lUa^jprpffö 286 diploma-kandidaten legden zaterdag zwemproef af Jemen, een nachtmerrie voor president Nasser uan Weedeslcaal 52 SOFSTFRBFRC Kwart eeuw geleden woedde slag om Engeland :i KraMifls van Knelis ItATIMHIK.S Erkende Auto- <>n Seooterrijseliool *T4 Soesterber£ won van Bilthoven De is op maandag- en vrijdag avond tot 10 uur geopend. Bejaarden «ingen een middagje uit Feestelijke opening van het tumseizoen Ongelukkige nederlaa» \an S.E.t.-zaterdaavoetbal Soesterl)er£ verloor van Rubo Het water eist Jaarlijks veel slacht offers. Ondanks alle propaganda, die er voor het zwemmen gemaakt wordt Vaak begint men er al vroeg mee. op school. Maar er zijn er in ons water rijke land nog te weinig, die kunnen zwemmen Toch wordt er in veel plaat sen in ons land afgezwommen, waarbij de deelnemers een diploma kunnen verdienen. De beginnelingen krijgen diploma A, de meer gevorderden B. en voorts zijn er nog de diploma's C en D. CO Gedipt A.BA.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (02955» li wordt gehaald co gebracht. Zaterdag hebben 286 mensen afge zwommen. Dat ls niet zo opzienbarend, want dat gebeurd tenslotte bijna over al Maar anders wordt het. als er bij die 286 zestien oudere mensen zijn Zestien mensen, die pas op latere leeftijd beseften wat het betekent om te kunnen zwemmen. De twee heren en veertien dames legenden het exa men met succes af. Zij hebben zich, onder de uitstekende leiding van me vrouw M. Kok. veel moeite getroost om de zwemkunst machtig te wor den. De ..oudjes" hebben veel geoefend. Geen moeite was hun teveel. Ze zwom men niet alleen 's avonds, maar kwa men zelfs overdag nog oefenen. Wel een bewijs, dat ze het uitstekend naar hun zin hebben in het water. ..Vaak is het zo. dat oudere mensen denken, dat ze toch niet meer kunnen leren zwemmen, maar dat is helemaal niet zo. Er zijn er genoeg, die op la tere leeftijd pas beginnen. Misschien hebben ze er dan wat meer moeite mee. maar de voldoening van het ge haald te hebben is hun toch meer waard", zegt mevrouw Kok. die grote bewondering heeft voor de prestatie van deze zestien mensen. Voor het doploma A slaagden 146 deel nemers. voor B 68. voor C 44 en voor het diploma D 25. Om één uur zaterdagmiddag gingen de eerste zwemmers het verwarmde water van het wedstrijdbassin (50- meter bad) in Het betekende voor de kandidaten: 50 meter borstzwemmen. 50 meter rugzwemmen en een minuut watertrappelen. De meester harlden er weinig moeite mee. Dat kwam mis schien ook wel door de heerlijke tem peratuur van het water: 21 graden. Degenen, die examen aflegden voor het B-diploma hadden het moeilijker Zij gingen gekleed te water met als op drachten 75 meter schoolslag. 50 meter rugslag. In zwemkleding moesten ze zeven me ter onder water zwemmen. 100 meter schoolslag. 50 meter rugslag en één minuut watertrappelen. De kandidaten voor het C-diploma moesten 25 meter rugcrawl en 25 me ter borstcrawl zwemmen Voorts moes ten ze 200 meter schoolslag zwemmen, twee bordjes opduiken, een rechtstan dige sprong maken, gevoled door een zweefduik en een drenkeling vervoe ren. De D-kandidaten hadden het vanzelf sprekend het moeilijkst Zij moesten 300 meter zwemmen. 50 meter rug- crawl en 50 meter borstcrawl zwem men. een drenkeling vervoeren, tien meter opzwemmen met een bal. ge volgd door een balworp. van de acht bordjes er (in één keer) vier opduiken, een rechtstandige en een zweefsprong maken. Gezien het resultaat hebben de in structeurs en instructrices wel eer van hun werk gehad. Mevrouw Kok leidde de jeugd op voor het A-diploma, de heer Van Cappelleveen de kandidaten voor het B-diploma, terwijl de kandi daten voor het C- en D-diploma door mej Pauw en de heren Schrijvers en Uiterwijk werden opgeleid Mevrouw Kok bemoeide zich ook met de oplei ding van de zestien oudere zwemsters en zwemmers. Gezien de