$llwt mmÈ Het F.B.I. en J. Edgar Hoover nieuwe créaties! Pantalons, japonnen, mantels voor de komende koude dagen vrouw voor ac.Bergmans Van Dam's Schoenen "RUWE" ZET Bioscoooprofframma Nieuwe eollectie is binnen gekomen. Komt U ook eens passen Lenssen+de Wolff Dierenbescherming en Werelddierendag Autobotsing Ledenvergadering V.V.D. Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. DE PREMIEPLAAT 1965 IS UIT JUWELIER HORIOGER van Weedistraat 40 Soest - tèl.436T geschoten te zijn. Tegen 5 mannen, w.o 2 sheriffs werd een aanklacht Ingediend en daarmee begon het ju stitionele touwtrekken tussen de plaat selijke aanklager en het ministerie van justitie, de plaatselijke en de federale wetten. Ook na de moord op pres. Kennedy kon het gebeuren, dat alleen de politie van de staat Texas over de moorde naars kon beschikken De veiligheid van de president was op 22-ll-'63 in handen van het FBI., de geheime dienst en de politie van Dallas. Vol gens het Warren rapport, dat verslag van een onderzoek inzake de moord gaf. was de samenwerking tussen deze organisaties slecht, wat aan de Ge heime Dienst werd verweten. Een voorstel aan het congres om de gehele bescherming over te geven aan het F B I. kan de macht van J. Edgar Hoover nog meer vergroten. Bovendien zal de moord op een president onder de federale wetten vallen, zodat het FBI. direct mag ingrijpen Sinds 1865 werden er 4 presidenten in de V.S. vermoord. John Edgar Hoover is de 70 gepas seerd Het zal voor de president en de minister van Justitie der V.S nog een moeilijke, zo niet een onmogelijke opgave worden een gelijkwaardige op volger voor hem aan te wijzen, wan neer dat nodig zal zijn. Want voor lopig heeft Hoover onbeperkte verlen ging van zijn ambtsperiode gekregen en nadrukkelijk verklaard: I'm not gettable!, zodat ook de machten, die tegen hem zijn. hun krachten ver spillen op deze elastische muur. Tot en met zaterdag draait in het City Theater de film ,.Sex and the single girl" met sterren als Tony Curtis, Na talie Wood, Mei Ferrer en Henry Fonda. Het is een sorankelende film vol vaart en humor. Bob Weston, de jonge en velbelovende redacteur van het schan daalblad ..Stop" wil de lieflesavontur- ren van dr. Helen Brown publiceren Zij is psychologe bij het Bureau voor Huwelijkszaken en bovendien schrijf ster van de best-seller ..Sex and the single girl." Het loopt allemaal heel anders dan Bob Weston zich had voorgesteld. Er doen zich talrijke com plicaties voor in dit even spannende als leuke verhaal, dat eindigt in een wilde race. Zondagmiddag draait „De gemaskerde ruiter" Het is een seriespel van de Amerikanse televisie, dat enorme po pulariteit geniet. De avonturen van deze legendarische held uit het Wilde Westen houden week in week uit het publiek in hevige spanning en zullen thans als complete film ongetwijfeld ook het Nederlandse publiek sterk we ten te boelen. Het ls een avontuur lijke film, spannend en vol afwisseling en aktle. Vanzelfsprekend loopt alles goed af voor de gemaskerde ruiter, de onbekende wreker van het onrecht in het verre Wilde Westen. De film, die de rest van de week ln het City Theater is te zien. heet „Daar komen de tanks". Het is het hero ïsch verhaal van een tankgroep die - steeds vooraan in de strijd - door stootte van Normandië uit dwars door de Siegfried-Llnle. Nadat de comman dant van een Amerikanse tank sneu velt. neemt onderofficier sergeant Sul- livap (bijgenaamd Sully) het comman do over. Hij maakt zich in korte tijd gehaat bij de bemanning en is voor zijn superieuren een lastig probleem. Niemand kan hem de waarde van ka- Torenstraat 5 - Soest - Telefoon 3473 onroerende goederen taxaties hypotheken Br Hf assurantiën Steenhoffstraat 67 Soest Tel. 2169. meraadschappelijke samenwerking met de manschappen bijbrengen. Hij weet door moedig volhouden