f De val van een symbool V.V.V.-nieuws Het oog gericht op collectes Dinsdag 5 oktober 1965 44e Jaargang no. 75 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Frontale botsing te Soesterberg Voorstellen voor de raadsvergadering van 20 oktober f Peters Baan vergaderde Overtredingen in het verkeer alhier Bedrijfsongeval Ook Cees van Geerestein veertig jaar werkzaam als bus-chauffeur SOESTER(Ï)OURANT Abonn. p. kwart, f2.50 - per post f3. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Wat er ook is gebeurd in Djakarta, één ding is zeker het aanzien van president Soekarno is danig geslonken. En het is zeer twijfelachtig of iemand daarover vreugde behoeft te koesteren. Inderdaad was Indonesië onder zijn leiding een hoogst onberekenbare fac tor in de wereldpolitiek, maar zonder hem. of met hem alleen nog maar op de achtergrond, zijn de vooruit zichten nauwelijks opwekkender. Hij bleef voor de Indonesiërs het sym bool van hun grote revolutie en de enorme populariteit die hij zich zo verwierf had als goede kant dat hij er het land van de meer dan tweedui zend eilanden een soort eenheid mee schonk. Ongetwijfeld heeft hij die popularie- teit en dat vertrouwen uitgebuit toen hij geleidelijk de ene groepering na de andere uitschakelde en invoerde wat hij een „geleide democratie" noemde. Hij kon dat doen en nie mand anders. En dan Maar na hem Daarover werd onge twijfeld reeds lang gedacht in aller lei kringen. Volgens sommige krin gen heeft de zeer machtige communis tische partij half augustus een geheim beraad gewijd aan die vraag. Cynisch gezegd men wachtte er op tot ook de andere nier van de president het zou begeven. Maar zelfs al was hij geen ziek man, dan nog kon zijn bewind niet zo heel lang meer duren, temeer omdat hij zich niet ontzag niet bij het werk en niet bij het feesten hii verouderde sterker dan zijn leeftijd aangaf. Ongetwijfeld hebben niet alleen Aidits communisten zich geestelijk voorbe reid op de tijd-na-Soekarno. Vermoedelijk daarom alleen al was er zo'n prompte reactie op de eerste links- gerichte staatsgreep Niet alleen het leger overigens zal zich geroepen voelen iets te doen zodra de macht van Soekarno taant. Maar wel is het leger de voornaamste orga nisatie die iets kan doen. Te weinig weerstand. De politiek bewegingen in de „geleide democratie" hebben te lang gekwijnd om nog grote Invloed te hebben. Uiter aard weer met uitzondering van de K.P.I., die al vele jaren lang zijn eisen kenbaar maakte en die ook ver wezenlijkt zag. Overigens in een wat vertraagd tempo, waaruit men mis schien mag opmaken dat dan welis waar bij Soekarno vrijwel geen weer stand meer bestond tegen de commu nisten. maar elders in zijn regering nog wel. Het beste wat van de toekomst valt te verwachten, is dat het leger - al dan niet mét Soekarno nog als boeg beeld - het feitelijke bestuur over neemt, Met bijvoorbeeld Nasoetion als een soort Indonesische Ajoeb Khan van Pakistan. Een man die anti-com munistisch is maar volop nationalist en dus bijvoorbeeld de confrontatie politiek jegens Maleisië voort zal zet ten. Een man ook die waarschijnlijk niet zal opzien tegen een flirt met Peking, wanneer hij dat in het belang van Indonesië acht. Maar als geheel toch een man van wie verwacht kan worden dat hij de stabiliteit van het land handhaaft. En het andere dat men verwachten kan is dat de tegenstelling tussen verschillende bevolkingsgroepen ont aardt in een soort burgeroorlog, waar bij het haast onvermijdelijk is dat de communisten de overhand zullen