FaTaS^a3l Raadszaal wordt niet vergroot Situatie Soesterbergsestraat kwam uitvoerig ter sprake Kasjmir erfenis van haast „VAN BUUREN" V.V.V.-nieuws Voor al uw FOTO-OPDRACHTFIN GARAGE STAM D00RSMEREN GARAGE BOSBOOM van llleedeslcaal 52 MET RAAD EN DAAD Voor a! uw RIJBEWIJZEN Auto- en Scooterrijseliool ATTENTIE Als eerste kennismaking GRATIS ttonault iloalor Klaar terwijl U wacht BEVEROE SMEERSTATIO* In de wordt uw was twee keer en en vii gespoeld gewassen en vier keer Kath. Vrouwengilde Geparkeerde auto aangereden GEMEENTERAADSVERGADERING De gemeenteraadsvergadering van woensdagavond kenmerkte zich door soms nogal langdurige discussies. De bijeenkomst werd geleid door de bur gemeester, mr. S P. baron Bentinck. De volgende agendapunten kwamen in behandeling: 1. Vaststelling van de notulen van de vergaderingen, gehouden op 14 juli en 11 augustus 1965. Conform besloten 2. Ingekomen stukken. a. Schrijven d.d. 8 maart 1965 van be woners van de Korte Brinkweg inzake het rooien van bomen langs de Korte Brinkweg, met voorstel te berichten conform het schrijven van burgemees ter en wethouders. De VOORZITTER zei met betrekking tot dit schrijven, dat de bomen kunnen worden ingekort, waardoor kan worden voorkomen, dat de bomen in de zo mermaanden katoenpluis loslaten, dat voor de bewoners een overlast bete kent. naar Eikenlaan 1 - Telefoon 4685 Soest Onze wagens zijn all-risk verzekerd EéN RIJLES (60 min.) en EéN THEORIELES (120 min.) De heer J. H. HOM (K.V.P.) zei het beter te vinden, de bomen om de an dere te rooien Anders zijn we over een paar jaar weer net zover, meende hij. De VOORZITTER zei evenwel, dat hij het beter acht de dikste en zwaar ste takken te verwijderen. Als we bo men gaan rooien, zijn we die kwijt, antwoordde hij Conform besloten b. Schrijven d.d. 3 september 1965 van burgemeester en wethouders inzake toepassing van de ..Zoneverordening Hinderwet", met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. c Koninklijk Besluit van 21 juli 1965, nr. 5. inzake het streekplan Utrechtse Heuvelrug, met voorstel dit stuk voor kennigeving aan te nemen. Conform besloten d. Schrijven d.d. 21 augustus 1965 van de heer J. K. de Bruin inzake het tracé van een weg over de Eng en het ant woord van ons college met voorstel deze beide stukken voor kennisgeving aan te nemen. Volgens de heer J. K. DE BRUIN «V.V.D.) was het antwoord van B en W op zijn brief behandeld in de be treffende commissie. B. en W zijn ech ter niet van plan het schrijven van 15 oktober 1962 inzake het tracé aan de bewoners en/of eigenaren van de op stallen en 'of grond endie bij dit tracé betrokken waren in te trekken, omdat dit niet op hun weg ligt. Wethouder A. P HILHORST (K.V.P.) zegt, dat in het antwoord aan de heer De Bruin een en ander duidelijk is uiteengezet. De heer DE BRUIN meent te weten, dat de betreffende brief zoek is. De VOORZITTER antwoordt, dat dit niet het gevaf isde brief is vernie tigd. Dat gebeurde, omdat de brief op zich zelf bekeken is Daarna is het schrij ven opgeruimd. Dit betekent geens zins, dat het niet zakelijk was, maar PHILIPS SPECIAALZAAK De abonnementsvoorstelllngen in Baarn. waarheen ook vele Soester to neelliefhebbers trokken, zijn wegens diverse moeilijkheden stop gezet Wij zouden de teleurgestelde groep, die ge rekend had op een aangename winter- onderbreking, willen wijzen op onze bus-concerten. Zij. die de twee jaar, dat deze cyclus door ons werd verzorgd, hebber, mee gedaan, kunnen vertellen hoe zij ge noten hebben. Dat is dan ook de reden, dat wij dit jaar weer