V Internationaal waterpolo in Soester natuurbad Krakend bewind in Bagdad V.V.V.-nieuws Het oog gericht op de prrzen Dinsdag 31 augustus 1963 44e Jaargang no. 65 stus 1965 44, Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 V/illem v. d. Hoek (S E.C.-erelid) overleden S.E.C. verloor van Uithoorn in lichtwedstrijd Ronde van Soest Betaling gewenst Schietwedstrijden Groot Gaesbeeker Gilde S.E.C-jaarveroadering in Bos en Duin Inbreker was het alleen om geld te doen Bromfiets tegen auto Concert van P.V.0. Geen voorrang verleend Duinkikkers hielden waterpolotournooi soesterIJourant Abonn. p. kwart, r 2 50 - per post f3.— Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Moellah Moestafa Barzani, de leider van de opstandige Koerden in het noorden van Irak. heeft de wereld ge alarmeerd dat regeringstroepen voor nemens zijn tegen hem en zijn strij ders gifgas te gaan gebruiken. Een voornemen is moeilijk te bewijzen, maar dat president Aref in eon wan hopige situatie verkeert en wellicht daardoor zeer drastische maatregelen kan overwegen, is zeker. Het verhaal van de Koerden is lang en ingewikkeld. In de oorlog, toen de Rus sen het noorden van Perzië bezetten, werd een Koerdische republiek ge sticht. die overigens spoedig verdween toen de Perzen weer baas in eigen huis waren. Een van de leiders van het republiekje was Barzani, die naar de Sowjet-Unie ging en van Moskou uit ijverde voor een eigen staat voor de Koerden, die nu op Turks. Iraaks en Perzisch gebied verdeeld worden. Deze ijver vormde ook een van de redenen voor deze drie landen zich in het Bagdadpact te verenigen: tegen de sowjet-dreiging van buiten en van bin nen. VenadeTs Na de moord op koning Feisal kwam generaal Kassem aan de macht in Irak en hij begon met vriendschap jegens de sowjet-unie. die Barzani te rugstuurde naar Irak om met Kassem tot een akkoord te komen over wat autonomie voor zijn Koerden. Voor de zekerheid mobiliseerde Barzani - ove rigens bepaald geen communist gewor den - toch maar zijn Koerden en toen het gesprek met Kassem afgebroken moest worden, stond er een Koerdisch vrijheidsleger op de been. President Kassem dacht dat die paar Koerden gemakkelijk te verslaan wa ren. maar dat viel tegen: de regerings troepen kregen keer op keer klop. Toen Kassem probeerde toch nog tot een ak koord te komen met de rebellen, werd hij vermoord door Aref en de zijnen, die een dergelijk verdrag juist als het grootste verraad beschouwden. Overigens verging het Aref niet beter in de strijd. In de eerste plaats blij ken de Irakezen uit de vlakte niet erg geschikt voor een oorlog in de bergen waar de Koerden zelf volkomen thuis zijn. Weinig succes Het moreel van de troepen bleek niet bepaald hoog, ten dele ook omdat de officieren uit Bagdad veel vérhalen te horen kregen (Barzani was de eerste om dergelijk nieuws te verspreiden) dat Egyptische officieren bij de vleet de afwezigen vervingen bij vrouwen en verloofden. De Koerden lieten vele Iraakse eenheden in hinderlagen lopen en bleven zelf vrijwel ongrijpbaar. Voornamelijk kon het regeringsleger uit de lucht de graanvelden en de dorpen bombarderen, wat wel veel el lende veroorzaakte, doch het aantal noch de strijdlust der Koerden aan zienlijk beïnvloedde. Aref stuurde uit eindelijk tweederde van zijn strijd macht naar het gebied van de Koer den, een oorzaak o m. waarom hij