r1 Courantenbezorgers De opstand l President Soekarno weer in het openbaar V.V.Z. "49 beschikt thans over prachtige lichtinstallatie Touwtrekken in Bonn „Good luck" mister President Het oog gericht op een ,.saIa"-avond SOEST-ZUID Vrijdag 8 oktober 1965 44e Jaargang no. 76 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Woedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Chr. Bejaardencentrum Groot Engendaal eHomeeft Geen voorrang verleend N.V. Hardchroom kan in Nijkerk bouwen Niet opgelet Inbraak Feestavond r.k. instuif Wegenverslag van de provincie Utrecht B.D.C.-handbal Mixed Hockey Club Soest voor dinsdag- en vrijdagmiddag Prima beloning - Geen ineasso SOESTERlOOURANT Abonn. p. kwart, f2 50 - per post f3. Versehijnt Iedere dinsdag en vrijdaf- Natuurlijk heeft de wereld - en ook wij in Nederland -, opgehoord van de poging tot revolutie in Indonesië. Niet dat een poging tot verandering van het regiem zo onverwacht kwam, de econo mische situatie is er al lang zó slecht en wordt steeds slechter, dat een op roer en een revolutie al eerder in de lijn der verwachtingen lagen. Het meest opmerkelijke aan deze po ging was echter, dat de rebellen zich niet. tegen Soekarno keerden, hem als president bleven erkennen en lieten weten dat hij gezond en veilig was. maar dat Soekarno zich zelf niet liet horen. Als hij inderdaad gezond was en de opstandelingen hem als leider van het volk bleven erkennen, dan had meïï mogen verwachten, dat Soekarno, met zijn oratisch vermogen, ook spoe dig voor de radio zou zijn gekomen. Dat gebeurde echter niet. Vier en twintig uur later kwamen de berichten, dat het een coupe gold van een aantal communistisch georiënteer de officieren, maar dat deze rebellie intussen voor de minister van defensie, Nasoetion, met behulp van de trouw gebleven Siliwangi-divisie reeds zou zijn onderdrukt. Maar ook toen nog geen geluid van Soekarno Pas zondag vernamen we, dat hij voor de radio een zeer korte verklaring zou hebben afgelegd, waarvan het echter nog niet zeker was of hij deze wel zelf zou heb ben uitgesproken. Zoals reeds lang bekend is president Soekarno niet meer geheel gezond. In Indonesië wordt dan ook reeds lang gepiekerd over de vraag wie hem straks zal moeten, zal kunnen op volgen. En even begrijpelijk is het, dat de Indonesische communistische par tij. de beste georganiseerde van het land, die opvolging wil trachten te ver zekeren. De communistische partij- tegenwoor dig geheel georiënteerd op China - heeft de laatste jaren een steeds gro tere invloed in de Indonesische rege ring verworven. Soekarno moest aan deze eisen wel toegeven, om te voor komen dat de geheel communistische ingestelde vakverenigingen tot stakin gen en oproer zouden overgaan. Het bewind heeft mede hierdoor een steeds dictatorialer karakter gekregen, waar door het mogelijk was het volk in be dwang te houden en politieke machts vorming door anderen te voorkomen. Door zijn toegeven aan de communis tische druk. maakte Soekarno steeds meer de indruk in het Chinees-com munist lsche vaarwater te zijn beland, waarvan ook het uittreden van Indo nesië uit de V.N. getuigde. Het is en blijft de vraag of Soekarno deze weg noodgedwongen bewandelde, dat wil zeggen uit politieke noodzaak om zo lang mogelijk zijn gezag te handha ven, of uit overtuiging. Het eerste aannemende «ou hij dan steeds meer de gevangene van de communistische partij zijn geworden. Dat verklaart dat ook de rebellen