m. De strijd in Vietnam Vrijdag" 27 augustus 1965 44e jaargang no. 61 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 De brozems en wij Verkoop welfaire-artikelen Roode Kruis sfasverwarmings-show Grote in het St. Josephgebouw &4eocf achtend, meneer Uitbreiding lessen R.K.G.V. „Crescendo" Buitenlanders Lichtwedstrijd Uithoorn-S.E.C. Niet goed opgelet Ruitersportvereniging „Soestdijk" Het oog gericht op een rapport Slot weekendwijding in Soestdijk CAO. plus cognac SOESTER(ï)OÜRANT Abonn. p. kwart, f 2.50 - per post f 3. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Als een soort verhalen over vreemde, monsterachtige dingen in de z.g. kom kommertijd. verschijnen tegenwoordig de berichten over nozemrelletjes of provocaties door ander soort jongeren. Meer dan in andere jaargetijden lokt de zomertijd de jongeren naar buiten, de bromfiets stelt hen in staat zich vlug en gemakkelijk te verplaatsen naar de centrale punten waar ook an dere brozems zich heen begeven en het schijnt, dat de bromfiets alleen al een soort binding tussen hen schept. Ze kunnen hun technische apparaten met elkaar vergelijken, hun technische kennis over de mogelijkheden ervan en tot opvoering van de motor uitwis selen, er elkaar de loef mee afsteken in snelheid en rijvermogen. Kortom, de bromfiets schept een band tussen de jongeren, zelfs als ze elkaar aan vankelijk niet kenden. Het drukke verkeer laat de vroegere straatspelen niet meer toe. De jeugd heeft zich daarbij aangepast. Ze doet nu met die brompiers ook mee in het verkeer. maakt*kiwaai omdat ze dat stoer vinden, haalt er levensgevaar lijke toeren op uit en van het een komt het ander, ook overlast bezorgen aan andere weggebruikers. Men verenigt zich in clubs onder één stoere leider en ook die clubs wil len elkaar de loef afsteken. Dat leidt dan tot min of meer georganiseerd op treden tegen ander weggebruikers, te gen elkaar, tegen instellingen en des noods ook tegen de politie. Zo ontstaan de rellen. Vooral in de grote steden, omdat daar meer brozems zijn. ze daar gemakkelijker tot ontoe laatbare dingen komen Maar, zij het in kleiner verband, ook in de minder grote plaatsen ziet men de „sjors- klanten" en ..vetkuiven" soort bij soort samenscholen en geven ze aan leiding dat ouderen zich over hun ge drag ergeren. Het moeilijkst heeft de politie het er wel mee. We kunnen ons indenken, dat de handen der politiemannen vaak jeuken om die ergens samenscholende, treiterende jongeren een oplababber te geven waar ze niet van terug hebben. Maar dat mag niet, tenzij die jongeren zelf verzet plegen. De echte rellen ontstaan echter voor namelijk daar waar het publiek zich met de zaak gaat bemoeien. Als de po litie zich, om erger te voorkomen, ge noodzaakt ziet tegen de samenscho lingen der brozems te gaan optreden, blijken er onder het publiek vaak weer mensen - ook vaak jongeren - te zijn, die de politiemannen gaan honen, die het vuurtje willen opporren om er een echte knokpartij uit te doen ontstaan. Van een afstand wordt er geschreeuwd of met iets gegooid en dan zijn al gauw de poppen aan het dansen. Als er dan door de politie harde klap pen worden uitgedeeld, de politieman nen in hun getergde woede ook alles wast staat te kijken als tegenstanders aanvoelt, dan komen de klachten van degenen die klappen hebben opgelopen of schade hebben gekregen. Want zij hadden er toch niets mee te maken! Dan krijgt de politie te horen, dat ze maar in het wilde weg is optreden en als fascisten te keer is gegaan. Daartegenover zien we de oudere leden van onze gemeenschap, die mopperen, dat de politie veel te lankmoedig op treedt tegen die straatschenders die hun met hun lawaai-apparaten hinde ren op de trottoirs of oversteekplaat sen door hun te harde en gevaarlijke rijden. En inderdaad is er vaak aan leiding om van de politie een