zijn krijgshaftige dreiging tegen Koeweit zo snel weer in moest slikken. Bovendien aanvaardde hij steeds meer Egyptische hulp - naar verluidt zijn het ook toestellen van de V.A.R., die de Koerden bombarderen - en dat zint de bevolking steeds minder, die toch als misnoegd is over de steeds uit blijvende overwinningen. De uitweg Aref heeft al onder pressie van de pu blieke opinie een aantal van zijn mi nisters die het meest pro-Nasser zijn de laan uit moeten sturen. Veel lust om het voorbeeld van de door hem vermoorde Kassem te volgen de onderhandelingen te beginnen met Barzani heeft hij uiteraard niet; hij kan een goed idee hebben hoe het hem dan zal vergaan. En de enige uitweg voor hem om niet ten onder te gaan aan de ontevredenheid van zijn onderdanen, is daarom koste wat het kost een eind maken aan de op stand die nu al zoveel jaren duurt Bovendien moet hij er rekening mee gaan houden dat een leger dat steeds maar faalt, een en ander gaat wijten aan zijn leider en dat is een nieuwe bedreiging voor de positie van Aref. Barzani en de zijnen schijnen alle reden te hebben om rustig te wachten op de val van Aref. Maar ook wel om te vrezen dat deze man in het nauw het uiterste doet om zichzelf te redden door de Koerden te vernietigen met hoe inhumane middelen ook. Op 72-jarige leeftijd is in zijn woning overleden de heer W. v. d. Hoek. SEC - erelid en jarenlang bestuurslid van de voetbalvereniging Soest, die in 1923 werd opgericht. De heer v. d. Hoek was in 1938 de beijveraar van het tot stand komen van een fusie tussen de twee vereni gingen Soest en Esvae. Zijn doorzet ten werd beloond, toen in augustus 1938 de fusie tot stand kwam. Ook in SEC. verdiende de heer v. d Hoek zijn sporen en jarenlang was hij be stuurslid. Voor zijn grote verdienste voor de vereniging werd hem het ere lidmaatschap verleend De teraardebe stelling van de heer v. d Hoek heeft hedenmorgen plaats gehad. Wat is het Groot Gaesbeeker Gilde? Wist u dat Soest een belangrijk gilde rijk is? Want belangrijk is deze schut tersvereniging, omdat zij de enige schutterij boven de grote rivieren is. En nu wordt op zondag 5 september de jaarlijkse Schuttersdag gehouden, waarbij o.a. geschoten zal worden om de titel ..Kampioenschutter van het Gilde". Voor bijzonderheden zie men een be richt in dit blad Als wij u vertellen, dat het gilde al 403 jaar bestaat zal dit ongetwijfeld uw respect afdwingen. Zij. die als nieuw lid zouden willen toetreden, kunnen zich op de Schuttersdag bij het bestuur opgeven tot uiterlijk 18 uur. U zult dus begrijpen, dat aanstaande zondag een feestdag wordt voor de schutters van Soest en omgeving en voor allen, die de schutterij een warm hart toedragen Wij wensen het Groot Gaesbeeker Gilde veel succes! In Uithoorn heeft SJE.C. zaterdag avond in een vriendschappelijke wed strijd tegen de club van die naam met 2-3 verloren. Dat gebeurde in een vaak harde strijd, die te wijten was aan de zwakke leiding van de scheids rechter. Overigens was er ook in de eerste wedstrijd in Soest van enige tijd geleden sprake van hard spel. Het was in Uithoorn gelukkig zo. dat span ning veel vergoedde. De toeschouwers hebben dan ook wel kunnen genieten. De groen-witten kregen een 0-1 voor sprong, toen de Uithoorn-doelman de bal na een schot van Duijst niet meer onder controle kreeg en linksbuiten Van Berkel van dicht bij