druk bezig zijn met de verkoop van de abonnementen. Voor hen. wier kaarten wij reserveer den, geldt: haalt u ze spoedig bij ons af Het eerste concert is al op donder dag 7 october. Vóór eind september moet alles afgewikkeld zijn. Wij krij gen op diverse goede punten in de zaal plaatskeuze. Verder wijzen wij u nog eens op de artistieke fotografie van onze expo sant Fred Schilder, die u steeds weer nieuw werk laat zien. Nee. jonge dames en heren, niet al leen in het spiegelend glas kijken naar de eigen coiffure, maar let eens op de originele wijze, waarop de fotograaf zijn onderwerp neemt. Wie zelf met het ..kiek-kastje" experimenteert, zal zeker niet voorbij gaan aan deze kunstzinnige vitrine. het is gebeurd op advies van Gedepu teerde Staten. De heer DE BRUIN stelde vervolgens de vraag of het college de brief hand haven zal. Wethouder K. DE HAAN (P.v.d.A.) mengt zich in de discussie. Hij vraagt zich af waarom de heer De Bruin zijn vraag heeft ingezonden, als hij toch wist. dat de brief vernietigd was. De heer DE BRUIN antwoordt, dat hij graag het oordeel over de inhoud van deze brief had willen vernemen. Conform het voorstel wordt besloten, e Besluit van gedeputeerde staten te Utrecht d.d 21 juli 1965. 3e afdeling nr. 511 B'1917, waarbij goedkeuring is onthouden aan het raadsbesluit van 17 februari 1965. afd I, nr 3582 in zake de verkoop van een stuk grond nabij de Van Weerden Poelmanweg, met voorstel dit schrijven voor kennis geving aan te nemen. Conform besloten. f Schrijven d.d. 4 september 1965 van T Rietveld. Inzake verhaalde kosten wegens verrichte werkzaamheden aan de woning Gr. van Prlnstererstraat 2 bis, met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. g Schrijven d.d. 7 juli 1965 van gede puteerde staten inzake vaststelling jaarwedde wethouders met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten h. Controle-rapporten van het Cen traal Bureau voor Verificatie en Fi nanciële Adviezen der Vereniging van Nederlandse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. i Schrijven d.d. 25 juli 1965 van A H L. Koning. Thorbeckestraat 12, alhier, inzake het parkeren in de Thorbecke straat, met voorstel dit schrijven in handen te stellen van burgemeester en wethouders ter afdoening. Conform besloten. 3. Verdeling van de raad in 2 afde lingen. Aldus geschiedde. 4. Voorstel tot aankoop van: a. grond gelegen aan de Kerkdwars- straat van R. C T van 't Klooster: b grond met de onbewoonbaarver- klaarde woningen Sterrenbergweg 6 en 8 van C. P Duin: c. grond met de woning Klaarwaterweg 4a van G H Kok: d. grond aan de Soesterbergsestraat van A. G. C. Beuken; e. grond gelegen aan de Soesterberg sestraat van G J. Wessels; f grond gelegen aan de Ferdinand Huycklaan hoek Peter van den Bree- merweg van P. G Wantenaar; g. grond gelegen aan de Soesterbergse straat van J P. Riksen; Mevr S M POLET-MUSLER (P.v.d.A.) zegt. dat het voor de winkeliers op het voorste gedeelte van de Soesterbergse straat een strop betekent, nu het ver keer uit de richting Soest-Zuid is om gelegd over de Eikenlaan. Zij veron derstelt, dat het nog wel enige tijd zal duren, voordat de gemeente alle percelen grond in haar bezit heeft. Ook de heer A. S. WESTRA V.V.D. V is die mening toegedaan Hij vindt het uit een oogpunt van verkeersveiligheid beter als op het bewuste gedeelte eenrichtingsverkeer geldt. Wethouder HILHORST (K.V.P.) zegt in zijn antwoord, dat er bewoners zijn, die hun gTond niet willen verkopen Volgens hem moet de gemeente deze zaak anders aanpakken om de beno digde grond aan