PANG RANG RANG Jamborette 1965 officieel geopend r:;: Afwachten in Cyprus jmwn MARCHAL HAARMODE ty^d rmr Kampioenswedstrij d FoxboroCSM GARAGE STAM M TUSSEN Voor a! uw Wegens vakantie gesloten Meningen van lezers Krabbels van Knelis R. DORREN VERHUUR 25 KORTING J. C. Brouwer en Zn, Renault «lcaler Rouw- en Trouwkleding Geen voorrang verleend Boom omver gereden Maandag of dinsdag halen vrijdag of zaterdag kastklaar thuis. tot en met zaterdag 28 augustus Lenssen+de Wolff AWA faxat:?s,' is alleen als er op staat Fruitdrops en diverse andere smaken eekendwijding De opening van de Jamborette 1965 in de fraaie bossen achter het Soester Natuurbad in de Paltz te Soestduinen, vond woensdagmorgen om 10 uur plaats, niet voor 300 padvinders, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag. maar voor precies 624 padvinders, die uit 15 verschillende landen naar Soest waren gekomen. genwoordigers van het Hoofdkwartier van de Nederlandse padvinders, de districtscommissaris van de R K. ver kenners uit Amersfoort, de heer Ph. Kraanen, de districts-aalmoezenler W. Mali. de commandant depot luchtmacht te Soestduinen, majoor P. H Farla, de commissaris van de voortrekkrs uit Suriname, de heer A. M. Guman, de dersvereniging omhoog. De burgemeester van Soest hoopte, dat deze Jamborete van Jongeren uit verschilende landen zou mogen bij dragen tot een beter Internationaal begrip De distrlcts-commissaris. tevens kamp leider, de heer Herks, sprak daarna de deelnemers in hun eigen taal toe. Broederlijk verenigd, geheel in de geest van de oprichter Baden Powell. staan zeshonderd padvinders uit 15 landen aangetreden rond de vlaggenmast bij de officiële opening van de Jamborette. Om 9.45 uur hadden de deelnemers zich in carré opgesteld Om precies 10 uur weerklonk hoornsignaal en deed de staf zijn intrede. De kampleider, drs. J J. Herks sprak een welkomstwoord tot de vei nvin- ders en de genodigden, w.o. de burge meester van Soest, mr S P baron Bentinck. de bu rgc m - ester van Hoeve laken, de heer P. Veen, hoofdverte- i plaatselijke padvinderscommissaris, de i heer N. Rijk, de hoofdinspecteur van politie te Soest, de heer H. G. Scholt- meijer en vele anderen Oubaas E J H Volkmaars bracht in zijn openingsrede, die hij in het Ne derlands en Engels uitsprak, de ge dachte van Lord Baden Powell van toepassing in dit kamp De Jambo rette maakt het mogelijk meer kon takten te leggen tussen de jeugd uit de verschillende landen. Vooral het uitwisselen zal jullie rijker maken. Daarna werden de vlaggen van de deelnemende landen gehesen, en de padvinderswet voorgelezen. Hierna ging de vlag van de Nederlandse Padvin- Tot slot weerklonk hoornsignaal en de Jamborette 2965 was geopend. Des avonds om 8 uur. verzamelden de pad vinders zich in het openluchttheater, waar bij het kampvuur liederen wer den gezongen, o 1 v. hopman P. Koedijk en hopman G. W van Barneveld. De Boerendansgroep uit Soest bracht enige dansen, ale veel bijval oogstten en onophoudelijk op de gevoelige plaat werden vastgelegd Fransen zongen bij de guitaar liederen, Schotten traden op met doedelzakken en voerden enige dansen uit Vervolgens een Duitse groep uit Heidelberg en tenslote brach ten Indianen uit Amerika ook enige dansen. Cyprus staat weer eens op de agenda van de Veiligheidsraad. Ditmaal van- weg en Turkse klacht over het uit stellen van de verkiezingen door de regring van aartsbisschop Makarlos, wiens ambtstermijn daarmee ook au tomatisch wordt verlengd. Bovendien is er dan nog de nieuwe wetgeving waardoor de aparte Turkse üjsten worden afgeschaft. Dat is inderdaad niet volgens de grondwet van 1960 En