1000 jaar Mont-Saint-Michel Hikari supersneltrein 210 kilometer per uur Telefoons jmer ziekenauto 5980 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Spanningen in het kabinet Hond veroorzaakte ongeluk De Buick van Bot Nieuwe politieauto aangereden Echtpaar door scooter aangereden ..Hees nieuws Gevonden voorwerpen Het oog gericht op spionage Jcugdviswedstrijd Esperanto V .mag O augustus 1965 44e jaargang no. 58 Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Gemeenteraad komt bijeen Abonn. p. kwart, f2.50 - per post f3. Met grotere interesse dan ooit zal in september a s. de troonrede tegemoet worden gezien, de eerste van de hui dige regering. Daarin zal dit kabinet zijn plannen voor de komende twee jaren ontvouwen en in de miljoenen nota de uitgaven voor het komende jaar uiteenzetten Die grote belangstel ling voor dit openbaarmaken van de regeringsplannen spruit vooral voort uit het feit dat nu de socialisten weer deel van het kabinet uitmaken en men nieuwsgierig kan zijn in hoeverre de ideeën en plannen van de Partij van de Arbeid in het nieuwe beleid tot ■uitdrukking komen en dus ook door de twee andere regeringspartners wor den gesteund. Er gaan al sinds enige tijd geruchten, dat nu de buit van het omroepbestel binnen is, de verdere samenwerking niet zo erg soepel verloopt. Zoals be kend hecht de Partij van de Arbeid geen grote waarde aan een sluitende begroting. Wanneer er nu veel onder nomen en dus bekostigd moet worden, dan kan daar ook het nageslacht in mee betalen, zo oordeelt men. en kan men voor de extra uitgaven dan best leningen sluiten met een 25 of 30- jarige looptijd, die successievelijk weer uit de gewone inkomsten worden afbe taald. En er zijn nogal wat plannen die in de komende jaren honderden mil joenen gaan kosten. Er zijn enorme uitgaven nodig voor het hoger onder wijs. voor de huizenbouw, voor wegen aanleg, voor de landbouw, voor defen sie. voor ruilverkaveling en inpoldering enz. Waar het al bekend is. dat met een sluitende begrotingen geen rekening behoeft te worden gehouden, trachten alle ministers nu zoveel mogelijk van al hun plannen opgenomen te krijgen in de nieuwe begroting. Het komt neer op een geweldig touwtrekken, waarin minister Vondeling moest proberen om toch te remmen waar en wat maar enigszins mogelijk is en toch de kool en de geit te sparen en de samenwer king in de regeringsploeg niet al te zeer te verstoren. Dat zal. gezien de socialistische verlangens, niet zo heel eenvoudig zijn. Het mag wel als zeker worden aan genomen. dat de nieuwe begroting een sterke verhoging der staatsuitgaven te zien zal geven. De juist vorige maand ingegane verlaging der loon- en in komstenbelasting kan men moeilijk meer ongedaan maken. Toch is belas tingverhoging ncdig om alle plannen nog enigermate te kunnen financieren. En daartoe rullen dan verschillende indirecte belastingen worden verhoogd, waartoe alwéér genoemd worden die op: alcohol, tabak, benzine en auto's. Daar komt men er echter vermoede lijk niet mee, zodat ook nog nieuwe staatsleningen te verwachten zijn. Dat lenen wordt langzamerhand echter dus een dure geschiedenis, want het geld is al vrij krap en de rentevoet dan ook nog steeds stijgend. Dat zal er dus niet beter op worden wanneer ook het rijk weer een beroep doet op de kapitaal markt, waar ook provinciale en ge meentelijke besturen telkens weer hun investeringen trachten te dekken. De stijging van de rijksuitgaven zal derhalve vermoedelijk wel groter zijn dan die van het nationale inkomen. Dat houdt