Opnieuw een mijlpaal in de geschiedenis van de firma Middelman Het is inderdaad we! excïsw'er RAÏFFFTSFN. SPAARWEEK Nieuwe meubelzaak aan de Kerkstraat officieel geopend en aparter, maarbeslist niet duurder in uw nieuwe modecentrum. Voor internationale Haute Couture natuurlijk naar Ecclesia-beweging in de Parochie H.H. Petrus en Paulus. Denk aan de Uw reever Idaar bij „De Routli?? Sfiaar"! Bioscoopprogramma Najaarscompetitie 1965. Lenssen+de Wolff filmavond Ned. ReisverenLing. TEL BRANDWEER 3 3 3 3 Baarn, Parkstraat hoek Leestraat - Hilversum, Groest 138 Van katholieke zijde verzoekt men ons plaatsing van het volgende Eén van de trekken van het tegenwoor dige katholieke leven is de verbreiding van kleine groepen die bijeenkomen om zich te bezinnen or hun christen dom in een gezamenlijk gesprek Dit beantwoordt wezenlijk aan een be hoefte om de Kerk weer te ontdekken, en in zekere zin. om de Kerk opnieuw op te bouwen van onderen af van 21-30 oktober. Ook in Nederland komen wij deze kleine groepen - Ecclesia groepen - die met de vorm van huisbijeenkom sten begonnen in 1952 in het plaatsje Bunnik bij Utrecht. Sindsdien hebben de Ecclesia-groepen zich over geheel Nederland verbreid en in 1965 kan men spreken van ongeveer twintigduizend deelnemers in rond tweeduizend groe pen, verspreid over de zeven bisdom men. Zo bezit ook de parochie van de H.H. Petrus en Paulus 3 groepen met ongeveer 40 deelnemers Wat is nu de Ecclesia-beweging Ecclesia betekent Kerk. De Ecclesia- beweging wil de leken er steeds meer van bewust maken, dat ook de leek in de Kerk een eigen plaats en een eigen functie heeft. Zij wil dit doen door de leken in de gelegenheid te stellen, zich te bezinnen op de vraag, wat de Kerk is en wat het betekent, lid te zijn van die Kerk. Deze Ecclesia-be weging krijgt haar gestalte in de Ecclesia-groepen, waar de mogelijkheid wordt geschapen elkander te leren kennen als leden van de Kerk. In een gezamenlijk gesprek willen de deelnemers een antwoord zoeken op de oproep van Christus tot alle men sen van goede wil Bewust van eigen ontoereikendheid en gebrekkigheid willen zij ook elkaar steunen in het pogen Christus meer gestalte te geven in hun leven. Eéns per maand komt zo'n Ecclesia- groep. bestaande uit 10 tot 15 perso nen, bij elkaar ten huize van één van de leden om samen te praten over een van te voren opgegeven onderwerp. Deze onderwerpen worden gehaald uit het tweemaandelijks verschijnend tijd schrift „Ecclesia", dat een ruime keu ze van thema's biedt Een kleine greep uit de onderwerpen van „Ecclesia" in het komende seizoen laat duidelijk zien dat men de moeilijkheden van de te genwoordige christen niet uit de weg gaat „Geloofsopvoeding in het gezin" - „Het sacrament van het huwelijk" - „Celibaat in discussie" - „Een jaar nieuwe liturgie" - „Eucharistische Te genwoordigheid" - „Het gemengde hu welijk". Vanzelfsprekend moet in een bloeien de parochie een uitbreiding tot meer dan drie aktieve gespreksgroepen mo gelijk zijn, temeer daar er de laatste jaren veel nieuwe parochianen en voor al jonge parochianen bij gekomen zijn die mee willen helpen aan de „kern vorming" binnen de parochie. In het kader van de „Eucharistische Week", die van 24 oktober tot 30 oktober ge houden wordt in de parochie van de H.H Petrus en Paulus is er ook een contact- en kennismakingsavond voor de leden van de Ecclesia-groepen, maar nog meer voor allen die belang stellen in het werk van de Ecclesia-beweging. en die tot nu toe - misschien omdat ze pas in de parochie zijn komen wo nen - geen lid waren Deze avond wordt gehouden donderdag 28 oktober, om half negen, in het St. Joseph-ge- bouw en staat onder leiding van de Paters A. Boef en W. Happel Tot en met morgen draait in het