Vervuiling Slechte beurt van Erhard S.E.C'-honkballertjes spelen morgen tegen Schoten Twee miljoen Riskante lift Het oog gericht op de politie. Vrijdag 20 augustus 1965 44e jaargang no. 62 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 12615Ü '200.000ste bezoeker van het natuurbad in dit seizoen Botsing met drie auto's Niet opgelet Weekenrhvijding in de Julianakerk Opening ,,De Paardenkamp" 50ESTER(l)OüRANT Abonn. p. kwart, f 2.50 - per post f 3. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijda, Nederland ls bezig langzaam maar zeker te vervuilen, te land. te water en in de lucht Het is een gevolg van de stijgende overbevolking en van de zich uitbreidende, vooral chemische, industrie. En het is opmerkelijk hoe weinig er tegen oorzaak en gevolg ondernomen wordt De thans tot oordelen in staat zijnde generaties zullen er nog niet de groot ste last van ondervonden. Wellicht dat ze er daarom ook te weinig oog voor hebben, er in ieder geval te weinig voor over hebben en blijkbaar maar denken komt tijd - komt raad Maar zullen onze kinderen en vooral onze kleinkinderen over enkele tien tallen jaren geen wrange vruchten plukken van onze zo minieme activi teit op dat gebied In de regeringsverklaring waarmede het huidige kabinet zich aan de Kamer presenteerde, werd aangekondigd, dat de ruimtelijke ordening en de leefbaar heid van ons land nu eens van hoger hand zouden worden aangepakt, maar de daden moeten nog komen en minis ter Cals heeft op een desbetreffende vraag al geantwoord, dat de water verontreiniging van het IJselmeer niet zo erg is. Dat kan men ons aan de oevers van het IJselmeer wel anders vertellen. We nemen dus gestadig toe in tal en zeker ook in last. De verontreiniging van het land heeft Iedere inwoner nog zo'n beetje ln de hand. We behoe ven natuurlijk ons papier niet op straat te gooien of in het bos of op andere recreatieplekken achter te la ten. Maar aan de opvoeding van de jeugd in deze - waarmee het toch zou moeten beginnen - wordt vrijwel niets gedaan. Het is eigenlijk broodnodig, dat de kinderen op de lagere school niet al leen verkeersles krijgen maar ook les in gemeenschapszin, beleefdheid, hoe zich in het openbaar te gedragen en hoe de natuur te helpen beschermen. We ontmoetten deze zomer op een camping in Zwitserland een praat grage. goedlachse Amsterdamse chauf feur. Met al zijn praatjes en gijntjes was hij echter tevens een vurige pro pagandist voor het schoonhouden van grond en wegen Iedereen, ook als hij met zijn bus reed, verzocht hij om toch geen papiertjes e.d. zo maar weg te gooien doch ze te bewaren tot men bij een vuilnisbak was. Maar hoeveel ouders adviseren hun kinderen in deze We zien hier en daar gemeen telijke vuilniswagens rijden met het opschrift ..Opgeruimd staat netjes". Maar vrijwel niemand stoort zich er aan en het ls vrijwel het enige wat de overheid doet om de netheidszin te bevorderen. Veel erger, ook reeds voor de huidige generaties, wordt de watervervuiling. Rivieren, beken en meren, vaak zelfs sloten, mogen nog maar al te veel ge bruikt worden voor lozing van afval water. Afvalwater vol chemische stoffen, die een ernstige bedreiging vormen voor landbouw, visstand, voor botten en voor de gezondheid van de mens die er mee in aanraking komt Nog afgezien van de stank die een en ander kan veroorzaken. De overheid blijkt in dit opzicht veel te lankmoedig te zijn. Zij schrikt er voor terug de fabrieken zelf te laten zorgen voor zuivering van hun afval water. En daartoe zal het, zeker voor chemische stoffen verwerkende fabrie ken. toch moeten komen. De luchtvervuiling is thans nog iets minder urgent, doch begint in het westen van ons land toch ook reeds onrustbarende vormen aan te nemen en maatregelen noodzakelijk te maken Het is de hoogste tijd. dat de rege ring op deze gebieden streng regelend gaat