L Branden door gasflessen in percelen Birkstraat 47 en 49 Modeshow firma Middelman Prins Bernhard nam défilé van 162 antieke auto's af Dinsdag' 21 september 1965 44e jaargang no. 71 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnreau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 4 gewonden in hotel De Birk Geen slachtoffers bij slager Van Gin kei VEILIG VERKEER Voetganger Jongen rijdt tegen trein en op slag gedood Geen spreekuur S.E.C. sneelde «oerle wedstri'd tesen Holland Het oog gericht op (üenstnlicht SOESTER OURANT Abonn p. kwart, f 2.50 - per post f 3.— Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. De bewoners en gasten van hotel-café- restaurant De Birk (voorheen De Schouw) aan de Birkstraat en buurt bewoners zijn in de nacht van vrij dag op zaterdag aan een groot gevaar ontsnapt, toen er brand uitbrak. In het hotel staan namelijk vele buta- gasflessen. die stellig zouden zijn ont ploft als de brand niet tijdig bedwon gen had kunnen worden. Vier mensen moesten met de E H B.O - ziekenauto naar het ziekenhuis Zonne gloren worden gebracht, waar zij wer den opgenomen. Het waren de hotel houder. H. H. K diens vrouw, zoon N. K. en een schoondochter, mevrouw A. K-K. De brand brak omstreeks drie uur uit in de woonkamer van de hotelhouder. De hotelhouder stond met zijn zoon pn schoondochter nog wat na te pra ten. toen zich een ontploffing voor bed. veroorzaakt doordat uit de lek kende slang van een butagasfles gas ontsnapte, dat in aanraking kwam met po brandende gaskachel. Een steekvlam zette het interieur in Kr^nd. terwijl door de ontploffing en- l-°le glas-in-lood ruiten sneuvelden. Mevrouw K.-K., die het dichtst bij de butagasfles stond op het moment van bo ontploffing, was er het ergst aan top Zij kreeg ernstige brandwonden over haar hele lichaam, doordat haar »pding in brand raakte. Dokter Rip ■"prleende eerste hulp. Dp vrouw van de hotelhouder, die zich niet in de woonkamer bevond, kwam oo het gegil van de slachtoffers aan gerend. Zij opende de deur van de woonkamer, maar deinsde op het zelfde moment terug, omdat de vlammen haar tegemoet sloegen. Ook haar kle ding raakte ln brand, maar zij had de tegenwoordigheid van geest, de vlammen direkt uit te slaan De drie mensen in de woonkamer slaagden er niet in door een raam te ontsnappen en moesten zich door de vlammen heen een weg naar de deur banen. Inmiddels waren ook buren gealar meerd door het rumoer. Zij namen direkt het blussingswerk ter hand, daarin bijgestaan door enkelen van de °0 gasten, hoofdzakelijk Italianen. Spanjaarden en Fransen, die in Soest en omgeving werken en juist uit de nachtdienst terugkwamen. Met zand lukte het de brandende gaskachel en het vuur in enkele meubels te doven. De brandweer was na het sein ..groot alarm'' zeer snel ter plaatse In het begin deden zich bij de verkenning taalmoeilijkheden voor met de buiten landers. Door gebarentaal probeerde men elkaar verstaanbaar te maken. Eén straal van de nevelspuit werd naar binnengeleid, de andere hoge- d-ukstraal ging naar boven. De vlam men sloegen namelijk hoog uit het raam en bedreigden daardoor de bo- wn de woonkamer gelegen logeerka mer. Fpn brandweerman stelde zich verdekt nn en zette een nevelstraal op de gas fles om deze af te koelen. Toen dat voldoende gebeurd was, werden gasfles pn kachel naar buiten gebracht. Toen ppti brandmeester met de fles naar buiten kwam. waar nog steeds gas uit ontsnapte, stoven de omstanders uit e'kaar Buiten werd de fles op veilige afstand verder afgekoeld. ^p brandweer was het vuur snel mees ter. waarna men met de nablussing kon beginnen Toen ook kon de speur tocht naar de drie jonge hondjes en de moederhond beginnen, die in de woonkamer hadden gelegen, maar tij dens de brand verdwenen waren. Eén hondje kwam terecht Ook zocht de brandweer naar de onderdelen van de gasfles, die door de ontploffing waren weggevlogen. Alle onderdelen werden gevonden, zodat de oorzaak gerecon strueerd kan worden De politie nam de gaskachel en de butagasfles in be slag. De