I Beeldhouwer en schilderes vonden rust in brokje Oud-Soest Onder 4 ooen MARCHAL «HAARMODE Het Verbond voor Veilig Verkeer GARAGE stam R. DORREN uw srrrns is o.\zi: D. ENGEL Krahheïs van Knelis Voetklachten Van Dam's Schoenen Loekie Zondag en Edvard Zegers werken en wonen in gerestaureerde boerderij REULAME Auto- en Scooterrijsehool gouden en zilveren sieraden Horloges Klokken Wekkers Verlovingsringen ÜI^bbïimIï desilw orthopedist, de heer B. J. Welmers, VAN DAM'S SCHOENEN Gratis advies die en verbleef een jaar in Genève. Daar breidde ze haar kennis nog meer uit en leerde ze haar werk perfectio neren. Ze is een bekend schilderes van kin derportretten. De mooiste schilderijen maakte zij. uiterst gevoelig beweegt zij het penseel over het linnen. De resultaten zijn even knap als ver rassend Ieder trekje weet zij prach tig te schilderen. Ze schildert en te- De een verzamelt luciferdoosjes, de ander speldjes De een schildert, de ander maakt beelden. Dat laatste is het geval met het artiestenechtpaar Zegers Er is echter één verschil met de lu ciferdoosjes- en speldjesverzamelaars die verdienen er geen cent aan; het echtpaar Zegers wel. Maar zelfs al zou dat niet het geval zijn. dan nog zou zij schilderen en hij beeldhouwen. Ze doen het namelijk uit pure lief hebberij - en ze hebben van hun hob by bovendien hun beroep weten te maken Loekie Zondag, bekend als schilderes van kinderportretten, en Edvard Ze gers, een begaafd beeldhouwer, kwa- hoge heg verscholen huis. Toen het echtpaar Zegers in contact kwam met de burgemeester, vroeg hij hun; ,,Wat gaat u er mee doen Ze antwoordden ..Behandelen alsof het porcelein is. burgemeester" Welnu, ze hebben woord gehouden. Ze hebben het inderdaad uiterst voor zichtig behandeld Het resultaat is er dan ook naar Een fraai gebouw, dat nog de sfeer ademt van jaren, ja van eeuwen her. waar de tijd lijkt te heb ben stilgestaan. Maar de bewoners zijn niettemin voor uitstrevend, zonder voor ..kunstenma kers" te kunnen worden „versleten" Kunstenaar, dat is het woord, dat met recht op hen van toepassing is. Ve- V»» JÖ*. Een huiselijk tafereeltje voor de prachtig gerestaureerde schouw, die fraai is betegeld. Vader en zoon Diederik (10) lezen een boek, moeder krijgt van dochter Ingrid (13) een kopje thee. men op 4 december van het vorig jaar in Soest wonen. In een oude boerderij, gelegen tussen de Lange Brinkweg en het Kerkpad. ter hoogte van de Korte Middelwijk straat. nam het gezin Zegers, vader, moeder, zoon Diederik (10) en dochter Ingrid (13) hun intrek. Ze maakten in het begin een moeilijke tijd door de boerderij, daterend uit omstreeks 1630, werd gerestaureerd: het werk vlotte echter niet zoals men aanvan kelijk had verwacht en de boerderij was op geen stukken na gereed, toen het gezin Zegers er noodgedwongen in trok. KAMERBEEK ASSURANTIËN de pijler voor uw verzekeringsplan OLDENBARNEVELTLAAN 30 TELEFOON 1 21 41 AMERSFOORT Inspecteur voor Soest-Baarn Van Goyenlaan 154 - Soest Tel. 5514 Ze kwamen uit Blaricum. waar ze 'n bungalow bewoonden Gebrek aan ruimte en het feit, dat ze het huis niet passend vonden in de sfeer van het artiestenleven, deden hen beslui ten naar iets anders uit te zien. Hun droomwens, eens te wonen in een oud. maar bijzonder mooi en ruim gebouw, dat bovendien bij hun werk paste, ging in vervulling, toen ze in contact kwamen met de landbouwer P Brou wer. die hun het gebouw verkocht De verkoop betekende evenwel nog lang niet. dat ze er ook gauw zouden kunnen gaan wonen. De boerderij, waaraan de tand des tijds duchtig had geknaagd, was hard aan verbete ring toe Een complete restauratie heeft in enkele maanden tijds het ge bouw bijna onherkenbaar veranderd Het is een ideale plaats voor een ar tiest om er te kunnen werken. Er is ook weinig meer. dat aan de oor spronkelijke bestemming van het ge bouw herinnert, of het moest de vorm zijn Overigens is het een compleet „theater" Klein Middelwijk. „Klein Middelwijk" heet