Lrïc de Noorman - De strijd om Heidrun I Karei de Grote geëerd door Raad van Europa Zijn er lekken in onze psychiatrische-inrichtingen? DOORSMEREN GARAGE BOSBOOM Voetklachten Van Dam's Schoenen Voor al uw F0T0-0PDIM6HTEN Meningen van lezers Krabbels van Knelis net tentoonstelling te Aken Klaar terwijl U wacht BEVEROL SMEERSTATIOJÏ Actuele vraag na moorden in Valkenburg en Eindhoven orthopedist, de heer B. J. Welmers, VAN DAM'S SCHOENEN. Gratis advies Tweede nederlaagwedstrijd van S.E.C. Selectiewedstrijd van Hees B.D.C. speelde oefenwedstrijden Woensdagavond 3e neder laagwedstrijd S.E.C.-H.V.C. Lenssen+de Wolff Japan«e nationale poloploeg komt naar Soest BURGERLIJKE STAND Eerste Soester Begrafenis-Onderneming t narel de Brote 172-814. Het Is meer dan een jaartal, zoals we dat vroeger op ■chnol leerden Karei de Grote is de stichter van het Avondland en als zoda nig wordt hij deze zomer door de Raad van Europa geëerd met een overweldi gende tentoonstelling in het stadhuis en de kruisgang van de Dom te Aken. De expositie, waarvoor een „pil" van een catalogus ls uitgegeven (meer dan zeshonderd pagina's), is niet alleen uitermate instructief, waardoor zij ons In enkele uren meer algemene geschiedenis bijbrengt dan we In vele school jaren konden leren omtrent een bepaalde periode, maar zij Is ook bijzonder mooi en daarmee een lust voor het oog. dicht bij en grote belevenis De Westduitse keizersstad ligt maar even over de grens. Daarom zullen heel veel Nederlanders en zeker zij, die hun vakantie in zuid-Limburg doorbrengen, gemakkelijk deze tentoonstelling kun nen bezoeken. Zij moeten dat beslist niet achterwege laten. Het is een be levenis. Het leven en de figuur van Karei de Grote werden gevormd door twee te genstellingen. Enerzijds was er de wilde barbaar van het slagveld, anderzijds de monarch, die zich had omgeven door geleerden, priesters en kunste naars en als „paeificus imperator" het „groot roomse rijk" regeerde. De ten toonstelling leert de bezoeker Karei weliswaar ook kennen als de harde en geharde krijgsman - zó treedt hij hem tegemoet van het schilderij van een onbekende meester, dat in de hal van het Akense stadhuis hangt - maar zij legt toch de nadruk op de vorst, die het Avondland zijn eigen cultuur heelt gegeven. Aan ziin hof begon wat men zou kunnen noemen de Karolingische renaissance, een opbloei van kunsten en wetenschappen zoals men in de Germaanse en Frankische landen nog niet had gekend. Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel Eerste kla9 smeermiddelen Wrkstraat 105 - Soest - Telef. 3256 niet alleen werken uit de Karonlingi- sche tijd, maar ook laat-antleke stuk ken. die in het bezit van de keizer moeten zijn geweest. Meer nog dan de goudsmeedkunst le verde de ivoorsnijkunst de bescher mende platen voor de handschriften, waarvan er ook vele zijn tentoonge steld. Zij beginnen met manuscripten uit de vóór-Karolingische periode en bestaan verder uit diverse evangelia ria uit Kareis tijd. De meeste van deze boeken zijn verlucht met miniaturen, waarbij er zijn van uitzonderlijke schoonheid. Ruime aandacht is ook geschonken aan de Karolingische bouwkunst. Van de kloosters uit die tijd heeft geen enkel de eeuwen kunnen trotseren. In de kloosterbibliotheek van St. Gallen ech ter heeft men een groot perkamenten