Al zeventien jaar wrijving over Kasjmir Instuif hield openingsbal Olympia heeft grootse plannen Dinsdag 14 september 1965 44e jaargang no. 69 'niher 1965 44, Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 V oorstellen voor de gemeen- teraadsvergadering van 15 sentember Ds. D. van Krukten in Buurmalsen P. Dorst won de C. van Wiingaarden-heker Ned. Christen Vrouwenbond Verandering spreekuur burgemeester Oude auto uit het verkeer genomen Eiermarkt S.V.V.-Vollevbal SOESTER ((jOURANT Abonn. p. kwart, f2 50 - per post f3— Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Sinds 1948 bemoeien de Ver. Naties zich met moeilijkheden tussen Paki stan en India over het fel betwiste Kasjmir. Toch leeft India in 1957 zon der toestemming een deel er van gean nexeerd alhoewel de meeste bewoners van dat deel uitsluiting wensen bij Pakistan en zeker geen inlijving wil den bij India. Van het bestand, gesloten en gete kend in januari 1949. met als voor naamste bepaling de instelling van een zogenaamde demarcatielijn, valt nu niets meer te redden. India dat steeds heeft beweerd voor de vrede te zijn. waar ook ter wereld, met uitzon dering voor Pakistan, weigerde des tijds in te gaan op het verzoek van de U N O. om een volksstemming onder de bewoners van Kasjmir te (doen) houden, waarvan overigens reeds van tevoren vaststond, dat deze voor In dia teleurstellend zou uitvallen en het veelomstreden gebied zonder meer aan Pakistan moest toevallen. Voor het overige ontzegde India de U.N.O. het recht om zich met de kwestie te be moeien. voorgevende dat het hier een ..binnenlandse aangelegenheid'1 betrof. Het geschil vindt zijn grond-oorzaak niet in de politiek, doch in de religie. De strijd gaat tussen de hindoes (In dia) en de mohammedanen (Paki stan). en heeft al aan meer dan hon derdduizend mensen het leven gekost. Dat de zaak thans is uitgelopen op een ernstig gewapend treffen tussen belde partijen, valt in hoofdzaak te wijten aan het onverzoenlijk optreden van India, dat nog niets anders heeft ge presteerd dan Pakistan in alle opzich ten de voet dwars te zetten. Teneinde uit de thans zo gevaarlijke situatie te geraken, gevaarlijk ook voor het voortbestaan van de wereldvrede, lijkt er slechts één oplossing denk baar: ogenblikkelijke aansluiting van het omstreden doch overwegend mo hammedaanse land bij Pakistan. De gevangenissen bevestigen de noodzaak daarvan overduidelijk, daar deze vol zitten met pro-pakistaanse inwoners van Kasjmir. Het grote gevaar schuilt in de om standigheid dat rood-China zich met het conflict rondom Kasjmir is gaan bemoeien, waar vooral de Ver. Staten zich zorgen over maken. Als gevolg daarvan zal de westelijke wereld naar de zijde van India worden gedrongen en daardoor komt het voortbestaan van de wereldvrede aan een zijden draadje te hangen. Intussen hebben Amerika en Engeland als eerste maat regel alle militaire hulp aan India èn Pakistan stopgezet. Met zijn 440 miljoen inwoners neemt India de tweede plaats in op de we reld-ranglijst van landen naar inwo nertal gerekend, terwijl Pakistan op die lijst de negende plaats bezet houdt Het vorstendom Pakistan grenst ech ter aan China, met meer dan 700 mil joen zielen. Tussen de Pakistani en de Chinezen werd een zekere mate van overeen stemming bereikt over het handhaven en verdedigen van de demarcatielijn in Kasjmir" Het Indiase optredeen te gen de sjeik Abdoellah, bijgenaamd de „leeuw" van Kasjmir, heeft de Pakistani verbitterd. Deze Pakistaanse politicus ijverde ernstig voor het onder Paki- staans gezag en bestuur brengen van Kasjmir, tot ergernis van India. De si eik werd daarop in opdracht van Pandit Nehroe gearresteerd en ruim elf jaar - zonder enige veroordeling - gevangen gehouden (1953-1964) Na in vrijheid gesteld te zijn, hervatte de „leeuw van Kasjmir" zijn pogingen om de inwoners van Kasjmir los te maken van India. Hij werd opnieuw gearresteerd en zit tot op heden nog steeds achter slot en grendel. Pakistan antwoordde