het witge kalkte, rietgedekte en achter een vrij len van hun tijdgenoten kunnen aan hen een voorbeeld nemen. Loekie Zondag (41) en Edvard Zegers (38) denken niet graag terug aan hun eerste tijd in Soest Wel aan de tijd, dat ze met de boerderij kennis maak ten. Het was een mooie, zonnige dag Het gebouw baadde in een zee van zonnelicht. Het leek. alsof dit plekje op alle zonnige schilderijen voorkwam Maar het „sprookje" veranderde snel weg. geven door de Rijksdienst IJsselmeer- polders te Zwolle, die een onderafde ling is van het Ministerie van Ver keer en Waterstaat. Het sportcentrum is gecreëerd door één van zijn kennissen, die al eerder drie scholen bouwde. De Soester beeld houwer is bezig aan een wandreliëf van zwaar tropisch hout. Het hoofd motief is een schelpvorm, tevens schildvorm. In het hout zijn enkele strijdbare, aktieve figuurtjes afgebeeld 'in gelast brons) om het reliëf de no dige aktie te geven Het wordt begin jktober geplaatst en dat betekent haastwerk voor Edvard Zegers. „Ik moet me een rotje sjeesen", zegt hij. Het reliëf, dat tweemeter lang is, 1 meter 35 hoog en (het hout) 8 cen timeter dik, is de eerste grote op dracht, die hij in zijn nieuwe atelier (de voormalige deel van de boerderij „Klein Middelwijk") in Soest uitvoert Edvard Zegers exposeert ook Voor het laatste gebeurde dat in Blaricum en in Westerbork. Met voldoening en (ge- nqstetrots denkt hij ook terug aan de opdracht tot het vervaardigen van een kunstwerk voor een protestantse stichting. Het resultaat was zo goed. dat er een expositie van volgde in het Stedelijk Museum In Amsterdam, in Driebergen en in Rotterdam Gewoon leven leiden. In haar jonge jaren gold Loekie Zon dag als een „wonderkind" Ze is er altijd gewoon onder gebleven en heeft daar geen spijt van. Ze raakte niet In de war van alle lovende kritieken. Ze bleef gewoon wie ze was, Loekie Zondag. ..Gelukkig maar", zegt ze nu, .want nu we zelf kinderen hebben, merken we pas hoe belangrijk het is, dat je als kind een gewoon leven kunt leiden" Het is een gelukkig gezin daar in „Klein Middelwijk" Ze zijn artiesten in hart en nieren. Ze hebben er de ruimte en de gelegenheid voor En zelfs al zouden ze er niets meer aan kun nen verdienen, dan nog zouden ze doorgaan Gewoon omdat ze het niet kunnen laten. Edvard Zegers is een begaafd beeldhouwer, die al verscheidene grote opdrachten heeft uitgevoerd. Hier is hij aan het werk: koper lassen. Zijn werkplaats is de vroegere deel van de 17de eeuwse boerderij Klein Middelwijk. Hij heeft er volop ruimte. want het was nog niet ..dicht- kent echter niet alleen Ze schildert gestoven", zoals dat heet. We hadden zelfs niet zoveel meer als een paar geen toilet en geen water" maanden geleden „Ik zocht naar Toch zijn ze de eerste moeilijke we- warme, rijke kleuren. Die kon ik in ken doorgekomen Zonder hun kinde- mijn schilderwerk niet bereiken Daar- ren weliswaar, die werden .uitbesteed' om ben ik me gaan toeleggen op het Maar nu zijn ze blij. dat ze in deze maken van wandtapijten", zegt ze. buurt wonen Het is er stil en mooi. Ze vindt dat een uitstekende studie Ze hebben hier echt de entourage ge- voor straks als ze weer gaat schil- vonden, waarin ze hun werk met over- deren. Nu wil dat „niet schilderen" gave kunnen doen. niet zeggen, dat ze niets meer tekent, Loekie Zondag, want ze is vaak in oud-Soest te vin- Mevrouw Zegers werd als dochter van den. waar ze de historische objecten de schilder Jan Zondag In Parijs ge- aan het linnen of papier toevertrouwt, boren. Haar vader nam haar in het Ze werkt veel aan de wandtapijten schone Frankrijk overal mee naar toe (beter wandlappen), maar ze heeft De mooiste landschappen tekende zij. desondanks de uitnodiging om voor Met een zo gevoelige penseel, dat haar de radio te gaan werken, aanvaard werk al op jeugdige leeftijd graag ge- Ze gaat een serie van zes of zeven zien was Op school ging tekenen programma's voor de NCRV-school- haar