SS Eric de Noorman - De strijd om Heidrun Machtsstrijd in Indonesië LOCHTENBERG 0. ENGEL Pu rol houdtd— Verstikkend oerwoud van fiscale druk MAIS0N VAN SCHIJNDEL 4§>; 5 w si rrES ss oxze RECLAME Eerste Gooise Kleding Verhuur Ja Mevrouw, SPEEK N.V. Krabbels van Knelis P.K.I. met 2 miljoen leden een formidabele macht Auto- en Scooterriischool Ned. Vrouwen Electr. Ver. Een bril die goed zit koopt u bij de vakman Ruime keuze MOXTl'REN Soester Schaakf lub Najaarscompetitie R.K. Openbare Bibliotheek oor gelegenheidskleding Gevonden voorwerpen R U S T I N U Q T SOESTERBERG N In de gehele Indonesische archipel met haar meer dan 2.000 eilanden eist r< s s,n9s vele jaren de onrust en het stond wel vast, dat het vroeg of laat tot een uitbarsting zou komen. Nut niet zo lang geleden trakteerde Soekarno de menigte voor zijn Merkeda- palels op een boeiend soort logica: de „Nasakom-theorie". Met „Nasakom" bedoelde hij de precaire eenheid, waartoe hij de nationalistische, religieuze c> communistische partijen had gedwongen. „Schrijf Nasakom in uw banier en nog eens Nasakom'*. zo sprak de voormalige civiel-ingenieur en revolutionair tot zijn Indonesische toehoorders, die gek zijn op dit soort retoriek. Maar hoe wankel „Nasakom" stond, ls nu wel heel piinlijk gebleken. Keeds lang was het vele Indonesiërs duidelijk, dat Soekarno een beter revo i"4i->nalr dan regeerder was. De chao t'sche situatie, waarin de economie van bet land verkeert, deden de kritiek op de president toenemen, al kon ze niet openlijk worden geuit. Soekarno had rPit zijn charmes aanvankelijk op het rrootste deel van het volk diepe in druk gemaakt Er straalde een warmte en vriendelijkheid van hem uit die r'-pllig bekoorde. r'i n voornaamste verdienste was die vn Scapin uit Molière's blijspel: over I wist hij Iets op te vinden, onrecht wist hij recht te miiken. MAKELAARS- EN ASSURANTIEKANTOOR ÖNR. GOEDEREN HYPOTHEKEN ASSURANTIËN FINANCIERINGEN TAXATIES Opportunist Hoezeer hij ook mensen voor zich ?et in te nemen, hij ls uiteindelijk "een slim diplomaat Met zijn actie t"gen Maleisië en zijn uittreden uit de ver Naties, verwierf hij zich de waar dering van de Chinese leiders ln Pe- Ing. Maar de Indonesische communls- - n waren niet zo enthousiast, "ij begrepen dat de koers van Soe karno meer door opportunisme dan door een doelbewust „links" beleid was ingegeven. Zij wisten maar al te goed dat Soekarno helemaal geen com munist is en dat zijn linkse koers van vandaag morgen plaats zou kunnen maken voor uitgesproken „rechts" be leid. Zij doorzagen het spel in Soekarno's koketteren met Peking en beseften dat de president die ln de kanselarijen van de westelijke wereld reeds een halve communist werd genoemd, uit eindelijk een man was. die de op mars van het communisme ln Indo nesië ln de weg stond. Daarom willen zij zijn bewind omver werpen. 2 miljoen! De Piartai) Kiomeinls) Kndoneslal, i de communistische partij ln Indone sië) die in 1948 nog slechts 10.000 le den telde, ls thans met circa 2 mil joen leden en vermoedelijk nog vele miljoenen sympathisanten een for midabele macht geworden in deze oormalige Nederlandse kolonie. Zijn 1 :-ider. de sluwe plooibare Dlpa Noesa- tara Aidit is bij de recente staatsgreep op de achtergrond gebleven, maar le dereen in Indonesië weet dat wanneer het ooit tot een beslissende strijd om de macht ln het land zou komen. Aldit zeer gunstige papleren zou hebben. smetteloos- zuiver Geboren en geschoold psycholoog, doordringt hij alle gedachten en ver sterkt iedereen