m De Franse eigenzinnigheid H~r Wereldvrede aan zijden draad Roofoverval te Soesterberg Het oog gericht op bezinning Vrijdag 17 september 1905 1 le jaargang ho. 70 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnreau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Telefoon 2560 - Postgiro 120156 Bromfietser reed door ^.ujeetflde wijóUeid Afscheidsavond van Mej. C. E. Jolles Benzinepomphoudster neergeslagen Buit f 300,- Soesterbergse vliegers leiden Amerikanen in vliegwedstrijd Brandweer bluste motorrijwiel Patria (Zeist) op bezoek bij S.E.C.-junioren A S.P.S.V. en B.D.C.-handbal Gireren van abonnementsgeld Vleesverkoop SOESTER1 OORANT Abonn. p. kwart, f 2 50 - per post f 3. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. De Franse president, generaal De Gaulle, heeft „neen" gezegd tegen elke vorm van supra-nationaal beleid in een gemeenschappelijke organisatie. Hij wenst het belang van Frankrijk niet ondergeschikt te maken aan het door verdragsgenoten gezamenlijk op te stel len beleid, zonder dat Frankrijk daar in het laatste en beslissende woord heeft Generaal De Gaulle gaat nog altijd uit van de oude principes van volle dige nationale zelfstandigheid, van vol ledig nationaal eigenbelang. Samen werking met andere landen alleen voor zover deze zich willen richten naar en rekening houden met de Franse belan gen. De generaal denkt niet aan „ge ven en nemen" en desavoueert daar voor alle door vroegere Franse rege ringen aangegane afspraken en ver plichtingen. Hij wantrouwt iedere su- pra-nationale samenwerking en daar mede dus de partners in die samenwer king. Het is de typische instelling van een dictatoriale leider en van de eenzaam wordende oudere man. die wantrouwig wordt tegen door anderen geopperde vernieuwingen, die vreemd zijn aan de denkwijze waarin hij opgroeide. Hij is zo gevangen in zijn eigenzinnige idee- en, dat hij niet beseft hoe hij anderen hiermede van zich en van Frankrijk vervreemdt, waardoor hij. met zijn land. hoe langer hoe eenzamer komt te staan. De generaal staart zich dood op de oude glorie van Frankrijk en wil die herstellen door een volkomen zelfstan dige politiek te voeren, zelfs wanneer hij daarmede zijn naaste bondgeno ten voor het hoofd stoot. Hij handelt alsof de wereld nog precies zo is als veertig jaar geleden, terwijl er aller wegen naar samenwerking in grotere concentratie wordt gestreefd. De opvattingen van de Franse presi dent blokkeren een verdere politieke eenwording in west-Europa en in het gehele westen. We weten nu, dat daar geen verandering in zal komen zo lang Charles de Gaulle zijn haast dictato riale macht in Frankrijk kan uitoefe nen. Wanneer de Fransen in hem niet de vaderfiguur zagen, die het land van de verwarring en de onbekwaamheid heeft gered, dan zou er een kans zijn, dat hij in november niet werd herko zen, want er zijn voldoende Fransen die het belang inzien van het voeren van een moderner politiek. Maar die kans zien we nog niet. temeer daar de tegenstanders wederom geen geza menlijk front weten te vormen. De Europese gemeenschappelijke markt zal het nü (voorlopig) zonder een ge meenschappelijke politiek moeten stel len. Dat betekent automatisch ook een stilstand in de verdere ontwikkeling, van welke stilstand landen buiten de gemeenschap de vruchten zullen pluk ken. Maar niets is voor eeuwig, zo ook dit niet. Aan het al te vaderlijke regiem van Charles de Gaulle komt ook eenmaal een eind. De economische belangen van Frankrijk zullen een steeds sterker woordje gaan meespre ken. Het zelfde geldt ten aanzien van de samenwerking in de N.A.V.O. Het ge meenschappelijk opperbevel daarvan heeft naar De Gaulle's smaakt te veel bevoegdheden. Ook daarin wil hij dus verandering, al heeft hij nog niet te kennen gegeven hoe. Maar wanneer zo'n opperbevel afhankelijk wordt van