plattegrond-ontwerp gevonden, dat ons in staat stelt ons een duidelijke voor stelling te maken van een klooster complex uit die tijd. Aan de hand van dit oude ontwerp ls een even fraaie als Instructieve maquette gemaakt, die op de tentoonstelling temidden van andere maquettes (o.a. van de stad Aken in de negende eeuw) is te zien. Drieledig doel Het werkcomité dat deze tentoonstel ling heeft voorbereid, heeft een drie ledig doel voor ogen gestaan. In de eerste plaats moest de expositie een bijdrage leveren tot nader onderzoek van alles, wat met de Karolingische tijd samenhangt, in de tweede plaats diende zij de eenheid van Europa te bevorderen en ten slotte wil zij de be zoeker het beeld van de wellicht groot ste Europeaan, die Karei de Grote is geweest, ontdaan van alle franje die vroegere geschiedschrijving er omheen heeft opgehangen, vernieuwd voor ogen stellen. Iedereen, die deze tentoonstelling heeft bezocht, zal moeten beamen, dat het comité in alle opzichten in zijn opzet ls geslaagd. Dezer dagen is bekend gemaakt, dat de Europa-tentoonstelling van volgend jaar in Stockholm zal worden gehou den. Zij zal gewijd zijn aan de kunst zinnige koningin Christina van Zwe den, die in de zeventiende eeuw heeft geleefd en o.a. hofschilders uit de vorige eeuw werden versierd met fres- Nederlanden in haar dienst heeft ge had. Style Charlemagne Bijna 800 kunstschatten, bijeengegaard Hit zestien landen, geven met elkaar een beeld van cultuur en kunst in het Karolingische tijdperk. Hierbij valt het op, dat Frankische en Angelsaksische elementen zich in die nieuwe cultuur hadden vermengd met Byzantijnse en daarmee Iets geheel nieuws deden ont staan, dat het begin betekende van een eigen Westeuropese stijl. Karei de Grote, die zelf geen kunste naar was, heeft in deze ontwikkeling een voorname, zo niet de voornaamste rol gespeeld. Hij zette zich persoonlijk in om het Romeinse inperium te doen herleven in het Frankische rijk, niet alleen op het terrein van de beeldende kunst, maar ook politiek, kerkelijk en staatkundig. Hij inspireerde en stimu leerde kunstenaars en geleerden en bouwde zo aan een cultuur, die een ei gen stempel droeg en door een Franse historicus een style Charlemagne (een Karei de Grote-stijl) werd genoemd. Kunstmatig Er is in deze style Charlemagne iets kunstmatigs. Men kan in de cultuur geschiedenis de uitdrukking .Karolin gische broeikascultuur" ontmoeten en daarmee wordt dan bedoeld deze cul tuur, die alleen gestalte kon krijgen in de hoofse sfeer van het hof, maar bepaald geen volkse cultuur kon wor den Die kunstmatigheid behoeft ons niet te verbazen Karei, die tijdens zijn reizen naar Italië, kennis had gemaakt met de Oostromeinse cultuur, schiep zich een droombeeld - dat hij voor een groot deel ook heeft kunnen verwezen lijken - van een nog schitterender cultuur, welke die van zijn nieuwe rijk zou zijn: een staatskunst, geba seerd op bepaalde vormidealen. Zijn vertrouwensman, de geleerde en dich ter Angilbert, die tevens de minnaar was van 's keizers dochter Bertha, schreef, dat Aken, de stad die Karei in 794 als zijn residentie had gekozen, „als een tweede Rome groeide naar een nieuwe bloei om met hoge koepels de sterren te beroeren." Oogverblindend De kern van de tentoonstelling bestaat uit een oogverblindende collectie kost