I 'ik r Waarom hulp? Ere-doctoraten aan Vrije Universiteit Werelclspaardag 1965 Mobiele Zwitserse waterzuiveringsinstallatie 4* aë&r- m Vrijdag 22 oktober 1065 44e jaargang no. 80 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie erf administratie Van Weedestraat 20a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 ^eioo^t Cli 't nog Soester wint beker in sehaaktournooi. Personenauto eontra motorrijder Geparkeerde auto aangereden Oude dame brak linker heup Nieuwe inspecteur van politie beëdigd. Gevonden voorwerpen V.V.V.-nieuws Olvmpia-wandekroepen worden morgen opgewacht. Klaver jaswedstrijd Politie-Brandweer. Het oog gericht op sportbeoefening B.D.C.-handbal Mixed Hockeyclub. Het huwelijk SOESTER(l)OURANT Abonn. p. kwart, f2.50 - per post f3.— Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Er is in ons volk bepaald nog een zekere onverschilligheid, om niet te zeggen aversie tegen de hulpverle ning aan de onderontwikkelde volken. Het is een punt waar we ons vroeger nooit mee hebben bezig gehouden, tenzij het in direct eigenbelang was en we mochten veronderstellen, dat de er aan gespendeerde gelden er ook weer uit zouden komen en ons voordeel zouden brengen. Wanneer dit voordeel er niet inzat, dan waren we niet zo happig met hulpverlening. Als voorbeelden moge gelden Neder- lands-Indië, waar zowel door parti culiere maatschappijen als door het gouvernement in diverse objecten grote bedragen werden geïnvesteerd, waarvan men echter wist dat ze economisch voordeel zouden opleve ren. In gewesten waar dit niet zo goed mogelijk was. werd niet veel geïnvesteerd en niet veel gedaan om het levenspeil van de bevolking te verbeteren, zie b.v. Nieuw-Guinea En ook aan Suriname hebben we ons vele jaren niet zoveel gelegen laten liggen, toen bleek dat het moeilijk viel om het daar geïnvesteerde geld rendabel te maken. Neen, in de levensomstandigheden van vreemde, onderontwikkelde vol ken. hebben we ons nooit erg ver diept. Daartegen verzette zich (en verzet zich nog) de koopmansgeest van ons volk. We willen wel wat aan liefdadigheid doen. maar dan op be perkte schaal, tot zover eigen wel vaart er niet onder lijdt. Wanneer er hulp op grotere schaal moet wor den verleend, er dus van investering sprake is, dan gaan we rekenen en dient er voordeel voor ons zelf uit te komen. Anders maar geen financiële hulp. De tijden veranderen De snelle com municatiemiddelen hebben de wereld kleiner gemaakt, de afhankelijkheid van elkaar groter. De industrieel ont wikkelde landen (een andere ontwik keling tellen we nauwelijks) zien de produktie enorm versnellen, daardoor ook enorm toenemen. Een en ander heeft de wereldhandel tot ongekende hoogte opgevoerd. We kunnen met dat peil niet naar be neden, want dat zou de industriële landen een grote klap bezorgen, werk loosheid en armoede veroorzaken. We moeten de vaart er in houden, die zelfs steeds meer versnellen, om ons steeds veeleisender levenspeil te kunnen handhaven. We beven reeds als de productievermeerdering eens niet het over een jaar verwachte per centage heeft bereikt, want dat be perkt het nationale inkomen. En aan gezien onze eisen steeds hoger wor den. op alle gebied, moet het natio nale inkomen van jaar tot jaar groei en. anders kan aan die eisen niet worden voldaan. En in onze gedach ten voorzien we dan reeds de terug val. die we altijd nog vrezen. Voor de toenemende productie moe ten natuurlijk ook afzetmarkten wor den gevonden. Steeds meer markten, steeds meer afnemers, anders kun nen we op den duur de versnelling, de toeneming, niet volhouden. De wereldbevolking stijgt snel Over veertig jaar is ze verdubbeld Dat kunnen allemaal weer nieuwe afne- De meesters blijken jokkebrokken. Al merkten wij dat niet direct Columbus heeft wel naam gekregen. Doch niet Amerika ontdekt. Want voor hem waren er al Noren. Dat hoor je na vijf eeuwen pas. En meester keek nog wel zo eerlijk Toen hij 't vertelde in de klas. Gelooft u nog dat Batavieren Het eerst woonden in dit land Vergeet het maar. met grote koppen Staat het wel anders in de krant. De Rijn afzakkend in een boomstam, Jawel, dat smoesje laat ons koud De eerste Drentse inboorlingen Zijn vijftigduizend jaren oud. Gelooft u nog dat onze aarde Een vorm heeft als een bol zo rond? 