te kopen. Zijns in ziens behoeft de verkeersomlegging geen gevaar op te leveren op het eer der genoemde gedeelte van de Eiken laan. lopende van de Soesterbergse straat naar de Birkstraat De heer HOM (K.V.P.) is voorstander van een minnelijke schikking Hij dringt er bij het college op aan deze ook inderdaad proberen te bereiken met de betrokken eigenaren. Hem ligt de kwestie-Lubbers nog vers in het geheugen en hij zou het betreuren als er in dit geval weer zoiets ontstaan zou. Conform besloten h. grond gelegen aan de Eigendomweg van A Luyben; Conform besloten. grond gelegen aan de Soesterberg sestraat van mevrouw A. Wansteeke- Conform besloten, v. d Veen. Conform besloten. j. grond gelegen nabij de Lange Brink weg van H Logtenstijn c.s.: k. grond gelegen aan de Maatweg van F. A. Kuijper; 1. grond gelegen aan de Maatweg van W. Lensing c.s.; m. grond gelegen aan de Laanstraat van C. G. Sakkers; n. grond gelegen aan de Laanstraat van B Jansen; o. grond gelegen aan de Nieuweweg van A. A Roest; o. grond gelegen aan de Beckeringh- straat van G. P. de Ruijgt. Alle grondaankopen worden goedge keurd. 5. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het aanbrengen van een naam op de openbare kleuter school aan de Albert Cuyplaan. Conform besloten. 6. Voorstel tot het verlenen van een zakelijk recht aan de NV. P.U.E.M. voor het leggen van twee hoogspan- inngskabels. Conform besloten 7. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor verbetering van het kruispunt Heideweg'Esdoornlaan/ Plasweg/Larixlaan De heer D. J. P ORANJE (V.V.D) zegt de situatie ter plaatse niet juist te vinden. De Heideweg is de voor naamste weg. daar gaat het meeste verkeer over. Vooral 's zondags en 's zaterdags, wanneer veel mensen de Utrechtse Heuvelrug-route volgen Ook als er een voetbalwedstrijd begint of geëindigd is, is het er druk Een kruis punt Heideweg-Plasweg zou meer in de lijn liggen, maar de heer Oranje gaf onmiddellijk toe geen verkeersdes- kundige te zijn. Wethouder HILHORST K.V.P zegt. dat het college de technische dienst en de verkeerspolitie om advies heeft ge vraagd omtrent dit punt. Volgens deze diensten is dit de beste oplossing. Wethouder DE HAAN (PvdA.) zegt' het wel eens te zijn met dr. Oranje; hij vindt anderzijds, dat de heer Oranje over het hoofd ziet, dat veel weggebruikers naar de Kastanjelaan gaan en dat daarom het kruispunt zo slecht nog niet is. De heer ORANJE drong er op aan dit punt aan te houden om de zaak nog eens in ogenschouw te kunnen nemen. Volgens de VOORZITTER is het plan ontworpen met betrekking tot het plaatselijke verkeer, dat van dit punt het meest gebruik maakt. Er komen vijf wegen samen hetgeen een moei lijkheid Is. 8. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 50 van de Kleuteronderwijswet aan: a het bestuur van de O.L. Vrouwe Stichting te Amersfoort voor het wij zigen van de centrale verwar mingsinstallatie in de RK kleuter school aan de Ericaweg te Soest-Zuid, b het R.K. Schoolbestuur te Soest voor het beschikbaarstellen van een nood- lokaal ten behoeve van de R K kleu terschool aan de Steenhoffstraat. SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 - Telef 3917 Belde voorstellen goedgekeurd. 