Ci ty Theater de film „Vrouwenjagers", waa-rin de auteur Mickey Spillane de hoofdrol speelt in z'n eigen thriller Hij speelt de rol van detective Mike Hammer, die zijn vrouw Velda heeft verloren. Iemand vertelt hem echter dat zij nog leeft, maar dat zij ge vaar loopt vermoord te worden door De Draak, een internationale moor denaar Mike gaat op onderzoek uit en steeds een nieuw spoor volgend, bemerkt hij, dat elk spoor eindigt met een nieuwe moord. En elke ont dekking schijnt hem dichter bij Vel da te brengen, maar De Draak blijft hem steeds écn slag voor Ten slotte geeft hij zich evenwel bloot en dan wordt het pleit in het voordeel van Mike Hammer beslecht. En natuurlijk vindt hij zijn vrouw De Zweedse film „Mogen wij zwij gen draait van zondag tot en met woensdag. Het is een voorlichtings film, die gekwalificeerd wordt als de beste Zweedse film, die ooit werd ge maakt. Het gegeven is in feite vrij simpel twee jonge mensen worden van elkaar gescheiden doordat de jon geman in militaire dienst moet. Zo wel hij als zijn meisje begaan in de ze periode een bijna onherstelbare fout. maar dank zij de hulp van so ciale werkers worden zij na de dienst tijd van de jongen herenigd ..Maciste. de zoon van Hercules" ls de titel van de rolprent, die zondagmid dag is te zien. Het is al vele eeuwen geleden, dat Odysseus de tovenares Circe bespotte en de cycloop Polyphe- mus voor altijd blind maakte, 'maar de wrok van de tovenares en de één ogige reus tegen het geslacht van Odysseus blijft voortduren en richt zich tegen hun nakomelingen. Als het de tovenares zal gelukken de cycloop de 4-jarige zoon van koning Agisander te bezorgen, zal zij het laatste spoor van Odysseus op aarde vernietigd hebben en beider wraak zal beëindigd zijn. De oersterke Macisté wordt door de koning in de arm genomen en hij verbergt de zoon. Maciste komt zelf herhaalde malen in moeilijkheden, maar door zijn list en bijna boven menselijke krachten weet hij zichzelf steeds te bevrijden Hij rekent ten slotte ook af met de cycloop, waar door hij het volk zijn toekomstige troonopvolger teruggeeft. Ditmaal waren slechts 9 renners en 6 aspiranten aan de start. Gewoonte getrouw werd er door de asoiranten (hoofdzakelijk de nieuwe leden) 25 ronden 29 km gereden en door de anderen één uur plus tien ronden. Bij de aspiranten profiteerde Ries van Breukelen even langer van de groten en kon daardoor de overige rennertjes op een ronde draaien. Wel heeft Cor van Leijenhorst her haaldelijk geprobeerd Ries te achter halen. maar zonder succes. Wel won hij de spurt van de rest. Uitslag 1. Ries van Breukelen, 29 km in 46V2 min. 2 Cor van Leijenhorst. 3. Ko van Zijtveld. 4. John v. d. Berg 5. Harm Hees. Joop Schaafsma reed voor het eerst weer mee. maar kon het tempo nog niet volgen. Onder de groten werd een levendige strijd gestreden. Al in de derde ronde Steenhoffstraat 67-"Soest T önroerendö.; ^oedé^etn* taxaties hypotheken assurantiën I moedigt stapte hij af. Nog enkele I malen probeerde vooral Gerrit te ont- snapDen. maar het peloton liet nie mand meer gaan en de eindspurt moest de besl'ssmg brengpn Deze wr d 1 Rik Hees. 52 km in 1.20 uur. 2. E^dy Biil 3. Aad Post. 4 Arie Bakker 5 Eddv de Lange. 6. Gerrit Ruttenberg. 7. Jaap v. d. Broek. 8. Wessel Hees waren het Arie Bakker. Eddy de Lange en Jaap v. d. Broek, die de eerste uitlooppoging ondernamen Aad Post was de volgende demarant, daarna Jac. v. d. Berg. Gerrit Ruttenberg en Aad Post In de 11de ronde Eddy Bijl, Jaap v. d. Broek en Arie Bakker, in de 19de ronde Eddy de Lange alleen. Allen zonder succes. Maar in de 23e ronde leek de slag geslagen, Eddy Bijl en Dik Hees namen een 200 meter. 