*r4'' Het koninklijk bezoek aan Suriname Nuts- en R.k. Bibliotheek worden opgeheven Honden van de President missen hun baas M? "f?**' ü.s HUWELIJK EN VERZET H. Kok 40 jaar in dienst van N.V. v/h firma H. van Asch 'V HL -:K v'* Het oog gericht op vergelding V.V.V.-nieuws Vrijdag 15 oktober 1965 44e jaargang no. 78 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126158 Diefstal in dienstbetrekking o Diefstal van station-car Een centrale Bibliotheek in oude Nijverheidsschool Gevonden voorwerpen <^öia-terreur r; -i ■V' ■V A fg Jt< 'c /f frts-de^ ZMAp&f Xd. - M V- Cabaret in Zonnegloren. Inbraak in kiosk soester((Tourant Aborm. p. kwart, f 2.50 - per post f 3. Velschil nt Iedere dinsdag en vrijdag. Er bestond bij sommigen in den lande tegenkanting tegen het huwelijk dat h.k.h. prinses Beatrix wil aangaan met de heer Claus von Amsberg, om dat deze ongeveer in het laatste jaar van de oorlog nog deel heeft uitge maakt van de Wehrmacht. En. zegt men in kringen van het verzet tegen dit huwelijk, die Wehrmacht heeft de nazi-misdaden gesanctioneerd, het mo gelijk gemaakt dat ze werden uitge voerd, dus is het Duitse leger in Hit Iers tijd daar ook schuldig aan en eveneens ieder die er deel van uit maakte. Dus ook Claus von Amsberg Zo iemand, oordeelt men. kan niet prins der Nederlanden worden als echtgenoot van de (toekomstige) ko ningin. Die stemmen komen niet al leen uit een gedeelte der voormalige verzetstijders - een klein gedeelte - maar ook uit links georiënteerde po litieke kringen. We zijn het met dit verzet niet eens en kunnen ons niet aan de indruk onttrekken, dat deze aanleiding aange grepen wordt om enerzijds weer eens van onvervalste nationalistische trots te getuigen, anderzijds om er het ko ningschap mee aan te tasten ten voor dele van de republikeinse gedachte. Er spreekt betweterigheid, wrok en be moeizucht uit. kleinzieligheid van men sen die prat willen gaan op nationale trots en dat stellen boven menslie vendheid en menselijk geluk. We kunnen het jammer vinden, dat de kroonprinses nu juist verliefd werd op een man die Duitser is en in de oorlog als militair heeft gediend. Maar wie zijn wij, dat wij deze man om zijn Duitser-zijn onwaardig durven te keu ren de gemaal van de prinses en straks van de koningin te worden? Kunnen wij een jongen van 18 jaar verwijten dat hij voor zijn land zijn militaire plicht gaat vervullen? Kun nen we van zo'n jongen verwachten dat hij dit weigeren zou? Welke moe der zou haar zoon zo'n advies durven geven, wetend immers dat dit zijn executie zou betekenen? Het is immers de vanzelfsprekendste zaak in alle landen, dat een jongeman op die leeftijd In militaire dienst gaat en in de toen al benarde Duitse om standigheden zelfs nog vroeger? Dat was zo vanzelfsprekend, dat men ook niet kan verwachten noch eisen dat hij daarover later zijn spijt betuigt. Hij deed slechts zijn vaderlandse plicht en al stond dat vaderland in die jaren in een kwade reuk, werden er door de overheid van dat land afschuwelijke misdaden begaan, wat heeft een sol daat daarvan weet? Vast staat, dat Claus von Amsberg geen nazi-sympathieën kunnen worden aangewreven, dat hij politiek weinig geïnteresseerd was in die jaren, het geen door het degelijk onderzoek van regeringszijde ls aangetoond. Moeten wij dan nu zo kleinzielig zijn hem on waardig te keuren straks naast onze toekomstige koningin te staan, wier vrije keuze hij is? We mogen gerust vragen: wat hebben de (vooral de politiek georiënteerden) zélf tijdens de bezettingsjaren gedaan om Joden en andere door Gestapo en F S. belaagden te helpen? Hebben zij zich verzet tegen de Duitse belagers? Als zij die moed niet hadden - het geen we hen dan niet