hem in hun proclamatie als staatshoofd bleven erkennen. Van Soekamo's nog altijd grote invloed op het volk wil den zij - althans aanvankelijk - na tuurlijk blijven profiteren. Toen het oproerbekend werd. bevond Soekarno zich in de buurt van een vliegbasis en het is bekend, dat juist de luchtmacht in indonesië met communistische in vloed besmet is. Na het onderdrukken van de opstand werd verklaard dat hi? zich in de buurt van die basis be vond om eventueel snel te kunnen ont snappen. Men kan uit dit alles echter ook concluderen, dat Soekarno zich In de telefoongids is onjuist als adres vermeld Albert Cuyplaan 35 inplaats van Dalweg 42- Het daarbij genoemde telefoonnummer 5394 komt eerst later als tweede nummer. Voorlopig is Groot Engendaal uitsluitend te bereiken on der nr. 5251. Wat heerlijk is zon televisie. Blijf lekker thuis, ga nergens heen. Want ieder, groot of nog voornamer. Blikt uit het ruitje in de kamer. Zelfs Lagor Waard, het fenomeen. Hij heeft een ferme brief geschreven Aan hoofdstadburgerpa Van Hall, Hoe hij het probleem der provoknapen. Door vele lieverdjes geschapen. Voor eens en altijd klaren zal. Slechts één ton vraagt hi] als beloning En heeft, tot nut van 't algemeen. De vroedschap daarvoor uit te leggen. Maar daarom mag de held ook zeggen: Ik Lagor Waard, het fenomeen! Nu is gebleken: de politie Van Amsterdam is veel te duur. De vijmaal-acht met zoveel koppen Kan het natuurlijk niet verkroppen Wat Lagor klaarmaakt en secuur. Hij heeft grootmoedig toegegeven: Ik doe 't niet helemaal alleen, Heb daarvoor mijn geheime leger. Maar verder ben ik toch integer Als Lagor Waard, het fenomeen. Nu moeten ze nog heel gauw happen. Want na een mand vraagt hij twee ton; Geloof maar dat Van Hall al siddert. Want straks wordt Lagor nog geridderd Op 't Amsterdams stadhuisbalcon Heel Mokum zal hem eer bewijzen. Behalve kapper Van der Steen, Die is zo happig als de haaien Van Lagor Waard, het fenomeen! Om heel die rimboe af te maaien JAAP MIJDERWIJK. zowel bij de ene als bij de andere partij kon aansluiten, na bekeken te hebben wie het zou winnen. De communisten hebben zich vergist in het tijdstip van de opstand, zoals reeds eens eerder is gebeurd. En ai wordt Nasoetion, die op het laatste ogenblik ontsnapte, thans niet als de redder van het bewind genoemd, men moet toch in hem de sterke man ach ter de schermen zien, die met zijn greep op het leger er voor zorgt, dat Indonesië niet een volledig communis tisch geregeerde staat wordt. Ook nu is hij het vooral die dit wederom heeft weten te voorkomen. Zal hij. na Soekarno. ook de sterkste man in Indonesië blijven? Twee bromfietsers, komende van de Veldweg, verleenden woensdagmiddag geen voorrang aan een op de Kerk straat rijdende auto, bestuurd door T. S. uit Utrecht. Een bromfietser werd door de auto gegrepen en moest met verwondingen en een hersenschuding naar Zonne gloren worden overgebracht F. A. K V. alhier, die met zijn auto. komende uit het Nassauplant- soen, de Van Wedestraat links wilde inrijden, verleende geen voorrang aan de automobilist G. S. uit De Bilt. Door de botsting werden beide wagens be schadigd Op de hoek Kolonieweg. Schouten kampweg en Driftje verleende de bromfietser R. P. B. geen voorrang aan F J. van C. uit Amersfoort, die eveneens een bromfiets bereed. Beide voertuigen liepen schade op De N.V. Hardchroom Van der Heij den. gevestigd aan de De Beaufortlaan In Soestduinen, zal worden verplaatst