in. dat er weer een sterkere deflatoire werking van zal uitgaan, hetgeen betekent, dat de kosten van het levensonderhoud weer zullen stij gen. Hoewel er in de Raad van Minis ters der E.E.G al ernstig gewaar schuwd wordt tegen een verdergaande inflatie en de regeringen der deelne mende landen is verzocht om daat te gen maatregelen te nemen, zal de nieuwe Nederlandse regering die raad wel min of meer in de wind slaan. We krijgen zo de indruk, dat het huidige kabinet, mede uit elektorale overwegingen, die immers over twee jaar weer invloed kunnen uitoefenen, economische overwegingen minder sterk zal laten tellen dan politieke. Toch zal dit in K.V.P. en ARP. wel eens tot grote spanningen kunnen lei den. waarmee de ministers dezer par tijen wel degelijk rekening zullen moe ten houden. Daaruit komen dan ook reeds de geruchten voort, dat de sa menwerking in het kabinet moeilijker blijkt dan men aanvankelijk had ge dacht. Aan de kust waar Bretagne en Nor- mandië tezamen komen, ligt de impo sante Mont-Saint-Michel Elk jaar betreden vijf honderduizend bezoekers uit alle delen van de wereld de Mont door drie poorten, die de sporen dragen van de strijd, welke hier in vroeger tijden regelmatig ontbrandde en die om redenen van veiligheid van elkaar zijn gescheiden door binnenplaatsjes. Na de hoofdstraat te hebben beklom men, welke overigens slechts voor voet gangers toegankelijk is. bereikt men de grote buitentrap, die zich rond de wal len wentelt en die naar de ingang van de abdij voert. Deze abdij werd in het jaar 966 gesticht door een dertigtal Benedictijnen uit het Italiaanse Monte Cassino, dat zich op de Mont vestigde. Hoewel de Mont aanvankelijk met het vasteland was verbonden, is op een nimmer achterhaald moment het land van Frankrijk afgesneden. De beste manier om van de abdij te genieten, is om door de gigantische doolhof van zalen, nissen en uitgesle ten wenteltrappen te dwalen, welke de bezoeker van duizelingwekkende torens naar onheilspellende, muf ruikende, onderaardse kelders voert. De onoverwinnelijke Mont heeft eeu wenlang tal van belegeringen en ram pen doorstaan. In 1203 verbrandden de Bretons de stad en staken per on geluk ook de abdij, die op initiatief van de abt Hildebert in 1020 werd ge bouwd, in brand Bastille van de zee De Mont-Saint-Michel wordt ook wel „de Bastille van de zee" genoemd, aangezien het eiland vele eeuwen lang een beruchte gevangenis is geweest. Duizenden misdadigers, krijgsgevan genen en politiek andersdenkenden hebben er opgesloten gezeten. Als naar geestige herinnering aan die tijd kan men het wassenbeeldenmuseum bezoe ken, dat tal van beroemde gevangenen in hun cellen exposeert en huivering wekkende taferelen toont. Ook is er de „ijzeren kooi" van Lodewijk XI, welke zodanig was gekonstrueerd, dat hij aan een zware ketting kon hangen. Elke beweging van de ongelukkige, zorgde er voor dat de kooi bewoog en ging ronddraaien Geen wonder, dat velen hier krankzinnig zijn geworden. De postbeambte G. L. G. H uit Soest, reed per bromfiets over de Molen straat. Ter hoogte van de Rubenslaan stak plotseling een hond de straat over en kwam tegen het voorwiel van de brommer. H. kwam te vallen, waarbij hij enige verwondingen opliep en een gescheurd uniform. De hond is het eigendom van een zekere K., wonende aan het Saenredamplantsoen. De po litie heeft de zaak in onderzoek. Nog net een portefeuille in Cals zijn kabinet, heeft hij met d ellebogen zich even schrap gezet, nu proeft hij 't verende genot: de Buick van excellentie Bot. In