k m FUGERS FIETS Anton Geesink Welke rechten hebben verplicht en vrijwillig verzekerden? PEUGEOT, 285- Weer ommekeer in Kremlin Van 14-19 okt. in Rio de Janeiro Behaald Utrechtse judoka opnieuw de wereldtitel? Vm al uw? „VAN BUUREN" Voor al uw FOTO-OPDRACHTEN DE STAAT'S LANDS GROOTSTE HANDELAAR IN LOMPEN Verzekeringsplaat voor bromfietsers Auto- en Scooterrijscliool ATTENTIE! Als eerste kennismaking GRATIS Geslaagd Juan Sala Santonja exposeert werk in Hilversum V.V.Z.-nieuws Frankrijks hogere eisen aan de E.EjG. Pf!» het Franse toerracerijwiel, 8 versn. derailleur VOOR UW Concurrentie in Sowjet-Unie Soesterberg een der grootste filialen In het pand IJsselsteinlaan 14 twee-hoog in de Utrechtse wijk Hoograven zijn de gordijnen gesloten. De reusachtige bewoner van deze flat klost se dert enkele weken op enorme klompen door het Betuwse landschap, waar hij uit pure liefhebberij een boerderijtje houdt en waar hij zich nu voor bereidt op de wereldkampioenschappen judo, die binnenkort in Rio de Janeiro zullen worden gehouden. „Hier kom ik tot rust", zegt wereld- en olympisch kampioen Anton Geesink, knabbelend op een van de vele appels, die hij dagelijks mét zo'n 25 boter hammen naar binnen slaat. „Ik ga een hele belangrijke maand tegemoet. Ik hoop in Rio mijn wereldtitel te prolongeren, al zal dat een moeilijk kar wei worden en verder zal mijn nieuwe sportschool binnenkort worden ge opend". „Kerel, het was geweldig". Zaterdag 2 december 1961, tussen tien en elf uur 's avonds, werd een belang rijke dag in het leven van Anton Geesink en van de Nederlandse judo sport Op deze gedenkwaardige avond is aan de suprematie van de Japanse judoka's op harde en spectaculaire wijze een einde gekomen. De ruim 2 meter lange, circa 210 pond wegende Utrecht-se judoka, die juist zijn 27-jarige leeftijd had gevierd en sinds 1952 Europa's sterkste judospe cialist was, sloopte voor 5000 verbijs terende Fransen en een aantal door- het-dolle-heen geworden Nederlandse .fans" in Parijs met een serie been bewegingen als mokerslagen de grond vesten onder de Japanse judo-heer schappij weg Na „eenvoudige scher mutselingen" met een Indonesiër en enkele Europese specialisten overwon hij de drie geweldenaren uit het land van de rijzende zon. Kaminaga. Koga en Sone. De keiharde atleet, die ook als wor stelaar zijn mannetje staat, had toen nog bijna drie jaar de tijd om zich voor te bereiden op het volgende hoogtepunt in zijn met 42 kampioen schappen getooide carrière het olym pisch goud, In het hol van de leeuw, het tot de laatste plaats uitverkochte Budogan-stadion in Tokio, voltrok zich voor Japan een nationale ramp. naar Verl. Talmalaan 11C Soest Telefoon 5877 - b g.g. 4685 Onze wagens zijn all-risk verzekerd Eén RIJLES (60 min.) EéN THEORIELES (120 min.) Dertig seconden lang („het schenen mij uren toe") wist Anton grootmees ter Kaminaga gevangen te houden in een taaie houdgreep en aldus het vu rig begeerde gouden eremetaal in de wacht te slepen. Bescheiden vorst. Als een vorst werd hij kort daarna in Nederland ingehaald. Door aller lei hoogwaardigheidsbekleders werd hij in het zonnetje gezet, maar de toe spraak die Anton het meest ontroerde vis die van de voorzitter van het co mité Wijk C (de volksbuurt waar de idokampioen geboren is), die in ca- Dikke Dries zijn toespraak aldus begon „Anton, je weet het, ik heb geen