Forse maatregelen nodig Misdaad en misdadigers HANDELSINSTITUUT „PRACTICUM" acuumru^ niauut-e cWtAulten L0CHTENBERG GARAGE BOSBOOM „VAN BUUREN" Teveel auto's - Teveel bromfietsnozems Teveel buitenlanders - Teveel verdeedheid Wedstrijdprogramma S.E.C. 1 en S.E.C. 2 in de eerste competitiehelft Examens S.E.C. zondagvoetbal Klaar terwijl U wacht BEVEROL SMERSTATIOX Alg, Bond van Bejaarden TEL BRANDWEER 3 3 3 3 POLITIE TEL. 4444 Voor al uw RIJBEWIJZEN Auto- en Scooterrijsehool ATTENTIE Als eerste kennismaking GRATIS Lenssen+de Wolff ujmj mrmr Staatsvijand no. 1 - een gangsterleven Uw recorder staat klaar bij „De Gouden Snaar"! haar zoontje gedreven de FBI. in. Hoover zette de zaak in actie en per vliegtuig werden 15 zwaarbewapende G-men onder leiding van Hugh Clegg naar een plaatsje in de buurt overge bracht. Er werd afgesproken, dat Wanatka alle personen behalve de gangsters om 4 uur 's nachts in de kelder zou laten, dan konden de G- men hun gang gaan. Maar Dillinger besloot onverwachts vroeg in de avond te vertrekken Intussen waren de G- men in de ijzige koude voorjaarsavond per auto ondetweg naar Klein Bohe- men. Wanatka's vrouw wist met een smoes het hotel te verlaten en vertelde de G-men dat Dillinger eerder zou ver trekken. Clegg besloot onmiddellijk aan te vallen. Zij reden met gedoofde lam pen naar het hotel. De G-men ver spreidden zich tussen de bomen en toen begonnen de waakhonden te blaf fen. Binnen zat Dillinger een biertje met enige buurtbewoners te drinken, die opbraken en naar de uitgang lie pen tegelijk met twee kelners, die wil de weten, waarom de honden bleven blaffen. De deur van Klein Bohemen ging open en in die verlichte opening zagen de G-men vijf mannen. De bezoekers lie pen naar hun auto, startten de motor; de G-men riepen halt F.B.I., aanne mende dat de Dillingerbende er van door ging, de buurt bewoners hoorden slechts het motorgeronk, waarop Cleggs mannen het vuur openden. Dat was het sein voor de Dillingerbende tot actie over te gaan. Even later maalden uit de hotelramen machine- TELEFOON 2100 TORENSTRAAT 2D SOEST 1 SEPTEMBER A.S. voor MACHINE SCHRIJVEN (event. spoedopleiding oktober-examen), STENOGRAFIE Nederlands en moderne talen. MIDDENSTANDSOPLEIDING, enigst erkende opleiding. BOEKHOUDEN. HANDELSCORRESPONDENTIE, Nederlands, Duits, Engels. CONVERSATIELESSEN Duits en Engels, zowel voor beginners als voor gevorderden. CURSUS ALGEMENE ONTWIKKELING (Schakeldrploma). Aanmelden dagelijks avonds 7-9 uur, behalve zaterdags. nieuwe vriendin Polly, die weer be vriend was met Ana Sage, geëmigreerd uit Roemenië en bordeelhoudster van beroep. De vreemdelingenpolitie had haar herhaaldelijk verzocht een an der beroep te kiezen en zij kon elk moment de U S A. worden uitgezet. Met zijn drieën gingen zij dikwijls uit en eigenlijk wist Ana niets dan goed over Polly's vriend te vertellen. Des ondanks zag ?ij een kans haar uit wijzing in te ruilen tegenDillinger. Zij werd in contact gebracht met Hoover's speciale Dillinger Brigade te Chicago en waarschuwde op 22 juli 1934, dat zij die avond naar de Bio- graph zouden gaan. De mannen van de F.B.I. stelden zich voor de ingang ver dekt op en wachtten het einde van de film, .Manhattan Drama" af. Toen bijna iedereen de bioscoop uit was verscheen John Dillinger in gezelschap van Polly en Ana. Iemand gaf een seintje, twee G-men naderden met ge trokken revolver de gangster. Dillinger trok zijn revolver en dook als een kat in elkaar, rende schietend naar een steegje. De G-rnen namen geen risico's en velden hem met 2 kogels. John Dil linger was dood. Zijn terreur had pre cies tien maanden geduurd. Een week later verdienden zijn vader en anderen die hem goed hadden ge kend geld met het vertellen van feiten uit zijn leven in een theater. S.E.C. 1 12-9-05 SE C.