krij gen, al was het maar om hun goede organisatie. In welk geval Indonesië snel een dependance zal worden van Peking. Bij gevaarlijk inhalen op de Amers- foortsestraat te Soesterberg kwam de Soester inwoner W. B M. S. met zijn auto frontaal in botsing met een Duit se auto bestuurd door F. H. uit Nord- horn. Dit gebeurde zondagavond om half acht toen er. zoals gewoonlijk veel verkeer was. Door de frontale bot sing sloeg de auto van de Soester over de kop en bleef met de wielen omhoog langs de kant van de weg 1'ggen. nadat S. eerst nog een auto van P M uit Gorinchem had ge ramd. De Duitse auto schoot over de weg en kwam in botsing met de au to's van C. B. uit Papendrecht en van D. v. D. uit Woerden. De Soester kon uit het wrak worden bevrijd en had geen noemens waardig letsel. Ook de andere autobestuurders bekwamen, maar lichte verwondingen. Door dit ongeval ontstond een ver schrikkelijke ravage ei het verkeer stond lange tijd stil. Toen vier van de vijf wagens waren weggesleept, kon het verkeer weer doorgang vinden. De auto's van de Soester en de Duit ser verhuisden naar de sloper. Evenals vorig jaar wordt in Utrecht, in de Stadsschouwburg, een kinder operette opgevoerd. Dat voor deze kin deropvoeringen in Soest belangstelling bestaat, heeft de ervaring ons geleerd en daarom maken wij u graag attent op „De stukgedanste balschoentjes", kinderoperette in 4 bedrijven door Hans Schouwman. De datum van opvoering is zondag 17 oktober, aanvang 's midags om half drie. U kunt vóór woensdag 13 okto ber plaatsen bestellen bij enkele adres sen, die wij u kunnen verstrekken. Te lefonische bestellingen kunnen worden gedaan via twee nummers: 34518 - 80394 f030) tot donderdag 14 oktober, vanaf 15 oktober alléén aan de kassa van de Stadsschouwburg, tel. 20506 (030). Daar er voor kinderen niet vaak zulke aardige middagen zijn - ze zien hier hun eigen leeftijdgenootjes optreden - raden wij u aan van deze gelegen heid gebruik te maken. Op dinsdag 12 oktober, 20 uur, wordt in de Sint Joriskerk te Amersfoort een slotconcert gegeven. De kerk zal hier na gesloten worden wegens restaura tie-werkzaamheden. Het kan zijn dat dit enige jaren in beslag neemt. Dit laatste concert moeten de liefhebbers van muziek-in-kerk-interieur dus niet missen Feike Asma is organist, de Herv Gemeente-zangver uit Waddinx- veen Vox Jubilans zal zingen. RIOLERING IN LAGE VUURSCHE De gemeente Baarn is voornemens over te gaan tot aanleg van een riool stelsel in de Lage Vuursche. Aanleg en exploitatie hiervan is voor de gemeente Baarn niet economisch verantwoord door het lage inwonertal aldaar, waarom aansluiting wordt ver zocht op het Soester rioolstelsel, het geen zou moeten geschieden ter hoog te van de Korteweg. B. en W. stellen voor aan dit verzoek te voldoen onder voorwaarde dat de gemeente Baarn zich verbindt aan onze gemeente te vergoeden: a. een bedrag van 1000,per jaar als vergoeding voor gebruikmaking van grond der gemeente Soest voor het leggen van de genoemde perslei ding, voor het afvoeren van afvalwa ter door middel van het rioolstelsel der gemeente Soest en voor extra onder houd van dit rioolstelsel; b. een bedrag van 0.15 per m3 afge voerd afvalwater, wegens extra kosten van de rioolwaterzuiveringsinstallatie. UITVOERING VAN MAGNIFICAAT VAN J. S. BACH Het Nederlands Hervormd Jeugdkoor is voornemens in december a s., in de Oude Kerk, een uitvoering te geven van het Magnificat van J. S. Bach. Het koor zou moeten worden begeleid door een orkest van pl.m. 22 personen, waardoor