Hij wilde hoofdagent van politie doodschieten J. R. van Poppelen voorzitter van de Coöp. Raiffeissenbank Echtpaar Korthals morgen 50 jaar getrouwd Het oog gericht op Duitsers Dinsdag 12 oktober 1965 44e jaargang no. 77 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Auto over de kop Inbraken S.V.V.-Vollcybal Ned. Christen-Vrouwenbond Wielrenner brak sleutelbeen Najaarswandeling door Eemland Grote vechtpartij Mixed Hockey Club Soest Ned. Christen Vrouwenbond K. den Ouden 25 jaar in overheidsdienst k- De Meteoren P.U.E.M.-V.V.Z. 2-1 SOESTERI OÜRANT Abonn. p. kwart, f2.50 - per post f3. Verschijnt iedere dinsdag en vrljdaf. Doordat de heer J J Koelman per 1 juni j.1. heeft bedankt als voorzit ter van de Coöp. Raiffeisenbank Soest werd vrijdagavond in „De Gouden Ploeg" een buitengewone ledenverga dering gehouden, die onder leiding stond van de heer J. J Brouwer. De heer Van Poppelen dankte de ver gadering voor het in hem gestelde vertrouwen en zei met volle instem ming de functie van voorzitter te aanvaarden De Coöp Raiffeisenbank Soest is met zijn 1100 leden een krachtige spaarbank. Ik hoop, aldus sprprettig samen te werken met het bestuur, met de directeur en met de Raad van Toezicht. Ook de heer Van Veeren dankte de vergadering en zegde toe, dat hij zijn /olie medewerking zal verlenen, zowel aan het bestuur als aan de raad van toezicht. De directeur, de heer C. v. d. Breemer gaf hierna enige toelichting over de resultaten van de Bank tot en met september 1965. Er werd een bedrag van ƒ7.387.919,15 ingelegd, terugbetaald 5.502122,99. zodat het spaaroverschot ƒ1.885.796,16 bedraagt. In de dienovereenkomstige periode van 1964 bedroegen de inlagen f 5.953.274,58 en de terugbetalingen 4.322.100,24 aldus een spaaroverschot van 1.631.174.34. De aan de bank toevertrouwde mid delen bedroegen ultimo oktober 1963 in totaal 15.918.449,10, dep.rek.crt. ƒ651673,58, totaal 16.570 122,68 Activa en passiva bedroegen op ulti mo september 1965 17.343.645,87. Tenslotte deelde de voorzitter nog mee, dat op 30 december 1965 het 60-jarig bestaan van de Raiffeisenbank Soest zal worden herdacht. De heer Koelman, die niet aanwezig was omdat hij zijn verjaardag her dacht, werd door de heer Biouwer .„dank gebracht voor de wijze waarop hij 26 jaar lang deel heeft uitgemaakt van het bestuur Hij heeft de Bank zien groeien van een kleine tot een grote vereniging Wij hebben altijd op plezierige en aangename wijze met de heer Koelman samengewerkt en wij brengen daarvoor onze welgemeende dank. Wij hopen, dat hij nog lang de verrichtingen van onze bank zal mo gen volgen. Hierna bracht de voorzitter de ver kiezing van een nieuw bestuurslid aan de orde (vacature Koelman). Het be stuur had daarvoor candidaat gesteld de heren J. R. van Poppelen en P. A. Wanten aar. Bij de gehouden stemming bleek dat de heer Van Poppelen de functie van voorzitter zal waarnemen. Daar de heer Van Poppelen zitting had in de Raad van Toezicht, moest een nieuw lid voor deze Raad worden gekozen. Door het bestuur waren candidaat ge stel dde heren M. H. A. van Veeren en J. Kok. De heer Van Veeren werd als zodanig gekozen. Zaterdagmiddag zagen twee Soester politiemannen, die in Soesterberg con troleerden met de surveillanceauto, dat een manspersoon bij een gepar keerde auto stond en iets in de auto verborg dat veel overeen kwam met een geweer. Toen de politieauto stopte, sprong bedoelde man in de auto, gaf vol gas en reed weg in de richting Utrecht, als gevolg waarvan de politie een achtervolging inzette De man voerde de snelheid op tot 130 km per uur, met de politieauto op zijn hielen. Passeren was onmogelijk, omdat de man zig-zaggend reed, zodat men hem niet tot stoppen kon dwingen. Per mobilofoon werd de politie te De Bilt en Utrecht om assistentie ver zocht en bij Utrecht