gemakkelijk kon scoren. Uithoorn kreeg een uit stekende kans de achterstand in te lopen, toen de scheidsrechter de thuis club een strafschop toekende. Dat ver baasde vriend en vijand, want nie mand had gezien, dat Brouwer binnen het strafschopgebied hands had ge maakt De arbiter bleef niettemin bij zijn beslissing. Van Essen redde echter keurig Hij stopte te bal. Het was uitstel van executie, want vijf minuten later werd het toch ge lijk. De Uithoorn-midvoor passeerde Van Essen en zorgde zodoende voor de 1-1 ruststand Na de hervatting kwam de thuisclub in het begin sterk op zetten. Het verwonderde dan ook nie mand, dat de gastheren een voor sprong namen, dank zij een doeltref fend schot van hun rechtsbuiten. Doel man Van Hattum, na de pauze inge vallen voor de geblesseerd geraake Van Essen (dijbeenblessure) liep iets te snel zijn doel uit en dat betekende 2-1. Daarna luwde het Uithoorn-offensief enigszins. S E C kwam meer aan de bal en ook enkele malen gevaarlijk voor het doel van de gastheren. Kan sen deden zich ook wel voor. maar het duurde tot na een half uur voordat I de stand opnieuw in evenwicht werd gebracht Dorrestein lanceerde Duijst door een scherpe dieptepass. Via de binnenkant van de paal werd de ge lijkmaker een feit (2-2). Toch hebben de groen-witten niet lang van hun vreugde over deze treffer van Duyst kurien genieten, want vijf minuten later stond Uithoorn alweer Astronaut Gordon Couper, met een baard van een weck, wordt na de ruimte- vlucht door de oorarts onderzocht aan boord van het vliegdekschip U.S.S. „Lake Champlain". voor Hun midvoor maakte er 3-2 van en dat werd tevers de eindstand. De door Tempo zondag gehoud°n Ron de van Soest is in alle opzichten ge slaagd. Tegen 13 uur. toen de ruim 40 aspi ranten op de Koningsweg van start gingen voor 30 ronden, was er al veel publieke belangstelling. Er ontspon zich een hevige strijd en de uitloop pogingen waren niet van de lucht. Veel jong enthousiasme werd in de kiem gesmoord en velen eisten te veel van hun krachten Uitslag- 1. A. Cardou, Bilthoven. 2. W. Luppers. Purmerend. 3. J. Oosterbeek, Halfweg. 4. F. v. d. Helder. Te Noor den. 5. C. v. d. Wiek, Naaldwijk. 6. A. Bakker. Soestdijk. 7. H. Smeekes. Baarn. 8. A. Thijssen. Rotterdam. 9. J. Molenaar, Haarlem. 10. K. v. d. Loo, Westzaan. Te 14.30 uur gingen ruim 35 nieuwe lingen van start voor 60 ronden. M Verweij uit Zevenhuizen nam terstond de kop en deze behield hij tot 2 ron den voor de finish. Toen passeerde J. Zoetemelk en P van Stralen hem. Hier ook flinke strijd, vooral in het peloton. Het publiek was inmiddels uitgegroeid tot een duizendkoppige menigte. De uitslag werd 1 J Zoetemelk. Rijp- wetering. 2. P. van Stralen, Poeldijk. 3. M. Verwey, Zevenhuizen 4. T. Zel- denthuis, Sassenheim. 5. W. Speksnij- Mevr. Haya Van Someren-Downer is het eerste vrouwelijke kamerlid, dat moeder is geworden. Trots heeft zij maandagochtend met haar zoon Bart Jeroen de Ziekenverpleging aan de Prinsengracht verlaten. der. Rotterdam 6 H v. d. Maat. Am- sterdam 7. A de Ruiter, Haarlem. 