de totale kosten ongeveer 1000,zullen bedragen. Daar aan inkomsten een bedrag van 500,wordt verwacht, verzoekt het koor een bijdrage in de kosten. B en W. stellen voor aan dit verzoek te voldoen tot een bedrag van maxi mum 500, MONUMENTEN IN SOEST De minister van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk werk heeft onze ge meente toegezonden een ontwerp van de lijst van beschermde archeologische monumenten in Soest. Deze lijst zou door het gemeentebe stuur moeten worden aangevuld of ge wijzigd doch B en W zijn van me ning dat deze ontwerp-lijst geen wijzi ging behoeft. GEEN AUTOBEDRIJF W Kuijer te Eemnes verzoekt ont heffing van het bepaalde in de Zone- verordening Hinderwet voor de op richting van een herstelinrichting van motorvoertuigen in het perceel is reeds een smederij gevestigd en de omvang hiervan staat volgens B. er W niet toe. dat daarin een tweede bedrijf wordt gevestigd, waarom geadviseerd wordt de gevraagde ontheffing niet te verlenen. VERWARMING MARIASCHOOL In de raadsvergadering van 14 juli j.1. besloot de gemeenteraad mede werking te verlenen tot wijziging van centrale verwarmingsinstallatie in de Mariaschool aan de Beetzlaan. Daar Een tank van het Indonesische leger heeft positie in genomen bij het Merdeka paleis in Djakarta om de pre sident tegen eventualiteiten te beschermen. Het verkeer in de „Veteranenstraat" (op de voorgrond) was overi gens normaal. de hieraan verbonden kosten nog niet bekend waren, zou later een crediet worden aangevraagd. B en W doen dit thans en vragen f 3700,—. MEUBILAIR VOOR V.G.L.O. Het R.K Schoolbestuur te Soest, vraagt medewerking voor de aanschaf fing van 25 sets en overgordijnen voor de school voor v.g.l.o. aan de Steenhoffstraat. B. en W stellen voor de gevraagde me dewerking te verlenen en een bedrag van 2800,beschikbaar te stellen. De ijsclub „Peters Baan" hield vrij dagavond in De Gouden Ploeg, de jaarvergadering met een gering aantal leden, hetgeen de voorzitter, de heer H. A. Butzelaar betreurde. Hij deelde mede. dat het plan be staat een groter clubgebouw te stich ten. zo mogelijk met hulp van de ge meente Het bestuur is voornemens zo spoedig mogelijk de 50 km-race te laten ver rijden, ook als mocht de bekerhouder Jeen van den Berg uit Heerenveen verhinderd zijn De secretaris, de heer R ten Hove bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek dat de vereniging thans 2500 le den telt. asoirantleden inbegrepen Dat er in het afgelopen winterseizoen maar één dag ijs is geweest, was teleurstel lend voor de leden. Het gewestelijk bestuur heeft een bezoek gebracht aan onze ijsbaan en was enthousiast oVer de motorveger en de sproei-vloei-in- stallatie Voor de komende winter is aan Soest de organisatie opgedragen van het kampioenschap schoonrijden voor dames, heren en paren, hetgeen grote belangstelling zal trekken, ook uit de omgeving Door de toeneming van het aantal inwoners, is een grotere en betere ac- comodatie nodig, zodat plaats is voor vele duizenden schaatsenrijders. De penningmeester, de heer Th. Kok bracht het financieel verslag uit. De exploitatie rekening over 1964-65 be draagt f 5710,78. Saldo bezittingen 1 13.400,Er is een batig saldo in kas van 1577,37. Begroting bij een ijs- loze winter 3500,bij een ijswin- ter 6500 De aftredende bestuursleden, de heren H v. d. Pol, R. ten Hove en J. Kraaij- enhagen werden herkozen. De kosten van de vereniging zijn hoog. Moest vorig jaar maar 100,aan de K.N.S.B. worden afgedragen, dit wordt nu een bedrag van f 600, Daarom