kwam een sur veillance-auto van de Utrechtse politie te hulp. Van twee kanten werd de auto toen klemgereden. De man, de 20-jarige M. v. d, B. uit Soesterberg, werd onder verzet naar de Soester politieauto gebracht. In zijn auto trof men een dubbelloops jachtgeweer aan geladen met twee patronen. De man vertelde, dat hij een hoofd agent van politie uit Soesterberg wilde doodschieten, die hem een avond te voren onheus hand behandeld. Hij had het geweer, dat het eigendom van zijn vader is, meegenomen en stond nu de hoofdagent op te wachten, men en stond nu de hoofdagent op Gelukkig kon dit voornemen verijdeld worden De man werd naar het bureau van politie alhier overgebracht Geweer, patronen en auto werden in beslag genomen. Op het Soester Hoogt reed de heer Th S. uit Utrecht met zijn auto in de richting Soest, waarbij hij een voor hem rijdende auto wilde inhalen. Zijn auto begon echter te slippen en door te krachtig remmen sloeg de wagen over de kop S. en zijn 2 medeinzitten den liepen verwondingen op en zijn naar Zonnegloren overgebracht. De auto was volkomen vernield. In gebouw De Rank is het morgen groot feest als daar Engelina Maria Wielheesen en Hendrik Adriaan Kort hals hun gouden huwelijksfeest vieren. Beiden zijn, ondanks hun resp. 75 en 78 jaren, nog zeer vitaal en het woord .rusten" kennen zij niet. Hun „oude dag" ten spijt zijn ze nog steeds ak- tief en doen alles zoveel mogelijk zelf. De heer Korthals heeft sinds zijn pen sionering als militair in 1940 zijn tijd gevuld met het opknappen van aller lei karweitjes, het helpen bij een kweker en een kippenhouder en het verzorgen van tuintjes. Zijn vrouw heeft in het ruime huis aan de Ei gendomweg 7 genoeg te doen. De bruidegom doet het de laatste jaren In de nacht van zaterdag op zondag of van zondag op maandag is ingebro ken in de kantoren van Howson Conti nental aan de Koningsweg. De dief is binnengekomen door het indrukken van een ruit. nadat hij een gat had geknipt in het harmonicagaas dat tot afsluiting van het terrein dient. Alle vijf kantoren werden doorzicht en veel werd vernield waarbij kasten en bureau. Er werd een bedrag van 250.vermist. De schade bedraagt 2000,— tot 2500,—. Ook werd ingebroken in het kantoor van het betonbedrijf Zimmerman aan de Beckeringhstraat en ook hier kwam men binnen door het stuk slaan van een ruit. Grote schade werd ook hier aangericht, maar er wordt niets ver- wel wat kalmer aan, want na een werkzaam leven wilde hij ook eens wat tijd voor zichzelf reserveren. De bruid is, evenals de bruidegom, afkomstig uit een boerengezin. Hij had nog acht broertjes en zusjes, zij nog zes. Zij kwam uit Latum, gemeente Angerlo. In Arnhem, waar de heer Korthals enige tijd als militair gele gerd was. leerde hij zijn vrouw kennen door toedoen van haar broer, met wie hij bevriend was. Toen de verkering „vast" werd, kwam zij naar de stad om er aan het stadsleven te wennen. De bruidegom werd in de Haarlemmer meer geboren. Hij was boerenknecht, toen hij in 1907 onder de wapenen kwam bij de bereden artillerie in Den Haag. Hij had er goed werk, beter als op de boerderij, waar het van 's morgens vroeg tot 's avonds laat hard aanpak ken was. Hij verlangde er niet meer naar terug en daardoor besloot hij in militaire dienst te blijven. In 1910 werd hij overgeplaats naar Leiden, later naar Arnhem, waar hij op 1 mei 1918 opperwachtmeester-instruc teur werd Na zijn huwelijk op 13 ok tober 1915 werd hij enkele jaren later overgeplaatst naar Harderwijk en van daar naar Utrecht, waar hij op 19 maart 1929 adjudant-onderofficier werd. Vijf jaar later ging hij over als magazijnbeheerder naar de Staf Artillerie in Utrecht. Op 16 juli 1940 verliet hij de militaire dienst met pen sioen. Hij verhuisde van De Bilt, waar hij toen woonde, naar Soest, Op 20 de cember 1940 