8 J Peetoom. Vijfhuizen 9 K v. d Knaap. De Kwakel 10 R Dikhoff. Haastrecht. De tijd van de winnaar was 1 uur, 43 minuten en 35 seconden. De oud-voorzitter van Tempo, de heer J. v. d Broek uit Zwolle, feleciteerde Zoetemelk mei zijn schitterende over winning en overhandigde hem 'n boe ket. waarna het ererondje volgde. Zondagavond ontstond in de snackbar op het Nieuweihoekplein onenigheid over d« betaling van genoten con sumptie met een zekere W en zijn zoon uit Baarn. Van het kunstgebit van W. brak hierbij het bovendeel ter wijl van het onderste deel een tand sneuvelde Wie van goed waterpolo wil genieten op internationaal niveau, kan zelden in Soest terecht In het gunstigste ge val kan hij naar Amersfoort gaan, waar twee verenigingen zijn. die in de hoofdklasse uitkomen. Toch is Soest voor wat de wedstrijdsport betreft met de ingebruikneming van het nieuwe Soester Natuurbad «met 50 meter-bad) vooruit gegaan Bovendien zijn er al meer dan eens interessante wedstrij den geweest. Het is niet in de laatste plaats het aktieve bestuur van de enige zwem en polovereniging in Soest. De Duin kikkers. met als animotor voorzitter J. Elderman. te danken, dat in onze ge meente zwem- of polo-evenementen plaats vinden. De vereniging zelf zou niets liever willen dan van Soest een centrum van de wedstrijdsport te ma ken. Het bad werd voordat de Olympische Spelen in Tokio begonnen, ook „ont dekt" door Ruud van Feggelen, de bondscoach van de nationale waterpo- loploeg. Hij liet er de kern bij elkar komen om te trainen. De laatste oe feningen en wedstrijden van het Ne derlandse zevental vóór de reis naar Tokio werden dan ook in Soest gehou den. Het oog van de «internationale) water- polowereld zal woensdagavond weer op Soest gericht zijn wanneer om zeven uur de Nederlapdse ploeg te water gaat om te spelen tegen de sterke Japanse studentenploeg, die momentel op tour nee is. Het gelukte, ondanks het druk bezette programma van de Japanners, de ploeg naar Nederland te krijgen. De toeschouwers zullen zonder twijfel Zondag as. wordt wederom de jaar lijkse Schuttersdag van het Groot Gaesbeeker Gilde gehouden. De schiet wedstrijden vinden dit jaar plaats op het weiland „De Blaak" van de heer P. G Wantenaar. ingang Ferdinand Huycklaan. Naast het prijs- en ko- ningsschieten op de Vogel zal strijd geleverd worden om de titel ,,De kam pioenschutter van het Gilde". Het programma voor 5 september ziet er als volgt uit: 's Morgens zal in. de drie Parochiekerken in de gemeente een Mis worden opgedragen voor de levende en overleden leden van het Gilde. Om 13.30 uur wordt de koningsschutter van het vorig jaar ingehaald, waarna hij officieel zal aftreden. Om 14 uur beginnen de schietwedstrijden voor de leden van het Gilde. Gedurende de hele middag is er voor belangstellen den schijfschieten op de vrije baan, waaronder een geluksbaan. Op het feestterrein is muziek aanwezig, ter wijl er ook consumpties gebruikt kun nen worden. 's Avonds is er om acht uur in hotel De Gouden Ploeg een gezellig samen zijn, bij aanvang waarvan de nieuwe koning zal worden gehuldigd en de uitreiking der prijzen zal plaatsvinden. Toegang tot de,ze avond bestaat alleen voor leden. een aantrekkelijk duel voorgeschoteld krijgen De Nederlandse ploeg ver schijnt op oorlogssterkte, terwijl ook de Japanners in hun sterkste formatie zullen uitkomen Het Nederlands team bestaat uit Joop Schmidt (De Meeuwen). Feike de Vries (Neptunus Amersfoort), Fred v. Dorp (A.Z en PC Hans Wouda (De Meeu wen). Hans van Ommen (PS.V.l, Nico van der Vloet (ZIA.N.), Gerard van der Kolk (R.Z.C.), Bram Leenards (D.ZV.1, Hans Aalberts (D.Z.V.), Lou Geutjes (Neptunes Amersfoort) en