slechte zomer is het aantal afzwemmers dit jaar zeer bevredigend geweest In 1964 waren er weliswaar ongeveer 300 (20 meer dan dit Jaar), maar toen was het weer aanzienlijk beter Het diploma-zwemmen van af- ^-~_r Bibberend van de kou. poseerden de zestien dapperen, die allen voor hun iwemdiploma slaagden, voor onze fotograaf. De in het Soester Natuurbad over bekende mevrouw M. Kok. gelopen zaterdag werd namens de af deling Utrecht van de Kon Ned. Zwem Bond bijgewoond door mevrouw Van As-Kerkmeester. Een lachwekkend moment deed zich voor na afloop van het A- en B-dlplo- mazwemmen. toen ..Dorus" in het wa ter werd gegooid. Dorus was de man, die het A-diploma uitreikte aan Ro nald ten Cate. die vier jaar zijn ui terste best heeft gedaan om dit di ploma te behalen Het. is hem ten slotte gelukt en hij verdiende daardoor een beker, die hem was beloofd door het badpersoneel Dorus kwam Ronald de beker persoonlnk overhandigen Er was ook een briefje bij. waarin stond dat men grote bewondering had voor de prestatie van Ronald, die trouw alle lessen had gevolgd. Na afloop van de uitreiking van de beker aan Ronald, pakte het badnersoneel Dorus heet en smeet hem in het water Tot groot genoegen van Ronald en alle omstanders uiteraard Voordat de eerste kandidaten te wa ter gingen, had de voorzitter van de Stichting Soester Natuurbad, wethou der K de Haan de deelnemers wolkom geheten Hii wenste hun veel succes toe en bracht tevens een woord van dank aan het personeel van het bad en aan de heer W P Hilhorst. lid van de Soester E H B O die het gehele sei zoen op de drukke dagen geheel be langeloos aanwezig was om de gevol gen van ongelukjes te verbinden De ln de E H B O vergrijsde heer Hilhorst ontving uit handen van wethouder De Haan een kistje sigaren. minuten later gevolgd door weer een treffer, die 0-2 betekende. SE C. bleef echter sterker, al had de voorhoede weinig geluk met de scho ten. In de 40ste minuut gelukte het toch te scoren Kramer kreeg een vrije trap te nemen. Van Loon rondde de ze doeltreffend af (1-2). Dit was ook de ruststand. Na de pauze ongeveer hetzelfde beeld SEC. deed het goed. bracht de F A.K -ploeg herhaalde malen ln moei lijkheden. maar de juiste richting van de schoten was zoek. In de 25ste minuut werd eindelijk de meer dan verdiende gelijkmaker ge scoord Het was de snelle rechtsbuiten Stalenhoef, die na een fraaie solo de F A K -doelman het nakijken gaf. 2-2. Tien minuten later hadden de gasten evenwel weer een voorsprong, maar vijf minuten voor tijd bracht de thuisclub de balans voor de derde keer in evenwicht Halfspeler Beijer loste een hard schot, dat de FAK- doelman te machtig bleek 3-3 Toen ledereen zich al bij het gelijke spel had neergelegd, kwam F A K even voor tijd onverwachts aan de (geflatteerde) overwinning, toen de scheidsrechter de bezoekers een straf schop toekende Weliswaar had spil v. d Veer Inderdaad hands gemaakt, maar er was zeker geen sprake van opzet en van een doelrijpe kans voor ie gasten nog minder Uit de straf schop werd het 3-4 en dat werd te vens de eindstand Een Jammerlijke nederlaag voor SEC. dat het in de competitie nog wel tot betere resultaten zal weten te bren- een als het wat meer geluk heeft Bovendien ontbraken twee spelers op het appèl midvoor Sengers en links back Staal De eerste had griep, de tweede was vader geworden Zij wer den overigens niet onverdienstelijk vervangen. toen Soesterberg de competitie als winnaar begon, werd zij thans de ver liezende partij met 2-0 ln een uit wedstrijd tegen Rubo. Al spoedig bleek dat Rubo de sterkste was. wat tot ge volg had dat Rubo na een kwartier de score kon openen (1-0) en tien mi nuten later met een voltreffer weer het doel vond (2-0). In de tweede helft kwamen de aan vallen van weerszijden los. doch de gastheren kregen geen kans meer te scoren. De eindstand