de regeringen der bondgenootschap pelijke landen, dan blijft er van de militaire daadkracl# niet veel over Dan zal men, als puntje bij paaltje komt. altijd te laat zijn met het ne men van beslissingen en boekt men reeds een nederlaag aleer er nog een oorlog is uitgebroken. De Franse politiek brengt ook de Duit se bondsrepubliek in een uiterst moei lijk parket. Het versterkt de krachten daar die aandringen op meer samen- Een op de Inslngerstraat rijdende bromfietser reed tegen de aldaar ge parkeerde auto van G. V. alhier. De onbekende bromfietser kwam te vallen maar reed met grote spoed weg. De auto werd aan de linkerzijde erg be schadigd. De Zweden hebben hét gevonden: Daar is het geen „mejuffrouw" meer. Maar alles met en zonder rokken. En al of niet in d'echt betrokken, Is voortaan slechts mevrouw-meneer. Voorbij is de discriminatie Van het geslacht, dat toch al zwak En in de liefde onervaren. Geen geld of goed of levensjaren In Amor of trawanten stak. Gaat dat de grote mode worden En slaat het over naar ons land, Dan kunnen hier de scherpste oren Niet meer uit een begroeting horen: Geniet zij reeds de huwelijksband? Dat heeft zijn voor en ook zijn tegen. Wiens oog op huwen is gericht. Die passé heel goed op zijn tellen. Hij zoekt slechts troost bij vrijgezellen Op een congres als Grevenbicht. Dan wordt voortaan de jongedame Ook zonder man ineens mevrouw: Wannéér zou zij daarmee gebaat zijn Zou dertig jaren al te laat zijn Of vijf en twintig nog te gauw? Laat zij het eens één jaar proberen, Ik wed dat het systeem niet faalt Zodra de fiscus mee gaat werken. En de belasting haar laat merken Dat zij ook als „getrouwd" betaalt! JAAP MIJDERWIJK werking met Rusland en oost-Europa. En dat allemaal ter meerdere glorieuze zelfstandigheid van Frankrijk. Een glorie die dan echter slechts voor dit moment geldt en te zijner tijd door de feiten zal worden achterhaald en neergehaald, in welke neergang het gehele westen dan moet delen. De voorgangster van de Vereniging van Vrijzinnig Godsdienstigen (Ned. Prof Bond), mej. C. E. Jolles, nam zondag 5 september reeds afscheid in de kerk aan de Rembrandtlaan. Zij wordt opgevolgd door ds Leerink uit Beverwijk, die as zondagmorgen, om 10 uur. zijn intrede zal doen. De gemeenteleden namen dinsdag avond in Religie en Kunst op treffende wijze afscheid van hun voorgangster. Het kerkgebouw was tot de laatste plaats bezet, toen de voorzitter, de heer J L van Dommelen het wel komstwoord sprak. Hij bedankte mej. Jolles voor haar vele werk. zowel voor de kerk als voor de gezinnen Wij zullen u node missen, zei spreker. Hij wilde mej. Jolles maar niet zo la ten vertrekken en bood haar als aan denken een gouden armband aan. als mede een bandrecorder en een gemak kelijke stoel, dit alles namens het be stuur. De gemeenteleden en oud-leden wilden niet achter blijven en de voorzitter van het afseheidscomité. de heer G. Kruijff bood een enveloppe met geld aan. Zij kreeg permissie de enveloppe te openen en tot haar verbazing be vatte deze een bankbiljet van duizend gulden. Ontdaan zei mej Jolles, dat kan ik niet aanvaarden en daarom schenk ik dit bedrag aan het bestuur voor een nieuwe preekstoel in de kerk, die hoog nodig is. Ik hoop. dat mijn opvolger daar dankbaar voor zal zijn. Ik zal het zelf ook zijn. als de preekstoel in gebruik zal worden genomen Mevrouw Feikema uit Amersfoort voer de daarna het woord namens de Rem -i m m **ss55 Zandvoort. Terwijl de late badgasten nog van het fraaie nazomerweer profiteerden, lieten strandexploitanten hun spullen weghalen. Het badseizoen, voor zover hiervan dit jaar sprake was, is voorbij. Ger. Gemeente uit Amersfoort. Als dank voor de prettige samenwerking schonk zij mej Jolles een grammo foonplaat. Vier kinderen van de zondagschool boden mej. Jolles bloemen aan en zegden een