betrok het echtpaar, dat drie dochters heeft, het huis aan de Vijf teams van de Soester Volleybal Vereniging moesten de afgelopen week in de sporthal in Amersfoort voor het spelen van wedstrijden in actie ko men Het eerste damesteam moest de strijd aanbinden tegen de dames uit Huizen. Hoewel de Soester dames met goed en enthousiast spel voor de dag kwamen moesten zij de punten toch aan de Huizense dames laten. De eerste set wisten de dames uit Hui zen met 15-8 op hun naam te brengen, maar door de tweede en derde set met resp 15-11 en 15-2 te Winnen wisten de S V V.-dames een 2-1 voorsprong te nemen. De vierde set was evenwel weer voor de tegenstandsters met 15-7, zodat de vijfde de beslissing moest brengen. In deze set namen de rood-witten een 7-0 voorsprong, maar dit bleek niet voldoende te zijn om deze set in winst om te zetten, want uiteindelijk ging deze set met 15-10 verloren Het tweede damesteam boekte een 2-1 overwinning op de dames van N.V.C. De le set werd weliswaar met 15-12 verloren, maar door de tweede en der de set resp met 15-10 en 15-12 te win nen mochten onze plaatsgenoten twee van de drie punten mee naar huis ne men. Het tweede team klopte de derde uit gave van V.V.A met resp. 15-3, 15-9 en 15-8, zodat alle punten mee naar Soest genomen mochten worden. Het derde herenteam had een zware opgave tegen B.G <Sc S.V. 2. De eerste set leverde een 15-9 overwinning op, maar de tweede en derde set waren voor het Baarnse B.G. S.V. met resp. 15-12 en 15-4. Het vierde team onderging zijn vuur doop tegen Wilhelmina 2. De eerste set werd een overwinning voor de he ren van de Soester Volleybal Vereni ging. maar de twee volgende sets gingen met 15-9 en 15-5 verloren. Voor de komende week staan de vol gende wedstrijden op het programma: Woensdag. 13 oktober 1965: 20.45 uur: V.V.A. 4-S.V.V. 3 (dames). 20.00 uur: L.E.A.-S.V.V. 3 (heren) 20.45 uur: SVV. 4-V.I.O.S 6 (heren). Donderdag, 14 oktober 1965: 20.00 uur: Olympia 2-S.V.V. 2 (dames). Zaterdag, 16 oktober 1965: 16.00 u.: Jodan Boys-S.V.V. 1 (dames). 14 uur: S.V.V. (Utr.)-S.V.V. 1 (heren). De hoofdagenten W. ter Haar (links) en A. van den Bom die door hun doortastend optreden waarschijnlijk het leven redden van een van hun Soesterbergse collega's. Hulde voor twee wakkere politiemensen. De afdeling Soestdijk van de Ned. Christen Vrouwenbond houdt op don derdag a s. haar ledenvergadering in gebouw Credo. Aanvang 's avonds 8 uur. Zr. Pruis, directrice van Zonne gloren, vertelt dan over haar reis naar Israël en zal daabij kleuendia's ver tonen. Bij de door Tempo georganiseerde wie lerwedstrijd, kwam de wielrenner G v. d Top uit Barneveld zo ongelukkig ten val, dat hij een sleutelbeen brak. Per E H B O. ziekenauto werd hij naar Zonnegloren vervoerd. Eigendomweg. Twee van hun dochters wonen in eigen land. maar één vertrok naar Canada. In 1957 moest de heer Korthals vijf maanden lang zijn ei gen potje koken, omdat zijn vrouw toen op bezoek was bij hun dochter. Hij heeft in dienst altijd jonge men sen ontmoet. „Daardoor ben ik zelf ook jong gebleven", zegt hij. Hij is blij. dat hij na zijn pensionering niet „stil" is gaan leven, maar altijd aktief is gebleven. Hij deed het uit pure lief hebberij, want om de verdiensten hoeft hij het niet te doen. Hij hoopt het nog een hele tijd vol te kunnen hou den en als het record van zijn inmid dels overleden broer wil halen, kan hij nog een poosje vooruit. Die vierde namelijk zijn zestigjarige huwelijks feest nog» De heer Korthals, die secretaris is van de afdeling Soest van de Militaire Pen- sioenbond, en zijn vrouw, zal het mor gen in De Rank zeker niet aan be langstelling ontbreken» De Natuurbeschermingswacht „Eem land" alhier houdt zaterdag as., bij regen op de volgende dag. dus zondag een wandeling van ongeveer 2Vz uur naar en