baarheden, die in vitrines en uiterst streng bewaakt, is uitgestald in de imponerende kroningszaal van het stadhuis, waarvan de wanden in de co's van Alfred Rethei, die belangrijke gebeurtenissen uit het leven van Karei de Grote in beeld bracht. In deze historische zaal ziet men prachtige ivoren, schitterende voor beelden van goudsmeedkunst en on voorstelbaar mooie specimina van handschriftkunst en boekversiering. De superlatieven zijn opzettelijk gebruikt om duidelijk uit te laten komen, dat zelden of nooit zoveel waardevols op een tentoonstelling bijeen is geweest Tussen de antieke goudsmeedkunst, zo als men die hier kan bewonderen en die welke sinds de 16e eeuw wordt beoefend, bestaat een wezenlijk ver- ■chil. De laatste heeft het karakter van een kunstambacht, die uit vroe gere tijden was een kunst, die ten doel had vorm te geven aan verheven begrippen. Goud symboliseerde n.1. het licht, dat in het denken van die tijd een bijzondere plaats innam. Daardoor was het wel 't bij uitstek geschikt me dium om geestelijke waarden zicht baar en tastbaar uit te drukken. Zon der enige twijfel moeten we in dit licht ook zien de talisman van Karei de Grote, een kunstig bewerkt sieraad, rijk bezet met edelstenen en parelen. Volgens de overlevering had Karei deze talisman om de hals. toen Otto III in het jaar 1000 het graf van de keizer liet openen. Andere kostbaarheden De prachtige collectie ivoren omvat „Wanneer gevaarlijke misdadigers worden veroordeeld, geeft de rechter hen een in verhouding tot de ernst van het delict geringe gevangenisstraf, waarna zij via een psychiatrische inrichting weer spoedig op de maatschap pij worden losgelaten". Dat is zo ongeveer de mening, die onder grote delen van onze bevolking omtrent de moderne rechtsbedeling leeft. Die opinie kan men dezer dagen alom in den lande beluisteren, nadat de moordenaar van Piet Vrijns in Valkenburg en die van de weduwe in Rotterdam waren ge grepen. Ongetwijfeld zal de actualiteit van dit vraagstuk dit jaar weer op de voorgrond komen wanneer de moordenaar van Corrie Hofman wordt veroordeeld en verschillende andere ernstige agressieve misdrijven worden berecht. Is het echter wel waar. dat de kans van ontsnapping of spoedig ontslag uit onze psychiatrische inrichtingen en asiels wel zó groot is Open inrichtingen grootste probleem Hoewel de toenmalige minister van justitie, mr Regout, reeds in 1911 een wetsontwerp indiende met betrekking tot de strafrechterlijke aanpak van geestelijk gestoorde misdadigers, zou pas in 1925 dit ontwerp op vele pun ten gewijzigd, kracht van wet krijgen. In 1928 startte men met de uitvoering van deze wet Het eerste psychopatenasiel werd on dergebracht in het z g Leidse Post huis in Leiden, maar nog vóór de oorlog werd Avereest als asiel in ge bruik genomen. In Heiloo (St. Wille- brordus Stichting) en in Rekken Rekkense inrichtingen)_jwerd een_ af deling geopend, waar ter beschikking gestelden werden verpleegd. Na de tweede wereldoorlog, toen het aantal terbeschikkinggestelden zich snel uitbreidde, werd de inrichtings- accomodatie krachtig, zij het nog al tijd onvoldoende, uitgebreid. Onrust. In het begin der zestiger jaren werd het psychopatenbeleid een punt van publieke discussie, omdat toen ver schillende uit Inrichtingen ontvluch te verpleegden enige