in dat, wat hij het diepst innerlijk wil Koene wendingen en snelle concepties behoren oot zijn en snelle concepties behoren tot zijn Hij staat ideologisch dichter bij Pe king dan bij Moskou, maar hij is wel zo handig zijn opvatting zó naar vo ren te brengen, dat Peking goedkeu rend glimlacht énmen in het Kremlin er niet veel kritiek op heeft. Leiderskwaliteiten Aidit is geen rhetoricus als Soekarno. Aan zijn liefde tot het minimum, tot de meest geconcentreerde vorm van geestelijke beslissingen ontspringt ook zijn bijzondere bekwaamheid tot de scherpe woordspeling Hij praat niet zo lang. hij doet soms ln één scherp geslepen woord een situatie af Hij heeft een prettig gezicht en bezit een persoonlijke charme, die indruk maakt. Hij beschikt ontegenzeggelijk over meer leiderskwaliteiten dan de nlet- commmunistische. maar wel links georiënteerde Soebandrio. Soebandrio. hoe een voortreffelijk minister van buitenlandse zaken hij ook is. is te zeer een intellectueel om weerklank te wekken bij het volk. Hem ontbreekt ook de bekwaamheid der snelle we reldvisie. die Aidit in zo'n hoge mate bezit. Soebandrio is een nauwgezet man. die zijn waarnemingen geduldig optelt en combineert. Zijn methode is de analy tische. die van Aidit de visionaire Deze politici vormen een contrastpaar: de slimme improvisator Aidit en de waak se rekenaar Soebandrio Naséetion is trouw Vooralsnog heeft generaal Nasoetion met zijn troepen orde op zaken kun nen stellen. Deze in 1918 ln de Ba- taklanden geboren generaal, die ln 1952 toch zulk een provocerende rol had vervuld bij de z.g 17 oktober- affaire. Is wederom Soekarno's trouw ste paladijn gebleken Maar Nasoetlon's rol. In de strijd om de macht is Indirect. Zelf ambieert hij geen presidentschap, ofschoon hij als hoofd van het leger die kans zeker heeft gehad. Hij is echter een type dat zich het dienen van een idee onmoge lijk anders kan voorstellen dan in ver band met een bepaald persoon, die volgens zijn begrip die idee verte genwoordigt. En dat is in de ogen van deze generaal Soekarno Nasoetion is een bewonderaar van Soekarno. Hij is hem fanatiek toegedaan en daarnaar handelt hij. Een sterke persoonlijkheid is hij ech ter niet. Hij mist de politieke kwali teiten om een grote leidersrol te ver vullen en dat weet hij zelf veel te goed. Het ls echter de grote vraag of zijn overwicht op het leger groot ge noeg is om een duurzame barrière te kunnen opwerpen tegen de radicale elementen, die de macht in Indonesië aan zich willen trekken band en moest de strijd staken. De drie overgebleven renners haalden eerst enkele achterblijvers, kregen daarna de rest te pakken en even later moesten ook Bakker en Vonk capitu leren. In de 38e ronde ontstond er een jammerlijke valpartij, waardoor slechts vij renners konden finishen alsvolgt: 1. Jac. v. d. Berg. 2. Aad Post. 3. C. Vonk. 4. John Vonk. 5 Harm Smeekes. Post en Bakker konden ter plaatse worden geholpen, maar Ruttenberg. Schaeffer en Hees werden naar het ziekenhuis gebracht, waar bleek, dat de verwondingen erg meevielen en zij, na verbonden te zijn, naar huis kon den gaan. Een flink aantal leden van de N.V E.V. afdeling ..Eemland" kwam ln het An na Paulownahuis bijeen, waar mej Le Blanc van het bureau der N.V.E.V voorlichting gaf over vloerbedekking en hoe deze te onderhouden De vlce- voorzitster mevr. Geytenbeek-Harmsen heette alle dames welkom op deze eer ste middag na de vakantiemaanden en gaf daarna het woord aan mej. Le Blanc. Het aantal vloerbedekkingen ls enorm, wat de keuze