mooie woorden bij de hand, maar kerel, het was geweldig Merkwaardiger nog dan zijn haast boeddhistische gemoedsrust en confu- c.aanse onverstoorbaarheid is de be s-heidenheid van deze judoka Merkwaardig, want als één Nederlan der reden heelt om naast zijn schoe nen imaat 49) te gaan lopen, dan is het Anton Geesink wel. die niet al leen kan bogen op 20 Nederlandse en 20 Europese kampioenschappen, maar die de Japanners in hun eigen In de periode 1 mei tot 30 september 19T5 slaagden voor diverse rijbewijzen de dames B Wijmenga. L P. Boonstra, J. Bos. P. J. Verweij. A. G. Coenraads, F. Hartong, A. v. d, Boom, L. M. Veen- stra. N. M. de Bruin. A Gijsing, B C Dekker. S P. Snoek. L S, Jongstra, W. E M. van Dam. M. M. Riksen, D. L. v. d Bovenkamp, A P. C. van Praag, J. D van Gelderen. F. P Roods, S. H. Jongebreur. M. van Leuveren. M, v. d. Velden. T S. G. Borst, L. P. van Delden, D S. Goor, J. Akkema. T. S. Poot, S. Boot, E. C. van Drosten, H. Leertouwer, L Z Groeneweg, M. van Gessel, M J. de Haan. F. Dillen, D. L. Wuis, T. F. Osker. C. G. Pelle- grom en de heren P. Groen, J. Kruys- kamp, J S. J Kooy. P. G. Sybrand, G H. Hilhorst. G Soek, W. A H. Deys, J. H Broggel, P. J. de Beer, A. C. v. d. Hoek. T. P. v. d. Heuvel, M. L. M. Demmers, H, A. A. G. van Woerkom, G. J. Bakker. A Burgwal, C. A van Beek, S. Jansen. W. A van Hees, E H. Nieuwburg, E Pieper, N. Spaink, P. G. de Wit, T. Pellegrom. K. J. C. Richard, A. Serné, A. S. v d. Heyden, T B. Kersten, H A. v. d. Broek. H H. W. Schut, J. H Houtveen, P K. van Bemmel, L. Houkes, W Verwoerd, J van Duinkerken, O. S. Boonter, B. O Buis. T Zwart, L. G de Groot, S. K Bellinga, J. G. van Leeuwen. R. J. L. Sevink, P T. Kentury, S Groest, E H, van Lenteren, R. L. Wents, P. L Boers- ma, L. Damers. J. P D. Kuyer, J. Jan sen, L van Groenesteec,. L Willemse, J. van Alphen, T. Koenen. P. F den Vaas, D. J. Dekker, W Koelewijn, J van Stempvoort, J P R. Tabois, L. L Deuxcroix, F K. Duivendrecht, H. Kor- laar, S. B van Rijs, R W. v d. Bre- mer, J. J. de Bruin, T Mulder, G. J v. d. Werf, G. Massop, F. M M Heuer, E. F. de Boer, A J Cino, H, W Bolt, W. P Dorrestein, J. J. Lieverse en P J. Stalenhoef. Zij werden opgeleid door auto- en scooterrijschool ..Van Buuren", Ver lengde Talmalaan 11c. walhalla een stevig lesje heeft gege ven, waarover in het lapd van de rijzende zon nu nog wordt gepraat. „Een tweevoudig lesje" zegt Anton, ..want ik heb in Japan ook échte ju dolessen gegeven aan de Tenri-uni- versiteit" Anton heeft een bewogen jeugd achter de rug. „Wat wil je Mijn leven is toch anders gelopen dan ik indertijd kon dromen, toen Ik als bouwvakker hard moest, werken om de kost te verdienen. Wie had het ooit gedacht dat ik nog eens voor de film zou gaan werken Zijn nieuwe schooi; Hij heeft geen behoefte om lang te praten over z'n filmervaringen. „Daar over heb ik al zoveel vragen moeten beantwoorden Maar vol trots spreekt de op het CIOS. gevormde en in de wedstrijdsport geharde ju doleraar over zijn binnenkort te ope nen nieuwe sportschool. Pièce de resistance van dit fraai ge outilleerde krachtsporteldorado is een dojo met een reusachtige mat van 220 vierkante meter. „Kom maar eens kij ken", zegt Anton. „Je ploft van pure verbazing in elkaar. Deze school heeft alles, zelfs een restaurant en een ben zinestation". „Mijn conditie is weer uitstekend", meent Anton „Daarom