hierop met het in Kasjmir binnensmokkelen van vuur wapenen en sluipschutters. India, be vreesd dat het Kasjmir zou verspelen, begon toen de militaire actie. Engeland kan zich in het bestaande conflict niet mengen - heeft er ook geen troe pen voor - daar de minister-president van Pakistan Ayoeb Khan. in oktober van dit jaar, een officieel bezoek aan Engeland gaat brengen en omdat èn India èn Pakistan tot het z.g. gemene best behoren. Afgewacht dient thans te worden, welke stappen door de Ver. Naties als nog (zullen) worden ondernomen om zodoende de vrede(?) tussen beide partners te herstellen. Kom het. zoals Pakistan wil, tot een volksstemming voor Kasjmir, dan wil dat zeggen dat dit een verliespost voor India zal be tekenen. BUREAU BURGERLIJKE STAND NIET MEER OP ZATERDAG OPEN Sedert de invoering van de vrije za terdag voor het gemeentepersoneel is het bureau van de burgerlijke stand op die dag nog geopend van 9 tot 10 uur. Algehele sluiting van het bureau was niet mogelijk aangezien artikel 183. 16e lid van de gemeentewet, dage lijkse openstelling van het bureau vor derde. Intussen is bij de op 1 april 1965 in werking getreden wet van 26 maart 1965. tot wijziging van de gemeente wet, een zodanige regeling getroffen, dat ook voor ambtenaren van de bur gerlijke stand de vijfdaagse werkweek kan worden ingevoerd. B en W achten het juist van deze mogelijkheid gebruik te maken, met dien verstande dat gezien de dienst verlenende taak die de gemeente heeft, de mogelijkheid om te trouwen op za terdag voorshands te bestendigen. VERKOOP VAN GROND De heer J. Borst alhier verzoekt te mogen kopen een stuk grond groot 2050 m2. gelegen aan de Paulus Potter- laan. Alb Cuyplaan en Prins Bern- hardlaan. voor de som van f 39.300,— B. en W. stellen voor aan dit verzoek te voldoen. Dit booreiland, bestemd voor een Amerikaanse oliemaat schappij, passeerde maandag het Rotterdamse havenge bied op weg naar de werf van Wilton in Schiedam. waar het zal worden afgebouwd Het gevaarte was af komstig van de werven van Van der Giessen en Piet Smit in Krimpen. De heer J. H J. van Balen alhier verzoekt te mogen kopen een stuk grond ter grootte van 3000 m2. gele gen aan de Larixlaan, tegen de prijs van 75.000. B en W willen ook aan dit verzoek voldoen NOOPLORAAL VOOR DE DA COSTASCHOOL Het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" verzoekt be schikbaarstelling van een noodschool voor de Da Costaschool aan de Prins Bernhardlaan. Hiervoor kan worden beschikbaar ge steld een lokaal van het St. Josephge- In een overvolle kerk deed ds D van Krugten, destijds Ned, Herv. predi kant'te Soest-Zuid, zondagmiddag j.1., na 's morgens te zijn bevestigd door de consulent van Buurmalsen. ds Van Geber te Tricht, zijn intrede als Her vormd predikant te Buurmalsen. De predikant, die nadat hij zijn pastorale taak te Soest in 1958 neerlegde, leraar Nederlands werd en de akte Nederlands M.O. behaalde en om. werkzaam was aan het Rhedens-Lyceum, preekte over Genesis 22:8b „Zo gingen die beiden tezamen" Evenals Abraham en Isaak op weg waren naar 't offer, zijn ook de gemeente van Buurmalsen en de nieuwe herder samen op weg naar de blijde toekomst van de Here Jezus. Bij de aanwezigen waren velen aan wezig uit de voorlaatste gemeente Alm- kerk, waar ds Van Krugten in de oor logsjaren stond, en zeer velen uit Soest, de laatste gemeente van de pre dikant. Verder waren aanwezig de rector van het Rhedens Lyceum, dr Fernhout, diverse oud-predikanten van Buurmal sen en bijna alle predikanten uit de omgeving. Aan het einde van de in- trededienst voerde ds Van Gelder nog het woord namens de Classis Tiel, de burgemeester namens het gemeentebe stuur van Buurmalsen en de heer Hamelink namens Kerkeraard en Kerkvoogdij, waarna de predikant de zegenbede uit Psalm 121 vers 4 werd toegezongen. De jaarlijkse viswedstrijd van de Soes- ter politie werd vrijdag gehouden in de waai bij de Grote Melm. De eerste vis. een van 19 cm werd Het R K. schoolbestuur