voor de huisvrouw, die tot aankoop wil overgaan, zeer be moeilijkt. Men vindt vloerbedekking in vilt en plastic voor slaapkamers, voor woonvertrekken wol, wol met ny lon enz. en ook zijn er verschillende soorten parket te koop Ook matten als vloerbedekking worden nog wel gekocht Elke huisvrouw zal zich terdege moeten laten voorlichten Dit kan voor de leden der N V E.V bij het hoofdbestuur zijn, doch ..Goed Wo nen", Rokin. Amsterdam, geeft even eens goede voorlichting Ook 't onder houd van vloerbedekking Is belang rijk en niet alle huismiddeltjes kun nen gebruikt worden. Natuurlijk speelt de prijs van vloer bedekking een grote rol en daarom ls een goede raad noodzakelijk. Tevens dient gelet te worden op de onderlaag van het materiaal en de vloer, waarop de nieuwe vloerbedekking komen moet Mejuffrouw Le Blanc beantwoordde nog verschillende vragen en mevr. Geytenbeek bracht de lerares dank voor deze Interessante causerie onder aanbieding van een presentje. Op 18 oktober verzorgt de fa ..Coni- mex" uit Baarn een lezing met recep ten voor de leden van de NV E V. ln het Anna Paulownahuis. i.everanrier van alle ziekenfondsen BOSSTRAAT 5 TELEFOON 2543 Aidit vindt zijn aanhangers bepaald niet alleen ondei het gewone volk. Het is een publiek geheim dat vooral veel jongere officieren wel iets voor het communisme voelen en dat de Indonesische luchtmacht tot ln de hoogste rangen met communisten ls geïnfiltreerd Soekarno's campagne te gen Maleisië was o.a. een middel om een openlijk conflict tussen de P.K.I. en het leger te verhinderen Vorig jaar deed de president de P K I trouwens al een concessie door een communist, Njoto in zijn kabinet op te nemen. In China geschoold Aidit. zoon van een administratieve ambtenaar van het Knil. werd in Chi na geschoold in de communistische ideologie. Deze Sumatraan beheerst het diplomatieke spel als weinig anderen in zijn land. Zijn grootste kracht ls gelegen in een feilloze intuitie die met bliksemsnelle blik de ingewikkeldste toestanden overziet. De competitie van de Soester Schaak club is weer begonnen De eerste uitslagen zijn Groep I K. J Vegter-C van Beinum 0-1. A. v Dijk-A G Hilhorst 1-0. C v, Belnum-C v Dijk 1-0 Groep II H M Jonker-C Bervoets 1-0 J Leyder-H Gerth 1-0 J van Veen-J Levder Vz-Vz J v d Wal- H Gerth Ö-l Groep III J F Wamsteker-B Beu ken 0-1 M J Dontje-J E v Coe- verden sr 1-0 H Altink-J F. Wam- steker Vz - Vz Groep IV E de Zoete-C Baayens 0-1. J H. Ey-Mevr Pierik 0-1 22 oktober speelt Soest I zijn eerste wedstrijd ir. de S.G S -competitie te gen „Ons Genoegen I uit Amers foort in de le klasse* 29 oktober speelt Soest II tegen Bus- sum VI in de 3e klasse. Er gingen 16 amateurs, nieuwelingen en een paar aspiranten van start, waaronder zes Adelaar leden Zij moes ten een uur en nog tien ronden rijden terwijl de vijf overige aspiranten 25 ronden moesten afleggen De twee nieuwe leden Van Leijenhorst en Van Zijtveld bleven met Van Breukelen bij een en moesten in de eindspurt de punten verdelen. Uitslag: 1 Cor Leijenhorst. 29 km. 49.25. 2 Ries van Breukelen. 3 Ko van Zijtveld. 