Ufassemlte. DOORSMEREN? GARAGE BOSBOOM Het fatale schot DE GOUDEN LAARS Een harde mythe? GESCHENKEN fUpud weer van Weecksicaal 52 Ned. Vrouwen Electr. Ver. Wat doen Humanisten in het leger Klaar terwijl U wacht REVEROL SMEERSTATION Voetbalprogramma voor zaterdag en zondag De is elke maandag- en vrij dagavond tot 10 uur ge opend. Korfbalvereniging De Meteoren B.D.C.-Handbal. Tevens eerste klas reparatie-inrichting Mevrouw Bakker van de fa. Conimex hield in het Anna Paulownahuis een causerie voor zeer vele dames van de N.V.E.V., afd. Eemland. De voorzitster van de vereniging ver welkomde mevr. Bakker en deelde me de. dat de Heineken's Brouwerijen, voor welke firma de heer Nijenhuis aanwezig was, voor de consumptie zou zorgen. Mevr. Bakker besprak op aangename wijze alle voordelen van een Oosterse maaltijd Conimex stelt hoge eisen aan de fabricatie van haar producten, zodat de huisvrouwen volkomen kun nen vertrouwen op alle artikelen van deze firma Spreekster besprak vooral de gerechten Nasi Goreng (Indisch) en Bahmi (Chinees), die vlug in één pan zijn klaar te maken. Juist de spe cerijen van de firma Conimex bren gen aan deze gerechten de fijna smaak. IN GOUD ZILVER EN DOUBLÉ Voor de huisvrouw, die weinig tijd heeft, zijn de rijstgerechten met de ar tikelen van genoemde firma een uit komst. Niet alleen voor rijst zijn de specerijen te gebruiken, doch ook voor de Hollandse stamppotten, haché. ge hakt. soepen en peulvruchten. Spreekster besprak tevens het gebruik van kroepoek (meel en garnalen), sambal (de donkere is geuriger) en in dien het gerecht te sterk is. seroen- doeng (cocos met pinda). Conimex brengt verder potjes tafel- zuur. blikken vlees en volledige Oos terse maaltijden in blik. Terwijl de dames de hapjes keurden, die door de kok waren klaargemaakt, serveerde de heer Nijenhuis een heer lijk glas bier, pils of oud bruin naar verkiezing. De heer Nijenhuis gaf een korte uit eenzetting van de oprichting der brou werijen. In het jaar 1873 begon de heer Heineken de brouwerij „De Hooi berg" te Amsterdam, thans de „Poort van Kleeff", gevolgd door een filiaal in Rotterdam (1874) en in 1958 werd door Prins Bernhard de brouwerij ge opend In 's Hertogenbosch. De N.V. is de grootste brouwerij van Europa, met een omzet van een miljoen flessen per dag per brouwerij in 148 landen. Men levert pils. oud bruin, stout, Munche- ner en ter inleiding van het brouw- seizoen bokbier. M Voor huid n B vte en handen i PUROL De voorzitster van de N.VE.V. bracht na afloop dank aan mevr. Bakker en de kok van „Conimex", alsmede aan de heer Nijenhuis en zijn assistent voor deze geslaagde middag. Voor de gemeenschap Soest-Baarn van het Humanistisch Verbond sprak in hotel „La Bordelaise" de heer A. Struyk, adjunct directeur van het Hu manistisch militair vormingscentrum, het Coornherthuis te Driebergen, over bovengenoemd onderwerp. Het Humanistisch Thuisfront stelde zich aanvankelijk ten doel geestelijke en materiële hulp te verlenen aan ge- demobiliseerden tijdens en na de z.g. politionele aktie in Indonesië. Er werd hulp geboden aan hen, die zich krach tens hun geestelijke instelling niet wil den of konden wenden tot de beide godsdienstige thuisfronten. Deze hulp lag vooral op het terrein van hulsves ting. het verschaffen van kleding enz. en herscholing. Na