9. Voorstel tot het weigeren van ont heffing als bedoedl in artikel 1 van de ..Zoneverordening Hinderwet" voor: a. het uitbreiden van een bestaande benzlne-installatie aan de Parklaan 4. b. het uitbreiden en wijzigen van een bestaande benzine-installatie aan de Kerkstraat 1 c. het oprichten van een betonwaren- fabriek aan de Sportweg Meerdere raadsleden uit Soesterberg nemen het op voor de aanvrager. Zij zijn van mening, dat hij ten minste aan een ander terrein geholpen moet worden als het zo is, dat de over het bedoelde terrein geprojecteerde weg inderdaad wordt aangelegd Zij vra gen of hij een ander terrein krijgt. Wethouder HILHORST (K.V.P ant woordt. dat er al een oplossing voor gevonden is Conform de voorstellen wordt besloten. De heer P C Pieren (PvdA) vraagt hoe het staat met de toekomstige rondweg ten noorden van Soesterberg (de grote verkeersweg zal ten zuiden van Soesterberg worden aangelegd) en voorts hoe het staat met het fietspad ten noorden van de Amersfoortsestraat tussen de Van Weerden Poelmanweg en het dorp Soesterberg. De VOORZITTER antwoordt, dat er aan gewerkt wordt. Alles is in handen van Rijkswaterstaat en die kunnen wij nu eenmaal niet dwingen Conform de voorstellen wordt besioten 10 Voorstel tot voorlopige vaststelling van de uitgaven van het openbaar lager onderwijs over 1964. Conform besloten. Renault R4 Luxe van f 1.150.— af Dauphine Gordini van f4.945.— af Renault R 8 van f 5.495,af Renault R 10 van f5.995,af Renault R 16 van f 7.950.— af Caravelle Coupe van f 9.750.af. Nieuwerhoekpiein 1 Soestdijk Telefoon 2850 11 Voorstel tot vaststelling van het partieel uitbreidingsplan Nassauplant- soen Conform besloten 12 Voorstel tot het weigeren van ont heffing als bedoeld in artikel 1 van de ..Zoneverordering Hinderwet" voor het oprichten van een herstelinrichting voor motorvoertuigen op het perceel Amersfoortsestraat 78b. Conform besloten. 13 Voorstel tot het verlenen van ont heffing als bedoeld in artikel 1 van de ..Zoneverordening Hinderwet" voor: a. het oprichten van 'n benzine-instal latie op het perceel Van Lenneplaan 69; b. het uitbreiden en wijzigen van een inrichting op het perceel De Beaufort- laan 24; c. het oprichten van een inrichting al waar voedlngs- en genotmiddelen in oliën of vetten worden gebakker aan de Rademakerstraat: Conform de vorostellen wortd besloten d. het oprichten van een inrichting alwaar voedlngs- en genotmiddelen in oliën en vetten worden gebakken op het perceel Nieuwstraat 51. Dit punt wordt aangehouden. 14. Voorstel tot vaststelling van de vergoeding over het jaar 1964 op grond van: a. artikel 103, le lid der Lager-onder- wijswet 1920; b artikel 35, lid 2. van het besluit b l.o 1949; c artikel 101 bis der Lager-onderwijs- wet 1920 (vakonderwijs) Alle punten conform besloten. 15. Voorstel tot verkoop van grond gelegen a. aan de Anna Paulownalaan aan A. C. van der Linden b tussen de Prins Hendriklaan en de Margrietlaan aan P. C Schadewijk; c. aan de Prins Hendriklaan aan H J W. Sauer; d. aan de Larixlaan aan J. H. J. van Balen; e. aan de Prins Bernhardlaan, Alb Cuyplaan en Paulus Potterlaan aan J. Borst: f. aan de Gentiaanlaan aan N. H Breedéveld en S. Bolmeijer Alle voorstellen worden goedgekeurd. 16. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de verbetering van de uitmonding van de Professor Lorentzlaan op de Rademakerstraat Conform besloten. 17 Voorstel tot ruiling van gronden gelegen aan de Eikenlaan met de N V. Chemische Industrie ..Randstad". Conform besloten. 18. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan: a. het R.K. schoolbestuur te Soest voor de aanschaffing van nieuwe gastoestel- len ten behoeve van de RK. meisjes v.g.1.o.