FUGERS VOOR UW FIETS Al Capone Repareert u zelf? SOESTERBERG U KUNT MET ALLES WETEN! z^KeMto 5980 Pr. Bernhardlaan 18 ongekroonde koning der misdaad Boekhandel v. d. REE Boekhandel v. d. REE Bockhandel v. d. REE Amersfoorise Kredietbank Boekhandel v. d. REE Medische dienst Jubileumviering A.G.A.V.S. De Kobolds gaan naar Zo vlogen de duiven Officiële mededelingen Amersfoort le Kamerlid Mr. H. van Riel in liet Oranje-Hotel. Soesterberg kreeg een bank Boekhandel v. d. REE Boekhandel v. d REE Esperanto Wie met Al Capone in persoonlijk contact is geweest kon eigenlijk niets kwaad over hem vertellen, maar kwam onder de indruk van zijn innemende persoonlijkheid, zijn beleefde en beschaafde manieren, die met wat zalvende Italiaanse strijkages werden onderstreept. Wie deze legendarische misdadiger slechts uit de verhalen kennen, zullen Al Capone of bewonderen om zijn moed, organisatorisch talent, zijn vernuft en slimheid of hem verafschuwen en verachten om zijn niets ontziende sluwheid en misdadige bekwaamheden Al Capone's leven is één streven naar en een lange srtijd om de macht ge weest: Ilij liet zich nauwelijks in met politiek, tenzij eigen belangen dat noodzakelijk maakten. Nochthans is Capone's misdaadorganisatie van grote invloed op het Amerikaanse maatschappelijke en politieke leven. Voorspel tot een carrière zonder weerga. Het begon allemaal in de achterbuur ten van het New Yorkse Brooklyn, waar Alphonse in 1899 werd geboren Zijn vader, kapper Capone, kwam uit Napels en emigreerde met het gezin naar het land van de onbegrensde mogelijkheden. Na vier jaar lagere school vond Al dat hij alles wel wist om in 't leven te slagen. Een baan was niet meteen te vinden. Laaristraat 41c-d, Baarn, voor cahiers, grootboekcahiers, journaalcahiers, balanscahicrs. dictaats enz. Als 18-jarige knaap was hij een po tige kerel, lichtgeraakt en hij had, zo als de meeste Italianen, een grote ge negenheid voor zijn familie, waar hij zich sterk mee verbonden voelde Hij was een zeer prettig mens voor zijn vrienden, een goede prater, ver kwistend en royaal en de grootheids waan zat er al heel jong in Na de schooljaren werd hij lid van een bende, de beruchte New Yorkse Five Points gang. Tijdens een van de vele gevechten, raakte hij in zijn ge zicht verwond, wat een goed zichtbaar lidteken op zijn linkerwang opleverde. Vanaf die tijd kreeg hij de bijnaam Scarface. Maar in Chicago ligt de basis van het machtige Capone Crime Syndicaat In 1890 emigreerde een zekere Big Jim Colosimo uit Italië naar de VS Hij kreeg en bijbaantje bij een bende in Chicago Colosimo was een ontwikkeld en intelligent man en bezeten van opera Zijn kundigheid in gangster- land. zijn beschaafd voorkomen en ontreden in de uitgaanswereld deden zijn ster snel rijzen Hij werd gokbaas en caféhouder en huwde Victoria Mo- resco, de eigenaresse van één der best beklante bordelen van Chicago. Binnen korte tijd openden zij nieuwe huizen van plezier en zijn restaurant dan de South Wabash avenue no. 2126 werd bekend in heel de States. Colo simo werd rijk en machtig; zijn jaar inkomen werd geschat op ca 2 mil joen gulden, maar daarmee was hij zijn leven niet langer zeker. In 1910 liet lüj een beruchte gunman, leider van de James Streetgang als lijfwacht en adjudant uit New York overkomen. John Torrio, die evenals die van de Prohibition (drooglegging) uit de geschiedenis van de V S. begon. De nieuwe wet verbood de invoer, de fabricage, het vervoer, in opslag heb ben, handel, in- en verkoop van ster ke alcoholhoudende dranken Zowel Torrio als zijn vertrouwensman en adjudant Capone begrepen direct, Earl Wajciechowski afgekort tot Hymle Weiss en de vier broers Genna. De heetgebakerde O'Donnels bonden al ras openlijk de strijd met Torrio en Capone aan Straatgevechten, midden in het drukke verkeer, waren aan de orde van de dag. Capone leidde per soonlijk de strategie en zijn 700 man nen, waaronder beruchte scherpschut ters en beroepsmoordenaars wisten de O'Donnellbroers te verdrijven. Ook de overeenkomst dat Torrio in 't O'Don- nellgebied geen bordelen mocht heb ben omdat zij fel tegen de prostitu tie waren, kon geen stand houden en de vrede waarborgen. Al Capone, die vanuit zijn hoofdkwar tier, het tot fort omgebouwde café restaurant Hawthorne Inn in Cicero opereerden, durfde zich alleen in de stad te wagen in zijn 7 ton wegende, gepantserde 40 P K. V8 Cadillac-sedan, die van kogelvrij glas en een specia le staartschuttersplaats was voorzien e-n in opdracht werd gebouwd voor de lieve som van 30.000 dollar. Eén van dit soort door Capone ge bruikte wagens vervoerde later pre sident Roosevelt. Alsof dit rijdende Al Capone was binnen 't uur bij Johnny Torrio. die zwaar gewond van een aanslag op zijn leven in het ziekenhuis lag. dat juist deze absurde wet de kans van hun leven was Big Jim daaren tegen werd oud en het vechten moe en was daarmee voor het duo Torrio- Capone een sta in de weg Op 11 mei Laanstraat 41c-d, Baarn, voor goede schoolvulpennen en kwaliteitsballpoints 1920 werd Big Jim Colosimo in op dracht van Torrio door de gehuurde moordenaar Frankle Yale in zijn ka mer. terwijl Verdi's Aïda door het huis brulde, voor 10.000 dollars doodge schoten. Al „Scarface" Capone, de beruchtste aller misdadigers, met twee van zijn adjudanten en lijfwachten. Big Jim in nauw contact stond met de leiders van Unione Siciliano, een gangbare naam voor de Italiaanse Mafia, de hedendaagse Cosa Nostra. Deze geroutineerde gangster nam de touwtjes strak in handen Big Jim kreeg nu wat rust en kon zich geheel aan zijn gramofoonplaten- verzameling van operamuzieK wijden. Torrio toonde zich een uitstekend leider en wist iedereen naar zijn hand te zetten Hij zette er vaart achter en ging uitstekend met de gezagdragers van Chicago om. wie niet zwichtte voor goede woorden werd (om)„ge kocht" In november 1918 arriveerde de ambi tieuze Al Capone te Chicago Na korte tijd in de beruchte en monsterachtige slachthuizen (beschreven in Upton Sinclair's ,,The Jungle") te hebben ge werkt, kwam Capone in dienst bij Torrio. De jaren 1919 en 1920 waren belang rijke data. zeker voor Johnny Torrio, die zich meer en meer tot chef van Chicago's onderwereld had opgewerkt. In 1919 werd de 50-jarige William Ha- Ie ..Big Bill" Thompson herverkozen tot burgemeester van de stad. Chicago heeft nooit een corrupter en slappere burgervader gehad dan deze Big Bill. een vette gemakzuchtige dikkerd. Jn 1920, in de nacht van 16 op 17 januari trad de Volsteadwet in wer king, waarmee de beruchtste periode, fort nog geen voldoende bescherming bood. reden er bovendien nog een aan tal lijfwachten mee De zaken van Torrio en Capone flo reerden. Torrio stichtte, wat we de