te Soesterberg bouw. B. en W stellen voor aldus te beslui ten. LEERMIDDELEN VOOR DE BRANDSMASCHOOL TITUS gevangen door de voorzitter van de S.P.S.V.. de heer P. J Bergman. Het duurde daarna lang voordat de cracks Kaspers, De Bruin en Dorst de contro leur nodig hadden. C. de Bruin versloeg de voorzitter met 2 centimeter, waarna Kaspers volgde met een flinke vis. Dorst had veel geluk en met een totaallet gte van 50V2 cm werd hij eerste Hij legde daarmee beslag op de C. van Wijn gaarden-beker, welke vorig jaar ge wonnen werd door J. W Kaspers. De prijzen werden behaald door: 1 P. Dorst. 50*2 cm 2. C de Bruin. 38 cm. 3. J W. Kaspers. 25 cm 4. L. Rondhout, 28!2 cm. 5 P J. Bergman, 19 cm 6. K den Ouden. 17 cm. 7. J. H. Grooters. 6 cm. De heer Bergman bracht de controleur, de heer Jan de Bruin dank voor zijn werk Hij ontving een doosje sigaren. De afdeling Soestdijk vergadert don derdag as. in Gebouw Credo. Aan vang 8 uur. Spreker voor deze avond is ds P Heinen te Utrecht over „Toe komstverwachting". De volgende avonden in dit seizoen worden gehouden op: 14 oct. '65; Zr. Pruijs, Dir. Zonneglo ren vertelt over Israël, met vertoning van kleurendia's. 18 nov '65: Ds. W. A Smit te Am sterdam soreekt over zijn werk 16 dec '65: Kerstwijding door Mevr. Wesseling-Lengkeek. 13 jan. '66; Mevr. Roethof, journaliste, spreekt over Curacao 1 met kleuren dia's). 17 febr. '66. Jaarvergadering 24 maart '66, Ds J v. d. Blink te Baarn spreekt over „de Vasten". 14 april '63: Huish. vergadering o.a discussie en film. 12 mei '66: Ds J. v. Minnen te Utrecht spreekt over „Rome en Reformatie". verzoekt beschikbaarstelling van gel den voor de aanschaf van leer- en hulpmiddelen voor het verkeersonder- wijs voor de Titus Brandsmaschool aldaar. B en W stellen de gevraagde mede werking te verlenen. Ruim 150 van de ongeveer 250 leden van de r k. Instuif Jong Soest hebben zondagavond in het feestelijk versier de Sint Josephgebouw het openings bal bijgewoond. Zij dansten en zongen op muziek van de voortreffelijke band van Bert Loos uit Zaandam. Het was een geslaagde bijeenkomst, waarop het bestuur en de leden met voldoening kunnen terugzien. De voorzitter van de instuif, de heer J v. d Berg. heette aan het begin van de avond de aanwezigen welkom. Hij drong er bij hen op aan om met klachten of wensen bij het bestuur te komen en niet proberen stemming te maken bij andere leden. Hij deelde mee. dat het bestuur weer van plan is om het komende seizoen hard te werken om zo goed mogelijk program ma's samen te stellen. In dit verband wees hij ook op de grote voorberei dingen voor het carnavalsfeest. Na het openingswoord was de daad aan het kwartet Bert Loos. Het programma van de instuif ziet er tot volgend jaar als volgt uit: Op 10 oktober komt de band The Scamps. Op 24 oktober is er een wijnfeest, waarop de Adrijo's voor de muzikale omlijsting zullen zorgen. Op 13 en 14 november is er het traditionele Prin senbal, dat vooraf gaat aan het car navalsfeest. Op 13 november is er een speciale avond voor oud-leden en ou ders van leden. Op 14 november is het Prinsenbal voor de jonge leden. Muzikale medewerking verleent het carnavalsorkest Sint Caecilia. In de maand november is er voorts een bingo-avond, terwijl op 28 novem ber het Sint Nicolaas-bal plaats heeft. Op 12 december wordt het grote Bier feest gehouden, waarbij de grote zaal van het Sint Josephgebouw in een Bierstube veranderd zal zijn. De Bei erse kapel De Alpenjagers zorgen voor de muziek. Op 26 december ten slotte vindt het Kerstbal plaats. Een uitgebreid programma dus voor de instuif-leden, die na zondagavond de weg naar het Sint Josephgebouw best zullen weten te vinden. Het instuif-bestuur is voor het nieuwe seizoen als volgt samengesteld: J. v. d. Berg, voorziter. Th. v. d. Mast, vi- ce-voorzltter; L Bunk, Penningmees ter; mej. A v. d. Vaart, secretaresse;, ledenadministrateur W. v. d. Mast; le den: mej. E. Uiterwijk, F. Lieshout en J. Schut. Steeds meer verenigingen