de Grieks- Cyprioten begaan op deze wijze een juridisch niet te verdedigen daad. Daar de wereldopinie op te wijzen is het Burgemeester S. P. baron Bentlnck die de deelnemers hartelijk welkom heette in Soest. Renault R4 Luxe van f 4.150,af Dauphine Gordini van f 4.945,af Renault R 8 van f 5.495,af Renault R 10 van f 5.995,af Renault R 16 van f 7.950,af Caravelle Coupe van f 9.750.af Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850 v.h Joh van Keeken Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 SPECIALIST OP FOTO- FN FILMGEBIED Buig Grothestraat 45 - Tclef. SPAARZAAM SOEPEL SCHOON SNEL 39if SOESTERBERGSESTRAAT19 TEL: 2945 SOEST voornaamste doel van de Turkse klacht. Op Cyprus zelf zijn beide bevolkings delen er onderhand wel van over tuigd dat een terugkeer naar deze grondwet onmogelijk Is en dat de huidige toestand toepassing er van onmogelijk maakt. Deling een feit Makarios en de zijnen willen proberen de impasse te doorbreken door op pa pier een nieuwe staat te gaan vormen waarin voor de Turks-Cyprioten geen uitzonderingspositie meer bestaat De Turks-Cypnoten daarentegen wil len de toestand van het ogenblik lie ver wat laten voortduren. Ze zitten in hun eigen gebieden omgeven door „groene zones" vol gewapende man nen vrij gunstig. Na het beroep van de Veiligheidsraad op beide partijen om braaf te zijn is er niet veel meer ge schoten en ook de uithongeringscam- pagnes zijn van de baan, wellicht ook omdat Makarios er zo'n slechte pers mee kreeg Ondertussen betekent dit. dat de de ling van het eiland zoals vice-presi- dent Kutchuk die voorstaat - al dan niet in twee sraten of in een federa tie van autonome gebieden - in feite al bestaat. En hoe langer dit zo is, hoe moeilijker het zal zijn om er nog verandering ln te brengen. Ontoereikende pleister Dat laatste zijn de Grieks-Cyprioten zich ook goed bewust. Daarin meer dan in de aanhangig gemaakte grondwetschending zit het gevaar dat het vechten op Cyprus weer oplaai' als er voor Makarios en de zijnen f ding vaststaat dan is het dal Turks-Cyprioten hun zin niet m krijgen |En wordt het weer schieten, dan her leeft de oude bittere situatie met zijn extra-risico's van Turkse interventie en een Grieks antwoord daarop Er kleeft voorlopig een pleister op de wond Cyprus, maar daaronder geneest het nog niet erg. Op de hoek Merelweg-Nieuwstraat verleende de Soester bromfietser A. A v. W geen voorrang aan de automobi list J K uit Baarn. Bij de botsing werd Van W licht gewond De brom fiets werd flink beschadigd. Zondagavond werd op de Wald Pvr- montlaan een boom omver gereden door een auto. De bestuurder reed de auto terug en verdween. Letter en nummer was echter opgenomen en de politie kon de dader, een zekere T H van H uit Eemnes opsporen Zijn auto bleek flink beschadigd te zijn Be halve deze schade, zal hij ook nog op draaien voor het planten van een nieu we boom. Telefoon 2893 SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 OPTIEK Ziekenfondsleverancier Burg. Grothestraat 8 - Soestdijk Telefoon 3859 onroerende goederen hypotheken assurantiën Steenhoffstraat 67 Soest Tel. 2169 Geachte redaktie, Zoudt U onderstaand antwoord op uw artikel ln de Soester Courant van 23 Juli willen opnemen ln de komende editie KUNSTVERWARRING. Uw opvatting over moderne kunst of abstrakte kunst, pop-art of experi mentele kunst is zo negatief, zo een zijdig en afkeurend, dat ik hier graag een duidelijk positief standpunt te genover zou willen stellen De moderne kunst zoekt en vindt op elk gebied nieuwe vormen, waaraan in onze samenleving een dringende behoefte blijkt te bestaan De moderne kunst komt