straffer toezicht te verwachten en van de overheid strengere bepalingen om de overlast te beteugelen. Maar men moet deze zaken ook niet overtrekken, noch naar de ene noch naar de andere kant. De bromfietsbe- zitters zijn heus niet allemaal misda dige jongens. Alle jongeren hebben, zodra ze in groepsverband zijn, iets uitdagends. Het ligt vaak aan de ma nier waarop men hierop reageert hoe het zal uitpakken. Natuurlijk is het lawaai maken en zijn hun capriolen vaak irriterend, maar hoe minder aan dacht we aan hen wijden, hoe beter het voor beide partijen is Met hard handig optreden wordt niet veel be reikt. Aan hun opvoeding mankeert het een en ander. Men zou moeten be ginnen daar in huis en op de scholen eens meer aan te schaven. Dat is een grote lacune in ons onderwijs. Amerikaanse zeelui van torpedobootjager „Dupont" heb ben ongeveer 1000 km buiten de kust van de Bermuda- eilanden de eerste trap van de de Titan 2-raket uit de Atlantische Oceaan opgevist. Zoals bekend werd met be hulp van een Titan 2-raket deze week de Gemini 6 ruimtevaartcapsule gelanceerd. Het is de eerste keer dat een trap van een raket, die een ruimtevaartvoertuig lanceert weer onbeschadigd door de hitte op aarde terug komt. Op 12 augustus werd op de markt e$n verkoopdag gehouden van artikelen gemaakt door chronische patiënten. Er werd veel gekocht zowel door da mes als heren, 's Middags was bijna de gehele voorraad verkocht. De Welfare-afd. Roode Kruis te Soest en Soesterberg is dankbaar door deze goede resultaten haar werk met de patiënten te kunnen voortzetten. O Nu het aardgas zijn intrede in Soest heeft gedaan, gaan hoe langer hoe meer inwoners over op gasverwarming voor hun woning. Niet alleen om de warmte, maar ook omdat het aardgas ongevaarlijk is en zindelijk in gebruik. Bijna alle erkende plaatselijke instal lateurs hebben, in samenwerking met het gemeentelijk gasbedrijf te Soest, een expositie geopend in het St. Jo- sephgebouw aan de Steenhoffstraat, waar gashaarden, gasconvectors, gas- radiatoren met ketel of geyser te be zichtigen zijn. Tijdens de expositie kan men de verschillende merken, zo als Beckers, Becking Bongers, Brons- werk. Coleman, Davo en Dru brandend bezichtigen. De gasconvectors zijn vervaardigd van Je weet niet waar het heen gaat in deze maatschappij. Zelfs tijdens de vakanties zijn er sensaties bij Wanneer een Suurhoff iets gelast Houdt heel Den Haag het hartje vast. Hij is een zware jongen uit Cals zijn kabinet, Maar heeft de kouwe drukte nu overboord gezet; Hij vraagt nooit meer in hei of ven: „Zeg weet je wel wie of ik bén?" Hij leidt nu als bewindsman verkeer en waterstaat, Is niet meer ..zuur", doch hoff'lijk de echte democraat. Wenst geen ge-excellentie meer. Doch ingetogen slechts „meneer" Maar ook zijn ambtenaren van Eend tot Chevrolet, Heeft hij de pin van ootmoed goed op de neus gezet: „Uw brieven vriendelijk en vlot Met nog Hoogachtend aan het slot!" Het is niet te geloven, hier blijft geen oog bij droog, Voor ons is thans zijn achting zowat salaris -hoog Hij maakt ons t hof met blij gemoed. Na Suurhoff's „zuur" kwam ook het zoet! JAAP MIJDERWIJK. roestvrij stalen binnenwerk, van giet ijzeren binnenwerk en met veredeld- staal binnenwerk. In iedere kachel bevindt zich een beveiliging, zodat gevaar uitgesloten is, terwijl de warmte zichzelf regelt. Ook zijn diverse schoorsteenloze ka chels met speciale verwarming ten toongesteld, welke het effect van cen trale verwarming volkomen benaderen. Op het gebied van centrale verwar ming vindt men er een met gas ge stookte verwarmingsketel. Verder is aanwezig een moederhaard, waarmee verschillende kamers kunnen worden verwarmd door middel van radiatoren. Er zijn ook verwarmings- geysers met hetzelfde effect als de moederhaard. die minder ruimte in nemen. Voor winkels en zalen vindt men