Greta Garbo 60 jaar Nassers mislukking LEGSMAAT Wat willen zij Het ideaal van de geëmancipeerde vrouw Voor uw Geldkrediet DOORSMEREN GARAGE BOSBOOM V.V.V.-nieuws SOESTERBERG Firma Van den Dijssel opent nieuwe zaak met aardgas-show De Witte Pompen" Autowrakken voor Soester slooer ï'w srrres is ©xze D. ENGEL HELP! HELP DE GOUDEN SNAAR HANDELSINSTITUUT „PRACTICUM" aatiu-any nieuw-e. culiublzn Lenssen+dê Wolff Stichting Amersfosrtes Kredietbank sSckoemakcr; N^«*aaKaaaKE5£s**8*" Klaar terwijl U wacht BEVER OI. SMEF.RSTATIOX Medische dienst Onening kantoor Raiffeisenbank Voetbal Officiële mededelingen Auto- en Scooterrijschool Verkoop van vlees O RECLAME Auto- en Seooterrijschool De nieuwe Beatle lp is uit 14 gloednieuwe toppers ƒ18.50 bij 1 september Drie auto's in botsing Er zijn maar weinig actrices die zo tot de verbeelding van het publiek hebben gesproken als Greta Garbo. de grote tragédienne van de film. Het is al een grote bijzonderheid in de annalen van de filmkunst, dat een vrouwelijke ster haar 60 jaïige verjaardag viert zonder in de vergetelheid te zijn geraakt. Die leeftijd bereikt de Zweedse diva op de 10de september. Het reclamefilmpje van de P.U.B.-warenhuizen in Stockholm, waarin zij haar debuut maakte, werd vervaardigd in 1925. In 1965 vindt haar talent nog steeds erkenning, hetgeen ook in ons land dit jaar bleek, toen de reprises van haar films weer volle zalen trokken. Een andere reden voor de bijzondere klank, die de naam Garbo bij het film publiek heeft, is de hardnekkigheid, waarmee zij steeds de publiciteit heeft geschuwd. Het gevolg is dat over haar leven weinig concreets bekend Is, maar wel veel geruchten cn verhalen, waarvan de autenticiteit een punt van voort durende discussie is. Pers was haar grootste \ijand De aankomst van Greta Garbo en haar beschermer Mauritz Stiller in de Nieu we Wereld was bepaald geen ophef makende gebeurtenis. Op die voor de Amerikaanse film zo gedenkwaardige datum 6 Juli 1S25. toen de Drottning- hom aan de Newyorkse kade meerde, w naar de Steenhoffstraat 6 - Soest (nabij gemeentehuis) Telefoon 02955-2933 Maandag van 2-4 uur n m. Woensdag van 9-12 uur v m. Vrijdag van 5-8 uur n.m waren er slechts enkele employees van de filmmaatschappij Metro Goldwyn Mayer om hen te begroeten. Maar het duurde niet lang of haar naam schoot als een komeet omhoog aan het film- firmanent. Als hoofdrolspeelster in „The Torrent" en „The temptress", beide gemaakt naar een Spaanse no- terie van de jonge vrouw, die natuur lijke charme en schoonheid en jeugdi ge onbevangenheid zowel als Mona- Lisa-achtige raadsels in de film ver enigde tot één type vrouw. Zij werd een type. dat representatief zou worden voor de vrouw van de twintigste eeuw. die zich bevrijd heeft van allerlei conventies, waaronder de meeste vrouwen vóór haar hadden ge zucht. Deze actrice die de mannen be koorde. werd ook de lieveling van alle vrouwen, omdat zij het ideaal van de geëmancipeerde vrouw op zulk een suggestieve wijze belichaamde. De M.G.M. haastte zich een groot aantal films met haar in de hoofdrol op sta pel te zetten. We noemen slechts: „An na Karenina". „Romance", „Mata Ha- ri", „Grand Hotel" en „Susan Lenox". Toen haar eerste contract in 1932 af liep, was zij reeds miljonair. Liefdeleven Vijftien jaar zou Greta nog de onbe twiste koningin van het witte doek blijven. Zij schitterde in nieuwe glans rollen, bijvoorbeeld als koningin Chris- tina en als Ninotska in een kostelijke satire op het communisme van de grootmeester-regisseur Ernst Lubitsch. De wereld lag aan Garbo's voeten. Zij was meer dan een filmster, zij was een verschijnsel De pers bedelde haar om intervieuws en juist het feit dat de actrice niet gretig op deze publici teit inhaakte, prikkelde de belangstel ling van kranten en tijdschriften