Amerika levert zelf vliegtuigen aan Indonesië C. A. C. van Doorn nieuwe schutterskoning Het oog gericht op ongelukken Dinsdag 7 september 1965 44e jaargang no. 67 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 filantropie mmm** Afscheid van mej. C. E. Jolles als voorgangster Gaat N.V. Hardchroom verdwijnen Jaarvergadering Soester Schaakclub Olvmpia-jiinioren weer eerste SOESTER((ÏOURANT Abonn. p. kwart. 12.50 - per post 13. Verschijnt iedere dinsdag: en vrijdag. Het bericht dat Amerika zal weigeren General Electric motoren te leveren voor de Fokker Friendships die be stemd zijn voor Indoneslë's burger luchtvaart, doet nogal merkwaardig aan Vooral omdat Amerika nog steeds doorgaat zélf vliegtuigen te leveren voor de Indonesische strijdkrachten. Nog op 2 augustus j.1. streek op het vliegveld van Sola in Noorwegen een uit Amerika komende Aero Grand Commander neer. die op afleverings- vlucht was naar Indonesië. Het twee- motorige toestel - kleiner dan de Friendship - voerde de duidelijke Ame rikaanse civiele registratie N6378U. maar op de rompneus bleek een wit vierkant te zijn aangebracht en wie goede keek zag daar doorheen het rood-witte embleem van de AURI. de Indonesische luchtmacht. Op de deur kleefde ook een wit vlak. waar doorheen enkele sterren zicht baar waren. Kennelijk was deze Grand Commander bedoeld ajs stafvllegtulgje voor de Indonesische strijdkrachten. Ook op 27 mei j.1. is een Aero Com mander. bestemd voor de Indonesische strijdkrachten, op Sola waargenomen. Het merkwaardige van die Grand Com mander is nog. dat de rompneus een radar-installatie bevatte, die normaal niet op dit toestel is aangebracht De vlieger van de Grand Commander ver klaarde op het Noorse vliegveld, dat alleen tactische uitrustingsstukken voor Indonesië waren verboden. Waar om de Indonesische tekens dan waren afgedekt? ..Om elke soort moeilijkhe den te voorkomen" was het antwoord. De Amerikaanse ambassade in Lon den verklaarde dat de Grand Com mander „waardeloos" was voor mili tair gebruik. Er werd geen antwoord gegeven toen de opmerking werd ge maakt, dat ook de Amerikaanse strijd krachten het type in gebruik hebben. Tien Herculessen Enkele maanden geleden streek op Schiphol een Lockheed C-130 Hercules transportvliegtuig van de Indonesische luchtmacht neer. Amerika heeft van deze grote, met vier schroef-turbines uitgeruste transportmachines, tien ex emplaren aan Indonesië geleverd. Wel schijnt men de levering van reserve onderdelen te hebben stopgezet, waar door de Indonesiërs nu moeilijkheden ondervinden de toestellen in de vaart te houden. Maar de Indonesiërs be hoeven maar in Moskou te kikken en ze krijgen weer een partij Russische Antonov An-12 transportmachines die voor de Hercules niet veel onder doen. De Russen hebben nu ook een toestel in de klasse van de Fokker Friend ship ontwikkeld: De Antonov An-24. Het is waarschijnlijk heel goed moge lijk om de schroefturbines van dit toestel, die van het type AI-24 zijn en 2535 pk leveren, in de Fokker Friend ship in te bouwen. Wanneer zowel En geland als Amerika blijven weigeren om motoren voor de Indonesische Friendships te leveren en ook de in bouw van Franse Turboméca's zou moeilijkheden opleveren, dan kunnen wellicht deze Russische motoren ge makkelijk door Indonesië worden be trokken. Op zich is het al een mooi succes dat Indonesië de Fokker Friendship heeft gekozen en niet de Antonov An-24. Daarom moet Fokker alles op alles zetten dat de Friendships voor Indo nesië er komen, met welke motoren ook. Ook amfibi's De V S. hebben de Indonesische lucht macht de afgelopen jaren nog tal van andere toestellen geleverd, zoals B-25's en B-26's. alsmede Grumman Alba- In le klas PENSION RUST HUIS voor gez. bej. grote ka mer voor 2 pers. 900.per maand of kamer voor 1 pers 500.p mnd. C.v. beg. gr., gr. tuin. Telenz. (Adv.) Mijnheer, mevrouw, ik heb gelezen Uw advertentie in ons blad. Ik wist niet dat ons vaderlandje Nog zulke filantropen had. Geloof maar dat bij vele mensen Van jong tot oud. van piep