Discriminatie fondspatiënten In Amersfoort en Spakenbnr is veel binnenshuis te zien Het oog gericht op een wereldrecord Zonder commentaar Efe 10 augustus 1965 44e jaargang n«. 59 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Spreekuur verzetten probleem aan ziekenfondsraad voorgelegd i\ederlaas;tournooi S.E.C. Woensdagavond S.E.E. 1-Quick 1 Vrajendienst Eiermarkt „Al is de vakantieganger nog zo snel, de regen achterhaalt hem wel" Rijwielen ontvreemd Bij voorsorteren aangereden li M Jamborette 1965 wordt een sueees Districtswedstrijden van zomerav ondcompetitie Selectiewedstrijden van Hees SOF STER ((ToURANT Abonn. p. kwart. 12.50 - per post f 3. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Mr. Th. J. A M. van Lier, socialistisch tweede-kamerlid, heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid en kele puntige vragen gesteld over de afzonderlijke spreekuren voor zieken fondspatiënten De her Van Lier wilde o.a. weten of de minister op de hoogte was van de toenemende weerstand onder de ziekenfondsverzekerden tegen de door vele huisartsen en specialisten gevolgde praktijk van gescheiden spreekuren over ..fondspatiënten" en ..particuliere patiënten". Voorts vroeg de geachte afgevaardig de of de minister ook niet de mening was toegedaan, dat het. zowel om het gevoel van discriminatie weg te ne men. als om de schijn van ongelijke medische behandeling te vermijden, gewenst is deze praktijk zoveel moge lijk te beëindigen Ook informeerde de heer Van Lier. welke stappen de minister in staat en bereid is te ondernemen om te be vorderen. dat een eind wordt gemaakt aan de als discriminatie gevoelde af zonderlijke spi eekuren voor zieken fondspatiënten. Mening staatssecretaris Inmiddels heeft de staatssecretaris, dr. A. J. H Barteis, reeds op deze vragen geantwoord. De toenemende weerstand tegen de gescheiden spreekuren is hem niet ontgaan en het komt hem ge wenst voor. dat dit systeem verdwijnt. De staatssecretaris deelt verder mee. dat hij de Ziekenfondsraad gevraagd heeft deze aangelegenheid in studie te willen nemen en te onderzoeken in hoeverre het mogelijk is om te bevor deren. dat de in de vragen aangege ven inderdaad als discriminatie ge voelde praktijk, wordt beëindigd. De Ziekenfondsraad is een lichaam dat uitermate geschikt is om zich met deze kwestie bezig te houden, omdat alle bij deze aangelegenheid betrokken maatschappelijke groeperingen in dit college vertegenwoordigd zijn. Boven dien is het tijdstip, om deze kwestie nader te bezien, zeker niet ongunstig, want tussen de organisaties van de huisartsen en die van de ziekenfond sen vzijn besprekingen over een nieu we honoreringsovereenkomst aan de orde. Met eigen risico Nu is er in medische kring - zowel bij de artsen individueel, alsook bij de beroepsorganisatie als zodanig - eveneens bezwaar tegen het systeem van afzonderlijke spreekuren; de staatssecretaris stipt dat in zijn ant woord terloops aan. Wat hij niet ver meldt - en dat kan men hem niet euvel duiden, want het was niet direct aan de orde - is dat er in de genees kundige wereld al geruime tijd gespro ken en geschreven wordt over mo gelijke veranderingen in het gehele spreekuurbestel. er zitten thans im mers veel te veel mensen tegelijk in de dokterswachtkamer. Dat is én voor de patiënten en voor de arts een on verkwikkelijke toestand. Met een systeem waarbij het zieken fonds niet alle ziektekosten op zich zou nemen en waarbij de verzekerde een eerste eigen risico te dragen heeft, zou er al veel gewonnen zijn. De wachtkamers zouden dan ongetwij feld minder overvuld zijn: thans be taalt men er voor. kost het verder niets, dus raadpleegt men zijn dokter ook voor allerlei onbeduidende zaken, hetgeen - dit terzijde - veel particu liere patiënten ziclf niet kunnen ver oorloven. Kwestie