-Zeist 19-9-65 Holland-S.E C. 26-9-65 S.E.C.-Veenendaal. 3-10-65 Donar-SEC 10-10-65 SE.C.-V.V.O.G. 17-10-65 Vrij. 24-10-65 Fortitudo-S E.C. 31-10-65 S.E.C-C.D.N. 7-11-65 Vrij. 14-11-65 Vriendenschaar-S.E.C. 21-11-65 Saestum-S E.C. 28-11-65 S.E.C -V V Y. 5-12-65 Baarn-S E.C. 12-12-65 S.E.C.-Vriendenschaar. S.E.C. 2 12-9-65 S.E.C. 2-Veenendaal 2. 19-9-65 Zeist 3-S.E.C. 2. 26-9-65 S.E.C. 2-H.M.S. 2. 3-10-65 Nijenrodes 2-S.E.C. 2. 10-10-65 Vrij. 17-10-65 Vrij. 24-10-65 Ultrajectum 2-S.E.C. 2. 31-10-65 S.E.C, 2-Hercules 3. 7-11-65 Vrij. 14-11-65 Vriendenschaar 3-S.E.C. 2. 21-11-65 U.VV. 3-S.E.C, 2. 28-11-65 Vrij. 5-12-65 Fortitudo 2-S.E C. 2. 12-12-65 S.E.C. 2-Vriendenschaar 3. 'MAKELAARS- EN ASSURANTIEKANTOOR ONR. GOEDEREN HYPOTHEKEN ASSURANTIËN FINANCIERINGEN TAXATIES milieufactoren en een verkeerde op voeding. Met dergelijke „pedagogische" kunstgrepen kan de veiligheid op onze wegen echter niet gewaarborgd wor den. En als men toch de pedagogie er bij wil halen - men zou de ouders het beste kunnen adviseren hun kinderen geen toestemming te verlenen een bromfiets aan te schaffen. Lopen of fietsen is veel gezonder, en onze ver keersveiligheid zou er mee zijn ge diend. Te veel buitenlanders Het arbeidsbureau te Utrecht heeft medegedeeld dat er in haar rayon te veel buitenlandse arbeiders zijn. Daar onder zou zich een stijgend percenta ge „minder gewenste elementen be vinden. „Het begint griezelig te worden", aldus een functionaris van dit arbeidsbureau Er is dus kennelijk iets met het sy steem van communicatie tussen de buitenlanders onderling aan de hand zodat er veel meer komen dan er ge plaatst kunnen worden. Dientengevolge loopt er een groot aantal buitenlanders in ons land rond zonder werkvergun ning, verblijfsvergunning of direct uitzicht op werk. Dat is een kwalijke toestand. Te meer. omdat tal van deze mensen in ons land veel moeilijkheden geven. Het ellendige was, dat je dat nauwe lijks meer hardop mocht zeggen. Wie op buitenlandse arbeiders afgeeft, krijgt immers direct het verwijt te horen dat hij voor „rassendiscrimina tie" is. Zodoende slikken heel wat men sen hun bezwaren maar haastig in en worden de grieven opgekropt. Ondertussen begint het nu wel duide lijk te worden, dat vele landen nu be paald niet het crème de la crème naar het buitenland afstoten. Wij in Nederland zitten er dan mee opge scheept. Maar dat namen we dan maar. omdat we in de veronderstellen; leefden dat de situatie op de arbeids markt een en ander onvermijdelijk maakte. Nu evenwel gebleken is dat de toeloop van buitenlandse arbeiders de vraag dreigt te overtreffen, is er alle reden deze toeloop drastisch af te remmen. Gespleten A.R.P De kabinetswisseling van dit jaar, die de socialisten weer in de regering bracht, wordt in bepaalde kringen maar moeilijk gepruimd. Met name in de boezem van de A R P. heersen dan ook grote spanningen, die de afgelopen week tot uiting kwamen, toen verschil lende figuren uit deze partij te kennen hebben gegeven een soort front te wil len vormen, dat zich zou inzetten voor een nieuwe samenwerking met de CHU. en dat kennelijk niet gepor teerd bleek voor een samengaan met de P.v.d.A. Nu is er echter ook een belangrijke stroming in deze partij, die liever niet wil samenwerken met de liberalen. En aangezien de arbeiders het grootste deel van het kiezerskorps der A R P