Gemeente 2 miljoen leent niet 1 maar voor grondaankoop Het oog gericht op Het Vietnamese gevaar Negers kunnen kiezen een „ouwe taaie Vrijdag 13 augustus 1963 44e jaargang no. 60 1 itg'ave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Schatgraverij wederom een groot succes Hoofdinspecteur \an politie H. G. Scholtmeijer thans korpschef van Soest Feestelijke opening van Sinclair and Valentine Co. NcderlaaoMedstrijden van S.E.C. tegen Quick SOESTER(()OURANT Abonn. p. kwart, f2.50 - per post f3.— p. nwart. is.au - per post 13.Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Terwijl wij hier in Europa rustig va kantie houden, neemt het aantal sol daten dat in Zuid-Vletnam in de strijd wordt geworpen, steeds toe. De Amerikaanse regering heeft besloten om desnoods ten koste van alles te voorkomen, dat de Chinese commu nisten het in oost-Azië alleen voor het zeggen krijgen, hetgeen zou geschie den indien de Verenigde Staten zich uit Vietnam terugtrokken. Dit zou ln Azië namelijk opgevat worden als een overwinnig van China en een neder laag van het westen. Dat zou ongetwij feld spoedig tot nieuwe agressies van de Chinese communisten tot gevolg hebben, waardoor de wereldvrede pas goed ln gevaar zou komen. Dat neemt niet weg. dat ook nu reeds de toestand als zeer gevaarlijk geken schetst kan worden. Eenmaal besloten Zuid-Vietnam voor de westerse in vloed te willen behouden, hoofdzakelijk om de dreigende invloed van rood- China te beperken, moet Amerika wel standhouden. Het kan zich uit prestige en politieke overwegingen ten aanzien van de gehele wereld geen nederlaag veroorloven. De slecht geleide en geoefende Zuid- vietnamese troepen blijken weinig waardevol te zijn in de strijd tegen de Vietkong, die uit Noord-Vietnam en China sterke steun ontvangt. De Ame rikanen hebben het nadeel maar moei lijk opgewassen te zijn tegen de gue- rillastrijd zoals deze in Vietnam wordt toegepast, waarbij echte veldslagen steeds worden ontweken. Bepaalde krachtmetingen vinden dus niet plaats en het toneel van de strijd verplaatst zich onophoudelijk. Bovendien heeft Amerika het nadeel van de lange ver bindingslijnen voor aanvoer en bevoor rading van de troepen. Maar ondanks al deze nadelen moet de militaire kracht van Amerika toch in staat geacht worden om in Vietnam stand te houden. De grote vraag is echter of het conflict - dat in feite gaat tussen China en Amerika - tot Vietnam beperkt zal blijven. De tel kens weer blijkende agressiviteit van rood-China kan er toe leiden, dat straks het strijdtoneel wordt uitge breid tot Laos en Cambodja, wellicht India en Pakistan. Tegelijkertijd zou Indonesië dan ge stimuleerd worden in zijn strijd tegen Maleisië. Wanneer dit mocht gebeuren, dan is het niet denkbeeldig te achten, dat spoedig meer avonden als helpers in de strijd, zowel ter eenre als ter andere zijde, betrokken worden. Dan zou de wereldvrede helemaal in gevaar komen. Nog is het zo, dat Ame rika geheel alleen de westerse belangen in Zuid-Vietnam tegenover rood-China verdedigt. Zodra er meer landen bij betrokken worden, is het onstaan van een volgende wereldoorlog niet denk beeldig. Alle verzoeken tot Amerika om de strijd in Vietnam te staken, kunnen door Washington dan ook niet worden ingewilligd. Daar. in Zuid-Vietnam, moet de worsteling om de invloed in Azië beslist worden. Anders staat een wereldconflict zeker binnen tien jaar voor de deur. President Johnson is daarvan ten volle overtuigd. Nog wendt hij niet alle kracht van Amerika aan. om zodoende de aan de gang zijnde vredespogingen niet te blokkeren. Nog wil hij slechts aantonen, dat Amerika niet weg is te krijgen wanneer het dat zelf niet wil. Maar mocht dit niet voldoende zijn. dan kan de oorlogsinspanning zeker nog vergroot worden en uitein delijk een redelijke beslissing worden afgedwongen. Het valt aan te nemen, dat China het niet zo ver wii laten komen, wetende toch niet over de