werd dus 2-0 Soesterberg heeft de competitie goed ingezet. In haar uitwedstrijd tegen Bilthoven behaalde Soesterberg de zege met 0-6. In 'n prachtig opgezette aan val opende midvoor Hulsman van Soes terberg na een kwartier de score (0-1). tien minuten later gevolgd door Kenter (0-2) Weer tien minuten la ter trof een nenalty tegen Soesterberg geen doel. Drie minuten voor rust verhoogde linksbuiten Veenenkamp de stand tot 0-3. waarmede ook de rust inging. In de tweede helft nam Soes terberg het Initiatief weer goed in handen Dat resulteerde opnieuw ln een doelpunt van midvoor Hulsman (0-4) en een treffer van linksbinnen Borg bracht de stand op 0-5. Tot slot was het rechtsbuiten Grootheest die scoorde (0-6). In deze stand kwam geen verandering meer. Het ziet er nu toch wel naar uit. dat het Arabische woestijnrijk Jemen het kerkhof dreigt te worden van Nassers grootarabisch plan en het wil ons voor komen. dat de begrafenis daarvan niet meer zo veraf is en slechts een kwestie van tijd zal blijken te zijn Het voorspel In september 1962 overleed te Sana. de hoofdstad van het koninkrijk Je men, de despotische heerser van dit rijk de Imam Ahmed. Hij werd op gevolgd door zijn zoon. Mohammed el- Badr die - zo bleek alras - van ander hout was gesnelden dan zijn despoti sche papa De nieuwe vorst stelde, als een van zijn eerste regeringsdaden, de reeds vele jaren ln gevangenschap ver blijvende kolonel Abdallah el-Sallal in in vrijheid, die destijds door zijn va der gevangen was gezet. Abdallah el-Sallal beloonde de daad van zijn koning met ontrouw en ver raad, door zich circa een week later (geholpen en terzijde gestaan door een aantal ontevreden militairen) meester te maken van het gezag. De gebeurtenissen volgden elkaar toen snel op Kolonel Abdallah el-Sallal proclameerde de republiek, bombar deerde zichzelf tot opperbevelhebber van het leger in de rang van maar schalk. wat later tot minister-president en tenslotte tot staatshoofd van de nieuwbakken republiek Jemen. Hij liet het koninklijk paleis in Sana lang durig beschieten en pas toen dit een puinhoop was, maakte hij zijn optre den wereldkundig, veronderstellende dat het wettig staatshoofd, de Imam Mohammed Sl-Badr (thans 40 jaar oud en 190 m lang) onder de brok stukken van zijn paleis bedolven lag. Egyptische hulp Verschillende landen, waaronder Rus land. de Verenigde Staten van Noord- Ajnerika en de Westduitse Bondsrepu bliek. erkenden het nieuwe bewind in Jemen en Abdallal el-Sallal als president. Het nieuwe staatshoofd. 48 jaar oud. hartpatiënt en in het buitenland ver toevend had zich echter in de dood van zijn koning vergist. Deze rebel, die de dood ziet als een scheppen van een vacature zonder benoeming van een opvolger, raakte daardoor in pa niek. temeer toen bleek dat de werke lijke heerser van Jemen, de Imam Mohammed el-Badr. tijdens de be schieting van hPt paleis was ontsnapt en zich had begeven naar de bijna ontoegankelijke berggebieden in het noorden van zijn land. om vandaar uit te pogen zijn gezag te herstellen Abdallah el-Sallal. dit vernemende, wendde zich overijld tot generaal Ga- mal Abd el Nasser. president van Egypte en van de Arabische liga. aan wie hij om hulp verzocht En de heer Nasser. begeesterd als hij is van een groot Arabiscn wereldrijk, zorro daar op een legermacht van zestigduizend man naar Jemen, om „het voortbe staan van de republiek" te waarbor gen. Hij verkeerde op dat tijdstip in de vaste veronderstelling, dat de mi litaire hulp en bijstand aan het repu blikeinse Jemen slechts een kestie van twee tot drie maanden zou zijn De regering te Caïro kwam echter bedrogen uit Meedogenloos De strijd duurde van 1962 tot 1965. drie volle jaren De Egyptische expeditio naire macht, uitgerust met modern T-54 tanks en Mig-19 en -21 straal jagers. de lichte en middelzware bom