Wijk- K?9'Dampo en Jeugdcentrum is een aanwinst voor de Middenwijk „Grand"-Gala De kruikenschat van Petra en Joost op Malta Vrijwilligers werken er aan in hun vrije tijd CNRAGE STAM Voor uw Geldkrediet MET RAAD EN DAAD „De Witte Pompen" SOESTERBERG R. D0BBEN Renault dealer Stichting fimersfoortse ""■iHO li.S Kredietbank Lenssen+de Wolff Auto- en Scooterrijsehool Zeepost Kerstpakketten voor Overzeese bestemmingen Motor tegen auto Medische dienst. Wedstrijd voor mannequins Soesterberg-jeugd won vijf maal KAMERBEEK SSURANTIËN Het gonst op de doordeweekse avonden en op zaterdag van de bedrijvigheid op het lapje grond op de hoek van de Pie- ter de Hooghlaan en de Talmalaan. Daar wordt door vrijwilligers iets groots verricht: de bouw van het wijk en jeugdcentrum van de Middenwijk. Deze Hervormde gemeente, die zo'n drieduizend leden telt, voelde reeds lang geleden de behoefte een eigen gebouw te bezitten, naast de verafge legen Heeskapel. De keuze viel op het stukje grond aan de Talmalaan, waar tegenwoordig iedere avond gemiddeld tien tot veertien man en 's zaterdags zo'n zestien man ploeteren om ,,hun" kerk op 4 december een vervroegde een hobbyzaal van 25 m2. Er zijn twee dames- en eventueel herentoiletten en er is een ruime bergkast. De keuken, die aan de grote zaal grenst, heeft een oppervlakte van twaalf vierkante me ter. De grote zaal biedt plaats aan maxi maal 240 personen. Er ls een toneel van 30 m2 en er zijn voorts twee kleedkamers. Het geheel voor een groot deel omgeven door glas, zodat er volop licht is Vandaag gaat het eerste deel van het dak dicht door het leggen van rubberroid. Op uiterlijk 3 decem ber moet het gehele gebouwtje kant en klaar zijn, volgens de plannen ten minste. Renault R4 Luxe van f 1.150,— af Dauphine Gordini van f 4 945.af Renault R8 van f 5.495,— af Renault R 10 van f 5.995.— af Renault R 16 van f 7.950,- af Caravelle Coupe van f9.750,— af Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850 Sint Nicolaassurprise te bezorgen. Op die dag. zaterdag, wordt het gebouw geopend, althans dat is de bedoeling. Of het lukken zal? Aan de vrijwilligers zal het niet liggen! Het gebouw heeft de vorm van het noodgebouw naast het gemeentehuis en is demontabel Men heeft met opzet deze keus gemaakt, omdat het best eens zover zou kunnen komen, dat het moet worden verplaatst In de richting van het Soester Veen bij voorbeeld, wanneer daar de nieuwe woonwijk wordt aangelegd Het zal dan niet zo bar veel moeite kosten om het gebouwtje uit elkaar te nemen en het gehuurde lapje grond leeg ach ter te laten. Wie het gebouw aan de zijde van de Pieter de Hooghlaan binnenkomt, komt eerst in de hall met garderobes, sa men ongeveer 50 vierkante meter groot Rechts zijn een vergader- en clublokaal (30 vierkante meter) en naar de Steenhoffstraat 6 - Soest (nabij gemeentehuis) Telefoon 02955-2933 Maandag van 2-4 uur n m Woensdag van 9-12 uur v m Vrijdag van 5-8 uur n m De bezoekers van het jongstleden za terdag gehouden Grand Gala du Dis- aue moesten in rok of avondtoilet ver schijnen Zij hadden beter in overall of schort kunnen komen, omdat deze banale werkkledij paste bij de muzi kaal en artistiek waardeloze prestaties, die het gros van de door opgeschroefde reclamecampagnes in het nieuws ge brachte ..sterren" der lichte muze ten beste gaf. In deze omgeving detoneerde eveneens een welbespraakte .ironische Guus Oster. die een te groot kunste naar is om in dit milieu te vertoeven, hoe charmant zijn babbeltjes ook wa ren Wie die lange rij jengelende beat- groepen heeft uitgezeten voor zijn tele visietoestel heeft in elk geval één be- lanTiik'3 ontdekking kunnen