ernstige delicten pleegden, die een golf van onrust on der de bevolking teweegbrachten (b.v. de moord op Joke Groeneveld te Venlo) De vraag rees toen, of de in deze in richtingen verpleegde delinkwenten niet veel te gemakkelijk konden ont vluchten, c q. te snel werden ontsla gen Deze vrees bestaat ook nu nog en ze heeft door een hele serie ernstige misdrijven, welke de afgelopen maan den is gepleegd, wederom grote actu aliteit verkregen. Waarheen Waarheen gaan de delinkwenten, die door de rechter terbeschikking van de regering zijn gesteld Dat wordt uit gemaakt in het rijksasiel aan de Gansstraat te Utrecht, waar een staf van deskundigen onder leiding van de psychiater dr Setzpfand op grond van de antecedenten en de karakter structuur van de betrokkene bepaalt welke inrichting het beste is in elk individueel geval. Het ministerie van juistitie kan echter in laatste instan tie zich met zo'n beslissing niet ak koord verklaren. Het is wel eens gebeurd dat men in Utrecht het voorstel deed om een be paalde delinkwent in een der open inrichtingen op te nemen (v d. Hoevenkliniek te Utrecht, Groot-Bate laar te Lunteren, Rekken), maar dat het ministerie dit voorstel afwees op grond van het feit dat men een der gelijke opname niet verantwoord acht te ten opzichte van de maatschappij In de open inrichtingen ls de kans op ontvluchting inderdaad het grootst. Toch worden in deze inrichtingen ook een (zij het geringer) aantal patiën ten verpleegd, die voor zeer ernstige delicten zijn veroordeeld. Bewakend personeel is er niet Te open De Groot-Batelaar in Lunteren is 'n grote villa, waar zelfs een bejaarde gemakkelijk de benen kan nemen. Uit de v. d. Hoevenkliniek vluchtten tientallen patiënten via-de kantoren- aan de voorkant van het gebouw, waar zij gewoon uit het raam sprongen, vlak voor de neus van de verbijsterde kantoormeisjes. Anderen ontsnapten via de voordeur, die vaak genoeg open staat om in- en uitgaande personeelsleden, alsook in de stad werkende patiënten door te laten Uit deze inrichting ontvlucht ten zelfs zovele patiënten, dat de so cioloog van de kliniek, drs J Jessen, ruimschoots materiaal vond om straks op dit onderwerp tot doctor in de sociologie te promoveren Kortgeleden nog vonden drie ont vluchtingen plaats uit deze kliniek Eén verpleegde werd ter plaatse aan gehouden, een tweede in Duitsland, een derde werd wegens het plegen van een inbraak in arrest gesteld (In die inrichting is nu o.a. ook Boudewijn Ieder zaterdag tot 12 uur houdt de zitting bij op gebied van SCHOENEN. STEUN ZOLEN, BEUGELS enz. Correctiemiddelen uitsluitend op re cept van de H.H. doktoren. Dit wordt U aangeboden door Torenstraat 5 - Soest - Telefoon 3473 H. ondergebracht, een van de Jonge hoofddaders van de geruchtmakende moord te Baarn.) Gesloten. Dat de verpleegden uit deze open In richtingen vlug worden ontslagen, is zeker niet waar. In Lunteren en Utrecht zijn de verpleegtijden, zelfs van de crimineel lichtere gevallen, zó lang, dat men zich zelfs kan af vragen of de terbeschikkingstelling soms niet rigoureuzer wordt toegepast dan de wetgever heeft bedoeld. In de gesloten inrichtingen is de kans op ontvluchting natuurlijk aan zienlijk geringer. In het rijksasiel te Avereest ls een strenge bewaking doorgevoerd, die de circa 200 ver pleegden weinig