zelfde middelen te beschikken als Amerika, laat staan als het gehele westen. Het gaat er nu slechts om, dat belden hun gezicht moeten kunnen redden. Intussen kost dat tienduizenden het leven. En in beide kampen zegt men: ter wille van de vrijheid! Begunstigd door fraai zomerweer vond woensdagmiddag in de Soester Duinen, nabij de Sparrenlaan de jaarlijkse schatgraverij plaats, georganiseerd door de V V V. Scest-Soesterberg. Niet alleen de deelname, maar ook de belangstelling was buitengewoon groot. De heren F. J. Burgersdijk en G. J. Smits, respectievelijk voorzitter en vi- ce-voorzitter van de VVV. De Bilt- Bilthoven, toonden hun belangstelling, met de bedoeling de resultaten van deze schatgraverij waar te nemen, om ook in Bilthoven zoiets te organiseren. Door de dienst van gemeentewerken waren twee terreinen met ijzeren hek ken afgebakend, een voor de kinderen van 4 tot 7 jaar en één voor de leef tijd van 8 tot en met 12 jaar. In totaal namen 800 kinderen aan de graverij deel. De secretaris van de V.V.V., de heer H. G Scholtmeijer. sprak het wel komstwoord, waarna de heer A. P A. Mol, die de ruim 160 prijzen in het duinzand had verstopt, een uiteenzet ting gaf van de graverij. Na het startsein kwamen al spoedig de eerste gelukkigen zich melden. Lang zamerhand werd het zoeken echter moeilijker en toen kregen de ouders gelegenheid hun kroost bij te staan. De verstopte doosjes met de prijzen kwamen nu vlugger te voorschijn. De hoofdprijzen vielen ten deel aan: Jongste groep Driewieler: Hanneke Smit, 7 jaar. Heuvelweg 39. Autoped: Henk Bart, 7 jaar. Kerkstraat 16, Soest. Oudste groep: Fototoestel'. Lenie de Bruin, 9 jaar, Nieuweweg 43a, Soest. Fototoestel: Peter Veldhuizen. Nachte- gaalweg 10. Soestdijk. Ieder deelne mend kind kreeg een heerlijk ijsje, dat zich met de warmte wel liet smaken. Het werd een groot succes voor de V V V., die jeugd en de ouders een aan gename middag heeft bezorgd. De heer H G Scholtmeijer. thans w.n. korpschef van de gemeentepolitie alhier, is per 1 juli 1965. door de bur gemeester van Soest, zulks na besluit van de minister van Binnenlandse Zaken en Justitie, aangesteld als korpschef van de gemeentepolitie al hier. in de rang van hoofdinspecteur- ambtenaar eerste klasse Tevens heeft de minister van binnen landse zaken goedgekeurd, dat in het Soester politiekorps kan worden over gegaan tot het aanstellen van een inspecteur van politie Verder mag het politiekorps worden uitgebreid met vijf man, zodat de sterkte van 42 cp 47 man zal worden gebracht De heer Scholtmeijer werd op 28 maart 1915 geboren te Roden (Dr.). Na het beëindigen van de vijf jarige HBS, bezocht hij de model politieschool te Hilversum en kwam op 4 december 1941 naar Soest, waar hij te werk werd gesteld op de politie- administratie Na de oorlog werd hij inspecteur derde klas en op 1 januari 1964 werd hij w.n. korpschef in Soest Ook is de heer Scholtmeijer voorzitter van het district West der Nederlandse Politie Sport Bond. Wij feliciteren de heer Scholtmeijer van harte met deze promotie. Aan het Weteringpad in de industrie wijk wapperden gistermorgen de vlag gen van Amerika, Zwitserland en Ne derland, ten teken, dat de nieuwe fa briek van Sinclair and Valentine Co Holland) NV. officieel in gebruik werd genomen Voordat de linten in de kleuren van de drie landen werden doorgeknipt, sprak de president de heer Howard Soriano uit Amerika, daarna de heer Waldemar von Siebenthal uit Zwitser land en tenslotte de directeur van het Soester bedrijf, de heer G Muurling. Deze verwelkomde de vele genodigden, in het bijzonder de burgemeester van Soest. mr. S. P Baron Bentinck: de gemeentesecretaris, de heer J. J. J M Festen: de hoofdinspecteur van politie, de heer H G. Scholtmeijer en vele zakenrelaties. Wij hebben ruim vijf jaar gewerkt in een oude schuur en kunnen u thans een ruim modern fabrieksgebouw to nen. De drie nationale linten die straks zullen