tot stok. Uw haast liefdadige annonce De welverdiende aandacht trok 't Is toch geen drukfout of abuisje, Ontstaan door 't zomerse seizoen Want anders moet u eens vertellen Meneer, hoe kunt U 't er voor doén Wat is nou negenhonderd gulden Voor twee personen in de maand, Uw hart is goed. maar zo wordt praktisch Uw weg naar d'ondergang gebaand. U wilt alleen gezonde mensen. Vanzelf, uw huis is eerste klas. Gesteld dat iemand voor zo'n schijntje Er ook lekker ziek bij was. Centraal verwarmd, een tuin die groot is, En lekker vlak, begane grond. Het is bij U een dorado Zoals men nog maar zelden vond. U houdt zich nu wel heel bescheiden Achter een telefoontje schuil. Maar dit moest men toch ook eens melden Aan 't ministerie van Den Uyl Hij legt de bierprijs nu aan banden, Misschien nog veel meer mettertijd. Doch hij moest U een lintje geven Als voorbeeld van menslievendheid JAAP MIJDERWIJK tross amfibies en Bell 209-B helicop- ters De AURI ontving inmiddels uit Rus land de modernste toestellen, zoals Mig 21 en Mig 23 straaljagers. Tupo- lev Badger straalbommenwerpers en Mil Mi-6 transporthelikopters. Indone sië kan van de Russen zoveel vliegtui gen krijgen als het hebben wil. Het is goed wanneer het westen verhindert dat Indonesië geheel afglijdt in de Russische invloedssfeer en vandaar dat het Fokker-contract valt toe te juichen. Wij maken ons geen enkele illusie dat de AURI geen Fokker Friendships in dienst zal stellen. Na tuurlijk zal ze dat. Zelfs Peking zal waarschijnlijk in Indonesië gebouwde Fokker Friendships gaan kopen. Maar waarom niet? Die transportvliegtuigen komen er toch heus wel en Rusland zal graag Antonov's leveren. Frankrijk en Engeland weigeren de Concorde aan Peking te verkopen om dat men bevreesd is dat de Chinezen er hun atoombom mee willen gaan vervoeren. Daar zit misschien iets in. Maar de houding van Engeland en Amerika ten aanzien van het Fokker- contract met Indonesië blijft een merkwaardige en voor ons onverteer bare zaak. Vooral wanneer we denken aan de Amerikaanse en Britse wapen- leveranties aan Indonesië in de achter ons liggende jaren. Mej. C. E. Jolles, die vanaf 12 Januari 1947 voorgangster is geweest van de Vereniging van Vrijzinnig Godsdiensti- gen alhier, nam zondagmorgen voor een vol kerkgebouw afscheid Na de voorbereiding en het votum zong de gemeente „Tot u. Heer. is ons hart gericht" Daarna ging mej. Jolles voor in gebed en las vervolgens voor uit psalm 103 de verzen 8-14, de ver kondiging van Gods grootheid en ge nade. en uit Romeinen 12 de verzen 9-21: „Het leven met God" Na het zingen van lied 212: 1. 2 en 3 volgde de schriftlezing uit het oude testament over „Het loflied uit psalm 150". Als tekst voor haar prediking koos zij „De Heer heeft mij ter zijde gestaan". Mej. Jolles richtte zich hierna tot de gemeente en de vele genodigden, w.o. de burgemeester van Soest, mr. S. P Baron Bentinck, wethouder K de Haan en afgevaardigden van de Ned. Herv Kerk alhier Ik heb plezierig onder u gewerkt sinds mijn intrede op 12 januari 1947, aldus spreekster. Wij hebben wel eens ver schil van mening gehad, maar alles kwam tenslotte weer voor elkaar. In een kerk en in een vereniging zijn stromingen en sommigen zeggen het is te veel vrijzinnig en anderen vinden het te veel rechtzinnig Ik ben u allen dankbaar voor de wijze waarmee u mij bent tegemoet getre den en voor de wijze van samenwer king Ik hoop. dat u mijn opvolger, ds Leerink uit Beverwijk, met dezelfde toewijding, vertrouwen en openhartig heid tegemoet zult treden. Ik heb maar één woord tot u allen te zeggen: dank' De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer Hoytink. nam daarna afscheid van mej. Jolles als voorgangster, maar niet als medewerkster, want zij büjft, volgens de heer Hoytink. actief wer ken voor ons in het sociale werk en voor het Prins Hendrikoord. Wat zij allemaal gedaan heeft behoef ik niet op te sommen, u weet het allen Het is een onaangename taak om afscheid te nemen van iemand die je goed kent. Het is echter een troost, dat