Wanhopig heeft men in Holywood ge tracht hoogte te krijgen van het lief deze „aan de goede vinger" droeg. Dat gaf natuurlijk aanleiding tot allerlei speculaties. Toen een paar maanden later Hauser met Garbo op vakantie ging, deelde de overmoedige diëtist zijn vrienden mee dat hij getrouwd zou terugkomen. Hij kwam als een gebroken man terug. In december 1941 ging Garbo's laat ste film „Two faced Woman" in pre mière. De titel van deze film is wel licht typerend voor de persoonlijkheid van deze vrouw, die reeds tijdens haar leven een legendarische figuur werd. PHILIPS SPECIAALZAAK Van Wcedestraat 72 - Tel. 2792 veile van de auteur Blasco-Ibanez, veroverde zij het verwende Ameri kaanse filmpubliek stormenderhand De legende van het mysterie Garbo was geboren. De legende van het mys- Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel Eerste klas smeermiddelen Birkstraat 105 - Soest - Telef. 3256 Sinds twee Jaar hebben we het voor recht te kunnen genieten van de bus concerten Voor wie dit evenement nieuw is, willen we nog even verdui delijken. In Tivoli in Utrecht worden abonne mentsconcerten gegeven, waarbij de omliggende plaatsen op prettige wijze worden betrokken. Men kan via ons V.V.V. kantoor een abonnement bestellen, waarbij gratis busvervoer van Soest naar Tivoli en terug is inbegrepen. Het abonnement omvat een serie van drie concerten. Liefhebbers raden wij aan zich nu al bij ons op te geven, zodat straks de afwerking vlot kan verlopen en wij u nog beter service kunen verlenen wat betreft de door u gewenste zitplaatsen. Tot en met 15 september kunt u in Wijk bij Durstede nog genieten van het Klank- en Lichtspel. Een uitge breide folder vertelt u 2 llerlei wetens waardigs over deze oude stad, waar heen een uitstapje altijd de moeite waard blijft. deleven van de Zweedse diva. Maar men kwan er nooit precies achter wel ke rol de mannen, die in de loop der jaren kwamen en gingen, in het leven van Garbo hebben gespeeld. Het begon met haar vermaarde tegen speler John Gilbert, die haar partner was in films al „Flesh and devil" en „Koningin Christina". Er ontstond een romance tussen de twee Maar op een goede dag eindigde deze vriendschap abrupt, en de goede verstaanders be grepen toen dat de mysterieuze vrouw de door duizenden vrouwen aanbeden Gilbert tenslotte had afgewezen, toen hij met huwelijksplannen kwam. Gil bert trouwde later, voor de derde maal en stierf in 1936 aan een hartaanval. Stokowski Nog geruchtmakender was Garbo's ver houding met de beroemde dirigent van Philadelphi'a Symfonie-orkest, Leopold Stokowski. Met hem maakte zij een grote reis door Zuid-Europa. Toen zij naar Capri gingen, waar zij hun intrek namen in een villa, hielden verslagge vers dag en nacht de wacht om een glimp van het paar op te vangen. Gar bo en Stokowski sloten toen een over eenkomst met de „persmuskiet". Zij zouden met rust gelaten worden, wan neer Garbo zich één keer zou laten in- tervieuwen. Dat intervieuw had plaats. Garbo liet weinig over haar relatie met Stokowski los, maar zij liet zich toen wel enkele woorden ontvallen, die een licht wierpen op haar raadselachtige karakter Zij zei namelijk: „Er zijn mensen die graag trouwen, er zijn ook mensen die dat niet willen. Ik heb nooit animo gehad om naar het altaar te stappen". Wellicht zei Garbo toen meer over zich zelf dan zij op dat moment beseft zal hebben. De vrouw, die alle mannen aan haar voeten wist, was wellicht niet in staat een hechte, duurzame relatie met iemand op te bouwen. Iedere keer. als de relatie met een man een meer stabiel karakter kreeg, verbrak zij het contact, alsof het van haarzelf niet mocht. Tragedie Zo brak ook de relatie met Leopold Stokowski onverhoeds af. Was het slechts een oppervlakkige romance ge weest? Of was hier, diep