feite overtollig, maar aan zijn stoel gewend, kreeg hij nog op de valreep een schertsdepartement; als deeltje in het Haagse complot rijdt hij nu in de Buick van Bot. Er was een andre wagen al voor Bot klaar gezet, maar stel je voor, dat was slechts 'n vulgaire Chevrolet, doch door geen zuinigheid bedot zweeft hij fijn in de Buick van Bot Hij is toch een minister; behartigt, waar of niet, belangen van het onder ontwikkelde gebied? Hij leert het eerst de Hottentot: kijk, zo wiegt nou de Buick van Bot. C De nieuwe (nog niet ingereden) poli tieauto werd op de Raadhuisstraat hoek Kerkpad in de flank aangereden door een bromfiets, bestuurd door de 15-jarige L M uit Baarn. De schade aan de auto bedraagt 700,De jongen was niet bevoegd een bromfiets te berijden, mocht niet op het Kerkpad rijden, de brommer had een ondeug delijke voorrem en de brommer was niet verzekerd. Zodoende kreeg de 15- jarige knaap een viervoudige bekeu ring. De ouders zullen de schade moe ten betalen. Gelukkig kan men eenmaal weer bul ten. weer aan het plezierige vakantiele ven deelnemen door bijvoorbeeld de culinaire scheppingen van wijlen Ma dame Poulard te gaan proeven. Zij im mers heeft het dorp tot „omeletten- hoofdstad" van de wereld gemaakt. Negentig jaar geleden trouwde zij met de zoon van een bakker. Zij bekeek de toestromende toeristenschare met wel gevallen en trok zich terug in de keu ken. Daar stelde zij een speciale, zeer luch tig gebakken omelet samen, die door iedere toerist, ook nu nog, met veel smaak wordt gegeten. Trouwens, nier alleen de nazaten van Madame Poulard kunnen, dankzij het toerisme, in hun onderhoud voorzien. Vrijwel alle honderdtwintig ..Montois", zoals de dorpsbewoners worden ge noemd. zijn od de een of andere ma nier aan het vreemdelingenverkeer verbonden, hetzij als gids. herbergier of souvenierverkoper Zij zullen het in het komende jaar extra druk krijgen, want in Frankrijk heeft men de periode tussen september van dit jaar en ok tober 1966 uitgeroepen tot herden kingsjaar van het duizendjarig bestaan van de Mont-Saint-Michel. Opnieuw zal een groep Benedictijnen zich op de Mont vestigen, zij het dan dat zij slechts een maand zullen blij ven. Op de feestdag van St. Michel. 29 september, zal de jaarlijkse pelgrims tocht worden gehouden. In mei van het volgend jaar zullen dan opnieuw - en dan gedurende een half jaar - monniken op de Mont komen wonen, tot het einde van het herdenkings jaar. Zonder twijfel zal de viering van het duizendjarig bestaan van de Mont- Saint-Michel nog grotere aantrekkings kracht op de jaarlijkse stroom va kantiegangers hebben. De restaurants van wijlen Madame Poulard zullen het druk krijgen. Het echtpaar J J I. uit Soest, liep I op de Dorresteinweg te wandelen Mevrouw I. duwde een kinderwagen met baby voort en de heer I. duwde een wandelwagentje met een 8-jarig kind Zij liepen achter elkaar. Plot seling werd de heer I. aangereden door een scooter bestuurd door T. E uit Hoogland, ook mevrouw I kreeg een duw van de scooter, waardoor zij kwam te vallen. De scooterrijder, die te hard reed vloog vervolgens over de berm en kwam in een tuin terecht Mevr. I. had verwon dingen aan hoofd, handen en benen De heer I en de kinderen liepen geen letsel op. De scooterrijder werd eerst naar Zonnegloren en vandaar naar De Lichtenberg te Amersfoort vervoerd. Zaterdag 7 augustus a.s.. speelt Hees selectiewedstrijden met 2 elftallen te gen Karboys uit Bussum. Er worden enige nieuwe spelers geprobeerd, het le elftal begint om 1600 uur en het 2e elftal om 14 00 uur. Het le elftal komt in de volgende op stelling uit: doel Tempelaars; achter Hom en Walet; midden Hop, Geijten- beek en P Kokvoor H. de Bree, A. v. d. Veen, Sakkers, N. v. Es en G. de Bree De indeling van de 3 elftallen volgt hieronder: le elftal, 2e klasse A: Hulshorst. N S.V.SDe Posthoorn, Renswoude, Scherpenzeel. Sp. Rhenen, S V P Tersch Boys, T O V. en Vallei vogels. 