eens verwijten, want dat was niet ieder gegeven - hoe durven zij dan wel nu tegen Claus von Amsberg als Beatrix' huwelijks partner te ageren? Kan men - ook de mensen uit het voormalig verzet - niet de grootheid van geest opbrengen, om de thans volwassen heer Von Amsberg te zien als de man die hij nu is, los van het land waaruit hij stamt, als de door de prinses uitverkoren mens voor haar verdere levenspad? Daarmee ook als onze toekomstige prins der Nederlan den? Wanneer men die grootheid mist, ge tuigt dit van discriminatiegevoel, waar men de Duitsers juist zo om heeft verafschuwd. Laten wij Beatrix en Claus toch hun geluk gunnen, hetgeen ook ons land ten goede kan komen. De magazijnchef van de Coca-Cola- fabriek zag woensdagavond, dat door arbeiders van de fabriek enige krat ten met flesjes Cola werden geladen in een auto die aan één van hen toe behoorde Hij waarschuwde de politie en toen de heren vertrokken met R. V. alhier en W J H v d. M. uit Naarden in de voorste auto en J. W. uit Naarden in de achterste, werden ze door de politie aangehouden. In de eerste auto werd niets aange troffen, maar in de andere be vonden zich drie kratten met fles jes Cola. Alle drie personen verklaarden dat de ze flesjes door hen ontvreemd waren uit de fabriek en voor hun drieën be stemd waren Allen werden zij naar het politiebu reau overgebracht en na verhoor in gesloten. De politie te Hoofddorp gaf woens dagmiddag aan de politie alhier ken nis, dat in Hoofddorp een stationcar was ontvreemd en dat van deze dief stal werd verdacht E J alhier en een zekere O Door de politie werd in de omgeving van de woning van J gepost en na enige tijd konden S. en zijn vriend O. A. P. T uit Apeldoorn worden aan gehouden. Zij waren echter niet in het bezit van bedoelde stationcar. Op het politiebureau bekenden bei den de auto inderdaad te hebben - Spontane hulde voor de koninklijke bezoekers door een Kotta-missie langs de route in Paramaribo. ontvreemd, maar deze in Amsterdam te hebben achtergelaten. Beide personen werden Ingesloten en donderdagmorgen overgegeven aan de politie te Hoofddorp. Aan het politiebureau zijn de navol gende voorwerpen als gevonden aan gegeven grijze herenhandschoen, grijze poncho, damesrijwiel, rode au- tooed. lipssleutel. zwarte dameshand schoen, kinderportemonnee met geld. hondepenning, blauwe trui. elleboog (kachelpijp), blauw windjack, nylon schort, wieldop van Mercedes, baby- slobbroek, halsketting, bruine hand schoen. herenrijwiel. Komen aanlopen jong poesje en bastaard fox-terrier. Wij zitten weer in 't duister Bij alle glans en luister Van Dick en Nicolien Want ieder moet bewogen En met vermoeide ogen Hun tachtig dia's zien. Visites dezer dagen, Die kunnen slechts nog slagen Bij 't uitgedraaide licht. Maar rotsen, meren, bermen Verschijnen op de schermen Met 't mooiste vergezicht. Doch meestal en terzijde, Dat is niet te vermijden. Je kent het op een prik. Met mooi gebruinde kuiten, Of net zijn nuis aan 't snuiten. Staat Nicolien of Dick. Zij hadden 't goed bekeken. Ze waren wel zes weken Zoals Dick zegt „en route"; Wij tasten naar de zoutjes. Naar blokjes kaas aan houtjes, Of 't kelkje met vermouth. Want anders ga je slapen. Je denkt, bij 't stiekem gapen: 't Is eigenlijk terreur. „Bedankt hoor, het was prachtig!" Zo huichel je eendrachtig Bij 't afscheid aan de deur. JAAP MIJDERWIJK. Zoals wel algemeen bekend is bestaan er in Soest twee bibliotheken, te weten de R.K. Openbare Uitleenbibliotheek en de Nut's Openbare Uitleenbiblio theek. die beiden voldoen aan de eisen gesteld in de rijkssubsidievoor waarden 1921 Deze twee bibliotheken moeten voorzien in de leesbehoefte van de bevolking van Soest. Het rijk. de