En nu de Pap oea s Langste brug van Europa nadert voltooiing Vrijtlag 3 september 1965 iber 1965 44< 44e jaargang no. 66 lltgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 m Wonderwerk in Zeeland Commando depots materieel luehtmaebt bestaat 15 jaar Zilveren jubileum bij de spoorwegen Straffer prijsbeleid Bevorderingen op de vliegbasis Het oo® bericht op ,.der Alte" Bureau Sportstichting tijdelijk gesloten SE.C.-ingang verplaatst Geslaagd Gevonden voorwerpen Abonu. p. kwart, f2 50 - per post f3. SOESTER (ÜOURANT >er post f3.Verschijnt I Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Door slechts zeer summiere berichten uit Indonesië hebben we vernomen, dat in v m. Nieuw-Guinea een opstand heeft gewoed Enige duizenden met spoed uit Indonesië overgevlogen sol daten hebben het oproer neergeslagen. Dat is dus nogal wat geweest, dat de bestaande „bezetting" het niet aan kon en met grote spoed versterkingen moesten worden overgebracht. Dit toont dus aan, dat er onder de Papoea's grote ontevredenheid heerst, die zich tenslotte in een vertwijfelde poging ontlaadde het roer in eigen hand te kunnen nemen. Dat alles is geen wonder als we vernemen hoe de Indonesiërs zich op West-Irian gedra gen Het „kolonialisme" dat ons, Ne derlo.nders, door Indonesië zo vaak is verweten, wordt door hen zelf vele ma len overtroffen De Indonesiërs blijken niet in staat om aan de beloften te voldoen, die zij bij de aanvaarding van Nieuw- Guinea hebben geuit. De uitbreiding van het onderwijs liep bijvoorbeeld op een fiasco uit en zelfs de door de Nederlanders gestichte scholen ver lopen door gebrek aan onderwijzend personeel Alle openbare diensten trou wens leiden er onder gebrek aan per soneel. dat te slecht betaald wordt en maar moet proberen om zich door middel van zwarte handel e d. in leven te houden. Er wordt gestolen als de raven, om aan geld te komen voor het verkrijgen van de noodzakelijke levensmiddelen en kleding. Het eens goed ingerichte ziekenhuis in het voor malige Hollandia is vrijwel ontdaan van zijn medische apparatuur, die ge stolen en versjacherd is. Er heerst een chaos in de overheidsdiensten en in alle voorzieningen de nog door de Nederlanders voor de bevolking waren getroffen. Reeds eerder - maar wij \ernemen daar hier nauwelijks iets van - zijn kleine, plaatselijke oproe ren voorgekomen, die echter door de aanwezige Indonesische troepen kon den worden onderdrukt. Wij kunnen in Nederland niet net doen alsof ons dit alles niet meer aan gaat. We zijn wel geneigd om de kop in het zand te steken en te denken: 't is ver van ons huis en we kunnen er toch niets tegen doen, dus laat maar waaien. En we vrezen, dat de officiële reactie als daar eens naar gevraagd wordt, ook wel hierop zal neerkomen, althans dit effect zal hebben. Maar er is nog altijd een verdrag, waarin is bepaald, dat zowel Indonesië als Nederland financiële hulp zullen verlenen aan het Papoea-volk en waar in ook is vastgelegd, dat in 1969 de Papoea's zich kunnen uitspreken over hun verdere staatkundige status, of zij tot Indonesië willen blijven beho ren, zelfstandig willen zijn of een an dere oplossing verkiezen. En al heeft Soekarno dan reeds verklaard, dat die volksstemming helemaal niet nodig is en Indonesië daar - begrijpelijk - niets voor voelt in elk geval, Nederland kan dit alles niet zonder meer laten passeren Als wij ons een waarlijk menslievende, en te achten natie wil len tonen, dan zullen wij Indonesië toch aan zijn verplichtingen moeten herinneren, zowel ten aanzien van het houden en gisteravond een caba retavond voor het gehele personeel, vooruit brengen van de Papoea-bevol king als wat betreft het houden van de volksstemming. Maar dat