4. Harm Hees. 5. Johan van de Berg. Bij de grote groep waren Rik Hees. Aad Post. Johnny Vonk en Jac. v d Berg de renners, die in de 4e ronde een lichte voorsprong namen, maar dat was nog maar een stroovuurtje. Na de 9e ronde kwam Aad Post als eerste over de meet en in de volgende ronde kreeg hij versterking van Eddy Bijl. Wim Schaeffer en Jac. v. d Berg. Geleidelijk vergrootte dit viertal de voorsprong, maar juist voordat dit viertal de rest zou dubbelen, was Arie Bakker uit het peloton ontsnapt (24e ronde) en in de 28e ronde kreeg hij gezelschap van Cor Vonk Toen kreeg de goed rijdende Eddy Bijl een lekke Nieuwe aanwinsten. Romans Aabe. Vrouw, ga de zon tege moet. Benzonl dl Conza, Catherlna Dl 1 Het hunkerend hart. Bomans. Van de hak op de tak Brickhlll, De hoogste tijd Caldin. Genlnl roept Mercury. Caldwell, Het recht van de sterkste Carmiggelt. Kroeg lopen 2 Chrlstle. De dood van een hulstiran Cleary De liefde als va derland Cloete, Flarden van roem Condon, Spiegelbeelden Endrebe, Moord op het filmfestival. Gardner. Het geheim van de gechanteerde da me - Het geheim van de pseudo za kenvrouw - Het geheim van de verla ten verloofde Godden. De kinderen. Guareschi. Don Camtllo en Peppone. Gijsen. De man van overmorgen Hayes. De derde dag Jenkins. De man die niet bestond De Jong. En de akker ls de wereld .Lanoux, Het verlaten strand. Lebert. De oorlog duikt onder Lenz. De man in de stroming Linklater. De bewo gen moordenaar Lyall. Gevaarlijk spel. Marsh, Moord met de hand- ACHTEROM 6 - HILVERSUM - TEL. 48700 de GROOTSTE in 't GOOI schoen. Marshall, De maand van de vallende bladeren. Maurier, De vlucht van valk. Monsarrat, De wrede zee. Ooms-Vlnckers, De dans boven de ravijn Oosterbroek-Dut- schun. Oe wondere oogst. Reeuwijk. De kwerulant Relnhardt. Een hoge Inzet. Shellabarger. Prins der vos sen. Simenon. Pedigree. - De ijzeren trap. Smith, Glimlach in de mor gen. Stewart, De storm Thayer, Geen muur kan hen scheiden Tre- vor. Detective omnibus. Vaneck. De getekenden. De Vries. Dekblad eerste soort. Wallace. De zonen van Ra- gousa. Metalen gereedschapkist. zakje gesne den andijvie, herenrijwiel, wieldop van Fiat. damestas met schoenen en pon cho. zijden sjaaltje, rode hondenhals band, duimstok, blauwe overall, één gulden, zak hondenbrood, bril in etui. twee lopers aan touwtje, etui met vulpen en ballpoint, zwarte regenjas, schroevendraaier, badtas met gereed schap en fles Komen aanlopen witte eend en grijze kat Inlichtingen te verkrijgen aan het politiebureau. De begroting van het rijk voor 1966 zoemt van "belastinggeluiden In het algemeen kan worden gezegd dat in het bos van belastingmaatregelen hier en daar een ziek boompje wordt ge kapt. dat er elders flink takken worden gesnoeid maar dat het overheersende beeld wordt gevormd door de nieuwe aanplant op het terrein van de Indi recte belastingen Voor het eerst toont dit plan van fis cale wijzigingen aan dat het de rege ring ernst ls met haar plannen om een deel van deze fiscale druk te verleggen naar het gebied van de indirecte be lastingen. omdat deze overal elders ln Europa een belangrijke plaats Inne men Al enkele jaren lang is op deze wijziging gezinspeeld Sceptici hebben er in hun vooroordeel reeds op gezinspeeld dat een dergelijke drukverschuivtng wel zou uitdraaien op totale drukverzwarlng. Zij hebben ge lijk gekregen. Wij hebben van het vorige kabinet de Indruk gekregen dat verhoging van de Indirecte belastingen ln elk geval gepaard zou gaan met verlichting ln de directe sfeer en dat per saldo een vermindering van de totale belasting druk ln procenten van het nationale inkomen het gevolg zou zijn Deze regering beoogt uiteindelijk geen verlichting, omdat zij van mening is dat er een toenemende behoefte be staat aan collectieve voorzieningen- Moed nodig Wij willen het argument van veel geld eisende collectieve voorzieningen, bij voorbeeld voor onderwijs en ruimtelijke ordening, het volle gewicht geven Dit