menwerpers. vochten tegen een pre- mitief Arabisch stamlegertje van 350.000 man onder de persoonlijke lei ding van de doodgewaande vorst van Jemen De koningsgetrouwe Arabieren, step- penvechters bij uitstek, zijn bewapend met kromsabels. verouderde geweren en revolvers, gaan gekleed in burnoes compleet met tulband en rijden op magere steppepaarden Deze krijgers, die veelal iA de nachtelijke uren bliksemsnel en goed gericht hun ge vechtsacties uitvoerden, om daarna ongehinderd naar de bergstreken terug te keren, maakten geen krijgsgevan genen. Overrompelde Egyptische en republikeinse tegenstander werden ter plaatse met de sabel onthoofd, waarna de hoofden op een lange rij in het woestijnzand werden geplaatst. De li chamen der gevallenen bleven onaan geroerd liggen ter waarschuwing voor volgende troepen en verraders.... Van de Egyptische hulptroepen zijn circa 15 000 man gesneuveld. Het woestijnrijk Jemen lijkt een brok ver schroeide aarde, vergeefs omgeploegd met napalm- en brisantbommen van Russische makelij. Een op de drie iederzettlngen in het land is verwoest Het vorstendommetje telde bij het uit breken van de burgeroorlog circa vijf miljoen Inwoners, waarvan er nu reeds meer dan 100.000 zijn omgekomen, ter wijl een andere groep van ca. een half miljoen zielen naar spelonken ln de bergen vluchtte Deze strijd kostte Egypte gemiddeld 1 miljoen dollar per dag geen won der dat Nasser uiteindelijk moest over wegen terug te trekken Iets meer dan een derde deel van Jemen is thans nog in handen van de republikeinen die met behulp van Egyptische tanks de kustgebieden aan de Rode Zee poogden te behouden De Egyptenaren staan echter in feite alleen, daar de Inwoners van het land hen ook in het republi- keindse gedeelte de rug toekeren Pogingen om een georganiseerd repu blikeins teger op te bouwen zijn mis lukt. daar de nieuwe regering haar trawanten slechts kan betalen met papieren geld dat niet door goudre serves wordt gedekt en buiten dit ge bied nergens wordt aangenomen, zulks in tegenstelling met de soldaten van de Imam. die worden betaald raet goe de gangbare munt die afkomstig is van Perzische en van Saoediesche bankinstellingen. In de hoofdstad Sana. die in handen is van het republikeinse bestuur, werd voor enkele weken het hoofdkwartier gevestigd van de nationale verzetsbe weging welke zich ten doel stelt het nieuwe gezag omver te werpen De toestand in dat deel van het land wordt met de dag onoverzichtelijker, terwijl de persoonlijke veiligheid van burgers en vreemdelingen niet meer kan worden gegarandeerd De pogingen van Nasser om met de koning van Jemen tot een vergelijk te komen, liepen eind vorig jaar op niets uit Slechts door de reis naar Canossa te aanvaarden, ln casu Perziê en Saoedie-Arabië beterschap te be loven en terugtrekking van zijn ex- peditieleger voor te stellen, kon de Egyptische president een gesprek over een mogelijke vrede op gang brengen Het zal nog even duren voor de laat ste Egyptische soldaat Jemen heeft verlaten, maar daarna zal er niet zo lang meer over heen gaan voor Imam Mohammed el-Badr weer heer en meester is in zijn gehele koninkrijk en de hoofden van alle verraders zul len prijken aan de waarschuwende staken, welke voor evt. navolgers met republikeinse ideeën voorlopig wel afdoende zullen zijn. De bezoekers van de algemene bejaar densociëteit hebben vrijdagmiddag een uitstapje gemaakt naar Lunteren. De rit ging over Ede langs de Glnkelse heide, waar werd uitgestapt om de aldaar nog enigste schaapskooi te be zichtigen Met eerbied werd stilgestaan bij het monument der parachutisten, waar pps nelegde kransen nog de stille getuigen wa^en van de jaarlijkse her denking van de slag om Arnhem In ..De Lunterse Boer" werd een kopje koffie gedronken en ever gewandeld In het Pinetum. dat een weelde is van allerlei soorten coniferen