brandweer verwijderde uit het brandende vertrek nog een tweede butagasfles, die nog geheel intakt was Omstreeks half vijf in de morgen kon de brandweer inrukken. De schade wordt geschat op enkele duizenden guldens. Gebruik de zebra binen 30 meter van de zebra bent u dit werkelijk ver plicht U mag echter wel naast de ze bra oversteken a om een tram of bus te bereiken vanaf het dichtstbijzijnde trottoir of om dit trottoir te bereiken na het verlaten van tram of bus: b dit mag ook als u eerst een andere straat zou moeten oversteken om bij de zebra te komen. Blijf op het trottoir bij de nadering van politie-, brandweer- of ziekenauto, een begrafennisstoet of militaire colon ne. Loop nooit zomaar een zebra op. Sta eerst stil en kijk uit. Zorg ervoor dat het rij verkeer niet te plotseling moet stoppen Houdt de zebra betrouw baar. Blijf ook op de zebra naar beide zijden uitkijken en steek i- et aarzelend over want dat geeft verwarring. Steek op de zebra zoveel mogelijk in groepjes over en help kinderen en bejaarden. Als er een voetgangerslicht bij de zebra is. begin dan uitsluitend bij groen licht over te steken en blijf op letten. Wanneer het voetbangerslicht op Tood springt terwijl U zich op de zebra bevindt, loop dan door. Het nj- verkeer heeft nog rood licht en blijft nog even stilstaan. Zijn er alleen lichten voor het rij - verkeer wacht dan met oversteken tot het kruisend verkeer stilstaat voor het rode stoplicht. Is er een verkeersagent wacht dan met oversteken tot het kruisend ver keer stilstaat voor het stopteken van de agent Bij de brand, die in de nacht van vrij dag op zaterdag in hotel De Birkt woedde, waren vier gewonden te be treuren. De slachtoffers werden bij de buurman, slager Van Ginkel, binnen gebracht De heer Van Ginkel zelf nam aktief aan het blussingswerk deel. Hij kon toen niet vermoeden, dat de brandweer twee dagen later opnieuw in de doorgang tussen de slagerij en het hotel zou staan Dat gebeurde gis termiddag omstreeks kwart over 12 Er was echter een verschil ditmaal moesten de brandweerlieden bij de slager zelf een brandje blussen, dat óók was ontstaan door een gasfles. In de werkplaats achter de slagerij was een Spanjaard, schoonzoon van slager Van Ginkel. bezig met las- werkzaamheden aan de auto van zijn schoonvader. Hij gebruikte daarbij ge- De gehele Deense politiemacht verkeert in staat van alarm na de moord op vier agenten, j.1. zaterdag. Op de linker foto zien we een agent met getrokken pistool en voorzien van een kogelwerend schild tijdens een speurtocht in het verdachte gebied op de rechter foto een auto. een witte Simca, welke naar men veronder stelt bij de moord op de agenten gebruikt is. huurde hulpmiddelen. Plotseling sloeg de vlam van de brander terug in de slang. Gelukkig vloog vrijwel op het zelfde moment de slang van de gasfles. Er volgde desondanks een steekvlam, die het uitstromende gas in brand zette. Nadat de brandweer was gearriveerd, draaide een brandwacht eerst de fles- afsluiter dicht. Daarna begon men met behulp van twee stralen van een ne velspuit de fles af te koelen. Toen dat voldoende gebeurd was. werd de fles naar buiten gedragen en verder nat- gehouden Om geen risico te nemen heeft de brandweer de hete fles in een open wagen en onder begeleiding van de nevelspuit naar de Eem gebracht en deze daar in 't water laten zakken. Prins Bernhard heeft zaterdagmiddag het défilé afgenomen van 162 antieke personenauto's, die deelnamen aan de Traditierit van de Pionier-Automobie len Club. Het défilé voor paleis Soest- dijk werd niet alleen gehouden ter ere van het feit, dat de prins het be schermheerschap van de Club op zich heeft genomen, maar ook ter gelegen heid van de jubileumrit: de tiende in successie. Er waren deelnemers uit zeven Euro pese landen: België, Duitsland. Enge land, Frankrijk, Nederland. Zweden en Zwitserland. Ze waren vrijdagmiddag gearriveerd bij de Noordhal van het RAI.