door het landgoed „Buiten zorg". Het tijdstip van vertrek is be paald op 2 uur vanaf het Baarns Bos- bad. U moet deze tocht zien als een ont dekkingstocht door de fascinerende natuur in het najaar, met herfstas- pecten en tientallen kleuren van pad destoelen, herfstbladeren en vruchten. Herfst heeft sfeer en een wandeling in dit jaargetijde behoort to de beste belevenissen van de rechtgeaarde na tuurvriend. Daarom wekken wij u gaarne op om, onder deskundige lei ding, eens mee te wandelen. Kosten zijn er niet aan verbonden. Op de Amersfoortsestraat te Soester berg zagen surveillerende agenten, dat twee manspersonen aan het vechten waren. Zij wilden hen scheiden, maar dat ging niet zo gemakkelijk en omdat meerdere personen zich in het gevecht mengden, vroeg de politie assistentie van de Kon. Marechaussee en de po litie alhier De belhamels die flinke klappen opliepen, waren twee woonwa genbewoners uit het kamp „Beukber- gen" alhier. De wedstrijd om de Amsterdambeker werd door dames 1 van Geldrop ge wonnen met 6-0. De Soester dames waren steeds in de meerderheid. Coc- kie de Beurs scoorde driemaal en Stans Hoppenbrouwers. Marion Kuyper en Loes de Vink elk éénmaal. Vooral het rechter verdedigingsblok, Ingrid Da lenoord en Afra Hofwegen, kan op een goed gespeelde wedstrijd terugzien. Overige uitslag: Dames: Be Fair 5- Soest 3 0-2. Heren: Hurley 2-Soest 1 2-1. Hurley 5-Soest 2 0-1. Beverwijk 1-Soest 4 5-1. Hurley 7-Soest 3 1-0. Morgenavond, 8 uur. houdt de afdeling Soest-Zuid van de Ned. Christen Vrou wenbond een ledenvergadering in ge bouw Eltheto. waarin ds A. Terlouw van Veenendaal zal spreken over „Mens en arbeid". Donderdag as. is de hoofdagent van gemeente politie, de heer K den Ou den, 25 jaar in overheidsdienst. Op 14 oktober 1940 trad Den Ouden in dienst bij de Koninklijke Mare chaussee. maar twee jaar later werd hij agent van politie te Soest. Van 30 september 1946 tot 31 maart 1950 moest Den Ouden in militaire dienst en daarvan bracht hij drie jaar door in Ned. Indië In die periode werd hij adjudant onderofficier bij de haven dienst te Soerabaja. Op 3 april 1950 hervatte Den Ouden weer zijn politie taak in Soest. Enige jaren geleden werd hij bevorderd tot hoofdagent van politie. Den Ouden heeft ook ruim 15 jaar deel uitgemaakt van het bestuur van de Politie Sport Vereniging als penningmeester. Een keur van charmante jongedames uit Duitsland. Frankrijk, Italië. Japan. Oostenrijk en Nederland maakt een tour d'elegance door Europa om bad-, onder- en vrijetijdskleding uit de collecties voor 1966 te laten zien. Links een bed-bikini van Franse kant, rechts een creatie van lycra-net. Wie vorige week woensdagavond naar de televisie heeft gekeken, heeft kun nen konstateren, dat de nazi-geest ln Duitsland anno 1965 nog steeds heerst. Daar zullen trouwens weinig aan twij felen, die regelmatig de berichten le zen over grafschennis en reünies van oudstrijders. Bij zulke gelegenheden komt de aard van veel Duitsers uit de jaren 1940-'45 weer boven Natuurlijk zijn er mensen, die zeggen, dat wij vergeven, zo mogelijk vergeten moeten. Het Duitse volk van nu is immers niet het Duitse volk van toen. Er heerst nu een jonge generatie Duitsers, die weinig met de gebeurte nissen van 25 jaar geleden te maken hebben gehad Zij tonen toch ook hun goede kanten, zij zijn toch ook bereid het verleden op de achtergrond te schuiven. Akkoord, maar hoe kunnen wij ver geten, als wij steeds weer aan die gruwelijke tijden herinnerd worden En hoe zouden wij telkens gecon fronteerd worden met gebeurtenissen, die bij ons oude wonden openrijten, maar die door de Duitsers als een eest beleefd worden Wij worden er meer dan eens aan herinnerd, aan de oorlogsjaren Wij moeten er wel aan herinnerd worden, willen wij ons door het huidige Duits land geen zand