Daarna gin gmen naar 't Pannekoekenhuls waar eer ieder zich tegoed deed aan een heerlijke pannekoek Honpst vol daan reed het gezelschap huiswaarts Op donderdag 23 september a s wordt een filmmiddag gegeven Een kleur- en klankrijke feestdag is het zaterdag geweest voor de jubile rende vereniging A G A V S dat de eer te beurt viel de jaarlijkse ope- ntngsmars van de Soester gymnastiek verenigingen te mogen organiseren Vol enthousiasme waren de deelnemende verenigingen met hun drumbands om de eerste prijs te behalen, die bestond uit de bronzen medaille, welwillend beschikbaar gesteld door H M de Ko ningin en Z K H Prins Bemhard, als mede uit de wlsselbeker. die men voor goed behouden mocht, daar dit de laatste mars was Groot was de publie ke belangstelling bij de start, maar ook langs de wegen Nooit heeft een land meer in spanning, een stad meer in gevaar verkeerd dan Engeland en Londen in het najaar van 1940. Terwijl op het Europese vasteland de Duitse legers elke tegenstand zonder veel moeite oprolden, leek alleen En geland nog een vuist ter verdediging te kunnen opheffen en dat nog vooral dank zij de natuurlijke hindernis van het Kanaal, dat in de weg lag van de oprukkende Duitse Infanteristen Terwijl de Duitse grondtroepen zich op de maten van het ..Wir fahren ge- gen Engeland" voorbereidden op de overtocht probeerde de Duitse lucht macht het Britse eiland stormrijp te maken Dag ;n dag uit dreunden de motoren van de Duitse bommenwerpers en jachtvliegtuigen boven de Noord zee op weg naar Engeland en Londen. Dit luchtgevecht dat zijn weerga in de nog jonge geschiedenis van de lucht vaart ntet kende zou de geschiedenis Ingaan als de Slag om Engeland". Nog altiid spreekt de strijd de verbeel ding aan De Britten wonnen dit ge vecht ondanks hun numerieke minder heid ln de lucht, hun aanvankelijk verouderde materiaal Maar het ging ten koste van grote offers. Het Engelse Fighter Command verloor 466 jacht vliegtuigen. 231 Britse piloten kwamen om het leven Dit alles in nauwelijks veertien dagen. In die rampzalige maanden van 1940 was de Britse luchtmacht de enige pijler onder de verdediging van En geland. het laatste bolwerk van het vrije Europa In de havens van Nederland. België en Noord-Frankrijk werkten de Duitsers aan hun operatie ..Seelöwe", de voor genomen invasie van Engeland Bijna een half miljoen soldaten stonden gereed om het .Wir fahren" werkelijk heid te maken Het wachten was er de „Luftwaffe" Deze moest de abso lute heerschappij boven de invasie- C Het eerste zaterdagelftal van SEC. is de voetbalcompetitie in de derde klasse van de afdeling Utrecht onge lukkig begonnen. De groen-witten waren de tegenstan der. FAK uit Bilthoven. verreweg het grootste deel van de wedstrijd de baas. maar een paar pech-momenten in de Soester ploeg betekenden ten slotte toch verlies SE C won de toss, waarna zich een aantrekkelijk duel ontspon met S E C. als technisch betere ploeg in de aan val. De groen-wltten hadden echter geen succes. Enkele fraaie schoten verdwenen net naast of over het doel. Het was de Bilthovense ploeg, die na 17 minuten een voorsprong nam, acht Ajje 't ming vraogt mok zeige. dak vol- legende week naor Soes-Zuud gao. Woensdag lster de opening van de Jaorlukse bloeme- tuntoonstellung. Ik bin d'r al een paor keer ewees en ikke mot zeige: merao- kels mooi ls 't. D'r staon meestaai hongderde deur de schooljeugd gekweekte plaante en ver- vaordugde boekette en bloemstukke, een maachtug gezicht. En 't oog wil ok wat. zeige zullie altied dus da komp dan goed uut. Veurugge jaor was ut altled ln Credo, maor noeng is ut bloemenfeest in De Raank. an de Soesderbarreesestraat. Da komp ming meraokels uut. da kan ikke haost wel lopend aaf 't Zitter in dak meer as één keer gao. waant d'r binne altied dinge. die je over 't hoofd ziet En al is da nie zo. dan gaok toch maor een keer ekstrao. waant eerluk. 