Vergulde pil Aan de Soester huis"vrouwen Uitbreiding kom postbedrijf Het oog gericht op oriisverhoring Vrijdag 21 september 1965 44e jaargang no. 72 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Opbrengst collecte Helft van dubbele villa geveild Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 ^icetUouder Twee inbraken in één nacht Dr. G. van Beurden gaat Soest verlaten Inspecteur van politie benoemd Gevonden vnonvernen „Hard chroom" niet naar Nijkerk foncert in Oude Kerk Benoeming en ontslag bij de politie \ttfintie voor een speciale voorlichtingsniiddag Zeist-Soest combinatie wint tweede priis Hoofdagent C. de Bruin gehuldigd SOESTER Abonn. p. kwart, f2.50 - per post f3. Het lijkt een aprilgrap, maar het Is helaas de waarheid: voor minder draagkracht!gen zal een vliegreis per 1 april van het volgend iaar niet meer zo gemakkelijk te realiseren zijn als nu nog wel het geval is Minister Suurhoff van Verkeer en Waterstaat heeft namelijk. In schril contrast met de pogingen van ziin collega van Eco nomische Zaken, besloten de prijzen van de zogenaamde Ité-reizen (vluch ten waarbij verblijfkosten in hotels ed zijn inbegrepen) te verhogen. Het is heel erg jammer, dat de minis ter tot deze maatregelen heeft beslo ten om de KLM de hand boven het hoofd te houden. Want dat mag mpn toch wel uit de prijsverhogingen constateren De minister is zich ervan bewust dat het vliegen bij de K L.M. niet zo goedkoon is als men wel denkt dat men veel beter met een char- termaatschanT ij kan vliegen. Om nu onze nationale luchtvaart maatschap pij een beetie te helnen. heeft de ml- nistpr tot deze maatregelen besloten. Als men nu eens rustig de zaken de re vue laat Dasseren. komt men een he leboel ondu'deliike punten tegen. Aller eerst: ho* kan het. dat men enerzüds tot pn'isheheersine overgaat, terwiil anderzüds do nriisconeurp-itle wordt vernield n In de tweede plaats: der»v:t de regering 'met name minister Sv" -boff) ni- wer- koiiiv. dat voortaan m«=or <=en met de KLM. zullen vheger on dat de prijzen van de charter -men toch noe onder die van de r M. blijvenFn hoe is het mogeb' r'at men zich zo inspant voor de recreatie, vooral die voor de „gewone man" ter wijl nu de heer Suurhoff fi^ze recrea tie ppn gevoelige slag toebrengt? Zou men daarom een staatssecretaris heb ben benoemd voor de recreatie? Natuurlijk, het eigen land is ook mooi. Maar het is nog mooier, als men vrij elijk zijn keus kan maken. Als men zijn blik wil verruimen en deThalve eens over de grenzen met vakantie wil, moet ieder dat voor zichzelf weten- Maar als die mogelijkheid, althans voor de minder draagkrachtigen, niet meer aanwezig is. doordat de prijzen voor vakantievluchten met tientallen procenten omhoog gaan, dan ont neemt men hen een brokje recreatie. Men kan in de maatregelen met de beste wil van de wereld geen poging van de huur Suurhoff zien. de men sen te beschermen. Ware dit wel het gev<J geweest dsri zouden de maatre gelen zeer toe të juichen zijn Want een beter toezicht, waardoor vakantie gangers niet de dupe worden van on verantwoordelijke reisbureaus e.d.. zo als in het afgelopen vakantieseizoen weer een paar maal is voorgekomen, is nog steeds dringend geweest. In dezs prijsstop is hiervan echter geen spra ke. want de hoogte van de prijs lf geenszins een garantie voor kwaliteit. Wat mij ook verbaast is. dat de heef Suurhoff de prijsbeschikking heeft ge nomen. Minister Den Uyl zal niet zo ingenomen zijn met het besluit, dat naar mijn mening tot zijn