overigens helemaal niet zo best radio maken. Over kunst en museum- af. ..Daar moest ik precies natekenen, bezoek Het eerste programma ls in- en dat kan ik niet", zegt ze. In Frank- middels opgenomen en wordt ln ja- nuari van 't volgend jaar uitgezonden. - Misschien komt het in de toekomst ook nog van televisiewerk. Edvard Zegers. Edvard Zegers is een begaafd beeld houwer Zijn eerste grote opdracht kreeg hij zo'n acht jaar geleden het was het vervaardigen van een wand- mozaïek voor het gebouw van de A.V.O., een werkgemeenschap voor minder validen in Hilversum Maar TELEFOON 2543 voor het zover was, heeft hij heel wat moeten studeren. Hij groeide op in Nunspeet Zijn va- der stierf op jonge leeftijd, veertig jaar. De jonge Zegers interesseerde zich ook voor het vak van zijn vader, die beelhouwer was Toen hij 18 jaar was, ging hij model-gipstekenen leren. Hij was een leerling van Barend Jor- den in Amsterdam, die in hem een geduldige, leergierige jongeman trof, die het nog ver zou brengen. Edvard Zegers heeft die voorspelling bewaar- heid BOSSTRAAT 5 Bij ons ruime keuze in HORLOGERIE - JUWELIER OPTICIEN Loekie Zondag heeft tekenstift en penseel voor enige tijd ter zijde gelegd om zich ten volle te kunnen wijden aan het vervaardigen van wandlappen. In de gezellig ingerichte woon kamer is zij vaak te vinden met de gekleurde lapjes voor zich op de tafel Op de achtergrond, aan de muur, één van haar wandlappen. Toen het artiestenpaar op een grau-1 rijk ontwikkelde ze haar talent. Ze we. regenachtige dag nog eers'n kijkje bezocht (en tekende) de plekjes waar kwam nemen. Toen bood de omgeving i Vincent van Gogh ook kwam een troosteloos gezicht en vroegen bei den elkaar af. wat ze eigenlijk be gonnen waren. Toch hebben ze er geen spijt van ge had. Ze vinden het nu alleen maar spijtig, dat ze er niet eerder aan be- begonnen zijn De eerste weken in hun nieuwe behuizing hebben ze al weer vergeten. Ze denken niet meer terug aan de tijd dat ze hun huis in Bla ricum moesten verlaten, omdat de nieuwe eigenaar erin wilde, en in Soest in een boerderij moesten gaan wonen, die nog lang niet klaar was. Ze moes ten (bijvoorbeeld) met een simpele ladder naar boven. Ze sliepen onder 'n nieuw rieten dak. „We stoven bijna Ze had in haar vader geen betere leermeester kunnen treffen Hij hielp haar zoveel hij kon. De resultaten bleven niet uit. Al op 12-jarige leef tijd exposeerde ze in Amsterdam en kele van haar werken, die ze in Frank rijk (waar ze in de Provence een ou de ezelsschuur al atelier hadden in gericht) en in Holland, waar ze 's winters in een huis aan de Vecht bij Vreeland woonden, had gemaakt Loekie Zondag raakte, ondanks haar jeugdige leeftijd, niet onderste boven van haar successen. Ook niet, toen ze naar Zwitserland mocht Ze was toen 22 en kreeg een reis naar Zwit serland aangeboden. Ze accepteerde Hij kreeg werk in de beeldhouwerij, en hanteerde daarnaast ook de beitel voor het vervaardigen van decoratie- werk schilderijlijsten Toen hij 26 jaar was, deed hij toelatingsexamen afdeling beeldhouwen voor de Rijks academie in Amsterdam. Hij werd toe gelaten, maar het werd een moeilijke tijd voor hem en zijn vrouw Loekie Zondag, die hij op 17-jarige leeftijd had leren kennen en met wie hij in middels was getrouwd Het werd een tijd van hard werken en weinig ver dienen. De rijksstudiebeurs, die hij 3 jaar achtereen ontving, kwam hem goed van pas. In 1957 verliet hij de Rijksacademie, waarna hij enkele opdrachten kreeg. In de beginperiode na zijn studietijd maakte hij fonteinen, drinkbakken voor vogels en mozaïeken. In de loop der jaren heeft hij ver schillende grote opdrachten uitge voerd. Naast het vervaardigen van het reeds genoemde wandmozaiek in het AVO.