neemt niet weg dat er anderzijds ernstig naar wegen zou moeten worden gezocht waarlangs een vermindering van de staatsuitgaven zou kunnen worden bereikt Wij hebben niet de Indruk dat daar serieuze pogingen toe zijn gedaan Vanzelfsprekend moet er zo nodig ruimte komen voor nieuwe of andere projecten Men moet ook eens de moed hebben bepaalde uitgaven te verminderen De verlichting van de loon- en inkom stenbelasting middels de uitgifte van balastlngspaarbrleven is niet anders dan een politieke stunt, die de burgers van dit land de eerstkomende jaren geen cent opbrengt Een ander zwaar wegend argument tegen deze papieren verlichting ls het leggen van een claim op de fiscale politiek van de re gering na 1967 Het wordt nu wel bij zonder moeilijk om in de eerstkomende jaren regeringsverantwoordelijkheid te dragen Troosten wij ons maar met de gedachte onder flat ..De Merelhof" te Baarn vindt U het nieuwe modecentrum van met een verrassende herfst- en winterkollektie tegen aantrekkelijke prijzen Echt goed gekleed gaan begint bij Baarn, Parkstraat hoek Leestraat Hilversum. Groest 138 dat een kabinet na 1967 het besluit kan nemen dit kortingssysteem op ter mijn direct te beëindigen Wij hopen dat de volksvertegenwoordiging op dit punt de regering nu reeds een halt toeroept, maar met het oog op de po litieke verhoudingen is dit nauwelijks aan te nemen T Amersfoortsestr. 22-24 1 Telefoon 03463-1327 Laatste groep Als bijzonder nadeel van deze spaar- br lef actie moet nog worden gewezen op de daar aan verbonden administra tieve rompslomp en de daarmee ge paard gaan de kosten. Het accent van de verlaging middels spaarbrieven ligt weer aan de voet van de fiscale heffing, zodat naar verhou ding de middengroepen van ons volk er het meest bekaaid afkomen Bij de middengroepen is immers de druk der directe belastingen het zwaarst en daar zou meer aan gedaan worden dan men nu voornemens is Voor de hef fingstechniek is het doelmatig dat bij dalen van het belastbaar bedrag be neden f 100.— er afrekeningen in contanten volgt, zodat er opnieuw een groep landgenoten vrij van betaling van loon- en inkomstenbelasting wordt De te verwachten verlaging van de belastingdruk op ongehuwden is een zonzijde van deze fiscale lastenparade. Bij de zich snel ontwikkelende inflatie en de daarvan profiterende progressie ve belastingtarieven is dit een zaak van bittere noodzaak en rechtvaardig heid. Velen zullen met spanning wach ten op hetgeen er uit de bus komt Laten wij vooral geen wonderen van drukvermindering verwachten. Heel interessant ln de optocht van heffingen, die in de rijksbegroting aan ons voorbij trekt is wijziging van de dividendbelasting Zoals bekend, omvat deze belasting tot nu toe een heffing van 15 op uitgekeerde divi denden als een voorheffing op de in komstenbelasting. Dit betekent dat het totaalbedrag van ingehouden dividend- belasing weer op het te betalen bedrag van inkomstenbelasting over een be paald jaar in mindering wordt ge bracht Deze regels worden in tweeërlei op zicht gewijzigd In de eerste plaats wordt er van het dividend voortaan geen 15 maar 25 procent ingehouden als de Staten-Generaal het voorstel aannemen Dat betekent een likwi- diteitsverkrapping voor de ontvangers van dividend, die indirect ook al ge troffen worden door een verhoging van de vennootschapsbelasting met 1 procent. Ajje 't ming vraogt mok zelge dak de dinge graog van de zonnige kaant be- kiek. Maor da gaot nie altied Zoas veu- rlge week bieveur- beeld. toen Ikke de uutnojeging van de