordt gevierd. Dit jaar hielden de maarschalken Paw- i lenko en Posdnjah een persconferentie, waarop zij de oude Stalin verheerlijk ten en uitdrukkelijk lieten blijken, in hem nog steeds de „grote veldheer" te zien, die in feite Hitiers „Derde rijk" vernietigde. De maarschalken Konjew en Bagr.am- jan gingen nog een stapje verder door te verklaren, dat „de grote Stalin" het voor Rusland dreigende oorlogs gevaar reeds in het voorjaar van 1941 had onderkend, daarvoor waarschuwde en tenslotte het bevel gaf. dat de sowjet-legers die in Siberië en in de Kaukasus waren gelegerd, naar de Oekraïne moesten worden gedirigeerd. Nieuwe oorlog. De luitenant-kolonel Biftiew wees er in een artikel in het militaire blad „Krasnaja Swesda" (de Rode Ster) op dat binnen de kortst mogelijke tijd op vele plaatsen in de sowjet-unie grote legervoorraden moesten worden aange legd en dat een enorme oorlogsindu strie in het Jeven diende de worden geroepen. Bekend mag worden veron dersteld, dat de machthebbers Brezj new en Kosygin in navolging van Chroesjtsjow van een zodanige gang van zaken tot voor kort niets moesten hebben en daarvan felle tegenstanders zijn. gene wat laatstgenoemde - bij zijn leven - in de strijd en voor de ver nietiging van het nazidom had ver richt. Staande werden deze woorden door de vergadering aangehoord en minutenlang duurden de ovaties en het applaus na het uitspreken van deze woorden, van de daartoe ken nelijk gedwongen partijleider. Deze openlijke rehabilltering van wij len Stalin de verschrikkelijke, had in de politiek van Chroesjtsjow en ook in die van Breznjew en Kosygin niet gepast en wijst op komende verande ringen in het regiem. Ook is na het aftreden van Nikita de invloed der geheime staatspolitie (N.K.W.D.versterkt. Dit was trouwens al merkbaar tijdens de arrestatie van de Amerikaanse hoogleraar, prof. dr. Barghoorn, in de herfst van 1963 in Moskou en bij het geheimzinnig ge val van gasvergiftiging - dat eveneens in de omgeving van Moskou plaats vond - waarvan de Duitse contra- spionagedeskundige Schwlrkmann de dupe werd, even later gevolgd door de in het openbaar uitgesproken „ver heerlijking" van de bekende Russische geheime agent ln Tokio tijdens de wereldoorlog. Richard Sorge. Ook de rol die de chef van de N.K.W.D Schelpln na de 14e oktober 1964 speel de. zijn politieke activiteiten tijdens zijn reis naar Egypte en de daarmede verbonden anti-Israëlische politiek, maakte een leder duidelijk, dat deze geheime politie bij de val van Chroesjt sjow een leidende rol heeft gespeeld. Wij verwachten dat zich binnen af zienbare tijd in de hiervoor genoemde kringen ernstige conflicten zullen voor doen, gevolgd door een niet te herstel len breuk, welke de val van Breznjew en Kosygin zullen veroorzaken en Rusland en China weer dichter tot el kaar zullen brengen. ls er zeker een naar uw keus Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier Het barre vakantie weer is er de oor zaak van, dat velen hun vakantiereis voortijdig afbreken. Bij het leger thuis komers was ook de Soester familie Van Heek, Soesterbergsestraat 30. De heer en mevrouw Van Heek en hun vier kinderen, Orad (9), Frans (8), Ha- rold (5) en Els (2) maakten de reis dit jaar eens riet per auto, maar met een huifkar. Ze zijn meer dan een week weggeweest, maakten onderweg heel wat mee, wonnen zelfs een sterrit. maar besloten na een dag of acht toch maar naar huis te gaan. Dat was een beetje een triest einde van wat een zc fijne vakantie had kunnen worden. Het was eigenlijk voor 't eerst, dat ze de met cowboys be schilderde hult kar voor een zo lange tocht gebruikten. De wagen werd vo rig jaar zomer in de vrije uurtjes ver vaardigd en ze hebben er veel plezier aan beleefd. Het is vast niet hun laat ste reis geweest met de huifkar. Het lag aanvankelijk in de bedoeling om een reis over de Veluwe te maken, maar het werd een sterrit naar Gouda, door de vereniging „Vrienden van het Aangespannen Paard" in verband met de Gouda-feestweek georganiseerd. Ze gingen niet rechtstreeks, maar via al lerlei omwegen naar Gouda. De