opmerkelijke successen te boeken en wint daardoor de waardering van zijn meerderen. Als hij bovendien één van de manschap pen het leven redt, heeft hij zich ook de sympathie van zijn ondergeschik ten verworven. Zijn dapperheid wordt beloond met zijn bevordering tot lui tenant. Daar dit echter overplaatsing betekent naar een ander onderdeel, weigert hij. Hij heeft de waarde van „team-work" leren kennen en blijft liever als sergeant bij zijn bemanning. Onder verwijzing naar de advertentie in dit nummer bericht de afd. Soest der Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren, dat zij, ter gelegen heid van Wereldierendag. de jeugd van Soest gelegenheid geeft de onlangs heropende Stichting „De Paarden kamp", aan de Birkstraat 96, te bezich tigen. In verband met de te verwachten gro te belangstelling zal vanaf 2 uur tot half vijf elk kwartier een rondleiding in kleine groepjes geschieden. Vanzelfsprekend zijn er geen kosten aan verbonden en wordt er bovendien een kleine tractatie aangeboden. Op Werelddierendag zelf, dus op maan dag 5 oktober, is bezoek in school verband eveneens mogelijk. Willen de leerkrachten voor een afspraak daartoe even opbellen nr. 2877 opdat lang wachten overbodig wordt? Alle rond leidingen duren bij goed weer onge veer driekwartier doch bij regen een half uur. Bloemist C. J. K alhier reed met zijn auto op de Soesterbergsestraat en wil de bij de Ossendamweg linksaf slaan. Hij stopte, maar werd op hetzelfde mo ment van achteren aangereden door een auto bestuurd door M. P. v. d. D. uit Amsterdam. Er ontstond veel schade aan beide wagens. Deux-pièces bestaande uit mouwloze grijze japon met ronde hals bedekt door een getailleerd jasje. slanke indruk. Het bijpassende drie kwart manteltje verhoogt deze indruk door de smalle panden aan voor- en rugzijde. De dubbele rij knopen en het afstaan de kraagje geven het een jeugdige charme en de zevenachtste mouwen verlenen, evenals de splitjes aan de zijkant, aan dit wit-beige geruite man teltje een sportief tintje. Op winde rige herfstdagen kan dit heel goed van pas komen. Niet zo sportief, maar wel heel aan trekkelijk, waren de japonnen en deux- Een heerlijk reispakje be staande uit een met bont ge voerde mantel zachtblauwe rok en hes van bouclé lijkende kunststof. John Edgar Hoover, al meer dan 40 jaar directeur van het Amerikaanse Federal Bureau of Investigation. ten, die tijdens het onderzoek worden verzameld gaan naar het departement van Justitie. Zo'n rapport vertelt het hele verhaal en niets anders! Er wordt gezegd dat Hoover een aarts conservatief man is, onkreukbaar en onomkoopbaar. Dat hij onkwetsbaar is. omdat hij al meer dan 40 jaar één van de belangrijkse en hoogste posten in de VS. bekleedt. Dat het bureau slechts een zaak in onderzoek neemt als het zo goed als overtuigd is van de kans op succes, zodat de statistieken, die ieder jaar aan het congres wor- denv oorgelegd om een nieuwe budget van rond de 150 miljoen dollars te vragen, altijd weer van hoofdzakelijk overwinningen getuigen. Hoover is fel anti-communistisch en destijds medestrijder geweest van de avonturier en senator McCarthy bij diens natio nalistische acties tegen anti-Ameri kaanse gezindheid. In 1963/1964 kwa men het F.BI. en Hoover in het nieuws door de moord op president John F Kennedy in Dallas op 22 no vember 1963 en door de Amerikaanse dominee Martin Luther King. voor vechter van geweldloze rassenintegratie die het F.B.L beschuldigde niet fede raal in te grijpen in het Zuiden en geen arrestaties te verrichten, ondanks wreedheden tegen de negers, waarop Hoover ds King „de meest notoire leu genaar van het land" noemde. King kon ook slecht van Hoover hulp ver wachten in het Zuiden, als er een federale wet was geschonden, want van de rechtspraak en gerechtelijke macht van de staten zelf, die ieder hun ei gen systeem hebben, had hij g£en hulp te verwachten Pres. Lyndon B. Johnson gaf het F.B.I. opdracht de in Mississippi op 21 juni 1963 spoorloos verdwenen M. Schwer- ner, J. Chaney en A. Goodman (resp 24, 21 en 20 jaar) op te sporen. Zij waren op weg om negers te helpen. Zij werden gevonden, begraven in een stuk bouwland, na gemarteld en dood- Terwijl de groei van het aantal T.R.OS.