'n Dijkstra heeft dat reeds bestreden Met een verstand, gaaf en gezond Straks schrijft Gerton v. Waeeningen Die alles weet. een heel dik boek. Bewijst dan op de televisie De aarde is een pannekoek Ze kunnen ons nog meer vertellen, Da's allemaal Columbus' schuld. Geen wonder dat nu onze harten Met diep wantrouwen zijn vervuld. Het is. dat wij de kip nog kennen. Die kakelt, vaak en onbevreesd. Want anders vroeg je nog Christopher. Is zelfs dat ei wel waar geweest JAAP MIJDERWIJK mers gaan betekenen. Maar dan moe ten al die mensen werk hebben, moe ten ze verdienen. En het grootste deel van de toeneming der wereldbevol king komt voor in de onderontwik kelde landen Dat betekent, dat als wij daar niets aan doen, er ginds een toenemende armoede en hongers nood ontstaan. Terwijl aan de ande re kant, in de industrieel ontwikkelde landen, men de groeiende produktie, vervaardigd door de groeiende bevol king, niet meer voldoende snel zal kunnen afzetten. Als er nu dus op gehamerd wordt om de onderontwikkelde volken te helpen, dan gebeurt dat niet en moet men dat ook niet op de eerste plaats zien in het ethische vlak. maar is dat niet alleen voor het belang van die volken maar ook voor het uiteinde lijk belang van de westerse, de indu strieel ontwikkelde landen. Daar lig gen in Afrika en in Azië nog enorme markten braak Wanneer we het levenspeil van die volken kunnen verhogen, dan is dat ook in ons voordeel. Daarom is het juist gezien van de huidige Neder landse regering om de financiële hulp aan die landen te vergroten. Niet al leen uit ethische maar zeker ook uit economische visie Het is nodig voor aller welzijn. In Nijmegen werd voor de zesdemaal het nationale sehaaktournooi gehou den, waaraan meerdere Soesters deel namen. oa de heren Samsom. J v. d. Wal en K. van Zijtveld, die allen prijzen wisten te behalen De beste Soester speler was de heer R. G F. Henze. die in de le klasse A een fraaie beker wist te winnen. In totaal namen 72 schakers aan het tournooi deel. Mevrouw K. M. E.-T alhier, die met haar auto op de Beckeringhstraat reed en het erf van haar woning wilde oprijden, lette niet op naderend ver keer. Uit de Laanstraat kwam de Soes ter motorrijder H. V., die daardoor te gen de auto van mevrouw E. botste. Zijn verwondingen waren niet ernstig. Beide voertuigen werden beschadigd. Amsterdam Prins Bernhard moet het even verwerken. De Vrije Universiteit heeft hem het eredoctoraat in de economische wetenschappen verleend. Foto rechtsboven H.M. de Koningin en Z.KJ. Prins Bernhard na de plechtigheid in gesprek met ds Martin Luther King. Onder Bijeenkomst in de Julianafoyer na de plechtige senaatszitting, tijdens welke zes eredoctoraten werden verleend. V.l.n.r. Gibson Parker, die de bul ontving voor Paul G. Hoffman, premier E. Jonckheer, H. M de Ko ningin, dr Martin Luther King, Z.K.H. Prins Bernhard, prof. dr. Jacques Ellul en de heer C. Rijnsdorp. G. A. K had zijn auto geparkeerd voor een winkel aan de Koninginne- laan Toen hij zich na ongeveer 20 minuten weer naar zijn auto begaf, bleek dat het linker portier in elkaar was gereden. Hij of zij, die de aan rijding veroorzaakte was doorgereden. De wereld kijkt terug op ongeveer an- I die takken van industrie die voor de derhalve eeuw spaarbanken. Groot zijn I individuele consumptie werken. Er de sociale en economiscshe veran deringen die de wereld in die ander halve eeuw heeft doorgemaakt. De laatste 20 jaar vormen een periode van gestadige economische