heb ik hoop straks in Rio een goed figuur te zul len slaan". Hij heeft het afgelopen jaar een tijd gesukkeldmet een dik ke knie, ..maar die knie is nu weer normaal" De reis naar de Maccabia in Tel Aviv heeft hem weer zijn oude conditie teruggegeven. „Lekker eten". „Een heerlijke tijd daar in Israël", zegt Anton, die daar o.a. veel optrok met de Amsterdamse miljonair Ca- ransa, die de Utrechtse judoka dik wijls trakteerde „omdat ik Anton zo graag lekker zie eten". Vier killers in kimono zullen straks in het bruisende Rio de Janeiro An ton de pas trachten af te snijden naar een tweede wereldtitel. Kaminaga is van het strijdtoneel verdwenen maar Matsuaka, Sakagucho, Inokuma (hij vooral) en de door de Japanners nogal opgehemelde politieagent Kato zullen al hun' capaciteiten op de mat aanwenden om de Nederlandse judo- heerschappij te breken. Anton ziet'deze strijd met stoïcijnse rust tegemoet. „Alleen vind ik het link dat de voorwedstrijden maar 6 minuten duren. Als je dan toevallig een heel sterke tegenstander treft, wordt het natuurlijk erg moeilijk" Deze maand zal heel sportlievend Ne derland gespannen toezien, of Anton Geesink weer alle sleutels bij de hand zal hebben waarmee hij welke tegen stand ook op losse schroeven kan zet ten Ongeveer 70 van onze bevolking is verplicht of vrijwillig verzekerd bij een der ziekenfondsorganisaties en men zou verwachten dat de verzekerden de rechten, die zij aan deze verzekering ontlenen, ook goed kennen. Bij de zie kenfondsen weet men echter wel beter. Tal van verzekerden blijken in be paalde gevallen in het geheel niet op de hoogte te zijn van hun eigen rech ten en dientengevolge worden ziekenfondsen en doktoren overstroomd met vrageh die op de ziekteverzekering betrekking hebben. Ook onze vragenru- briek weet hiervan mee te praten. Daarom kan het zinvol zijn nog' eens de rechten op te sommen, waarop verplicht en vrijwillig verzekerden in geval van medische behandeling e.d. aanspraak e.d. kunnen1 maken. SOMS MOET VERZEKERDE BIJBETALEN Dat verplicht- en vrijwillig verzekerden op grond van de premie die zij beta len. niets behoeven te betalen voor de volledige hulp door de hulsarts op wiens naam zij staan ingeschreven, is genoegzaam bekend Ook dat hierin is inbegrepen de verloskundige hulp. voor zover ter plaatse geen vroedvrouw werkzaam is. en buitengewone ver loskundige hulp op verzoek van de behandelende vroedvrouw. Voorts kunnen deze verzekerden aan spraak maken op volledige hulp door een specialist op verwijskaart van de huisarts, zowel ten huiie van de pa tiënt als op het spreekuur van de spe cialist. Uitdrukkelijk moet hieraan worden toegevoegd, dat hulp te verle nen door niet aan het ziekenfonds verbonden specialisten van te voren bij het ziekenfonds moet worden aan gevraagd. Dat vergeten sommige men sen nog wel eens, en dat kan hun geld kosten, want indien verzuimd wordt een dusdanig verzoek van te voren te doen, is het ziekenfonds achteraf niet verplicht de kosten te betalen. Verstrekking van genees- en verband- midelen, zoals omschreven in de Be schikking genees- en verbandmiddelen, worden op recept van de huisarts, de specialist of de tandarts verstrekt. De verzekerde behoeft niets te betalen. Tandheelkundige hulp Tandheelkundige hulp zoals beschreven in de Beschikking Tandheelkundige hulp verplicht verzekerden wordt on derscheiden in