voorlopers van het motel kunnen noe men Hij voorzag de snelle toename van het autoverkeer en langs de in valswegen van Chicago. temidden van de prairie liet hij verscheidene gok- en drankbordelen bouwen. De inkomsten uit alle drankactivitei ten tijdens hun gezamenlijk bewind werden geschat op tenminste 70 mil joen dollars per jaar. Met een leger van bewapende vrachtwagens, die 's nachts in rijen door Chicago den derden, voorzagen zij zo'n 20.000 speakeasies van drank. Wekelijks wer den 30.000 dollars als steekpenningen betaald aan politieagenten, ogen, die moesten toezien op de navolging van de Volsteadwet, maar die 's nachts dikwijls de drankcolonnes escorteerden om moeilijkheden te voorkomen, en burgerwachten, die in de rij stonden bij een stoffig kantoortje ergens ver scholen in de binnenstad om de cen ten in ontvangst te nemen. Eén van Torrio's-Capone's hardnekkig ste tegenstanders waren Dion O'Ban- nion en zijn bende, die regelmatig in hun gebied infiltreerden. O'Bannion was een tussen collega's gevreesde koele Ierse misdadiger, die altijd drie revolvers bij zich droeg en zonder een teken van mededogen snel en haar- cherp schoot en doodde De politie beschuldigde hem van ca. 25 moorden, maar hij was daarvoor nog nooit berecht Hij verafschuwde sterke drank: liep enigszins mank en was uitzonderlijk begaafd in het bloemschikken Hij had in North Sta te street op no. 738, recht tegenover de Heilige Naamkerk, waar hij als knaap in het koor had gezongen, een bloemenwinkel, die tevens tot centrum van zijn misdadige activiteiten dien de, nu hij in 't groot deed. Voorheen, vanaf 1909 hadden die bestaan uit roofovervallen. De Siebenbrouwerij was gemeenschap pelijk bezit van Torrio, Capone en O'Bannion. De laatste wilde Torrio en Capone uitsluiten en bood zijn deel in de brouwerij aan voor een half miljoen dollars. Torrio en Capone ac cepteerden, blij van dat lastpak bin nen hun grenzen af te zijn. voor Merlo's begrafenis was: als ant woord vielen er schoten en O'Bannion was dood De gunmen verdwenen De politie ondervroeg Capone en Tor rio. die zich in verbazing uitlieten over wie er een opdracht van 10.000 dollar aan bloemen voor Merlo's be grafenis aan O'Bannion zouden ge ven, zoals zij deden, om hem de vol gende dag neer te schieten. En ook de politie vroeg zich dit af en kwam geen steek verder. De begrafenis van O'Bannion zou in alle opzichten onvergetelijk worden. Men vraagt zich nu nog af, waaraan dat te danken was. Uit Philadelphia kwam een massief zilveren en bronzen kist van 10.000 dollars, waarin op wit satijn de stof felijke rechten van een zwaar bescha digde O'Bannion rustten, die opgebaard in de aula tussen zilveren engelen in het licht van verscheidene gouden kandelaars in drie dagen en nachten 40.000 belangstellenden trok. Op de begrafenisdag was de bereden politie vroeg te paard om de weg naar de Mount Carmel begraafplaats vrij te houden voor een optocht van bijna 30 vrachtwagens vol bloemen, enorme kransen van vakbonden, col lega's en manden met bloemen, waar van één met „Van Al"; drie muziek korpsen en uitgebreid politie-escorte, benevens een gevolg achter de baar waarin Torrio. Capone, vijf rechters, Moran, Weiss, familieleden en andere gangsters Langs de begrafenisroute stonden od' geveer 20.000 mensen opeen gepakt om deze cynische vertoning, waaraan zij door