past misschien helemaal niet in de plannen van een meneer Verolme, een Zwolsman, een Diepen enz., die juist nu menen met Indonesië tot handelsbetrekkingen te kunnen komen, daaraan te verdienen en de Indonesische regering dus uitsluitend met vriendelijkheid en toegevendheid willen zien be:egenen. De practici in Nederland zullen dus zeggen: jongens bemoei je niet meer met dat Nieuw- Guinea, laat die Papoea's hun eigen boontjes doppen en als ze onderdrukt worden, dan gebeurt dat maar, we kunnen aan hun niets verdienen maar wel aan de Javanen. Zal het Nederlandse volk. onze volks vertegenwoordiging. onze regering, het daarmee eens zijn en zonder meer deze gedragslijn volgen? Zo ja, wat hebben wij dan nog recht van spreken ten aanzien van andere onrechten die er in de wereld gebeuren? Waarom blij ven wij dan tekeer gaan tegen de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika? Waarom tegen dat deel der Amerika nen. die de negers geen stemrecht gunnen? Waarom in het algemeen te gen als rassendiscriminatie en alle andere, ons tegen de borst stuitende onrechtvaardigheden in de wereld? Hierop zouden wij nu wel eens het antwoord willen horen van enige onzer politieke partijen. Het moet antwoord geven op de vraag of alle agitatie te- iP* Grote delen van Italië hebben te lijden van noodweer. Zo werden op de befaamde „autostrada del sol" ten noorden van Rome ongeveer twintig auto's van de weg gespoeld. Volgens de laatste berichten zijn hierbij min stens 36 mensen omgekomen, doch men vreest, dat het aantal slachtoffers nog zal stijgen. Telefoto. gen rassendiscriminatie - waar het in West-Irian ook op neerkomt - uit zuiver ipensehjke of voornamelijk uit politieke overwegingen wordt gevoerd In het laatste geval is het geen cent waard en verdient het alleen maar be strijding. Wat wil men nu doen om de Papoea's te helpen? Wie sticht daar een fonds voor en dringt er bij de regering op aan dit financieel te steunen? In verband met het 15-jarig bestaan van het Commando Depots Materieel Luchtmacht werd woensdag, in het kamp van Zeist te Soesterberg, een buitengewone vlaggenparade gehou den. waarbij een dagorder van de commandant, de Commodore J. L. Bosch werd voorgelezen, luidende: Het voltallige personeel van het Com mando, geschaard rond de vlag, ge denkt haar oprichting op 1 september 1950. Ik acht dit een goede gelegenheid een blik in het verleden te slaan. Het totale goederenpakket dat thans door ons Commando voor de K.L.U. wordt beheerd, in stand gehouden en zonodig gerepareerd, omvat ruim 250.000 artikelen van zeer uiteenlopen de aard en vertegenwoordigt een waar de van 520 miljoen gulden. Om de aan- en afvoer van al deze goederen te bewerkstelligen, worden door onze vervoerseenheden jaarlijks ongeveer 6 miljoen kilomeiers afgelegd. Er moest hard en vooral in de begin jaren veelal onder moeilijke omstan digheden worden gewerkt en ook nu nog moet dikwijls veel van u worden gevergd om gedaan te krijgen wat gedaan moet worden. Ik grijp deze gelegenheid dan ook aan u allen, militairen zowel als burgers, dank te zeggen voor hetgeen door u in de afgelopen jaren werd verricht en ik stel er prijs op hierbij te verklaren, dat het mij met trots vervult het bevel over een Commando als het CDML te mogen voeren. Er kan echter niet worden volstaan met alleen terug te blikken in het verleden. De toekomst ligt voor ons De invoering van de Starfighter in de KLU is weliswaar vrijwel voltooid, doch de instandhouding van dit tech nisch zo gecompliceerde wapen zal in de eerstvolgende jaren het uiterste yan ons technisch kunen vereisen, hetzelfde gelde voor de Geleide Wa pens. de automatisering van het mel- dings- en geveahtsleidingssysteem enz