provincie en de gemeente Soest verstrekken aan deze bibliothe ken subsidies - tenminste 80 in de exploitatielasten. Naar de mening van B en W. belem meren de etiketten van beide bibliothe ken een ruimere ontplooiing van het bibliotheekwezen in Soest dan de overheidssubsidies rechtvaardigen. De overheid, waaronder ook de ge meente Soest, steekt veel geld in de exploitatie van beide bibliotheken. Deze overheidssubsidies zijn echter tot nu toe slechts toereikend om de be staande bibliotheken in het leven te houden. Van een ontplooiing en nood zakelijke uitbreiding op deze basis kan evenwel geen sprake zijn. Deze overweging heeft B en W. er toe gebracht de vraag te stellen of er niet een andere wijze van werken kan worden gevonden, waarbij een grotere lezerskring kan worden aangetrokken en de verstrekte overheidssubsidies meer tot hun recht kunnen komen. Gezien de snelle uitbreiding van de gemeente achten zij het van belang dat op dit punt de krachten worden gebundeld en centraal in de behoefte van bibliotheken wordt voorzien. Zij denken hierbij aan één centrale bibliotheek in het centrum van Soest met diverse filialen in de verder gele gen wijken. Vanuit deze centrale zou den dan de filialen, de schoolbibliothe ken en wellicht ook eventueel de be jaardencentra kunnen worden voor zien van boeken. Deze mogelijkheden kunnen bij een onverdeelde bibliotheek eenvoudig tot stand worden gebracht, terwijl bij een gescheiden optrekken van de bestaan de stichtingen allerlei onnodige pro blemen zich zullen kunnen voordoen. Lang heeft de gedachte postgevat, dat het uit religieuze of andere overwe gingen niet verantwoord is gebruik te maken van een bibliotheek die niet van de eigen „kleur" is. Bij een biblio theek die geleid wordt door terzake opgeleide en deskundige personen is dit wantrouwen niet gerechtvaardigd Bij een goede bibliotheek zullen alle richtingen ten volle aan hun trekken kunnen komen. Bij een nieuwe bibliotheek zullen de boeken worden voorzien van een aan duiding betreffende de morele en even tueel andere kwalificaties zodat geen twijfel zal kunnen bestaan wat voor soort boek de lezer al of niet in handen wenst te krijgen Dit prinsipiële standpunt wordt ook ingenomen door de besturen van de R.K. - en de Nut's bibliotheek en ze zijn bereid zich zelf op te heffen en samen met de gemeente Soest, een nieuwe stichting, genaamd de „Stich ting openbare bibliotheek", in het leven te roepen. Het bestuur van de stichting zal wor- deij gevormd door 9r. eeft voorzitter door B. en W. uit hun midden te benoemen b. twee leden op voordracht van B en 77. door de gemeenteraad uit zijn midden te benoemen: c. zes leden op voordracht van B. en W. uit meerderjarige ingezetenen der gemeente Soest. Deze 6 leden zullen gekozen worden uit kandidaten welke zijn opgegeven door de besturen van de R.K en de Nut's bibliotheek. Het ligt in het voornemen de nieuwe bibliotheek onder te brengen in het onlangs vrijgekomen gebouw van de „oude" nijverheidsschool aan de Mo lenstraat. Dit pand is eigendom van de gemeen te en komt in het nieuwe Soest vrij centraal te liggen Het is solide ge bouwd, heeft veel ruimte zowel voor uitleenafdeling, leeszalen als expeditie ruimte en zal na de vereiste restauratie voor een lange reeks van jaren uiter mate geschikt zijn om als Centrale bibliotheek van de nieuwe stichting te dienen. Dit gebouw is in de loop der jaren echter voor diverse doeleinden gebruikt met alle gevolgen van dien en om het voor een centrale bibliotheek geschikt te maken zullen verbeteringen en ver anderingen moeten worden aange bracht, waarmee een bedrag van 10.000,is gemoeid. De heer H Kok. geboren en getogen Soester, zal op vrijdag 