optreden. Dinsdag passeerde de 200.000ste bezoe ker van dit seizoen van het Soester Natuurbad, gerekend naar de verkoch te dagkaarten, gezelschapsbiljetten en de bezoeken op abonnement. Met inbegrip van het schoolzwemmen, wedstrijdbezoekers e.d. kan het totaal enige duizenden hoger worden gesteld. Vorig jaar kwam de 200 000ste op 26 juli. De 100 000ste bezoeker kwam in 1962 op 19 augustus, in 1963 op 16 juli. in 1964 op 10 juni en dit jaar op 13 juli. Het toiaal bezoek bedroeg in 1962 125.440, in 1963 193.114 en in 1964 290.185. Over de eerste drie maanden van dit seizoen bedroeg het bezoek nog slechts 132.925. De eerste helft van augustus heeft dus het aanzienlijke aantal van rond 60.000 bezoekers gebracht, waarvan rond 45 op abonnement. Rond 55 van dit bezoek kan dus op rekening van het z.g. „toeristische bezoek" worden geschreven. De 200.000ste was Anita Hilhorst, Beu kenlaan 48. Soest. Haar werden door de voorzitter van het Soester Natuur bad aangeboden een boekenbon, het boek van Soest, een abonnement voor het volgend jaar; namens de heer Voskuilen van de rijwielstalling een stallingsabonnement voor 1966 en na- Terwijl president Soekarno van Indonesië praat met een Balineese danseres, bewondert de Roemeense president Stoica de fraaie kleding van het meisje. De foto werd gemaakt tijdens de grote parade in Djakarta, ter gelegenheid van de Indonesische Onafhankelijkheidsdag. (Telefoto A NP.) mens de heer Van Soest, exploitant van het restaurant, een tegoed bon. De 199.999ste bezoekster was Marijke Hooft. Klaarwaterweg 95 en de 200.001- ste bezoekster was Irma Hilhorst. Beu kenlaan 48. Deze beiden kregen een zwemabonnement voor 1966 aangebo den. Mej. H vrouwelijke arts van Zonne gloren, wilde woensdagmorgen met de door haar bestuurde auto de ingang van Zonnegloren inrijden, doch gaf daarbij geen voorrang aan een perso nenauto bestuurd door J. C v. d. P te Soestduinen. die uit die richting na derde Er volgde een flinke botsing, waarbij nog een derde auto van C. M. B uit Amsterdam werd betrokken. De drie inzittenden van de auto uit Soestduinen. man. vrouw en schoon zuster. liepen verwondingen op. alsook mej. H. Alle vier personen werden in Zonnegloren verbonden. De auto's van mej. H. en v d. P. moesten worden weggesleept. Ook de auto van B. liep schade op Onze tweemiljoenste kijker Schafte net zijn beeldbuis aan, Of een algemeen programma Werd de man reeds aangedaan. Onze deernis bleek voorbarig. Want hoe hadden wij het mis Toen ons aller Mies ging starten Met haar vlotte zuilenquiz. Pater Leopold Verhagen Deed zijn best en lachte breed. Maar toch lang niet zo rondborstig En voorkomend als Ageeth. Als blikvanger was ze prima, Camera reed stiekem in; Zij ontlokte commentaren In ons grote kijkgezin. Nummer tweemiljoen uit Schagen. Die 't geluk reeds had voorvoeld, Was wel Bouterse gehéten Maar had 't zó boud niet bedoeld. Kijkers gingen nijdig bellen, Wat een min was werd geen plus Door de kranten werd 't nog voller In Ageeth haar brievenbus. Weer eens een verblijdend staalttje Van ons Nederlands fatsoen: Een gemoedelijk omroepster Kon opeens geen goed meer doen. Nee, zij kon dat spel niet winnen, Da's gelukkig toch nog fijn, Al bleek Scherphuis niet scherpzinnig: 't Had bloot toeval kunnen zijn. JAAP MIJDERWIJK. De C D U. is de Westduitse verkiezings campagne begonnen met een paar merkwaardigheden. In de eerste plaats werd al snel duidelijk dat dan wel kanselier Erhard de voorman is van de partij, maar dat zijn voorganger Adenauer ondanks zijn bijna negentig jaar in feite nog steeds de C.D/U is. Amper nog had Erhard in zijn grote rede aangekondigd dat er geen sprake van kon zijn om een „grote coalitie met de socialisten" aan te gaan, of Adenauer getuigde van zijn opvatting dat hierover pas later een beslissing genomen kan worden en dat een sa mengaan van