competentie behoort. De minister van Verkeer en Waterstaat mag het dan voor het zeg gen hebben waar het landingsrechten betreft, prijsbepalingen vallen daar naar mijn mening buiten. Misschien wordt het in Den Haag eerst daarover nog wel bekvechten! KANTMAN. niet aan humor en je was een steun voor de andere deelnemers. Je voornaamste hobby is wel het vis sen en je bent een sportieve collega, ook op vöetbalgebied. Namens de S.P.S.V. bood spreker een gereedschapset aan. Ook namens de Bond van Chr. Politie ambtenaren voerde de heer Bergman het woord en overhandigde een enve loppe met inhoud, alsmede een enve loppe van de afdeling Soest-Baarn van deze bond. De jubilaris dankte tenslot te voor de gesproken woorden en de vele cadeau's. De in Soest gehouden collecte voor ..Het Zonnehuis" heeft opgebracht 2345,49. c Notaris M. van Veeren veilde woens dagavond in De Gouden Ploeg een helft van de dubbele villa. Prins Bernhardlaan 38. Het perceel werd in gezet op 85.000,door de heer H. Dorré uit Asperen en niet afgemijnd, zodat de heer Dorré koper werd. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. De troonrede begon met enkele ver meldingen van problemen, die in het steeds voller wordende Nederland tot kostbare maatregelen nopen. Genoemd worden de problemen van de woning voorziening. het verkeer, het onder wijs. de recreatie en de volksgezond heid In vrij vage termen wordt dan ver meld. dat de regering op al deze ter reinen nieuwe wettelijke maatregelen voorbereidt en nieuwe mogelijkheden zal openen om tot verbetering te ko men. Dat is de aanloop om duidelijk te ma ken. dat de rijksuitgaven belangrijk zullen toenemen, er dus meer inkom sten nodig zijn en de belastingdruk derhalve dient te worden verzwaard. Omdat dit laatste zo onaangenaam klinkt, is de regering die pil een beetje gaan vergulden. In de eerste plaats dienen de hogere belastingen om de inflatoire druk die de hogere uitgaven veroorzaken wat tegen te gaan. Ver der zullen de verhoogde - indirecte - belastingen „zoveel mogelijk" op min der noodzakelijke goederen betrekking hebben. Dit laatste klopt wel niet helemaal, want o a. worden ingesteld omzetbelas ting op textiel, op schoeisel en repara tie daarvan en verhoging van de ac cijns op o.a stookolie. Men kan toch moeilijk volhouden, dat dit „minder noodzakelijke" goederen zijn! Het vergulden van de pil gaat echter nog verder. Niet alleen handhaaft de regering de reeds vastgestelde verla ging van de loon- en inkomstenbelas ting. maar bovendien wil zij de belas tingdruk voor ongehuwden verlichten en op de kooD toe nog een verdere ver laging van de loon- en inkomstenbe lasting voorstellen, welke verlaging dan echter moet worden belegd in zg. be- lastingspaarbrieven. Men krijgt dan zogenaamd per jaar t 100,minder belasting te betalen, doch die honderd gulden wordt vast gelegd in een waardepapier waarvan het bedrag pas na vijf jaar wordt uit betaald, verhoogd met 30,voor rente over die vijf jaren. Intussen kan het rijk dus van die gelden gebruik maken. Dat ls allemaal om de infla toire druk tegen te gaan, die echter hoofdzakelijk veroorzaakt wordt door de sterke stijging der rijksuitgaven. Maar men vreest kennelijk al dat dit alles niet genoeg zal zijn om de in flatoire druk tegen te gaan en daarom wordt er een soort economisch vier jarenplan aangekondigd, een rrota nver de te verwachten economische ont wikkeling tot 1970. Een verdere verho ging van het kwalitatieve peil van onze industrie zal nodig zijn om de economische