22 oktober as., de dag herdenken, waarop hij veertig jaar geleden in dienst trad van wij len de heer H. v. Asch. Beukenlaan 51. De jubilaris is er altijd gebleven; hij maakte veel veranderingen mee en was de eerste, die in dienst van het bedrijf op een vrachtauto reed. Toen hij 17 jaar was, kwam hij als voerman in dienst van de heer Van Asch. die grondstoffen voor de bouw leverde. Deze had achter het huis aan de Beukenlaan op de Eng een zand- af graving Zand. grint en stenen waren door gaans de vrachten, waarmee de jonge AGo i ïi? r Vi'"" 6tt* *■*?- "Tg Washington; De staf van het Witte Huis heeft presi dent Johnson twee kaarten in het ziekenhuis doen toekomen, welke hem veel genoegen moeten hebben verschaft Links een kaart met een kleurenfoto van het hondje Him en het bijschrift: Beste baas. u kunt zien, dat ik treurig ben, omdat u in het ziekenhuis ligt. De kaart rechts is van Him en Blanco met de tekst: Het verdriet ons, dat u ziek bent. Kom a.u.b. gauw thuis. Kok reed op de door paarden ge trokken wagen. In 1930. hij was toen 22 jaar, kwam de eerste vrachtauto in bedrijf. Helmus Kok haalde zijn rijbewijs en werd chauffeur op deze wagen. In de oorlog onderscheidde de heer Kok zich door met een door twee paarden getrokken wagen regelmatig naar de Noord-Oost Polder te rijden om tarwe te halen voor de Gooise ziekenhuizen. Het waren gevaarlijke ritten, maar hij slaagde er steeds in met vrachten terug te komen. Dat velen hem daarvoor dankbaar waren, spreekt vanzelf. Na de oorlog ging het leven weer zijn normale gang. Ook voor Helmus Kok, die weer achter het stuur van een vrachtauto kroop. Na 1953 werd hij voorman. Hij is o.a. uitvoerder ge weest bij ruilverkavelingswerken, die door Van Asch werden uitgevoerd bij Zutphen. In 1955 overleed de heer H van Asch, bij wie de jubilaris dertig jaar tevo ren in dienst was gekomen Sinds 1955 heet het bedrijf N.V. v/h fa. H. van Asch. De heer Kok maakte de overgang van paard en wagen naar vrachtauto mee en ook zag hij het bedrijf groei en tot een flinke onderneming. In 1925 was er haast geen personeel, sinds die tijd breidde het bedrijf zich uit tot 30 man. De N.V. Van Asch is zich ook toe gaan leggen op de wegenbouw. Er werden wegen aangelegd in Baarn, Maartens dijk en Zutphen, waarbij de jubilaris de leiding had. Het ligt in de bedoeling van de N.V. Van Asch om de jubilaris op vrijdag 22 oktober in hotel „De Bosvijver" te huldigen De heer Kok zal daar met zijn echtgenote en zes kinderen, van wie er twee zijn getrouwd, in het zonnetje worden gezet. Eveneens in „De Bosvijver" volgt 's avonds een gezellige bijeenkomst met het personeel en de dames, in totaal ongeveer 60 personen. Waar eigenlijk iedereen In Nederland en Zwitserland op gerekend, maar nie mand op gehoopt had, is toch gebeurd. Hein Fentener van Vlissingen, de tot Amerikaan genaturaliseerde Nederlan der. is Zwitserland uitgezet. We kun nen natuurlijk allemaal heftig „nee" schudden, toch vinden we het jammer. Want hij had onze sympathie. Goed, hij mocht dan in overtreding zijn, maar het ging om een kwestie, die al de soesa, die er omheen ontstond, he lemaal niet waard was. Hij had zich namelijk niet aan de plaatselijk gel dende regels gehouden, dat hulzen niet hoger mogen zijn dan ln de veror dening staat aangegeven. Fentener van Vlissingen had zijn huis 68 centimeter te hoog gebouwd. Niet veel, maar toch ruimschoots voldoende om in last te komen met de autori teiten. Zij probeerden eerst vriendelijk, daar na met straffere hand de man te be wegen het huis af te breken. Dit lukte niet Hij zei, dat het hem niets kon schelen, dat zijn huis volgens de plaatselijke verordening te hoog waa gebouwd. Die uitsprak viel