van cijferen Met een primair eigen risico zou er niet alleen meer ruimte in de wacht kamers komen, er zou ook op finan cieel gebied ruimte ontstaan: daarmee zou het honorarium van artsen kun nen worden aangepast, daarmee zou de ziekenfondspremie omlaag kunnen. Het mooist zou het zijn als dat alle twee kon gebeuren: dat is een kwestie van cijferen. Dit eerste eigen risico zal bij eventuele onderhandelin gen echter wel geen ..haalbare trek" blijken te zijn. Hiermee zullen onge twijfeld ook weerstanden - zij het weer andere - worden opgeroepen. Wie wil er graag Iets gaan betalen voor iets dat hij al gratis heeft? Ook een andere en modernere manier van praktijkvoering door de medicus is nog al eens besproken: daarbij wor den steeds weer de voordelen van het zogenaamde afspraakspreekuur naar voren gebracht („En dan wil ik u graag terugzien op donderdag om kwart over negen, hier hebt u een kaartje waar het opstaat, dan hoeft u 't niet te onthouden"). Maar ook zulk een systeem kan eigen lijk alleen dan goed functioneren als de dokter bevrijd zou kunnen worden van de vele patiënten, die met de on- benulligste futiliteiten steeds weer zijn aandacht opeisen, want dat kost bij zonder veel geid. In z'n vrije tijd En nu we het, toch over spreekuren hebben: het is eigenlijk merkwaardig, dat men ten onzent nooit iets hoort over een avondspreekuur voor mensen die overdag werken, terwijl dat in Duitsland de gewoonste zaak van de wereld is Bij het grote gebrek aan ar beidskrachten zou het voor onze eco nomie denkelijk heel goed zijn als men niet „in do tijd van de baas" in de dokterswachtkamer zat, doch in z'n eigen vrije avonduren. Dat zou dan al een soort eigen risico ziin. niet zozeer in geld, maar in (vrije) tijd. Het ..avondspreekuur" voor mensen die overdag werken zal ook wel geen haal bare trek zijn Tegen een dergelijke ontwikkeling zal bij de ziekenfonds verzekerden ongetwijfeld ook weer stand ontstaan: eigen tijd is ook een heilig huisje. Trouwens, vele medici ontvangen 's avonds al patiënten voor speciale behandelingen of leggen dan nog visites af en anderen zullen des avonds wel eens naar de schouwburg willen, of naar een concert, die willen ook wel eens kijken naar die moeilijke algebrasommen van zoonlief en naar de vorderingen van hun dochter in de oude en de moderne talen. Hoewel de Berlijnse muur al behoorlijk stevig is, wordt er nog altijd aan gewerkt om de barrière tussen Oost en West-Duitsland. De foto toont enkele Oostduitse schilders, die een hek behorende tot de muur aan het verven zijn, onder toezicht van een Vopo (1) en twee westberlijnse politieagenten. Het jaarlijkse nederlaagtournooi van S.E.C.met als inzet het Koningin Emmamonument, gaat morgenavond, om half zeven, van start met de wed strijd tegen Quick uit Amersfoort, dat in de 2e klasse K.N.V.B. uitkomt. De Amersfoorters die over een zeer goed team beschikken zullen trachten dit jaar het Monument in bezit te krij gen (vorig jaar werd HVC. bezitster van deze prijs door een 10-1 zege op SEC). S E C zal het daarom niet eenvoudig krijgen in deze avondwedstrijd, maar komt vaak tegen Quick. dat technisch zeer goed voetbal speelt, tot zeer ver dienstelijk spel. De Soestenaren zullen in de volgende opstelling spelen: doel Van Essen; achter Hooyer en Krijt midden De Rooy, Rutenberg en Van Breukelen. voor Dorrestein. E. Brou wer. De Bruin. Duyst en v. d. Broek. Hanasbei is nog niet in de ploeg op genomen en is (voorlopig?) naar de reserves verwezen. J. W. H. verzoeken wij ons zijn vol ledige naam en adres bekend te willen maken, daar wij geen antwoorden op vragen kunnen verstrekken van vra genstellers waarvan ons de namen niet bekend zijn. