Wat is nationaal belang Vergroting van de raadszaal en de nood gebouwen naast het gemeentehuis en van gemeentewerken B. en W. antwoorden op door raadslid J, K. de Bruin gestelde vraag Het oog gericht op \lbert Schweitzer Floraliatentoonstelli ii«[ Vijfentwintig jaar in Gemeentedienst Zn Wet gareel Sportprogramma Bromfietsers slipte in goot Programma van B.D.C. Gevonden voorwerpen Vrijdag 10 september 1965 44e jaargang no. 68 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 2»a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Politieke ideeën en martijen komen in de wereld en vergaan. Met veel idea lisme en groot enthousiasme worden de ideeën geponeerd en gepropageerd. Ze werven aanhangers en bondgeno ten. Het gaat uit van religieuze en/of maatschappelijke gedachten. Iedere partij, elke beweging, in welk land ook. zegt op de bres te staan voor vrijheid, voor gelijkheid, voor welvaart en noem maar op. kortom voor het eeluk van de mens en de mensheid. Men aarzelt niet er voor te strijden, dood te slaan, zelfs oorlog te voeren. Altijd weer draait alle politiek uit op nationalisme, nationaal prestige, na tionale handhaving We zagen een z.g. nationaal socialisme ontstaan, met aanhangers in vele landen, maar dat uiteindelijk slechts ging om de macht, om de heerschappij van één land over andere We zien een communisme zich ontwikkelen, nog wijder verbreid, zo dat er zelfs gesproken kon worden van een communistische wereld, tegenover een z.g. kapitalistische Maar ook het communisme ondergaat de macht en de verbrokkeling van het nationalis me. het splitst zich in nationale eigen heden met overal weer 'n eigen tintje dat gaat dan ook weer tegen el kaar ruziën en desnoods oorlog voe- rpn. T^e zien de pogingen de Arabische lan den te verenigen, maar ze gunnen el kaar het licht in de ogen niet en het draait uit op strijd, od oorlog. Overal ter wereld is er politieke strijd, in ^et groot en in het klein, overal gaat ^et om ..vrijheid" en met dit woord in de banieren slaat men elkaar dood. l-uit>t en bedriegt men. voert men i^nge mannen naar de slachtvelden M het gescherm met prachtige mens lievende leuzen, komt uiteindelijk steeds "'eer neer op nationale macht en na tionale welvaart. Van almenselijkheid is er geen sprake, hoe etisch men zich nok wil voordoen. Het gaat in feite altijd alléén om het eigen belang om b^t eigen land. het eigen volk. de eigen partij. Laten we nog aannemen, dat de lei ders waarlijk Idealisten zijn. dan ko men toch ook zij tot de conclusie, dat - willen zij zich kunen handhaven - zij alleen de nationale belangen kun nen dienen en niets anders Voor het nationale belang en prestige kan men het volk nog immer ten strij de laten trekken, hun leven laten ge ven of zich laten verminken. We zien dat nu weer in Vietnam, in Kasjmir, in Indonesië, in de Dominicaanse re publiek en op zovele plaatsen in de wereld. En dit dan in een eeuw. die reeds vol was van oorlogen en ellende, die - zou itien zeggen - aanleiding moesten geven tot bezinning, tot rede lijkheid, tot verstandelijkheid. Het instituut van de Verenigde Naties ontstond, geboren uit de gruwelijkheid van de laatste wereldooorlog en met de gedachte van beter praten dan strij den. Maar ook dit instituut verwerd tot een orgaan waar slechts de na tionale belangen werden gediend en niets meer, waardoor het ten aanzien van het handhaven van de vrede in de wereld volkomen te kort schoot We moeten uit dit alles concluderen, dat de mens zijn eigen belang altijd voorop zal stellen, zijn strijdbare na tuur nimmer zal verliezen, er altijd zal kinderen wel een kijkje gaan nemen, worden gestreden voor bestendiging en uitbreiding 'an macht. Wie daaraan niet kan of wil meedoen, gaat er aan ten gronde. Oorlogen zijn niet anders dan een