fami lie Van Heek reed in cowboy-pakken. Dat het gezelschap onderweg veel be kijks trok, hoeft geen betoog. „Ze vroegen ons steeds of we bezig waren een wereldreis te maken", zei mevr. Van Heek. Het werd een succesvolle tocht. Niet wat het weer betrof, want het heeft veel geregend. Maar de eerste prijzen vergoeden veel. Ze wonnen de eerste prijs voor de verst-komende groep en bovendien de eerste prijs voor de best verzorgde groep Ze kregen ook een persoonlijke prijs. Het was allemaal mooi, maar toch besloten ze maar'naar huis te gaan, want rijden in de regen is geen pretje. De huifkar met de wit linnen kap vertrok daarom weer rich ting Soest, waar de Van Hecks's maan dag aankwamen. Ze zijn vast van plan het nog eens over te doen, maar dan hopelijk met beter weer. De kinderen hebben het heel fijn ge had, ze zouden het liefst meteen maar weer gestart zijn voor de volgende tocht. Maar paard Quelle, dat de kar de hele tocht had getrokken, ver diende wel een beetje rust, evenals pony Furie, die de tocht ook mee maakte. Daar mochten de kinderen af en toe op rijden, achter de huifkar. Het was voor de familie Van Heek een vakantie, die eens anders was dan anders. Nu eens geen buitenlandse reis per auto, maar een tocht door Nederland met de huifkar. Op de vraag aan de kinderen wat ze het volgend jaar zouden willen als ze tussen deze twee manieren van va kantie houden zouden mogen kiezen, gaven ze een slim antwoord een bui tenlandse tocht per huifkar „Nou ja, wie weet maken we nog eens een we reldreis", aldus mevrouw Van Heek. Op woensdag 11 augustus heeft ln de Soester duinen de traditionele schat graverij plaats. Gezien de resultaten in voorgaande jaren belooft ook dit kinderfeest weer een groot succes te worden. Er zijn weer fraaie prijzen te winnen. Hoofdprijzen zijn twee foto toestellen in tas. een autoped en een driewieler. De wedstrijden die georga niseerd zijn voor kinderen van vier tot en met twaalf jaar, beginnen om half drie. Een vijfjarig jongetje gooide een ruit in van een flat op de Eng. Zijn ouders zullen de schade vergoeden. Ieder zaterdag tot 12 uur houdt de zitting bij op gebied van SCHOENEN, STEUN ZOLEN, BEUGELS enz. Correctiemiddelen uitsluitend op re cept van de H.H. doktoren. Dit wordt U aangeboden door Torenstraat 5 - Soest - Telefoon 3473 SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 - Telef. 3917 Tengevolge van deze actie der Rus sische maarschalken en generaals in oppositie, begonnen ook de verkapte stalinisten in de hogere partijleiding zich openlijk te roeren en zo kon het gebeuren, dat Pawlow, ae leider van de communistische jeugdorganisaties (Komsomol) de regering verzocht maatregelen te nemen tegen die schrij vers en letteikundigen. die in hun werk teveel westerse - liberale - ten- denzen verwerkten. In aansluiting daarop, vorderde de partij-secretaris van de communistische partij in Le ningrad Tolstjkow de instelling van een „arbeidsdienst" voor dergelijke letterkundigen, mét de opmerking dat ook die schrijvers dienden te worden gevolgd, die een teveel aan anti-stali nistische gevoelens bleken te bezitten. Ora het geheel te completeren, vorder de de minister van binnenlandse za ken. Tikoenow. ten spoedigste een van kracht worden van een invoerverbod voor buitenlandse cowboy- en gang sterfilms. In zijn artikel in de „Praw- da", hekelde de minister dit soort films en gaf hij er voorbeelden van Toenemende invloed Op de dag waarop nazi-Duitsland viel, moest de secretaris-generaal Brezjnew een toespraak voor circa zesduizend partijfunctionarissen houden. In deze rede betuigde spreker openlijk zijn hulde aan Jozef Stalin voos al dat-, MOUSSELINE is nog altijd eeo tworwoord voor dames die elegant en tóch luchtig, gekleed en toch gemakkelijk door het leven willen gaan. Het is een heerlijke zomerdracht, omdat nu eenmaal alle ka toen licht en luchtig is en ook fraai kan worden bedrukt en een goed gemaakte mousseline uit stekend valt. Maar kijk uk bij de koop, want de schare vrou wen die zich door de schijn laten bedriegen, is nog altijd groot. Een niet zo gering