in de ogen laten strooien. Want dat is bij velen van ons gebeurd. Immers, zij die beweren, dat de televisie of de kranten steeds weer berichten over ..kleine groepjes" verliezen uit het oog. dat vele kleine groepjes één grote groep maken. En dat moet voor ons een waarschuwing zijn Het is helemaal niet nodig de Duit sers van nu allemaal wantrouwend te bekijken In de oorlog waren er ook onder ons verraders en beulen. Ook in ons land gebeuren nog dingen, die wij in 1965 niet meer voor mogelijk hadden ge houden Dat er nog mensen zijn als de Utrechter Paul van Tienen (die overigens de benen heeft genomen, nadat hem het vuur na aan de sche nen werd gelegd) naar wie velen luis teren, getuige de organisatie, die ach ter hem stond. Maar het is anderzijds evenmin nodig de Duitsers met vreugde te begroeten of ze als gevierde helden binnen te halen. Dat gebeurde ook, al wordt dat bestempeld als „bevordering van het toeristenverkeer" De berichten in de pers bewijzen, dat er in het Duitsland van vandaag nog mensen rondlopen, die twintig jaren te laat leven Mensen, die nog niet de Nazi-geest hebben losgelaten Daar ook helemaal geen moeite voor ge daan hebben Om de eenvoudige re den, dat zij nog steeds in een mach tig, allesbeheersend Duitsland geloven. Ze zijn zelfs bereid tot een derde gro te oorlog. Hun ideeën dragen zij uit en ze vergiftigen meer mensen da& wij zo op het oog zouden zeggen Hun invloed is groter dan veien den ken. Want ergens zijn de Duitseri één daar waar het hun gevoel voor overheersing en grootheid betreft. Het is mij ontschoten wiè het gezegd heeft, maar hij had gelijk toen hij zei Laten wij ons toch vooral ge lukkig prijzen, dat de muur er is. Niet voor de mensen aan de verkeerde kant van de stenen barricade, niet voor hun familieleden in het vrije westen en niet vanwege het mense lijk leed - integendeel. Maar wel om dat een herenigd Duitsland dan op nieuw de kans zou krijgen een groot macht op te bouwen, die een derde wereldoorlog zou kunnen ontketenen. Het is goed, dat wij nog steeds her innerd worden aan de oorlog Opdat de dingen die toen zijn gebeurd, niet meer zullen voorkomen. KANTMAN Het eerste team van de korfbalclub De Meteoren speelde thuis tegen Olym pia 3. De uitslag 9-0 spreekt voor zich zelf. Henk de Jong opende de score, waarna Flip Bransma de stand op 2-0 bracht. De heren Rus sr en jr. namen de volgende twee doelpunten voor hun rekening, zodat de rust met 4-0 inging Direct na rust scoorde Dick Maris twee fraaie treffers, zodat het 6-0 werd Henk de Jong scoorde uit een doorloop bal 7-0, Leni Wamsteker nam het achtste doelpunt voor haar rekening en tenslotte maakte Rus sr 9-0. De wedstrijd werd gespeeld op het B D C. handbalveld. Overige uitslagen: Meteoren 3-Zwalu- wen 4 0-7. Aspiranten: Meteoren A- Arena 4-1. Samos-B aspiranten 1-1. In de gespeelde wedstrijd tegen P.U.E.M. heeft V.V.Z. het niet tot een overwinning kunnen brengen Op bijzonder gelukkige wijze kwam P.U.E.M. al na enkele minuten aan het eerste doelpunt. Een verre boog- bal sprong, door een oneffenheid in het veld, over de keeper heen in het doel van V.V.Z. 1-0. V.V.Z. was niet de mindere en gaf goed spel te zien. Het bleef echter 1-0 tot aan de rust. V.V.Z. pakte na rust terstond goed aan en voortdurend werd op de P.U.E.M.- helft gespeeld. Dat bleef zo doorgaan tot 10 minuten voor het einde. Toen kreeg P.U.E.M. 'n vrije schop te nemen, de ineens ingeschoten bal verdween hoog in de V.V.Z.-touwen (2-0). Met nog vijf minuten te spelen werd de midvoor van V.V.Z. „genomen" in het beruchte gebied. Back Pouw nam de toegekende penalty feilloos en bracht de stand op 2-1. Tijdens de resterende minuten ont brak het niet aan spanning. V.V.Z. zette alles op alles, maar het mocht niet baten Het bleef 2-1. I

Soester Courant | 1965 | | pagina 1