vier groepen. Allereerst heeft men de z.g. eerste hulp Daaron der begrijpt men consulten, halfjaar lijks onderzoek, tandsteenverwijdering, trekken van tanden en kiezen en klei ne verrichtingen. Verzekerden, die in het bezit zijn van een saneringsbe- wijs, betalen niets. Voorts kent men de conserverende hulp. bijvoorbeeld vul lingen en wortelkanaalbehandeling. Verzekerde, in het bezit van een geldig saneringsbewijs, betaalt niets. Zonder een dergelijk bewijs is voor vullingen een bijbetaling verschuldigd en is de wortelkanaalbehandeling voor eigen re kening. Voor de protetische hulp, die vooraf door de tandarts bij het ziekenfonds moet worden aangevraagd, is de ver zekerde een bijbetaling verschuldigd. De hoogte van die bijbetaling is af hankelijke van het aantal elementen dat de protese bevat. Tenslotte heeft men diverse soorten hulp. waaronder tandheelkundige foto's, gebitsregula tie, tandheelkundige chirurgische be handeling. Deze vormen van hulp moe ten vooraf bij het ziekenfonds worden aangevraagd en komen gedeeltelijk voor rekening van het fonds, mits ver zekerde in het bezit is van een geldig saneringsbewijs. Het bezit van een sa neringsbewijs biedt dus vele voordelen Hiervoor kunnen de verzekerden Ln- Iichtingen bekomen bij tandarts of ziekenfonds Ziekenhuis De ziekenhuisverpleging voor verplicht en vrijwillig verzekerden omvat vol ledige verpleging en behandeling in de laagste klasse van een erkend zieken huis voor de tijd van ten hoogste 365 dagen. Na het verstrijken van deze termijn blijft, behalve voor geestes zieken. het recht op klinisch-specialls- tische en farmaceutische hulp bestaan, zolang de verpleging op medische in dicatie berust. Ook voor uitwendige geneeswijzen als heilgymnastiek en massage behoeven deze verzekerden niets te betalen, mits de behandeling te voren bij het ziekenfonds is aange vraagd. Kunstmidelen en reiskosten Voorts hebben bedoelde verzekerden recht op een vergoeding van medische kunst- en hulpmiddelen zoals kunst ledematen, ortopedisch schoeisel en or topedische corsetten, beugels, recht houders, spalken, krukken, glpsbenen, brilleglazen kunnen zonder meer op kinderen tot 16 jaar), hoortoestellen e.d. Kosten voor kleine reparaties zijn hieronder niet begrepen De aanschaf fing moet van- te voren bij het zieken fonds worden aangevraagd. Alleen brilleglazen kunn enzonder meer op voorschrift van huisarts of oogarts worden aangeschaft. De ziekenfondsvergoeding is niet voor alle kunst- en hulpmiddelen gelijk en bedraagt als regel een bepaald percen tage van de aanschaffingsprijs Ten slotte het ziekenvervoer en reiskosten Ook hiervan zijn vele verzekerden niet góed op de hoogte. Vervoer op medische indicatie per per sonen- of ambulance-auto naar in stelling of inrichting, waar de be trokkenen een onderzoek of behande ling moet ondergaan, wordt vergoed. Vervoer naar de woning van de ver zekerde, indien deze buiten zijn wo ning ziek Is geworden of een ongeval heeft gekregen, eveneens. De verze kerde betaalt alleen de wettelijke vast gestelde bijdrage ppr rit 1,80 (heen en terug 3,60). Eveneens wordt door het ziekenfonds een vergoeding gegeven voor vervoer in de laagste klasse van een openbaar vervoermiddel naar een instelling of inrichting waarin de verzekerde een onderzoek of behandeling moet of heeft ondergaan. Reiskosten worden vergoed, indien en