Wim Vriend (Het IJ Amsterdam). Voor de insiders in deze tak van sport: vergeleken bij de ploeg, die verleden week in Londen het kampioenschap van West-Europa behaalde, zijn Gerrit Wormgoor en Edward van het Hek ver vangen door Geutjes en Vriend, die al eerder van het nationale team deel uitmaakten. Morgenavond houdt SEC. haar jaar vergadering in Bos en Duin. Als agen dapunten worden o.a. vermeld de pe riodiek bestuursverkiezing De heren A. W van Veenendaal, J. E. Roeymans en J. P. C. Veldhuizen zijn aftredend en stellen zich herkiesbaar. Voor het tussentijds aftredend bestuurslid de heer J Elderman stelt het bestuur als candidaat de heer A. Brugman (voor zitter S E.C.-zaterdagvoetbal). In de elftalcommissie houden de he ren B Dekker en Dh. Tuenter hun functie. De heer J. van Delden is pe riodiek aftredend en stelt zich her kiesbaar. Candidaten voor zowel bestuur als elf talcommissie dienen voor de aanvang der vergadering aan de sekretaris schriftelijk en reglementair te worden ingediend. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd ingebroken in de woning van v. d L. aan de Soesterbergsestraat. De dief of dieven is of zijn binnengeko men door een der tuindeuren, nadat een gaatje was geboord bij de spanjo letsluiting. De inhoud van enkele kist jes en spaarpotten werden buit ge maakt. Diezelfde nacht hebben dieven of dief ook geprobeerd geld te stelen in het kantoor van K. aan de Dorresteinweg. De deur van het kantoor werd open gebroken en daarna ook een paar stalen kasten en een schrijfbureau. Geld viel de dief niet in handen en verder wordt niets vermist. Wel werd een grote ravage aangericht. Mej. A. S. alhier, met haar bromfiets rijdende op de Soesterbergsestraat, reed bij de Ossendamweg tegen een bestelauto, bestuurd door W. A. v. E. uit Hoogland. Zij liep hierdoor een hersenschudding en een grote hoofd wond op, waarvoor zij naar „Zonne gloren" werd overgebracht. De prijzen - een actueel onderwerp, dat veler aandacht heeft. Niet alleen van de huisvrouwen, die veel meer dan de mannen met prijzen te maken heb ben. maar ook van minister Den Uyl.. Wie daar nog aan tv/ijfelde, zag zijn twijfels weggenomen bij het lezen van de mededelingen op een persconferen tie of bij het kijken naar de televisie, waaraan de minister enkele minuten van zijn kostbare tijd besteedde om de mensen uit te leggen wat er precies met de prijzen aan de hand is. Welnu, de minister heeft niet, zoals veel van zijn collega's doen, slechts va ge mededelingen gedaan, maar zelfs zeer concrete. Hij heeft o.a. gezegd, dat er veel aandacht zal worden besteed aan de prijsontwikkeling. Men zal er scherp op toezien, zo beloofde de mi nister. Dat is ten minste een hele ge ruststelling. Het doet mij denken aan het verhaal van de ambtenaar, die bij elk telefoon tje. dat hij over een bepaalde zaak, waar hij zelf soms helemaal niets van wist. zei: ..Meneer, 't heeft onze volle aandacht!" Minister Den Uyl heeft het niet zo be doeld - daar twijfelen we geen mo ment aan. Temeer, omdat de bewinds man al heeft toegezegd, dat de hore- ca-sector binnenkort kan rekenen op een prijsstop. Dat is een voornaam ding, een blijde mededeling vooral voor de mensen, die nog met vakantie gaan. maar toch niet helemaal bevre digend voor de huisvrouw, die aan een prijsstop in de horeca-sector totaal niets heeft. Zij brengt haar geld