verborgen, toch weer sprake van een tragedie? Na Stokowski de diëtist Gayelord Hau ser. Op 15 november 1939, enkele dagen na de première van haar eerste en enige comedie „Ninotchka", constateerde haar omgeving ciat Garbo een diaman ten ring van Hauser had gekr?g~n c Dokter J. C. Lucas, Simon Stevinlaan 1. Soesterberg, tel 03463-1200, neemt in het a s. weekeinde de dienst waar voor de artsen A. Th. M. Splinter te Soesterberg. W. F. van den Helm te Huls ter Helde en D. J. R. Jellema te Den Dolder Dokter L. H. Brandt. Dolderseweg 59, Den Dolder. tel 03402-2696. neemt de dienst waar voor dokter A. J. W. Hage- doorn te Soesterberg. Dinsdag 7 september as. zal aan de Buys Ballotlaan 5 worden geopend een bijkantoor van de Raiffeisenbank te Zeist. De officiële openings zal des middags, te 1430 uur. in hotel ,.'t Zwaantje" plaats hebben door de burgemeester, mr. S. P. baron Bentlnck. De keuze-commissie van de voetbalver eniging „Soesterberg" heeft volop ge legenheid gekregen om de spelers voor de verschillerde elftallen te tes ten. Drie Soesterbergse elftallen kwamen op eigen terrein uit tegen drie teams van DSO uit Utrecht. Het verjongde eerste elftal soeelde tegen D.SO. 1. een ploeg, die ook in de comoetitie zal spelen Het werd 1-1 gelijk Soesterberg was meer in de aan val. maar de oobouw liet heel wat te wensen over. In de verdediging was spil Krak een opvallende verschijning en een göede aanwinst voor het eerste elftal. Het tweede elftal verloor met niet minder dan 7-2. Het derde elftal ver loor met 3-1 Zondagmiddag kan er tijdens het vliegtuigtournooi nog van alles gepro beerd worden, voordat men definitief de competitie ingaat. Morgen is er een tournooi voor de P.UEM. (Utrecht) met twee elftallen, zaterdagvoetballers. waarbij S E G, Posta 2 (Utrecht) en twee Soester bergse elftallen van de partij zijn. EENRICHTINGSVERKEER IN DE BONIFACIUSSTRAAT Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat hun college heeft besloten om: a. hun besluit van 21 maart 1961, afd. I. nr 193, waarbij voor het rechter ge deelte van de Meidoornweg. komende van de Ericaweg, een wachtverbod is ingesteld, in te trekken; b. een wachtverood vast te stellen voor het linker gedeelte van de Meidoorn- weg, komende van de Ericaweg, zulks uitgezonderd voor de aanwezige par keerhavens: c. de Meidoornweg gesloten te verkla ren voor het verkeer met motorvoertui gen op meer dan twee wielen, zulks in één richting en wel in die van de Bonifaciusstraat naar de Ericaweg. Van dit besluit staat voor iedere be langhebbende beroep open tot het einde van een termijn van dertig da gen na heden. All-risk verzekerd. Gratis theorieles. Volledige rijuren. Door het behalen van het Vamor-diploma gerechtigd uw examen bij te wonen. Steenhoffstraat 25 - Tel. 2185 - Soest De heer P A v. d Dijssel, plaatselijk een bekend handelaar in brandstoffen, ziet de toekomst van kolenleveranties somber in, reden waarom hij ruim een jaar geleden begon met de studie voor de vakdiploma's welke nodig zijn om in het nieuwe aardgastijdperk een woordje te gaan meespreken. Met goed gevolg sloot hij de studieperode af en is thans gerechtigd tot de verkoop en het aansluiten van alle soorten ver warmingsapparaten welke kolen, olie of aardgas als brandstof gebruiken. Hij associeerde zich met zijn broer A. v. d. Dijssel. die specialist is op loodgietersterrein, waardoor een ideale combinatie ontstond n l. verkoop en aansluiten'van de diverse apparaten. Tevens levert de Firma Van den Dijs sel sanitaire artikelen in de meest uit gebreide zin en verzorgt alle voor komende loodgieterswerkzamheden. Het pand Soesterbergsestraat 45 werd in enkele weken tijds omgebouwd tot een prachtige showroom met een op pervlakte van 36 vierkante meter. Het opschrift boven de gevel „Aardgas- show" is