voor zover zij voor de verzekerde en zijn gezinsleden over een tijdvak van 30 dagen of een lan gere periode meer hebben bedragen dan 5,In bepaalde gevallen ko men de reiskosten van één begeleider ook voor rekening van het ziekenfonds. De expositie, die de Spaanse schilder Juan Sala Santonja, die aan de Van Lenneplaan woont en daar ook zijn atelier heeft, van 2 tot en met 31 okto ber houdt in het Goois Museum, Kerk brink 6 in Hilversum, is officieel ge opend door de Spaanse zaakgelastigde in Nederland, de heer Jose Aquado. Het lag in de bedoeling, dat de Spaan se ambassadeur de tentoonstelling zou openen, maar hij moest in verband met verblijf buitenslands verstek laten gaan. De heer Aquado excuseerde hem. SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg Grothestraat 45 - Telef 3917 De heer Aquado moest eerlijk beken nen, dat hij het niet zo heel erg vond. dat de heer Aniel-Quiroga nog niet was teruggekeerd, want nu had hij een goede gelegenheid om het werk van zijn landgenoot te leren kennen. De heer Aquado gaf vervolgens een overzicht van het leven en het werk van Santonja. wiens moed hij bewon derde. Het is Immers niet gemakke lijk om als „vreemdeling" erkenning te krijgen voor cultureel werk. Dat het Santonja gelukt is, bewijst wel zijn talent. De heer Aquado opende de expositie officieel, nadat de directeur van het Goois Museum, de heer G. Zijlstra, een inleiding had gehouden. Deze ex positie betekent voor de Spaans-Soester schilder weer een hoogtepunt in zijn carrière. Na een week rust gaat het eerste elftal van VV.Z. morgen naar* Bilthoven om de strijd aan te binden tegen het elftal van P.U.E.M. Het nog ongeslagen V.V.Z. zal natuurlijk trachten ook deze wedstrijd te winnen Mócht dit geluk ken dan blijven de groen-witten de lijst aanvoeren. Door afwezigheid van rechtsbuiten Schaap moest de voor hoede worden gewijzigd. Het V.V Z elftal is als volgt samenge steld: doel D~ Hiep: achter Pouw en Haage; midden v d Bosch. Kooy en v. d Bovehkamp. voor Ruizendaal, Demmers. Hament. v. Doorn en Floor. V.V.Z. 2 is vrij Verder programma: 4 uur: V.V.Z. 3- T.O.V. 4. - 1 45 uur- V.V.Z. asp.-Quick asap - 2 45 uur: V.V.Z, jun.-H.V.C. jun - 145 uur: Cobu Boys-V. V.Z. (pupillen). Dat de .crisis in de E E G. nog steeds niet opgelost is. blijkt wel uit de op lossing die de Belgische minister Paul- Henri Spaak bedacht heeft. Hij toonde zich namelijk bereid om vele conces sies te doen tegenover De Gaulle. Zo stelde hij voor de Europese commissie, een orgaan dat de Franse president buitengewoon mishaagt, niet uit te no digen op een volgende bijeenkomst, waar men dan wel over de interpreta tie van het verdrag van Rome kon spreken en desnoods ook meteen een afspraak kon maken over het werken met een gekwalificeerde meerderheid in de raad van ministers zoals na 1 januari eigenlijk zou moeten Het Franse parlementslid. Maurice Schumann. diende Spaak van repliek en vulde daarbij het lijstje Franse eisen nog verder aan Hij drong aan op een Politieke Unie, een orgaan dat de Europese commissie als een soort Eu ropese kernregering zal ondermijnen. Door Spaaks initiatief is bepaald geen compromis bereikt, maar wel dat de vijf tegen Frankrijk een houding gaan aannemen waaruit blijkt dat zij niet voornemens zijn de Euromarkt door De Gaulle te laten kapot maken Pa rijs zal dus op de een of andere ma nier van