beëindiging van deze taak werd het doel gericht op de stichting van militaire tehuizen en het werk van de geestelijke verzorging van buiten-ker kelijke militairen. Er kwamen militaire tehuizen in Nun- speet, Amersfoort en Havelte en in 1952 werd begonnen met het organi seren van z.g. vormingsweken De minister van Defensie, Ir. S. Staf. stelde hiervoor een eerste bescheiden subsidie beschikbaar. De financiële achterstelling t.o.v. de andere thuis fronten was wel schrijnend, maar voor de gedachte van de gelijkberechtigd heid stonden in di« dagen nog maar weinigen open. Humanistische geestelijke verzorging is een zodanige bemoeienis met de mens in zijn geestelijke moeilijkheden en bij de ontwikkeling van zijn mens zijn. dat de krachten in hem worden gewekt, waardoor hij in staat is zelf standig zijn weg verder te gaan De geestelijke raadsman stelt zich niet, zoals de naam zou kunnen doen ver moeden, ten doel het geven van naar zijn mening „goede raad", maar tracht zich veeleer samen met de cliënt te beraden, daarbij zoveel mogelijk een bescheiden rol spelend. Dat dergelijk werk veel inzicht en tact vereist, is duidelijk en aan de opleiding van geestelijk raadsman worden dan ook hoge eisen gesteld. De humanistische geestelijke verzor ging wil geen „boodschap" brengen. Het gaat er niet om hen, die zich tot de raadsman wenden, te winnen voor het humanisme. Het werk is ook niet anti-godsdienstig. Het is louter gericht op het wekken van het besef van de eigen geestelijke en zedelijke vermogens. Wie hierbij tot het inzicht komt van eigen gebondenheid aan godsdienst of geloof, zal de raadsman daarbij zeker niet tegenover zich vin den. In maart 1961 verklaarde minister Ir S. Visser, dat van een behoefte aan humanistische geestelijke verzorging nog nooit was gebleken. Het Humanis tisch Thuisfront stelde toen een en- quete in met als resultaat, dat 2215 militairen te kennen gaven er wel behoefte aan te gevoelen. De minister gaf zich gewonnen en bleek bereid een proef te nemen door een voorlo pige aanstelling van een hoofdraads man en vier raadslieden. Sinds sept '64 zijn deze mensen aan het werk en reeds nu blijkt, dat de belangstel ling zo groot is. dat er nodig een aantal raadslieden bij moet komen. In verscheidene kazernes wordt nu eens per week gedurende drie kwar tier een bijeenkomst gehouden en is er tevens gelegenheid voor* een per soonlijk gesprek. Twee maal per jaar heeft iedere dienstplichtige recht op een 3-daags verlof voor bezoek aan het Coornhert huis te Driebergen, waar allerlei le vensvragen worden bedlscussiëerd De onderwerpen worden door de deelne mers zelf vastgesteld. Ook in het Coornherthuis heeft geen verkondiging van het humanisme plaats, al komt het in dé besprekingen natuurlijk wel ter sprake, evenals trouwens diverse godsdiensten. De besprekingen worden afgewisseld door kunstzinnige pro gramma's van moderne muziek, schil derkunst, films enz. Nog steeds bestaat er t.o.v. de huma nistische geestelijke verzorging discri minatie Minderjarigen moeten n.1 een verklaring van hun ouders kunnen tonen, dat ze aan de bijeenkomsten mogen deelnemen Dat wordt voor het werk van de andere thuisfronten niet geëist. Het kan natuurlijk moeilijkhe den geven in de gezinnen, als de ou ders zich tegen de wens van de zoon menen te moeten verzetten. Hoezeer voor een dergelijke houding begrip zou kunnen worden opgebracht, men dient toch ook te begrijpen, dat de jonge militair recht heeft op eigen vrije meningsvorming Na de koffiepauze had nog een zéér geanimeerde discussie plaats. Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen. Birkstraat 105 - Soest - Telef. 3256 Het voetbalprogramma ziet er voor het komende weekeinde als volgt uit Zaterdag 15.45 uur Renswoudel-Hees 1. 14.45 uur Kulan 1-Soesterberg 1 15 45 uur S EC. 1-U.V.V.O 1. 15.45 uur VV.Z. 1-Eminent Boys 1. 15 45 uur O S.O. 2-V.V.Z '49 2. 15.45 uur Posthoorn 2-Hees 2. 15.45 uur Hees 3-S V M.-Boys 3. 13 45 uur S E C. 2-Posthoorn 3. Jeugd 1545 uur G V V V A-S.E.C A 16 uur SE C B-Vallelvogels A 14.45 uur H V.C C-BD C. B 16 uur B D C C-Quick C 14 45 uur S E C C-B D C D 16 uur QulckE-BD C E 14 45 uur Amersf Boys a-B D C a. 14.45 uur S E C a-K.V.V.A. a 16 uur BDC b-APWC c. 14.45 uur B D C. c-S.E.C. b. 14.45 uur VV.Z. '49 a-K WA. d 14.45 uur B.D.C ee-Quick ee 13.45 uur H V.C f-S.E.C c 14 45 uur Don Bosco b-B.D C. f 16 uur Soesterberg A-Jonathan A 16 uur Patria B-Soesterberg B 16 uur Zeist a-Soesterberg a 14.45 uur Soesterberg c-D.E.V, b. Pupillen 13.45 uur 13.45 uur 13.45 uur 13 45 uur 11.00 uur 13.45 uur 13 45 uur 13.45 uur 13.45 uur B.D.C. 1-Hoogland 1. SEC. 1-Amsvorde 1. Amsvorde 2-B D C 2 SE C. 2-Achterveld R.S. H.VC 3-V.V.Z. '49. B.D.C. 3-K.V.V.A 4. Quick 3-S.E C. 3 Soesterberg 1-Bilthoven 1. Austerlitz 1-Soesterberg 2. Zondag 14.30 uur BDC 1-Veense Boys 1 14.30 u Soesterberg-Maluku Muda 1. 12 uur Baarn 3-S.E C 3. 12 uur B D C. 2-Amersf. Boys 3 12 uur Zebra's 3-B DC 3. 14.30 uur S E C 4-A.P W C. 3. 12 uur Soesterberg 2- Zwaluwen Vooruit 2 12 uur B.D.C. 4-B.D.C 5 14.30 uur B D C. 6-Amsvorde 5 12 30 uur Barneveld 3-B.D C. 7 14.30 uur Actif 8-B.D.C. 10. 14.30 uur F A K 2-Soesterberg 3. Programma voor zondag. De thuiswed strijden worden gespeeld op het ter rein Birkstraat hoek Ferd. Huycklaan 14 uur Meteoren 1-Amersfoort 3. Dit is een zeer belangrijke wedstrijd daar belde teams bovenaan de ranglijst staan. 12 uur Meteoren 2-HiIversum 2. 14 uur Tovers VI-Meteoren 3. Zaterdag Adspiranten Meeuwen B- Meteoren A. 15.30 uur Meteoren C-Midlandia B. De uitslagen van de door B.D.C.-hand bal gespeelde wedstrijden zijn als- volgt Heren sen. H.H.C. III—B.D.C. I 6-14 BDC II—UHV III 24-6 B.D.C Attila II 3-4. Heren adsp BDC.-H H.C. 8-16 Dames sen OlympiaBD C. 0-3. Dames jun B D C I—Sport Vereent 12-0. FortissimoB D C II 5-4 Dames adsp. H.H C.-B.D C. I 4-3 AS V— BDC. II 6-2. Deze week hebben twee Nederlanders een beslist onverantwoord gebruik van wapens door de politie met de dood moeten bekopen. Vooral het geval Wassenaar heeft terecht stof doen op waaien. Een jongen die speels om een meisjespensionaat dartelde om de meisjes avances te maken, wordt door een agent aangehouden Hij werd Flatteus en op en top vrouwelijk is dit ele gante Princess schoentje. Verkrijgbaar in zwart calfsleer met geplis- seerd voorblad. De 7 cm. hak is onbreek baar. f 29.90 SCHOENHANDEL Konlnginnelaan 24 - Telefoon 3426 Desgewenst in één dag klaar verbaliseerd, vluchtte daarna en werd door de agent neergeschoten, ofschoon dit natuurlijk niet de bedoeling van de politieman was. Maar het is een onaanvaardbare toe stand dat het in ons land mogelijk is dat politiemannen