andere vorm van politiek en ontstaan wanneer men meent, dat een tegenpartij zwakker is. De politiek is nergens een instrument tot de vrede maar altijd tot oorlog, in ieder geval tot strijd En altijd weer voert het nationalisme de boventoon. Zoals we dat ook ervaren in de pogingen tot samenwerking in Europees verband, in de E E G Ook daar stopt de samen werking zodra het nationale belang en prestige in het gedrang komen. We dienen dit alles met praktische zin te aanschouwen en er naar te handelen. We menen allemaal de vrede te willen, de menselijkheid, de broe derschap te dienen, maar men moet niet aan ons eigen belang komen, want dan trekken wij daarvoor ten strijde. Overal. Op woensdag 15 sept. a s. organiseert De Floraliavereniging te Soest weer een bloemententoonstelling, waarop honderden bloeiende planten, die door de Soester schooljeugd gekweekt zijn. de grote zaal van gebouw De Rank. Soesterbergsestraat 18, in een bloemen tuin zullen omtoveren. Verder is er nog een wedstrijd in het door de kin deren zelfstandig samenstellen van bloemstukjes. die eveneens op de ten toonstelling te zien zullen zijn. Ter gelegenheid van haar 30-jarig bestaan wil de Floraliavereniging trachten, aan alle deelnemende kinde ren een uniek Floraliaspeldje te geven, terwijl voor de inzendingen weer tal van mooie prijzen beschikbaar zijn. Voor bloemen liefhebbers zal er on getwijfeld veel moois te bewonderen zijn. Ook de ouders zullen met de Op 1 september 1965 was de heer P v d. Pol. 25 jaar in dienst van de gemeente Soest, hoofdzakelijk belast met de tuinen een plantsoenen. Dins dagmiddag werd de heer v. d. Pol. die vergezeld was zijn echtgenote, in het St. Josephgebouw door het gemeente- personeel geluk gewenst De directeur, dé heer H. J. v. d. Dussen. verwelkomde de jubilaris en echtgenote, alsmede mevr Polet-Mus- ler als vertegenwoordigster van het gemeentebstuur en de oud-directeur, de heer J. Th A. van Noessel Op 1 september 1940, aldus de heer Van der Dussen. trad u in dienst van de gemeente Soest en het zal niet lang meer duren of u neemt afscheid we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. Tijdens deze 25 jaar is u met grote ijver en werklust werk zaam geweest in de tuinen en plant soenen. en het personeel van de plant soenendienst is uitgegroeid tot 27 man. U hebt heel veel zien veranderen in deze 25 jaar, ook het salaris Het per soneel van gemeentewerken is ook uitgebreid tot 120 man. maar iedereen kent u en ik vind het erg aardig, dat het gehele personeel hier aanwezig is. hetgeen wel een bewijs is, dat u een goed collega is. Spreker bood de ge bruikelijke gratificatie aan. Een groep journalisten is donderdag met minister A. Vondeling op excursie geweest naar enkele Domein- terreinen. Zo bracht het gezelschap een bezoek aan een dump in Soesterberg. waar een groot aantal afgedankte motorrijtuigen van het Nederlandse Leger op kopers wacht. Als aanvulling voor een aardige groepsfoto de den de oude motoren het nog best. Daarna sprak de chef van de plant soenendienst. de heer A v. d. Broek, die de jubilaris namens het kantoor personeel een kistje sigaren aanbood De heer A. Adelaar sprak namens het personeel van de plantsoenendienst en dankte de jubilaris voor de prettige samenwerking Hij bood namens deze dienst een enveloppe met inhoud aan Namens het jubileumfonds overhan digde de heer A. Lagerberg een enve loppe met geld aan. Mevrouw v. d. Pol kreeg van de per soneelsvereniging bloemen. De heer v. d. Pol dankte voor de vrien delijke woorden tot hem gericht en voor de vele geschenken. Des morgens was de heer Van de Pol reeds door het college van B en W ontvangen. Ziezo, vakanties zijn voorbij. Wij gaan er in de maatschappij Opnieuw weer iets van maken; Na al die regen uit het zwerk Voelt ieder