met iets an ders, soms verbijsterend, soms blij ver rassend, soms ontroerend. Het bekende en vertrouwde, het schoolse en academische, het wordt bij wijlen zo maar overboord gezet Dat alles tekent de geest van de tijd. Wie in deze wereld bevreesd is voor al dat „andere", dat toch komen moet, die verzinkt steeds meer in het konservatleve moeras. Ik wil nu niet zeggen ga met alle „gekke gedoe" kritiekloos mee. maar wèl geef welwillende aandacht, toon U bereid te kijken en te bekijken, raak niet ondersteboven van een „mo derne kunstgrap" Moderne kunst, in z'n eindeloze scha keringen. in z'n heus rijke variatie, brengt veel gemoederen in beweging. Maar ieder voor zich moet een keus weten te maken. Wat moderne kunst zo duidelijk leert is dat elk mens „er gens" geen kuddedier is, „ergens" 'n eigen idee bezit, „ergens" een eigen doel nastreeft. De moderne kunst maakt ons meer bewust zonder dat we dat ln woor den zouden kunnen zeggen, dat kan een duidelijker verstandhouding tus sen ons en onze omgeving in de hand werken. Moderne kunst kan sterk individueel zijn Wat de één ontroert „doet" de ander niets en een derde wordt er kwaad over. Moderne kunst, en dat betekent vrij heid in de kunst, vraagt verdraag zaamheid. Als we menen door die kunst in de war te komen, dan zaten we reeds tevoren met onze gedachten in de knoop. Gelukkig waardeert de regering de experimentele kunst en subsidieert de ze Gelukkig is er een groeiend be grip voor de noodzaak van deze ex perimenten, ook al is de bruikbaar heid ervan wel eens onduidelijk Het is verheugend dat jonge kunste naars voor hun mening, die vaak niet zoetsappig is, mogen uitkomen, mee- huichelen en doffe volgzaamheid ra ken uit de tijd Laten we hopen dat deze toenemende drang naar open hartigheid gevolgd mag worden door de neiging van elkanders standpunt kennis te willen nemen. En bij die strijd om algehele ontspan ning in deze benauwende wereld kan de moderne kunst niet gemist worden SEBO DETMERS Klein Engendaalweg 24, Soest. AJje 't ming vraogt mok zeige, dattut ln Soestduune goed veur mekaor ls. Bie de paadvlnders dan, die daor van de week kaampeere. 't Binne zo'n 600 jon- ges die daor d'rluu tent oppeslaoge heb- be D'r staon schat- tik zo'n 125 tente Ikke heb ze nie allegaor geteld, waant ikke ken aamper tot tien telle, zeit Kneliao altied. maor ikke hettut ming laote vertelle deur oubaos Herks. Noeng mot ik eer luk zeige, dat die paadzeu- kers 'm oubaos neume vind ikke nie zo mooi, waant zo oud istie nog nie Ming noeme ze toch ok gin oubaos en ikke bin wel een paor jaortjes ouwer dan meheer Herks. Ikke bin d'r vrtedag weeze kieke. maor ikke had net zo goed tuus kenne blieve. D'r was nog neulegaor niks te zien Allenig tente van paadzeukers die d'r niks mee te maoke hadde. Wel mlttut kaamp netuulck. maor nie mit de Jamborette, waant zo heettut Interna - sjionaole kaamp Ikke had nog mazzel, dat ikke de eerste buutelaanders zag ankomme. Da waore de Zweede, vief man starrek. Ze waore de le Zweede waant d'r kwaome d'r laoter nog veul meer. Toen ikke d'r zondag weer ging kie ke. kende ikke 't kaamp haost nie meer terug. Overaal tente, grote en kleine, blauwe en greune en gele, alle kleure van de reegeboog schaat ikke zo. En bie een heulekwak tente hing de vlaag van de laande. waaruit de mlnse ln die tent kwaome. 't Is een meraokels mooi gezicht Ikke heb ut al ezlen, ikke mochter al ln, maor zondag magge wullie d'r allegaor in. Wie d'r zin het om te gaon kieke. ken d'r heen. 't Kost niks en 't is warrekeluk de meujte weerd. 