gedicht op. dat tot onder werp had de verrichtingen en de leer wijze van mej. Jolles in de zondag school. Tot slot volgde een gezellig samenzijn met koffie en gebak. Na afloop van de indrukwekkende bijeenkomst, na men de aanwezigen afscheid van mej. Jolles. Volgens berichten uit Pakistan is In dia in het gebied van Lahore op grote schaal teruggeslagen en kunnen de gevechten in dat gebied het grootste gewapende treffen worden genoemd sinds de tweede wereldoorlog. Dit betekent dat de beide landen in staat van oorlog verkeren en wat ernstiger is, als deze gevechten zo voort worden gezet zal dat voor beide partijen de ondergang betekenen Het belangrijkste feit waarop deze voor spelling berust is, dat beide landen volop in een ontwikkelingsperiode ver keren met vanzelfsprekend een zwakke economie die de lasten van een oorlog niet kan dragen. Een andere oorzaak is dat zowel India als Pakistan te kampen hebben met vrij wat interne spanningen tussen diverse groepen in de natie. Toch kunnen de Pakistaanse succes sen wat bedrieglijk zijn, want hoewel het moreel van de Pakistaanse troepen kennelijk hoog is en waarschijnlijk door de successen nog wat versterkt, in materieel opzicht en in getalssterkte zijn ze de mindere van de Indiase troe- troepen Alleen de wapens van de Paki stani zijn wat moderner, want alleen de VS. waren hun leverancier. India heeft aanzienlijk meer wapens, maar het is een samenraapsel van Brits, Amerikaans, Frans en Russisch fabri kaat. Een zijden draadje Voor Groot-Brittanië is dit de eerste oorlog binnen het gemenebest en het kan er zich niet buiten houden, al kan het evenmin een partij kiezen zonder de ander feitelijk te dwingen het ge menebest te verlaten Ook voor Ame rika en Rusland is dit een moeilijke kwestie, want noch Rusland, noch Amerika hebben veel lust ook dit schiereiland tot een terrein van hun politiek duel te maken. China denkt gr echter anders over en het heeft zich geschaard aan de Pakistaanse kant. De grondoorzaak van dit geschil ligt niet in de politiek, doch in de religie. De strijd gaat tussen de Hindoes (In dia) en de mohammedanen (Paki stan). Het grootste gevaar schuilt nu in de omstandigheid dat rood-China zich met het conflict is gaan bemoei en, waar vooral de V.S. zich zorgen over maken. Als gevolg zal de westelijke wereld naar de zijde van India worden ge drongen en daardoor komt het voort bestaan van de wereldvrede aan een zijden draadje te hangen. De 37-jarige mevrouw De Ruiter, benzinepomphoudster aan de Ra- demakerstraat te Soesterberg, die reeds vele tegenslagen in haar le ven heeft moeten incasseren, werd hedennacht wederom het slacht offer van bruut geweld. Een tiental jaren geleden reed, ten gevolge van een ongeval, een grote vrachtwagen haar zaak tot een grote puinhoop. Zij werd de dupe van het touwtrekken van de verzeke ringsmaatschappijen over de schuldvraag en de puinhoop ontsierde jaren lang het dorpscentrum van Soesterberg. Kortgeleden werd de ruïne eerst opgeruimd. Thans exploiteert zij weer een benzinestation aan de Rademaker- straat en nimmer zal zij het voor mogelijk gehouden hebben dat zij, in dit drukke centrum van Soesterberg, eens het lot zou moeten delen van zovele pompbedienden in de laatste jaren, die regelmatig het slachtoffer worden van roofovervallen. Hedennacht, te ongeveer 1 uur. sloot zij het benzinestation en borg de dagontvangsten, welke zich in een gledkistje bevonden, alsmede een groot aantal Ameri kaanse benzinebonnen in een weekendtas. De benzinebonnen, afkom stig van de te Soesterberg gelegerde Amerikaanse militairen waren opgeborgen in een sigarenkistje. Mevrouw De Ruiter woont op de Moerbessenweg en begaf zich te voet van haar pompstation via de Kampweg naar haar woning. Op het voetpad van de Kampweg werd zij opgewacht door een man, die zich in het struikgewas