-gebouw maakte hij voorts nog werk voor een Zwitserse firma, die in Amsterdam haar kantoor heeft, en voor het winkelcentrum in Maassluis. Met genoegen denkt Edvard Zegers, die lid is van de kunstenaarsvereni ging Goois Dispuut, terug aan de tijd. dat hij nauw met vijf jonge Neder landse architecten samenwerkte bij het ontwerpen van een kerk. Een nieuwe grote opdracht is die voor een groot wandreliëf, bestemd voor het bijna voltooide sportcentrum in Dronten. Het is een rij ksopdracht, ge- c1 Een ogenblikje graag mijnheer Ik hoop niet dat u het mij kwalijk neemt, maar ik wilde graag even uw aandacht vragen voor uw gedrag van zo even. U gaf namelijk als wielrijder geen voorrang aan een voor u van rechts komend jongetje op de fiets en dat is toch wel een echte verkeers- fout. Dat was zondigen tegen één der meest eenvoudige regels van het ver keer. Uw voorrang nemen, waar u geen voorrang had. had een aanrijding met schade kunen veroorzaken, mogelijk ook een gebroken beentje of armpje van het knaaoje. dat kennelijk zeer teleurgesteld was om uw grote-mensen- gedrag U hoorde toch wel wat hij u nariep? Nee. zegt u nu niet dat het nog wel kon. Het ging beslist niet meer en alleen doordat het ventje uit alle- macht remde werd een ongeval voor komen. Hoort u mijeen ongeval waar van u de oorzaak zou zijn geweest werd voorkomen door nog maar een schooljongen, die door u als volwas sene werd te kort gedaan in zijn ge lijke rechten als weggebruiker Dat was wel tegen de opvoedende stelregel ln van ..Goed voorgaan doet goed volgen" Het tegendeel kwam hier wel heel duidelijk en beschamend naar voren. die minse, die hun medemins AJJe 't ming vraogt mok zeige dak blie bin datter nog min se binne die an de bejaorde denke. En nie alleenlg an de bejaorde. maor ok an gronische zieke en geesteluk of 11- chaomeluk gehendi- kapte. En dan denk ikke hierbie nie an dag in dag uut veur klaor staon, de ver pleegsters en al die verzorregsters ln de tehuuze. maor veural an de minse. die veur een zonnestraoltje zorrege: deluu. die veur ouwe en zieke minse optreeje. Die bejaorde en zieke minse kenne nie naor een bioskoop of weet ikke veul woar naor toe Zullie binne allenig anneweeze op de tillevisie en de rao- dio. Noeng weet ikke wel. daor is ok van alles op te zien en te heure. maor ikke ken ming veurstelle, da da op een daag ok wel us begint te verveele. En wullie wille toch ok wel us iemaand in levende lieve zien optreeje. waor of nie? In 1962 ister een stichting oppericht, die heet „ontspanning voor gehandi capten". Da's un meraokels mooje in stelling. waant daor binne artieste bie annesloote, die graotis en veur niks optreeje veur de minse. die nie naor één of aandere opebaore veurstelling kenne gaon Dus nie allenig veur ouwe en zieke minse maor beveurbeeld ok veur minse, die in de gevaangenis bin ne oppesloote. Ikke vin ut meraokels mooj, datter in deze tied nog minse binne, die heulemaol belaangeloos op treeje. Bie de stichting binne zo'n viefhong- derd artieste en musekaante annesloote zowel ammeteurs as beroepsartieste. Z-ullie zorrege *'eur 't ammesement en zullie doen da helemaol veur niks. Omda zullie 't leuk vingde. Van de week waor d'r een paor van die artieste in Soest, in Braomhaoge. Ikke bin d'r effe weeze kieke, maor ikke had speciaol ming zondaagse paak annetrokke. dus zullie hebbe nie ezien da ikke Knelis was. Zulle iaachte wel: hé. die kom ongs nie bekend veur, maor ze hebbe niks ezeid. Gelukkug maor, waant ikke had ut nie graog wille misse. En aanders had ikke ok gin stukkie ehaad veur de kraant. Jonges. :onges. wat een maachtug pregramma D'r was veur iedereen wat; meziek. zaang. ballet, een kin derkoor en nog veul meer. Ikke hebter ok naor eluusterd en ekeeke en ikke was ok blie, da ikke aal die bekende minse noeng us echt kon zien. Maor ikke heb veul meer enoote van uit ple zier van aai. die minse. die noeng us nie naor de tillevisie hoefde te kieke om aal die artieste, die zullie al zo vaok eheurd hebbe. Ikke mot zeige, ikke neem ming petje af veur al die artieste. Zullie treeje veur niks op, terwiel zullie arreges aars meschien kiste mit knaoke kenne verdiene. Wullie zeige wel wat van de jeugd van teugeswoordig, maor bie die aar- tieste binne ok jonge minse. Zullie be- wieze. da ut allemaol zo slecht nog nie is. Ikke geleuf, da ikke ok maor stukkies uut ming kop gao leere. stukkies veur één heer. en dan gao optreeje. 