worden doorgeknipt, geven een teken van broederschap aan Zonder de Amerikanen en door hun Marchalhulp, hadden wij her. in ons land niet zover kunnen brengen. Wij hebben een prettige samenwerking gehad met het gemeentebestuur. Vroe ger was Soest een plaats voor gepen sioneerden en industrie werd geweerd, maar dat is nu gelukkig voorbij De in dustrie geeft welvaart en daarmee is Soest het meest gebaat. Hierna werden de linten doorgeknipt en de toegang tot de hall en fabriek was open. In de ruime hall werd champagne ge serveerd en een heildronk uitgebracht op het nieuwe bedrijf. De bedrijfsleider, de heer P. A. Rigter bood namens het gehele personeel een elektrische klok in de hal aan, terwijl mevrouw Muurling een boeket rozen ontving. De hoofdinspecteur van politie, de heer De familie C. Bouterse uil Schagen bij de camera in de tv-studio. De heer Bouterse is de twee miljoenste, die televisie-aangifte heeft gedaan. Scholtmeijer sprak daarna als vriend. U zult wel denken wat heeft de politie nu met een bedrijf te maken, maar vanaf het begin heeft de heer Muur ling ons nodig gehad. In de eerste plaats moest het oude gebouw op Amerikaanse wiize op vrachtauto's van de Birkstraat naar het Weteringpad worden vervoerd en dat ging op rol letjes Thans staan wij in een fraai modern gebouw, dat een sieraad voor Soest is. Mijnheer Muurling ik bied u voor de hal een fraaie koperen koebel aan, die ik onlangs in" Zwitserland heb gekocht. Ik hoop dat deze bel altijd vrolijk mag klinken Mevrouw Scholt meijer schonk een tinen bord voor het schrij fbureau. De heer Von Siebenthal schonk een kaarsenkandelaar en ook de heer Hen- kes directeur van een drukkerij uit Haarlem schonk een kaarsenkandelaar. Zoon Joost Muurling wilde niet ach terblijven en maakt het drietal kan delaars vol (Amerika, Zwitserland en Nederland). De drie kandelaars krijgen een plaatsje in het directiekantoor Hiern:; weerklonk het S V-lied, dat reeds op de plaat was vastgelegd. Daarna was er gelegenheid het fa brieksgebouw te bezichtigen. Het per soneel had aan de machines plaats genomen zodat men de vervaardiging van drukinkt kon gadeslaan. In het bedrijf, dat een oppervlakte heeft.van 2000 m2, werkt momenteel 25 man. Er wordt speciaal drukinkt in allerlei kleuren vervaardigd, voor boekdruk, offset en aniline De heer Muuriing is de oprichter van de Nederlandse fabriek en werkt spe ciaal gericht op de Benelux samen met het Amerikaanse en Zwitserse conc°rn. De gemeenteraad van Soest nam woens dagavond 2 belangrijke besluiten, n.1. het aangaan van twee leningen van elk een miljoen gulden ter financiering van grondaankopen en andere kapi taalsuitgaven. Het eerste voorstel betrof een onder handse geldlening, groot 1 000.000, tegen een rente van 6 en een koers van 99 met \'8 koesten. een loop tijd van 25 jaar en aflossingen van 1967 tot en met 1991 van 40.000, per jaar. Vervroegde aflossing is mo gelijk van 1 februari 1976 tot en met 31 januari 1931 tegen 101 daarna 101 Opname van de lening 1 fe bruari 1966. De beer J. K. DE BRUIN (V.V.D.) had het beter gevonden dat de financiële commissie bij elkaar was gekomen om over dit voorstel te oordelen. Hoeveel zegelrechten moeten wij voor dit be drag betalen?, vroeg spreker. Dr D J P ORANJE (V.V.D.) vraagt waarom de opneming per 1 februari 1966 zal geschieden0 De wethouder van financiën, de heer J VAN DEN AREND, zegt dat B en W wel overwogen hebben de finan ciële commissie te raadplegen, maar omdat de tijd drong en er eerst geen geld was te verkrijgen, hebben wij daarvan afgezien, temeer daar de raad tijdens de vorige vergadering op de hoogte was van het aangaan van deze geldlening, waarvan het voorstel toen niet in behandeling kon komen Dat de opneming in 1966 zal plaats hebben doet niets terzake. Wij hebben de beschikking over het geld en alles komt op de dienst 1965. De heer DE BRUIN merkt daarna op, dat een rente van 6 een unicum is in