St. Anna ter Muiden Algemene Rekenkamer Unieke dorpsgemeenschap in Zeeland REISDEVIEZEW EN REIS VERZEKERINGEN Origineel en praktisch SOESTERBERG Telefoonnummer ziekenauto 5930 «SKa Wedstrijden S.E.C.-reserveteams BATEMIURG'S Erkende Auto- en Scooterrijschool Wakend oog op de schatkist 40 jaar in dienst van het Rijk In onze collectie BRIT MONTUREN Fa. I). F. VOIfiT Balletdanseres op Soesterberg S.E.C. veieranentournooi Jeugdafdeling V.V.Z. Ergens ln ons land ligt een plaatsje dat qua vorm en architectuur zó uniek is, dat het in zijn geheel onder toezicht van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg is geplaatst Wanneer u met uw auto een bezoek aan Brugge wilt brengen en de route over Vlissingen wilt volgen, rijdt u dan eens niet over de door wegwijzers aangeduide weg over Aardenburg, maar kiest u een andere route die naar Sluis leidt. Dan kunt u een bezoek brengen aan liet onder die gemeente ressorterende Sint Anna ter Muide, een kleine nederzetting aan de voet van een zware, massieve en stompe toren. Het ligt vlak aan de grens, terzijde van de verkeersweg die van Sluis naar Knokke leidt. Het geraas van auto's gaat er aan voorbij het laat het gehucht, dat een stil groen plein als centrum heeft, ongemoeid. De moderne tijd is hier nog niet door gedrongen Heel dorp onder monumentenzorg. Waarom is Sint Anna ter Muiden in zijn geheel onder toezicht van de Rijksdienst voor Monumentenzorg ge plaatst De heer C. J. A. C. Peeters, weten schappelijk ambtenaar van deze dienst, vertelt ,.Er zijn ln Nederland niet veel gave oude dorpsbeelden meer, zodat des te dringender de noodzaak is enkele, dat wil zeggen de beste, voor afbraak en verminking te behoeden. Hier baat bij de Amersfoort - Baarn - Nijkerk - Scher- penzeel - Soest - Rijdend bijkantoor W&am em r mm Het hele dorp bestaat uit monumenten. niet een enkel huisje te behouden en te verzorgen, want de samenstellende delen van het dorp zijn afzonderlijk van zo bescheiden uiterlijk, dat zij tussen moderne bouwwerken tot niets ineenschrompelen. Het gaat hier om het vasthouden van de totaliteit, van het gehele groepsbeeld, dat voor ons de betekenis krijgt van een monument, een gedenkteken dat zichtbaar maakt welk ruimtelijk kader de mens vroe ger aan zijn gedragingen en ontmoe tingen gaf". Waren er al meer dorpen, die in hun geheel door Monumentenzorg onder haar hoede zijn genomen?, w t? groene plein Een kleine weide onder lage bomen. Hier is rust, zo jong en zo volkomen Als lentewind en zonneschijn Maar ook nu nog hebben vele beel dende kunstenaars en schrijvers er hun pied-a-terre. Een van hen is de baron De Meester de Betzenbroeck, een beeldhouwer en schilder uit Brussel, die hier een atelier bezit Met de Ne derlandse bercepsschilder Jan Buts. die hier ook woont, houdt hij 's zomers zijn tentoonstellingen in het raadhuis ..Turken". Het pitoreske groene plein, naast en tegenover het raadhuis, was in de middeleeuwen het centrum van Mude, een van de zeventien steden in het westen, die deel hadden aan de Vlaam se en Londense hanze. Ook werd er handel op Levant gedreven. Die han del vindt zijn afspiegeling in het trotse stadswapen, dat men boven de deur van het raadhuis ziet en waarin de Turkse halve maan een plaats heeft „Daarom noemen wij ons nog altijd De prachtige oude gemeentepomp met het stadswapen. De heer Peeters „Nee, in Sint Anna ter Muide hebben we er een begin mee gemaakt. Wat we er doen Wel, er wordt meer geconsolideerd dan ge restaureerd. meer opgeknapt dan her bouwd Pannedaken en goten worden hersteld lelijke ramen vervangen door nieuwe met een betere roedeverdeling, metselwerk wordt Ingeboet, enz. Ogenschijnlijk kleine dingen, zult u zeggen, maar daarvan hangt nu juist de zuiverheid van het beeld af Een vals kleuraccent, een wanstaltig venster, kan het aanzicht verstoren De zorg om zulke wanklanken te voor komen loont de moeite. Want Sint Anna ter Muiden is een steeds meer gewaardeerd deel van ons kunstbezit. Kunstenaarsnest. Oudere dorpelingen