er een luchtverhitter. De installateurs kunnen blijvende le vering van alle tentoongestelde kachels garanderen. De expositie welke gisteravond voor het publiek werd opengesteld is nog geopend hedenavond van 19-22 uur en zaterdag van 10 tot 16 uur. Door het beschikbaar komen van de gymnastiekzaal van de L.T.S. „Eem- land" aan de Molenstraat is het per 1 september aanstaande mogelijk ge worden het lesrooster met één avond uit te breiden. Woensdagsavonds wordt er les gegeven voor jongens, meisjes en gehuwde dames. Voor het volledig lesrooster verwijzen wij naar de advertentie elders in dit blad Het eerste optreden van Amerikaanse troepen tegen de Vietcong is een suc ces geworden: de mariniers veegden een kustgebied aan met de guerilla's Dat is bij elkaar een militaire onder neming geweest, die het formaat had van volledige oorlogshandeling en dat zelfde gaat ook meer en meer de acties van de Vietcong zelf typeren. Er liepen wel weer eens flinke Zuid- vietnamese regeringsdetachementen in enkele hinderlagen, maar de strijd om enkele districtshoofdstadjes in het midden van het land en in de buurt van Saigon waren vrijwel volledige veldslagen met vrij zwaar materieel En daarbij was het succes wisselend soms hakte de Vietcong een regerings eenheid in de pan, soms moest de Viet cong een onderneming halsoverkop afbreken om het veld te ruimen. In het eerste geval echter is dan een regeringseenheid voorgoed buiten ge vecht gesteld, terwijl in het tweede geval de Vietcong-compagnie alleen maar naar een andere plaats moet om opnieuw te strijden. Dat is nu een maal het voordeel van de guerillastrij- der; dat generaal Giap de Amerikanen eenmaal de gelegenheid heeft gege ven door omsingeling een Vietcong- eenheid nagenoeg geheel uit te roeien is een fout van hem geweest, die hij niet nog eens zal maken als hij het half kan voorkomen. Verscherping Intussen zal men in Hanoi uit de zege van de mariniers wel begrepen hebben dat president Johnson inderdaad meent dat hij zich niet wenst te la ten verdrijven. Daarbij komt dat de Amerikaanse piloten voortaan zonder toestemming uit Washington raketba ses - behalve die bij Hanoi zelf - kun nen aanvallen, wat weer een verscher ping van de strijd inhoudt. Er zijn enige tekenen dat president Johnson gelijx krijgt in zijn opvat ting dat dit de enige manier is om Noord-Vietnam ertoe te bewegen on- Toen kortgeleden een hoge functiona ris van het Utrechtse arbeidsbureau verklaarde dat er onder de buiten landse werkkrachten „veel ongewenste elementen" voorkwamen, drukten vele kranten dit bericht met zulke grote koppen af, dat men de indruk kreeg dat velen dit allang dachten, maar er alleen dan uiting aan wilden geven, waneer zij zich gedekt wisten door een gezaghebbende autoriteit. Thans worden er in verschillende bla den via de rubriek „ingezonden me dedelingen" heftige discussies gevoerd over de vraag, of wij er wel goed aan doen buitenlandse arbeidskrachten naar ons land te halen. Men wijst er op, dat vele buitenlanders, in het bijzon der Marokkanen en de Surinamers. nogal moeilijkheden geven en men betwijfelt vooral van deze categorie de arbeidslust. Gewezen wordt onder meer op het feit dat er ontzettend veel van deze werkkrachten in ziekenfonds of ongevallenwet lopen en dat het aan tal Surinamers, dat op de Amsterdam se walletjes een lucratief emplooi heeft gevonden, niet te tellen is. Daar komt dan nog bij dat vele buitenlanders allerlei ziekten tt.b.c. en venerische ziekten) m ons land brengen. Bij een behandeling van deze kwestie is voorzichtigheid geblazen. Enerzijds mag men nooit generaliseren en zich overgeven aan ongemotiveerde rassen vooroordelen. Anderzijds - en dat is de moeilijkheid juist - wordt iemand, die zich ergert aan het gedrag van som mige buitenlanders, direct de mond gesnoerd met de kreet, die