naar Nijkerk. De beslissing hierover viel woensdagavond in Nijkerks ge meenteraad. die voor de tweede maal over deze kwestie debateerde. De eerste maal werd er over het voorstel van het (niet eenstemmige) college van burgemester en wethouders gestemd. Tot een definitieve uitspraak kwam het toen evenwel niet. want de stem men staakten: 8-8. President Soekarno (m gefotografeerd tijdens de ka binetszitting in Djakarta, woensdag's - de^ eerste maal na de staatsgreep, dat de president weer in het open baar is verschenen. Links zien we nog de eerste onder- premier Subandrio en geheel rechts de onder-premier dr Leimena. Tweede van rechts de Marinechef, Vice- admiraal Martadinata. Woendagavond boog de gemeenteraad zich opnieuw over het voorstel. Weer kwam het op een stemming aan, die ditmaal in het voordel van het Soester bedrijf uitviel. Met 9 voor en zeven stemmen tegen besloot de raad tot ver koop van een stuk grond aan de Soes ter N.V., die daardoor het vaak gekri tiseerde bedrijf vanuit Soest kan ver plaatsen naar Nijkerk De directeur van de Soester N.V.. de heer D van der Heijden, woonde de vergadering bij. Het was voor leden en bestuur van de voetbalvereniging V.V.Z. '49 dins dagavond een heuglijk moment, toen de door eigen leden aangelegde licht installatie voor het eerst in werking werd gesteld. De 32 schijnwerpers, die samen 16 000 watt aan lichtsterkte produceren, branden voor de eerste maal tegelijk. Het veld baadde in een zee van licht en er is voldoende licht voor het spelen van avondwed strijden. Het- bestuur van V.V.Z. wil aan de officiële Ingebruikname van de installatie een feestelijk tintje ge ven door het organiseren van een lichtwedstrijd. Hierover volgen nog nadere mededelingen De installatie bestaat uit vier houten masten, waarop een tableu met acht schijnwerpers is aangebracht op een hoogte van dertien meter. Op elke hoek van het veld staat een lichtmast. Aan het aanleggen ervan hebben meer dere leden van V.V.Z '49 meegehol pen, maar het meeste werk hebben toch wel Wim Grol, elektriciën. en Adriaan Brouwer, vertegenwoordiger, verzet. Zij zijn het. die de plannen gestalte hebben gegeven. Aanvankelijk vage plannen, omdat het in de bedoeling lag slechts verlichting aan te brengen om te kunnen trainen wanneer het donker is Maar toen men met de voorbereidingen begon, werden de plannen steeds grootser, en daarmee ook de opzet Het werden uiteindelijk vier lichtmasten, een com plete Installatie Het aan leggen van de fraaie installa tie, die door de P.U.E.M. is goedge keurd, heeft heel wat maandjes in be slag genomen. Vooral het „organise ren" van het benodigde materiaal vergde veel tijd. Aan het kant en klaar maken van de Installatie werd de grootste zorg besteed Al in januari werden de eerste voorbereidingen ge troffen, en eindelijk kan men in ok tober verlicht ademhalen: het zit er op. De werkers hebben overigens wel eer van hun inspannende arbeid. De ver eniging beschikt thans over een licht installatie. waar veel andere grote verenigingen jaloers op kunnen zijn. Het heeft een flink financieel offer van de vereniging gevergd, maar de opofferingen zijn niet vergeefs ge weest. Veel steun heeft V.V.Z. '49 ook van de P.U E.M. gehad, die belangeloos een krachtstroomleiding aanlegde vanaf de Peter van de Breemerweg naar het terrein aan de Ferdinand Huycklaan Een afstand van ongeveer 350 meter. Die leiding was ook hard nodig, want het bleek tijdens het werk, dat de