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 23.000 stuks in prijzen van 17,tot 17.50 Middenprijs 17,25. Prijs per kg 2.74. Ziedaar de nieuwé slagzin van de Amersfoortse V V.V. In Amersfoort is heel veel „binnenshuis" te zien en te genieten. Om te beginnen is er het Museum Fle- hite met het beroemde „Stokje van Oldenbarnevelt" waarmee deze het schavot beklom. Er zijn in ons land drie van deze stokjes, maar het Amers foortse exemplaar is het enige echte' Zelfs het „Van Oldenbarneveltstokje" in het Rijksmuseum is namaak Maar behalve dit stokje valt er heel wat meer te zien, zoals joyueze glazen feestbokalen met prachtig graveer werk. indrukwekkende zilveren orde tekenen van de waterschapsbodes, waarvan nog een enkel exemplaar wordt gebruikt en een prachtig model van een Nederlandse tabaksschuur waarbij allerlei gereedschappen, die met de tabakscultuur hebben te maken Zelfs de echte onvervalste Amersfoort se tabak ontbreekt niet! Een Oudhollandse keuken is ingericht in de echte keukenkelder van het ge bouw dat eens een voornaam woon huis was. De „Jacob van Campen Kamer" herin nert aan de bouwmeester van het Paleis op de Dam in Amsterdam We vinden o.a. de geschilderde wandbe- timmeringen uit de werk- en slaap kamer van deze bouwmeester en kunst schilder. Voorts is er een gotische ka mer, terwijl minnaars van heel oude dingen hun hart kunnen ophalen aan de buitengewoon grote collectie spe cimina van de zogenaamde „Hilver- sumcultuur". Tenslotte bevat „Flehite" veel antiek kinderspeelgoed. De lengte van een korte gracht van het Museum verwijderd, ligt de be roemde Koppelpoort. Vooral bekend bij de treinreizigers naar het noorden en oosten van ons land Tot 4 sep tember kan deze grootste weg- en waterpoort van ons land van binnen bezichtigd worden. In de zeer ruime middeleeuwse vertrekken werken drie Amersfoortse kunstenaars Inez Ber kelaar slijpt er stenen. M. Overbosch snijdt zijn kunstige poppen en Martin Brink wil graag uw portret tekenen. Wie van hedendaagse schilderkunst houdt kan terecht in het middeleeuw se pand Muur huizen 3. Daar expose ren gedurende bijna de gehele maand augustus 10 kunstschilders - w.o. Per dok en Jan van Heel - hun gouaches In 't Oude Wevershuvs. Muurhuizen 227. is een tentoonstelling uit eigen bezit Keramiek, schilderijen, doeken. Tenslotte heeft Amersfoort het moder ne - door dr. Gerrit Rietveld ontwor pen - expositiegebouw „Zonnehof", waarin gedurende de gehele maand augustus een tentoonstelling wordt ge houden van Italiaanse kleinplastiek En wie daarna nog wat door de oude binnenstad wil ronddwalen, moet wan delen naar het Kapelhuis in de Kran- keledenstraat. pal aan de voet van de O.L. Vrouwetoren Daar is welhaast steeds iets op hedendaags kunstgebied te vinden (In de augustusmaand o.a. colages en edelsmeedwerk.) Van Amersfoort naar de vissersdor pen Bunschoten en Spakenburg is een kleine afstand, die ook per fiets ge makkelijk is te overbruggen. (12 km.) De rit loont de moeite, niet slechts door de nog steeds gedragen kleder drachten en de kraampjes met vers gerookte IJsseimeerpaling, maar bo venal door de Poppententoonstelling, die ook deze zomer weer in Spaken burg wordt gehouden. Herhaald en uit gebreid wegens zeer grote belangstel ling verleden jaar. De expositie - vooral ook geschikt voor Vorige week schreven wij „Zet uw brommer of fiets op slot". Deze raad is nog niet tot allen doorgedrongen, want J W. S. alhier plaatste dit week end zijn stalen ros in de omgeving van het Nieuwerhoekplein om enige tijd later te ervaren dat zijn voertuig verdwenen was. W T van de Bdie een damesfiets onbeheerd en niet op slot op de Gal len Kamppelsweg had geplaatst, moest hetzelfde ervaren. Nasporingen naar beide karretjes heb ben nog geen resultaat opgeleverd. De heer A. K uit Baarn. die met zijn auto over de Birkstraat reed in de richting Amersfoort, wilde de Van Lenneplaan inrijden, maar moest