't Is nie moeiluk te vingde: Ajje van 't staatsjon Soest duune afkomp is ut veurbie 't Netuur- baad de eerste asfaaltweg rechts. D'r staot een groot bord bie, dus ut ken nie misse. De jonges hoeve zich heul nie te ver- veele, waant d'r is een pregramma oppesteld, hoechtum zo mooi. Van al les staotter op. Maor da mot ok, waant aanders ister niks an zo'n kaamp en dan hadde zullie best tuus kenne blieve. Maor daor het nog niemaand ut over ehad, over naor huus gaon. En da ken ikke best begriepe, waant ut ister meraokels mooi. De meeste groepe binne zaaterdag en zondag binngekomme 't Kaamp be gon wel pas dinsdag, maor dan had de zullie twee daoge om uut te ruste En da was wel nodug ok, waant ze hebbe hele laange rieze emaokt. D'r binne een paor Zweedse heulegaor op de fiets ekomme Da deeje ok de Oos- teriekers en de Duitsers. Da bine heule ende, da ken'k wel zeige. De Engelse kwaome mit otoitïobiele. da's ok een end. Zullie binne mit de boot de revier tusse Engelaaod en Hollaand overesto- ke. Da was makkeluk, maor zullie heb be ut heul nie fing ehad, vertelde ze teuge Knelis Zullie waore de laotste otomebiele op 't schip en da betekende schudde. Zullie hebbe de heule over steek nie kenne slaope. dus zullie waore wat blie vreug van huus te zijn egaon. Ze konde teminste nog twee daoge uutruste 't Is wel een heule trap heulegaor naor ut Netuurbad. maor 't is de meujte weerd. En wullie hebbe gin twee daoge nodug om bie te komme. waor of nie? lÉBsk-iJIÉS Op 2 augustus j 1 werd op het voet balterrein aan de Koningsweg de voet balwedstrijd Foxboro-C.S.M. om het kampioenschap van de Zomeravond voetbal-competitie gespeeld De wedstrijd begon om 10 minuten «ver 7 en er was niet over belangstel- ing te klagen. a 15 minuten gespeeld te hebben scoorde Foxboro door een schot van J. van Woudenberg (1-0). 2 minuten daarna maakte dezelfde speler het 2-0 voor Foxborc. Ze hielden die avond wel van opschieten want 8 minuten daarna was hel 3-0 door een penalty van T Surstecit C.S.M. maakte er voor de rust toch nog 3-1 van Na de rust ging het iets langzamer en werden er veel kansen gemist. Toen het 3-2 was begon er soanning rond het veld te komen, maar i minuu t het einde kwam dan h l laatste i van H Demmer? met het gevolg dai Foxboro met het kampioenschap naar huis ging door een 4-2 overwinning. Het kampioenselftal was als volgt sa mengesteld: staande v.l.n.r. de voor zitter R. v. Beek. C. Valkenhof. J. de Boer. E. Kamphorst. M. Brouwer, T. v. Weelde. H. v. Dam. W. Rijnders en orger C. van Beek. end v.l.n.r. J. van Woudenberg Xieiling. H. Dcmmers. aanvoerde* C. Surstedt, J. v. Doorn en J. Lok. ANNO I III 11940 KAMERBEEK ASSURANTIËf a'e pijler voor uw verzekeringsplan OLDENBARNEVELTLAAN 30 TELEFOON 1 21 41 AMERSFOORT Inspecteur voor Soest-Baarn Van Goyenlaan 154 - Soest Tel. 5514 van SERVIES - GLAS - BESTEK, STOELEN. TAFELS enz. enz. Met bijlevering van DRANKEN op SERVIES, GLAS EN BESTEK. Vraagt onze prijscourant WIJNHANDEL - SLIJTERIJ Steenhoffstraat 64 - Telefoon 2551 Zaterdagavond zal wederom een week- "ndwijding worden gehouden, waarbij 'iet navolgende programma zal worden '.fgewerkt: Orgel: Toccata, Th Dubois Viool en Piano: Andante uit vioolcon cert a moll, 5. S Bach. Voordracht' De zee zegt: ze is niet bij mij. Guil- Iaume van der Graft. Orgel: Ciavona, J Pachelbel Voordacht: Job 28. Vi ool en piano Adagio uit Sonate v Ludwig van Beethoven. Orgel' Im provisatie over Ps 105. Gert Muts Medewerkenden: Mevr. Ida Reinink- Jongsma. piano, mevrouw Maria Maat man, voordracht: G. Muts, orgel en J Blok viool. \an het programma van de volgende veek werken om mee Jaap Zwart, orgel, mevr. Maria Maatman voor dracht 2

Soester Courant | 1965 | | pagina 5