uitmaken, zal deze stroming vermoedelijk zelfs meer kiezers achter zich hebben. Al met al doet deze onderlinge ver deeldheid de partij geen goed. Haar fractieleider, de heer Roalvink. lijkt ook geenszins de aangewezen figuur om de bestaande tegenstellingen te overbruggen. Beurtelings laat hij zich positief of negatief uit over de be staande regeringscónstellatie en dit zal bij de aanhangers van zijn partij stellig gevoelens van onzekerheid ver oorzaken. Al met al zal het ons daarom ook niet verbazen wanneer in 1967 de K.V.P en de P vd A. zonder de A.R.P een kabinet zouden vormen. Voor het Staatsexamen H.BS.-A zijn te 's-Gravénhage geslaagd mej. M. A. A Hensen en de heren C W. van Agtmaal, H. A. Boomsma. J. van Gils. H. Lafèbre. P van Schaik, C. Verweij en L. J. M. Zomer. De heren J. K. Bröggel en C. R. van Caspel uit Huizen. M. G. Kerkhof. D J. Stiemer en J C Westeneng. allen leerlingen van het Goois Avondlyceum te Hilversum. Voor het Staatsexamen H.BS.-B zijn te '-Gravenhage geslaagd de heren L. J. G v. d. Berg. E G C. Holleman R. F. A. van Lit, L Kriek en W Schreuder, allen leerlingen van het Goois Avondlyceum te Hilversum. SÖESTERBERGSESTRAAT 8 SOEST - TELEFOON 2064 B.G.G. 02950-17727 Voor alle vijf SEC. seniorenteams staan voor het komende weekeinde wedstrijden op het programma. Het eerste S E C -elftal speelt de 2e nederlaagwedstrijd om half drie tegen het Amsterdamse Z.S.G.O. Een inte ressante strijd is tegen de technisch zeer goede spelende Amsterdammers te verwachten. Het 2e SE C-elftal zal eveneens om half drie aantreden tegen de Z S.O.O. reserves. Om 12 uur gaat S E C. 3 op het eerste terrein van start voor de vriendschap pelijke wedstrijd tegen A.P.W.C 2, terwijl SEC 5 op het tweede S.E.C.- terreln A.P.W.C 5 zal ontmoeten. Het vierde S.E.C -team gaat op bezoek in Amersfoort en zal op het A.P.W.C.- terrein om 12 uur spelen tegen A.P.W.C. 4. Woensdagavond zal het eerste S.E.C.- elftal om 18.30 uur aantreden voor de derde nederlaagwedstrijd tegen H.VC. dat de huidige bezitster is van het Koningin Emmamonument. De opstel lingen van de vijf seniorenelftallen luiden S.E.C. 1-Z.S.G.V. 1 Doel van Essen; achter Krijt en A: Hooiier; midden v. d. Broek, Rutten- berg en De Rooy: voor Dorrestein, E Brouwer, De Bruin. Duyst en Van Berkel. Reserves Van Breukelen en v. d Heuvel. Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel Eerste klas smeermiddelen Birkstraat 105 - Soest - Telef. 3256 S.E.C. 2-Z.S.G.V. 2 Doel Van Hattum; achter D Hooijer en Rodermond; midden V. Remmer den. W Brouwer en J A. Brouwer: voor Bazoer. Aalberts, Evers. Lüschen en v. Rijn. Reserve Ten Hove. S.E.C. 3-A.P WC. 2 Doel v d Broek; achter J, de Jong en Nuss: midden Pureveen. De Vries en Pothoven, ^or Lenarduzzi. Strum- pel, Baptist. Veldhuizen en J. v. Gin- kel. Reserve Lub. A.P.W.C. 4-S.E.C. 4 Doel Van Rossum; achter v d Heijden en Kanters; midden Wiss, Servellen en Wilgenburg; voor A. van Klooster, Baltus, Valero. Lagemaat en Limburg. Reserve Buitenhuis. S.E.C. 5-A.P.W.C. 5 Doel v. d. Vaart; achter v Klooster en Hoed; midden Dasselaar. Belt en Mee- der voor Heijnen. Kareisen, v. d. Brink. Westerveld en Hooijer. De herfsttocht van de Bond van Be jaarden zal plaats vinden op dinsdag 28 september, vertrek van Soest-Zuid te 8.30 uur. Zij die de tocht wensen mee te maken kunnen zich melden bij de heren C. J van Veelen, Leeuwerikweg 25. H van de Belt, Laanstraat 22: A. Antheunis- se. Laanstraat 50 en H. P. Westers, Laanstraat 62 22 juli 1934. - Bijna direct nadat John TMllinger de bioscoop had verlaten, werd hij omringd door