Nederland Het is al eens meer voorgekomen, dat de rente hoog was wegens de ge^dschaarste, maar dat duurde niet langer dan 3 a 4 maan den. Wij moeten er. aldus spreker, bij de geldgever op aandringen dat de boete bij niet-aflossing komt te ver vallen. Spreker zou eerder willen af lossen als zulks mogelijk is Wethouder VAN DEN AREND zegt dat de voorwaarden zijn vastgesteld en Zo gewend is men al in Berlijn aan het bestaan van de muur. dat een moeder, die haar kindje wat zon licht gunt, er geen bezwaar in ziet bij de scheiding tussen oost en west te gaan zonnen. Vandaag bestaat de gehate muur precies vier jaar. Telefoto ANP daaraan niets meer veranderd kan worden. Volgens de heer DE BRUIN moet dit mogelijk zijn, want zolang de geldle ning nog niet ls gesloten, zoals in dit geval, kunnen de voorwaarden veran derd worden. De voorzitter zegt dat de geldgever heeft bepaald, dat wij bij vervroegde aflossing IV2 boete moeten betalen. Een dergelijke bepaling vindt men te genwoordig bij alle leningen, zodat dit niets bijzonders is. De geldlening van 1 miljoen werd hierna aanvaard Als aanvullend agen dapunt kwam daarna aan de orde een voorstel tot het aangaan van een tweede lening van 1 miljoen gulden bij de Bank van Nederlandse Gemeen ten: ook tegen een rente van 6 looptijd 25 jaar, koers 100 met 7/8 kosten. Opname 1 september 1965. Voordat cüt voorstel werd aangenomen merkte de heer DE BRUIN op. dat dit voorstel toch wel in de financiële com missie ter sprake had kunnen komen. Volgens wethouder VAN DEN AREND kon dit evenmin, omdat dit aanbod plotseling kwam en spoedig een be slissing moet worden genomen. Het aangaan van deze tweede lening van één miljoen werd eveneens zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. President Johnson heeft de nieuwe wet op het kiesrecht getekend en dat betekent dat de afzonderlijke staten een kleurling geen beletselen meer in de weg mogen leggen, indien hij zich wil laten inschrijven in de kiesregisters of wenst te gaan stemmen tijdens ver kiezingen. Tegen onwillige staten kan voortaan door de federale regering te Washington worden opgetreden. Dat betekent niet. dat de instelling van alle Amerikanen met één klap verandert. Er zullen nog vele jaren over heen gaan, voor vele negers vol doende hebben geleerd om ook verkies baar te zijn op verantwoordelijke po sities en er zullen veel meer jaren ver strijken alvorens de blanken zich net ter zullen gaan gedragen in de om gang met anders gekleurde mensen. Te lang zijn de negers achter gesteld in het onderwijs en bij het verkrijgen van betrekkingen dat dit zich niet zou wreken bij de verdere ontwikkeling. Zij hebben geleefd in armoedige om standigheden, b.jeenhokkend in ghet- to's. ln door de omstandigheden ge broken gezinnen. Te lang hebben blanke kinderen op school ge gaan en kunnen neerkijken op de bruine en zwarte bevolking. Daarom spreekt een blad als Ebony terecht over ..het blankenprobleem" in Amerika en het is een rake aanduiding waar de schoen (nog steeds) wringt. De politieke storm in Griekenland is nog steeds niet geluwd. Integendeel, het zou wel eens een langdurige ge schiedenis kunnen worden in Athene. Koning Constantijn, 25 jaren oud, heeft het behoorlijk aan de stok met de oude staatsman Papandreou, 77 jaar. Een oplossing ligt niet in het verschiet, vooral niet omdat de koning duidelijk heeft laten blijken niet meer met Papandreou in zee te willen gaan. Of hij dat uiteindelijk zal kunnen vol houden, valt te betwijfelen. Het volk wordt steeds rumoeriger en het toch al niet bijster populaire vor stenhuis in Griekenland krijgt er re gelmatig fikse deuken bij. De oplossing is overigens vrij een voudig. Slechts het feit, dat de jonge koning (door zijn adviseurs beïnvloed) Papandreou niet meer als premier te rug wiel zien, maakt de zaak gecom pliceerd. Afgaande op de cijfers is de stugge 77-jarige als overwinninaar uit de arena van het Griekse parle