hun belangstelling zelf deel had den. gade te slaan Persfoto's van de stoet werden later voor indentificatie- doeleinden gebruikt De R K. O'Ban nion werd door de kerk geweigerd en kon niet in gewijdeg rond worden be graven Daarom kocht zijn familie 'n stuk gewijde grond en de gangster werd daarin herbegraven. Hij ligt nu naast de aartsbisschoppen Quigley en Feehan. Laanstraat 41c-d, Baarn, voor passers, driehoeken, linealen, gradenbogen, tekenliaken, tekendozen, tekenpennen enz. John Torrio, de man met twee zichten 1 Hij handelde in vrouwen en drank, gaf orders voor moord en ex ploiteerde waar geld mee te verdie nen was. Doch zelf dronk hij nooit, rookte nooit, vloekte nooit en gebruikte nooit onwelvoeglijke taal of krachttermen Toen na zijn dood schandaalbladen naar de a-morele achtergronden in zijn privéleven zochten, waren die er niet Zijn weduwe verklaarde, dat hij de beste en liefste echtgenoot was, die je je bedenken kon Torrio leidde de zaak samen met Ca pone als betrof 't 'n bankinstelling met vaste kantooruren en honderden em ployees Hoe groter de omzetten hoe gevaarlijker hun leven Niet van de kant van de politie van Chicago, die met Big Bill Thompson aan het hoofd, gemakkelijk werd omgekocht, ook niet van de FBI., die wettelijk in Chicago niets kon uitrichten, maar van de zijde van de concurrenten. De afzetgebieden van de sterke drank, juke-boxes, gokautomaten en „be schermde huizen", maar in 't bijzon der die van de drank waren verdeeld. De Torrio-Capone gang had de grote voorstad Cicero en de noordzijde van Chicago. de rest was verdeeld tussen de gebroeders O'Donnel. Dion O'Ban nion, de Ierse bloemenman en zijn ad judant George Bugs Moran; de Pool Op 19 mei zou de zaak aan Torrio worden overgedragen. Toen Torrio en O'Bannion in de brouwerij waren, kreeg O'Bannion geen kans ongezien te verdwijnen toen de door hem zelf gewaarschuwde politie verscheen om de zaak in beslag te nemen en ieder een te arresteren Een dubbele blun der. want Torrio en Capone begrepen direct hoe de vork aan de steel zat. Torrio kreeg in het proces naderhand 9 maanden, die hij later zou uitzit ten. O'Bannion was toen in de rechts zaal niet aanwezig, want O'Bannion was al begraven. Met opdrachten voor bloemstukken ter gezamenlijke waarde van circa 100.000 dollars, zoals bij de begrafe nis van de Unione Siciliane president Merlo die op 10 november zou plaats vinden en zijn drankbusiness kon O'Bannion het best uithouden, maar in de Siebenbrouwerijzaak was hij te ver gegaan Laat in de avond van 9 november 1924 werd hij opgebeld en er werd een krans besteld, die de volgende dag nodig was. Voor wie dat zou nog bekend worden gemaakt De volgende dag. maandagmiddag, stopte een blauwe auto voor de bloe menwinkel. waar O'Bannion met de krans bijna gereed was Er stapten vier mannen uit. drie gingen de win kel binnen O'Bannion groette en vroeg of het KERKSTRAAT 3 SOEST 9 TELEFOON 2030 naar de Steenhoffstraat 6 - Soest (nabij gemeentehuls) Telefoon 02955-2933 Maandag van 2-4 uur n m Woensdag van 9-12 uur v m. Vrijdag van 5-8 uur n m Laanstraat 41c-d, Baarn, voor kleurpotloden, wasco, pandakrijt, O.I.