stelt het bestuur voor de con tributie voor kinderen beneden de 14 jaar te verhogen van 1.op 1.50 en voor ouderen van f 2,50 tot 3.50. zulks met ingang van 1 september 1966 Verder stelt het bestuur voor de dag kaarten te stellen op 1,voor kinderen beneden 14 jaar op f 0.40. De contributie, die niet voor 1 decem ber is betaald, wordt daarna verdub beld. Het wedstrijdprogramma bevat: 50 km-race, kortebaanwedstrijd voor meisjes en jongens, het kampioenschap schoonrijden en het kampioenschap van Soest over 500, 1500 en 3000 meter. Aan het eind van de vergadering wer den toegangskaarten voor de Europese schaatskampioenschappen te Deventer onder de aanwezige leden verloot. De bromfietser B G. O. alhier ver leende op de hoek Heideweg-Duinweg geen voorrang aan de autobestuurder G. v. Z. alhier. Door de botsing werd O ernstig gewond en moest naar Zonnegloren worden vervoerd Op de hoek Soesterbergsestraat- Van Beuningenlaan stond W A. B. uit Rotterdam met zijn auto voor te sorteren. Door onoplettendheid van W J H R uit Soesterberg, die de wagen van B volgde, ontstond een botsing, waardoor beide wagens wer den beschadigd. S G. L uit Utrecht reed met een bestelauto op de Amersfoortsestraat te Soesterberg Aan deze auto mankeerde zoveel, dat de politie het noodzakelijk vond de wagen uit het verkeer te ne men De bestuurder was bovendien niet verzekerd, had geen wegenbelas- tingkaart en het kenteken stond niet op zijn naam J. B uit Krimpen aan de IJssel kreeg een bekeuring omdat hij een motorrijwiel bereed zonder in het be zit te zijn van een rijbewijs. Gistermorgen, ongeveer half 9. gebeur de aan de Maatweg. tijdens heiwerk zaamheden en ernstig ongeval. Toen de arbeider J. v. d. Loo uit Velderen bezig was met het aanhaken van een lange ijzeren paal. kreeg hij deze paal tegen zijn hoofd doordat een der haken los schoot. Een grote hoofd wond was het gevolg. Per E.H.B.O. ziekenauto werd hij naar Zonnegloren overgebracht. Maandagochtend is het K.L.M.-vliegtuig, dat zondagoch tend op Kemajoran landde, teruggekeerd op Schiphol. Een van de passagiers, die de gebeurtenissen in Djakar ta van nabij had meegemaakt, de heer L. van de Poll, werd na zijn aankomst als het ware belegerd door jour nalisten, om zijn verhaal te vertellen. Ondanks zijn hoofdpijn voldeed hij gaarne aan het verzoek. In 1930 nam de heer P. Tensen het bedrijf van de heer Johan van Geere stein over, zodat het lijndienst- en toeringcarbedrijf dit jaar dertig jaar bestaat. Overigens had Soest toen al negen jaar een busverbinding met Amersfoort en Baarn, want in 1921 reed de eerste autobus. De eerste lijn dienst was naar Amersfoort, ruim een jaar later kwam daar Baarn bij. Het betekende uitbreiding van 't be drijfje en met die uitbreiding kwam er ook meer personeel. Het bleef een familie-aangelegenheid, want een zwager en broer Cees van pionier Joh. van Geerestein werden de nieuwe chauffeurs. Cees van Geerestein is dit jaar, sa men met Arie van Riemsdijk, over wie wij vrijdag schreven, veertig jaar bus chauffeur. Eerst heeft hij zo'n 25 jaar op de lijndienst gezeten, de laatste jaren is hij echter tourchauffeur. Niet meer naar het buitenland, zoals in de beginperiode het geval was. Bij hem gaan de jaren tellen en bovendien geeft hij de „jeugd" graag een kans. Over die „goeie ouwe tijd" kan hij geamuseerd vertellen. Hij herinnert zich nog goed. dat de eerste bus van de twintiger jaren een voertuig was. waaraan je om zo te zeggen twee dagen moest sleutelen om er één dag mee te kunnen rijden! Hij