koers moeten veranderen, want als Frankrijk uit de EEG. wordt gestoten zal de schade voor dat land niet gering zijn Toch is er niet veel hoop dat de vijf ooit zullen komen tot een sterke eensgezindheid en dus kan het uitlopen op een nederig bui gen voor de Franse eisen KERKSTRAAT 3 SOEST TELEFOON 2030 Temidden van geruchten over grote verschuivingen in het Kremlin is het centraal comité van de communisti sche partij begonnen rapporten aan te horen van Kosygin en Brezjnew, op zichzelf een aanwijzing dat de positie van dit leidende tweetal althans voor lopig nog onaangetast is. Kosygin. de premier en een industri- le manager van beroep, behandelde de komende vernieuwing van de eco nomie; Brezjnew. de partijchef, viel te beurt de vergadering voor te lichten over de komende vergadering van het partijcongres begin volgend jaar. De taken blijken aan de sowjet-top nog steeds keurig verdeeld. Naar buiten dringen zo althans geen symptonen van een machtsstrijd door. Toch voorspellen ingewijden die ook de val van Chroestsjow aankondigden, dat er binnenkort een ommekeer op til is. Een aanduiding in die richting is het onopvallend en onaangekondigd overleg op hoog niveau in de rode we reld. 1 Kosygin poogt zich te handhaven te genover de Chinese druk o.a. met een rapport dat hij aan het centaal co mité heeft voorgelegd. De nadruk- die hij legt op een versterking van het aanmoedigingseffect in de industrie Is er een nieuw teken van dat de inzichten van de managers der be drijven meer en meer de overhand krijgen, ook al sluit dat ir. doctrinaire partijkringen nog altijd op verzet. Daarbij komt wel dat men af wil van de decentralisatie die Chroestsjow in dertijd inleidde, maar de centrale planning zal wel soepeler worden. Meer een coördinerend orgaan zijn dan een volstrekt en absoluut regelende in stantie. Of 'met andere woorden: meer het ef ficiënt produceren tegen lage prijs en met goede kwaliteit de toessteen ma ken van de economie, dan zoals nog te vaak gebeurde absolute normen stellen van zoveel en zoveel moet er gemaakt worden, waarbij dan vaak het aantal van de verplichting zwaar der woog dan hoe het geleverde er uiteindelijk uitzak. Hoe logisch dit ook in westerse oren klinkt, voor de sowjet-maatschappij ls dit een enorme modernisering. En er steekt iets revolutionairs in dat hier dus het primaat van de partij en van de politiek wordt opgeheven en ver vangen door dat van de pure econo mische wenselijkheid. Het is een revolutie die overigens in alle kalmte wordt gebracht en met telkens een kleine dosis, waarvan de nu door Kosygin toegediende de beslis sende -vormt. De mogelijkheid wordt nu geopend dat bedrijven onafhan kelijk van elkaar door lonen, premies, kortingen aan afnemers en dergelijke meer. iets op gaan bouwen van een concurrentiestrijd zowel bij de afzet van het produkt als bij de aanwerving van arbeidskrachten Het is vreemd, .maar waar, d^. grootste handelaar in oude metalen lompen en aanverwante artikelen ln Nederland ls de staat zelf. Of, als men die staat in personen wil zien. c^e minister van financiën. Onder ;zijn verantwoorde lijkheid valt de Dienst der Domeinen, die het beheer voert over vrijwel alle roerende er. onroerende zaken, die in ons land staatsbezit zijn. Doordat ook staatsgoederen verouderen, verslijten of door andere oorzaken onbruikbaar worden, beschikt deze dienst