10 ronden lang zouden zij zich ver dedigen tegen de aanvallen van het peloton, dat, meestal onder aanvoering van Gerrit Ruttenberg. trachtte deze voorsprong teniet te doen In de 33e ronde zagen de uitlopers, dat hun kans verkeken was en lieten zij zich terugvallen. Intussen had ook Jac. v. d. Berg herhaalde malen getracht zich bij de koplopers te voegen. Dit had te veel van hem gevergd en ont- De Nederlandse Reisverenigine ODende het winterseizoen met een filmavond in het Citv-theater. welke verzorgd werd door d° British Film Library. Er werden vijf kleurenfilms vertoond, hoofdzakelijk met Nederlandse tekst, o.a. de verjaardag van Koningin Elisa- beth met de historische en kleurriike ceremonie, de wereldberoemde Britse tuinen, het Engelse merengebied met hun volkomen rust. het romantische zuiden van Engeland met groene wei den. golvende heidevelden, stranden, rotsen enz en tenslotte een natuurfilm. Veel leden woonden deze eerste avond bij. Woensdagmiddag om drie uur, werden de lakens voor de grote spiegelruiten weggehaald en stak de heer F. Mast wijk. meubelstoffeerder van de fa. Middelman, de vlag uit. Het was het teken, dat de nieuwe meubelzaak of ficieel in gebruik werd genomen Tot zes uur volgde een zeer druk bezochte receptie, waar v^le zakenrelaties, mid denstanders, vrienden en bekenden het echtpaar Middelman en hun kinderen de hand kwamen drukken. Voorts zon den velen prachtige bloemstukken of manden fruit. Het interieur zag er zodoende al in het begin feestelijk uit, maar het werd nog kleurrijker, naarmate de bloemen- leveranciers méér bloemen brachten. Het was de hulde voor de fa. Middel man. die het durfde opnieuw een nieu we stap te doen, die voor Soest als 'n zeer belangrijke kan worden gezien. Immers, voor goede en fraaie meubels kan men voortaan ook in de eigen ge meente terecht. Dat kon voor die tijd ook al, in de winkel aan de Toren- straat, maar de beperkte ruimte daar is niets vergeleken bij de oppervlakte die de fa. Middelman thans in gebruik heeft. In de drie zalen, beneden, boven en op zolder, staan op overzichtelijke wijze de meubels opgesteld wandsystemen, wandmeubels, eethoeken, bankstellen, fels enz. Er is een grote collectie bank- hoekbankstellen, bergmeubels, salonta- stellen. Belgische, Zweedse, Engelse en Duitse. Het interieur is zelf ontworpen en ingericht, zonder dat er een bin nenhuisarchitect aan te pas is ge komen. Alle beschikbare ruimte is be nut. Waar vroeger de bakkerij en de oven waren, waar eens de klanten aan de toonbank stonden, daar in nu een fraaie meubelhall. Waar eens meelzol der en droogzolder waren, is thans óók verkoopruimte, doelmatig inge richt met prachtige meubels. De verbouwing van het pand is vlot gegaan. De heer A. C. van Ee. die er een hobby van heeft gemaakt de oude gebouwen in de Kerkebuurt te laten restaureren om zodoende Soest een uniek historisch centrum te bezorgen, heeft telkens adviezen gegeven. In eendrachtige samenwerking met de fa. Middelman heeft hij ervoor gezorgd, dat het pand het huidige uiterlijk kreeg. Aanvankelijk heeft men nog wel geprobeerd het pand te restaureren in de stijl van de reeds gerestaureerde panden aan de Kerkstraat, maar dit stuitte op onoverkomelijke bezwaren. Desondanks is men er in geslaagd een verbouwing uit te voeren in een stiil. die zich aanpast bij de overige hui zen aan de Kerkstraat. Naast de aan winst. die het nieuwe pand voor Soest is. mag dit toch zeker ook als een succes worden gezien. Sinds onheuglijke tijden heeft de mensheid getracht met meubelstukken, waarmee zij meer dan een derde van haar leven doorbrengt, zo comfortabel mogelijk te maken. Aan tafels en stoelen werd in de loop der jaren steeds meer „gedokterd" Huiden en stro werden reeds in de grijze oud heid vervangen door lage houten en bronzen rustbanken. Uiteindelijk, na