socialisten en christen democraten in ieder geval niet bij voorbaat moest worden uitgesloten. De oude vos tikte daarmee de kanse lier lelijk op de vingers. Niet dat hij zo'n verwoede voorstander is van sa mengaan met de S P D. - integendeel op zijn tournee pleegt hij zijn steeds talrijke toehoorders voor te houden dat een socialistische regering in Bonn zou betekenen dat de bondsrepubliek het vertrouwen van de VS zou ver liezen. Waarbij hij dan maar niet vertelt dat in grote trekken de buitenlandse poli tieke opvattingen van Brandt al sinds zoveel jaren indentiek zijn met die van de regering en dat men in Washington bepaald niets tegen een kanselier van de S.P.D. zou hebben. Voor gek Adenauer is echter politicus genoeg om te beseffen dat men na de ver kiezingen voor gek staat met een uit lating als die van Erhard, wanneer men de socialisten nodig zou hebben en dat de C.D.U. dan ook zou moeten betalen met prestige verlies. Boven dien werkt men er mee in de hand dat Brandt en de zijnen in zo'n geval hoge eisen aan portefeuilles e.d zou den kunnen stellen. Bepaald geen socialistenvriend is de Beierse CSU.'er Strauss - die de Ham- burgse coalitiepartner C.O.U. niet op zijn vergaderingen toelaat - maar hij is nu breed genoeg om bijvoorbeeld de tweede man van de S.P.D., Wehner, een genie te noemen Ook Strauss is politicus genoeg om te weten dat je door zo op te treden de indruk wekt zeer fair te zijn en dat trekt stemmen en bovendien kun je nooit weten of je niet eens samen met de S.P.D. moet, nietwaar. Averechts resultaat. Politicus genoeg blijkt voornamelijk Erhard niet. Kwaad bloed heeft hij bijvoorbeeld gezet door een uitnodiging van Willy Brandt om voor de televisie te debatteren van de hand te wijzen met de opmerking dat als hij als eco noom met de Westberlijnse burgemees ter over economie moest gaan praten, dat toch maar een geweldig bla bla zou worden De Duitse kiezer kan dan wat tegen Brandt hebben, maar bij hem leeft bepaald niet de opinie dat de leider van de S.P D. een domkop is. De uitspraak van Erhard keert zich tegen hemzelf. En het feit dat de oude Adenauer nog in moet grijpen om zijn blunders recht te zetten, ver hoogt zijn aanzien bepaald niet Het kan best eens zijn dat als de CD U verliest, ze dit aan Erhards anti-propaganda heeft te wijten en dat ze een eventuele winst toch weer moeten danken aan de veteraan Adenauer. H W K. uit Bunschoten reed met een personenauto op de Burg. Grothestraat De S E.C.-Plowers honkballertjes van 8-12 jaar. die momenteel in het kamp aan de Kooiweg verblijven, hebben de hele week niets anders gedaan dan gehonkbald of er in ieder geval naar gekeken of over gesproken. Ze hebben ook enkele oefenwedstrijden gespeeld, -meestal tegen elkaar. Maar a.s. zaterdag vindt een „grote" wed strijd plaats, waar de jeugd al een hele tijd met spanning naar uitziet tegen het bleesing-team van het overbekende Schoten uit Haarlem Deze wedstrijd betekent het officiële einde van het honkbalkamp, dat dan zes dagen heeft geduurd. De wedstrijd S E C.-Plowers tegen Schoten wordt morgen gespeeld op het honkbalterrein van S.E.C.. gelegen in het B.D.C -sportpark aan de Bosstraat Het duel begint om 13.45 uur. De jeugd, die de hele week al niet over gebrek aan belangstelling van de zijde van het publiek te klagen heeft, verwacht voor deze interessante strijd veel toeschouwers. Ze zullen hun uiterste best doen om het de jonge Haarlemmers zo lastig mogelijk te maken. Ze hebben er in ieder geval voldoende voor getraind. om zich naar het Oranje Hotel te be geven. Hij moest de auto voor een te genligger stoppen, hetgeen niet werd opgemerkt door R. W. alhier, die met z'n auto een botsing veroorzaakte. Bei de auto's werden beschadigd. Tegen W. werd procesverbaal opgemaakt. Op het pleintje van de Soesterberg- sestraat wilde de vrachtautobestuurder