groei, al thans in de landen die van oudsher een industriële ontwikkeling kennen. Werkeloosheid is een legendarisch be grip geworden. Dat wordt vooral door hen die de jaren van de grote depres sie nog bewust hebben meegemaakt, als een zegen beseft. Maar waar de samenleving zich voor moet hoeden is, wat naar analogie van het levende organisme kwaadaardige groei zou kun nen worden genoemd. Toenemende productiviteit, toenemende welvaart, een redelijke verdeling van die wel vaartstoeneming, het is allemaal op zichzelf heel gunstig. Maar Jiet gevaar voor ontwrichting ligt steeds op de loer. Het is echter in principe stellig te voorkomen De bedoelde ontwrich tingsverschijnselen worden aangeduid als oververhitting van de conjunctuur, prijs- en loonspiraal, het in de knel komen van voor de gemeenschap hoogst belangrijke, ja zelfs noodzake lijke openbare investeringen enz. Economische groei is prachtig. Maar de groei moet harmonisch zijn. De ge meenschap kan het zich niet permi- teren, alles te zetten op de kaart van moet een voldoend groot gedeelte van het productief vermogen beschikbaar blijven voor het o.iderzoek, de ver nieuwing en uitbreiding van het pro ductie-apparaat. die vereist zijn om de groei van de productiviteit te be stendigen en om te zorgen voor de openbare voorzieningen die nodig zijn om leefbare omstandigheden te waar borgen (onderwijs, woningbouw, ver- keersvoorzienlngen, gezondheidszorg enz.) De evenwicht brengende factor is het sparen, met name het sparen in de consumptie-huishouding, dat zijn dus de gezinshuishoudingen. Dit sparen is dus voor de gehele samenleving en daarmede voor leder van ons letterlijk van levensbelang. De functie van de spaarbanken, nl het bevorderen van het sparen in de gezinshuishoudingen, is dan ook hoogst actueel. De harmonische groei gaat uitstekend samen met de bezitsvorming. De vrij willige besparingen van de gezinshuis houding, gekanaliseerd door de spaar banken, leveren een belangrijke bij drage voor de vereiste investeringen, maar blijven tevens het eigendom van de spaarders, hun rentegevend bezit. De wenselijkheid van bezitsvorming wordt door vrijwel de gehele openbare mening onderschreven. Ook van die kant bekeken, is de spaarbank-functie uiterst actueel. De actuele boodschap voor Wereld- spaardag 1965 kan daarom aldus wor den samengevat Het gaat niet om een benepen zitten op het spaarduitje, maar om op gezonde wijze met de welvaart te leren leven. De 83-jajrige mevrjuw G. B. v M.-K. alhier, die op de Van Weedestraat wande'de, kwam bij de winkel van Albert Heijn te vallen over aldaar liggend bouwmateriaal. Met een hoofdwond en een gebroken linker heup is zij per E H B O.-zieken auto werd zij naar ..Zonnegloren"' ver voerd. In tegenwoordigheid van het gehele politiecorps werd dinsdagmiddag de nieuw benoemde inspecteur van po litie, afkomstig uit Voorburg, de heer G D. H. van Woudenberg, door de burgemeester in de raadzaal beëedigd en geïnstalleerd. De hoofdinspecteur van politie, de heer H, G. Scholtmeijer, stelde de nieuwe inspecteur aan het corps voor, waar na een ieder met hem kennis maakte. Adjudant H. Fennema sprak namens alle politieorganisaties en hij hoopte op een prettige samenwerking. Heren vestzakhorloge, portemonnee zonder geld. huissleutel, cape, pukkel met inhoud, bruin jongensjack. blauwe dames regencape, zilveren schakelarm band. vulpen, rugbybal, autoped, kin dercolbertje, blauwe jongensfiets, plas tic schooletui met inhoud, grijze re genjas, crick van auto, blauwe hoofd doek, koffertje met potloden en schrif ten, twee sleutels aan touwtje, reserve wiel van auto. Komen aanlopen duitse herder, zwart katertje, zwart hondje en zwart-wit hondje. Inlichtingen worden aan het politie bureau verstrekt. De Zwitserse B.B. heeft de beschikking gekregen over een mobiele waterzuiveringsinstallatie, welke in tijd van nood 