veel overgangsvormen, bereikte men de producten, die thans in veel meubel zaken te pronk staan. Zij betekenen de hoogste graad van comfort. B*b gedeelte van de ruime meubelexpositie van de firma Middelman aan de Kerkstraat. Wie de allernieuwste snufjes op het gebied van de woninginrichting wil zien, kan voortaan terecht bij de firma Middelman aan de Kerkstraat, waar het sinds woensdag feest is in verband met de opening van de nieu we meubelzaak. Voor de firma Middel man is eeri opening eigenlijk niets nieuws meer ze heeft er in de loop der jaren immers al zoveel meege maakt. Zij beseft evenwel, dat het voor de consument verre van onbe langrijk is, dat er een nieuw pand in gebruik wordt genomen waar men voortaan terecht kan voor de nieuwste modellen op meubel-gebied Vandaar dat er aan de opening ruimschoots aandacht wordt geschonken. De oude bakkerij en winkel van bakker Wolse aan de Kerkstraat onderging een ware metamorfose om een waar dige omlijsting te kunnen bieden voor de collectie meubelen van de firma Middelman. In 1961 werd het huidige grote pand aan de Torenstraat be trokken. Toen werd tevens het vorige pand aan de Torenstraat, vlak bij de Oude Kerk. bestemd als winkel, waar de klanten terecht zouden kunnen voor woninginrichting gordijnstoffen enz. en meubelen. Het gevaar is echtei dat er een soort supermarket ontstaat, waar zoveel ar tikelen te koop zijn. dat zowel verko per als koper door de bomen het bos niet meer zien. Dat gevaar schuilt overal, dus ook bij de firma Middel man Men heeft dat evenwel tijdig in gezien. Zodoende werd de meubelzaak gesplitst van de stoffenzaak. Het heeft heel lang geduurd, voordat dat plan gerealiseerd kon worden, maar ten slotte is men er in geslaagd. De woningtextielzaak bleef in de pan den 3. 3a en 3b gevestigd, de meubel afdeling verhuisde naar de Kerkstraat. De heer Middelman jr. vindt het jam mer, dat men geen pand aan de hoofdweg kon betrekken, maar geluk kig is de nieuwe winkel niet ver van de hoofdweg gelegen. Bovendien trekt de zaak door het fraai exterieur en de aantrekkelijke inrichting aller aan dacht. De in de winkel opgestelde collectie omvat een kleine, maar selecte verza meling zitmeubelen. Tafels, stoelen, fauteuils, wandmeubelen. salonkasten en zitbanken staan op overzichtelijke wijze opgesteld, met voldoende tussen ruimte. zodat men niet op een afstand alles hoeft te bekijken, maar ook op z'n gemak de meubels kan „proberen". Al met al is een bezoek aan de nieuwe zaak van de firma Middelman zeer aan te bevelen. Dat hebben al degenen wel begrepen, die sinds woendag een bezoek aan de nieuwe zaak gebracht hebben. Zij heb ben er de gelegenheid gehad rustig te winkelen. Ruime keuze. De firma Middelman is er op uit de collectie een zo groot mogelijke varia tie aan modellen te geven, omdat zij weet, dat het publiek een ruime keuze wenst. De vraag naar steeds iets nieuws is bovendien niet weg te den ken uit or.ze hedendaagse samenleving. Onze kleding is daarvan het sprekend ste voorbeeld. Maar eigenlijk komt alles, waarmee de westerse mens zich omringt, daarvoor in aanmerking. Kijkt u maar eens naar auto's, keu- kenapparatuur enz Slechts een heel enkele fabriek durft het aan een be paald model bewust voor lange tijd te ontwerpen. De firma Middelman is er echter op uit, steeds zoveel mogelijk nieuwe mo dellen en een zo groot mogelijke keu ze aan meubilair te brengen. Een heel ander aspect van de meubel verkoop is de voorlichting. Deze is bij de firma Middelman in vertrouwde en vakkundige handen De heer Middelman jr. is van mening, dat de meeste woninginrichters hun klanten wel betrouwbare en objectieve voor lichting geven, aangepast aan hun huis. hun gezinssamenstelling en hun I smaak. Volgens