Aan de vervoerseenheden zullen, door dat het werkterrein van de KLU zich steeds veder ouiten onze grenzen uit strekt, nog hogere eisen worden ge steld. Gezien hetgeen door u allen in hel verleden werd bereikt, doe ik met ver trouwen opnieuw een beroep op uu aller medewerking om in een geza menlijke krachtsinspanning onze taal ie volbrengen. Avonds werd een korpsmaaltijd ge- Nog even, dan zal een van de laatste Zeeuwse eilanden geen echt eiland meer zijn. Letterlijk zal er dan een brug zijn geslagen met het vasteland. Een brug waarover men, zoals bij vrijwel elk onderdeel van de wereld vermaard geworden Deltawerken, al leen maar in superlatieven kan spre ken. Een wonderlijk staaltje van tech niek - meer dan vijf kilometer lang (en daarmee de langste van Europa), een zware betonnen constructie steu nend op zo'n vijftig pijlers, maar architectonisch zo mooi uitgevoerd, dat het hele gevaarte boven het woelige water van de Oosterschelde lijkt te zweven. De brug zal begin volgend jaar voor het verkeer worden opengesteld, zo rond februari. Zij vormt de verbinding tussen Schouwen-Duiveland en de Be- velanden en daarmee een van de be langrijkste etappes in de nieuwe ver binding van Zeeland met de Randstad Holland, een verbinding die tot de meest indrukwekkende in de wereld behoort. Een nieuwe snelweg is al aangelegd van Rotterdam naar het Haringvliet. Een brug en een dam leiden het ver keer over dit brede water naar Over- flakkee. Van hier strekt zich over vele kilometers de brede Grevelingendam uit n&ar Schouwen-Duiveland. Deze dammen en de brug over het Haring vliet zijn vorig jaar gereed gekomen. Als volgend jaar de lange brug over de Oosterschelde gereed is, zal de rij afstand Rotterdam-Middelburg met liefst 90 kilometer zijn verkort. De nieuwe brug wordt gebouwd voor rekening van de provincie Zeeland. In het kader van de door het Rijk be taalde deltawerken kon geen ruimte meer worden gevonden voor dit stuk verkeerstechniek dat immers, strikt genomen, geen werk is ter beveiliging tegen de woeste aanvallen van de zee. Rond zeventig miljoen gulden zal de provincie uitgeven voor de brug. Om de kosten er weer uit te halen zal tol worden geheven. Men verwacht grote belangstelling van het verkeer - in 1966 een miljoen auto's, in 1978 twee en een half miljoen. Daar komen no^ een half tot drie kwart miljoen rij wielen en motoren bij. Het bouwen van de brug was het re sultaat van een fors stukje touwtrek kerij Dat de verbindingen in Zeeland, die voornamelijk steunden op tijdro vende pontveren, snel moesten worden verbeterd was iedereen wel duidelijk, dachte was een dam op de plaats waar De grote vraag was hoe. De eerste ge- nu de brug staat. Of een nieuwe veerverbinding. Dit laatste plan zou een investering vra gen van enige tientallen miljoenen guldens, terwijl het nadeel van de veren - lange wachttijden bij drukte - zou blijven bestaan. Een vaste dam kon. zo berekenden de waterstaatkun digen, niet eerder worden gebouwd dan het moment waarop de mond van de Oosterschelde zou zijn gesloten. De getij stromen - zeer sterk in de Zeeuwse wateren - zouden het werk aan de dam zo niet onmogelijk, dan in elk geval te kostbaar maken. De dijk, die de mond van de Oosterschelde moet afsluiten, komt echter pas in 1978 ge reed Het rijk was niet bereid deze datum te vervroegen. En zolang kan Zeeland niet wachten. Als enige alter natief bleef de brug. Wie volgend jaar in zijn auto over de brug rijdt zal nauwlettend op zijn snelheid moeten passen. Over het bre de water van de Oosterschelde heer sen verraderlijke winden, die iemand gemakkelijk de macht over het stuur kunnen doen verliezen. Verhoogt dit niet het risico, dat een ongelukkige automobilist