't Liekt ming een aordig wark. Maor ikke gao nie zoveul uut ming kop leere as Toon Hermans. SCHR1KSLAAN 19 SOESTD1JK TELEFOON 399* De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt woensdag a.s., van 14 tot 17 uur, voor het verstrekken van inlichtingen zit ting ten gemeentehuize alhier Of weet u misschien niet of maar half. wat onder voorrang geven wordt verstaan, wat voorrang geven is? Hoe het zij, onthoud dat onder voor rang geven wordt verstaan „de door gang vóór zich langs vrijlaten voor voertuigen, die, uit een andere rich ting komende gelijktijdig of nage noeg gelijktijdig een kruising of split sing van wegen naderen en daar volgens de wettelijke bepalingen voor rang hebben". Vergeet ook vooral niet dat „gelijktijdig of nagenoeg gelijktij dig" wil zeggen: niet zo tijdig dat men nog kan passeren zonder dat de voorrang hebbende wordt gehinderd Zodra degene die voorrang heeft ge noodzaakt wordt om te remmen wordt hij gehinderd in zijn vrije doorgang en wordt hij tekort gedaan in zijn voorrangsrecht. U en de jongen bereden eenzelfde voertuig, waren dus gelijke partijen en naderden elkaar over gelijkwaardige wegen. Onder deze omstandigheden geldt de meest eenvoudige voorrangsre- gel. dat verkeer van rechts voorrang heeft. Maar.dit wordt anders wan neer er snelverkeer in het geding is. Op gelijkwaardige wegen gaat snel verkeer namelijk vóór langzaamver- keer. Doch daarover meer op een an dere keer. U zegt het verkeerde van uw gedrag in te zien? Dat doet mij genoegen. Dat geeft hoopvolle verwachtingen voor de toe komst. De toekomst, die op het gebied van het wegverkeer er niet zo roos kleurig uitziet en dringende behoefte heeft aan weggebruikers van goede wil. Ik nodig u dan ook dringend uit ook anderen het besef bij te bren gen dat in het steeds toenemende ver keer ..kleine oorzaken grote gevolgen" kunnen hebben en dat zelfsdiscipline en eerbied voor het leven van onze medemens belangrijk mede bepalend zijn voor veilig vekeer. Dag mijnheer. In het jaar 1964 waren 18.3 meer dodelijke verkeersslachtoffers te be treuren dan in 1963. In zijn onlangs verschenen jaarverslag schrijft het Verbond voor Veilig Verkeer deze stij ging o.a. toe aan de gunstige rij- en weersomstandigheden van de afgelo pen winter en de als gevolg daarvan grotere verkeersintensiteit op de Neder landse wegen. Het Verbond noemt 1964 een ramp jaar: vergeleken met 1963 steeg het aantal doden van 2007 tot 2377. het aantal zwaar gewonden van 31746 tot 36984. het aantal licht gewonden van 19470 tot 22205 De ongunstige uitgangscijfers over de eerste vier maanden van 1964 met 47,1 meer doden dan in de overeen komstige periode "an 1963 hebben het gehele jaarresultaat sterk beïnvloed. Een bedenkelijke ontwikkeling in de verkeersonveiligheid signaleert het Ver bond in steden met meer dan 100.000 inwoners, waar het absolute doden cijfer 23 hoger ligt dan in 1963. De verslapte in achtneming van de maxi mum snelheid in de grote steden, de verflauwde aandacht voor verkeers lichten en de fouten die door voetgan gers en gemotoriseerd verkeer op en bij de zebra's worden gemaakt, kun nen daarbij een ongunstige invloed op dit cijfer hebben uitgeoefend, meent het Verbond. Renault R4 Luxe van f 4.150.af Dauphine Gordini van f 4.945.af Renault R 8 van f 5.495,af Renault R 10 van f 5.995.— af Renault R 16 van f 7.950,— af Caravelle Coupe van f 9.750,— af Nieuwerhoekplein 1 Soestdijk Telefoon 2850 Zaterdag 2 okt., tot 12 uur. houdt de zitting bij op gebied van SCHOENEN. STEUN ZOLEN, BEUGELS enz. Uitsluitend op afspraak, telefonisch of aan de zaak. Dit wordt U aangeboden door Torenstraat 5 - Soest - Telefoon 34'M t

Soester Courant | 1965 | | pagina 9