-school aan de Steenhoffstraat; b het R.K. schoolbestuur te Soest voor de beschikbaarstelling van drie noodlokalen ten behoeve van de R.K. school voor u.l.o. aan de Steenhoff straat; c. het R.K. schoolbestuur te Soester berg voor het beschikbaarstellen van twee noodlokalen ten behoeve van de Tltus Brandsmaschool voor g.l.o d., het R.K. schoolbestuur te Coester- berg voor de aanschaffing van leer- en hulpmidelen ten behoeve van de Titus Brandsmaschool voor g.l.o e. het bestuur van de „School met den Bijbel" voor de beschikbaarstelling van een noodlokaal ten behoeve van de Da Costaschool voor g.l.o. aan de Prins Bernhardlaan Met betrekking tot dit punt vraagt de heer L. J. DIJKSTRA (Prot.chr.) hoe veel noodlokalen er reeds in de ge meente zijn Hij vindt noodlokalen niet de juiste oplossing voor het opheffen van het tekort. De wethouder van onderwijs, de heer DE HAAN (PvdA.) zegt, dat er al meer dan 20 noodlokalen zijn Wij heb ben ons nu eenmaal bij de feiten neer te leggen, zegt hij. Hij gelooft, dat het aantal noodlokalen nog wel groter zal worden. In een nieuwe wijk moe ten echter wel noodlokalen gebouwd worden, want na tien, twaalf jaar blijkt vaak. dat de lokalen leeg zijn In samenwerking met Amersfoort zal men de nieuwbouw kunnen bijhouden Conform besioten. f. het R.K schoolbestuur te Soest voor het uitbreiden van de fietsenstal ling en het aanleggen van een auto- parkeerplaats ten behoeve van de R.K school voor u lo. te Soest; g. het R.K schoolbestuur te Soester berg voor het beschikbaarstellen van een noodlokaal ten behoeve van de St. Carolusschool voor g.l.o te Soester berg; h het R.K Schoolbestuur te Soester berg voor het aanschaffen van leer- en hulpmidelen voor het verkeerson- derwijs ten behoeve van de Tltus Brandsmaschool Alle voorstellen worden goedgekeurd. 19 Voorstel tot verlenging van de ontruimingstermijn van de onbewoon- baarverklaarde woning Nieuwstraat 8. Conform besloten. 20 Voorstel tot wijziging van de Algemene Politie Verordening Soest. Conform besloten 21 Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de aanschaffing van SC M Electrostatic Copier Van de heer J OLDEBOOM (Prot chr komt de opmerking, dat hij huiverig staat tegenover deze aankoop. Hij vindt de kosten 6000.te hoog. Volgens hem kan een typiste het werk vlugger doen. De techniek boekt steeds meer voor uitgang. aldus antwoordt wethouder J VAn DE AREND (Prot.chr.) en er moet een goede controle zijn op de stukken. De VOORZITTER vult hem aan met de mededeling, dat er geen fouten mogen worden gemaakt. Met dit apparaat is dat uitgesloten Hiermee kan juist worden bezuinigd De Rijksinspectie Bevolkingsregisters staat achter ons. aldus de burgemeester, dus er kan geen bezwaar tegen zijn. Conform besloten. 22 Voorstel tot het verbeteren van een gedeelte van de Koninginnelaan en de Eikenhorstweg. Conform besloten. 23 Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor een te houden beroepen-te .toonstelling. Conform besloten 24. Voorstel tot wijziging begroting grondberijf 1965. Conform besloten. 25. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het uitbreiden van het noodgebouw naast het ge meentehuls. vergroting van de raads zaal. aanleg van meerdere parkeer ruimte bij het gemeentehuis en uit- hreiding van het noodgeb ouw van de dienst van gemeentewerken. De heer J. W D BERKELBACH v d. SPRENKEL (Prot.chr merkt op. dat het vergroten van de raadszaal geen eenvoudige zaak is Hij vraagt zich af, of er geen smallere stoelen kunnen komen, dan kunnen er best twee zit plaatsen bij als het aantal raadsleden bij een volgende verkiezing met twee wordt uitgebreid. Verbetering van de ventilatie in de raadszaal vindt spr op z'n plaats. Het raadslid vindt het wegbreken van