zich ergert aan het gedrag van sommige buiten landers, direct de mond gesnoerd met de kreet „rassendiscriminatie"Dit heeft tot gevolg dat wij vaak geen ui ting meer durven geven aan onze erger nis over het gedrag van sommige bui tenlanders en van hen gedragingen schijnen te moeten tolereren, die wij van onze eigen landgenoten niet dul den. derhandelingen te beginnen. Lord Brockway - socialist met zeer sterke pacifistische sympathieën - heeft als leider van de gemenebestmissie voor vrede in Vietnam in Moskou gesproken met de vertegenwoordigers daar van Vietcong en Hanoi. Volgens hem zou in dat kamp nu de neiging bestaan om af te stappen van de eis dat de Ameri kanen eerst moeten wegtrekken uit heel Vietnam voor er gepraat kan wor den. Het is overigens een zeer vaag vertoon van enige soepelheid en bepaald nog geen al te hoopgevend teken. Noord- Vletnam dat toch wel last ondervindt van de Amerikaanse bombardementen, mag dan wellicht wat meer geneigd zijn tot een gesprek, maar de echte commandant van die Vietnamese oor log zetelt in Peking en vandaar uit is nog maar weinig soepels vernomen. Zaterdagavond om 7 uur zal het eerste S E c -team in Uithoorn in het prach tige Burg. Kootpark aantreden tegen de derde klasser Uithoorn voor het spelen van een lichtwedstrijd. Voor de S E C-keuzecommissie een goede gelegenheid om in de wedstrijd tegen deze derde klasser het elftal van de groen-witten nog eens onder de loupe te tremen ten einde het op enige punten nog bij te schaven. Voor SEC betekent dit de vierde oe fenwedstrijd. Op zondag 5 september as. volgt de laatste oefenwedstrijd tegen VD.O. (thuis). Het S E C.-team zal zaterdag, om half zes, met auto's vertrekken vanaf Bos en Duin. De opstelling van SEC tegen Uit hoorn luidt: doel Van Essen; achter De Rooij en A. Hooijer; midden Krijt, Ruttenberg en Van Breukelen; voor Dorrestein, v d. Broek, De Bruin, Duyst en Van Berkel. Reserve E. Brouwer en Lub. De bromfietser A. de W.. die van de Beukenlaan de Molenstraat wilde in rijden, stopte om een tegenligger te laten passeren. Doordat iemand iets tegen hem riep reed De W. niet links de Molenstraat in doch week iets uit naar rechts, waardoor hij werd aangereden door een hem juist rechts passerende auto, bestuurd door B. N. alhier. De W. werd tegen het wegdek gewor pen en liep enige verwondingen op. De brommer was flink beschadigd. A s. zaterdagmiddag zullen bij manége „De Vrijheid" aan de Koninginnelaan door de ruitersportvereniging „Soest dijk" onderlinge wedstrijden worden gehouden, onder de naam „Rodeo". Er wordt in drie onderdelen gereden, nl.: 1 Poppen-race. 2. Tolly-Ho. 3. Cross-Country. Er zijn enige prijzen beschikbaar ge steld Prinses Beatrix met de bruine hond Joris aan de lijn en haar verloofde Claus von Amsberg bij aankomst in Nederland na hun vakantie in Porte Ercole. Ondanks de steeds toenemende en vaak niet anders dan met zitten of liggen gevulde vrije tijd, is in de sta tistieken van de Europese Economische Gemeenschap diiidelijk tot uitdrukking gekomen, dat Nederland nietemin het gezondste land in Europa is. Wat dat betreft hoeven we ons dus geen zorgen te maken. We worden in ieder geval gemiddeld ouder dan in andere E E G.-landen het geval is. In ons land. zo staat onder andere ver der in het rapport te lezen, is de ge zondheidszorg een voornaam ding. De kindersterfte is hier ook bijzonder laag. Dat zijn allemaal heel fijne dingen om te lezen, maar is het wel helemaal waar wat er in die statis tieken staat. Zeker is het, oat de gezondheidszorg in ons land uitstekend is. Een ieder kan de medische behandeling krijgen, die voor hem of haar noodzakelijk is. We hebben vooral de laatste jaren geen reden tot klagen met betrekking tot onze gezondheid, zo we die reden in het verleden al eens mochten heb ben. Nu is het wel spijtig voor de E.E.G.