2e elftal, res. 3e kl. C. O S O 2, Do Posthoorn 2. Sova 2, S.V.M. Boys 2. T.O.V. 2, V.V.V.M 2. V.V.Z. 2 en Zuidvogels 3. 3e elftal, res. 3e kl. F: Dolderse Boys 2, D.O S.C. 4. Jonathan 5. Jonathan 6. Langbroek 2, SS.V U. 4, V.V.J. 4 en S.V.M. Boys 3. Kinderhorloge, wieldop van VW. siga- reaansteker. zijden sjaal, sleutel aan ring. portemonnee met Engels geld. Duitse motorpapieren, zwembroek, pak je met kinderkleding, sierstrip van auto. damestas met geld, halsketting, grijs damesjasje, portemonnee met geldbedrag, sleutelbos, vulpen, zilver bon van f 2,50 grijs damesvest, oud damesrijwiel, dubbele fietstas, rol plas tic, bruine portemonnee met geld, pon cho. streng kralen, zwarte dames hand schoen. zakmesje, autosleuteltje, solex, dames-sportfiets Komen aanlopen: zwart-wit hondje, bastaard collie. Schotse collie, Duitse herder en zwarte poes. Deze foto toont Prins Bernhard, Prinses Beatrix en haar verloofde de heer Claus von Amsberg tijdens het winkelen in de Italiaanse hoofdstad Rome. Op het gloednieuwe hoofdstation van Tokio, hoofdstad van het land waar de laatste jaren zoveel op technisch gebied is gepresteerd, staat een van de veertien Hikari-supersneltreinen klaar voor vertrek. Deze trein ziet er uit als een raket, die op het punt staat te worden afgeschoten en bestaat uit twaalf rijtuigen met een bijzonder luxueus interieur; goudkleurig voor de eerste en zilverkleurig voor de tweede klas Als een slang glijdt de trein het station uit en in korte tijd schiet hij met de verbazingwekkende snelheid van tweehonderdtien kilometer peT uur door het Japanse landschap. Geen enkele Japanner verbaast zich hier nog over. Toen echter gedurende de herfst van 1964 de eerste Hikari-expresse een snelle rit voor talloze genodigden maakte, waren in de restauratieafde lingen snelheidsmeters gemonteerd. De passagiers keken met spanning naar de verrichtingen van de bewe gende cijfers, terwijl de trein met grote snelheid door het dal van de rivier de Sagami raasde. Honderdvijfennegentig kilometer per uur' Men werd er stil van. Toen de wijzer tweehonderdtien kilometer per uur aanwees, ae hoogste snelheid vol gens het reisschema, barstte een en thousiast applaus los. Met een gemid delde snelheid van 129 kilometer per uur. legde de sneltrein de afstand van vijfhonderdvijftien kilometer tus sen Tokio en Osaka, Japans tweede grote stad. in slechts vier uur af. Drie kilometer per minuut Het geweldige Hikari-project was ech ter voor de Japanse spoorwegen bittere noodzaak. Tot voor kort reden er honderdtwintig personen- en achten zeventig goederentreinen het traject Tokio-Osaka. Dat betekende een fre quentie van elke zeveneneenhalve mi nuut een trein gedurende vierentwin tig uur. Nochtans nam het vervoer van goederen van de ene plaats naar de andere vier dagen in beslag. Men begrijpt, dat alleen al om economische redenen in deze toestand verandering moest komen. Men begon met van het in Japan gebruikelijke smalspoor af te stappen en normaalspoor als uitgangs punt te nemen. Van tevoren stond vast, dat de nieuw te ontwerpen trei nen zeer hoge snelheden zouden moe ten halen. Dit leverde