over de rand van de brug heen van zeventien me ter hoogte in het 35 meter diepe water verdwijnt? Nee, zeggen de deskundigen. Zolang men niet sneller rijdt dan vijftig kilo meter per uur is men zelfs bij een forse storm nog veilig. Het totale wegdek van de brug is 11,85 meter breed. Het gedeelte waarover de auto's zullen rijden heeft een breedte van 7.60 meter, daar komt 2,75 meter bij voor het rijwielpad. De rest van de breedte wordt gebruikt voor afschei dingen. De scheepvaart zal van de nieuwe brug weinig hinder ondervin den. Een van de knapste staaltjes in de constructie is de dubbele bascule- brug. die in het tracé is opgenomen. Deze biedt een doorvaartwijdte van minstens dertig meter. In november zal het laatste stukje van de brug worden ingepast Dan kunnen de eerste voetgangers van de Bevelanden naar het noordelijke Duiveland lopen over de Oosterschelde heen Het rijdende verkeer zal tot volgend jaar - tot de officiële opening - moe ten wachten. De brug moet eerst nog worden afgewerkt. Op het betonnen dek zal een stroeve laag asphaltbltu- men worden gestort om slippartijen te voorkomen. De heer W A. Voet, stationsassistent te Soestdijk, herdacht op 1 september de dag dat hij voor 25 jaar werd aan gesteld bij de Nederlandse Spoorwegen. De eerste vijf Jaar bracht hij door in zijn woonplaats Schalkwijk en ging vandaar naar Culemborg. waar hij zeven jaar bij de N.S heeft gediend. In 1952 kwam de heer Voet naar oSest, waar hij te werk werd ge steld als stationsassistent aan het sta tion Soestdijk. Woensdagmorgen was er feest ten huize van de jubilaris aan de Merel- weg 6 te Soestdijk Te midden van vele familipled' de jubilaris in een versierde woning, De lijnchei 5ae neer U. H. Heesters roemde de heer Voet om zijn nauwlettendheid en betrouwbaarheid. Namens de directie bood hij mevrouw Voet bloemen aan en de jubilaris ont ving de gebruikelijke gratificatie, be nevens een oorkonde. De stationschef van Soest, de heer C. W J Hoogland, noemde Voet een eoede kamereaad waar men van op aan kon. Kun is nooit iets te veel. Spreker dat hij nog jaren met Voet mag samenwerken. Namens het perso neel van de stations Soest, Soestdijk en Soest-Z. schonk hij hem een rook- ndaard. Vele collega's waren bij de huldi- „uwezig en zij die dienst hadden kwamen hem later op de dag geluk wensen. /oor hel eerst in de parlementaire geschiedenis in Ierland is een vrouwelijke afgevaardigde moeder Ne- ge- worden .Geen woDder, dat het echtpaar Van Someren- Downcr na de geboorte van Bart Jeroen is overstelpt met geschenken, waarbij zelfs het boek „Bartje" niet ontbrak. Minister Den Uyl heeft gesproken. Er bestaat niet direct reden voor een prijzenpaniek maar niettemin balan ceren we op de grens. Want welis waar zijn de kosten van levensonder houd de eerste zeven maanden van dit jaar niet uitgegaan boven de ra mingen van het Centraal Planbureau, maar er blijft voor de rest van dit jaar geen „marge" meer voor verdere prijsstijgingen. De minister wordt daarom wel gedwongen nu een straf prijsbeleid te gaan voeren, want an ders zullen de vakbonden straks met fikse looneisen komen aandragen en op die manier zouden we in een ge vaarlijke spiraal terecht komen Daarom valt het te prijzen dat de minister zijn beloften van scherp toe zicht op de prijzen zal nakomen en ook mettertijd zal ingrijpen, wanneer dit geboden is. Zijn prijsstop voor het horeca-bedrijf, alsook de waarschu wingen die hij tot enkele andere sec toren richtte, duiden er waarschijnlijk op, dat de prijscontrole aanzienlijk wordt geïntensiveerd. Blijkbaar zal de minister vooral de vleesprijzen in deze controle willen betrekken en hij moest wel toegeven het gevoel te hebben, „dat het hier