-inkt, plakkaatverf, waterverf De Room-katholieke Hymie Weiss volgde O'Bannion op In Chicago gaf zijn dood enige machtsverschuivingen, maar voor het terrein goed in kaart te brengen wilde Weiss zich eerst wreken op zijn vriend. Op 12 januari 1925 werd een aanslag op Capone gedaan op het moment dat hij een restaurant binnenging. Zijn gepantserde auto werd door hon derden kogels uit machinegeweren der mate beschadigd, dat 'n nieuwe moest worden besteld. Capone ontsnapte op het nippertje aan de dood Weiss was, uiteraard, niet tevreden Op 24 januari keerden Torrio en zijn vrouw in de schemerige namiddag van het winkelen bij hun huis terug. Terwijl zijn vrouw de deur opende, raapte Torrio nog enige pakjes uit de auto, sloot die af en zou het paad je van zijn huis inslaan, toen 2 man nen met automatische pistolen uit 'n auto stapten. Torrio zag wat er ging gebeuren en zette het op een rennen, maar de kogels waren sneller. Twee machinepistolen ratelden en Tor rio sloeg zwaar gewond tegen de grond Torrio werd in het Jackson Parkziekenhuis opgenomen en Al Ca pone was binnen 't uur bij hem. Voor de deur van de ziekenkamer posteer den vier zwaargewapende gunmen van Capone's lijfwacht en twee po litiemannen van Chicago. samen waak ten zij over het leven van de gang sterleider. Het tekent tevens de situ atie in deze stad van de misdaad Torrio herstelde wonderwel vlug. zat zijn negen maanden gevangenisstraf voor de Siebenbrouwerijzaak uit en in het najaar van 1925 droeg hij de lei ding van het gehele syndicaat in Chi cago en tot ver in de omstreken over aan zijn vriend en medewerker Al Capone PHILIPS SPECIAALZAAK Dokter W F van den Helm, Prins Alexanderweg 82, Huis ter Heide, tel. 03404-31574. neemt in het a s. week einde de dienst waar voor de artsen A. Th M. Splinter en J. C. Lucas te Soesterberg en D. J. R Jellema te Den Dolder Dokter L. H. Brandt, Dolderseweg 59, Den Dolder, tel. 03402-2696, neemt de dienst waar voor dokter A. J. W Hage- doorn te Soesterberg. De festiviteiten van de jubilerende vereniging A G A.V.S. worden morgen avond voortgezet met een mars en défilé van alle Soester gymnastiekver enigingen en het optreden van de Militaire Kapel van de Koninklijke Luchtmacht, onder leiding van majoor Van Diepenbeek Het is de laatste keer dat deze jaar lijkse mars met défilé voor de plaat selijke autoriteiten wordt gehouden. De verenigingen bezinnen zich op een geheel andere wijze van samenwer king. Deze laatste openingsmars wordt gelo pen door de drumband van Laetltia. de sportvereniging Laetitiea. de Soester Turnclub. drumband en leden van Crescendo, Olymoia en tenslotte het jubilerende A.G.A.V.S. en haar drum band. Een jury. benoemd door de ju rycommissie van de S.G.W B zal de groepen na het défilé voor burgemees ter en wethouders beoordelen. Aan de vereniging, die de eerste prijs behaalt zal een bronzen medaille wor den uitgereikt. Deze medaille werd welwillend beschikbaar gesteld oor H M de Koningin en Z K H Prins Bernhard Tevens ontvangt deze eer ste prijswinnaar de wisselbeker, die men voor goed behouden mag. Start om 15 uur in de Fokkerstraat. Op het Dorpsplein défilé volbr B en W het uitgestelde ereconcert en de taptoe door de Luchtmachtkapel zal eveneens morgenavond plaatsvinden, om 8 uur. De postduivenvereniging „De Zwaluw" hield zondag een vlucht vanaf Sittard, afstand 135 km. In concours waren 269 duiven, die te 7.30 uur in vrijheid werden gesteld. Aankomst eerste duif 9.17.21. Snelheid 1276.3C meter per mi nuut. Laatste prijsdulf 9 25.39. Uitslag; G. Rijersen 1234567 