-leden zich in nu toch wel iet wat vertraagd tempo doorzet, heeft ook de heer Pieter de Ruwe van het onafhankelijke programma- en fami lieweekblad Televizier (oplaag 500.000 ex.) de werftrom -geroerd. Met zijn R.T.N wil hij het Nederlandse volk ook al verblijden met een nationale, onafhankelijke omroep. Enfin, men kent deze leuzen al van de A VRO. en van de T.R.O.S. Men moet dan maar afwachten of al deze nieuwe aanwinsten tot een verbetering van de programma's bijdragen, of wel de versnippering van ons radio- en tele- visiebestel verder in de hand zullen werken. De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat beide mogelijkheden er in zitten. Niet temin moet men de nieuwe aanwinsten een kans geven en daarom vinden wij de mening dat de T.R O S de versnip pering van ons radiobestel in de hand werkt vrij negatief. Natuurlijk bestaat dat gevaar, maar men zou zich ook kunnen voorstellen dat de T.R.O.S. met een goed pro gramma komt Twijfelachtig is overigens of de R.T.N. tot de nieuwe aanwinsten zal gaan be horen. Terecht heeft minister Vrolijk de heer De Ruwe op de vingers getikt, toen deze door een handige zet in de kortst mogelijke tijd een grote om roepvereniging op poten wilde zetten. Dit door het abonnement op Televi zier te verlagen en het vrijgekomen geld als betaald abonnementsgeld aan te merken. Op die manier kan elke krant een omroepvereniging stichten. De plaatselijke afdeling van ae V.V.D. houdt op donderdagavond 7 oktober a s., om 8.15 uur. in het Oranje-Hotel, een ledenvergadering, waarin om aan de orde komen de candidaatstelling voor de Provinciale Staten en een zeer voorlopige bespreking van de candi daatstelling voor de gemeenteraad U hebt er misschien al I meermalen over ge- dacht U aan te sluiten bij onze Méldt U dan nu als lid aan bij onze voorzitter Mr Raedt (tel. 2983), die desgewenst gaarne nadere inlichtingen verstrekt. Het bestuur van de afd. Soest-Soesterberg. Nu het 's avonds weer wat vroeger donker wordt, gaan we langzamerhand aan de herfst denken. Het zal kou der worden en op stormachtige avon den zal het gezellig zijn om binnen te zitten en de wind en de regen tegen het raam tekeer horen gaan. Maar als we dan toch naar buiten moeten, dienen wij er wel voor te zor gen dat we op zulk weer gekleed zijn. Dezer dagen bereikte ons de nieuwe herfstmode uit Frankrijk. De Franse mode-ontwerpers hebben er voor ge zorgd met hun vele creaties dat we in de komende koude maanden met charmante en toch doeltreffende kle ding tevoorschijn zullen komen. Het bleek dat men daar nog niet uit de lange rechte broek is gestapt en deze zogenaamde „cigaretpantalon" was dan ook veel te zien Het model op de rechter foto is ver vaardigd uit tercryl en heeft aan weerszijden onderaan de pijpen een splitje. Door de band laag op de heupen te zetten en de pantalon van boven glad te laten af kleden, verkrijgt men, dankzij deze coupe, een lange en piéces die ons getoond werden. Over het algemeen hadden de ontwerpers de jurkjes erg eenvoudig gehouden. Geen overbodige strikjes en klepjes dus. Ook de kleuren waren niet zo opval lend fel en de effen stoffen bleken het meest in tel: Op de linker foto ziet u een jurk met bijpassend jasje, allebei uitgevoerd in effen middelgrijze stof. De jurk is mouwloos en heeft een ronde halsuit snijding. Een heel eenvoudig model dus, met als enig opvallends de verticale zakken. Het getailleerde jasje met zwarte kno pen en