groei te bevorderen. Uit die groei moet immers de welvaart geput worden om aan de hogere uit gaven te kunnen voldoen. De passages ln de troonrede betref fende de internationale problemen zijn wel heel erg weinigzeggend en braaf. De verhoging der indirecte belastingen zal voor 1966 nog op kunnen leveren een bedrag van 636 miljoen, als de maatregelen over een vol jaar door werken 906 miljoen. Die indirecte be lastingen zullen omvatten: verhoging accijns op alcoholhoudende dranken, waardoor de prijs van een liter jene ver met ongever 1,50 zal stijgen, verhoging van de bieraccijns. 3 cent ner liter meer: verhoging accijns op sigaretten en kerftabakken, 25 ct. per oakje meer: verhoging omzet belasting od personenauto's en televisietoestellen van 18 naar 25 voor radiotoe stellen 10 naar 18 sportvlieg- tuigen van 5 naar 25 voor plezier vaartuigen. kampeerwagens, bromfiet sen, platenspelers, bandopnemers e.d. van 5 naar 18 verhoging van de accijns op benzine komt nogeens neer od een meerprijs van 1 ct. per liter, de omzetbelasting op textiel wordt 3 od schoenen 5 en reparatie daarvan OD 4 Al zegt de regering dan in het begin van de troonrede dat zij het prijsbe leid krachtig zal voortzetten, uit deze ODSomming blijkt wel. dat de belas tingverhogingen op verschillend ter rein zullen doorwerken en tot prijsver hogingen zullen leiden, hetgeen dus een rem zal betekenen op de verhoging van het levenspeil, wat de regering zegt juist te willen bevorderen. In te genspraak daarmee ls ook het verlan gen van de regering tot het totstand komen van langlopende collectieve ar beidsovereenkomsten, waardoor een ze kere rust op het loonfront moet wor den verkregen. Zo zijn er in troonrede en miljoenen nota wel enige tegenstrijdigheden aan te wijzen. Men wil veel meer uitge ven om toch vooral vooruitstrevend te heten, maar dan moet het volk niet lastig worden en braaf de be lastingverhogingen van verschillende goederen slikken en geen onverwachte looneisen gaan stellen, zoals verleden jaar is gebeurd. We balanceren verder op het scherp van de snede van de verdergaande inflatie, die door deze regering zeker niet zal worden voor komen. Vondeling neemt onze appel En. daar ls hij gauw mee klaar, Hii belooft een stukje kauwgom. Doch niet nu, maar na vijf jaar, Dat is om ons zoet te houden. Kleutertje aan Moeders schort: Heus hoor. Pappie geeft de centjes. Later, als je groter wordt. Doch inmiddels stijgen prijzen. Dat gaat met nieuwjaar al in. Moeders zullen het wel merken In de zorg voor hun gezin; En je kunt het niet ontlopen Met een opgeruimd gemoed, Want dan ga je saboterend Reeds op ongeschoeide voet. Rook niet. drink niet, rij geen auto, Ook een brommer kan al kwaad. Gooi je ouwe radiootje Door het venster op de straat. Oliekachels niet meer branden. Kijk niet meer naar de tee-vee, Geef hem met je platenspeler Aan de voddenmannen mee. Als we dat nou allen déden Was 't nog droeviger gesteld. Kregen we nog meer belasting, Want de fiscus moet zijn geld; Vondeling zwaait economisch Ook al niet een toverstaf; Hi] belooft ons straks één vinger Maar neemt nu je hand al af! JAAP MIJDERWIJK. In de nacht van dinsdag op woensdag is op twee plaatsen in onze gemeente ingebroken, n.1. in de nieuwe techni sche school aan de Soester Engweg en in het paviljoen op het Soester Hoogt bij de vliegbasis. Het was de dief of dieven blijkbaar al leen om geld begonnen, want in de school werd alleen een bedrag van pl.m. 25.vermist. Zelfs zeer dure gereedschappen bleven