-gebouw in Amsterdam. Zater dagochtend vertrok de lange stoet in de richting Amstelveen, waar voor de burgemeester werd gedefileerd. De deelnemers reden vervolgens naar Uit hoorn en vandaar naar paleis Soestdijk waar de eerste auto. de Delahaye uit 1898, eigendom van de heer M M. H. Lips uit Drunen, om precies drie uur aankwam. De Drins had zichtbaar plezier om het défilé Vooral toen de 159ste auto. de Adler 1929 van de Duitser E Wagner, juist voor het bordes één tuf minder tufte dan zijn achterbuurman, de Bu- gatti 1927 van de Belg G Prick. De schade was nihil, ondanks de klap, want de wagentjes werden vroeger stevig in elkaar gezet De prins stond op het bordes, maar dat was niet de enige koninklijke be langstelling. die de bonte stoet trok Vanachter een raam keken koningin Juliana en prinses Christine geamu seerd toe Veel bekijks was er voor de open Progress 1904 van de Engels man Williams, de Oeorger Richard 1900 van de Belg Pottier, de Peugeot 1911 van de Hollander Ten Cate. de Rolls Royce 1923 van de Engelsman Sears en natuurlijk voor de Spijker 1924 van de Hollander Schuddeboom. In de stoet reed ook een Hispano Sui za van het type H 6 mee. Een bijzon derheid, omdat deze auto in 1921 in opdracht van prins Hendrik werd ge bouwd. Op deze auto. de laatste in de stoet, staan op de koplampen nog de kroontjes, die aan de koninklijke tijd van deze wagen herinneren. Prins Bernhard maakte een kort praatje met de eigenaar van de wagen, de heer H. J. J. Geesink uit Eibergen ..Past u er maar goed op" zei de prins lachend. Voorafgaande aan het geslaagde défilé, dat ook op de weg veel bekijks trok, overhandigde de heer H Visser, pre sident van de Pionier-Automobielen Club. prins Bernhard als dankbetui- Vrijdagmiddag was de grote zaal van „Brandpunt" geheel gevuld met leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen voor de modeshow van de firma Middelman, alhier Na het openingswoord van de voorzit ster roeg de lady-speaker - één van de dames Middelman - een applausje voor de eerste mannequins Dat waren tot ieders verrassing drie keurig ge klede kinderen, die parmantig en in het minst niet verlegen hun nieuwe snullen toonden en al direkt de goede stemming erin brachten. De volwassen mannequins waren eigen leden: deze middag niet mevrouw zus of mevrouw zó. maar Bep, Henny, Margot, Antoinette, Truus, Toos. Kathe Marjan, Miep Ze deden het voortref felijk. en 't enthousiasme was groot en er werd danig geapplaudiseerd. Daar tussendoor verschenen de kleuters weer om hun nieuwe jacks, truitjes en large broeken te tonen. Pyama's, dusters. nachthemden, pak jes. mantels, jurken, truien, lange broe ken passeerden de revue en kregen de belangstelling die ze verdienden. De meeste modellen waren van Neder lands fabrikaat, hetgeen betekent, dat ze ook op de maten van de Nederland se vrouw zijn berekend Het beschrijven van de modellen is niet eenvoudig en ook niet interessant, want met een beetje geluk is als u dit leest een deel van de getoonde model len alweer verkocht en door andere vervangen. De één was weg van een zwart pakje met bontkraag, een ander zag zich al in de heerlijk warme coliurk voor de koude dagen, weer een ander keek met verlangen naar de nylon-jas. vederlicht en toch warm. Het beste is dan ook om zelf te gaan kijken en passen. We zagen dat er voor alle maten en leeftijden goede betaal- ging voor het afnemen van het défilé en het op zich nemen van het be schermheer schap van de APC een te geltableau aan met het embleem van de Club erop, gevat in een lijst van tropische houtsoorten. De auto's reden na het défilé naar Utrecht en vandaar vertrokken ze de volgende dag naar Zandvoort. waar op het circuit voor veel publiek klasse mentsproeven werden gehouden. De uitslag hiervan was: klasse A: 1. mrs. H Wakely, Engeland, met Vauxhall 1904: klasse B: 1 E G. R Hoogreef. Nederland, met Lion Peugeot 1906; klasse C: 1 J. A Butterworth, Enge land. met Standard 1913: klasse D: 1. D Silcock. Engeland, met Rolls Royse 1925. bare konfektiekledlng te koop is, zelfs voor tussenmaten. Bovendien hoeft het vervoer geen problemen te geven, want de fa. Middelman is gaarne