herinneren zich nog de tijd. dat de bekende Vlaamse schrijver Stijn Streuvels hier regelma tig te gast was Ook de dichter Willem de Mérode vond in deze uiterste zuid westhoek van ons land rust en inspi ratie Hij wijdde aan het plaatsje een gedicht, beginnende met de volgende strofen Nader met Jacht tot dit ..Turken" zegt landbouwer v. d. Vijver, die in Sint Anna ter Muiden een boer derij drijft. De historie van Mude is verbonden met de zee. En dat is nu het merk waardige. dat die geschiedenis zo on- wezelijk doet lijken rondom Sint An na ter Muiden liggen de weide en akkers van het polderland. De zee weet men er ergens achter de verre horizon. Men kan, als de wind er vandaan waait, haar zilte adem ruiken. Maar dat Is dan ook alles. Uniek. Het Sint Anna ter Muiden van nu is een kleine gemeenschap van land bouwers, renteniers en kunstenaars. Van het Mude uit de middeleeuwen zagen wij alleen nog de stompe rest van de kerktoren Het plaatsje, zoals het nu is, zal in de achttiende eeuw zijn ontstaan. Een raadhuis en een aantal van weistand getuigende woon huizen verrezen in pleinvorm naast de oude toren. Er omheen liggen nog wat andere woningen en landbouwbe drijven en het geheel vormt een unieke woongemeenschap. I Zo uniek, das - zo vertellen enkele I van de ruim tweehonderd bewoners ons - vele renteniers hier zijn gaan wonen of de week-ends en de zomer maanden in Sint Anna ter Muiden doorbrengen. In de jaren onmiddellijk na de tweede wereldoorlog is zelfs getracht van deze plaats een trefpunt te maken voor jonge mensen uit verschillende Euro- oes" landen Dit mooie initiatief is helaas niet gelukt Als de studenten uit Amsterdam, die hier een tehuis hebben, eens ^en keer in Sint Anna willen logeren is het in hoofdzaak om dichtbij Knokke te zijn en daar gezellig uit te gaan. Zo leven in dit rustieke plaatsje, waar het rumoer van onze tumulteuze wereld nog nier is doorgedrongen, de mensen vredig met en naast elkaar. Een van de bewoners vertelt ons „Er is niemand hier. die behoefte heeft aan een druk contact. We groeten elkaar, maken een praatje en gaan zo nu en dan eens bij elkaar op bezoek. Maar elkaar overlopen nee, dat beslist niet. Alle S E C -seniorenteams kwamen dit weekeinde binnen de lijnen en speelden hun wedstrijden met wisselend succes. S E C 2 kon het. evenals S E C. 1. tegen het technisch zeer bekwame Z.S.GO. uit Amsterdam niet bolwer ken en verloor met 4-3. Het was desondanks een aardige wed strijd, waarin SE C lange tijd de ge lijke was van de Amsterdammers. Keeper van Hattum speelde een be trouwbare partij en stelt zich candi- daat "voor het eerste elftal. De backs Rod°rmond en Hooyer speelden goed. maar konden het na de rust tegen de toen snel opererende Amsterdammers niet altijd redden. De middenlinie met Jaap Brouwer, de ex-juniorsoeler Wim Brouwer en Van Remmerden waren van goede kwaliteit. In de voorhoede was rechtsbuiten Jan Bazoer wat on wennig, terwijl de uit Duitsland over gekomen Cock Aalberts (Corso) be wees bij voldoende conditie toch heel wat in zijn mars te hebben. Evers is een goede middenvoor, terwijl Lüschen ook zijn plaats waard leek. Linksbuiten was Van Riin. die wat te afwachtend speelt Worden in het team nog enkele wij zigingen aangebracht dan kan S.E.C. 2 de komende sompetitie o.i. met ver trouwen tegemoet zien. S.E.C. 3 verloor wat tegen de verhou ding in met 6-4 van A P.W.C. 2. Nadat A P W C de leiding had geno men. was het spil De Vries, die met enorme vaart van achteren naar voren kwam. en toen via de Daal raak schoot, waardoor het 1-1 werd. Strumpel. ditmaal rechtsbinnen, scoor de hierna 2-1. maar A P.W.C. kwam terug en kwam tot 2-2 en een 3-2 voorsprong. Opnieuw was het Strumpel, die met een magnifieke kopbal scoorde. A.P.W.C. liep echter uit tot 6-3, waar na opnieuw Strumpel (hattrick) de vierde treffer met een kopbal scoorde. S E.C 3 had als nieuwelingen de Junior W. Pureveen izoon van de jarenlang in het eerste el'tal spelende Pureveen). die goed voldeed. Zijn plaatsen was goed