had verscholen. Toen zij met de week endtas passeerde wierp de onverlaat haar plotseling een jas over het hoofd, sloeg haar met een hard voorwerp op het hoofd met de be doeling haar groggy te slaan. Er ontstond een worsteling waarbij mevrouw De Ruiter zich de tas voelde ontrukken, waarna de onbe kende in het nachtelijk duister verdween. Mevr. De Ruiter liep bij deze worsteling enige bloedende hoofd wonden op. Buren en omwonenden sloegen direkt alarm en brachten het slachtoffer naar de dokter, die haar de eerste hulp verleende. Onder aanvoering van hoofdinspecteur H. G. Scholtmeijer werd on middellijk een uitgebreid onderzoek ingesteld, waarbij ook een speur hond van de rijkspolitie werd ingeschakeld onder leiding van de rijksspeurhondgeleider De Breeijen. Vele uren werden er aan deze nachtelijke speurtocht besteeds, echter voorlopig zonder resultaat. De Franse president De Gaulle ls ei genlijk een buitenbeentje in de Euro pese politiek. Het is alom bekend, dat de grijze staatsman lang niet altijd dezelfde ideeën heeft als de andere Europese landenvooral met betrek- kine tot de E E G. verschilt de generaal vaak van inzicht met andere partners. Nu is De Gaulle niet meer één van de jongsten en in het algemeen mag men van hem dan ook niet verwachten, dat hij bijzónder toegankelijk is voor nieuwe denkbeelden en nieuwe plan nen in nieuwe tiiden Maar dat wil geenszins zeggen, dat de Franse presi dent alle vernieuwingen dan maar langs zich (en Frankrijk!) heen moet laten gaanzoals de laatste tijd nogal eens gebeurt. De Gaulle heeft er vaak niet voldoende aan om na zo'n „nee-zeggertje" het waarom uit te leggen Meestal knoopt hij er een persconferentie aan vast. Daaron mogen journalisten hem vra gen stellen, maar ze moeten wel van te voren schriftelijk bij de generaal ziin ingediend. Het is ook helemaal niet zeker, dat hij ze allemaal be antwoorden zal. want hij kiest uit welke hem het beste lijken en uitko men De vragerstellers hebben dus op de persconferentie zelf niets te zeggen; ze mogen alleen maar luisteren Nu is het w?l zo. dat De Gaulle vaak met verrassende antwoorden komt. Zo verrasend soms. dat zijn ministers verbaasd ziin over hetgeen hij over een bepaalde kwestie zegt. Op de laatstgehouden persconferentie van vorige week heeft de Gaulle ove rigens weining opzienbarende dingen gezegd Hij praatte over de agrarische sector, maar de kritische toehoorder zal het opgevallen zijn. dat het zwaar te punt van De Gaulles rede lag op de conomische en maatschappelijke ontwikkeling Hii wil voor alles de in dustriële ontwikkeling stimuleren. Im mers. hij wil Frankrijk gelijkwaardig lat enworden aan industriële landen als Duitsland, Engeland enz. De Franse president heeft op die laat ste persconferentie nog eens duide lijk naar voren laten komen, dat hij Franse superioriteit en souvereiniteit wenst binnen de E.E.G. Hij heeft al zijn eerder geuite nijdige opmerkingen (en vooral aanmerkingen) nog eens herhaald. In wezen zat er wat dat be treft weinig nieuws in. Het blijkt uit de woorden van De Gaulle. dat hij niet van plan is. zich door iemand van zijn (verouderde) denkbeelden te laten afbrengen. Ook niet al zou het de ondergang van Frankrijk betekenen. Het is echter zo, dat men in de andere E.E.G.-landen het been zal moeten stijf houden. Toe geven mag er dit keer niet bij zijn. Het is immers 20. dat Frankrijk niet zonder meer de E.EG.