hun pistool mogen gebruiken, wanneer het gaat om 'n overtredey. die in het geheel geen gevaar vormt voor de samenleving Het is beter om honderd van deze vluchtelingen te laten lopen, dan er één neer te schieten, die zelfs zijn naam al heeft zien noteren. Het ris kante sop is hier immers de onschul dige kool niet waard Natuurlijk, de instructies die de politie heeft, deugen niet Maar men mag van een agent toch wel verwachten, dat hij deze instructies niet interpre teert op de wijze, waarop de Wasse- naarse hoofdagent dat heeft plegen te doen. Is het verantwoord een waar schuwingsschot te lossen, wanneer hefc alleen gaat om een speelse kwajon gen Evenzeer kan men stellen, dat de agent in Amsterdam beter zijn gummistok in plaats van zijn sabel had kunnen gebruiken machteloos en de rijken, aristocraten en machthebbers konden de veiligheid van hun persoon en eigendommen slechts verzekeren door samenwerking en met betaling van ..belasting" aan de Camorra-leden In de 19e eeuw stond het zakenleven en het bestuur van Napels geheel on der gezag van de Camorra. De burgers van de stad kwamen in opstand en in 1891 versloegen zij in de gemeentever kiezingen de Camorrista's Het wach ten was op een wettelijk vergrijp Toen Cuocolo en zijn vrouw werden vermoord door leden van de Camorra en de daders bekend werden, werd in 1906 de jacht geopend Vijf jaren achtereen arresteerden de Italiaanse carbinieri, tijdens wat de grootste poli- tie-actie in de menselijke geschiedenis kan worden genoemd, honderden Ca- morraleden, waaronder de hoogste chef. Enrico Alfano. In 1911 begon te Viterbo het proces, waarbij meer dan 800 getuigen werden gehoord Alfano kreeg 30 jaar gevangenisstraf en vele anderen gelijkwaardige vonnissen. Het is wel zeker, dat de Camorra het misdadige gezicht en karakter heeft bepaald van de uiteindelijke terreur organisatie, de Mafia. De Mafia terro riseert het eiland Sicilië en, evenals de Camorra in Napels, heeft het grote Invloed in het landsbestuur, vooral in de corrupte Christelijke Democratische Partij. Want de misdadige Mafia ge dij dt beter onder een democratisch bewind dan onder een dictatuur. Bij het aan de macht komen in 1922, verklaarde Benito Musolini openlijk de oorlog aan de Mafia, die hij zag als een concurrerende bende van liberalen. In Palermo wist hij door zijn ijzeren greep het aantal raadselachtige Ma- fla-moorden van 278 tot 37 per jaar terug te brengen Doch in 1943 bij de Geallieerde invasie op Sicilië, waarbij de Amerikanen in de V S. wonende Si- ciliaanse gangsters te hulp riepen, werd de macht van de Mafia opnieuw gevestigd. Sicilië is een eiland, waar de armoede, het analfabetisme en de sociale on rust hand in hand gaan en de Mafia heerst, beschermd door de Omerta Want ook de eenvoudige landbouwer zal nooit de politie ergens in betrek ken en is voor water afhankelijk van de Mafia. Een anarchistische volksheld In 1921 wordt te Montelepro als zoon van een molenaar, Salvatore Giuliano geboren Hij krijgt een opleiding als electriciën, ofschoon hij liever dienst had genomen bij de carbinieri. Tijdens de Tweede Wereldoorlog dient hij kor te tijd bij de luchtmacht tot in 1943 de Geallieerden op Sicilië landden In dat jaar. hij is dan 21. wordt hij op de zwarte markt door carbinieri aangehouden als hij twee zakken meel