M. uit Ede, zijn wagen keren. S B al hier bracht zijn auto daarvoor tot stil stand, maar de scooterrijder R B. eveneens uit Soest, zag dit niet. De scooter kwam in botsing met de perso nenauto en beide voertuigen werden beschadigd. Morgenavond wordt de weekendwijding verzorgd door Rutger van Mazijk aan het orgel en Anne Holtrop, voordracht. Het programma is alsvolgt: Orgel: Nun Ruhen alle Walder, Otto Türke. Voordracht: Psalm 42, Gabriel Smit. Orgel: Fantasie over psalm 42, Feike Asma. Voordracht: Johannes 8:3- 11 Ballade van de zonderling. Jan Visser. De overspelige vrouw. Willem de Merode. De goede Herder. Inge Lie- vaart. Orgel: Carillon de Westminster, Louis Viérne. Aanvang 8 uur precies. Toegang vrij. Zaterdag 4 september zal het eigen tehuis van de Stichting „De Paarden kamp", aan de Birkstraat 96. op fees telijke wijze worden geopend De burgemester, mr. S. P. baron Ben- tinck zal te 3.15 uur de opening ver richten. Na de openingedag zal „De Paarden kamp dagelijks van 9.30-12.30 en van 13.30-16.00 uur te bezichtigen zijn. Tot oktober op zon- en feestdagen van 14.00-16.30 uur. m*" 4 De voormalige ijsprinses Marika Kilius-Zahn is trots op haar baby. die twee dagen geleden geboren werd. Hel meisje is Melanie Monika genoemd. De tweemiljoenste televisiekijker is ge registreerd, de tweemiljoenste legale kijker althansDe afgelopen week is dit heuglijke feit voor de televisie ook gevierd in een programma, dat helaas sympthomatisch mag heten voor de middelmatigheid, die onze zo merse televisieprogramma's vooral dit jaar vrijwel onverteerbaar maakt. Er wordt door vrijwel iedereen wel flink gemopperd op de televisie- programa's waar men ons in de af gelopen jaren op heeft vergast, maar dat is voor miljoenen mensen kenne lijk toch geen beletsel geweest zich een toestel aan te schaffen. De rol. die de televisie in de gesprek ken van de mensen inneemt, is toch al een studie waard. Tien jaar geleden waren de mensen er trots op een toestel te bezitten en ze kwamen er ook ronduit voor uit dat ze er vaak naar keken Tegen woordig mag je dat blijkbaar niet meer zeggen, er heerst onder de kij kers een soort valse schaamte, die meestal door een vrij algemeen cul tureel snobisme in de hand is gewerkt. Het staat namelijk cultureel te zeggen dat je niet veel naar de televisie kijkt. Daarom ontmoet je tegenwoor dig zoveel mensen, die zeggen: „We hebben wel televisie, maar kijken o nee. dat doen we niet veel hoor. Hoog stens donderdagavond, als er toneel is." Maar wie op andere avonden door een dicht bevolkte woonwijk wandelt, weet wel anders. Een 17-jarig Amsterdams meisje werd dezer dagen aangerand door een ge huwde Zaanse chauffeur, die haar een lift had aangeboden. Het zou overbo dig zijn hierbij stil te staan, wanneer dit feit op zichzelf stond. Helaas heb ben veel meisjes al ervaren, hoe ge vaarlijk het is klakkeloos een lift te aanvaarden van iemand die zij niet kennen. Vooral in de grote steden en op de autowegen rijden veel automo bilisten, die er op uit zijn meisjes en vrouwen een lift aan te bieden. Daar om lijkt het dienstig nog eens te wijzen op de grote risico's die hieraan zijn verbonden. Voorts is het ons opgevallen, hoeveel meisjes, vooral alleenlopende meisjes, 's avonds worden lastig gevallen door allerlei mannen, zowel buitenlanders als Nederlanders Dit „lastig vallen" impliceert veelal nog geen aanranding of poging daartoe. Maar de meisjes worden gevolgd, op hinderlijke wijze aangeklampt, en voortdurend gevraagd of zij met de heren mee willen gaan. Het verbaast ons altijd weer te zien dat omstanders, voor zover aanwezig, zich er dan zelden mee bemoeien, of schoon hier toch duidelijk een straf- l baar feit wordt gepleegd. Op sensatie beluste kranten sio, zich iedere keer opnieuw op zake-i. waarbij het de politie betreft. „Politieman gaf invalide een