im mers elders. Nu moet er altijd ergens een begin zijn, en dit begin is in deze zaak een beetje ongelukkig uitgevallen. Het zou beter geweest zijn, volgens de gewone man (lees vrouw), als men iets van de goede wil van de heer Den Uyl had bemerkt met betrekking tot de eerste levensbehoeften Ook zei de bewindsman van economi sche zaken dot hem ter ore was ge komen. dat er slagers zijn. die de prij zen hebben opgevoerd. Dat is vooral in bepaalde strtken van het land ge beurd en om verdere prijsstijgingen tegen te gaan. zou het wel eens kun nen zijn dat de minister hiervoor een prijsstop afkondigt. Deze mededelingen hebben evenwel voor de gewone burger (lees nogmaals vrouw) niet veel om het lijf. Ze die nen dan ook meer om uit te laten ko- mene, dat de regering wat betreft de ontwikkeling van de prijzen waakzaam is. Er is dus geen reden voor paniek, de alarmverhalen, die de ronde deden, blijken voor niemendal te zijn rond verteld. Er was iets van waar - eil daar heeft de heer Den Uyl inderdaad iets aan gedaan, maar voor de rest: rampen dreigen niet Nog even over de prijsstop in de hore ca-sector De mensen, die daarin huil dagelijks brood verdienen, zullen niet erg content zijn met de maatregelen van de minister, maar er zat niets an ders op. Immers, het zou mogelijk zijn* dat door verdere prijsstijgingen IA deze sector de toeristen, die onze eco nomie voor een groot deel op de been houden, ons land te duur zouden gaan vinden. De toerist meet dat duur of niet duur nu eenmal gauw af van de prijzen in de horeca-sector. Frankrijk, dat op het gerucht „te duur" het toe ristenbezoek fataal zag dalen, is wat dat betreft een waarschuwing. Zoals trouwens de nu door minister Den Uyl voor deze sector genomen maatregelen voor elke branche zijn! KANTMAN. Morgenavond. 8 uur, geeft de harmo nie P.V.O. haar 4e zomerconcert op plein Vinkenweg-Nachtegaalweg. Het navolgende programma zal worden uit gevoerd: 1. Them Basses, mars, G. H. Huffine. 2. Weense Parels, Paul Merthom. 3. La Festa Splendora, ouverture, P. F. de Kort. 4. IJzer en staal, mars, J M. Schouten. 5. Letkis (Jenka). finish dance, A. de Baeremaker. 6. Clarinet- tisten Polka. Joh. Wichers. 7 lm Wei- sen Rösll, selectie. Benatski-Mellema. 8. The Phantom Brigade. W H. Mid- dleton. 9. Le Chef de Corps, mars. Van Bury. W. F B. alhier, die zondagmiddag met zijn auto vanaf het SJE.C-terrein in de richting van de Nieuweweg reed, werd door een uit de Den Blieklaan komende auto, bestuurd door B v d. K. alhier, aangereden. B werd uit de wagen geslingerd doch liep geen noe menswaardig letsel op. Beide wagens werden zwaar beschadigd. Op de hoek Kerkstraat-Olijkeweg verleende de bromfietser A. C. A. alhier geen voorrang aan de autobestuurder W. O. D. alhier. De bromfiets werd erg beschadigd. Verleden jaar heeft een trouwe Duin kikkers-supportster een fraaie wissel beker beschikbaar gesteld voor een heren-waterpolotournooi, dat tegen het einde van het seizoen in Soest werd gehouden. Pinguïns toonden zich wederom de sterkste en namen de beker mee naar Woerden. Deelnemende verenigingen waren: Pinguïns. Zeist, IJsselmeer, Huizen en Dumkikkers. De uitslag was Zetst-IJsselmeer 1-2. Duinkikkers-IJsselmeer 6-2. Duinkik- kers-Zeist 6-3. Pinguins-Zeist 8-0. Pin- guins-IJsselmeer 7-0. Pingulns-Duin- kikkers 5-0.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1