onaangeroerd Genoemd bedrag werd ontvreemd uit het afgesloten kantoor van de admi nistrateur. Met een breekijzer werd de deur open gebroken en op het kantoor werden een stalen kast en bureau's op dezelfde wijze behandeld. Zowel op het kantoor van de admini strateur als van de directeur werd alles omver gehaald. De schade wordt geschat op 2000,— Onder leiding van hoofdinspecteur H G Scholtmeijer werd, met hulp van een rijkspolitiehond, een onderzoek ingesteld, maar voorlopig zonder re sultaat. In dezelfde nacht werd ingebroken in het paviljoen op het Soester Hoogt. De dief of dieven kwamen hier binnen door het stuk slaan van een ruit. Ook hier werd blijkbaar alleen naar geld gezocht, hetgeen niet aanwezig was, zodat de inbreker(s) zich maar hebben getroost met het verorberen van enige etenswaren en iie inhoud van een paar limonadeflesjes Ook hier heeft de heer Bruijen zijn politiehond laten werken maar zonder resultaat. Dr. G. van Beurden gaat Soest verla ten. Hij wordt controlerend arts met als standplaats De Meern. Zijn praktijk wordt overgenomen door dr. B. Nicolas Met ingang van 16 oktober a s. is tot de heer D. G. H van Woudenberg, inspecteur van politie alhier benoemd, thans inspecteur van politie te Voor burg. Nadat hij in 1953 als aspirant-agent van politie te Utrecht was benoemd, waar hij het politie-diploma Aa en B behaalde, volgde hij in Hilversum de opleiding tot hoger politieambtenaar Na het behalen van het diploma voor inspecteur werd hij in 1957 aangesteld Damestas, damesrijwiel, gouden scha kelarmband, portemonnee met geld, groen wollen damesvest. zijden sjaal, damestas met groot geldbedrag, twee sleuteltjes, witte fietspomp, algebra- boek, vier-kleuren ballpoint, witte gymnastiekschoen, paar witte kinder kousjes. sleutel aan ring, damesrijwiel, pakje rijwielgereedschap, sjaal, porte monnee met inhoud. Komen aanlopen Schotse collie en een schildpad. Inlichtingen worden verstrekt aan het politiebureau. Het eerste exemplaar van een door de „Kristlike Fryske Folks Bïbleteek" uitgegeven kinderbijbel is op paleis Soestdijk aan HM, de Koningin aangeboden door de voorzitter van de vereniging, de heer J. v. d. Ma k als adjunct-inspecteur te Den Haag. waarna in 1962 zijn benoeming volgde tot inspecteur te Voorschoten Hij volgt nog een studie aan de juri dische faculteit aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam voor meester in de rechten. De zaak „Hardchroombedrijf Van der Heijden", die in Nijkerks gemeenteraad en ook daarbuiten zoveel stof heeft doen opwaaien, lijkt in de eerstkomen de raadsvergadering van 6 oktober aanstaande haar beslag te zullen krij gen. Tijdens de vergadering die op 8 sep tember j.1. werd gehouden en waarin felle debatten werden houden over het al dan niet toelaten van dit bedrijf te Nijkerk. staakten de stemmen op het moment dat de beslissing moest vallen. Eén raadslid ontbrak toen ech ter op het appél de .leer H. van Meer- veld Van diverse kanten is daarna de heer Van Meerveld benaderd, omdat diens stem op de eerstvolgende verga dering doorslaggevend zal zijn Het is inmiddels wel duidelijk geworden dat bedoeld raadslid beslist niet vóór een vestiging van het Soester bedrijf te Nijkerk is. Het geen dus inhoudt dat de firma Van der Heijden ergens an ders naar grond zal moeten omzien. De maandelijkse concerten in de Oude Kerk te Soest zullen in september weer beginnen, en wel op dinsdag de 28e. Het srizoen wordt geopend door de Muziekkrine Dp Nederlandse Cantorij o.l.v. Maarten