en wordt de conditie wat opge voerd, dan kan deze speler het nog tot een hoger elftal brengen. Keeper v, d. Broek speelde een goede wedstrijd, maar maakte even voor tijd een foutje, hetgeen een doelpunt kost te. Door afschrijvingen van diverse spelers was een beroep gedaan op de zaterdagspeler Jan Verwoerd (sekre- taris zaterdagvoetbal), die bewees voor de zaterdagafdeling een bruikbare kracht te worden, gezien zijn optreden in SEC. 3. S.E.C. 4 telde eveneens enkele nieuwe gezichten. De Spanjaard Valero speelde als spil in S.E.C. 4 en zal nog wel van zich doen spreken. Training is voor hem echter een eerste vereiste De van de jeugd overgekomen Tonnie van het Klooster verraste iedereen door zijn snelheid en schutterkwaliteiten. De nieuweling Wilgenburg is eveneens een bruikbare kracht en kan bij training tot de hogere elftallen doordringen. S.E.C 4 won met 3-2 na met rust met 3-0 te hebben voorgestaan. S.E.C. 5 met de veteranen was opnieuw de schrik van de tegenstander. De S.E.C.-ploeg won met 7-0 ondanks het gemis van Joop Belt, Joop Westerveld en Maas Heynen. De nieuwe doelman is Gert v. d. Vaart, die hoger behoort te spelen. In deze wedstrijd kreeg hij te weining kans om zijn talenten te tonen Keeper Jan v. d. Brink fungeer de als veldspeler en had succes want hij scoorde 2 doelpunten, al met al nuttige oefenwedstrijden voor de S.E.C. reserveteams. C/> Gedipl. A.B A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (02955) D wordt gehaald en gebracht. Ministers, zelfs de bewindsman van financiën, kunnen niet zo met hun guldens omspringen als zij zelf wel wil len. Zij moeten zich nauwkeurig aan hun begroting houden en wee diegene, die langs slinkse omwegen probeert toch een extraatje in de wacht te sle pen Dat geldt trouwens niet alleen voor ministers, maar voor elke amb tenaar, die in overheidsdienst is en met overheidsgeld te maken heeft. De Algemene Rekenkamer, een van de merkwaardigste, maar daarom niet minder noodzakelijke overheidsinstel lingen in Nederland kijkt als een overal aanwezige geest op de vingers van hen die 's rijks guldens verdienen of uitgeven. Geen enkele misstap of misrekening ontgaat de nijvere reke naars. Het kan jaren duren, maar de Algemene rekenkamer weet toch al tijd de boze aap uit de mouw te voor schijn te halen Dat kunnen er per jaar nog heel wat zijn Het jongste jaarverslag (over 1964) van de Alge mens Rekenkamer, een met kleine let ters bedrukt officieel stuk van rond zestig pagina's geeft weer een reeks van voorbeelden hoe ambtenaren en zelfs ministers opzettelijk of per onge luk overheidsgelden verkeerd kunnen beheren Wat te zeggen v'an die ene school, waar de volgende onregelmatigheden ble ken toen de Algemene Rekenkamer een onderzoek instelde. Een firma had de school een rekening gestuurd voor rond 6800 gulden, terwijl zij hele maal niets had geleverd. De firma gaf het bedrag, na inhouding van provisie van meer dan f 500.door aan een ander bedrijf, dat heel andere goederen had geleverd dan op de rekening ver meld stonden. Bedoeling van deze „dubbele leverantie" was via een om weg de goederen uit de subsidiekas te kunnen betalen Een N V. leverde de zelfde school diverse goederen onder één algemene b°naming, zodat controle op het geleverde bemoeilijkt werd. Aan de hand van de expeditienota's kwam men er achter dat een fototoestel, een verrekijker, een gereedschapskist en kleding waren „verdwenen" Volgens een factuur waren aan de school twin tig stoelen en tafels geleverd voor ruim 43 duizend gulden. Bij nader onderzoek bleek dat in werkelijkheid de stoelen van de aula opnieuw waren bekleed (een uitgave, die niet voor subsidie in aanmerking komt). Eigen dom van het schoolfonds bleek ook verkocht, terwijl de bestemming van de opbrengst niet bleek na te gaan De directeur is na het onderzoek eerst geschorst en daarna opslagen. De directeur van de technische school had een manier gevonden om vooreen lage prijs een weekendhuisje te krij gen: hij liet het zijn leerlingen maken. Later