17 18 19 22 24 31. V Rijerse 8 9 12 39 40 50. J v. d. Brakel 10 25 26 30. Ph. H. Kok 11 15 36. A J. van Dor- restein 13 35. H Kriek 14 47 A. Hil- horst 16 21 P Wagner 20. C. Bosboom 23 42. Wigtman-Roest 27 29 32 45 46 49 C van Soest 28 38 48 R Voskuilen 33 52. H. Gorissen 34 41. C. van Klin geren 37. H den Dekker 43. W. Grift 44. C. v. d Lugt 54. De vereniging „De Vriendschap" vloog met 287 duiven vanaf Sittard, Aan komst eerste duif 9 1849. Snelheid 1262.30 meter per minuut Laatste prijsduif 9.27 53. Uitslag; W Nieuwenhuis 1 12 14 17 26 27 38 41 48. J. G Kamerbeek 2 40 53. H v d Broek 3 15 20 34 35 49 51 E Veerman 4 36. C. Bokma 5 6 19 21 23 43. J Huurdeman 7 18 32 39 J. A B van Klooster 8 11 W. van Breukelen 9. W. Altenaar 10 13 31 37 45 46 47 52. F Groenestein 16. J Rijksen 22 42 56 C. Vaessen 24 28. H. Westerveld 25. Comb S.K B 29. C Kaats 30 57. G. Reijerse 33. H Strumpel 44. J van Groningen 50 54. J. Wijnands 55. ONTTREKKING WEG AAN HET OPENBAAR VERKEER Burgemester en wethouders van de ge meente Soest brengen, ter voldoening aan artikel 10, lid 2, van de Wegen- wet. ter kennis van belanghebben den dat door hen ter gemeente-secre tarie (Afdeling I). geopend op werkda gen van 9-12 uur. is neergelegd een aan de Raad van die gemeente gedaan voorstel om over te gaan tot onttrek king van 'n gedeelte van de Maatweg, gelegen op het kadastrale perceel sec tie A nr 3716 (ged.nabij de overweg over de spoorlijn Baarn-Utrecht, ter lengte van 80 meter, zoals op de des betreffende tekening in bruin is aan gegeven. Maandagavond, 23 september a.s., spreekt ons Houdt die avond vrij HET BESTUUR VAN DE AFDELING SOEST-SOESTERBERG Zelf kreeg hij een met een groot aan tal zwaar bewapende gangsters ver gezeld geleide naar de trein voor New York, waar Torrio zich bij de organi satie van Lucky Luciano voegde Al Capone was nu de ongekroonde koning der gangsters van Chicago, maar het beloofde nog een harde strijd te worden. Op uitnodiging van de R.K. Onderwij zersvereniging „Sint Lebuïnes". afde ling Amersfoort gaat de Soesterbergse Kinderoperette „De Kobolds" vrijdag 15 oktober naar Amersfoort om een uitvoering te geven van de kinderope rette „De Dertiende Fee" De voor stelling zal gegeven worden in de aula van het Amersfoorts Lyceum op de jaarlijkse feestavond van „St.. Le- bulnus". Het is de derde maal dat „De Kobolds" deze kinderoperette opvoeren. Soesterberg is thans uit zijn financieel isolement verlost, dank zij de opening van een bijkantoor van de Raiffeisen- bank te Zeist, aan de Buys Ballotlaan. Tot beheerder van het bijkantoor Soes terberg is benoemd de heer H. van Walsum. In tegenwoordigheid van het bestuur en de directie van de Zeister bank, een afgevaardigde van het hoofdbestuur en verschillende genodigden had dins dagmiddag in restaurant ,,'t Zwaantje", de officiële opening plaats door de burgemeester, mr. S P baron Ben- tinck. die middels een miniatuur vlieg tuigje in het bezit kwam van de sleu tel van het bankgebouw. In zijn toespraak gaf de burgemeester °en schets van de ontwikkeling van Soesterberg, dat dank zij de vestiging van de militaire luchtvaart van een eertijds onaanzienlijk heidevlekje een dorp van betekenis is geworden, waar nok een bankinstelling op zijn plaats is. Nadat nog enige sprekers het woord hadden gevoerd, bracht de voorzitter van het Zeister