niet overdreven, want de in houd van het pand getuigt van de moderne smaak van twee jonge fir manten die zich als doel hebben ge steld de naam Van den Dijssel, die in Soest een betrouwbare klank heeft, nog meer gestalte te geven. De openingsdag ging gepaard met een enorme belangstelling, niet alleen van kennissen en relaties, doch ook van nieuwe Soester collega's. Velen lieten hun felicitaties vergezeld gaan van bloemen, hetgeen voor de aardgas-show bijna funest dreigde te worden, de showroom veranderde zienderogen in een juweel van een bloemenshow. De firma's De Ruigt, Van Schalkwijk en Lüschen gaven het pand een geheel ander aanzien waarin het prettig kij ken en kiezen moet zijn. Het adres van beroep wordt aan dé Koningin gericht doch ingediend bij de commissaris der Koningin dezer provincie, die een bewijs van ontvangst afgeeft. Het besluit is in afschrift toege zonden aan de desbetreffende hoofd- ingenieur-direkteur van de Rijkswater staat. de Koninklijke Automobielclub, de Koninklijke Nederlandse Motorrij dersvereniging en aan Gedeputeerde Staten dezer provincie. Soest. 27 augustus 1965. WONINGEN VOOR GEREPATRIEERDEN Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan P. H. van Kampen. Birkstraat 138. Soest, op zijn daartoe gedaan ver zoek op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederopbouwwet, vergunning te verlenen voor het bou wen van 10 woonhuisjes voor gerepa- trieerden op het perceel gelegen aan de Birkstraat kadastraal bekend ge meente Soest, sectie C, nummer 2064, zulks in afwijking van het plan in hoofdzaak regelende de bestemming van de gronden ten noorden van de spoorlijn Utrecht-Amersfoort. Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele be zwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage be trekking hebbende stukken liggen ge durende diezelfde termijn ter ge meentesecretarie ter inzage. Soest, 27 augustus 1965. Bovenstaande trein vol z.g. ..total losjes" vertegenwoordigt kennelijk nog een betrekkelijke handelswaarde voor de sloper getuige het massale vervoer per speciale autotreinstellen naar Soest. Het zijn nagenoeg allemaal grote wagens van Amerikaanse makelij. We zagen tussen deze «vakken auto's met Duitse opschriften en auto's met het transver U.S.A. Naar liet aantal doden dat als verkeersslachtoffer in deze wagens het leven liet, kunnen we slechts raden. Morgenochtend. 9 uur heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats aan de houders van gele kaarten ge nummerd van 1 tot 150. Egypte staat financieel niet al te sterk Dat is geen schande voor een land dat druk doende ls zich te industrialiseren en te moderniseren. Maar het bete kent wel dat zo'n land dan ook niet de middelen heeft om nog buiten zijn eigen grenzen een grote rol te gaan spelen Nasser ervaart dat in de Je- menitische oorlog. Hij heeft een goede vijftigduizend man troepen daar staan en moet bovendien nog met flink wat geld het wankele bewind van president Sallal ondersteunen. En niet alleen dat dit nu al jaren duurt - er is nog geen eind in zicht. Deze situatie ligt hem zo zwaar op de maag dat hij de vernederende stap heeft gedaan persoonlijk naar koning Felsal van Saoedie-Arabïë te vliegen om met hem te spreken over een be ëindiging van het geschil Daarbij is hij aan het goede adres, want Feisal op zijn beurt steekt al evenveel jaren flink wat geld in diezelfde oorlog om de verdreven imam El Badr in staat te stellen met zijn royalisten het de republikeinen plus hun Egyptische bondgenoten zeer moeilijk te maken. Het verschil is alleen dat Feisal be paald geen moeite heeft om de daar voor benodigde bedragen bijeen te bren gen: zijn inkomsten uit de olie zijn nu eenmaal enorm. Feisal heeft daar om ook nooit haast betoond om door onderhandelingen de oorlog uit de we reld