10.000 liter water per uur kan zuiveren van radio activiteit of biologische of chemische infecties. De herfst laat ons volop genieten dit jaar Een mooie gelegenheid nog eens de Heuvelrugroute te rijden en wat meer aandacht te besteden aan enkele bezienswaardigheden, die hierin zijn opgenomen. Wij hebben dan vooral de Heidetuin, bij Driebergen-Rijsenburg op het oog. U vindt de Heidetuin op het Heuvel rug-routekaartje vermeld onder nr. 3 in het Rijsenburgse bos. Het gehele jaar treft u daar bloeiende heide- partijen aan. Er zijn wel ongeveer 150 variëteiten. De toegang is vrij. Wij hebben nog altijd enige Heuvelrug- routekaartjes in voorraad, waarmee wij u van dienst kunnen zijn. U weet. de Utrechtse Heuvelrug is bui tengewoon mooi en vooral geschikt voor een middagtocht in d^ze tijd van het jaar. De vrouwelijke inwoners van Soest maken wij alvast attent op de Win- termarkt van de Ned. Ver. v Huis vrouwen. afd Baarn-Soest, die op 10 november in Baarn gehouden zal worden Wij komen hierop nog nader terug, maar wij maken reeds thans de datum bekend, zodat u een winter- markt-bezoekje in uw programma kunt opnemen. Wij hebben zulke aardige folders over winterzon-reisjes. Heeft u plan nen voor een aanstaande vakantie, komt u dan eens enkele tips halen. Zaterdag a s. nemen de twee groepen van de Chr. Wandelsportvereniging „Olympia" deel aan de Kennedy-tocht in Amsterdam De juniorengroep loopt tien kilometer, de seniorengroep legt 15 km af. Zoals elk jaar gebeurt na de laatste mars in het seizoen, worden de groepen 'savonds opgewacht, ditmaal bij de Kon. Emma Huishoudschool aan de Talmalaan. De bus met de wandelgroepen arri veert daar omstreeks zeven uur De ,,01ympia"-drumband zal de twee groepen door het dorp begeleiden, terwijl fakkels voor de verlichting zul len zorgen. De route is Rubenslaan, Molenstraat, rijksweg en Veldweg naar het huis van de algemeen leider, de heer W. A. Suman. Daar wordt de stoet ontbonden. Vorige jaren hield de brandweer steeds klaverjaswedstrijden met de politie in de brandweercantine, zulks op uitnodiging van de brandweer. Thans is de S.P.S.V. organisator en de eerste wedstrijd werd gespeeld in de bovenzaal van café Soestdijk. 24 klaverjassers waren aanwezig. De voorzitter van de S.P.S.V.. de heer P J Bergman, sprak het welkomst woord en deelde mede, dat S.P.S.V. voor dit wintertournooi een wisselbeker ter beschikking heeft gesteld De eerste ontmoeting leverde het volgende re sultaat op. De brandweer behaalde in totaal 59.610 punten, de politie 52.790 punten. Individuele prijzen 1. J. F. Kole (Br.) 5730 p. 2. A. Waaijenberg (Br.) 5357 p. 3. J. F. Groart (Br.) 5291 p 4. J. F. J. Rasch (Br.» 5286 p. 5. W. Groart (Br.) 5208 p. 6. H. v. d. Eng (Pol.) 5104 p. 7. J Koppe (Pol.) 4963 p. 8 C. de Bruin (Pol.) 4892 p. 9. J. Wiggerman (Br.) 4880 p. 10. J. Dekker (Br.) 4855 p. 11. A. P. J. Raemakers (Br.) 4828 p. 12. Mej. A. Groart (Br.) 4775 p. In Amsterdam heeft dr. J a7 Bier steker, ter gelegenheid van de vie ring van het achtste lustrum van de Academie voor Lichamelijke Opvoe ding. een inleiding gehouden met als onderwerp ..Menswaardige sportbeoe fening". Dit is het hoofdthema van het twee daags congres Dr Biersteker stoorde zich niet zo erg aan dat thema, even min trouwens als zijn collega profes sor dr S. J. Groenman, die later op de dag sprak, want hij besteedde veel meer aandacht aan het „mensonwaar dige" in de sport. Dr. Biersteker, lid van de medische sportcommissie van de Ned. Sport Fe deratie heeft het allemaal nogal som ber voorgesteld. Hij noemde o.a. de overtraining mensonwaardig, daarbij enkele oorzaken noemend tekorten aan nachtrust, ongunstige voeding en psychologische factoren. Verder sprak hij over de knock-out in de boks- sport, uitputting en doping. Hij veroordeelde vooral de ko., want deze kan onherstelbaar hersenletsel veroorzaken, zoals bij