hem doen ze dat niet, omdat ze filantropen zijn, maar om dat hun zakelijk belang dat meebrengt. Zij moeten langer leven dan vandaag en daarom moeten zij het hebben van tevreden klanten, die terugkomen in hun zaak en die hen bij hun kennis sen aanbevelen En deze good-will be reikt men niet als men de koper iets verkoopt alleen omdat men er af wil. De firma Middelman is er op uit het betere goed te brengen. Pastoe en Propos bijvoorbeeld. Ook het toetreden tot „Intermeubel". een organisatie die landelijk werkt, bewijst dat. Ieder be drijf. dat lid van „Intermeubel" wil worden, wordt zorgvuldig bekeken. In de nieuwe winkel aan de Kerkstraat (totale oppervlakte 250 vierkante me ter) zwaait de heer F. Mastwijk de scepter. Hij is de vaste meubelstoffeer der van de fa. Middelman. In de fraaie meubelzaak aan de Kerk straat kunnen de bezoekers niet al leen parterre terecht, ook boven zijn twee ruimtes doelmatig ingericht. Tij dens de feestelijke opening, die van avond tot 10 uur en ook morgen nog (van 14 tot 22 uur) duurt, zal een pot tenbakster uit Amstelveen demonstra ties geven. Het geeft aan deze opening een aparte sfeer. De firma Middelman heeft eens een uitzondering gemaakt op de vaste regel van openingen en eens een attractie aangetrokken, die in delman nam zijn intrek in de winkel, die jarenlang onderdak aan de arti kelen en aan het gezin Middelman heeft gegeven. Dertig jaar lang heeft men hier gewoond en gewerkt, toen werd de winkel te klein. Ondanks dat men ver voor die tijd al de beschik king hau gekregen over de panden 3 en 3a. In juli 1960 werd een begin gemaakt met de bouw van de nieuwe winkel aan de Torenstraat, het „Middelman paleis". Bij de opening van de nieuwe zaak waren de heer en mevrouw Mid delman en hun drie zoons en vijf dochters, die allen nauw bij de zaak betrokken zijn, het stralende middel punt De heer en mevrouw Middelman verdienen dat ook, want door hun ijver, werklust, maar vooral hun on dernemingszin en durf om nieuwe initiatieven te ontwikkelen, heeft Soest thans de beschikking over een winkel, vaar men voor praktisch alles op zowel kleding- als woninggebied te recht kan. Al zijn deze zaken dan ook in drie winkels gescheiden Maar ze staan in ieder geval vlak bij elkaar. Bij de studiereis naar Amerika schre ven de heer en mevrouw Middelman „Het hoofddoel van deze trip was echter om nieuwe Ideeën, nieuwe mo- helemaal in de stijl is opgetrokken van de reeds gerestaureerde huizen in deze buurt (dat was onmogelijk gezien de bouw), valt het niet uit de toon. Integendeel zelfs, het vormt een bijna harmonisch geheel met de prachtige gerestaureerde huizen aan de Kerk straat. Het nieuwe pand van de fa. Middel man was bakkerij voor achtereenvol gens de bakkers v. d. Hoven, v. d. Breemer. Jacobs, Van Ee, v. d. Malen en Wolse. Vooral van bakker Jacobs, een man met een grote baard, zijn historische verhalen bewaard gebleven. Bakker Jacobs is overigens niet zo lang als de anderen in het bedrijf werk zaam geweest. In 1912 deed bij de zaak aan bakker Van Ee over. Het verhaal wil, dat hij een grote hond had, die bepaald geen schoothondje was. Het was een uitstekende waak hond wat wel werd bewezen, als de bakkersvrouw afwezig was. Bakker Ja cobs moest dan op de winkel passen. Meestal had hij daar niet veel zin in hij vond het nogal bezwaarlijk om uit zijn gemakkelijke stoel op te staan, naar voren te lopen en de klanten te bedienen. Daarom legde hij tijdens de afwezigheid van zijn vrouw ds hond voor de winkel. Als die er 1M. Het voormalige pand van bakkerij Wolse heeft In korte tijd, van binnen en van buiten, een grondige wijziging ondergaan. Het smaakvolle in- en exterieur noodt iedere voorbijganger tot het nemen van een kijkje. feite niets met