poszegelklup ln haande kreeg en daorin laos hoe ut bestuur 't de leeje naor de zin maoke om toch maor veuraal wat minse naor de vergaojeringe en ruulaovende te trekke. De leje kunne as zullie da wille mit een otomebiel ehaold en tuusebraacht worde. Noeng ken da al- leenig veur die leeje bedoeld weeze, die d'r op gin aandere menler kenne- komme. maor an de aandere kaant vin Ikke 't jaamer dattut zo mot gaon teugeswoordig, terwiel d'r vreuger zaat minse op vergaojeringe waore Ik hebter dinsdaag een stukkie over eschreeve en 't waas messchien een bietje somber esteld. maor ut kaan ok aanders weeze. Da bewieze aandere vereniginge. Ik waas eerst van plaan om d'r gin een te noeme. waant dan krleg ik messohien staopels brieve van bestuursleeje van aandere klups die schrieve: en waorom heb Knelis ongs vergeete? maor een paor wil ikke dur toch noeme Bie SEC komp een meraokels mooi klup- en kleedhuus te staon. Ikke bln d'r dinsdaag, toen 't zuk praachtug weer waas. weeze kieke. Jonges, jonges wat een gebouw. En de leeje hebbe da heulegaor zelluf edaon Nie aale leeje netuurluk, waant dan zouwe die minse mekaor maor in de weg loope; 't Is alleenig jaamer. dat- tut haost altied dezellufde minse binne die d'r an 't warrek binne Meestal zaoterdaags. waant dan binne de meeste minse vrie Maor de leeje. die d'r hellepe, geeve in ieder gevaal 't goeie veurbeeld en zullie verdiene een grote pluum! Bie een aandere voetbalklup. V VZ. hebbe een paor leeje een meraokels mooje lichtinstallaotsie annelegd 't Het wel een poosje eduurd, maor de schienwarrepers magge d'r dan ok weeze 't Veld an de Ferdinaand Huuk- laon baodt in een zee van licht, zoas da heet D'r is licht zaat om een voet- baalwedstried te kunne speule en da zal dan ok wel beure. schaat ik. Da zou dan veur 't eerst in Soest weeze, datter ok 's aovends. as 't pikkedonker ls. evoetbaald kan worde En da alle- maol deur die leeje, die nie te luu waore om d'rluu haande uut d'rluu mouwe te steeke veur hullie klup En allemaol veur niks. mot je reekene, waant zullie wille d'r netuurluk niks veur hebbe. schaat ikke zo Da's mees- taal zo Klupliefde heet da D'r binne nog meer aktiviteite in 't darrup Op de Taalmalaon hoek Pieter de Hooglaon wordt ok druk ewarrekt, overdaag en 's aovends an het wiekge- bouw van de Middewiek. Ik bin d'r van de week weeze kieke en ik mot zeige. dattut een meraokels mooj ge bouw wordt. Zoiets as 't noodgebouw naost ut gemeentehuus en 't wordt ebouwd deur leeje van de karrek van de Middewiek zelluf 't Binne zomaor een paor veurbeelde: d'r zal heus nog wel meer an de haand weeze in 't darrep. Ik zou zeige: effe een briefkaortje naor de Soesder kraant Messchien zitter wel een aordig stukkie in veur de kraant PHILIPS SPECIAALZAAK Met stijgende verbazing hoort Heidrun naar hetgeen Wendir te vertellen heeft. Een ongebreidelde vreugde welt in haar op. Is het dan toch waar? De koning heeft mij alles verteldl spint Wendir aan zijn verzinsels. Hij kon binnen deze muren zijn gevoelens niet doen blijken. Maar het is zijn wil dat ge u weldra bij hem zult voegen' Mijn koning! zegt Heidrun hartstoch telijk O. ik wilde dat ik hem spreken kon. nu o, ik zou hem zeggen Wendir komt met een lachje tussen beide. Ten dele kan ik aan uw wens tegemoet komen! zegt hij met geveinsde onder danigheid. Zou ik mijn aanstaande koningin niet terwille zijn? Over een uur vertrekt een koerier naar de ko ning Ge kunt hem een brief schrijven met alles erin. wat u beweegt De koe rier is vertrouwd! Heidrun heeft geen