G-men en raakte hij in een vuurgevecht gewikkeld. Het ein digde 2onder genade met zijn dood. Dillinger vluchtend naar het steegje, op de voorgrond de G-men. Na een cellulaire straf deserteerde hij. Hij trouwde met Beryl Hovius en op 6 september 1924 pleegde hij zijn eer ste overval, die mislukte. Tweemaal trachtte hij uit het verbeteringsge sticht te ontsnappen. Ook dat mis lukte. In het gesticht leerde hij de beroepsmisdadigers kennen, waaronder Harry Pierpont en Homer Van Meter. Toen deze naar de Michigan-gevan- genis werden overgebracht verhuisde Dillinger later op eigen verzoek, mee. nadat hij bericht van de scheiding van Beryl had ontvangen. In 1932 had hij door Pierpont. John „Red" Hamilton en Charles Makley leren kennen; zij vormden samen een gesloten groep binnen de gevange nismuren Daar Dillinger het eerst vrij kwam. beloofde hij hen te helpen bij een onsnappingspoging. lis, bekend als Baby Face Nelson, J geweren kogels de tuin in. Baby Face John „Red" Hamilton en ook zijn schoot uit een bungalow. Plotseling naar Eikenlaan 1 - Telefoon 4685 Soest Onze wagens zijn all-risk verzekerd EéN RIJLES (60 min.) en EéN THEORIELES (120 min.) Op 22 mei 1933 was het zover Hij stond als vrij. doch getekend man in een land waar corruptie, dranksmok kel, kinderroof, bankovervallen bijna de gewoonste zaken waren geworden: waar 13 miljoen werklozen rondlie pen in een tijd, dat de 38-jarige John Edgar Hoover en zijn F.B.I. over ca. 270 assistenten beschikten. De mis daad was voornamelijk in de grote steden als Kansas City, St. Louis en de beruchtste van allé, Chicago, ge concentreerd. Om zijn vrienden in de gevangenis te kunnen helpen had Dillinger geld nodig en op 4 juni vond de eerste beroving na zijn vrijlating plaats en in de volgende drie weken nog een tiental Toen hij geld genoeg had werden er, via een kist garens, revolvers de Mi- chigangevangenis binnengesmokkeld en op 26 september waren de andere gangsters vrij. Intussen was Dillin ger in een val gelopen en de 22ste al gearresteerd en opgesloten. Op 12 oktober werd hij door Pier pont bevrijd. Om aan betere wapens te komen overvielen Dillinger en zijn bende een politiebureau, waar zij ook kogelvrije vesten vonden en voor het eerst liet Dillinger hier zijn vinger afdrukken achter Op 14 december schoot Hamilton een politieman neer; het 13e politie slachtoffer van gangsters in dat jaar. Bij een overval te Chicago verwondde Dillinger een politieman dodelijk. Zijn oude makker Homer Van Meter wa ren van de partij. 6 maart 1934. De Security Nationa-l Bank wordt beroofd. Een week later betraden enige keurig geklede man nen de First National Bank te Sioux Falls. Ze zwaaiden met machinegewe ren en schreeuwden bevelen. Van Me ter sommeerde de kassier: die rende weg en knalde zijn kantoordeur in het slot. Van Meter schoot er dwars door heen en verwondde de man. Hamilton dirigeerde het personeel en de cliën ten bij elkaar. Intussen gooide een be diende vanuit een kogelvrij hok een traangaspatroon. Hij werd door een kier door machinegeweervuur getrof fen. De rokende patroon werd door de met de handen omhoog staande cliënten in de hal heen en weer ge schopt. terwijl ieder's ogen traanden. Van Meter zocht gijzelaars en Dillin ger beval hen vriendelijk naar buiten te gaan, waar hij hen opstelde als dekking. Buiten was er een tumultueze verkeersopstopping door het toege stroomde nieuwsgierig publiek, dat dacht dat er een film werd opgeno men. Een chaos Een passerende agent schoot op Dillinger, die het vuur be antwoordde. De agent verdween. On dertussen zette