't ls nraachtug Hoechtum. wat binnp daor altied een meraokels mooje bloeme te zien Zo staon ze bie ming nie ln 't tuuntle en on de venster- baank Noeng vin Ikke één ding altled zo Jaa- mer Da is. datte kindere nie allemaol d'riuu plaante ophaole as de tuntoon- stelllng offeloope ls Ikke weet nie of da In Soes al us beurd ls. maor ikke lees zo vaok berichjes van- Zullie hpbbe d'r nlaante nie oppehaold en noeng staon ze buute te verdrooge of te vurreegene Dus da zal in Soes ok wel us veurkomme En da's meraokels iaamer waant 't blnne vaok mooje plaante al hebbe ze dan ok vaok gin Dries ewonne Ikke zie in die nie offehaolde plaante een brokkie traoglek- gin nries. laot dan maor staon. zulle zullie denke Ikke begriep best. da aal die kingders een pries wille hebbe. maor da gaot noeng eenmaol nie Maor as da dan nie zo is hoeve zullie die plaante nog nie te laote staon. waor of nie** Laote ■mllip dan gewoon zeige- wullie haole dip nlaant nie on eeef maor an Zon- "pglore of an de bejaorde van Groot Fn°-endaal of Braomhaoge. Dan komme tpmlnsfp nog arreges goed terecht. Maor as da ln Sops al us beurd ls. dan zal ut toch dit jaor wel nie zo wpezp Waant rrnene krieet iedereen p™ r>Hes Nie allpmaol eve oToot ne- tuuriuk maor mlt een sneldne blnne pe>r> Vipniphoel Vneders tpvreeie Waant c^plrtipsvprzample is in" zoas da heet. znipp ppn sneldie kneep Hus die zalle H(o nries nip mper dpnVp. As zullie /-ipn man»- Wp] an de nlaant denke. Da soeHw kriege zullie omdatte Fle- »—^nanT'o'-onncr1ng dartng jaor bestaot. tvvp vinH ut meraokels. da die be- c»nnrdP''»o <^(e vin<yd»rp 70 in 't feest lantp rnopHoojp 7>ke zmi die min- s° 'Ulennc' al rteor^eur ln 't zonnetje tt'OIp -pUp Of in de bloempties. maor ^aor 7itf« 71'iiip netuurluk al zoveul in Noeng zal Knelis us een eoeie raod c^pve- as ut in Soes net as in aandere nlaotsp wpI us vonrekomme is. datter vmeeHPfs binne. die d'riuu plaant nie •MhaoHe dan mottut bestuur van de vipraoliaoverenuelne daor wat an Hopn as zuUiP teminste nie weete waor ■niiiie mltal die nlaante heen motte, znllip mottp eewonn reiee: iulllp krjpee ■^itemaol een SDeldlp. maor naas ble 't afha^ip van de Diaante Wedde da zullie alfpgaor komme9 De wethouders De Haan en Hilhorst namen wegens afwezigheid van de burgemeester het défilé af. Op het Dorpsplein werd het défilé af genomen door de wethouders, de he ren De Haan en Hilhorst. De burge meester was tot zijn spijt verhinderd aanwezig te zijn. De jury, had geen gemakkelijke taak om de deel nemende verenigingen te beoordelen op gericht marcheren, de kleding en de totale indruk van de groep. Na lang wikken en wegen werd de eerste prijs, medaille en beker, toegekend aan de Soester Turnclub. tweede werd „Lae- titia" van Soesterberg. derde „Olym- pia". vierde A G A.VS. en vijfde ..Cres cendo" De voorziter van A G.A.V S de heer Esmeijer deelde met een toe passelijk woord de prijzen uit. Des avonds vond op het Dorpsplein het uitgestelde ereconcert met taptoe door de Luchtmachtkapel plaats, onder leiding van majoor Van Diepenbeek, dat door de jubilerende vereniging A G A V S de bevolking van Soester berg werd aangeboden. In hoge mate geboeid werden de luisteraars door de perfectie en schone uitvoering van het programma met tal van bekende mo derne muzieknummers Tot slot de taptoe door de kapel in haar prachtige uniformen, die was als een sprookje. ZATERDAGVOETBAL In tegenstelling met de vorige week, stranden in handen krijgen. Een aan val zou anders onherroepelijk mis lukken. Dat beseften de Duitse gene raals maar al te goed. Vooral eind augustus zag het er naar uit, dat de Duitse opzet zou slagen. Steeds weer opnieuw moesten de Britse jachtvliegers de lucht in om de Duitse invallers te lijf te gaan. Dodelijk ver moeid streden zij hun wanhopige wor steling De