ver lichting in de omgeving van het veld, in huizen en op straat, een stuk zwak ker werd, wanneer alleen maar een deel van het licht bij V.V.Z. werd ont stoken. Wim Grol en Adriaan Brouwer be steedden samen zo'n 500 manuren aan het werk Maar het resultaat is er dan ook naar. Dat zal bewezen worden tij dens de ,,ere-wedstrijd". waarmee de lichtinstallatie officieel in gebruik zal worden genomen. Dan zal het voor het eerst in Soest zijn, dat er ook 's avonds een wedstrijd gespeeld kan worden. R. v. K uit Bussum. die met zijn vrachtauto achteruit reed van een bouwwerk aan de Olijkeweg. botste daarbij tegen een geparkeerde dienst auto van het gasbedrijf alhier, welke zware schade opliep In de nacht van woersdag op donder dag is ingebroken in Kip's Caravan- bedrijf aan de Amersfoortsestraat te Soesterberg. Door het boren van een gaatje naast de spanjoletsluiting had men zich toe gang tot het gebouw verschaft. Hoewel veel overhoop was gehaald wordt niets vermist. Ongetwijfeld heeft dezelfde persoon op gelijke wijze getracht in te breken bij M B. eveneens wonende aan de Amersfoortsestraat. Doordat de vrouw des huizes wakker werd en alarm sloeg moest hij hier zijn plannen opgeven De steeds toenemende belangstelling voor de door het bestuur van de in stuif r.k. „Jong Soest" georganiseerde dansavonden, waardoor velen teleur gesteld moeten worden, omdat de zaal meestal al ver voor het aanvangsuur volledig bezet is, heeft het bestuur moeten doen besluiten een kaartver koop in te stellen. Voortaan is er vanaf zeven uur 's avonds kaartverkoop aan de zaal. Men start hiermee a s. zon dagavond, wanneer de van televisie optreden bekende band The Scamps optreedt. Bondskanselier Erhard zal wel denken dat een regerende politicus het ook nooit goed kan doen bij de toeschou wende politici, en daaronder kan men iedereen rekenen. Nu verwijt men hem dat hij niet krachtig uit de hoek komt na een stembuszege, die in vele opzichten groter was dan zijn voorganger Aaanauer er ooit een heeft behaald. Hij Jfleffc geen besluitvaardigheid, heet het. Nu die had Adenauer bepaald wel en hij beoefende die gave ook vaak in zijn eentje, wat dan weer de critiek opleverde dat hij te veel zijn eigen zin doordreef. Men moet dit soort kritiek dus ken nelijk altijd wel een beetje in per spectief zien. Wat niet wegneemt dat het onderhand wel tijd wordt voor Erhard om althans in een belangrijke zaak de knoop door te hakken. Zijn eigen positie is onaantastbaar ge worden Maar met die van zijn minis ter van buitenlandse zaken ligt het anders. Hallstein verminkt. Onder meer is Strauss - ook om per soonlijke redenen - zeer gebeten op Schröder. Maar bovenal op zijn poli tieke inzichten Daarvan krijgen voor al de nadruk Schröders streven naar nauwer oanden met de VS. en zijn soepeler optreden In de richting van het oosten, waarbij hij al met kleine porties de beruchte Hallsteinleer heeft verminkt, die stuurs vasthoudt aan slechts één Duitse diplomatieke ver tegenwoordiging in een land, dat mag kiezen tussen Bonn en de D.D.R In de landen achter het ijzeren gor dijn. aldus Schröder. kan het geen kwaad toch aanwezig te zijn. ook al is er al een knecht van Ulbricht. De leer is dan wel stuk. maar dat is maar een idee. Het voordeel is dat men goede betrek kingen aanknoopt met een stuk van Europa dat ook meetelt als er ooit eens een oplossing voor de Duitse de ling gevonden moet worden. Dat is immers geen Duits, of een Westeuropees