Hamilton een kassier onder druk, die uiterst traag „mee werkte". wat ae gangerster op zijn zenuwen werkte. Voor de bank groeide gestaag de massa aan. Onderwijl had de nerveuze Baby Face een te nieuws gierige onderwijzer nergeschoten. Ein delijk moest de bende er wel vandoor, langer wachten werd te gevaarlijk. Zij namen zeker tien gijzelaars mee in en op de toen nog aanwezige treeplanken van de auto en baanden zich een weg door een uiteen wijkende menigte. Een volgende politieauto werd beschoten, doch kon niet terugschieten. Stuk voor stuk werden de gijzelaars gedropt, waarna de we g met kraaiepoten werd volgestrooid. De gangsters waren voor de zoveelste maal ontkomen. Iedereen ontkende dat het Dillinger was geweest, die deze bankroof had ge leid. Want sinds zijn stoutmoedige ontsnapping had iedereen hem elders gezien. Honderden tips vanuit de ge hele V.S. kwamen dagelijks bij de F B I. binnen. Dillinger was een legendarische held geworden en het was al belang rijk hem gezien te hebben. Kranten melden dat hij naar Canada gevlucht, in Londen was gezien en in Los An gelos, Oregon, New Jersey en waar al niet. Doch Dillinger en zijn vriendin Billie Frechette leefden rustig als de heer en mevr. Hellman te St. Paul. Maar de F.B.I-mannen waren actief en brachten hen een bezoek. Schie tend wisten de Hellmannen te ont komen. Op 5 april bezocht hij zijn vader open lijk ln Mooresville. Er werd zelfs een groot feest gegeven, waar vele buurt genoten aan deelnamen en niemand waarschuwde de F.B.I. Pas op 19 april werd dit feit door een krant openbaar gemaakt, hetgeen overal tot in het buitenland opschudding veroorzaakte. Dillinger was een luguber soort natio nale held geworden en de held besloot zich enige tijd gedekt te houden en nam zijn intrek in het hotelletje Klein Bohemen. dat in de bossen van Wis consin lag De vrouw van hotelier Wa natka. kwam er achter wie haar gas eerste slachtoffer. In Tuscon aan de ten waren en lichte door angst voor was het stil en iedereen ontvluchtte het hotel, de aardedonkere bossen in. Twee burgers waren zwaargewond en één was overleden. De gangsters liepen en reden door de bossen, stalen auto's waarbij Baby Face door het dolle heen nog enige politiemannen neer schoot. De slag bij Klein Bohemen werd we reldnieuws. De F B I. kreeg het zwaar te verduren. Dillinger was nu een na- onroerende goederen taxaties hypotheken assurantiën tionaal gevaar geworden. Billie Frechette was bij het hotel ge vangen genomen en kreeg twee jaar gevangenisstraf. Dillinger was in Chi cago en liet zijn gezicht en vinger toppen „behandelen". Op zijn hoofd stond de prijs van 10.000 dollars. Hij zat weer om geld verlegen en op 30 juli wordt er weer een bank beroofd. Dillinger had intussen ook weer een Heft belangrijkste nieuws van deze week kon men uit de statistiek opdie pen. In de eerste zes maanden van dit jaar hebben in ons overbevolkte, naar ruimte snakkende vaderland ruim 152.000 personenwagens een koper ge vonden. Hoe moet men dit bericht interprete ren? Duiden deze verkoopcijfers op een nog voortdurende stijging van de wel vaart? Men is licht geneigd hier „ja" met zijn hoofd te schudden, maar het grote aantal mensen, dat alleen een auto kan kopen dankzij redelijke afbe talingscondities, wijst er toch wel op, dat andere factoren hier ook een rol spelen. In onze samenleving, die in het teken van een vaak nogal bedrieglijke wel vaart staat, heeft zich een sociale competitiestrijd ontwikkeld, die zeker bedraagt tot een snelle uitbreiding van de autoverkoop. Velen hebben de indruk dat zij zonder