ment te voorschijn getreden. Met 167 tegen 131 stemmen werd immers zijn tegenstrever, eerste minister Novas. na een woelig en zelfs soms tragi-komisch debat, verslagen. Zijn nieuwe regering werd na 21 dagen inderdaad naar huis gestuurd, zonder dat zij zelf een wet telijk bestaan had gekend. Papandreou kent de kunstgrepen van de parlementaire democratie door en door. Wanneer men enig aanzien geniet als politicus kan men de hele atmosfeer van een parlementair debat beïnvloeden, eenvoudig door er een tijd buiten te blijven, zoals de bij het volk populaire staatsman inderdaad heeft gedaan. Hij heeft Novas dus geveld, maar wan neer de wonden geheeld zijn, zal een nieuwe ronde kunnen beginnen, met andere deelnemers wellicht. De raadgevers van koning Constantijn trekken hierbij aan de touwtjes en leveren een schaduwgevecht met de aanhangers van de regerende, maar niet van de heersende monarchie. Het probleem van het vorstenhuis is het onschadelijk maken van de 77-ja- rige kwelgeest, die zo doortastend op treedt omdat hij oordeelt, dat hij door de vorst dodelijk werd belegdigd. Oppervlakkig beschouwd is het een rekenkundig vraagstuk, waar het erop aankomt de meerderheid van 145, waarop Papandreou voorlopig kan re kenen, te doen uiteenvallen. Om een dergelijke operatie te doen lukken zal het nodig zijn de leden van de Centrum Unie. die het niet eens zijn met de buitensporige houding van ,.de ouwe taaie" het roer naar een conservatieve oppositie te doen wenden. De oplossing van een rege ring van nationale unie - een for mule die men na de tweede wereld oorlog heeft geprobeerd en die fali- kant is uitgelopen - is niet naar de zin van Papandreou en lijkt in de hui dige omstandigheden weinig kans van slagen te hebben. De doorgewinterde staatsman zou. ge zien de numerieke meerderheid die hij achter zich heeft, normaal de eerste man moeten zijn geweest, die op het paleis van koning Constantijn wordt ontboden. Deze uitnodiging heeft Papandreou evenwel niet van de jonge vorst te verwachten, omdat deze zich niet kan veroorloven te buigen vodr een oudere (zij het dan ook meer ervaren) man, zonder daarbij zijn gezicht voor het volk te verliezen. Alles bij elkaar een ingewikkeld (ge maakt) geval, een kluwen garen in feite, waarmee een nieuwe Ariadne de nieuwe koningszoon van Athene uit het labyrint van de politek zou kun nen redden. De werkelijkheid van Athene rijkt ech ter ver boven de mythologie uit! KANTMAN SEC. organiseert, evenals vorig jaar weer nederlaagwedstrijden om het Ko- ninigin Emmarronument. H.V.C werd verleden jaar winnaar Woensdagavond was Quick uit Amers foort op bezoek en deze tweede klasser was niet bij machte S.E.C een neder laag toe te brengen: het werd zelfs een klinkende overwinning (5-1) voor S.E.C. Kees Dorrestein stond weer op de rechtsbuiten plaats en het lijkt ons toe dat hij daar moet blijven spelen. Hij wist vrij spoedig voor S.E.C. te sco ren Henk Duyst. die overal bij is, was de maker van het tweede S.E.C.- doelpunt. waarop de keeper van Quick geen kijk had. Wout de Bruin, ook onmisbaar in de S.E.C.-voorhoede, stond weer midvoor en toen hij wildé scoren, werd hij „genomen'1 De penal ty schoot Kees Dorrestein naast. Even voor rust kon de midvoor van Quick de eer redden. De rust ging alzo in met 2-1. Na rust gaf S E C. geheel de toon aan. Wout de Bruin joeg direct na de her vatting no. 3 in de Quicktouwen Henk Duijst maakte er 4-1 van en dit was nog niet genoeg, want Wout de Bruin tippelde door de Amersfoortse verde diging en bracht de stand op 5-1 voor SEC. Vijf minuten voor tijd was Wout weer doorgebroken maar werd gehaakt in het beruchte gebied De scheids rechter vond een strafschop te zwaar en gaf een vrije schop op de rand van het strafschopgebied. Deze leverde niets op en het bleef 5-1 voor S.E.C. „Dat moet je begrijpen, Pixie en Dixie van Huckleburry Hound, daag den hem uit".

Soester Courant | 1965 | | pagina 1