Hawker Hurricane was nauwelijks opgewassen tegen de Duit se Focke Wulfs en Messerschmidts. De vurige Spitfires zouden pas later in voldoende hoeveelheden beschikbaar komen. De aanvallende Duitsers had den het vooral gemunt op de Engelse vliegvelden en vliegtuigfabrieken. Waren zij hiermede doorgegaan dan had het er voor Engelnd somber uitge zien. Luchtmaarschalk Lord Dowding. bevel hebber van het Engelse Fighter Com mand. moest eind augustus constate ren, dat de RaF vrijwel aan het eind van zijn krachten was gekomen De redding kwam uit onverwachte hoek. Van de Duitsers zelf. Zij veranderden van tactiek Op 3 september 1940 had in het bezette Den Haag de bespre king plaats, die de uitslag van de „Battle of Britain" zou bepalen. Göring. de opperbevelhebber van de Duitse luchtmacht, ontmoette in de Residentie zijn bevelhebbers Albert Kesselring en Hugo Sperrle Dit waren de commandanten van de Luftflotte 2 en 3. Zij beschikten samen over ongeveer 2500 vliegtuigen - Jagers, bommenwerpers en de gevreesde Stu ka's Deze twee en een halfduizend vliegtuieen vormden de kern van d§ Duitse luchtmacht, welke op Engeland werd gericht. Göring was ongerust geworden. De Fn pelsen jagers schoten de Duitse vliegtuigen uit de lucht ln een ver houding van 1 op 2. Göring beschikte niet over de inlich tingen. die hom konden vertellen, dat de RAF er zo slecht aan toe was. Vol gens hem wees niets op een snelle nederlaae van de Engelse luchtmacht boven het Kanaal en Zuid-Engeland. Hii wilde een wijziping van de tactiek. Niet de Envelse vliegtuigen en lucht machtsinstallaties maar de Engelse steden - vooral Londen - moesten de eerste doelwitten voor de Duitse vlieg tuigen worden Vooral Sperrle schijnt zich nogal tegen deze verandering te hebben verzet Tevergeefs Er was een week tevoren iets eenasseerd. dat Gö- rinp (met achter 7ich Hitier) vastbe sloten had gemaakt. De Engelsen hadden Berlijn gebombar deerd' De Duitsers hadden het zelf - per vergissing - uitgelokt. Op 24 au gustus had een eskader Duitse bom menwerpers door een navigatiefout bommen laten vallen op Londen Een dag later stuurden de Engelsen een groep bombardementsvliegtuigen naar Berlijn. Vooral het bombardement van hun hoofdstad wilden de Duitsers wre ken. De .Blitz" tecren Londen begon op 7 september Meer dan vijftig dagen en nachten achtereen zou de Britse hoofdstad telkens door gemiddeld 200 bommenwerpers worden aangevallen. Ten koste van twintigduizend doden. De verandering van tactiek gaf de RAF de nodige adempauze. De En gelse piloten kregen hulp van de ra darstations, de radiogevechtsleiding fungeerde veei beter. Het hoogtepunt van de luchtoorlog viel op 15 septem ber. Dat was de dag. waarop de be slissing viel. Aan de overkant van het Kanaal formeerde de Duitse lucht macht een groot aantal eskaders voor een grote aanval op Londen. De En gelse Group nummer 11 en Group nummer 12 verzamelden zich boven Zuid-Engeland om de Duitse aanvals golven op te vangen. Een eskader van 60 Spitfires werd boven Londen in re serve gehouden Het resultaat van de overwinning voor de Engelsen. Meer dan vijftig Duitse jagers en bommen werpers werden neergeschoten tijdens de luchtgevechten, welke uren hebben geduurd. Dit was niet het belangrijk ste. Neen. vrijwel geen enkel Duits vliegtuig slaagde er in Londen te be reiken. Het Engelse overwicht in de lucht was voorgoed bevestigd. De Duite sers zagen dat in Operatie „Seelöwe'* werd afgelast De moed van enkelen had Engeland gered. Kantoorbedien den. infanteristen, handwerkslieden, allen beneden de twintig, die in korte tijd tot vlieger waren omgeschoold, hadden door hun doorzettingsvermo gen de Slag om Engeland gewonnen. De Duitse bombardementen zouden nog maanden doorgaan maar nooit meer zou het hakenkruis de lucht bo ven Engeland beheersen.

Soester Courant | 1965 | | pagina 5