ontsnappingsruimte laat. Zelfs ln de recreatiezaal ls de gestichtswacht constant paraat. Uit het asiel te Groningen zal alleen een doorgewinterde klimacrobaat de Illegale weg naar de vrijheid kunnen vinden. Zelfs bulten de hoge muren van deze oude strafgevangenis staat constant een „schildwacht". In Gro ningen worden dan ook de zwaarste gevallen ondergebracht, ofschoon men niet aan de Indruk ontkomt dat som mige delinkwenten, die nu met grote risico's voor de maatschappelijke vei ligheid in open inrichtingen worden verpleegd, eigenlijk hier ook thuis zouden horen En het ontslag Dat de leiding van de gesloten in richtingen sommige verpleegden licht vaardig ontslagen, kan niet worden gezegd. Natuurlijk zal men een fiet sendief geen jaren vasthouden, ook al bestaat er twijfel over zijn gene zing. Maar gevaarlijke, agressieve ze- dendelinkwenten stelt men niet gauw ln vrijheid. Somigen van hen worden zelfs voor de keus gesteld geïnter neerd blijven of toestemming verle nen voor een medische ingreep. Tenslotte zijn er nog de Inrichtingen ln Scheveningen en Doetinchem, die echter een andere opzet hebben. Naar deze inrichtingen worden hoofdzake lijk die delinkwenten gezonden, voor wie men een kortere verpleegperiode overweegt. Deze patiënten staan er zogezegd ..beter voor" en mede daar door is het aantal ontvluchtingen uit deze inrichtingen gering, al ziet men hier de merkwaardige figuur dat som mige verpleegden, uit een soort angst voor de maatschappij, kort voor hun ontslag soms nog de benen nemen en aldus een proefverlof riskeren Tot ernstige excessen komen deze delinkwenten echter zelden. De 2e nederlaagwedstrijd van S.E.C tegen Z.S.G.O. uit Amsterdam kon niet in de schaduw staan van de le te gen Qulck uit Amersfoort. Over alle linies waren de Amsterdam mers beter en vooral hun kopwerk viel op De S.E.C.-ploeg speelde wel en thouslast, maar aan het plaatsen van de bal mankeerde veel Nadat Z.S G.O steeds in de meerder heid was geweest, ontstond in de 20e minuut bijna een doelpunt, maar half- speler v. d Broek maakte „hands" in 't beruchte gebied. De genomen straf schop werd keurig door Bertus van Essen gekeerd. De vreugde hierover duurde niet lang, want twee minuten later kon de- mldvoor met een strak schot zijn club de leiding bezorgen. Van Essen ging hierbij niet geheel vrij uit. Vijf minuten voor rust. toen Wout de Bruin naar buiten zwenkte. Kreeg Duijst zijn kans en met een laag goed berekend schot, bracht hij de partijen op gelijke voet. Rust 1-1. In de tweede helft behield Z.S.G.O. het beste van het spel Na 20 minuten kreeg Z.S G.O een vrije schop te ne men. juist buiten het strafschopgebied. De bal werd hoog in de touwen ge schoten. Na een half uur. toen Z.S.G.O. nog steeds de toon aangaf, werd de overwinning veilig gesteld. Grensrech ter Pureveen had wel een overtreding geconstateerd, maar de goed leidende scheidsrechter niet, zodat hij het doel punt toekende 1-3. SEC probeerde nog wel de achterstand in te lopen, maar het mocht niet baten De eerste nederlaag was toegebracht. Wij zijn benieuwd wat H.V.C., wanneer deze club as woensdagavond op bezoek komt, doet. Hees speelde zaterdag de tweede selec tiewedstrijd. nu tegen Schuurse Boys uit Terschuur, Het eerste elftal van Hees was iets gewijzigd en verloor met 3-4. Het tweede elftal van Hees