bereid een afspraak te maken om cliënten af te halen en weer thuis te brengen, zonder dat dit de verplichting geeft om persé iets te kopen Als aanmoedi ging tot een bezoek aan de winkel ontvingen alle dames een spaarkaart, waarin al 50 zegels geplakt waren. Als slotnummer van de show maakten alle mannequins nog een ererondje ieder met een bouquet bloemen als huldeblijk voor hun' spontane mede werking aan deze zeer geslaagde ope ningsmiddag van de Ned. Ver v Huis vrouwen. De voorzitster dankte de familie Mid delman voor het gebodene, speciaal de lady-speaker die zich zo voortreffelijk van haar taak kweet en niet het minst de dames die zich beschikbaar stelden om als mannequin op te treden. Op de van signaalbellen en knipperlichten voorziene spoor overweg in de Veldweg is gis ter middag, om vier uur. een dodelijk ongeluk gebeurd. He 15-jarige scholier P. M. van Oort alhier reed per brom fiets over de Veldweg in de richting van de rijksweg en doordat de trein van 15.52 uur vanaf station Soest-Zuid in aantocht was. begonnen de rode knipperlichten te branden en weerklonken de signaalbellen. De jongen probeerde nog voor de rijdende trein langs te rij den. maar dat werd hem nood lottig. Hij reed tegen de voorste wagen aan. maakte een buite ling en kwam tegen een scha kelkast terecht. De dood moet onmiddellijk zijn ingetreden. De bromfiets werd 70 meter meegesleurd on kon op het sta tion Soest onder het treinstel worden verwijderd. De burgemeester is verhinderd op de woensdagen 22 en 29 september zijn zijn wekelijks spreekuur te houden Ook de wethouder van openbare werken zal donderdag a s. geen spreek uur houden. In de uitwedstrijd tegen Holland in Utrecht heeft SET zondag een goede wedstrijd gespeeld, die het slechte spel van vorige week in de thuiswed strijd tegen Zeist deed vergeten. De groen witten behaalden een verras sende 0-4 overwinning. Verdiend, want ze speelden veel doeltreffender dan de gastheren, die zich wel kansen schie pen. Het verschil ln kracht school al leen hierin, dat S.E.C. ze ook inder daad benutte, terwijl Holland daartoe geen kans zag. In het begin ontwikkelde zich een ge- lijkopgaande strijd, maar daarna kwam er meer leven in de brouwerij. Uit een corner van Hanasbei kopte Van Berkel fraai in. maar doelman Pellegrom wist met een uiterste krachtinspanning een doepunt te voorkomen door de bal weer corner te werken. In de 25ste minuut werd Hanasbei. goed gelan ceerd door Van de Broek, de beste man in de S.E.C.-ploeg. De bal werd keihard ingeschoten, maar weer redde Pellegrom ten koste van een hoek schop. In de 40ste minuut passeerde rechts buiten Plaats van Holland doelman Van Hattum. maar Ruttenberg zag kans de bal te achterhalen en op de doellijn redding te brengen. In de 42ste minuut werd de bal uit een Professor Muntendam heeft opnieuw een balletje opgegooid over de vraag of er dienstplicht voor meisjes moet komen Hij heeft daar al eens meer over gesproken en vorige week ver scheen een artikel in het blad Ruim Zicht van het NKV. waarin de hoog leraar uitvoerig zijn mening over dit geval geeft. De professor bepleit in feite voorlopig alleen een dienstplicht in ziekenhuizen voor meisjes, die me dicijnen studeren. Nu zullen er over dit onderwerp in de komende weken wel heel wat discussies gehouden worden en artikelen ge schreven worden Het is namelijk zo, dat velen dit zien als een aantasting van de persoonlijke vrijheid. Dienst plicht voor meisjes vinden ze uitste kend, maar dan wel in andere landen Ze zien hierbij natuurlijk over het hoofd, dat de dienstplicht, zoals die in andere landen bestaat, in het mili taire vlak ligt, terwijl bij de invoering ervan in ons land hiervan geen spra ke zal zijn Als men bedenkt dat man en vrouw gelijkwaardige burgers van ons land zijn (een opvatting, die naar ik aan neem géén verdediging meer behoeft) dan is het niet meer dan redelijk te stellen, dat de vervulling van dienst plicht (militair of niet-militair) prin cipieel gezien zich niet behoeft te be perken tot alleen het mannelijk deel