een muur geen oplos sing. omdat pers en publiek dan in een soort alkoof komen te zitten. SPfifiRZnfiH SOEPEL SCHOON SNEL SOESTERBERGSESTRAAT19 TEL:2945 SOEST De VOORZITTER is het met de heer Berkerlbach v. d. Sprenkel eens. dat het wegbreken van de muur niet de juiste oplossing is in verband met het daardoor ontstaan van bedoelde al koof. Tegen smallere stoelen heeft hij geen bezwaar Mevrouw POLET-MUSLER (PvdA) drong eroD aan. een geluidsinstallatie aan te schaffen. Het aanbrengen van een geluidsinstal latie zal nader bekeken worden, zegde de VOORZITTER toe Ook het aan legden van parkeerruimte zal nog eens rustig bekeken worden. De heer WESTRA (V.V.D.) zei het be ter te vinden, dat er plannen gemaakt worden voor de bouw van een nieuw gemeentehuis, omdat de gemeente nog steeds groeit en zich meer en meer uitbreidt. Soest heeft in de eerste jaren geen schijn van kans. zegt de VOORZIT TER. Men is uiterst zuinig met ver- Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan Vakkundig personeel Eerste klas smeermiddelen Birkstraat 105 - Soest - Telef 3256 gunningen voor de bouw van gemeen tehuizen. Conform besloten, behalve voor wat be treft de vergroting van de raadszaal, en uitbreiding van de parkeerruimte 26. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 72, juncto artikel 127 van de Lager-on derwijswet 1920 aan het bestuur va® de vereniging tot uitzending en ver pleging van zorgbehoevende kinderen onder de kernspreuk Trein 8 28 H Y .S M. te Amsterdam voor de stichting van een school voor zeer moeilijk opvoed bare kinderen. Conform besloten 27. Voorstel tot onbewoonbaarverkla ring van de woning Beukenlaan 27. Conform besloten 28 Voorstel tot wijziging van de ..Ver ordening betreffende de burgerlijke stand in Soest" Conform besloten. 29. Voorstel tot advies van een sala risregeling voor de secretarissen en ontvangers in de provincie Utrecht. Conform besloten. De VOORZITTER deelde tijdens de vergadering mede, dat het Koniklijk Besluit aangaande het onteigenings plan Soester Veen is binnengekomen De raad ging ten slotte akkoord met een voorstel van B en W om een geldlening van een miljoen gulden aan te gaan bij ue Bank van Neder landse gemeente, zulks tegen een rente van zes procent. Daarna werd de vergadering gesloten. Dat de wereld nu een probleem Kasj mir kent. dankt zij er aan dat de Britten in 1947 verschrikkelijke haast hadden om Brits-Indië onafhankelijk heid te verlenen. Die haast was te recht. De naderende zelfstandigheid gaf tevens het besef dat het Britse bestuur, de Raj, op zijn eind liep. zodat men daarmee niet te veel reke ning meer behoefde te houden. De be volking deed dat niet. met als gevolg bloedbaden van hindoes en moslims over en weer En wat erger was: ook de ambtenaren en officieren bereidden zich al vast voor op hun nieuwe (deel)staat. Als de macht niet snel overgedragen werd. viel er niets meer over te dragen. De voorbereidingen van de onafhankelijk heid werd daarom door Mountbatten ongeveer met bulldozers doorgevoerd En het is logisch dat in die haast wat bleef hangen Sir Cyrill Radcllffe kreeg de opdracht de grens af te bakenen tussen wat Pakistan en wat India zou worden Het bleek een vrij onmogelijk werk. want belastingstatistieken zowel als bevol kingsregisters deugden maar half. en tijd om een onderzoek ter plaatse in te stellen bleef er niet. Tot Radcliffes troost kwam het er ook niet zo op aan. want welke regering hij ook ontwierp, er zou altijd protest zijn ontstaan. Het begin Van de Punjaab dacht hij India het noordelijke stukje