te helpen. Bovendien zei hij dat de Jemenieten net onder elkaar maar moesten uitzoeken, zonder inmenging van buiten af. Wetend dat Sallal zon der de Egyptenaren nergens meer ls. BOSSTRAAT 5 TELEFOON 2543 AUTOVERHUUR N.V* Eemnesserweg 22, Baaro, tel.: 0 2954-3100 (b.g.g.4344) SOEST TELEFOON 2100 TORENSTRAAT 2D voor MACHINESCHRIJVEN (event. spoedopleiding oktober-examen). STENOGRAFIE Nederlands en moderne talen MIDDENSTANDS OPLEID ING, enigst erkende opleiding. BOEKHOUDEN. HANDELSCORRESPONDENTIE. Nederlands. Duits. Engels. CONVERSATIELESSEN Duits en Engels, zowel voor beginners als voor gevorderden. CURSUS ALGEMENE ONTWIKKELING iSchakeldiploma). Aanmelden dagelijks 's avonds 7-9 uur, behalve zaterdags. Op de ontwapeningsconferentie te Ge- néve is weer heel weinig bereikt en de voornaamste redenen hiervoor zijn, dat de Russen precies weten wat ze niet willen, maar van wat ze wel willen een minder duidelijk beeld hebben en dat het -westen helemaal onzeker is. Zo wil Rusland in ieder geval voor komen dat Duitsland op de een of andere manier - rechtstreeks of via een omweg - enige zeggenschap krijgt op kernwapengebied. Dat allerlei an dere landen kernbommen gaan bouwen wordt in Moskou echter ook niet met genoegen begroet, maar de historie heeft de vrees verklaarbaar diep la ten invreten dat juist de grootste mi sère kan komen van een Duits exem plaar Maar het plan van de V S. en enkele N AVO.-partners was juist Bonn enige medezeggenschap te bie den in de kerncoöperatie van het Noordatlantische pact om te voorko men dat het over enige tijd zelf iets op kernwapengebied begint. Trouwens ook de rest van het wester se plan is nogal aanvechtbaar Het ls mooi voor te stellen dat de kernbewa pening van dit ogenblik de diepvries- kast wordt ingeschoven, maar het heeft alleen zin voor een situatie als bestond toen noch Frankrijk, noch China een kernbom hadden. Juist dat die twee afwezigen op de conferentie er wel een bezitten, heeft de ongerustheid gewekt dat er nu wel meer landen toe zouden besluiten hun geld en ennergie te besteden aan dit wapen. Dat zou veranderd moeten worden wil men iets bereiken, maar dat zit niet in het westerse voorstel en het is zelfs de vraag of de con ferentie op dat stuk iets kan beslissen. Commando-raid! De Egyptische pers beschrijft Nassers reis als een geniale „commando-raid" om Feisal te dwingen tot het steeds ontweken gesprek. Dat geeft de presi dent een beetje een heldenrol en het is niet voor honderd procent een ver keerde voorstelling van zaken. Maar evenzogoed tekent de reis toch wel dat Nasser gewoon verplicht is concessies te doen om zich met fatsoen uit de Jemenitische kwestie terug te trekken, concessies die hij zeker niet van harte doet maar alleen omdat de last hem te zwaar wordt. Een concessie die hij zeker zal moeten doen is. dat hij zijn eis laat vallen dat Mohammed el Badr nooit meer terug keert. Maar daar is misschien 'n mouw aan te passen door hem en zijn na komelingen een geestelijk leiderschap toe te bedélen en het feitelijk regeren aan een gekozen figuur toe te ver trouwen. Want een paar jaar oorlog betekenen zeker wel dat Jemen niet meer kan terugtrekken tot de middel eeuwse toestanden van weieer- Het moderner Jemen dat dan ontstaat, zal echter niet meer een dependance van Cairo zijn en dat wil zeggen dat Nasser - hoe dan ook verhuld - zal moeten toegeven dat zijn eerste aan leg is mislukt, een bruggehoofd van het nasserisme te bouwen op het Ara bisch schiereiland. Door de graafwerkzaamheden op de Soesterbergsestraat moest een auto plotseling stoppen. Een achterrijdende auto kon niet vlug genoeg stoppen en gleed tegen haar voorrijdster aan. waarna nog een derde auto tegen nummer 2 botste. Alle drie wagens liepen schade op. i

Soester Courant | 1965 | | pagina 11