Kooy Vocale groeo. or kest en de solisten Maria v. d Slikke, sopraanRom Kalma. bas. Hans Neu- berger, altviool voeren een aantrek kelijk programma uit. waarin o m. de bas-solocantate Ich will den Kreus- stab gerne tragen" van J S Bach. concert voor altviool en strijkorkest van G Ph. Teleman. motetten van Bramhs en liederen van Maarten Kooy voor sopraan en orkest. Aanvang 8.15 uur Met ingang van 1 oktober a s. is tot hoofdagent van politie alhier benoemd de heer A Klok. thans hoofdagent te Zijndrecht. Aan mevr. A Range-Van de Hurk, typiste A bij de poiitie-administratie alhier is op haar verzoek eervol ont slag verleend met ingang van 1 ok tober Ou donderdag 7 oktober 1965. van 14 to: 16 uur zal aan de hand van een TFLEVISïE-UITZENDING een voor het gehele land groot opgezette voorlid htingsactie worden gehouden. Op deze middag n.1 zal de Stichting So- cuter een televisie-uitzending wijden aan net brandgevaar thuis, waarbij onder meer het blussen van brandjes met eenvoudige middelen zal worden getoond. Het ligt in de bedoeling dat deze uitzending in de Nederlandse huiskamers zal worden gevolgd door zoveel mogelijk groepjes (huis) vrou wen.^,,ij ieder groepje zal een voor- IichCter van de Federatie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening aanwezig zijn. die op de uitzending aansluit met verdere nuttige wenken en aanwij zingen voor doeltreffend handelen bij onverhoopte rampen of oorlogsgevaar Het gaat hier om moderne voorlich ting. waarbij ook begrippen als „kern explosie" en „radio-actieve neerslag" zullen worden behandeld. De Federatie verwacht dan ook, en ik sluit mij hier volledig bij aan, dat iedere vrouw zich op de hoogte zal willen stellen, temeer daar de voorlich ting ditmaal tot slechts één middag zal worden beperkt. U kunt zich tot 1 oktober a.s. opgeven bij: mej A H v Kuier, Gemeentese cretarie, Afd. Kabin- Steenhoffstraat 2 te Soest, tel 2643, "der ver:; 'ding of u de beschikking over een televisie toestel heeft, en eventueel een groepje dames thuis zoudt kunnen ontvangen. A. C. BENTINCK-PHILIPSE Woensdag is de miljoenste deelnemer aan de sporttoto van dit seizoen in geschreven. Het is de heer N. van der Zwet uit Noorden, die door de direc teur van de Sporttoto, de heer J. Muylenburg, persoonlijk gefeliciteerd werd, hetgeen gepaard ging met de aanbieding van een fraai cadeau. De capaciteit van de vuilverwerkings installatie ls nauwelijks voldoende om de normale aanvoeren te verwerken en zal binnen korte tijd beslist on toereikend ziin De capaciteit van de huidige installatie werd opgezet voor de verwerking van het huisvuil van ca 70.000 inwoners dat in vijf dagen werd opgehaald en in zes dagen werd verwerkt. Door invoering van de vrije zaterdas: wordt thans het huisvuil in vier dagen per week opgehaald en verwerkt, een beperking van de capa citeit met 20 procent De gemiddelde dagaanvoeren zijn aan sterke schommelingen onderhevig en sterk afhankelijk van het jaargetijde en de dag waarop het huisvuil wordt opgehaald Wanneer de vuilnisaanvoe- ren abnormaal hoog zijn b.v in de schoonmaakperiode en op dagen vol gende op feestdagen, doen zich reeds thans geregeld ernstige stagnaties bij de verwerking voor Daarenboven neemt het volume van het huisvuil met de stijgende welvaart toe en ook de boeveelheid huisvuil oer inwoner wordt groter De bestaande installatie zal niet worden vergroot met een tweede bio-stabilisator, zo heeft het stichtingsbestuur besloten Een rede lijk rendement is hiervan n 1. voor