was veel sterker dan Schuurse Boys 2 en won maar liefst met 12-2. Teneinde tot een goede opstelling te komen voor de komende competitie hield BD C zondagmiddag enige oe fenwedstrijden met de volgende resul taten: B.D.C. 1-SD.O. 1 (Utrecht) 0-0 B.D.C. 2-SD.O. 2 1-5. B.D.C. 3-B.D.C 4 12-7 B D.C. 5-B D C. 6 6-5. Morgenavond zal het eerste S.E_C - elftal voor de derde en tevens laatste nederlaagwedstrijd voor het Koningin Emmamonument aantreden. Tegen stander is H.V.C. uit Amersfoort, dat vorig jaar door een 10-1 zege bezitter werd van het prachtige kleinood. S.E.C. zal er zeker hard voor vechten om te voorkomen, dat H.V.C. voor de tweede achtereenvolgende maal de hoogste nederlaag aan het Soester team toebrengt. Z.S.G.O. won zondag j.1. met 3-1, terwijl S.E.C. van Quick met 5-1 won. Z.S.G.O is dus tot woensdagavond candidaat. Zal S.E.C. revanche nemen voor de grote 10-1 nederlaag van vorig Jaar? S E C zal uit de volgende spelers het elftal voor de wedstrijd formeren: keepers Van Essen en Van Hattum. achterspelers Krijt, Hooyer, Van Breu- kelen, Ruttenberg en De Rooy, voor hoedespelers Dorresteln, Van Berkel, v. d. Broek, E. Brouwer, Duyst en De Bruin. De wedstrijd zal om 18.30 aan vangen en geleld worden door de heer Van Veenendaal uit Utrecht. SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 - Telef 3917 Aan de redactie van de Soester Courant te Soest. Mijne heren, In aansluiting op het ingezonden stuk onder ..Meningen van Lezers" van de heer C. van Hlnte verzoek lk u het volgende op te nemen in uw blad: Bij de prijsvergelijking van het stads- gas van voor 1 mei en de aardgasprijs van na 1 mei 1965 maakt de heer Van Hlnte de fout door 1 m3 stads- ga6 gelijk te stellen met 1 m3 aard gas. Zoals bekend bevat 1 m3 stadsgas 4500 kcal of warmteeenheden terwijl in 1 m3 aardgas 8000 kcal of warm teeenheden aanwezig zijn. Dit betekent dat indien men om een bepaalde hoeveelheid water aan de kook te brengen 1 m3 stadsgas nodig had, hiervoor thans slechts 0,5625 m3 aardgas nodig is. Dit is ook een van de redenen waar om de ombouw van de stadsgastoe- stellen nodig was, waarbij de uit- stroomopeneningen van het gas zijn verkleind. wmm H -:"^önroerende_ goederen XHaxaties ■kSw': hypotheken iKBr'.,1 assurantiën- Steenhoffstraat 67 Soest Tel. 2169 Indien de heer Van Hinte de huis aan huis verspreide mededelingen van het gasbedrijf had gelezen, dan had hij tevens kunnen zien dat ook het gas bedrijf, evenals de PU.E.M., verschil lende: tarieven heeft met bijbehoren de vastrechten nl.: tar. A 1,50 vastr. p. m. en 0.25 p. m3» tar. B ƒ2,75 vastr. p. m. en 0.20 p. m3, tar C ƒ8,00 vastr p m. en 0.10 p. m3. Indien men minder dan 25 m3 aard gas per maand gebruikt is tarief A het juiste tarief. Bij een verbruik tus sen de 25 m3 en 52.5 m3 pêr maand heeft men tarief B. Daarboven komt tarief C in aanmerking. Dat het aardgas zelfs bij kleinver bruik goedkoper is dan het stadsgas geeft het volgende rekenvoorbeeld aan Indien men, zoals de heer Van Hinte als voorbeeld aangaf, in het tarief B is ingedeeld met b.v. een verbruik van 50 m3 aardgas per maand dan staat dit gelijk aan een verbruik van 8/4,5 x 50 is pl.m. 89 m3 stadsgas 89 m3 stadsgas kosten 89 x 0,1755 0.70 vastrecht is 16,31: 50 m3 aardgas kosten 50 x 0,20 2,75 vastrecht is 12,75 Zelfs bij dit lage