voor sorteren voor naderend verkeer. Toen zijn weg vrij was, haalde hij naar links uit en werd toen aangereden door de motorrijder P. V H. uit Amers foort De motorrijder kwam te vallen, maar liep gelukkig geen noemenswaar dig letsel op Auto en motor werden flink geschadigd. ttA Aan de oever van de vijver bij het spoorwegviaduct te Bussum staan sinds maandag drie ruw houten kruizen. Reeds drie kinderen zijn in de vijver verdronken. Om wonenden hebben de gemeente verzocht een deugdelijk hek of afrastering te plaatsen, opdat de kinderen rus tig in het plantsoen kunnen spelen. Na plaatsing van de kruizen hebben buurtbewoners bloemen neergelegd. kinderen van olie leeftijden - geeft een kostelijk overzicht van de ontwikkeling van de Spaken'ourgse en Bunschotense klederdrachten en - niet in het minst - van de vele volksgebruiken, die hier mode waren of nog zijn. Diverse dames in Spakenburgse dracht, geven uitleg op zulk een huiselijke manier, dat zelfs het meest dreinerige kind geboeid raakt. Veelal snort op deze tentoonstelling ook de naaimachine, want de dames zijn dag in. dag uit in de weer om steeds maar weer nieuwe kleren voor de rond honderd poppen te maken. Wie op de poppen is uitgekeken en nog wat wil ronddwalen, moet beslist niet verzuimen een bezoek te brengen aan de unieke Spakenburgse kamer, ingericht boven café „In de Korpe- raal". Vrijwel alle evenementen zijn dage lijks. zowel 's ochtends als 's middags geopend. Een enkele ook in de avond uren In Spakenburg kan men even wel niet op zondag terecht. Wie het allemaal precies wil weten, wende zich tot de V V V. in zijn woonplaats of tot de V.V.V in Amersfoort en Spa kenburg. Ook geeft het gratis boekje „Musea in de Provincie Utrecht" veel uitsluitsel. Na de officiële opening van de Jam borette 1965. welke te Soestduinen wordt gehouden, stond een bezoek aan Den Haag en Rotterdam op het pro gramma. 's Avonds vond in de Soester Duinen een dropping plaats door een vliegtuig, waarbij fraaie prijzen waren te winnen. Zaterdag vond in het sportpark te Hilversum een atletiekwedstrijd plaats, benevens een fietstocht in de omgeving van Lage Vuursche. Zaterdagmiddag kwamen de zwemwed strijden in het Soester Natuurbad aan de orde Tussen verschillende landelijke groepen werden wedstrijden gehouden in 50 m. schoolslag. 50 meter vrije slag. 50 meter rugslag en 4 x 50 meter estafette. Na afloop vond de prijsuit reiking plaats. De zondag was bestemd voor kerkbe zoek in de plaatselijke kerken of een wijdingsdienst in het openluchtthea ter. De middag stond in het teken van een vrij bezoek aan het kamp. De belang stelling hiervoor was ontzettend groot. De politie uit Soest moest zowel het verkeer op straat als op het kamp regelen, zulks onder leiding van hoofd inspecteur H. G Scholtmeijer Op het kamp heerste een opgewekte stemming. De winkels waren allen open en de standhouders deden goede zaken. Bill Hayes, verbonden aan de BBC. te Londen, had de leiding bij de de monstraties, die op het middenterrein werden uitgevoerd door een groep In dianen met krijgsdansen. Vervolgens de Schotten mf-t doedelzakmuzlek. Daarna de Duitsers uit Heidelberg met muziek en zang en tenslotte de Grie ken met fraaie dansen. Op het kamp is een ziekenbarak ge plaatst. waarin momenteel drie pad vinders worden verpleegd door het Roode Kruis uit Soest, bijgestaan door colonneleden u.t Amersfoort en Baarn De doktoren IJ ff uit Soest en Plomp uit Amersfoort komen dagelijks het kamp bezoeken. Gisteren en vandaag was er een uit stapje naar Arnhem en omgeving en morgen, om 12 uur. wordt de Jambo rette 1965 gesloten. De kampioenen van de zomeravond- competitie. t.w. K.P S. (district Amers foort) en Barneveld, Harderwijk, Hil versum en Utrecht 1 en 2, speelden za terdagmiddag te Utrecht om het dis