aantal stoffenfabri- kanten produceert kilometers glanzende en glim mende snufjes, die er in de etalage heel aantrek kelijk uitzien, maar na het draden van een mantel of de eerste „zit" in een auto of trein al zo vol valse plooien zitten, dat de koopster het gemaakte „drcom"jurkje teleurgesteld in haar kast hangt en er nooit veel plezier meer vaii zal beleven. Nwtwwe k Ie ure—corr.bi naties GELUKKIG bestaan er hele goede „katoentjes" en degelijke kunststoffen, al zijn die iets duurder dan de bedoelde koopjes". Wie een gezellige, geklede japon zoekt voer ten zomerse dag of de komende warme dagen in sep tember, zal dit seizoen zeker met prima mous seline slagen. Wil zij de nieuwe modekleuren vol gen, dan zal zij gerust enkele vreemde combinaties kunnen kiezen zoals oranje met groen, roestbruin, rose, of diverse tinten blauw. Zelfs hard geel is present, naast de pasteltinten die we nog kennen van vorige jaren, maar op hun retour zijn. Het ziet er wel naar uit, dat „harde kleuren" en scherpe contrasten het volgend jaar weer eens de boven toon gaan voeren. Luchtig zijn de modellen in elk geval. Do mouwen lijken wel afgeschaft, of ze zijn zó wijd, dat ze op zich zelf al zoveel lucht bevatten als een ballon. Let maar eens op de uitstaande lamp^iorunouwen Het decolleté Hals en rug vormen in de nieuwe modelijn één geheel. Vaak toont men u een hoog gesloten japon netje, dat van voren uiterst zedig aandoet, met een verrassend lage uitsnijding aan de achterkant. Ook wel is een kleine v-hals aan de voorkant in het achterpand een hoofdletter V geworden. Toch zien we geen smalle schou derbandjes meer, waaronder we onze andere bandjes zo slecht konden wegstoppen of bundelen, maar gelukkig weer wat bredere en echtere schouders, die onze dessous aan die zijde veilig ver hullen. Hoe het evenwel aan de open achterzijde moet met de slui ting van onze b.h. vertellen de modeontwerpers en confectiefa- brikanten er niet bij. Wij raden dit soort modellen daarom slechts aan voor de figuren die zonder hulpmiddelen door het leven kun nen gaan of voor hen die al een laagsiuiien- de ,,bra' bezitten. Die zijn er voor. Gelukkig zijn er ook enkeie prak tische geesten, die de oplossing hebben gevonden in een wat ver sterkt voorpand met stevige bin- nenvoering, zodat er toch meer mogelijkheden zijn dan zo op het ocg mocht lijken. Mogelijk kunt u, met enkele oude cups als hulp middelen, zelf zo'n praktisch bus- tevoerkvkje irmaaien. -i' zomeravonden en vae ter-gad-twitt, van voren hoog gesloten toear met <kepe tut- m het acMerpend. in de klewen rvwettazamv, uti»! e» denhevbieww. Be 1 qnUMto 'japt». bctivefct «set or-acwe-g»oen* moueeeitr* met e*» wet insteg door het kokeeflMctal me* de kuvge, gephseeerde Een heel modern mousselientje met v-hals in groeD rnet rose bogen, geplooid over de gehete lengte en ceintuurtje van de zelfde s'of. Beer past heerlijk grote zomerhoed bij 1 Geen kouvatten Wie luchtig gekleed wil gaan, moet wel zorgen in ons klimaat altijd een vestje, bolero of stola bij de hand te heben. Want we kun nen ons in dit weer en deze wind niet de gehele dag „bloot" stellen aan onverwachte afkoelingen. Ook voor degenen die tijdens een feestje vaak warm en transpire rend, even buiten verkoeling zoe ken, is een los jasje of een soort omslagdoek onmisbaar voor ée gewondheid Bloemen en strepen Met het desski kuüt u geen moeite hebben. De bloemenmotiefjes zijn terug in ontelbare variaties en combinaties. Een horizontale streep doet het leuk op een ver ticaal geplooid jurkje. Gebogen lijnen geven een apart cachet. Ef fen stoffen met hier en daar een enkel motiefje komen ook voor en staan zeer gedistingeerd. Kies wel een imprimè die past big uw type. Gezette figuren mogen geen grote bloemen dragen, want dan gaat men ze ongemerkt af meten aan hun vormen. Bij spille benen past geen plissérok. Plissé jurken zyn ook uit den boze voor lange figuren, omdat het vertica le strepen zijn, die dus lang ma ken. Wie uitstekende sleutelbeen deren bezit, moet een hoog geslo ten voorpand nemen en wie de armen liever niet toont, kieze