meubels te maken heeft. Ook deze keuze is er een bewijs van, dat de firma Middelman niet bang is om een nieuwe stap te wagen. De ope ning van de huidige naak aan de To renstraat, die vijf jaar geleden plaats vond, bewees dat ook al, evenals de verhuizingen en verbouwingen vóór die tijd, want de fa. Middelman bestaat al sinds 1924. Nu, in het jaar van het 41-jarig bestaan, wordt een nieuwe mijlpaal bereikt in de toch al zo rijke geschiedenis van de firma Middelman In 1924 In 1924 ging de heer W. G. Middelman in de textiel. Het was een hele over gang om van ambtenaar bij de Raad van Arbeid winkelie: te worden. Nu was winkelier een groot woord, want in de beginperiode ging de heer Mid delman de boerderijen in Soest langs om zijn waar aan de man (beter de vrouw) te brengen. Na enige tijd had hij voldoende verdiend om een winkel tje te kunnen beginnen, dat de naam „De Gunst" kreeg. Het winkeltje lag aan de Torenstraat, op precies de zelfde plaats, waar nu de grote nieu we zaak staat. Met het betrekken van de winkel aan de Kerkstraat werd dus in feite een traditie gebroken In 1927 vertrok men uit dit winkeltje. De verhuizing kostte niet zo bar veel moeite, want de spulletjes konden in de Torenstraat blijven. De heer Mid- gelijkheden tot betere dienstverlening aan onze cliënten op te doen". Opnieuw een bewijs van de vooruitstre vendheid van de firma Middelman. Ook hun streven blijft er dan ook op ge richt een zo groot mogelijke service, een vlotte aanpassing en persoonlijke bediening te geven. Dat was in 1924 al zo. dat is nu nog zo Dat was in „De Gunst" aan de Torenstraat, dat is nu het geval in de nieuwe zaak en de reeds lang bestaan de zaak aan de Torenstraat en dat zal straks cngetwijfeld ook het geval zijn in de prachtige zaak aan de Kerkstraat, die door de zoons van de heer Middelman sr. gedreven wordt Wij wensen de firma Middelman met het ingebruiknemen van deze winkel van harte geluk Nieuw pand heeft rijk? historie Het pand, dat de firma Middelman of ficieel in gebruik heeft genomen, is niet van een gloednieuw te onderschei den. Toch is het al heel erg oud. De geschiedenis er van gaat terug tot vóór 1870 In 1934 is het huis. dat sinds 1870 een bakkerij was, uitgebrand Het is nadien weer opgebouwd in de stijl zoals die was, voor de grote verbou wing plaats vond, die het pand het huidige in- en exterieur heeft gegeven. De historische Kerkebuurt heeft er daardoor weer een passend gebouw bij- gekregen, want ondanks dat het niet durfde er niemand naar binnen.... Bakker Jacobs had een broodkar. die door een paard werd getrokken. De meesten hadden een hondekar. Tegen zijn bediende, die brood bezorgde op de Bunt, zeiden de klanten wel eens „Man. wat is die Jacobs een rare bak ker". Vanwege zijn baard. De bedien de vertelde dat tegen zijn baas. die op slag opsprong en naar de bewuste klanten draafde. „Jullie krijgen geen brood meer van me", vertelde hij hun. Gelukkig konden de klanten hem ervan overtuigen, dat ze het niet zo kwaad bedoeld hadden, zodat de kwestie werd bijgelegd. Op zekere dag kreeg hij een brief met de vraag, wanneer nu eindelijk eens de schuld betaald zou worden Af zender was de meelfabriek. De brief was echter niet voor hem. maar voor een ander bedoeld. Hij werd hierover zo kwaad, dat hij al zijn geld in een koffer stopte en er mee naar de direc tie van de fabriek ging; 't was 'n zwa re koffer, want bakker Jacobs was erg rijk. Hij maakte de koffer voor de ogen van de onthutste hoge heren open en vroeg „Wat moeten jullie voor dit zaakje hebben Bakker Van Ee. zijn collega v d. Ma len. die na hem kwam en bakker Wol se. die het pand vóór de laatste ver bouwing gebruikte, waren aanmerkt- lijk kalmere mensen.

Soester Courant | 1965 | | pagina 9