zich weer stoer en sterk Tot allerhande taken. Door heer met hoed en man met pet Zijn alle plaatsen weer bezet Of hier en daar verwisseld: Wij worden ook helaas weer goed Door d'overheid met leeuwenmoed Betutteld en bedisseld. De woningnood in 't algemeen Is nog volksvijand nummer één, Toch gelden strenge wetten; Probeer niet op je eigen erf Voor tijdelijk met teer en verf Een woonschuur neer te zetten. Geen Koekoek die het tegenhoudt: Wie zonder de papieren bouwt Kan weer opnieuw beginnen Verloofd tot vijf en dertig jaar Beperkt het ook. da's zonneklaar. De grootte van gezinnen. De Rem is weg. Veronica Zendt nog wel uit maar moet weldra Het boos bedrijf ook staken; Geen vrijheid springt hier uit de band. In het garéél - want hogerhand Zal er iets moois van maken! JAAP MIJDERWIJK. Door de groei van de gemeente is het aantal ambtenaren van de afdeling algemene zaken en de afdeling finan ciën uitgebreid De ruimten van deze afdelingen zijn zodanig dat een verdere toeneming van het getal ambtenaren als gevolg van stijging van het zielen tal der gemeente absoluut niet meer mogelijk is. Reeds nu zijn in de te kleine vertrekken de verschillende bu reaus te dicht op elkaar geplaatst, het geen een rustige arbeid niet bevor dert Voorts is daardoor in vele ge vallen een rustig gesprek met bezoe kers practisch onmogelijk. De behoefte aan meerdere werkruimte doet zich dan ook steeds meer drin gender gevoelen. Het is echter, gezien het feit dat zeer veel tijd verstrijkt voordat de beno digde rijksgoedkeurmg voor een nieuw raadhuis of de aanbouw van 'n nieuw gedeelte aan het bestaande raadhuis kan worden verkregen niet mogelijk om tijdig definitieve voorzieningen te treffen. Bovendien vergt de bouw of aanbouw vele jaren van voorbereiding. B. en W. menen, dat vergroting van de ruimten voor de administratie dient te worden verkregen door uitbreiding van het genoemde noodgebouw naast het gemeentehuis Een vergroting van de raadszaal, het geen noodzakelijk is omdat bij de eerstvolgende verkiezing het getal raadsleden met twee moet worden uit gebreid. is naar de mening van B. en W. alleen te bereiken door de huidige kleine commissiekamer in te richten als pers- en publieke tribune. De muur tussen de raadszaal en de kleine com missiekamer zal dan moeten worden weggebroken. Het is voorts geblek rn dat het kantoor van de dienst van gemeentewerken eveneens ri^nt te worden uitgebreid wel met 6 vertrekken. Een vergro ting van die kantoorruimte kan ge schieden door het noodgebouw van deze dienst op dezelfde wijze uit te breiden als het noodgebouw van het raadhuis. ding van de twee genoemde noodge- B. en W stellen voor om tot uitbrei- bouwen alsmede vergroting van de raadszaal en aanleg van meerdere par keerruimte bij het gemeentehuis te besluiten en daarvoor een voorlopig krediet van 175.000,beschikbaar te stellen. Zoals door ons gemeld werd door het raadslid de heer J K de Bruin de na volgende vraag gesteld aan de voorzit ter van de gemeenteraad. Onder verwijzing naar de besprekingen in de openbare raadsvergadering van 21 november 1962. inzake het tracé van een weg over de Soester Eng en naar het Koninklijk Besluit van 21 juni 1965 inzake het Streekplan voor de Utrechtse Heuvelrug, verneem ik gaarne van u of u bereid is uw schrij ven *an 15 oktober 1962 aan de bewo ners en/of eigenaren van de opstallen en/of gronden die bij dit tracé betrok ken waren, ter uitvoering van ge noemd Koninklijk Besluit schriftelijk in te trekken of bereids één en ander reeds gedaan heeft Burgemeester en wethouders antwoor den als volgt: In de raadsvergadering van 21 novem ber 1962 is medegedeeld dat op verzoek van gedeputeerde staten van Utrecht 250 ingezetenen van Soest zijn aan geschreven in verband met het in af wijking van het