deed hij er een bod op. De di recteur wilde het wat al te slim doen en vroeg zelfs advies aan de accoun tantsdienst van de rekenkamer. Deze kwam aanvankelijk uit op een kostprijs van 9UC gulden, verhoogd met de gebrulkele .10 procent opslag. De di recteur wilde maar 750 gulden geven Bij verder onderzoek bleek de accoun tantsdienst echter, dat de gegevens onjuist waren en dat wel voor twee duizend gulden materiaal in het week endhuisje was verwerkt. Het huisje is daarop aan de hoogste bieder ver kocht. personeel en relaties van de school mochten niet meebieden. Op alle mogelijke manieren probeert de rekenkamer de zuinigheid te bevor deren. Zo wees zij heel wat stichtings besturen, die de beschikking hadden gekregen over een groot bedrag (bij voorbeeld via een loterij of een schen king) op de mogelijkheid dit geld korte tijd te beleggen In vele gevallen kan het toch niet direct worden uitgege ven en wordt het op een bankrekening (tegen een hoge rente) geplaatst. Zon der veel moeite kan men vele tien duizenden extra krijgen door het te beleggen, berekende de Algemene Re kenkamer. Onjuiste bestedingen staan ook bloot aan de kritiek van het hoogwaardige college uit Den Haag. Zo bleek de landmacht voor 1,6 miljoen gulden tienduizend veldtelefoons te hebben gekocht Na twee jaren was het groot ste aantal al defect. De minister van defensie kreeg er een pijnlijke tik voor op de vingers. De Kamer protesteerde ook tegen het ge ven van kostwinnersvergoeding zon der aftrek van eventuele verdiensten aan militairen, die oogstverlof kregen. Het kan best zijn dat die dienstplich tigen bij het oogsten heel wat verdie nen. Het is te gek om dan ook nog kostwinnersvergoeding uit te betalen, meende de rekenkamer. Dus zal in het vervolg van de vergoeding worden af getrokken wat de verlofgangers even tueel zelf verdienen. Wie het hoofdkantoor van de Alge mene Rekenkamer in Den Haag be zoekt, kan maar moeilijk raden dat hier de draden samenkomen van een groot onderzoekapparaat, dat niet al leen nagaat hoeveel een Nederlandse ambassadeur in een Aziatisch land uitgeeft en waaraan, maar zelfs nauw lettend beziet of de Ambonnezen in een woonoord niet te veel stroom ver- Bij de eerste zonnestraal ij es gaan de meeste mama's met spoed de kast in de kinderkamer inspecteren om te zien wat hun lieverdjes nog past van hun garderobe van vorig jaar en om te weten wat hen zeker te klein is geworden. Allerlei plannetjes worden gemaakt. Wat zou er nodig zijn Rokjes, een blouse, pakjes, broekjes of een jurkje voor school Natuurlijk wéér een paar schoentjes en, helemaal aan het eind, komt dan nog de zorg voor de regenkleding. Ja, dat komt meestal een beetje achteraan, want ach, voor regen bestaat nu eenmaal niet zoveel belangstelling en dus ook niet voor de kleding, die daar bij hoort Maar het hart van menige moeder zal sneller gaan kloppen bij het zien van deze snoezige okergel» „poncho-set" van terlenka sport-pop- lin, een model van C.H.T., Tilburg. Het bijzonder aardige effect bij deze poncho is, dat de pas en de voering van lichtblauwe terlenka poplinstof gemaakt zijn. De vetersluiting, die zeer grappig is en tege lijkertijd praktisch, is een originele vondst. Dat het geheel goed water- en winddicht is, kte+vUg en toch warm. is juist zo prettig voor onze kleuters. De bijpassende regenbroek heeft onder aan de pijpen splitten met knoopsluiting. Een hartveroverend geheel en een vrolijke noot bïj een sombere regendag. BETTÏ Donderdag as. hoopt de heer Geers sr. op de Genieschool van f Dumoulln kazerne zijn 40-Jarlg jubi leum te vieren. Hij begon zijn loop baan in dienst van de militaire poli tie en kwam als zodanig op de vlieg basis Soesterberg. Tijdens de oorlog was hij chef-etenhaler voor de een heidskeuken, Daarna kwam hij bij de Genieschool De heer Geers is tevens een goed gemeenschapsmens. Al zijn vrije tijd geeft hij voor de gemeenschap en is thans nog steeds actief voor verschil lende verenigingen Twintig jaar ge leden was hij oprichter van de buurt vereniging „Oranje", die tot grote bloei kwam. maar helaas kort geleden door gebrek aan bestuursleden uiteen viel De handbalvereniging „Vlido" heeft niet lang bestaan Toen hij zich door omstandigheden uit het bestuur moest tergtrekken. betekende dit eei onherstelbaar verlies voor de vereni ging. Voor de T B C.