verbruik een voordeel van 3.56 per maand Ik hoop in deze uiteenzetting de aard gasprijs voor de heer Van Hinte aan nemelijk gemaakt te hebben Met vriendelijke dank voor de door u beschikbaar gestelde ruimte in uw blad. teken ik. De Directeur van het Gasbedrijf, N. H. BREEDEVELD. Ajje 't nfing vraogt dan mok zeige dak nog altled mit ple zier an ming dienst- tled terugdenk, 't Is wel heul wat jaor- tjes eleeje, maor as Ikke an al die dlnge denk die Ikke mee- jemaokt heb dan mok nog haard laa- che. Gistere kwam ikke een ouwe dienst- makker teuge er. netuurlek hebbe wul- lie starreke verhaole verteld, 't Mooiste vond ikke wel de eerste dag, toen wul- 11e alle spulle krege. Toen waore d'r ok meraokels veul hooge here, die es kwaome kleke hoe 't mlt de nieuwe „hap" esteld was. D'r was één heule hooge bie, die was de baos van 't spul. n Muzikaole man. leek ongs. Hie liep altled mit 'n dirre- geerstokje ongder zien aarm Wullie daachte dattie ons zou lere een toon tje laoger te zinge. Wullie begonne dan ok al gauw ln 't an ongs uutgereikte Haandboek Soldaot, ut al sinds jaore as nummer 1 op de militaire bestsel- lerliest geplaotste boek, te zeuke naor strledliedere, Wullie troffe allenig de inhoudsop- gaove (14e wiezuging plus aonvullingi Veurdat wullie varder hadde kenne blaodere. riep de sursjant heul haard „In orde Hie had ut kenneluk wel evongde. Maor hie had daorbie een zo strenge blik ln zien ooge, da wullie begreepe, da varder zeuke d'r nie bie was. „Allemaol in de houding gaon staon", zee die. Wullie ginge „stief staon. Hie veegde een vuultje van z'n baoret de dirregent deej utzellufde Hie had allenig een plaate pet Ze smoesde saome wat, de sursjant en de dirregent, waornao de laotste zee: „Deurgaon" „Deurgaon", zee de sur sjant ok teuge hem en toen teuge ongs. „Da was de mejoor", zee hie. „As die blnenkomt, dan roept de eerste die m ziet „In orde". Da heurt bie alle bezeukers mit een staar of een balluk op de schouwer. Begreepe?" Wullie knikte van jao. De uutdeeling van alle spulle verliep overlges meraokels. Da Henk z'n ong der broek mit Jan moest ruule en da Peter twee rechter gtmmestiekschoene had ekreege. mocht gin naom hebbe - zee de sursjaant. Wel riep dezellufde Peter een keer „In orde", waorop wullie allemaol 't veur- beeld van ds sursjaant vollegde en stokstlef gmge Staon. -De man liep evenwel deur naor 't aongrenzende ve- trek, waor 't een meraokelse rommel was omdatter een verbouwing plaots had. „Uulskuuke", riep de sursjaant teuge Peter. „Da „In orde" geldt nie veur tlmmerluu die mit een balluk op d'rluu schouwer loope, maor allenig veur militaire. Peter hield zich van de domme en zee allenig maor „O" Maor hie was ut dan toch maor, die ongs 't eerst in onze dtensttled an 't laache had emaokt. Tot op dat tledstip hadde wullie da nog nie edaon, omdat wullie nie goed durrefde. Veurige week hebbe ikke en ming slaopie dat verhaol nog es oppedist Ikke denk kom. ikke schrief ter wa van En 't is aordug, waor of nie? De Japanse waterpoloploeg. die thans op tourne is door Europa, doet ook Ne derland aan. Op 1 september zal deze nationale ploeg een waterpolowed- strijd spelen tegen onze selectieploeg. Deze wedstrijd wordt in het Soester Natuurbad gespeeld en begint om 18 45 uur. zodat velen van een prachtige waterpolowedstriid kunnen