toe. waarin Amritsar ligt. Waarom weet hij nu niet meer maar vermoedelijk omdat Amritser de heilige stad is der Sikhs die meren deels op Indiaas gebied kwamen te wonen Veel andere motivering was er overigens niet. maar het resultaat was dat India een grens kreeg met het rijk van de maharadja van Jammoe en Kasjmir, sir Hari Singh, een hin doe. Een tweede besluit was het opheffen van een soort vazalrecht: een paar honderd Indiase vorstjes en poten taatjes - soms weing meer dan een arm dorpshoofd - hadden de Britse keizer van India erkend als hun hoog ste chef. wat hen dan wel beroofde van hun macht, maar niet van het aanzien en zekere vrijheden om hun onderdanen te belasten In feite kwam het er nog op neer dat de onderko ning in New-Dehli hem de laan uit kon sturen als ze lastig werden Bij het vervallen van de ..paramontcy" trok ken de meeste staatjes bij india of Pakistan in De nlzam van Hyderabad was een van de drie die op eigen benen wensten te gaan staan. Hij. een moslim, werd terzijde geschoven door de Indiase po litie en zijn onderdanen kozen in een volksstemming voor India. Iets derge lijks gebeurde in Joenagadh. eveneens een moslim die regeerde over hindoes Een tegenpool Toen bleef alleen sir Hari Singh over. orecies omgekeerd een hindoe die mos lims regeerde Het is logisch dat. toen de man niet bleek te peinzen over aansluiting bij Pakistan. Karatsji be gon het zelfde recent, van Hyderabad te passen Met dit verschil dat Pa kistan indertijd de nizam niet te hulp was gekomen om de zaak een keer te geven maar India wel achter de maharadiah ging staan. Was in 1947 vrij willekeurig het stukje Pundjaab bij Amritsar niet naar India, gegaan dan had dit geen verbinding met Kasjmir gehad en er was geen kwestie geweest. Zou in 1947 de para- mountcy-relatie tussm de vorstjes en de Britse kroon zijn overgedragen aan de twee nieuwe regeringen, dan was de inlijving van de drie weifelende po tentaatjes eveneens vlot verlopen. Maar in de haast dacht niemand aan een dergelijke noodzaak om eventuele conflicten te vermijden. Vreemde figuren Een derde aspect is echter dat zomin als er misnoegen ontstond over de min of meer geforceerde verjaging van de nizam van Hyderabad. waardoor diens hindoe-rijkje bij India kwam, dit ei genlijk had behoeven te ontstaan over de toevoeging van e°n mohammedaans stukje land aan Pakistan. Noch Nehroe, noch de Pakistaanse lei der Jinnah van toen. hechtten veel waarde aan het geschreeuw van de vorstjes, toevallig alle drie niet zulke fijne fipuren De nbam een vrek en een potter. d° nawab van Joenagadh een hond^pek die een van zijn teven een staatsbrudoft gaf en de maha- radjah van Kasjmir een fuifnummer die zijn gelagen in Eupropa finan- cieerde met bizarre belastingen thuis. Behalve de allernieuwste woningen hebben de meeste huizen in Kasjmir geen drempel onder de voordeur en een gat in het dak in stee van ramen, omdat de maharadjah dorpels en ra men zwaar belastte). Het conflict over Kasjmir werd van Indiase zijde slechts opgepijpt om de wrok af te reageren dat de twee (belde ontevreden) helften van het voorma lig Brits-Indië jegens elkaar koester den, Kasjmir was weinig meer dan een voorwendsel voor vijandschap tussen twee naties die de pijn bij eigen ge boorte aan elkaar wijten. Maandag a s., 's avonds 8 uur. houdt het Katholiek Vrouwengilde, afdeling Soestdijk. de jaarvergadering in het St. Ludgardisgebouw. De heer P. C. V uit Gorinchem had zijn auto geparkeerd aan de rechter zijde van de Van Weedestraat De vrachtautobestuurder J. K. uit Hilver