op. De kranten gin gen zich èr mee bemoeien, Fentener's huis werd steeds meer een beziens waardigheid. Voor 68 cm reisden de mensen soms van ver naar het huis aan de oever aan het meer van Genè- ve Voor 68 cm en ook voor de man, die zich publiek durfde te verzetten tegen de overheid. Daar genieten we allemaal een beetje van. hoewel we in ons hart weten, dat het fout is. Im mers. als (bijvoorbeeld) in deze zaak Fentener van Vlissingen „gewonnen" zou hebben, zou het hek van de dam zijn. De strijd individu-staat begon zo'n vijf jaar geleden. Sindsdien is Fentener van Vlissingen veroordeeld, door psy chiaters behandeld, onder curatele ge steld en wat al niet meer. Hij heeft niet betaald, hij is niet „voor gek" verklaard Hij bleef volhouden Het kostte de staat duizenden guldens. Dat is een sterk argument geweest van zijn medestanders. En ook het feit, dat Zwitserland algemeen be kend staat als een gastvrij land. Zijn medestanders (en wie was dat eigen lijk niet?) zeiden, dat deze affaire de Zwitsers belachelijk maakte ln de ogen van het buitenland. Zij hebben gestreden, maar ze hebben na vijf jaar verloren. Een eervolle nederlaag evenwel: zij waren in feïté morele overwinnaars Of Zwitserland nu belachelijk is ge maakt in de ogen van het buitenland (er waren persmensen uit de hele we reld in het huis van Fentener van Vlissingen) is een zaak voor ieder per soonlijk. maar het ziet er naar uit, dat Nederland zich ook een beetje be lachelijk gaat maken. De heer v. Dis. Tweede Kamerlid voor de S.G.Pheeft namelijk met betrek king tot deze affaire enkele vragen gesteld, waarvan er één in het bij zonder aandacht heeft getrokken .Is de regering bereid", zo vraagt hij. ..gelet op het beginsel van de re ciprociteit in de betrekkingen tussen staten, in ons land verblijvende oer- sonen van de Zwitserse nationaliteit uit Nederland te zetten of te wiizen, indien dezen al dan niet plaatselüke verordeningen hebben overtreden?" Die vraag verbaast mij. afgezien van het „reciprociteit" (gelijke behande ling over en weer) We mogen toch geen kwaad met kwaad vergelden. KANTMAN. Het artiestenpalet brengt donderdag avond, 21 oktober, weer een program ma in Sanatorium Zonnegloren Belangeloze medewerking verlenen dit maal de jonge platenzangeres Yvonne Tolenaar. accordeonist Will Couré, goochelaar Robini. het zangduo Han- ny en Adry en The Skiffle Spesials. In de nacht van dinsdag op woensdag is ingebroken in de kiosk op de pick- nikplaats aan de Foekenlaan. De dader, die door verbreking van een deur is binnengekomen, heeft zich meester gemaakt van meerdere flesjes bier en limonade en chocolade. Nu de zomer is tegengevallen zijn er misschien gedachten bij u opgekomen om het maar eens met de winter te proberen voor een geslaagde vakantie. U wilt de zon achterhalen, die u te kort bent gekomen en die u vooruit gereisd is naar de zuidelijker landen. Wist u, dat u op Majorca in de maan den december en januari nog ongeveer vijf en half uur per dag van de zon kunt genieten? Aan de Costa del Sol zelfs nog Iets langer. Of gaat uw voorkeur uit naar ds warme zonnestralen in het hooggeberg te midden van hel witte sneeuw? Seefeld? Door nieuwe contacten met enkele reisbureau's kunnen wij u wel licht informatief van dienst zijn. En kijkt u ook eens in een van onze vi trines, waar wij wat reis-materiaal tonen, waardoor u misschien op een idee gebracht wordt. En dat is dan het begin tot verdere stappen, waarbij wij u graag de eerste weg wijzen. Verder ligt bij ons het winterprogram- ma van 't Nut. Een vouwblad licht het programma uitvoerig toe. Het is bij ons, voor vil zich interesseert, verkrijgbaar.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1