gaan het nut van een goed verzorgd clubblad beseffen. De meeste clubs hebben het vaak heel lang met een simpel sten ciltje gedaan, waarin alleen de aller noodzakelijkste mededingen waren op genomen. De laatste tijd is er ech ter een duidelijke verbetering waar neembaar. Onder de vele verenigin gen, die zich op een „echt" clubblad kunnen beroemen, heeft zich nu ook de chr. sportvereniging „Olympia" ge schaard. Vorige week kwam het eerste Olym- pia-nieuws nieuwe-stijl uit. Een keu rig verzorgd blad met een nieuwe, ge kleurde omslag. Er zijn vier verschil lende omslagontwerpen gemaakt door de heer W. Paans, zelf enthousiast Olympia-lid. Op de omslag van het eerste nieuwe clubblad is een spelmo ment uit een volleybalwedstrijd ge te kend. Een volgende keer zal het de gymnastiek-, wandelafdeling of drum band zijn. Een opmerkelijke verbete ring van het clubblad, waarmee Olym pia in de roos geschoten heeft. Deze vernieuwing past trouwens in het kader van de grote propaganda-aktie, De verkeerspolitie heeft een oude auto van het bouwjaar 1953 in beslagge nomen. waarmee de Iitaliaan I. G aan het rijden was. Aan deze wagen mankeerde zoveel, dat onge lukken niet kunnen uitblijven Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 28.000 stuks in prijzen van t 17.25 tot 18— Middenprijs 1 17,65. Prijs per kg. f 2,80 Donderdagavond begon de kompetitie van de NeVoBo 1965 1966 voor de ho gere klassen van de Afdeling Amers foort. De Soester Volleybal Vereniging moest die avond met twee dames- en een herenteam aantreden om zich met hun tegenstanders te meten. Het tweede damesteam, dat nog slechts één speelster van het vorig seizoen in haar midden had, moest het opnemen tegen Wilhelmina 1. Met 15-10. 15-3 en 15-10 moesten de rood-witte dames in het Amersfoortse team hun meer dere erkennen. Ook het derde damesteam kon het te gen de dames van Olympia 3 niet bol werken Het vernieuwde team van de rood-witten onderging de vuurdoop in de sporthal met 15-6. 15-10 en 15-6. Het tweede herenteam had een betere start in de nieuwe kompetitie want met 15-8. 15-10 en 17-15 toonde het zich de meerdere van Spirit 5 Voor aanstaande donderdag staan voor I Londen De St. Panl's kathedraal omgeven door brandende huizen. Een de S.V.V'ers de volgende wedstrijden beeld na een hevig bombardement tijdens de Slag om Engeland, 25 jaar De burgemeester zal morgen zijn op het programma: i geleden. (Bovenste foto). spreekuur niet houden van 11 tot 12 21.30 uur: S V V. 2-B.G S.V 1 (d i. Grote verwoestingen in de Engelse hoofdstad. Gevolg van een hevig Duits uur, doch van 8 30 tot 9 30 uur. 20.00 uur SVV. 3-VIO.S 3 i dames) bombardement tijdens de Slag om Engeland. (Foto onder). Dat was het dus. Feijenoord en Real Madrid, twee ploegen, die zich tot de beste in Europa mogen rekenen, heb ben elkaar voor het eerst in het be staan van beide verenigingen partij gegeven De premiere zal zowel voet ballers als publiek lang heugen Wat een hoogstaand duel had moeten zijn. dat bij vlagen ook was. eindigde ten slotte in een volsagen chaos, die een aanfluiting is voor de voetbalsport Over oor7aak en aanleiding zal weinig ver schil van mening zijn ..Toen de rechtsback van Real Coen Moulijn zomaar tegen de grond smeet, begon het", zullen velen zeggen. En inderdaad, toen begon het. Maar het was al veel eerder begonnen. Bij het tweede doelpunt van Feijenoord namelijk. De Spanjaarden konden dat niet verkroppen. Zij. spelers van het grote Real Madrid, op een achterstand tegen dit voor hun onbekende Hol landse club ie' Dat kon eenvoudig niet waar zijn Dat zou men in Spanje niet geloven. En daar ligt in feite de oor zaak van de voetbalrel, die niet de eerste was tijdens de wedstrijd om de Europa-cup. die in ons land werd ge- sneeld. Bij D W.S -Fenerbahce was het al net zo. Het is waar. dat het Nederlandse voet bal in het buitenland nog tè onbekend Is om „grote" clubs tot krachtsinspan ningen te brengen. Dat gebeurt pas later in de wedstrijd, als ze