doen. na- meliik. hoeveel deze ten onrechte be wonderde sterren" aan de geluid- technici hebben te danken. Die zorgen er althans voor. dat hun stemmen, die In de zaal hoofdzakelijk dissonanten voort brengen, op de grammofoonplaat tenminste nog enigszins redelijk klin ken Voortaan moeten maar niet de namen van de vocalisten, maar die van de technici op de plaat gedrukt worden Had men met dit „galafeest" de tie ners nu nog een groot plezier gedaan, dan konden we er nog vrede mee heb ben Uit. de reacties, die men overal onder de jongeren kon beluisteren, bleek echter dat ook dit niet het geval was Lateo we waarachtig niet al te bezorgd zijn over de muzikale smaak van onze jeugd! Tienduizenden Neder landse jongens en meisies leggen ge lukkig een betere smaak aan de dag dan de sales-promotors der grammo foonplatenmaatschappijen voortdurend willen suggeren. Die weten in hun hart pok wel beter en beseffen bijvoorbeeld heel best. dat er op het gebied van net Franse chanson en van de Oosteu- ropese en Zuidamerikaanse volksmu- ïiek veel uitstekende composities be- itaan. die een sieraad zijn voor de lichte muziek. Maar zij weten ook wel, Bat de sterren die zij de lucht in ichietcn, déze composities niet kun nen vertolken. Daarvoor zijn vakmen- Jéd nodig. onroerende goederen taxaties mrwmmr hypotheken r Ir assurantiën Steenhoffstraat 67 Soest Tel. 2169 avond, dt er zo iemand binnen komt stappen, maar tot nu toe is dat niet gebeurt. ..En toch zijn er vakmensen, die dat best willen doen tegen beta ling van een bakje koffie", zeggen ze op het werk. De inrichting van het gebouw kost na tuurlijk ook hoofdbrekens, want stoe len en tafels koop je tegenwoordig niet één, twee, drie. Er zijn 250 stoelen no dig «-n 20 tafels. Die stoelen kosten f 27.50 per stuk en de tafels 50.—. Er Is een aktie op touw gezet, om een „eigen" stoel en tafel te kopen „Wie wil er aan zijn eigen tafel zitten, wie koopt zijn eigen stoel In het wijkge- bouw?" wordt er gevraagd. Degenen, die dit willen, moeten het nodige be drag storten op het gironummer van de Nutsspaarbank. giro 536090 met ver melding vaD ..Stoel wijkebouw" of Tafel wijkgebouw" Men krijgt dan sterft de kon In. vooral bij Pinus een certificaat thuis gestuurd, waarop het nummer van de voor het gebouw gekochte stoel of tafel staat vermeld Het is natuurlijk niet zo. dat alles klaar is als het gebouw er staat en ingericht is. want de grond er rond om moet ook in een betje aantrekke lijke staat gebracht worden Een tuin er omheen metbloemen en planten zou alles bijzonder verfraaien. „In oktober gaan de planten of heesters weer uit de grond Wie er een paar over heeft, mag ze gerust aan ons afstaan", zeg gen de bouwers. Ze hoeven er niet over in te zitten, want natuurlijk ko men die planten en die heesters er Net zo als het wijkgebouw! KLIMROZEN, Kunt u mij vertel len hoe ik klimrozen moet snoeien? Ik heb er al twee boekjes op nagesla gen maar 't ls mi] nog niet geheel duidelijk Is hel zo dat een „wilde scheut" 9 blaadjes heeft? 2. Ook bevat ons grasveld ontzettend veel mos, on danks kalk en kunstmest strooien Zelfs waar veel zon komt' Wat is hier aan te doen? 3 Kan ik bij coniferen de top er uitzagen zodat ze niet ho ger worden? 