enige problemen op. want nergens ter wereld had men ervaring op dat gebied opgedaan. Een van de vragen was bijvoorbeeld, wat voor luchtwervelingen in tunnels zouden ontstaan, wanneer twee treinen met een gezamenlijke snelheid van 320 kilometer per uur elkaar zouden ont moeten. Wetenschappelijke proeven met modeltreinen lagen ten grondslag aan een nieuwe conceptie van vering, wielen, de onderbouw van de spoor baan e.d Mede door intensieve proef nemingen kwam slechts één gebrek aan het licht. Indien een trein met hoge snelheid een. tunnel binnenreed, trad bij de passagiers oorpijn op, ver oorzaakt door de luchtdruk. Het resultaat was. dat men bij de bouw van de wagons uitging van de konstruktie van een vliegtuigcabine. Verder werd het al spoedig duidelijk, dat de menselijke reakties bij snelhe den van ruim drie kilometer per mi nuut te traag zouden zijn. Vandaar dat men proeven nam met de Aiuto- matische) T'rein) Biesturingsinstalla- tie), waardoor de trein vanuit een centraal punt over het traject zou worden bestuurd. De wagenvoerder heeft slechts tot taak. de trein het station binnen te rijden, wanneer de snelheid tot dertig kilometer per uur is gedaald. Maar ook dan nog wordt zijn eventueel falen terstond door de ATB gecorrigeerd. Het gehele project heeft bijna vier miljard gulden gekost, doch de Japanse Staatsspoorwegen zijn er van overtuigd, dat dit kapitaal binnen tien jaar zal zijn terugverdiend. De onderneming heeft de smaak van het moderniseren en verbeteren te pakken. De heer Itsjiro Kato. die het Hikari- projekt onder zijn beheer heeft, ver klaarde reeds, dat over twee tot drie jaar geen gedrukte dienstregelingen meer nodig zullen zijn. aangezien de supersneltreinen met een frequentie van elk kwartier een trein, zullen rij den. Gezien de voortvarendheid, waar mee men in Japan het railvervoer heeft aangepakt, zou ons dat geenszins verbazen. Het is al weer een poosje geleden, maar niettemin is het belangrijk ge noeg om er nu nog op terug te komen: de ontdekking door de Fransen van Amerikaanse spionage. De Amerikaanse regering zat met het geval behoorlijk in z"n maag de Fransen waren ra zend Een V.S.-luchtverkenningsvlieg- tuig had foto's gemaakt boven de uiterst geheime Franse uranium fabriek bij Pierlatte. De hoge heren in Amerika hebben na het ontdekken van de spionage door de Franse regering natuurlijk ont kend, dat er van spionage sprake zou zijn. Dat bekent geen enkel land. niet tegenover zijn vijanden, maar hele maal niet tegenover zijn vrienden. De Amerikanen hadden een prachtige smoesje klaar, maar dat zou het al leen maar gedaan hebben bij Max Tailleur: Een zielige piloot raakte ver dwaald door regenachtig weer. Hij zou ansichtkaarten maken van het vrien delijke stadje Orléans. maar het toe stel waaide weg. Dat dat toevallig bo ven Pierlatte terecht kwam, kan men niemand kwalijk nemen, aldus de Amerikaanse lezing. Het was een goed verhaal, voor wie het geloven wilde althans. En dat wa ren er bitter weinig. De Fransen in ieder geval niet. Zij kijken óók goed uit en wisten precies wat er boven Pierlatte gebeurde. Ze konden zelfs zeggen hoeveel foto's er precies geno men waren Het waren er zegge en schrijve 175 en of ze die plaatjes graag per omgaande terug konden krijgen. De Amerikanen hebben uiter aard aan dit verzoek voldaan, maar iedereen begrijpt, dat ze wel een af- drukje achter de hand gehouden heb ben. Het geval-Pierlatte leert ons nog eens duidelijk, dat het heus niet alleen de landen van oost en west zijn, die el kaar bespioneren, maar net zo goed de landen van het westelijke blok on derling. Of de Fransen er wellicht aan leiding toe hebben gegeven door hun steeds halsstarriger wordende houding, is in dezen buiten kijf. De Amerikanen voelden zich met het geval-Pierlatte allesbehalve gelukkig. Het is nu eenmaal zo, dat men het cloorgaans goede beeld zo min moge lijk wil laten afzwakken. Dat het ver trouwen van de vrije wereld in Ame rika door de gebeurtenissen rond de spionage-zaak een geduchte knauw heeft gekregen, is de meest naïeve V S.