voortdu rend over flinke hoeveelheden over tollige goederen. Nederlanders hebben de naam zuinig te zijn en stevig op hun centjes te zitten De minister van financiën wil daarbij niet achterblij ven. Zijn Dienst probeert voor de „af dankertjes" nog zoveel mogelijk geld voor 's rijks kas terug te krijgen. En dat gelukt meestal heel aardig. Een van de grootste filialen van de Dienst der Domeinen is gevestigd in Soesterberg Een aantal verslaggevers heeft daar onlangs samen met mi nister Vondeling (de huidige bewinds man van financiën) een bezoek ge bracht Op dit terrein wordt een flink deel uitgestald van de goederen, waar van de Domeinen af willen. De meest wonderlijke zaken zijn er te vinden. Oude tanks, pantserwagens, zakmes sen. plastic hamers, drukketels, sneeuwkettingen, zelfs kunstmeststrooi ers. welke op het staatslandbouwbe- drijf in de nieuwe polders een leven vol harde dienst achter de stalen rug hebben Honderden verschillende arti kelen. soms totaal verwoest, vaak ver ouderd. maar soms ook nog heel goed bruikbaar voor de handige knutselaar. Het filiaal in Soesterberg verkoopt vooral veel overbodig legermateriaal Dat verkopen' gaat nogal simpel in zijn werk Iedereen kan hier kopen. Er zijn regelmatig kijkdagen, waarop de belangstellende kan zien in welke staat alles verkeert. Daarna mag hij een bod doen Dat moet schriftelijk gebeu ren. De Dienst kan dan gemakkelijk nagaan wie het meest wil betalen. Te gen elkaar opbieden is niet mogelijk. Heel moeilijk is het ook om via af spraakjes onder elkaar - de prijs te drukken. Als de geboden prijs al te ver beneden de werkelijke waarde ligt, gaat de verkoop gewoon niet door. Het merendeel van de kopers bestaat uit handelaren Welke particulier zou trouwens belangstelling hebben voor een partijtje van 4200 borstels (in niet zo'n beste staat), 5000 metalen doosjes of 93 „metalen kisten met klemmend deksel", welke in september op het terrein bij Soesterberg te koop werden aangeboden.' Alle goederen worden in kavels verdeeld. Wie een bod doet. krijgt, als zijn prijs goed ge noeg ls, de gehele kavel. Hij kan dan met de wonderlijkste combinaties thuiskomen. Zo bestond een kavel bij een van de laatste verkopingen uit een restant van een naaimachine, één res tant van een air-conditioningsappa- raat, 2 ketels, één slijpmachine, één stalen magazijnkast, één stalen tafel, een vlakplaat, één aambeeld en 19 sta len stoeltjes. Strenge voorschriften gelden voor de verkoop van oorlogsmateriaal. De tanks en pantserwagens (kompleet met ka non) moeten na de koop ter plaatse worden „gedemilitariseerd". Alles wat hen maar enigszin® geschikt maakt voor de oorlogvoering moet onder het toeziend oog van een militaire com mandant worden vernietigd Er blijft overigens voor de koper altijd wel een zacht winstje over. De gevechtsvoer tuigen worden als schroot verkocht. Ook oude geweren en pistolen worden via Soesterberg aan de handelaren ge sleten. Zij zïjn tevoren echter met snijbranders behandeld, zodat zeker is. dat er ooit meer een schot mee kan worden gelost. Vreemd genoeg bestaat er nog altijd wel belangstelling voor Het toezicht op de verkoop van stra tegisch materiaal (hoe oud ook) kan soms ver gaan. Zo bleek een jaar of wat geleden een groot aantal door het leger afgedankte jeeps via de verko ping in Soesterberg naar de Philip- pijnen te verdwijnen. Amerikaanse