kwam in 1922 als buschauffeur in dienst bij zijn broer, maar in 1924 ging hij er vandoor om het als particulier chauffeur te proberen. Toch kon hij de bus niet vergeten en bijna twee jaar later was hij weer terug. Er is in de loop der jaren natuurlijk heel veel veranderd. De bussen rijden nu veel harder dan de vijftien kilome ter van toen. Hard ging het niet. maar Cees van Geerestein drukte de gas pedaal wel eens verder in. Dat leverde hem een hele serie bekeuringen op, maar als „vaste klant" van de kan tonrechter kreeg hij meestal maar twee kwartjes boete! Veel last had hij van de Baarnse po- litie-agenten, die het de Soester on derneming moeilijk maakte. De Baarn se ingezetenen vonden de bus door hun dorp iets onw tardigs. dat goed was voor Soest, maar niet voor het villadorp Baarn. En of de politie maar zoveel mogelijk wilde doen om de bussen uit Baarn te laten verdwijnen. Ondanks dat de Baarnse wetsdiena- ren het Van Geerestein steeds lastig maakten als ze hem „ergens" op kon den „vangen", de bus bleef rijden. Tot groot ongenoegen van de Baarnse in gezetenen uiteraard. Een bijzonderheid is het, dat Van Geerestein nog nooit rij-examen heeft afgelegd. In de twintiger jaren kon men zo'n papier gewoon bij de ge- gemeente aanvragen. Pas veel later werden de examens ingesteld. Van Geerestein hoefde toen evenwel geen examen meer te doen en heeft dat ook daarna nooit meer gedaan De mensen gingen gewoon langs de weg staan wachten. Een caféhouder aan de Birkstraat hing bijvoorbeeld een vlaggetje buiten als er een klant met de bus mee moest. De bussen waren in de begintijd niet groot. Er konden maar twaalf mensen in Busondernemingen rezen als pad destoelen uit de grond en ook in Soest was er meer dan één. Ze maakten Er gaat bijna geen week voorbij of er wordt van ons een financiële bijdrage gevraagd voor een of ander liefdadig doel. Wij komen de collectanten op straat tegen of ze komen bij ons aan de deur. Nu zijn wij Nederlanders over 't alge meen niet zo. dat wij deze mensen, die in deze moderne tijd middels een verouderde manier toch nog voor „hun" liefdadige instelling collecteren, wegsturen zonder iets in de bekende bus te hebben gegooid. Toch gebeurt dat laetste tegenwoordig steeds meer. Geen wonder overigens, want het wordt, zoals gezegd, de laat ste tijd een beetje teveel en de wijze van collecteren, met de bekende bus, zit ook niet zo vol variatie, dat we ie dere keer opnleuwe „met liefde" geven Mr. A P Korthals Altes. burgemeester van Zeist, heeft tei gelegenheid van het veertig-jarig bestaan van het cen traal archief en inlichtingenbureau voor het inzamelingswezen een toe spraak gehouden, die allerwege in Nederland belangstelling heeft gekre gen. De burgemeester zei daarin o.a., dat het publiek tegenwoordig niet minder vrijgevig en meevoelend is. maar het wil zijn medeleven od een andere wijze gehonoreerd zien. Er is sprake van collecte-moehoed Men wil nog wel geven voor sterk in het oog vallende noden, maar dit moeten dan toch wel zeer duidelijke uitzonderingen zijn. Volgens de heer Korthals Altes is het daarom gewenst, dat verschillende col lectes van het inzamelingsplan moeten verdwijnen Die collectes namelijk, waarbij het geven van geld niet meer de vorm van liefdadigheid is. waraan onze samenleving in de eerste plaati behoefte heeft Zo langzamerhand heb ben collectegiften meer weg van fooi en. En fooien-geven wordt op den duur heel vermoeiend. De Zeister burgemeester heeft nog een belangrijk punt naar voren gebracht, namelijk