tegen een achterstand aankijken of als ze be ginnen te beseffen, dat ze uit een ander vaatje moeten tappen. Tè on bekend nog, ondanks zeer goede am bassadeurs als Fortuna '54, Ajax, D.W.S. en natuurlijk Feijenoord. En toch is datzelfde Nederlandse voetbal, waarop velen zondagsmiddags nega tief commentaar hebben, omdat ze geen ..goede" wedstrijd gezien hebben, echt nog zo slecht niet. We hebben dat afgelopen woensdag weer eens duide lijk kunnen zien. Ook Real Madrid heeft zich vergist. Het grote, onverslaanbare Real Ma drid. De voetballers konden het eigen lijk niet geloven. Wie was het, die de elf van Bernabeu durfde laten verlie zen? Feijenoord ls de naam, en ia Spanje zal men er nog lang met eer bied over praten. Niet door de spelers, want die toonden zich slechte verlie zers. Waarschijnlijk waren ze het ver liezen een beetje ontwend. En om dan tegen zo'n „onbekend" clubje te ver liezen. Overigens is. miins inziens, het onver kwikkelijke einde van deze wedstrijd vooral te wijten geweest aan de lank moedige houding van scheidsrechter Galba De Tsjech, ook rechter in het gewone leven, floot zijn 120ste inter nationale wedstrijd, geloof ik. Het wal niet zijn beste. De heer Galba was scheidsrechter, ze ker. Maar ln de meest letterlijke zttl van het woord: het scheidde recht en onrecht. Daar bleef het bij. Maar dat is niet altijd voldoende. Er moet na eenmaal ook wel eens een vermanend® vinger, een vingerwijzing naar de kleedkamer en een greep naar potlood en boek.ie bij zijn. De heer Galba heeft dat de hele wedstrijd niet ge daan. En dat nu was zijn grootst® fout. Het zou anders waarschijnlijk niet zo gelopen zijn. Nu wil dat geenszins zeggen, dat de Tsjech slecht gefloten heeft, integen deel. Technisch bezien floot hij goed. Maar er is verschil tussen een wed strijd goed fluiten en goed leiden Dat laatste mankeerde er bij de heer Galba aan. Hij was een goed fluitist, maar geen goed leider. Hij was het in feite, die de zaak liet ontsporen. Maar dat begreep hijzelf op het laatste moment ook wel. toen hij de wedstrijd affloot op het moment, dat het nog geen tijd was. Jammer voor de voetbalsport, jammer voor Real Madrid en jammer voor de heer Galba. Nog spijtiger echter voor de duizenden televisiekijkers, die zo graag wat anders hadden willen zien. Feijenoord verdiende een applaus in ieders bewondering. Maar het kwam er niet uit. door het nare slot. KANTMAN. die onder het motto „Op naar het 1000ste lid" tot de jubileum-feestavond in februari 1966 zal worden gehouden. Het bestuur heeft er een wedstrijd element aan gegeven elk lid van Olympia. dat een nieuw lid aanbrengt, ongeacht voor welke afdeling, heeft recht op twee voordelen allereerst krijgt hij of zij een insigne van de vereniging en bovendien kan het be wuste lid deelnemen aan een wed strijd waarin het gaat om één van de vijf fraaie prijzen, die het hoofd bestuur beschikbaar heeft gesteld voor wie de meeste leden aanbrengt De prijzen en insignes zullen op de feest avond worden uitgereikt. Bij de propaganda-stunt behoort ook het fraaie prospectus, dat onlangs is gereed gekomen. Er staan alle bij zonderheden over Olympia in. Voorts zijn er stencils gemaakt met een kort uittreksel uit het prospectus. Op belangrijke plaatsen, zoals het V.V.V-kantoor, en in vergaderzalen zal een biljet worden opgehangen. Ook in kerkelijke bladen zal aandacht aan de aktie van Olympia worden be steed. Olympia ontplooit deze aktiviteiten ln een belangrijke periode die van de jubilea Naast het tien-jarig bestaan van de wandelsportafdeling, viert de vereniging het vijf tien-jarig bestaan van de afdeling gymnastiek In het Olympia-nieuws wordt de af getreden penningmeesteresse, mevrouw Wisse, door het hoofdbestuur hartelijk dank gezegd voor het vele werk. dat zij steeds trouw voor de vereniging heeft verricht. Haar plaats werd in genomen door de nieuwe penning meester -administrateur, de heer D. van Amerongen.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1