en daar niet goed zit met de win kelprijzen". Tenslotte heeft de bewindsman de consumenten geadviseerd meer „han delsgeest" aan de dag te leggen, met name bij de aanschaf van elektroni sche artikelen. De prijzen van bijvoor beeld radio's, auto's, koelkasten, tele visietoestellen enz. zijn slechts advies prijzen. De verticale prijsbinding in deze sector werd opgeheven. Men kan dus kortingen bedingen en zijn artikelen daar kopen, waar men het meest van de adviesprijs kan af knabbelen. Wonderlijk dat de Neder landse consument in dit opzicht niet meer activiteit ontwikkelt De Horeca-bonden hebben natuurlijk de gebruikelijke protesten naar Den Haag gezonden. De prijzen in onze hotels en restaurants zijn vaak abo minabel, ze overtreffen soms die in het buitenland, waar de levensstan daard veelal hoger is Buitenlanders vinden het nu in Nederland duur. Daarenboven hebben veel horeca-be- drijven zich eenvoudig niet gehouden aan de prijsafspraken en dus moeten zij thans niet kermen, dat de minister hen zo dwars zit. Het valt te ver wachten dat de controledienst ook werkelijk zal gaan toekijken of de horeca-bedrijven zich aan de afspra ken zullen houden. Zij mogen dezelfde tarieven in rekening brengen als vo rig jaar oktober, vermeerderd met 4 en dit impliceert, dat verschillende horeca-bedrijven thans gedwongen worden hun prijzen weer te verlagen. Van verschillende zijden is betoogd, dat deze horeca-prijsstop overbodig zou zijn. Wanneer de consument het te duur vindt, gaat hij eenvoudig niet meer in een restaurant eten, zo re deneert men. Hier ziet men toch dui delijk iets over het hoofd. Naast de reizende zakenlieden die op de horeca-bedrijven zijn aangewezen, telt ons -land bijna anderhalf miljoen óngehuwden boven de 20 jaar, die op kamers wonen en voor een groot deel hun maag vullen in restaurants, ca fetaria's e d. Deze groep, toch al zuch tend onder hoge belastingtarieven en dito huurprijzen, zal de prijsstop in de horeca-sector zeker toejuichen. In een informele bijeenkomst op Camp New Amsterdam werden 19 burger em- ployé's in kennis gesteld van hun be vordering. Lt. Kol F. J Zaniewski van de squadronstaf, sprekende namens squa droncommandant Lt. Kol. E. M. Walsh, feliciteerde de bevorderden en hoopte dat deze bevordering en de daaraan verbonden salarisverhoging een stimu lans zou zijn voor de toekomst Lt. Kol. Walsh zond alle bevorderden een persoonlijk briefje, waarin hij schreef: „Ik ben blij u allen bij mij in dienst te hebben". Zij die bevorderd werden waren: W. Drenth, mevrouw M. D. Whale. mej. C. J. v. d. Beek. R Ravenswaay. me vrouw J. Pubben. G. W. Oerlemans, kapitein T. F. M. Cathey, mej. J. Gil- lese. K L. v. d Reijden. mej. G. de Jaer. G. J. J. Roks. H. C. van Diepen- bos, mevrouw M Schouten-de Jong, J. Bijlhouwer, mei v. d. Meulen, mej. W. C. M. Bast. F J. Zaniewski, mej. F. E. Ronnenbergh en H. F. Beinkampen. Dr Konrad Adenauer is 89 jaar. maar dat belet de oude Duitse staatsman niet om daadwerkelijk mee te doen aan de momenteel in Duitsland bezig zijnde verkiezingscampagnes. De bejaarde ex-leider van onze Oos terburen is er op uit om het de hui dige bondskanselier, dr Erhard, lastig te maken Dat is zijn enige streven Een op z'n minst opmerkelijke zaak, die ons evenwel niet aangaat Dp Duitsers moeten zelf maar weten wat zij van de aktiviteiten tijdens de ver- kiezingstoernees van „Der Alte" den ken. Wat ons evenwel meer interesseert, ls een uitspraak van de heer Adenauer tijdens een campagne over de grens correcties, die indertijd een feit wer den. Elten en Tudderen werden weer bij Duitsland gevoegd. Dr Adenauer heeft die stap van die dagen niet al leen nog eens in de herinnering van duizenden Duitsers