- statistici, die uiteraard met zorg het rapport hebben samengesteld en die beslist niet over één nacht ijs zijn gegaan, dat in vreemde tegenstelling met hun cijfers de ziektecijfers staan van het Gemeenschappelijk Admini stratiekantoor in Amsterdam. Dit kan toor houdt alle gegevens bij omtrent de ziektekosten voor het overgrote deel van werknemers in het Nederlandse be drijfsleven. Het financiert de ziekte kosten bovendien Het vreemde nu is niet alleen, dat dit jaarverslag over 1964 bijna gelijk tijdig moest uitkomen met het E.E.G.- rapport, maar vooral, dat men door de cijfers in het G.A.K.-jaarverslag een iets ander beeld krijgt van de gezondheid in Nederland. Het meest opvallende in het verslag is wel, dat de ziekteduur van de Neder landse werknemers nog steeds toe neemt. Om enkele cijfers te noemen: In 1964 was het aantal dagen, waar over zieke werknemers een uitkering ontvingen gemiddeld 17,6. Het jaar daarvoor bedroeg het 17 en in 1960 nog maar 15,2. Terwijl dus. volgens de E.E.G.-statis- tieken. de gezondheidstoestand van het Nederlandse volk beter werd, nam de duur van het ziekteverzuim daarente gen toe. volgens het G A K.-rapport. Zoiets roept vragen op Bijvoorbeeld: herstelde men in 1960 eerder van een ziekte dan in 1964? Of werd men in 1960 eerder naar het werk gezonden dan nu het geval is? 't Zijn zomaar vragen, die velen zich stellen. Beide rapporten gaan doorgaans door voor uiterst betrouwbaar Maar in een van beide moet, dunkt mij. een hiaat zitten. Er is ergens een fout gemaakt, maar waar? Verzuimde de EE G. bij voorbeeld om het G AK. om gegeven! te vragen? Als dat zo is. is het E.E.G.- rapport dus onjuist. Dat is niet zo erg als de verloren moeite die men gedaan heeft o,-. het samen te stellen. Indien het EEG.-rapport niet hele maal juist is, is er overigens geen re den voor bezorgdheid: Nederland blijft niettemin het gezondste land. En zo lang daaraan niemand hoeft te twij felen. mogen alle rapporten erover onjuist zijn! KANTMAN. In de Julianakerk wordt morgenavond as. de laatste weekendwijding gehou den. Aan deze avond werken mee: Ida Rel- nink-Jongsma, piano; Alida Leinweber, zang; Maria Maatman-Kamphuis, voordracht Joh. Blok, viool en Gert Muits, orgel. Het volgende programma wordt uitge voerd: 1* Orgel. Praludium en Fuga in F. kl. t.. J. S. Bach. 2 Zang, sopraan. Lau- date Dominum, W. A. Mozart. 3. Vi ool en piano. Adagio uit Sonate Es dur. W. A. Mozart. 4. Declamatie, a. Prediker 1:2-11 b Opnieuw beginnen, Hans Andreus. 5 Viool en piano. Deel III uit sonate A dur, César Frank. 6. Zang, sopraan. Solvej ge-Lied. Edw. Grieg. 7. Orgel. Improvisatie over „Blijf bij mij Heer", Gert Muts. Aanvang 8 uur. Toegang vrij. De heer H. van Kreeft, eigenaar van een werkplaats van motoren te Utrecht, heeft een initiatief ontvouwd, waaraan in de toekomst de samenstellers van de c a.o.'s wellicht ook enkele ideeën kunnen ontlenen. Toen hij geen kans zag de drie monteurs, die hij nodig had om zijn bedrijf draaiende te hou den. aan te trekken, plaatste hij een personeelannonce, waarin hij zijn as pirant-werknemers naast een goed loon koffie en tnee met koek, elke dag een glas Franse cognac of pils garan deerde, plus vrijdags een gestoofde paling, een karbonade of een gebraden kip. Er kwamen 200 brieven op deze advertentie. Als men de zaken origineel aanpakt, valt er dus nog wel het een een an der te bereiken op de krappe arbeids markt. De kans zit er natuurlijk wel in dat andere werkgevers straks tegen elkaar gaan opbieden en dat de werk gever die de meeste cognacjes schenkt en de dikste palingen laat aanrukken, het meest getapt, zal zijn bij de werk nemers. Maar misschien komt er dan een c.a.o. die het maximaal percentage alcohol en het maximum aantal calo rieën landelijk regelt.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1