4 Is het mogelijk een grondmonster te sturen naar een la boratorium? Aan onze planten te zien denk Ik dat er wel iets aan de grond ontbreekt, schrijft J. v. N Antwoord: 1 De lange eenjarige loten sparen, daar deze de mooiste bloemen geven. Hoogstens alleen wat intoppen. Deze jonge loten gelijkelijk verdelen over de beschikbare ruimte. Oude zwakke takken en die bijna dood zijn geheel wegnemen. Bloeihout op oude takken wat nog levensvatbaar ls uit dunnen en de beste insnoeien op 3 tot 4 knoppen Wilde scheuten hebben veel stekels, kleine, lichtgekleurde samen gestelde bladeren tot 9 blaadjes toe. 2. Mos in het gazon is vaak een gevolg van kalkgebrek. gebrek aan zon en ook vaak. dat het gazon te kort ge maaid wordt waardoor de voet van het gras te veel lijdt en het mos de overhand krijgt Tracht dus de groei- omstandigheden zo gunstig mogelijk te maken (zie boven) Verder kunt u het mos bestrijden door ijzersulfaat (ferrosulfaat) te strooien en dat ln het voor jaar uit te strooien. 250 gr per 10 vlerkante meter Eerst het gras maaien en daarna het ijzersuifiet op het vochtige gazon uitstrooien Wan neer het binnen 48 uur niet geregend heeft, het gazon besproeien Verder het gras niet te kort. maaien en ln de winter een flinke bemesting met stal mest of compost geven. In de zomer na het maaien zo nu en dan een overbemesting. 3. het kan wel. maar het mooie model (vorm» gaat dan verloren, en vaak Picca Bij Thya gaat het goed. daar deze weer een nieuwe knop vormt 4 Het is mogelijk een grondmonster op te sturen Het adres is: Bedrijfslabo- ratorium voor Grondonderzoek. Ma- riëndaal. Oosterbeek Daar dit monster- nemen op een bepaalde manier moet gebeuren, formulieren invullen enz. raden wij u aan zich hiervoor in ver binding te stellen met de heer G. J Schmidt. Burg Grothestraat 20. Soest dijk. assistent van de Tuinbouwvoor- llchtingsdierst. die u alle gewenste hulp kan verschaffen. LIQUIDATIE-WINST. Per 1 januari 1949 nam ik een be- Over de exploitatie van dit centrum maakt men zich voorlopig nog geen zorgen In de eerste plaats zullen de jeugdclubs er gebruik van maken, evenals de bejaardensociëteit Maar er zijn ook al aanvragen binnengeko men van een sportschool en van een muziekschool om er gebruik van te mogen maken. Verder heeft een ten toonstellingscommissie zich tot de Mid denwijk gewend met het verzoek er een expositie te mogen houden De kerk verwacht veel van het jeugd werk op de Eng. Het moet nog hele maal op poten gezet worden, maar men heeft goede hoop, dat er een bloeiend contact zal worden gelegd tussen de op de Eng wonende jeugd van 8 tot 20 jaar Dr. Buss zal zich voor het organiseren van het jeugdwerk inzetten Het ligt ook in de bedoeling een hobbyclub te stichten. Wie 's avonds een kijkje gaat nemen bij het in aanbouw zijnde centrum (dat er uitziet als een bouwsel van een meccanodoos) ziet er velen aan het werk in het licht van de ruim tien sterke lampen Het is er een drukte van belang. Er wordt getimmerd, ge zaagd en al wat nog meer nodig is om er een stevig gebouw van te maken Het zijn echt niet allemaal „insiders" die dit doen. Natuurlijk, er zijn vrij willigers. die in de bouw werken, maar er zijn ook mensen aan het werk, die het thuis zelden gewaagd hebben iets te herstellen, in elkaar te zetten of een spijker in de muur te slaan Daar om is het goed. dat er vakmensen bij lopen. Maar de werklust en de hulp bij dit karwei, dat al die vrijwilligers van die „ongeschoolden" is onmisbaar als hun (tijdelijke) hobby beschou wen. Het zijn overigens niet alleen de man nelijke gemeenteleden, die zich voor de bouw van het wijk- en jeugdcen trum inspannen. Ook de vrouwen le verden hun aandeel Zij dragen hun steentje in de bouw bij door 's avonds met een grote groep uit werken te gaan in bedrijven, die hun voor die arbeid betalen De verdienstee verhuizen re gelrecht naar de ..pot". Ze willen er zelf niets van hebben, ze doen het voor het wijkgebouw. Het gebouw komt er. dat staat als een paal boven water Maar het gaat na tuurlijk niet allemaal even vlot. dat zou trouwens ook te mooi zijn om waar te zijn. Een