oog voor de loe- j rende uitdrukking in Wendir's gezicht. Opgetogen grijpt ze naar de ganzen veder. die Draga haar reikt. Pum-Pum heeft Winonah alleen ge laten Stilletjes loopt hij door de gan gen. Heeft de koningin niet naar Hei drun gevraagd? Waar zou het meisje zijn? Een licht gedruis van stemmen dringt tot de kleine man door. Hij blijft staan Dat is toch het vertrek van heer Wendir? Voorzichtig sluipt Pum-Pum nader. Mijn geliefde koning! hoort hij Hei drun zeggen, vergeef mij. dat ik zo lichtzinnig onze jonge liefde in ge vaar heb gebracht! De stem van Wendir onderbreekt haar Wanneer ge nu de brief ondertekent, zal ik de koerier onmiddellijk doen vertrekken! Er valt een ogenblik stilte. Pum-Pum houdt zijn adem in Daar begint de stem van Eric's plaatsvervanger weer: Ik laat u nu direct wegbrengen naar mijn eigen burcht. Daar kunt ge op de koning wachten! De geluiden in het vertrek doen Pum- Pum zich snel terugtrekken. Dit moet Winonah weten. Wat wil Wendir met Heidrun? Angstwekkend Als wij zien. hoezeer het bedrijfsleven telkens zwaarder belast wordt, niet alleen met fiscale heffingen maar ook met sociale lasten, prijsmaatregelen, liberalisatie-verplichtingen in E E G - verband, een vrijere loonpolitek en hogere rentelasten terwijl het tempo der economische slijtage bijna angst wekkend is te noemen, dan is het een wonder dat er nog handel in aandelen is De beurs vertoont trouwens een droefgeestig beeld en krijgt mogelijk ook nog aanvallen van vermogensaan- wasdeling en'of investeringsloon te verwerken. De hieruit voortspruitende druk op aandeelhouders beseft zelfs deze rege ring en zij stelt derhalve voor om de dividendbelasting voortaan voor 110 aftrekbaar te maken van het te beta len bedrag aan inkomstenbelasting. Vanzelfsprekend moet die extra 10 wel eerst in het aan te geven dividend inkomen worden verwerkt anders zou het. incasseren van dividend mogelijk nog eens aantrekkelijk worden' I Niet cadeau Intussen wordt zelfs deze concessie niet gratis gedaan Er was reeds in het vooruitzicht gesteld dat in de nieuwe wet op de vennootschapsbelasting voor uitgekeerde winst een tarief voor ven nootschapsbelasting zou gelden dat 15 lager zou zijn dan het normale. De bedoeling van deze differentiatie lag in het bevordering van de winst uitkering. Dit nu is voor een regering met deze signatuur te veel van het goede. Die prikkel van lagere belasting zou toch niet voldoende zijn om de winstuitke ringen te verhogen, zo meent minister Vondeling. Voorts zouden deze winst uitkeringen ook in het buitenland ko men en daar profiteert onze kapitaal markt niet van Sparen Minister Vondeling meent echter dat wij beter dit voordeeltje kunnen toe schuiven want er zit zo een stimulans in voor het sparen. De aanpassing van de vervolgingskos- ten aan de gedaalde geldswaarde ls vanzelfsprekend mits hier matiging wordt betracht en van een heffings struikje geen boom wordt gemaakt. Met zeer veel vreugde zal wel worden geconstateerd dat het reeds lang ver molmde boompje van het kwitantieze gel thans uit de belastinghof wordt gewied. Er staan echter in die hof tal van bomen, die hoe langer hoe dikker worden. Zelfs de grond onder de ver mogensbelasting krijgt nieuwe mest. De aanplant van indirecte belastingen is zo talrijk dat hij velen heeft ver bijsterd In de fiscale hof komen zo veel bomen dat wij het belastingbos niet meer kunnen zien. Het groeit uit tot een ondoordringbaar oerwoud van heffen, dat in wezen het leven ver stikt.

Soester Courant | 1965 | | pagina 15