dat het in de meeste geval len veel belangrijker is zichzelf in t# zetten voor de noden van de mede mens. Hij noemde hierbij slechts en kele van de zeer vele funkties, waar* voor mannen en vrouwen zich beschik baar zouden kunnen stellen, hetzij voor tijdelijk, hetzij voor langere pe riode: verplegend personeel, bejaarden hulp, gezinsverzorgsters. Hij had ef nog wel meer kunnen noemen, maat het ging de heer Korthals Altes slechtl om een voorbeeld; zijn bedoeling is IA ieder geval duidelijk: met een collec tegift kan men niet het tekort aam medewerking afkopen. De burgemeester slaat mijns inziens d§ spijker niet ver mis. Er bestaat inder daad een collectemoeheid. Niet alleeA bij de milde gevers, maar ook bij collectanten zelf. Het is geen geheld dat het steeds moeilijker wordt 41 nodige collectanten bij elkaar te krij gen. Ook daarom zal men moeUA overwegen het aantal collectes te ver minderen. De collecte behoort nle^ zoals tot nu toe in feite het geval was regel te zijn. maar juist uitzonde ring' De contributie en het geveA van eigen arbeid moet regel zijn bj het beoefenen van liefdadgheid. Nu A het niet zo, dat ik tegen collectes ben, integendeel. Maar er zijn. dunkt mij, inzamelingen, die uit het verleden da teren en niet meer zo goed in het huidige beeld van onze samenleving passen. Maar men gaat er mee door uit een soort traditie. Het is voor deze collectes, dat ik een kleine „schoon maak" aanbeveel. KANTMAN. elkaar zoveel mogelijk het leven zuur. Ander lijnbussen dan die van Van Geerestein vertrokken bijvoorbeeld vijf minuten eerder of blokkeerden een voudig de weg Maar tegen de rode bussen hebben ze het ten slotte toch niet kunnen bolwerken. Over de tourritten in vroegere Jaren kan de iubilerende chauffeur grappig vertellen Het was toen nog „soan- nend". Als ie 's morgens met de lijn dienst begon, om half acht. dan was je 's avonds om half elf klaar Maar met de touritten was het zo. dat Je nooit wist wanneer ie thuis zou ko men. Als je pech kreeg, kon Je Im mers wel uren bezig ziin. Nooit zal hij het voorval vergeten van de eerste buitenlandse reis. Die werd gemaakt met een Hilversums reisgezel schap. naar Düsseldorf. De bus maakte een verschrikkelijk lawaai. Praten was gewoon niet mogelijk. Cees en broer Johan waren beiden meegegaan om elkaar af te lossen- niet alleen als chauffeur, maar ook als „reinigers", want de carburateur was steeds vuil! De heenreis duurde negen uur, zodat het gezelschap in Düsseldorf amper tijd had om rustig te kunnen eten. Daarna moest men meteen weer terug. In dezelfde lawaaierige bus. waar men juist met de verzuchting ..Ge lukkig" was uitgestapt' De vereniging is na die reis naar Duitsland opgehe ven. Zo kan Cees van Geerestein urenlang praten over zijn belevenissen, waaraan hij met plezier, maar ook wel eens met een beetje weemoed terugdenkt. Maar hij heeft het nog steeds naar zijn zin als buschauffeur. Hij heeft er geen spijt van, dat hij na zijn tijd als burgerchauffeur toch is terugge gaan naar het bedrijf van zijn broer, evenmin als hij er spijt van heeft bij Tensen te zijn gebleven. Eerst bij de heer P Tensen. later bij de heer W. C. Tensen, die een grote steun heeft aan zijn zoon, de heer R. Tensen. Op 8 oktober viert Arie van Riems dijk zijn veertig-jarig chauffeurs-ju bileum. samen met Cees van Geere stein. Het zal de beide Soesters in hart en nieren, di#> talloze vrienden en be kenden hebben, op die dag zeker uial aan belangstelling ontbreken.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1