verhandeld Hij schiet één van hen neer en vlucht de bergen in. In de ogen van de landgenoten is het doden van een gehate politieman als ver tegenwoordiger van het Italiaanse gezag een eervolle daad. Als de Sici- liaanse Seperatisten Partij, de IMS. een een guerillaleger. de Evis. formeert, wordt Giuliano tot oktober 1945 aange steld in de rang van kolonel. In mei 1946 verkrijgt Sicilië gedeeltelijke au tonomie en als de Evis wordt ontbon den en de guerillastrijders naar hun dorpen en gezinnen terugkeren, blijft Giuliano met nog enkele getrouwen in de bergen Hij zet de strijd voort Hij berooft grootgrondbezitters en deelt uit aan de armen; hij rooft en ver moordt meer dan 100 carbinieri en soldaten; hij komt tot overeenstem ming met de Mafia. die hem zijn gang laten gaan, omdat hij zijn terreur con centreert op de leden van de commu nistische partij Tevens speculeert Giuliano op de nationalistische gevoe lens van de Siciliaanse bevolking, die in hem hun „bevrijder" zien. een volksheld Maar Giuliano is geen my- tische held, geen El Cid, ondanks de waas van romantiek die om hem heen hangt' Hij is een tegenstrijdige, ana- chonistische figuur, die een paar hon derd jaar te laat is geboren. En ook de Mafia werd oplettender. Als de Communistische Volkspartij bij de verkiezingen in 1947 de meeste stemmen behalen richtten Giuliano en zijn adjudanten in opdracht van de Mafia op 1 mei tijdens een commu nistische vergadering bij Portella della Ginestra een bloedbad aan. Zes doden en 56 gewonden laten zij achter Bij het proces te Viterbo worden de namen van de opdrachtgevers genoemd, doch zij zijn tot nu toe steeds onvindbaar gebleven. Er wordt gezegd, dat deze Portella-slachting voor Giuliano een gewetensconflict betekende Of hij er over gesproken heeft is onbekend Wel is zeker dat de Mafia hem weer kwijt wilde. In 1949 zetten Kolonel Luca en zijn 2000 mannen de strijd tegen hem ln, maar zij kregen geen enkele medewer king van de bevolking, bovendien waf Giuliano in de Siciliaanse bergen on vindbaar. Nog steeds werkte de me lancholische mannelijke verschijning van de vogelvrije bandiet Giuliano op de verbeelding van de eilandbewoners, maar ook daarbuiten was hij onder werp van fantastische verhalen. Als ef rond hem nog een handje vol mannen over is wordt Salvatore Giuliano in de vroege ochtend van 5 juli 1950 door zijn door de Mafia omgekochte adju dant Gaspare Pisciotta met drie revol verkogels gedood. De carbinieri die zich erop beroemden, hadden er niets mee uitstaande gehad. Later zorgde de Mafia ervoor dat ook deze getuige en moordenaar zou ver dwijnen. Opgesloten in de gevangenis van Ucciardone werd Pisciotta door Strychnine in zijn kopje koffie ver giftigd. De machtige Mafia. die zich na '43 totaal herstelde van de fascistische tegenacties, regelt het leven van de burgers op Sicilië. (deel 1) Een proces te Palermo. De verdachten, leden van de Mafia. zitten opgesloten in een grote kooi om mogelijke pogingen tot bevrijding te voorkomen. Een oud gebruik bij Italiaanse processen, dat in verband met de beruchte Mafia in ere werd hersteld Op de zonnige woensdag van 5 juli 1950 lazen de mensen over de hele wereld het bericht in de krant, dat de leider der Siciliaanse bandieten, Salvatore Giuliano in een schietpartij met de carbinieri in de buurt