lopig niet te verwachten, terwijl de kosten hiervan de explotatie belang rijk zouden verzwaren Besloten is. dat de capaciteit van de installatie vergroot zal worden, om het in vier dagen aangevoerde vuil van vijf dagen te kunnen verwerken De bunkerruimte moet belangrijk wor den vergroot van 180 tot 300 m3 en een enorme verbrandingsoven moet worden gebouwd, waarop een schoor steen van 45 meter hoog komt. De vergroting van de bunker is be groot op f 285.000,maar beide ob- een dubbele verbrandingsoven is be- In het Starmans voetbaltournooi. dat ieder jaar wordt gespeeld tussen po- litie-voetbalteams uit district West van de Nederlandse Politie Sportbond, heeft de Zeist-Soest combinatie dinsdag de twede prijs behaald. Aan dit tournoqi namen deel in poule A: Haarlem, Delft, 5e div. Kon. Mar uit Amster dam en de Zeist-Soest combinatie. AP.A.G.S. liet verstek gaan In pou le B speelden- Hilversum. Rijkspolitie Den Haag. UPS. (Utrecht). Rotter dam en Schiedam. De combinatie wist in poule A beslag te leggen op de eerste plaats en Rot terdam werd winnaar in poule B. In de finale tussen Rotterdam en Zeist-Soest werd Rotterdam winnaar met 1-0, waardoor zij in het bezit kwamen van de Starmans beker. De heer Starmans, competitieleider in district West, reikte zelf de beker uit. groot op 356.000,maar beide ob jecten zijn nog in studie. Om de capaciteitsverhoging alvast op gang te brengen worden thans diver se wijzigingen ingevoerd. De opvoer- band van het vuil naar de compost- verwerking zal sneller gaan lopen. Het ijzer, dat onder de magneet in een goot terecht komt. zal voortaan rechtstreeks achter het gebouw wor den gestort, zonder dat dit behoeft te worden vervoerd, de trilzeef zal worden vervangen door een grotere met een capaciteit van acht tot tien ton per uur. Met nog enkele andere technische wijzigingen is de totale uitgave thans 125.000, r w De hoofdagent van gemeentepolitie, de heer C. de Bruin, vierde woensdag zijn 25-jarig jubi leum. 20 jaar dien de hij bij de Soes ter politie en vijf jaren in andere dienst. 's Middags hield de jubilaris thuis re ceptie, waarvan 'n druk gebruik werd gemaakt. Een deputatie van het Soester politie korps. onder leiding van hoofdinspec teur H. G. Scholtmeijer. maakte ook zijn opwachting, terwijl de inspecteur van de rijksrecherche van het Paleis Soestdijk. de heer K. Brouwer kwam feliciteren en sigaren aanbood. Mevrouw De Man-Pothoven bood na mens het Paleiskoor een platenbon aan. De heer Scholtmeijer sprak namens het politiekorps 25 jaar in overheids dienst is geen kleinigheid. U hebt niet de volle 25 jaai bij de politie gediend, maar vijf jaar bij de luchtbescher mingsdienst. Na de bevrijding werd hij opgenomen in het Soster politie korps en nu zijn de eerste 20 jaren voorbij. U bent als geboren Soester overal mee bekend en uw optreden en collegialiteit waarderen wij ten volle De overheid heeft hiervoor ook grote waardering en door verhindering van de burgemeester mag ik u de gebrui kelijke enveloppe met inhoud overhan digen. Namens het jubileumfonds bood spre ker een electrisch scheerapparaat aan. Namens de S.P.S.V. sprak de heer Bergman. Je bent aldus spr., vanaf de oprichting lid van de S.P.S.V. en een lid. dat genoemd mag worden. Nadat je tot agent van politie was be noemd. hebt je terstond deelgenomen aan de vierdaagse te Nijmegen en daarna wandelde je nog drie jaar mee. Het ontbrak je tijdens deze tochten Brand in het kindertehuis.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1