-bestrijding is hij altijd een ijverige collectant, terwijl hij met enige helpers de Oranje-vereniging in het afgelopen jaar met meer dan twee honderd leden heeft uitgebreid. Grote belangstelling zal er bestaan voor de receptie, die de jubilaris op donderdag 19 augustus, van 17 tot 18 uur, in zijn woning zal houden. is er zeker een naar uw keus Burgem Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsieverancier Te Soesterberg heeft zich kort gele den gevestigd de bekende balletdan seres Alexandra van Rhijn, die grote vermaardheid verwierf door o.a. haar optreden voor hoge autoriteiten in ons land en in het buitenland Ter gelegenheid van het bezoek op 17 mei 1961 van de president van Oostenrijk aan Nederland mocht zij haar kunst demonstreren voor de Ko ningin en Prins Bernhard en hun gasten. Bij voldoende deelname hoopt zij te Soesterberg een balletschool te stich ten. bruiken. Het is een oud Haags heren huis aan de mooiste laan van Den Haag. het Lange Voorhout, in voorbije jaren woonoord van wereldvermaarde diplomaten, hertogen en schatrijke zakenlieden. Maar het is met de Re kenkamer. die \orig jaar juist 150 jaar bestond, net als met een ijsberg: het grootste deel is onzichtbaar. Op elk^ ministerie heeft de kamer een afdeling rekenaars, die nauwkeurig de financiële gang van zaken in het oog houden onder het motto dat men nooit zuinig genoeg kan zijn op belastingcenten. Het S E.C. veteranentournooi zit rondt Op 29 augustus zullen twee S E C vê- teranenteams in het grote tournooi hun opwachting maken Met de zet andere deelnemende teams zullen de S.E.C -teams trachten er een prachtige sportdag van te maken Niet minder dan 28 ex-S.E.C. voetballers gaven ge hoor aan de oproep van het S.E.C.- bestuur om op deze dag nogmaals de kleuren van S E C. te verdedigen. En kele namen: Ben van Diermen uit Baarn. de oud-S.E.C. linksbuiten Schmitz, die momenteel ln Utrecht woont, Mello Bekink. woonachtig in Assen en vele anderen. Eb kareisen stelde de Sporthuis Ka reisen trophee tor beschiking, terwijl het S.E.C.-bestuur met de Amstel Brou werij er nog drie andere prijzen bij- deed. Joop Belt, Tonnie Dasselaar. Joop Westerveld, Nico Baltus, Jan v. d. Valk, Cor de Bruin. Roel ten Hove, Hans de Boer en de ruim twintig an dere S.E.C.-veteranen, waaronder ex- doelman Adams zullen op deze dag hun kunnen, nog eens tonen Ook de zustervereniging B.D.C. zal met een team met oude cracks op het S E.C.-tournooi verschijnen Donar en Victoria zijn de Hilversumse vertegen woordigers. A.P.W C voor Amersfoort, C.D.N. voor Zeist-Driebergen, terwijl „Utrecht" de Domstad zal vertegen woordigen. Het tournooi zal om 12 uur van start gaan en om vijf uur beëindigd zijn Nu de vakantie langzamerhand ten einde loopt, kan weer aan voetballen en training worden gedacht. De eerste trainingsavond is op donder dag 19 augustus a.s„ om 19 uur De training zal worden geleid door de heer A. Langhorst, zelf jarenlang een pro minent voetballer in Hilversum Nieuwe jeugdleden kunnen zich op het terrein aan de Ferd. Huijcklaan melden. De contributie bedraagt voor jeugdleden tot 14 jaar ƒ1,per maand en voor jeugdleden boven 14 jaar 1.25 per maand In de weken, voorafgaande aan da competitie, zullen voor de V.V.Z.- jeugdleden diverse trainingswedstrijden worden georganiseerd. Zaterdag 21 au gustus wordt begonnen met onderlinge wedstrijden op het terrein aan da Ferd. Huijcklaan Zaterdag 28 augustus gaat de gehele jeugdafdeling een dagje uit naar Arn hem Tenminste drie jeugdelftallen zullen die dag in het veld komen tegen elf tallen van de vereniging „Presikhaaf" te Arnhem Ook nieuwe jeugdlede kunnen dit uitstapje meemaken.

Soester Courant | 1965 | | pagina 5