trictskampioenschap. K.P S verloor de eerste wedstrijd teger Barneveld met 1-3. Daarna wist K.P.S. De Belgen beschikken, evenals Neder land. over een niet zo groot aantal sportmensen, dat zich boven nationaal of zelfs Europees niveau weet te plaat sen. Eén van die Belgen is een atleet, die al menig record op zijn naam heeft staan: Gaston Roelants. Hij is een allround sportman, die amper drie en een halve maand geleden het slachtoffer werd van een ernstig ver keersongeval. Het leverde hem een ge broken duim en ernstige kneuzingen op, welke verwondingen hem meer dan een maand beletten te trainen. Som mige zagen al het einde van de glans rijke carrière van Roelants. Hij kwam echter terug, groots terug. Om dat te kunnen, moet men Roelants heten, zoals men in België zei Men moet behoren tot de uiterst kleine groep van atleten, die men de „Goden van het Stadion" noemt. De gekwetste Roelants kwam zondag in het (veel te lege) Heizelstadion voor 't eerst weer op de baan. Het werd een waarlijk opzienbarende terugkeer: hij liep het record op de 3000 meter steeple-chase aan flarden. Roelants schreef aldus, op de uiterst simpele manier van een bescheiden sportman, één der mooiste bladzijden van de Belgische atletiek - geschiedenis. De grote atleet uit Leuven beoefent een sport, die niet bepaald populair is, noch in Beligë, noch in Nederland Vandaar dat een recordverbetering in deze tak van sport de mensen niet zo aanspreekt. Vandaar ook, dat het Hei zelstadion vrijwel uitgestorven was, toen Roelants zijn wereldprestatie ver richtte In het stadion, dat 65.000 toe schouwers kan bevatten, waren slechts 300 mensen getuigen van de uitzonder lijke explosie van Roelants. Driehonderd toeschouwers, dat bete kent: alle tien meter één kijker, indien zij over de hele afstand verdeeld had den kunnen worden. Er is heel wat moed nodig om in dergelijke omstan digheden tot wereldprestaties te ko men. Roelants deed het toch en schaarde zich daarmee in de rij van de sportbeoefenaren, die vandaag de dag met een lampje te zoeken zijn: amateurs, in hart en nieren, die iets over hebben voor hun sport en die haar door dergelijke resultaten popu lair tracht te maken. Roelants zal daar waarschijnlijk nooit in slagen, althans niet in de nabije toekomst. Maar het pogen alleen al schildert hem als de ware atleet, die helaas in onze sport wereld te zelden meer voorkomt. KANTMAN alle wedstrijden te winnen, n.1. tegen Harderwijk met 2-0. tegen Utrecht 2 met 5-1 en tegen Hilversum met 6-3 Bisschops de rmdvoor van K.P.S. maak te bijna alle doelpunten voor zijn club. De einduitslag werd: 1. Barneveld (districtskampioen). 2. Utrecht 1 3. KP.S. (afdeling Amersfoort). 4. Hilver sum. De voetbalvereniging Hees. dit jaar gepromoveerd van de derde naar de tweede klasse zaterdagmiddagvoetbal, organiseert thans selectiewedstrijden om tot de keuze te komen van het definitieve elfral dat in de komende competitie tegen sterker tegenstanders moet aantreden. Zaterdagmiddag speelde eerst het 2e elftal tegen Karboys 2 uit Bussum. De Heesspelers waren veel sterker en wonnen met 6-0. Daarna trad het eer ste van Hees met enige nieuwe spe lers binnen de krijtlijnen om de strijd aan te binden tegen Karboys 1. Óf Hees nu zo sterk is, of dat Karboys verbazend slecht was, een feit was dat Hees maar liefst met 12-3 wist te win nen. Zaterdag komt Terschuurse Boys 1 en 2 uit Terschuur op bezoek. In een dagblad in Kansas stond bij de beschrijving van een huwelijk: De bruidegom heeft reeds twee andere huwelijken gehad. Hij heeft ook al in de Tweede Wereldoorlog gevochten. Een bewoner van de Parkhurstge- vangenis op het eiland Wight heeft aan de plaatselijke V V V. te Brighton verzocht om toezending van haar 143 pagina's tellende vakantiegids. „Eb en vloed"

Soester Courant | 1965 | | pagina 1