onderzoekingen in alle gevallen, waarin een bokser na een knock-out aan het hoofd over leed, is komen vast te staan. Over de volleyballers zei hij, dat het aantal rugklachten bij deze sportlie den veel hoger is dan bij vergelijkba re groepen mensen De voetballers-in de-dop worden ook gewaarschuwd el ke voetballer van 45 jaar heeft blij vend schade aan kniegewrichten, zei hij. Het zijn allemaal niet zo prettige me dedelingen voor sportlieden of voor jongens en meisjes, die van plan zijn aan sport te gaan doen. De meest populaire sporten, voetbal en volley bal, kunnen de beoefenaars blijvende kwalen bezorgen. Voordien had, naar ik aanneem, niemand daar ooit van gehoord. Nu wil hiermee niet gezegd zijn, dat dr Biersteker het niet bij het rechte eind heeft, integendeel zelfs. Ook is het niet zo, dat hij maar beter zijn mond had kunnen houden. Maar 'n iets meer positievere bijdrage was toch meer gewenst geweest. Het zal best zo zijn, dat er door sportbeoefening „letsel" ontstaat. Maar heus niet alleen door de sport. Een kolensjouwer zal, dunkt mij, meer last van zijn rug hebben of krijgen dan een volleyballer. Zo zijn er nog wel meer voorbeelden te noemen. Als er niet zoveel mensen zouden voetballen en zouden volleyballen zon het met de lichamelijke conditie van de Nederlander nog veel droeviger ge steld zijn dan men er nu al van be weert. Het zou jammer zijn, als men zich door de woorden van dr Biersteker van de sport zou laten afhouden of zich er uit terug zou trekken. Laat men liever zijn woorden als een waar schuwing zien overdaad schaadt. Voor de rest komt sportbeoefening t lichaam alleen maar ten goede. Buitensporig veel beweging zit er vaak toch al niet in. Daarom is het toch maar beter ten minste èrgens aan te doen Aanders zouden we wat li chamelijke conditie betreft nog w«! eens achteruit kunnen gaan. En dat heeft dr Biersteker vast niet met ons voor KANTMAN. Programma voor zondag. Heren. 12 uur adsp. B.D.C.-Fidelitas. Dames. 13 uur jun. B.D.C. I-Celeritudo. Heren sen. 14 uur B.D.C. II-Fidelitas IL Heren sen. 14.15 u. A'foort Ü-B.D.C L Heren jun. zijn vrij. Dames sen 15 uur S.D O.-B.D.C. Dames jun. 14.15 u. Oranje II-B D C IT. Dames a^sn. 1° T t Dames adsp. 14.30 u. E.M.M II-B D C. I Programma voor zondag. Heren. 14.30 uur Kamelon U-Soest L 12 uur Soest U-Kameleon UI. 11 uur Soest Ill-Schaerw. VI. 12 uur Soest IV-Be Fair IX 14 uur Soest veteranen-S C.H.C. vete ranen. Dames. 11 uur S.C.H.C, Vl-Soest III. 11 uur Amsterdam n-Soest I 12.30 uur Kameleon ni-Soest n. In het huis van lerares drs Eringa te Amsterdam stromen dagelijks lijsten binnen waarop zij die zich uitspreken tegen de goedkeuringswet betreffende het huwelijk van Claus en Beatrix hun handtekening hebben gezet. De afgelopen week vormde het huwe lijk weer een punt van voortdurende discussie in alle kringen van ons volk. Jammer is, dat voor- en tegenstanders elkaar zo met verwijten om de oren slaan, in plaats van op waardige wijze over deze kwestie te discussiëren. Men moet elkaar toch vrij laten er een be paalde mening op na te houden. Smartelijk is dat zovele hoogstaande Nederlanders zich zo verdeeld tonen over het huwelijk. Zowel onder de voor- als tegenstanders van de goed keuringswet treft men mensen aan, die in de oorlog schouder aan schouder hun beste krachten hebben gegeven voor de goede zaak. Een lichtpunt is dat de voorzitter van het comité tegen de goedkeuringswet, de Leidse hoogleraar in de psychiatrie prof. dr. Wiersma, die men al in de laatste plaats van provocerende am bities kan verdenken, duidelijk heeft gesteld dat bij aanneming van de goedkeuringswet de ondertekenaars zich sportieve verliezers zullen tonen en zich dan bij de wet zullen neer leggen. Het is te hopen, dat alle te genstanders van het huwelijk zich aan dit wijs inzicht zullen conformeren.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1