een lange, maar luchtige mouw. Bij dit lichte materiaal hoort na tuurlijk 'n complete, lange onder jurk. of een goed op maat han gende onderrok. Verschil in leng te is door de stof heen zichtbaar, dus niet fraai. Het ondergoed moet ook zoveel mogelijk de zelfde kleur hebben en niet contraste ren. Koop dus niet alleen een pri ma mousseline, maar zorg ook voor alles wat daar bij hoort, dan zult u een hee#44jke zomerdracht bezitten. Jotanda. Ajje ut mlng vraog* dan mok zeige dat- tut op de Soesder- bargsestraot heul nie pluus is. Ajje ziet hoe d'r daor ereeje wor. dan hou je je hart vas. Mit de otomebiele gaottut nog wel, maor mlt de fietsers is ut hopeloos. Kiek, 't zit zo. AJje"uut Soesderbarreg komp, dan kejje bie *t Haandelshuus bekant nie meer veerder. Daor is gin fietspad meer. D'r staot een groot bord mit wielrlejers hier oversteeke. Noeng. da ken netuurlijk. Je mot wel goed uutkieke. want 't ister meraokels druk en je leit zo ongder een otome- biel of een stoomfiets. Ajje an de aore kaant bin, mojje ok goed uutkieke, waant daor rieje teugeleggers. Noeng hoeve daor netuurluk nië zoveul onge- lukke deur te beure, waant de fietsers bebbe jaorelaang op de Soesderbarreg - sestraot aan één kaant ereeje. Maor d'r was vreuger wat aanders, watter noeng nie is. Vreuger ging je de Eikelaon gewoon an de rechter- kaant van de Soesderbarregsestraot rieje. D'r was gin vuultje an de luch. Maor noeng rieje de minse deur. Ge woon over 't fietspaad. En dan weete zullie heul nie meer, waor of zullie motte oversteeke. Waant d'r staot wel bie 't Haandelshuus un bord mit Wielriejers, hier oversteeke, maor veerderop is zo'n bord narreges te vingde. En zo komp ut, da de minse nie weete waor of zullie an toe binne. Ze blieve maor rieje en as ze in de gaote kriege (soms pas as zullie al een heul hortje op de Karrekstraot rieje) da zullie an de verkeerde kaant rieje. dan steeke zullie op de meest be roerde plaotse over. Ikke reej van de week op me fiets kallumpies over de Karrekstraot. Ikke riej nooit haard, waant daor komme allenug maor ongelukke van. Ikke bin nie zo'n nozem, die maor an riejt. Ik ke steek altons overaal netjes ming haand uut en zo, Knelis is zo gezeid een heer int verkeer. Maor je ken zelluf nog zo goed uutkieke, ajje veur onverwachte dinge komp te staon dan bijje verkocht eer je ut weet. Neem noeng van de week. Plotsklaaps zag ikke vlak veur me neus un paor fietsers rieje. Ikke schrok me eigest 'n aop. Ikke waster heul nie op bedocht. D'r zulle d'r wel weeze die een lulluk woord ebruuke teuge de minse, die an de verkeerde kaant rieje. Maor zullie kenne d'r niks an doen, waant waor staottut da zullie arreges hadde motte oversteeke Van de week stinge een kwak hooge heere van de gemeente mit me kaor op de Soesderbarregsestraot te klassi- neere en druk an te wieze. Zo van zo mottut komme en da mot veraan- derd worre. Maor zullie hadde geen ar- reg int gevaor. Da bord zal d'r wel nooit komme ne tuurluk, maor ikke het ming best eraon en ik het ut ze gezeid ok. Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel Eerste klas smeermiddelen Birkstraat 105 - Soest - Telef. 3256 c De 79-jarige C. van O die op vakan tie in Soest was, heeft niet veel ple zier beleefd aan zijn vrije dagen, waar van hij er een aantal noodgedwongen in het ziekenhuis Zonnegloren moet doorbrengen. Hij brak bij een val namelijk een en kel. Van O. wilde een fietstochtje gaan maken. Op de Van Lenneplaan wilde hij op zijn fiets stappen, maar hij gleed van de door de regen nat ge worden pedaal af. Hij kwam zo on gelukkig terecht, dat hij zijn linker enkel brak. Op het gemeentelijk kampeerterrein aan de Soesterbergsestraat kregen en kele kampeerders de schrik van hun leven, toen zij bij het graven van een kuil op een aantal granaten stuitten. Ze groeven de projectielen voorzichtig uit. terwijl de politie werd gewaar schuwd. Deze stelde op haar beurt de" mijnopruimingsdienst van de vondst in kennis. Personeel van deze dienst heeft de projectielen onschadelijk ge maakt en meegenomen.

Soester Courant | 1965 | | pagina 5