pak slaag", ..Politie sloeg met gummiknup pel op argeloze voorbijgangers in" - het zijn bekende koppen boven op z'n minst vaak twijfelachtige stukken. De berichtgeving doet er blijkbaar minder toe, de juistheid ervan mag. volgens die bewuste bladen dan, wel in het gedrang komen, als de abonnees het maar lezen De mensen lezen deze berichten gretig. De politie is een omvangrijk apparaat, dat met ontelbaar verschillende zaken te maken krijgt Van diefstal tot bu- renruzietjes toe. Vaak gebeurt het. dat men de politie in de meest vreemde gevallen waarschuwt. Waar dat mo gelijk is, zullen de mannen van Her mandad helpen, maar het gebeurt ook wel eens, dat zij door overmacht ge dwongen niets kunnen uitrichten. Niet minder vaak probeert men de politie voor z'n eigen karretje te spannen, in het belang van zichzelf Als dat niet lukt. zijn de mensen vaak boos. Zie je wel", zeggen ze dan, „Ze willen je niet helpen." Een veel gehoorde klacht is ook, dat de politie na de alarmering van (bij voorbeeld) een ongeluk nog wel eens lang op zich laat wachten. Toegege ven, dat zal heus wel eens gebeuren. Men kan nu eenmaal niet verlangen, dat de politie-auto direkt na het alarm ter plaatse is als de auto zich kilo meters ver van de plaats van het on geluk bevindt. Dat komt uiteraard voor. maar langer dan 5 minuten zal het toch echt niet duren. De mensen echter spreken al gauw van „een hele tijd"; de een weet te vertellen van „tien minuten" en een poosje la ter vertellen de omstanders elkaar „dat het wel een half uur heeft geduurd". Dat is geen bewering, die uit de lucht gegrepen is. Integendeel. Het is ook niet nodig kritiek achterwege te laten. Het heeft geen zin de feiten te ver doezelen. Maar laat het dan eerlijke kritiek zijn. kritiek op vaststaande fei ten gebaseerd. Het is helemaal niet erg de vinger op wonde plekken te leg gen, ook al is dat voor de betrokkenen soms niet leuk. Integenstelling tot de kritiek is er op vallend weinig lof voor de politie. Dat hoeft ook niet, de politie doet immers -ook heel veel goede zaken en het zou ondoenlijk zijn de agenten daarvoor te bedanken. Maar als er in het algemeen belang een daad wordt verricht, die opzien baart door rustig, beheerst en correct optreden, dan verdient de po litie daarvoor lof. Zo'n daad nu was het optreden van de Amsterdamse politie tijdens de zo veelste „happening", die dit weekend* in de hoofdstad werd gehouden. Al een paar maal hadden de hieraan deelne mende jongelui herrie geschopt en voorbijgangers lastig gevallen. Het werd steeds erger, de jongelui trokken steeds meer bekijks en voelden zich hierdoor blijkbaar gesterkt. De politie liet zich aanvankelijk niet zien maar toen het ten slotte te erg werdL trad ze op. Doeltreffend en correct. De jongelui waren danig onder de indruk Velen in Nederland ook, - door het optreden van de politie. Het was goed, het ging snel. Zo zien we het graag, zo kan het ook. Zo blijft de politie inderdaad ieders beste kameraad! KANTMAN. Nrtikel 426 bis Wetboek van Straf recht stelt namelijk het „hinderlijke volgen" strafbaar. Zij, die deze over treding begaan, worden gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van maximaal 200, Het wil ons voorkomen, dat dit straf bare feit tegenwoordig meer dan ooit wordt begaan, zoals trouwens ieder die zijn ogen de kost geeft dagelijks kan constateren. Het zou daarom wenselijk zijn dat vrouwen, die hinderlijk worden ge volgd, sneller de politie of voorbij gangers alarmeren, want onder de lie den die dit strafbare feit begaan, schuilen veel potentiële zedenmisdadi- gers. Een andere vraag is trouwens, of de maximum straf voor dit delict niet drastisch zal moeten worden verhoogd hetgeen ons uit preventief oogpun wenselijk voorkomt. „Ik geloof niet dat de Vermolen's zich vanavond hebben geamuseerd".

Soester Courant | 1965 | | pagina 1