grote stiksels doet sjiek aan. Voor de echte koude dagen waren er de met bont gevoerde mantels. Ook hiervoor had men geen opvallende kleuren gekozen. Pasteltinten geven deze winter de toon aan. De op de onderste foto afge beelde mantel met bijbehorende deux- pièces lijkt ons een heerlijk „reispak". De mantel zowel als de rok en het hesje zijn vervaardigd uit zachtblau we tercryl, dat deze keer het uiterlijk van bouclé verkreeg De rok is mogelijk iets korter en reikt tot boven de knie. In het hesje zijn met stiksels grote lijnen aangebracht, waardoor het lijkt alsof het uit verschillende panden De sigaretpantalon kreeg een klein splitje en kan worden gedragen met een driekwart manteltje. bestaat. De mantel is met ruigharig bont gevoerd. Het witte bont steekt bij de opstaande kraag en de manchetten iets naar bui ten, waardoor een leuk effect wordt bereikt. De stiksels in de ruimvallende jas zijn duidelijk te zien, en dat geeft er nog juist een vleugje sportiviteit aan. U ziet het. wij zullen de komende koude maanden beslagen ten ijs komen. Er zijn in de wereld weinig organisa ties waarover zoveel geromantiseerde en fantastische verhalen bestaan als het Amerikaanse Federal Bureau of Investigation. Hieraan zijn veel detec tive verhalen schuldig en niet minder veel films. Maar zoals in veel van deze gevallen is de werkelijkheid anders en het F.B I. heeft die fabelachtige repu tatie dan ook voornamelijk te danken aan zijn activiteiten in de dertiger ja ren toen de misdaad in de grote ste den. waaronder Chicago, Kansas City, Indianapolis en St. Louis legaal aan de weg timmerde. gevangenis of stierven, evenals Har ding op verdachte wijze. De misdaad had zijn kans gekregen en die niet voorbij laten gaan. Coolidge trachtte hierin orde te schep pen. Nauwelijks in het Witte Huis gaf hij de pas benoemde minister van Justitie, Harlan Fiske Stone, in het voorjaar van 1924, opdracht een nieu we directeur voor het F B I te zoeken en Burns, verdacht van corruptie te ontslaan. De toen 29-jarige J. Edgar Hoover volgde hem op. waarmee een glansrijke cariëre begon. John Edgar Hoover werd op 1 januari 1895 te Was hington geboren Hij studeerde rech ten; kwam in -1917 op het ministerie van justitie en werd op 26-jarige leeftijd adjunct-directeur van hét F.B.I. Na zijn benoeming tot directeur begon hij onmiddellijk met een soort grote schoonmaak. Hoover ontsloeg alle amb tenaren die door politieke „kruiwa gens" waren aangesteld doch naar hun capaciteiten gemeten geen recht op hun plaats hadden. Het bureau moest onafhankelijk blijven van welke bin nenlandse politieke richting dan ook; het mocht geen werktuig worden in politieke intriges. Aanstellingen moes ten uitsluitend geschieden op verdien ste. Promotie kon alleen worden ge maakt na een gedegen onderzoek en bewezen geschiktheid en het bureau is slechts verantwoording schuldig aan de minister van Justitie. In die tijd waren bankovervallen ver gezeld van schietpartijen, kinderroof en moord het veel voorkomende beeld van de misdaad. Iedereen heeft wel eens gehoord van beruchte gangsters als Al Capone, Baby Face Nelson en John Dillinger, waartegen het FBI. met succes opereerde. Zoals vele grote organisaties draagt ook het FB I. het stempel van de man, die het ontwik kelde en leidde. Om de misdadigheid in de V.S. te schetsen ten tijde, dat de idealist en organisator Hoover bezig was het F.B I te perfectioneren is het voldoende te weten, dat er in 1926 12 000 moorden werden gepleegd en van het aantal moorden in de Gangsterstad Chicago kon maar 8 worden opgehelderd. Iedere soeciale agent van het F.B.I. moet uitzonderlij1: voor zijn functie ziin getraind. Alle agenten hebben een middelbare schoolopleiding of een uni versitaire graad, waardoor de onder- zoektechnieken een wetenschappelijk niveau konden bereiken, die enkele voorstelling tart. Het F B I heeft een school te Washington en een oplei- Kijkje ln een klas van de F.B.I.