u ons niet Op 26 juli 1963 werd de wereld opgeschrikt door de ramp welke Skopje trof. Nu, iets meer dan twee jaar later biedt de stad al een heel ander gezicht vele huizen zijn nog beschadigd maar de wederopbouw van de stad gaat snel overal verschijnen nieuwe blokken die met hun moderne lijnen het stadsbeeld beheersen. gaat verlaten. Precies als u zo straks zei, heb ik ook maar één woord voor u, „dank". De voorzitter van de afdeling, de heer J. L. van Dommelen dankte mej Jol les voor alles wat zij voor de afdeling Soest heeft gedaan, zowel voor zieken als gezonden en voor de gezinnen Ik vraag Gods zegen voor u De gemeente zong daarna staande „Dat 's Heeren zege op u daal", waar na mej Jolles de gemeente de zegen gaf. De genodigden werden hierna in de gelegenheid gesteld afscheid van mej Jolles te nemen De gemeente krijgt daarvoor de gelegenheid in een spe ciale kerkdienst Op 19 september a s. zal ds Leerink uit Beverwijk zijn in trede doen. Op' 15 oktober 1961 werd een traditie van het Groot Gaesbeeker Gilde in ere hersteld: het schuttersfeest W. Th Kok was de eerste nieuwe koning. Hij werd nadien opgevolgd door o.a. P Brouwer. A Haage en H. van Doorn Sinds zondagmiddag is er weer een nieuwe schutterskoning. de zoon van de kampioen van het vorig Jaar. na melijk C. A C van Doorn Hij was het, die na een urenlange strijd de romp van de houten vogel naar be neden haalde. Dat ging echter niet zonder moeilijk heden gepaard. Op een gegeven mo ment kwam men tot de ontdekking, dat de voorraad kogeltjes niet meer voldoende zou zijn om de vogel naar beneden te halen. De strijd duurde namelijk zo lang en er werd doorgaans zo onzuiver geschoten, dat het bijna drie en een half uur duurde, voordat het beslissende schot werd gelost. Voor die tijd hadden bestuursleden van het Gilde zich genoodzaakt gezien een stuk van de romp af te hakken, om dat het aantal kogeltjes niet meer vol doende zou zijn om de vogel naar be neden te halen. Men hielp de schutters dus een beetje .en toen duurde het niet lang meer. of het kampioensschot werd gelost. Het gebrek aan kogeltjes (het Gilde-bestuur had zelf niet op een zo langdurige strijd gerekend) betekende ook, dat het onderdeel kampioenschie- ten niet kon doorgaan. Nadat de koning van vorig Jaar, Henk van Doorn, met groot ceremonieel van huis was gehaald door het Gilde-be stuur. vergezeld van rommelaars en de drager van het Gilde-vaandel, speldde ouderman W Schimmel de afgetreden koning een herinneringsmedalje op. De koningin kreeg bloemen. De oude koning was de eerste, die een schot loste op de houten vogel. Het leverde geen resultaat op, evenmin trouwens als de meeste schoten. Toch kwam al na een kwartier de kop los te hangen door een schot van A J. Hilhorst A M van Doorn maakte daarvan gretig gebruikt door de kop van de romp te schieten en daarmee de eerste prijs in de wacht te slepen Maar toen duurde het een hele tijd, voordat er weer een prijswinnaar be kend was. Om tien over half vier. 160 minuten nadat het eerste schot was gelost, kwam de tweede prijs eruit. Het was Antoon v. d. Dijssel. die de rechter vleugel naar beneden haalde. Om kwart over vier schoot Piet Hilhorst de linkervleugel af. zodat hij de derde prijs won. De vierde prijs ging naar ouderman W Schimmel zelf. die om tien over half vijf de staart deed sneu velen. Om kwart over vijf was het bekeken. Kees van Doorn schoot het laatste deel van de romp aan flarden. De houten vogel, die het drie uur en een kwartier (nog nooit zo lang) op de dertien meter hoge paal in een weiland Dit is het wrak van de N.S.U.