gebracht, hij heeft zich er ook nog eens over opgewon den Of dat niet een beetje ..mosterd na de maaltijd" is, kan hem kenne lijk niets schelen. Het is al weer een poosje geleden, dat de kranten bijna dagelijks volstonden van de grenscorrecties. Tudderen en Elten werden weer bij Duitsland ge voegd, zoals het vroeger was. De in woners van beide streken waren er helemaal niet content mee, zo bleek toen Zij voelden zich wel Duitsers, maar ze vonden de sociale situatie, waar ze toendertijd in verkeerden, veel aangenamer dan de huidige. Maar ze konden er zelf weinig aan doen, dus het gebeurde. „Der Alte" heeft nu het volk van El ten en Tudderen laten weten, dat hij het thans beschouwt als „volwaardige burger". Sinds de grenscorrecties in 1963 werden toegepast, welteverstaan. Men mag daaruit concluderen, dat de heer Adenauer hen voor die tijd niet als volwaardige burgers zag. Voor die tijd, dat was. toen ze nog bij Neder land hoorden Dat nu is op z'n minst een lelijke gedachte geweest van „der Alte". een echt „mofse" gedachte - geen Duitse, want er zijn ook aardige Duitsers. Wij kunnen zonder enige moeite de heer Adenaeur allerlei (ware) beschul digingen naar het diepgerimpelde hoofd slingeren. Wij doen dat evenwel niet. omdat wij wel zien, dat dat niet past en dat dat onbeschoft is. De heer Adenauer kan die beleefdheid kenne lijk niet (meer?) opbrengen Wellicht spreken de jaren in dezen een woordje mee „Der Alte" blijft intussen venijnig, want op verkiezingstoemee in Bonn zijnde, heeft hij weer andere lelijke dingen over Nederland gezegd. dftmaaJ met betrekking tot de Europese een wording Het zal wel niet het laatste „gif" zijn, wat de heer Adenauer over ons land uitstoot. Als ten minste van officiële Haagse zijde alles achterweg» blijft om „Der Alte" een beetje in te dammen. Het lijkt mij, dat een Haagse reactie op de uitlatingen van de heer Ade nauer niet overbodig is. Men kan Bonn bijvoorbeeld laten weten, dat het de opmerkingen van de oude kanselier niet bewondert. Men kan ook zeggenf dat Den Haag aan de uitspraken van de heer Adenauer geen enkele waarde meer toekent. Maar dat er iets gezegd moet worden, is duidelijk. Het zou anders wel eens van kwaad tot erger kunnen worden. En dat zou de naam van Nederland in het bui tenland schade kunnen doen. want wie weet hoe men de uitlatingen van Adenauer daar opvat. En bovendien het is niet nodig, dat wij Nederlanders ons alles moeten la ten zeggen door onze Oosterburen (van een groot deel waarvan Adenauer immers nog steeds de tolk is) Het komt mij voor, dat enige beschei denheid zo kort na de misdrijven, die de Duitsers m hun volwaardigheid begingen, niet zal misstaan. KANTMAN. Aan belanghebbenden wordt medege deeld dat het bureau voor de Stichting Lichamelijke Opvoeding en Sport tot en met 21 september a s. gesloten is. Voor spoedgevallen wordt men ver zocht zich te wenden tot de directeur Gemeentewerken, Lange Brinkweg 49c. De ingang van de SE C velden is met ingang van zondag 5 september a.s. verplaatst. De oude ingang is door Gemeentewerken afgesloten De nieuwe ingang ligt tegenover de ingang van de BD.C. velden waar 2 kassagebouwtjes zijn geplaatst en de omheining door getrokken. De heer C H. van de Heide alhier, slaagde aan de Rijksuniversiteit te Ütrecht voor de middelbare akte eco nomische wetenschappen en statistiek. Tasje met sleutels, huissleutel no. 24, zilveren schakelarmband, lipssleutel aan ring, damesrijwiel, drie bankbil jetten van 10,zwarte portemonnee met geld, bruine portemonnee met geld, sport-portemonnee met geld, gou den manchetknoop. Komen aanlopen twee bruine poedels en een eend. Inlichtingen aan het politiebureau. 4

Soester Courant | 1965 | | pagina 1