sum plaatste zijn wagen zo kort naast de geparkeerde auto. dat het linker- voorspatbord er af werd gereden Tegen K werd procesverbaal opge maakt SILLICONENLAAG. Op de voorruit van mijn auto vormt zich een zoge naamde sllliconenlaag, welke zich niet laat verwijderen. Dit geeft vooral met regen een zeer hinderlijk effect; Hoe wel overal geïnformeerd kan niemand mij aan een middel helpen om dit te verwijderen. Weet u hiervoor een mid del? Antwoord: De sllliconenlaag op de voorruit van uw auto kan verwijderd worden met een glascleaner -U kunt bij een automaterialenbedrijf om een goed merk glascleaner vragen, dat is er een perfect middel tegen. STUIVERS. Onlangs hoorde ik dat oude zilveren ronde stuivertjes veel waarde hebben. Ik bezit ruim 10 stui vertjes in een armband. Wat Is de te genwoordige waarde? Antwoord: De door u bedoelde stuiver tjes zijn destijds in groten getale niet ingeleverd en daarom niet schaars, speciaal het jaartal 1850 komt veel voor Ze hebben dan ook alleen verza- melwaarde indien ze nog in zeer goede staat verkeren. De stuivertjes die aan een armband zijn gemonteerd hebben op zichzelf geen verzamelwaarde. De waarde van de armband als sieraad kunt u beter bij een juwelier laten taxeren. Het zelfde geldt voor de munt van 1825. welke gezien de grootte die u noemt vermoedelijk een dubbeltje is. Op de keerzijde moet het Nederlandse wapen staan met aan weerszijden de waardeaanduidlng. HUWELIJK. Een neef en een nicht zijn samen gehuwd en kregen 2 kin deren. De ene dochter heeft weer om gang met een neef (de twee moeders zijn zusters). Kan dit kwaad voor het nageslacht? Antwoord; In hoeverre het gevaarlijk is valt niet precies te zeggen. Wel is het zo dat er gewoonlijk bij zwanger schap een zeer kleine kans bestaat op geboorte van abnormale kinderen. Trouwen er familieleden met elkaar, dan wordt de kans op afwijkingen recht evenredig vergroot met de graad van verwantschap Niet voor niets óok bepaalt de wet dat een huwelijk tussen naaste verwanten niet is toegestaan. Een medisch onderzoek vóór het hu welijk is in elk geval dringend ge boden! BIJSTAND. Heeft een vrouw die al 20 jaar door haar man is verlaten en al enige jaren in Duitsland woont recht op ondersteuning vanuit Neder land? Tot wie moet zij zich dan wen den? Deze dame is 56 jaar. Antwoord: Krachtens artikel 82 van de Algemene Bijstandswet, welke 1 januari 1965 in werking is getreden, kan aan Nederlanders in den vreemde in bepaalde omstandigheden bijstand worden verleend, indien zij niet in de noodzakelijke kosten van hun bestaan kunnen voorzien en door de betrokken organen in het land van hun verblijf in de steek worden gelaten. De bevoegdheden, normaliter toege kend aan burgemeester en wethouders, worden in dit geval echter uitgeoefend door de minister van maatschappelijk werk (art. 82. 2de lid). Men zal dus een verzoek om bijstand aan dit mi nisterie moeten doen. Nu heeft Nederland echter met een aantal Europese landen, waaronder west-Duitsland. verdragen gesloten op basis van het reciprociteitsbeginsel. Dit impliceert dat de verdragspartijen zorgdragen voor de bijstandsverlening van eikaars onderdanen, die zich op hun grondgebied bevinden De betrok ken vrouw zal zich dus in de eerste plaats moeten wenden tot de Duitse organen. Wil zii precies weten hoe het in Duitsland met de sociale ze kerheid is gesteld, dan kan zij zich wenden tot de voorlichtingsdienst van de Europese Gemeenschap. Maurits- kade 39. te Den Haag, die gratis in lichtingen verstrekt. it

Soester Courant | 1965 | | pagina 2