-Prinz van de 26-jarige Taskeshi Okagaki, een Japanner, van wie vaststaat, dat hij Tutaka Kameda goed kende. Okagaki reed zich zaterdagmiddag met zijn wagen te pletter tegen een pilaar van een spoorwegviaduct in Schaerbeek bij Brus sel. De snelheidsmeter van de auto stond op 100 km aan de Ferdinand Huycklaan had uit gehouden. was geveld. De nieuwe ko ning werd toegesproken door ouder man W Schimmel, die hem feliciteer de „U hebt de traditie voorgezet: het koningsschap gaat over van vader op zoon" De schutterdag werd 's avonds be sloten in het stamcafé van het Gilde, hotel De Gouden Ploeg. Daar werd de nieuwe koning nogmaals uitgebreid ge huldigd en werd verder de intieme feestavond gehouden. De direkteur van de N.V. Hardchroom Van der Heijden, de heer D. J. v. d. Heijden, heeft vergevorderde plannen om het aan de Beufortlaan in Soest- duinen gevestigde bedrijf te verplaat sen Dit naar aanleiding van moeilijk heiden, die dit bedrijf in onze ge meente ondervindt Zodra een geschikt terrein kan worden aangekocht, zal met de verplaatsing van het bedrijf worden begonnen De heer Van der Heijden heeft al een terrein op het oog. namelijk op het industrieterrein te Nijkerk De gemeenteraad is voorgesteld het be doelde terrein te verkopen voor in totaal 1 76.830,—. Het betreft hier 3940 vierkante meter a 19.50 per m2 Het staat evenwel te bezien of de raad zich met dit voorstel zal vereni gen. want de voorzitter van de raad, burgemeester J. Hoekstra, is het niet eens met zijn wethouders. In een bij het betreffende raadsvoorstel gevoegde nota zegt hij. dat de vestiging van een dergelijk bedrijf in Nijkerk minder ge wenst is. De N.V. Hardchroom Van der Heijden staat aan de De Beaufortlaan en naast deze fabriek staat de N.V Kat Emaille. Eerstgenoemd bedrijf, of beide bedrij ven, hebben in het verleden meerma len voor klachten van bewoners van het villadorp gezorgd In de omgeving van beide fabrieken, die temidden van bossen staan, werd de natuur aange tast. Bomen en struiken gingen dood en het natuurschoon werd dusdanig vernield, dat de bewoners van Soest- duinen, die dit euvel weten aan det chroomzuurdampen van de Hard chroom fabriek. wellicht samen met de afvalstoffen van de emaillefabriek, herhaalde malen hierover hebben ge klaagd Het werd steeds moeilijker voor de N.V. Hardchroom De fabriek voelde zich zeer belemmerd in haar streven tot uitbreiding en het is daarom, dat besloten werd naar een plaats uit te kijken, waar de groei van het bedrijf geen enkele beperking kan hebben. Men dacht die in Nijkerk te hebben gevonden, maar het woord is nog aan de gemeenteraad van Niikerk. Onder voorzitterschap van de heer A Hilhorst hield de Soester Schaakclub vrijdagavond de jaarvergadering in het Oranje Hotel. Nadat de overleden leden J Ben schop en J Gorter waren herdacht, werd de clubkampioen, de heer C Samsom gehuldigd. De voorzitter over handigde hem de wisselbeker, die de heer Samsom nu voo-" de 4e achter eenvolgende keer heeft veroverd. Me vrouw Samsom kreeg bloemen De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd. De begroting voor 1965 66 werd vast gesteld op 1055,Ontvangsten en uitgaven sloten met een bedrag van 1661,92. Wegens uitbreiding van het aantal bestuursleden werden de heren C van Dijk en P. Huyser gekozen. De aftredende voorzitter, de heer A Hil horst werd herkozen. De heer C. Blokpoel, die jarenlang een stuwende kracht in de vereniging is geweest, gaat Soest en de schaak club verlaten. Voorzitter Hilhorst dankte hem voor het vele werk. dat hij in het belang van de schaaksport heft gedaanen schonk hem bloemen. Het wordt steeds drukker op onze we gen Met het toenemen van het aan tal motorvoertuigen stijgt ook het aantal (dodelijke) ongelukken. Er gaat geen dag voorbij of men kan in de kranten de trieste balans van het ver keer aantreffen 't Verkeer eist dagelijks een hoge tol. Men huivert van de veelzeggende cij fers en van 't leed, waardoor ze wor den begeleid Maar zodra men zelf in een auto of op een motor stapt, is men die cijfers al weer vergeten. Men „scheurt" door het verkeer alsof er geen andere weggebruikers bestaan Wie iets te weten wil komen over de mate van verantwoordelijkheidsgevoel van de Nederlander, moet beslist niet nalaten eens op een drukke weg te gaan staan In 99 van de nonderd gevallen zijn het de weggebruikers, die schuld zijn aan de ongelukken. In slechts één geval kan men andere oorzaken aan wijzen Dat is op z'n zachtst uitge drukt bedroevend Dit