van Castervetrano was gedood. Hij was 27 jaar geworden. Na een zesjarig schrikbewind op het eiland Sicilië, had in de zomer van 1949, de minister van binnenlandse zaken Maria Scelba een gewapende expeditie van 2000 man onder bevel van kolonel Luca opdracht gegeven Giuliano. dood of levend, gevangen te nemen en aan zijn terreur een einde te maken. Nadat zij geleidelijk aan zijn adjudanten hadden uitgeschakeld was tenslotte Giuliano de leider, gevallen. Men had zijn aanbod, dat hij zijn acties zou staken, in dien zijn gevangenen en tot 3 jaar veroordeelde moeder, die hem onderdak had verleend, vrijgelaten zou worden, afgeslagen. Aan de dood van Giuliano werd de betekenis van de dood der verlosser ge geven en nu nog hangt in de kamer bij vele Siciliaanse gezinnen, maar ook bij Italiaanse arbeiders in het buitenland, naast de platen van heiligen het portret van Giuliano of „Turidduzoals zijn liefkozende bijnaam was. Maar Salvatore Giuliano was niet door ie carbinieri gedood zoals zij de kran ten deden geloven, want ook deze „verlosser" had zijn Judas en op de achter grond intrigeerde het geheimzinnige genootschap van de Mafia. Oorsprong en geschiedenis De Mafia. angstwekkende naam van 'n moderne geheime misdadigers orga nisatie, doch oorspronkelijk een natio nale guerillabende, is altijd nauw ver bonden geweest met de geschiedenis van Sicilië. De eilandbewoners hebben door de eeu wen heen strijd geleverd tegen bui tenlandse indringers. Vooral de Ro meinen hebben er vreselijk huisge houden wat tot slavenopstanden leid den. De Sicilianen zijn onderdrukt door de Oostgoten. de Vandalen. De Byzan tijnen (van 827-878), de Arabieren en de Noormannen, die het koninkrijk Napels hebben gesticht. Tot 1861 is er een staatkundig verwantschap geble ven tussen Napels en het eiland Si cilië. In de 9e eeuw vormden de eilandbewo ners groepen guerillastrijders om de wrede Arabieren uit hun land te ver drijven. Na de Noormannen kregen de Sicilianen het zwaar te verduren on der het bewind van Karei 1 van An- jou. koning van Napels en Sicilië. Zij moesten ondraagbaar hoge belastingen betalen; de Islamieten en ghibellijnen werden zwaar onderdrukt en de Franse edelen leefden er goed van. De guerillastrijders besloten tot een op stand en de Spaanse Pedro III van Aragon beloofde hulp. Te Palermo deed na de vesperdienst voor pasen, op 31 maart 1282. zich een gebeurtenis voor. die de volksopstand, later bekend geworden als de Sicili aanse Vesper (Vespro Siciliano). op gang gebracht. Terwijl de kerkklokken luiden, was een bruidspaar met gezel schap onder een stralende lentezon onderweg naar de kerk. Toen iedereen binnen was en de jonge bruidegom onderweg naar de pastorie, stond het lieftallige bruidje bij de kerktrap op haar aanstaande en de priester te wachten. Plotseling stapte uit de scha duw een dronken Franse sergeant, Plerre Druet. die het angstige en van schrik verstomde meisje meesleurde naar een donkere nis en aanrandde. Tenslotte wist zij zich aan zijn greep te ontworstelen, doch struikelde op de traptreden en sloeg met het hoofd te gen een zuil. Zij bleef, zwaar bloedend door een schedelbreuk, dood liggen. De inmiddels teruggekeerde jongeman wreekte zich op Druet en schreeuwde in woede; „Morte alla Francia!" (Dood aan de Fransen). Het incident werd snel