-school te Washington, waar les wordt gegeven in dactyloscopie. dingskamp te Quantico in Virginia. die ook voor buitenlandse politieman nen open staan. Sinds 26 juni 1908 is het F.B.I.op gericht als organisatie van het minis terie van Justitie om de nationale vei ligheid te waarborgen en de opspo ring van de misdaad te coördineren, naast de Engelse Scotland Yard en de Franse Süreté Nationale, de grootste vijand van de moderne misdaad. Het succes is niet, zoals de sterke verhalen ons willen doen geloven, gebaseerd op gewelddadigheid, maar voornamelijk op het verzamelen 'an overtuigend en gezaghebbend bewijsmateriaal, dat de misdadiger onomstotelijk schuldig ver klaard. Tijdens ded rooglegging (Prohibition), d.w.z. dat het tussen 17-1-1920 en 7-11-1933 bij de we* was verboden om alcoholhoudende dranken in te voeren, te maken, te verhandelen, enz., ont stonden de z.g. rackets, waarin de on dergrondse Mafia e i Murder Inc. als afdelingen van het Crime Syndicate, de belangrijkse aandelen hadden. Zij hadden gesalarieerde gangsters (rac keteers), waaronder maniakale moor denaars in vaste dienst. Al Capone was één van de eerste die de m«sdaad organiseerde en vanaf 1925 een mach tig misdadigers syndicaat opbouwde, dat zich bezighield met het tegen be taling ..beschermen" (racketeering) van burgerlijke eigedommen; het ex ploiteren van drankhuizen (speak- easy). bordelen en speelhuizen: het fa briceren. smokkelen (bootlegging) en verhandelen (rumrunning) van sterke drank. In die jaren verkreeg het F.B I. steeds meer federale volmachten, die verder reikten dan het locale staats recht, om tegen deze stroom van mis daad ongewassen te zijn. Tijdens de tweede wereldoorlog kwam bij de taak van het FBI. nog de bescher ming van de natie tegen spionnage en sabotage Hoover ontdekte dat hij het publiek niet ken „missen". Vanaf 1950 wordt aan een gezocht zware misdadiger, een z.g. „most wanted". ongewoon veel publiciteit gegeven, waaraan zelfs de t.v. stations meewerken. Tussen 1950 en 1959 konden er van de 112 most wanted 43 door de directe mede werking van het publiek worden gear resteerd. In de lobby van het gebouw van het ministerie van Justitie toont een permanent voor het publiek toe gankelijke tentoonstelling uitgebreide wapencollecties, authertieke stukken uit beroemde historische zaken, enz Door ramen kan men op sommige af delingen de F.B.I.-mannen bij hun onderzoek aan het werk zien. Het F.B.I.-archief bezit ca. 160.000.000 sets vingerafdrukken. Het F.B.I. heeft geen opinie over schuldig of onschuldig en matigt zich niet het recht van aan klager of rechter aan. Slechts de fei- Bijna iedere dag kan men hem in het hoofdkwartier te Washington achter zijn machtige mahoniehouten bureau aantreffen. Een brede man met het uiterlijk van een vriendelijke oude bul dog, die de indruk maakt aardig te kunnen zijn en tegelijk hard; die ge wend is orders te geven, die organi seert. Op zijn bureau staat een kope ren bordje met zijn geliefde slagzin: Two feet on the ground are worth one in de mouth. Die man is John Edgar Hoover. In augustus 1923 werd de strenr puri teinse republikein Calvin Coolidge de 30ste president van de V.S Hij volgde Warren G. Harding na zijn dood op, wiens ambtsperiode werd gekenmerkt door de beruchtste staaltjes van cor ruptie. William J. Burns was toen di recteur van he F.B.I. en Hoover was al 3 jaren adjunct-directeur. Tal van Harding's medewerkers kwamen in de Toon Hermans: Vader gaat op stap. Ga dus (al of niet met vader) op stap naar on derstaand adres. Daar krijgt u bij aankoop van maar f. 5,- aan grammo foonplaten die Toon- Kunst voor slechts f.1,95. Steenhoffstraat 15 - Telefoon 2132

Soester Courant | 1965 | | pagina 13