percentage be wijst eens te meer, dat bij voorzich tiger rijden minder ongelukken kun nen (en zullen) gebeuren. De oorzaken van alle ongelukken zijn vele, maar in bijna alle gevallen is sprake van menselijke fouten. Te hard rijden, geen voorrang verlenen, onop lettendheid, drankmisbruik, zo kunnen we nog wel een tijdje doorgaan Wat die laatste categorie betreft is het goed te vernemen, dat de nieuwe po litierechter in Breda heeft gezegd, dat hij verkeersdelicten onverbiddelijk streng zal straffen. Met name het niet naar behoren besturen van een voer tuig door een te grote invloed van sterke drank". Het is jammer, dat alleen de politie rechter in Breda dit heeft laten we ten Het zou goed zijn. als al zijn collega's zich daadwerkelijk achter hem schaarden Want het komt nog al te veel voor, dat het rijden onder invloed met een geringe straf wordt afgedaan. Nog beter zou het evenwel zijn, als iedere weggebruiker ervan doordrongen zou zijn, dat hij zich niet op straat waagt, als bestuurder van een voertuig althans, als hij ge dronken heeft. Ligt dus in veel gevallen de schuld van de verkeersongelukken en chaos in handen van de weggebruikers, er zijn (helaas) ongelukken, die gebeu ren door tekortkomingen van de over heid Het is een al jarenlang gehoor de klacht, maar in Den Haag houdt men zich van den domme en schij nen ze van niets te weten. Het is geen nieuws meer, te vertellen, dat Nederland op het gebied van de wegenaanleg sterk ten achter is ge bleven bij de meeste Westeuropese landen. Nu moet men niet komen aandragen met Daar en daar is het nog veel erger - ten eerste weten we dat al lemaal wel - ten tweede zou dat voor een overigens verre van „onderont wikkeld" land ten opzichte van de andere landen wel een schande zijn I Natuurlijk, er wordt aan gewerkt, mi nister Suurhoff heeft het zelf gezegd en dus zal het wel zo zijn. Maar hij vergat er waarschijnlijk bij te zeg gen, dat het nog in de diverse com missies „verwerkt" moet worden, voor dat er van een werkelijk grootse en radicale aanpak sprake zal zijn. Die aanpak zal niet kunnen uitblijven. We moeten nu al bouwen aan de toe komst. Rekening houden met de ster ke bevolkingsaanwas. Den Haag kan zich lang „doof" hou den. op een gegeven moment zal het toch moeten zwichten Het is een ie der duidelijk, dat er zo langzamer hand iets moet gaan gebeuren. De lijs ten met het aantal verkeersdoden her innert ons er dagelijks aan. Leest men die in Den Haag misschien niet Of begrijpt men nog steeds niet, dat het om mensenlevens gaat Misschien moet er bij de verkeers slachtoffers eerst een minister zijn KANTMAN. Besloten werd op Hemelvaartsdag 1966 wederom een schaaktournooi te orga niseren De contributie werd alleen verhoogd voor senioren en wel van 2,25 op 2.50 per maand, terwijl de junioren l.— per maand blijven betalen. Verder werd besloten dit seizoen met twee teams aan de competitie van de Stichts-Gooise Schaakbond deel te ne men Om de jeugdleden de kneepjes van het schaakspel bij te brengen, zal voor de aanvang van de competitie en voor de wedstrijden door oudere leden theorie worden gegeven. Tot besluit van deze geanimeerde ver gadering, die door 22 leden was be zocht, werd een gong-wedstrijd ge houden. Opnieuw heeft de juniorengroep van de chr wandeisportvereniging „Oiym- pia" zaterdagmiddag met succes deel genomen aan de zesde fruitmars in Wadenoyen (bij Geldermalsen) De 25 junioren, die onder leiding liepen van de heer W. A. Suman, wonnen de eer ste prijs op de 12 km., een grote beker. Deze was beschikbaar gesteld door de kerkeraad van de gemeente Wadenoy en. Dertien senioren wandelden onder lei ding van de heer Vogel achttien kilo meter. Zij wonnen ditmaal geen prijs. De mooie tocht, met goed weer, voerde de deelnemers door het dorpje Kapel- Avezaath en langs de vele fruitbomen. De Soester vereniging, die op zater dag 18 september deelneemt aan de twaalfde Gems-wandeltocht, had zowel op de 12 als op de 18 km veel tegen standers.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1