probleem, maar een Europees Daarmee zit Schröder niet helemaal In de straat van De Gaulle en dat verwijt men hem. Voor De Gaulle. Wat Strauss eti de zijnen daar tegen over stellen, is een nauwere band met Parijs, die door de Franse houding uiteraard een losser worden inhoudt van de betrekkingen met Washington. Waarbij men dan vergeet dat de voornaamste bescherming van de bondsrepubliek en Berlijn ligt in de U.S. Army. De gaullistische visies van een Europa van oceaan tot Oeral klinken wel fraai, maar het zijn tot dusver weinig meer dan visioenen, waarmee Schrö der liever niet rekent in de praktische politiek, al droomt hij er misschien ook wel graag over De strijd om de portefeuille van buitenlandse zaken in Bonn - of daar Schröder of een geest verwant komt te zitten, of een straus- slaan - heeft ook belangrijke impli caties voor de rest van Europa. Gaat Bonn meer op Frans kompas varen, dan lijdt daaronder ongetwij feld ook de N.A.V.O. schade. Nu ge looft wel niemand dat de Russen voornemens zijn een poging te wagen west-Europa onder de voet te lopen, maar desalniettemin, houdt die orga nisatie zijn belang als een symbool van westelijke kracht Kracht hebben geeft in de wereldpolitiek altijd een beter uitgangspunt, ook al gaat het niet om zaken van oorlog en vrede. En in die zin dragen de overige N A V O-landen mee de gevolgen van de huidige touwtrekkerij bij de Bonner kabinetsvorming. Uit het Wegenverslag 1964-1965 van de provincie Utrecht blijkt, dat de uitvoering van wegenplannen een be vredigend verloop heeft. De werken van het programma 1964 zijn, voor zover het geen meerjarenplannen betreft, gereed. Voor grondaankopen voor eerst in de volgende jaren op de begroting te plaatsen en ter hand te nemen werken, alsmede voor grondaankopen ten be hoeve van verkeerstechnische voor zieningen van geringe omvang werd op het programma 1964 een bedrag van 700 000,uitgetrokken. Ten laste van deze post is o.a. gebracht de aankoop van het voormalige hotel Trier in Soestdijk, waarmede, na af trek van de waarde en na uitvoering van de wegplannen resterende grond, 'n bedrag gemoeid was van 235.000. Uit het overzicht van de werken, waar voor In de jaren 1964 en 1965 uit het reservefonds tertiaire wegen en subsi die is betaald, blijkt, dat de verbete ring van de Soesterbergsestraat (on derhoudsplichtige gemeente Soest) 48.922,50 heeft gekost waarvoor 24.461,25 subsidie werd verleend Voor het deel. waaraan thans wordt gewerkt en dat een bedrag van 40 000 vergt, is een toezegging van subsidie gedaan tot een bedrag van 20.000.—. Het zit er weer op De „sterren" zijn met ettelijke harde guldentjes naar hun land verdwenen, de televisie-ca mera's zijn weggehaald, het Congres gebouw is weer ter beschikking. Het ..Grand gala du dlsque populair 1965", dat beoogt een uniek muzikaal feest te zijn, was een flop. Althans voor de liefhebber van pure amuse mentsmuziek; en trouwens ook voor de bezoekers, die slechts een enkele maal de handen echt op elkaar brach ten. Voor vele jongeren is dit „feest" natuurlijk een top geworden. Het was verbazingwekkend, wat daar in het Congresgebouw werd geprodu ceerd. Door opgedirkte jongejuffers, die er hard aan toe zijn de handen echt uit de mouwen te leren steken, door jongemannen, die hoognodig naar de kapper moeten en door „volwasse nen", die alsmaor zongen over een liefde, ie er eens was of juist weer aan het komen was. En dat alles onder de naam „Grand