genieten. De volslagen onverwachte uitbarsting van Heidrun's gevoelens brengt Erlc tot de werkelijkheid terug. Gij vergist u. Heidrun! zegt hij ern stig. dit past u niet! Maar het meisje blijft zich aan hem vastklemmen tot de Noorman haar met zacht geweld van zich losmaakt. Nu genoeg' zegt hij. maar zijn stem klinkt niet zo streng als hij bedoelt. Ge hebt uzelf vergeten. Heidrun Met een verwilderde blik deinst het meisje achteruit en laat zich op een rustbank vallen. Gij zeidegij wildestamelt ze, Eric ziet medelijdend op haar neer Zij slaat de handen voor het gelaat en snikt haar teleurstelling en verne dering uit. De Noorman voelt zich meer dan on behaaglijk. Hoe moet hij het aanpak ken om haar tot rede te brengen? Een huilende jonge vrouw. Wat begint men daartegen? Ja, lk wilde u spre ken, zegt hij tenslotte, maar niet hieroverniet over dit.... nu niet maar over Awain! Verwonderd ziet het meisje op. Over Awain? vraagt ze. met mij? Eric maakt aanstalten om zich stra tegisch terug te trekken. Wij zullen daarover wel spreken wanneer ge wat rustiger zijt geworden, zegt hij. Gij neemt dit alles veel te zwaar op. Droog uw tranen, het leven belooft nog zoveel.... Niet-begrijpend staart Heidrun hem na, heen en weer geslingerd tussen hoop en vrees. Wat bedoelt Eric nu? Draga trekt zich behoedzaam uit haar schuilhoek terug. Ha! denkt ze scham per, nu zal er iets gaan gebeuren met dat lieve kind Als Winonah dit te horen krijgt! Wendlr haar broer zal ze het eerst deelgenoot maken van dit goede nieuws. Met een lachje van grimmige voldoening spoedt zij zich voort door de gangen..,. GEBOREN: Honrica Magdalena. doch ter van A. H. van Bruggen en H van Soeren, Bosstraat 80. Wilco Johan- nes Marinus, zoon van J. A. M de Waard en L J. M. Welling. Colenso 13. Gerardina Johanna, dochter van J. B Sevink en G. C. Eijkelboom, Laanstraat 30a. Gerardus Florinus, zoon van N Sukel en A. M W Hart man. Dalweg 14. Bemardus Adria- nus Wilhelmus, zoon van J. J Beijer en P. M. Smeeing, Beetzlaan 26. Maria del Pilar Irene Margarita, doch ter van J. Olona de Armenteras en M. M. H Klunder, Van Goyenlaan 19. ONDERTROUWD: Albert Cornelis van Tol, Noordse Bosje 38a, Hilversum en Lijntje Anna Maria van den Broek, Koninginnelaan 103. Johannes Wes- teneng, Nieuweweg 33 en Delia Elisa- beth van Schaik, Pieter de Hooghlaan 3- Adrianus Maria van den Hoed, Korte Brinkweg 16 en Johanna Petro- nella Lucia Teresia Knoope, Van Wee- destraat 6. GEHUWD Wilhelmus Petrus There- sia Bosboom, Paulus Potterlaan 8 en Cornelia Clazina van de Mast, Schriks- laan 31. Lubertus Maarten Wijnand van Kooten, Aagje Dekenlaan 11 en Jacoba Johanna van Neerbos. Aagje Dekenlaan 11. Hendrik Ferdinand van Nieuwenhuizen. Koningstraat 28. Zandvoort. en Hendrika Maria Wil- helmina de Bru'n. Rademakerstraat 6. Dir H. W. Vellinga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis. Crematie. Transport (Rouwkamer) OVERLEDEN Theodorus Hendrik Mo- hamat, 41 jaar. Soesterbergsestraat 125. Johannes Hendrikus Leonardus Om- seem. 76 jaar. echtgenoot van C. L H Kemp, Steenhoffstraat 76 Aartje Praag. 80 jaar, weduwe van H Majoor. Beukenlaan 31 Jan Kruissink. 88 jaar, weduwnaar van G. Martijn. Stad houderslaan 34 AntoniUi Cornelis Kok. 71 jaar. echtgenoot van M Poort, Beukenlaan 43.

Soester Courant | 1965 | | pagina 2