bekend en de Siciliaanse guerilla's en de eilandbewo ners namen het over en het werd een strijdkreet. ..Morte Alla Francia Italia Anela!" (Dood aan de Fransen is Italië's kreet). De Siciliaanse guerillagroepen gingen samenwerken en de initialen van de nieuwe strijdkreet werden het wacht woord en de naam van hun geheime verzetsorganisatie; Mafia. Een andere, minder rauw poëtische uitleg is, dat het woord Mafia is af geleid van het Arabische woord, ma- hias. dat groot betekent. De Mafiale- den iMafiosi), die onder alle lagen van de Siciliaanse bevolking werden aangetroffen, streden eeuwenlang te gen vreemde overheersers, hielpen de armen, boden schuilplaatsen aan de vogelvrij verklaarden, trainden zich in de guerillastrijd, leerden folteren en sadistische verhoortechnieken van de Arabische overheersers en weefden een labyrintisch net van intriges om bui tenstaanders op dwaalsporen te bren gen. Ondanks de verspreidheid van de leden der Mafia houden allen zich aan de code van de Omerta. de trotse zwijg plicht, vervat in 5 punten; 1 Een mafioso zal zijn broeder in moeilijkheden helpen met de inzet van eigen leven en goed. 2 Een ma fioso zal onvoorwaardelijk de bevelen van de Raad der Oudere Broeders op volgen. 3. Een mafioso zal een aanval tegen een broeder door een buiten staander opvatten als een aanval te gen hem zelf en dat wreken; 4. Een mafioso zal zich nimmer om hulp wenden tot de politie, de justitie of welke overheidsinstantie dan ook. 5. Een mafioso zal nimmer het bestaan van de broederschap toegeven, over haar werkzaamheden spreken of de naam van een broeder bekend maken of verraden Op het niet nakomen van de code der Omerta staat de doodstraf! De Mafia kreeg een meer De Siciliaanse bendeleider Salvatore Giuliano, die in de vroege ochtend van 5 juli 1950 op de binnenplaats te Castelvetrano dood werd aange troffen. De „bevrijder" werd vermoord. dan 600-jarige opleiding ln het verzet tegen de wet en het gezag, behalve de eigen wet en het eigen gezag! Met de hulp van Pedro III van Ara gon kwam ook de Spaanse bezetting, die na de Spaanse successieoorlog (1702-T3) werd overgenomen door de Bourbons. Het verzet ging door, op nieuw tegen de Fransen Een grote opstand in 1848 werd met zwaar bom bardement van Palermo gesmoord, dat. nauwelijks hersteld, in 1860 op nieuw zware schade opliep, toen de Italiaanse vrijheidstrijder Guiseppe Garibaldi, Napels en Sicilië van de Franse bevrijde en bij Italië aansloot. Inmiddels was het chauvinistische en burgerlijk strijdlustige karakter van de Mafia beslissend gewijzigd door de geleidelijke opneming van de Camorra, een in 1417 te Sevilla gesticht geheim genootschap van misdadigers in ge vangenissen. die elkaar hielpen en beschermden tegen verraad en wreed heden der bewakers. Het misdadige genootschap, dat uitgroeide tot een gevaarlijke en maatschappelijk cor rupte gangsterorganisatie. vestigde zich in Napels en geleidelijk aan ook op Sicilië. De Camorra had zijn eigen inwijdings riten en een misbruikte religieuze ba sis ontleend aan de heiligenverering der R.K. kerk. De Bourbons deden niets tegen de Camorra, integendeel, zij maakten gebruik van de diensten der Camorra-moordenaars, die tref zeker. snel en pijnloos konden doden. De politie stond tegenover de Camorra

Soester Courant | 1965 | | pagina 13