stratemaker bijvoor- beid is er niet. Die zou in de zaal en verder in en om het gebouw tegels kunnen leggen, want dat is een apart vak. De werkers hopen iedere In één der duizenden tussen de rotsspleten van het eiland Malta verboTgen haaien, ontmoette ik tuee jonge Nederlanders - Petra en Joost Rijkelijkhuizen uit Den Haag - die tijdens hun duiksport in het diepe blauwe water op de bodem van de zee een tiental Romeinse kruiken, z.g. amphora's ontdekten, die zij gezwind naar de oppervlakte brachten. De onderwater-archeologen weten al lang. dat enorme rijkdommen uit het verleden op de zeebodem van de Mid dellandse Zee liggen te dromen Ge wapend met speer, kunstmatige lon gen en zwemvliezen nemen de geleer de kikvorsmannen uit vele landen een duik in de blauwe zee en niet zelden vinden zij dik met zeegras overwoe kerde Romeinse villa's, tempels en an dere waardevolle resten van oude wooncultuur telde Petra Rijkelijkhuizen. die als stewardess bij de Engelse vliegmaat schappij BOAC, voor haar en haar echtgenoot een vnjbiljet had gekregen voor Malta, toen zij de ringen hadden gewisseld. „Joost en ik hadden dit plekje bij de ingang van de Blauwe Grot uitgekozen omdat er zoveel geheimzinnige rots- tunneltjes in het water zijn. en ook vanwege de overvloed aan prachtige vissen die zich flitsend door het water staande zaak (familie n.v.) over door overneming van alle aandelen van al le drie familieleden voor 30.000. Thans ben ik ln onderhandeling om deze aandelen, waarde thans 200.000 weer te verkopen aan een belangheb bende Nu ls mij gezegd dat ik bij verkoop, over 200 000,- - 30 000.- 170.000,aan inkomstenbelasting 20zai moeten betalen. Is dit juist? Ik dacht dat dit 40 was. Neen. zegt mijn zegsman, sinds 1 januari 1965 is dit 20 Antwoord U doet er goed aan der gelijke belastingzaken met een des kundige te bespreken, want vooral bij aandelen, overgenomen van familie- n.v.'s kunnen zich allerlei zaken voordoen, die van tevoren door een leek dikwijls niet zijn te overzien. Overigens ls de inkomstenbelasting, die u bij verkoop van de aandelen zult moeten voldoen, inderdaad 20 zulks krachtens artikel 57, lid 3. van de wet op de inkomstenbelasting Dit percentage geldt sinds januari van dit jaar All-risk verzekerd Gratis theorieles. Volledige rijuren. Door het behalen van het Vamor-dlploma gerechtigd uw examen bij te wonen Steenhoffstraat 25 - Tel. 2185 - Soest TWEEDE KAMER. Kunt U mij zeggen uit hoeveel per sonen de Tweede Kamer bestaat en van welke groepering. Graag met het aantal b v. K.VP. - 10 enz Antwoord: De Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal bestaat uit 150 leden De verdeling over de verschillende po litieke partijen is als volgt Katho lieke Volkspartij 50 zetels, Partij van de Arbeid 43: Volkspartij voor Vrij heid en Democratie 16: Anti-Revolu tionaire Partij 13; Christelijk Histo rische Unie 13. Pacifistisch Socialis tische Partij 4, Communistische Par tij Nederland 4 Staatk. Gereformeer de Partij 3. Boerenpartij 3; Gerefor meerd Politiek Verbond 1. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden Dl data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld Argentinië: ms „Amstelland" 16 okt. Australië: ms „Tourcoing" 9 okt. en ss „Alaric" 13 okt. Brazilië: ms ..Kennemerland" 11 okt. Canada: ss ..Carmania" 13 okt en ss „Rijndam" 16 okt. Chili: ms „Worms" 10 okt. Kenya, Oeganda en Tanganjika: ms „Europa" 16 okt. Ned. Antillen: ms „Solon" 12 okt. Suriname: ms „Pericles" 13 okt Ver Staten van Amerika: ms „Kerke- dijk" 14 okt. Z-Afrika (Rep.» m.l.v. Z-W Afrika: ms ..Pretoria Castle" 10 okt. en ms „Zuiderkerk" 13 okt. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Petra en Joost Rijkelijkhuizen maken zich gereed voor de duik in de Blauwe Grot. Vaag op de achtergrond een der vele kathedralen van Malta. Nog maar kort geleden deed de be roemde Franse duikkampioen Jacques Yves Cousteau de ontdekking van zijn leven, toen hij even buiten de kust van Marseille het wrak ontdekte van een gezonken galjoen uit de eerste eeuw voor Christus, dat geladen was met 10.000 met zeldzame wijn gevulde kruiken uit de tijd Marcus Sestius En het merkwaardige was, dat de wijn nog drinkbaar was terwijl enkele am phora's. die met honing waren ge vuld, het kostbare bijenvocht onbedor ven hadden weten te bewaren De we reld der stilte had een van haar ge heimen prijs gegeven. Dit ging door mij heen. toen ik on langs getuige was van de verrassende vondst van twee Nederlanders, die ik in een der stille baaien van de ves tingrots Malta ontmoette op het mo ment. dat zij hun kruikenschat aan het opdiepen waren. Petra en Joost Rijkelijkhuizen. het piepjonge echtpaar uit Den Haag, dat op Malta de witte broodsweken doorbracht, ontdekten heel toevallig op de bodem van de Blauwe Grot. die op sommige plaatsen meer dan veertig meter diep is. twaalf amphora's uit voorbije tijden Een vondst waarvoor ook de oudheidkun dige dienst van Valetta. de hoofdstad van Malta, veel belangstelling voor toonde „Wij zijn enthousiaste duikers ver- bewegen. Ik lag het spel der sluier staarten op mijn gemak te bekijken op ongeveer tien meter onder het wa teroppervlak, toen ik plotseling op de zeebodem een kruik zag liggen. Ik wenkte Joost en samen doken we dieper. Joost pakte de amphora op en even later hesen we samen de grote aarden vaas met de dikke buik en de nauwe hals met twee verticaal staande handvatsels en de spitse voet om in de grond te zetten, aan wal. Opeens waren we beiden bevangen door ontdekkingsdrift. Weer doken we omlaag. Ik voelde mij als ontdekkings reiziger onder water. Daar lagen im mers verspreid over een afstand van twintig meter nog meer kruiken. Daar lag een ware bruidsschat Terwijl Petra verteld dook Joost weer omlaag en even later fotografeerde ik nem toen hij de zevende amphora bo ven bracht. Ik zelf werd ook aangestoken door de ontdekkingsdrift en even later .reisde' ik in gezelschap van Joost Rijkelijk huizen in de wereld van stilte, waar in alle zwaartekracht wegvalt en de mens zich voelt als een engel met vleugels De amphora's waren helaas leeg, maar de waarde van de vondst was niet gering. Nadat we alles in een holte van de rotsspleet hadden verborgen, zijn Wrt Jooet «n lk naar Valetta Met het oog op een tijdige verzen ding van z g Kerstpakketten zijn hieronder voor enige overzeese be stemmingen (hoofdzakelijk emigratie- landen) de data opgegeven waarop deze pakketen bij rechtstreekse zee postverzending uiterlijk ter post moe ten zijn bezorgd, ten einde - onvoor ziene omstandigheden voorbehouden - vóór Kerstmis te kunnen worden be steld Australische Statenbond 25 oktober Canada 6 november. Indonesië 14 ok tober Ned Antillen Aruba, Bonaire, Curacao 19 november: Saba, St Eusta- tius, St. Maarten (Ned. gedeelte) 4 november. Nieuw-Zeeland 13 oktober Rhodesië 5 november Suriname 11 november Verenigde Staten v. Ame rika 19 november. Zuid-Afrika 12 nov. Omtrent de data van verzending met niet-rechtstreekse zeepostverbindingen kunnen, in verband met de tijd van verwerking in de transitlanden, geen inlichtingen worden verstrekt. De Soester motorrijder R K. wilde woensdagmorgen op de Kerkstraat een auto inhalen en voorbij rijden doch kwam daarbij in aanraking met de lin kerkant van de auto. K. kwam te vallen liep verwondingen op aan hoofd en