-ver dra gen kan schenden, waaronder Franse ministers hun handtekening hebben gezet. Als De Gaulle dat desondanks doet. hoeft hij niet meer te rekenen op veel steun van de andere landen. En de gedachte daaraan zal hem nog wel eens doen bezinnen, eer hij begint! KANTMAN. Een gevechtsleidingsgroep van de ko ninklijke Luchtmacht te Soesterberg vliegt over enkele dagen naar de Ver enigde Staten om daar met vier vlie gers en vier F 102 Delta Daggers van het op Soesterberg gestationeerde 32e luchtverdedigingssquadron van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten deel te nemen aan de jaarlijkse luchtverde digingswedstrijd van de Amerikaanse luchtmacht. Deze William Teil-compe titie wordt van 1 tot 9 oktober op de basis Tvndall in Florida gehouden. Alleen de vliegers van het 32ste soua- dron zullen tijdens de wedstrijden worden geleid door niet-Amerikaanse gevechtsleiders. Het gevechtsleidings- team van de koninklijke luchtmacht zal bestaan uit kapitein T. C. J. Bakker, de eerste luitenants J J Da- moiseaux en J W. Arnolds en de ser geants eerste klasse K H de Jager en J. W J. Spitters. Van het 32ste squadron zullen zes Delta Daggers van Soesterberg naar de Verenigde Staten worden overgevlogen via Prestwick. Keflavik (IJsland). Son- dre Stroemfjord (Groenland), Goose Bay (Labrador) naar een basis in Tex as waar tot 25 september de laatste oefeningen ter voorbereiding worden gehouden. Als eerste vliegers in de wedstrijd zijn aangewezen de in ons land woonach tige Amerikanse kapiteit-vlieger Ro- Dert L. Stirm, Erwin P Walleker, Ge- -ard de la Cruz en Victor F. Lucas jr. Twee reserve-vliegers zullen het team vergezellen. Koningin Ingrid van Denemarken begroet met een hartelijke kus haar doch ter, Koningin Anne-Marie van Griekenland, bij de aankomst van de Deense vorstin op het vliegveld van Athene. Koningin Anne-Marie draagt haar dochtertje, kroonprinses Alexia, op de arm. Hedenochtend, te ongeveer 7 uur. wilde een zoon van kruidenier Vreman. wo nende aan de Kerkstraat, zijn motor rijwiel starten om zich naar zijn werk te begeven. Hierbij vloog de motor in brand. Pogingen om te blussen waren vruchteloos, waarom men de brand weer waarschuwde. De brandweer blus te. maar het motorrijwiel was helaas totaal vernield. S.E.C.-junioren A zal zaterdag in de I thuiswedstrijd tegen het Zeister Patria moeten bewijzen, dat de flinke over winningen op resp. B.V.C. en C.D.N. geen uitschieters zijn geweest. Door deze resultaten is S.E.C A een gevrees de tegenstander geworden in de C-af- deling van de regionale competitie, zo-1 dat het op meer tegenstand zal kun nen rekenen. Desondanks rekenen we op een Soester zege, die zeker een feit is als de voorhoede weer even schot- vaardig is als in de twee voorgaande wedstrijden en de achterhoede het doel voor Kamphorst voldoende zal afscher men. De opstelling van junioren A luidt: doel Kamphorst; achter Huizinga en v. d. Hoed; midden Veenendaal. Dor- restein en Bosman, voor Drost. Van Boeij, De Jong, Hardeman en v. d. Brakel. De Soester Politie Sport Vereniging en BD.C.-handbal hebben gister avond hun jaarvergadering gehouden. In ons nummer van dinsdag a.s. zullen wij een verslag van beide vergade ringen plaatsen. f 2.50 voor Soest, Soestduinen en Soesterberg en f 3.00 voor andere gemeenten. Zij, die voor het nieuwe kwar taal het abonnementsgeld voor de Soester Courant willen gi reren, verzoeken wij dit zó vroegtijdig te doen, dat de overschrijving voor de eerste dag van het nieuwe kwartaal in ons bezit is. Bij latere over schrijving kunnen wij niet voorkomen dat toch nog een kwitantie wordt aangeboden, daar de kwitanties dan in het bezit zijn van de incasseerders. Daar door meerdere abonnee's voor het derde kwartaal een bedrag van f 2.40 werd gegi reerd, wijzen wij er nog eens op, dat met ingang van 1 juli j.1. het abonnement voor Soest Soestduinen en Soesterberg werd gebracht van f 2.40 op f 2.50 en voor andere gemeen ten op f 3. Morgenochtend, 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats voor de nummers 1 tot en met 65 van de grijze kaarten en 1 tot en met 50 en 201 tot en met 236 van de gele kaarten „Ik schenk wel even koffie in. want dat zal wel even duren".

Soester Courant | 1965 | | pagina 1