bankbestuur. Jhr. de Beaufort, de burgemester en de andere sprekers dank voor hun waarderende woorden. De burgemeester werd bovendien ver rast met een geschenk van f 1000, voor het Soesterbergse Dorpshuis en f 1000.voor het basisfonds van de militaire luchtmacht. Daarna werd een druk bezochte receptie gehouden, die bezocht werd door zakenlieden, af gevaardigden van Raiffeisenbanken en tal van particulieren. Woensdag was het feest voor de kleu ters en de leerlingen van de Soester bergse scholen in de ontsp^n^ aan de Kampweg. Voor de kleuters trad om 10 uur de bekende goochelaar Haurini op De leerlingen der grote scholen konden des middags of des avonds genieten van een jeugdvoor stelling. die gepresenteerd werd door het kindervariété-gezelschap „Han Cor- dan". Van 8 tot en met 24 september zal er in Soesterberg een spaaractie worden gehouden. waarbij iedere nieuwe spaarder een gratis inleg van 5. ontvangt en iedere honderdste spaar der beloond wordt met een echt gou den tientje De kinderen ontvangen bij een storting een leuke verrassing. JUWELIER - H0RL0GER van Weedeslraat 40 Soest tel.4361 Laanstraat 41c-d, Baarn, voor agenda's, huiswerkboekjes, kladblocs, foliovellen enz. Het voorstel ligt aldaar van 15 tot en met 29 september 1965 voor belang hebbenden ter inzage. Bezwaarschriften tegen deze onttrek king kunnen vóór 30 september a.s. bij de gemeenteraad worden ingediend De bezwaarschriften kunnen worden toegelicht in een zitting van hun col lege of van een door hen uit hun mid den benoemde commissie Deze zitting wordt gehouden op dinsdag, 5 oktober 1965, des voormiddags om 11.00 uur, ten gemeentehuize. Soest, 14 september 1965. Chrysantenstelen moeten gespleten, worden, voordat de bloemen in het water gezet worden. Voor het stikken van nylon kleding neemt u bij voorkeur nylongaren, aan gezien dit even sterk is als de stof zelf. Sloten en scharnieren moet u niet smeren met spijsolie, want die wordt hard. Naaimachineolie is wel goed. Ketelsteen kunt u voorkomen door een oesterschelp in het water mee te ko ken. Eet u pudding met rozijnen, rol deze laatste dan eerst door meel. ze zullen dan niet zakken. Wilt u gebakken vis een paar dagen bewaren zonder te laten bederven, giet er dan wat azijn over heen, de smaak wordt er ook beter door. Teneinde te voorkomen dat uw picca- lilly schimmelt, kunt u er een laagje azijn over gieten. Laanstraat 41c-d. Baarn, voor multo-banden, gelinieerde, blanco, vierkant geruite, langwerpige geruite, grafiek-, en andere multo-interieurs Het wereldcongres 1965 van de Es- peranto-wereldbond U.E.A. te Tokio gehouden, behoort ook al weer tot het verleden. Het was het 50ste in de rij, en het eerste in Azië. Twee congressen werden gehouden in Amerika, de andere alle in Europa. In 1966 zal Budapest de congresstad zijn. Het 50ste congres had meer dan 600 congressisten uit 45 landen van Europa. Interessant is wat mej. K. Brouwer meedeelt in „Het woord van de week", van het Humanistisch Verbond: De vorige maand had ik het grote voor recht, tijdens het 50ste wereldcongres van Esperanto in Tokio, met vele Ja panse vrouwen te kunnen spreken Tij dens vele intieme gesprekken met Ja panse vrouwen kwam ik helaas tot de conclusie, dat er nog slechts een uit- terst klein deel van hen de moed op brengt voor haar rechtea te strijden*

Soester Courant | 1965 | | pagina 7