armen. Auto en motor werden flink beschadigd. terug gegaan en in gezelschap van de directeur van het archeologisch mu seum zijn we teruggekeerd. Omdat de kruiken binnen de territo riale wateren van Malta waren gevon den. waren zij automatisch van de Maltezer regering, maar de vinders Petra en Joost kregen als vindersloon een amphora ten geschenke. Hoewel ik het tweetal nadien niet meer terug heb gezien, neem ik aan, dat de amphora van duizenden jaren ge- eden nu een goed plaatjse heeft ge kregen in het huis van Petra en Joost aan de Parklane te Londen. Het is goed even door te mijmeren over de dingen van vroeger. Antonio Gaifka, een der conservators van het Maltezer oudheidkundige mu seum. die de kruiken van Petra en Joost, na ze te hebben gereinigd, ca- Dokter W. F van den Helm. Prins Alexanderweg 82. Huis ter Heide. tel. 03404-31574, neemt in het a s. week einde de dienst waar voor de artsen A. Th. M. Splinter en J. C Lucas te Soesterberg en D J R Jellema te Den Dolder Dokter L. H. Brandt, Dolderseweg 59. Den Dolder, tel. 03402-2696. neemt de dienst waar voor dokter A J W Hage- doorn te Soesterberg. Ineke van Winsey uit Hilversum Is m#t 138V2 punt de hoogst ultgekomene ge worden in de eerste ronde van de mannequinwedstrijd in de Chanairclub te Soesterberg. Zij gaat nu naar de volgende ronde, evenals Marie Beatrix Vlot uit Hilversum met 136 punten en Thea Cheval uit Soest met 13514 punt. die resp. nummer twee en drie werden De Amsterdamse meisjes Ingrid Niet- veld en Rosallnde Beekhuyzen vielen buiten de prijzen De winnares kreeg na afloop bloemen door mevr Gerla uit Nederhorst den Berg, die optrad als voorzitster van de jury en tevens als presentatrice. De voetbaljeugd van de 'V.V. Soester berg heeft de successen in het nieuwe seizoen voortgezet met niet minder dan vijf overwinningen, zowel in uit- al» thuiswedstrijden. Een nieuwe grote triomf werd door de b-aspiranten behaald door een 10-0 overwinnig op Saestum uit Zeist De A-junioren versloegen Zeist met 2-1: de B-junioren behaalde een 3-0 zege op C D.N. uit Driebergen. Ook de pupillen lieten zich weer van hun beste zijde zien door Zeist met 3-1 en Bunnik met 3-0 te kloppen. ANNO I III 11940 je pijler voor uw /erzekeringsplan OLDENBARNEVELTLAAN 30 TELEFOON 12141 AMERSFOORT Inspecteur voor Soest-Baarn Van Goyenlaan 154 - Soest Tel. 5514 talogiseerde heeft mij iets over de ge schiedenis van deze verdwaalde en gezonken Romeinse wijnvaten verteld. „In de glorietijd van het Romeinse rijk zwierven de legioenen over heel Europa uit. De manschappen werden geproviandeerd vanuit Rome en de schepen, galjoenen, brachten ook de wijnen naar de soldaten. Honderdui zenden met kostelijke druivendrank gevulde amphora's in verschillende maten werden alle windstreken uit gebracht Soms verging er een schip in een zware storm, soms ook gooiden de soldaten van Tiberias en hoe de keizers ook mochten heten, de lege amphora's in de zee en waar schijnlijk was dit het geval met de kruiken die Petra en Joost Rijkelijk huizen hebben gevonden. Zij waren leeg, maar dat deed aan de oudheid kundige waarde niets af". De ontdekking van de twee Nederlan ders in de Blauwe Grot van Malta heeft er toe geleid, dat de moderne Maltezer Ridders het harnas hebben uitgetrokken en in badbroekje en kunstlongen de omgeving van de Blau we Grot aan een nauwkeurig onder zoek hebben onderworpen. Van nieuwe vondsten heb ik niets vernomen anders zou Antonio Gaifka mij allang hierover hebben ingelicht, dat was de afspraak toen ik het inte ressante eiland met zijn gastvrije be volking had verlaten. Hoer*me amphora fe behouden aan wmI

Soester Courant | 1965 | | pagina 9