van de bevolking We moeten evenwel niet het onder scheid uit het oog verliezen, dat er zal bestaan tussen militaire en niet- militaire dienstplicht. Het leger is opge richt ter handhaving van onze vrij heid. De verplichting tot dienen heeft te maken met een eventuele noodsi tuatie. Ideaal zou een land of een we reld zonder leger zijn. maar helaas is dit ideaal op dit moment zeker niet te bereiken Nu riist de vraag, of er in de Neder landse samenleving een noodsituatie bestaat of dreigt, op grond waarvan men zou kunnen spreken van een dwingende noodzakelijkheid voor vrou wendienstplicht. Ik geloof niet, dat hiervan sprake is, al is er bepaald geen sprake van een overschot aan verplegend personeel. Het is, dunkt mij. voorbarig te stellen, dat het ver pleegsterstekort in de ziekenhuizen inderdaad op een noodtoestand duidt. In ieder geval lijkt het twijfelachtig of het verpleegsterstekort behoort te word enopgelost via een algemene dienstplicht voor meisjes Het voorstel van professor Munten dam is mijns inziens echter redelijk. De Leidse hoogleraar stelt een prak tische aanpak voor van meisjes, die aan de universiteit studeren en aldus een niet onbelangrijke aanspraak op de samenleving doen. zou men een kleine tegenprestatie mogen verwach ten. vindt hij ..Deze studenten kosten handen vol geld en in tal van geval len komt het rendement er niet uit, omdat ze hun studie nietvoltooien. Niet zelden omdat ze hun aanstaand® levenspartner hebben gevonden." Als er nu werkelijk sprake is van een die een uiterst belangrijke factor ls, tekort en het rendement van de stu- dan is het voorste] van prof Munten dam het overwegen in ieder geval dubbel en dwars waard KANTMAN. hoekschop gevaarlijk voor het S.E.C- doel geplaatst. Van Hattum redde echter uitstekend. De eerste helft werd afgesloten met Holland in het offensief De S E C - ploeg had tot dan toe niet teleurge steld. Zowel de voohoede als de achter hoede waren in goede vorm De enige uitzondering hierop vormde midvoor De Bruin. Na de hervatting had Van de Broek na drie minuten S E C. naar een voorsprong kunnen schieten. In vrije positie voor Pellegrom wachtte hij evenwel te lang met schieten, waar door een Holland-verdediger nog juist bijtijds redding kon brengen Na acht minuten dreigde aan de an dere kant gevaar, toen rechtsbinnen Schoen en midvoor Van Klooster al combinerend het strafschopgebied van SEC binenegedrongen. Van Hattum bracht tijdig redding door uit te lonen en zich voor de voeten van de Fol- land-aanvalsipid^r te werpen SEC. had in de 12e minuut eindelek meer succes Van de Bropk gaf een r»ass naar Hanasbei. die vriiwel op óp ziiliin staande de bal een effectvol schot gaf. waartegen de verbaasdp Ppilocrrom geen verweer had (0-1). Drie minuten later kreeg Van de Broek een goede kans. maar zijn schot was niet zuiver genoeg T^ch kwam SEC. op 0-2 Dat was na 17 minuten toen Van de Broek De Bmin lanc°er^e. die snil Aalbertse en dpplman Pplleerom te vlug af was. Zes minuten later werd het 0-3. toen Van Berkel eerst twee verdedigers en vervolgens ook doelman Pplleerom het nakijken gaf. Na een half uur bracht een oass van De Rooii de SEC-midvoor in goede positie F'i seoorde inderdaad, maar de scheidsrechter keurd* hpt doel punt af. omdat hij een overtreding had geconstateerd In de 34ste minuut werd het uiteinde lijk toch 0-4 Uit een combinatie tus- ten De Bruin en Van Berkel schoot laatstgenoemde hard in Doelman Pel legrom was voor de vierde keer een geslagen man (0-4). Daarbij bleef het, al zou niemand het vreemd hebben ge vonden als SEC. nog een strafschop toegewezen had gekregen .toen De Bruin binnen het strafschopgebied op onreglementaire wijze van de bal werd gezet. Hij liep hierbij zelfs een blessure op en moest het veld verlaten. De scheidsrechter had er evenwel geen overtreding in gezien. In de laatste fase van de strijd deden zich geen opwindende gebeurtenissen meer voor. Het einde kwam dan ook met een ver rassende. maar verdiende 0-4 zege voot S.E.C. i

Soester Courant | 1965 | | pagina 1