door gedeputeerde sta ten vastgestelde ontwerp streekplan nieuw opgenomen tracé van een weg over de Soester Eng In het Koninklijk Besluit van 21 juli 1965 is het streekplan voor de Utrecht se Heuvelrug goedgekeurd met uit zondering van en derhalve goedkeuring is onthouden aan onder andere: de geprojecteerde tracés van de (nieuwe Red.) rijksweg lb. zowel die noorde lijk van het stedelijk gebied der ge meente Soest, (weg achter de oneven genummerde percelen van de Lange Brinkweg - Red.) als die van de Soes ter Eng (KB. 21 juli 1965, pagina 190). Naar aanleiding van deze vraag be richten wij in de eerste plaats dat de uitvoering van het genoemde Konink lijk Besluit niet bij het gemeente bestuur doch bij het provinciaal be stuur berust. Derhalve ligt het niet op de weg van ons college aan degenen die bezwaren hebben ingediend tegen de vaststelling van het streekplan Utrechtse Heuvelrug de gevraagde me dedeling te doen. Wij vragen ons vervolgens wel af op grond van welke motieven het schrij ven van 15 oktober 1962 dient te wor den ingetrokken. Dit schrijven, het welk voor u ter inzage is gelegd, bevat alleen de mededeling dat het z.g. Eng- tracé in het streekplan is opgenomen en dat eventuele bezwaren tegen dit streekplan kunnen worden ingediend bij Hare Majesteit de Koningin. In dit verband willen wij er nog wel de aandacht op vestigen dat de niet- goedkeuring van beide geprojecteerde tracé's ter vervanging van rijksweg lb door Soestdijk en Soest ondermeer is gegrond op het feit dat belangrijke wijzigingen zich met betrekking tot de inzichten omtrent het juiste beloop van een nieuwe verbindingsweg tussen Hil versum en Amersfoort hebben voorge daan en dat in verband met deze gewij zigde inzichten omtrent het beloop van bedoelde rijksweg naar alle waar schijnlijkheid noch het tracé van rijksweg lb noordelijk van het stede lijk gebied van de gemeente Soest, noch het tracé van deze weg over de Soester Eng zal worden verwezenlijkt. Hieruit blijkt dat een en ander nog in studie is en dat derhalve thans nog niet Van worden gezegd op welke wijze de rijksweg door Soestdijk en Soest zal worden vervangen. Het resultaat van de onderzoekingen en de noodza- gelijke wijziging van het streekplan op dit punt zal dan ook moeten wor den afgewacht. Een ondernemende caféhouder in Frankrijk heeft een oude ..Sunderland"-vliegboot aangeschaft welke hij gaat inrichten als dancing. Het had nogal wat voeten in de aarde voor het gevaarte op zijn nieuwe plaats stond de smalle straatjes van Moisdon La Riviere zijn nu een maal niet te vergelijken met een startbaan Zaterdag, voetbal. 16 uur: Sportclub Rhenen-Hees 16 uur: Hees 2-V.V.Z. 2. 16 uur: V.V.Z. 1-BV.C. 1. 16 uur: S.E.C.-F.A.K. Zondag, voetbal. 14.30 uur: SEC.-Zeist. 12 uur: SEC. 2-Veenendaal 2 14.30 uur: Kampong 1-B.D.C. 1. 12 uur: B.D C 2-S.E C. 3 12 uur: B.D.C. 3-Ultrajectum 4. Zondag, Handbal van B.D.C 12 uur: heren sen. B.D.C, 2-Amers- foort 3. 13.15 uur: dames jun B D.C.-Olympia. 14.15 uur: dames jun B.D.C. 2-Forti- simo. 15.15 uur: dames asp. BD.C. 1-Fide- litas. 16.15 uur: heren asp B.D.S.- A'foort. 12.30 uur: dames asp. V B O. 2-B.D.C. 2. 10 uur: heren sen. B H.C. 2-B.D.C. 1. 12 ftur: dames sen. Laren-B.D.C. Heren junioren zijn vrij. De bromfietser J H. uit Hilversum reed. met zijn echtgenote op de duo. op het rijwielpad van de Middelwijk straat. Bij het inhalen van enige wiel rijders hield hij te veel naar links aan en slipte in de straatgoot, waardoor hij kwam te vallen. Zowel H als zijn vrouw liepen verwondingen op. waarna zij naar Zonnegloren werden overge bracht. KamDong 1-B.D.C. 1. 2.30 uur. B.D.C. 2-S.E.C. 3. 12 uur. B.D.C. 3-Ultrajectum 4. 