mi litaire autoriteiten stonden in Manilla op de schepen te wachten, waarmee de jeeps aankwamen. Hun zorg bleek overigens overbodig: de jeeps werden op de Philippijnen omgebouwd tot busjes en ingezet op de niet al te beste wegen. Jaarlijks bereikt het filiaal van de Dienst der Domeinen in Soesterberg een onizet van twee tot twee en een half miljoen gulden. Daarbij zijn ook inbegrepen de tientallen verkochte personenauto's, welke door de justitie in beslag 'zijn genomen. Deze auto'» mogen nooit meer op de weg komen. De koper moet dan ook ter plaatse het chassis doorbranden. Wat er over is. mag hij dan voor de sloop meene men Met ingang van 1 maart 1966 zullen de bestuurders van bromfietsen in het bezit moeten 'zijn van een geldlgt verzekeringsplaat en een document, waaruit blijkt, dat voor de bereden bromfiets een verzekering is afgeslo ten overeenkomstig de Wet aanspra kelijkheidsverzekering motorrijtuigen zijn toegelaten, aan de verzekerden worden uitgereikt Zoals bekend geldt sedert 1 januari 1965 de verzekeringsplicht voor alle gemotoriseerde voertuigen, zowel ge kentekende als niet-gekentekende. Van laatstgenoemde groep zullen de be stuurders van bromfietsen en inva lidewagentjes naast een verzekerings plaat tevens in het bezit moeten zijn van een verzekeringsdocument. De be stuurders van de overige niet-geken tekende motorvoertuigen behoeven geen verzekeringsplaat op hun voer tuig aan te brengen Zij moeten wel, eveneens met ingang van 1 maart 1966, in het bezit zijn van een docu ment, waaruit blijkt, dat een verzeke ring overeenkomstig de wet is ge sloten. Onder deze laatste categorie motor rijtuigen vallen o.a. de z.g.n. „ijzeren honden" (de gemechaniseerde voer tuigen. waarvan met name bakkers en melkhandelaren zich bedienen), mo torlorries, vorkheftrucks, draglines, tractoren, bulldozers, wegwalsen en andere zelf rijdende wegenbouwmachi- nes, gemotoriseerde landbouwwerktui gen en gemotoriseerde grasmaaimachi- nes. De geldigheidsduur van de verzeke ringsplaat (evenals van het bijbeho rende document) begint op 1 maart en eindigt op de laatste dag van fe bruari van het daarop volgende jaar. Het is toegestaan de verzekeringsplaat te gebruiken ingaande 1 januari van het jaar dat er op staat vermeld Bestuurders van bromfietsen, welke aan de Staat toebehoren en eigenaars van bromfietsen, die wegens gemoeds bezwaren zijn vrijgesteld van de ver plichting tot het sluiten van een ver zekering. krijgen een z,g. vrijstellings plaat uitgereikt. In dit verband zij er nog eens aan herinnerd, dat volgens artikel 2 van de Wet aansprakelijkheidsverzekering motorrijtuigen slechts motorrijtuigen aan het verkeer mogen deelnemen, waarvoor een w.a.-verzekering is ge sloten, die beantwoordt aan de be palingen van deze wet. Het begrip „verkeer" wordt in genoemde wet zeer ruim genomen er wordt niet al leen onder verstaan verkeer op we gen welke openstaan voor het open bare verkeer, maar ook op terreinen, die „toegankelijk zijn voor het publiek of voor een zeker aantal personen, dat het recht heeft om er te komen". Het niet aanbrengen van de verzeke ringsplaat, het op foutieve wijze be vestigen of het niet zichtbaar zijn, kunnen worden gestraft met een geld boete van ten hoogste 150.Dezelf de strafmaat geldt met betrekking tot de zg.n. vrijstellingsplaat.

Soester Courant | 1965 | | pagina 13