gala". Het „gala '-publiek, hoofdzakelijk men sen, die hun welstand danken aan het succes, dat zij hebben in de muziek handel, vond er kennelijk niet veel aan. Ze haden de platen in hun winkel immers al zo vaak gehoord; het enige nieuwe aan deze avond was, dat ze da personen, die deze stemmen bezitten, nu eens in levenden lijve op het to neel zagen in plaats van op een foto op de hoes. Het is voor dat publiek een teleurstelling geworden. De mate van applaus bewees herhaalde malen, dat zij het toch eigenlijk maar een zielige vertoning vonden Natuurlijk, er waren uitzonderingen. Er waren zonder twijfel uitstekende nummers bij. Maar het grootste deel was zielig gestoei met domme teksten. Opvallend was het, dat ook de presen tatie het niet haalde bij andere jaren- Een juffrouw kondigde in zeer ver krampte zinnen de nummers aan, daarbij afgewisseld door een meneer uit België, die daar net zo goed had kunnen blijven, want in Nederland zijn ook wel mensen te vinden, die met een glimlach als een zenuwtrek aller lei superlatieven kunnen vinden o« „artiesten" aan te kondigen. Tot zover was het allemaal zielig. Niet zielig, maar dan toch wel jammer wai het, dat één van Nederlandse beste ac teurs zich had laten verleiden d® „prijzen" uit te reiken. Hij paste ia feite niet in dit gezelschap, gelukkif paste hij er zich ook niet bij aan, zo dat men hem verder niets heeft té verwijten. Integendeel, dank zij zija wijze van optreden kon men af en toé nog eens werkelijk genieten. Dat kott men ook van Gaby Hermans tijden» diens gesprek met zijn beroemde va der. Een acteur, buitenstaander, en e«a klein jongetje, óók buitenstaander, maakte het kijken naar dit televisie programma tenminste niet helemaal nutteloos Het mooiste voorbeeld van zielig-doea vond ik van die Engelsman, die glui perig kijkend door het opzij schuiven van een paar linten het toneel op kwam Hij sloop over de bühne, zong alsof hij zojuist zijn mond had ge brand aan hete patates en deed verder alles, waarvoor wij de politie zouden waarschuwen als hij het op straat zou doen. Dat hij vuil van de vloer opraapte, zijn handen voor zijn ogen sloeg en nog meer gekke dingen deed, zullen we verder maar buiten beschouwing la ten. Het was een vieze vent, wiens meest briljante grap hierin bestaat, dat hij zich als een baviaan op de be haarde schedel krabt. Nee, „grand" was het zeker niet, even min als „gala". Als het peil van de populaire muziek nog meer daalt op het „grand gala", hoeft het van mij niet meer. Knijp maar in de toeters: 't was een grote flop KANTMAN. Programma voor zondag. 12 uur: heren jun. B.D.C.-HH.C. 13 uur dames jun B.D.C. 2-Celeritas 2. 14 uur: dames sen. BD.C.-U.D 15 uur: heren sen. BD.C.-Laren 2. 12.15 uur: dames jun. HHC.-B.D.C. 1. 12 uur: dames asp. L V V. 1-B.D.C. 1. 13 uur: dames asp LVV 2-B.D.C 2. 10.45 u.: heren sen S S V.V 2-B.D.C 2 13.15 uur: heren asp. Laren-B D.C. Wedstrijdprogramma voor zondag: 12.30 uur: Dames 1-Geldrop 14 uur: Heren vet.-Geldrop vet. 12.30 uur: Hurley 2-Soest 1 (heren). 12.30 uur Hurley 5-Soest 2 theren». 14 uur: Beverwijk 1-Soest 4 (heren). 13 uur: Be Fair 5-Soest 3 (dames). 11 uur: Hurley 7-Soest 3 (heren). President Johnson heeft woensdag een wandeling gemaakt in de omgeving van het Witte Huis. Aan de vooravond van zijn operatie groetten vele voorbijgangers hem met „Good Kick Mister President". voor Aanmelden SOESTER COURANT, Van Weedestraat 29a

Soester Courant | 1965 | | pagina 1