-fan duidelijk. De Amerikanen kun nen zich echter met een ding troos ten. al is het dan ook een schrale troost: De Fransen hebben hun ken nis even gemeen gekregen als de Ame rikanen hun plaatjes. Opvallend daarbij is, dat de publikatie rond deze zaak zo gering is geweest. Als het een zaak van oost-west landen zou betreffen, zou men er dagenlang van lezen. Nu ging het geval-Pierlatte snel de doofpot in. Het exclusieve ge bruik daarvan kennen wij evenwel alleen aan Max Tailleur toe! KANTMAN. Als enigste punt staat op de agenda, voorstel tot het aangaan van een geld lening tot 'n bedrag van 1.000.000,—, onder de volgende voorwaarden: Rente: 6 Halfjaarlijks te voldoen. Koers: 99 Looptijd: 25 jaar. Aflos sing: van 1967 tot en met 1991 40 000,per jaar. Vervroegde af lossing: mogelijk van 1 februari 1976 tot en met 31 januari 1981 a IOIV2 daarna 101 Kosten: ig Opne ming: 1 februari 1966. De gelden zullen dienen voor de finan ciering van grondaankopen en andere kapitaalsuitgaven De jaarlijkse jeugdviswedstrijd geor ganiseerd door ..De Snoekbaars", wordt gehouden op zaterdag 14 augustus a.s. in de grote zandput aan de rijksweg Baarn-Hoevelaken. Tevens wordt er een dames-viswedstrijd aan verbon den De deelname is gratis. De leeftijd voor meisjes en jongens is tot 13 jaar. De aanvang is om 14 uur. terwijl voor traktaties gezorgd zal wor den. Op maandag 26 juli vertrok van Schiphol een vliegtuig, type Bristol Britannia, met 112 congresgangers aan boord, bestemming het Esperanto-con- gres te Tokio. Het 52ste wereldcongres van de Universalan Asocio is het eer ste. dat in Azië wordt gehouden Op 28 juli kwamen de Esperanto congres gangers in Tokio aan. De 19de augus tus is bestemd voor de terugtocht Uit het maandblad van de U.E.A Esperanto). De 35-iarige secretaris-generaal van de wereldbond, UE.A. de Westduitser O Becker. noemt drie belangrijke punten als doei van het congres: Es peranto verspreiden over Azië: bespre ken hoe Esperanto binnen 't kader van de Verenigde Naties zo goed mogelijk hoe Esperanto binnen het kader van wordt onderwezen; bestuderen in hoe verre het taalprobleem ingrijpt in de internationale economische betrekkin gen. (Uit Het Vrije Volk.) OURANT SOESTER Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Ook Bot heeft zijn image, het ware al te zot als hij door onze schatkist onduldbaar werd beknot; wie 't langst leeft heeft de hele pot. San Francisco Ongeveer 45 Pakistaanse opvarenden die les leert ons de Buick van Bot. van het 12.500 ton metende Nederlandse vrachtschip ..Friesland" hebben bij de Amerikaanse vakbonden gc- JAAP MIJDERWIJK hoor gevonden met hun klachten over de slechte ver- zorging aan boord. De zeelieden eisen, dat zij op korte De ro?d der gemeente Soest is tegen termijn naar hun land worden teruggebracht. Zij groe- wor ;dag 11 augustus as te 19.30 uur. pen met hun leider Francis Mickol «midden) op de In openbare vergadering bijeen geroe- kade bijeen voor het schip. pen. 1

Soester Courant | 1965 | | pagina 1