12 uur. Opstelling B.D C 1: doel A. Smink; achter A. Voet en T. v. d. Mast; mid den M. v. Asch, A v. d. Hengel en B Bakker voor M v. d. Lugt, J. v d. Lugt. J. Beijer. J. Brouwer en J. Wes- terveld. Reservers W. Hilhorst en F. v. d Kant. BDC. 2: doel W. Schimmel; achter W. v d. Breeemer en G. Egberts; mid den J Spoelstra. H v. d Lugt en R. Brouwer: voor E. Hilhorst. R. Kleine- gris. N. Gros. E Bodewes en D Dor- restein. Reserve C. Dorrestein. B.D.C. 3: doel T Pronk; achter A. Hilhorst en E. Westerveld; midden C. Hilhorst. A Roest en H Wouters; voor H. Hilhorst. J. v. Meulen. A. Wagner. A. v d. Breemer en J. v. d. Deysel. Reserve C. Verkerk. Opnieuw is de wereld een reus ontvallen: na Winston Chur- chlll. vorig weekeinde dr Albert Schweitzer. De theoloog, medi cus. filosoof en musicus stelde zijn leven ln dienst van de strijd tegen het lijden der mensheid. Hij oogste naast ach ting en eerbied ook veel kritiek. Kritiek, die heftiger werd naar mate de jaren verstreken Ge lukkig heeft dr. Schweitzer. één van de beste vertegenwoordigers van het blanke ras. welks ma teloze schulden ten opzichte van de gekleurde medemens hij zoveel en zo goed mogelijk pro beerde in te lossen, zich daar van niets aangetrokken en heeft hij rustig verder gewerkt op de manier, die hem het beste leek. Gelukkig, want hoeveel er ook aan te merken was op zijn ma nier van werken, hoe primitief de hulpverlening in veel ge vallen ook was - hij was im mers de enige die daadwerke lijk hielp? De bejaarde dr. Schweitzer verdiende die kri tiek niet. alleen al omdat hij een voorbeeld gaf van hoe het in de wereld eigenlijk hoort te zijn Dokter Schweitzer was een groot mens. In Lïtnbarene, zijn Lambarene, waarheen hij in 1913 voor 't eerst vertrok, toon de hij de wereld hoe hulp bie den mogelijk is. Er werd ook toen al zoveel gepraat onder de mensen over hoe het moet, dat het werkelijk schokkend was. toen Iemand plotseling liet zien hoe het kan. Dat is één van de vele grote verdiensten geweest van dr Albert Schweit zer. Hij nam persoonlijk en al leen de zware taak op zich, die geen ander in die tijd durfde uit te voeren. Dokter Schweitzers leven was vervuld van het streven, het lijden van de primitieve mens te verzachten. Door zijn mens lievende werk. dat over heel de wereld sterk de aandacht trok. werd hij al tijdens zijn leven een legende. Hij immers behoorde tot het uiterst kleine groepje groten op aarde, dat elke wereldse ambitie opgaf voor het verwezenlijken van een geestelijk ideaal. Het hoofdthema van zijn levensbe schouwing v/as. zoals hij het noemde, de eerbied voor alles wat leeft Ook ln dit licht bezien is de kritiek op ,.le grand docteur" onrechtvaardig. Het mag waar zijn. dat in medische kringen zijn ziekenhuis als primitief werd bestempeld, daar staat te genover. dat Schweitzer door zijn persoonlijke inzet baanbre kend werk heeft verricht voor de ontwikkeling van het me dische zendingswerk aan pri mitieve volkeren. De kritiek kwam trouwens meestal van hen. die niet in zijn schaduw konden staan Zij vergaten bovendien één belang rijk ding: zij deden er niets aan. Zij riepen niemand om geld te sturen, mensen te leveren en materialen beschikbaar te stel len. Zij wisten alleen maar hoe het beter kon! Albert Schweitzer is niet meer. Zijn hart heeft opgehouden te kloppen, maar zijn geest zal voor eeuwig blijven voortleven! KANTMAN. Bruin jack. gehoor-apparaat, zilveren ringetje, herenarmbandhorloge, zwart kinderjack. portemonnee met geld. motorbril, regenbroek, 'paar heren glacé handschoenen, bruine jongens- regenjas. tas met broodtrommel enz., sjaal, herenrijwiel, damesrijwiel, akte tas met schoolboeken, dubbele fiets tas. bril, blauw nylon jack. Komen aanlopen bruine poedel. Inlichtingen aan het politiebureau. „Kangeroe-beai" SOESTER IOURANT Abonn. p. kwart, f 2 50 - per post f 3. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1