auto geen volwaardige burgers meer zijn. „Iedereen heeft een auto, dus moeten wij er ook een hebben." Door deze gedachte laten heel wat mensen zich leiden. Vaak moeten dan voor de aanschaf van een auto grote finan ciële offers worden gebracht. Daarom kan men over de geduchte uitbreiding van ons autopark ook om deze redenen niet zo bijster enthou siast zijn. Daarenboven worden de ver keersproblemen steeds groter en de ruimtelijke problemen (parkeren') al evenzeer. Tenslotte houden uitbreiding en verbetering van ons wegennet geen gelijke tred met de uitbreiding van ons autopark. Bromfietsnozems Gelukkige is de politie in verschillende gemeenten de afgelopen week streng opgetreden tegen een groep verkeers deelnemers, die een belangrijke bij drage leverde tot de onveiligheid op onze wegen, vooral in het centrum van de grote steden. Wij doelen hier op de z.g. bromfietsnozems, die vaak de gevaarlijkste capriolen op de weg ple gen uit te halen. Rotterdam gaf het goede voorbeeld De politie trad er rigoureus tegen deze knapen op. Tal van bromfietsen wer den in beslag genomen, alle overtre dingen jverden snel berecht. Het is te hopen, dat men in andere Nederlandse gemeenten deze belhamels op de zelfde manier aanpakt. Veel te veel nog wor den de bromfietsnozems ontzien Met wat psychologische leerboekjes in de hand spreekt men over ongunstige Een expert van de dactyloscopische dienst in het hoofdkantoor van de F.B.I. te Washington vergelijkt binnengekomen gegevens met de vin gerafdrukken in het archief. Sinds oktober 1933 waren ook Dillinger's vingerafdrukken hier aanwezig. Het archief is één van de belangrijkste hulpmiddelen van de F.E.I. lei bestrijding van de misdaad. i. Zoals Jesse James, de legendarische „Amerikaanse Robin Hood" uit het einde der 19e eeuw en Douglas Fair- banks, de onoverwinnelijke filmheld als voorbeelden dienden voor John Herbert Dillinger, zo stond hij mo del voor vele moderne gangsters. John Dillinger voldeed met zijn kras se staaltjes van misdadige en over moedige operaties van het grote pu bliek aan een held. En de legende rond deze man, een onverstoorbare figuur die de wet minachtte, werd al gebouwd tijdens zijn leven, hetgeen zijn opsporing tot aan zijn dood heeft bemoeilijkt. John Dillinger werd 28 juni 1902 te Oak Hill, een voorstadje van Indiana- polis geboren. Op zijn 3de jaar stierf zijn moeder. Zijn vader was een re ligieuze, vreugdevolle, krenterige krui denier, die zijn zoontje koel en Spar taans bejegende. Daarentegen was John een hartstochtelijk mens, die veel liefde nodig had. Ruzies met zijn vader waren aan de orde van de dag. Op zijn 16e jaar ging hij werken De familie verhuis de naar Mooresville. Op zijn 20e nam hij, na de zoveelste heftige woorden wisseling, dienst bij de marine. Mexicaanse grens namen John Dillin ger en zijn bende intrek in het Con- gress Hotel. Door een brand en een oplettende brandweerman werden al len gearresteerd. In de kranten verschenen foto's waar op Dillinger te zien was met zijn ar men als een vriend om de schouders van leden der speciale Dillinger Bri gade. Op 3 maart 1934 wist hij uit te breken en met dit moedige staaltje trok hij opnieuw de aandacht. Doch hij maakte een formidabele fout. want hij passeerde in een gestolen auto een staatsgrens en schond daarmee een federale wet. Nu kon de FBI. in ac tie komen en Dillinger werd Staats vijand no. 1. Zijn doldrieste daden amuseerden de mensen, maar niet de politie. Dillin ger was opnieuw ln Chicago en for meerde een nieuwe bende. Lester Gil-

Soester Courant | 1965 | | pagina 5