Ons privé-leven bedreigd HOcl en £f-eróey Post in de melkfles DOORSMFREN GARAGE BOSBOOM Voetklachten Van Dam\s Schoenen de m Rechten van de vrije burger in het gedrang Klaar terwijl U wacht BEVEROI. SMEERSTATSOX Raiffeisen-Spaarweek van 21-30 oktober. V.V.Z. won van sterke tegenstander. 3-0. Lenssen+de Wolff Eerste steen gelegd van tien bungalows achter het Witte Huis. veel gevraagd en veel gedragen orthopedist, de heer B. J. Welmers. VAN !)\M'S SCHOENEN Gratis advies Olympia 2 dames won. voor vrouw Toen enkele maanden geleden h.k.h. prinses Beatrix en Claus von Amsberg ln de tuin ran kasteel Drakestein onaangenaam door een fotograaf werden eer- rast. rees allerwegen de vraag welke mogelijkheden er gevonden kunnen wor den om iemand te beschermen tegen inbreuken op de Intimiteit van de per soonlijke levenssfeer. De Nederlandse juristenvereniging plaatste dit onderwerp dezer dagen op zijn agenda maar het thema als zodanig zal In heel wat bre dere kring stof tot discussie hebben gegeven. Vooral, omdat in onze overgeorganiseerde. dichtbevolkte samenleving de per soonlijke vrijheid gemakkelijk in het gedrang kan geraken. Wij zijn gevoelig geworden op dit gebied. Op geen terrein hebben wij. vaak onbewust, meer prijs moeten geven dan juist hier. Welke wettelijke bepalingen bieden de burger op het ogenblik bescherming tegen aantasting van de privé-steer? VOORTDURENDE DRUK OP HET INDIVIDU Gedurende het laatste decennium heb ben de krachten die de massale in breuken op de privacy" teweegbrach ten. soms onstuimig voort kunnen woekeren omdat ze een afspiegeling waren van het tijdperk en de steeds verder voortschrijdende technologie Tegenwoordig schijnt de stemming te veranderen. De voortdurende druk op het individu wordt alom gevoeld, men voelt zich er gebelgd over en verzet zich er tegen Overheidsmaatregelen die ten doel hebben de sociaal-econo mische situatie te verbeteren maar die tegelijkertijd Iemand in zijn vrijheid van handelen aantasten, roepen vaak heftige reacties op. Het verzet van de vrije boeren tegen het Landbouschap is het voorbeeld, dat hier wel het meest tot de verbeelding spreekt. Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen. Rirkstraat 105 - Soest - Telef. 3256 Enige toeneming van de overheids bemoeienis is onvermijdelijk door de groei der bevolking en de toenemende trek naar de steden Velen hebben ech ter de indruk, dat deze bemoeienis de grenzen soms overschrijdt. De overheid schijnt te menen dat het publiek dol ls op het invullen van formulieren en het gehoorzamen van voorschriften. Het gevolg 1» dat talloze mensen met gevoelens van onbehagen ten aanzien van het ambtelijk apparaat rondlopen Een onbehagen dat zich vaak ontlaadt on een provocerende houding jegens de politie, het overheidsapparaat dat voor het grote publiek het gemakkelijkst ..bereikbaar" is en dat de klappen voor de andere gezagsorganen moet opvangen. Illusoir Veel heviger zijn de reacties, wanneer iemand zich ln zijn Intimiteiten, zijn privéleven voelt bedreigd. De vooruit gang van de techniek. In het bijzonder de optische en elektronische, maken het anderen steeds gemakkelijker ln ons privéleven binnen te dringen. Microfoons, die men kan richten en men honderden meters ver verwij derde mensen kan afluisteren, verbor gen camera's sterke telelenzen zijn In strumenten die velen fascineren maar ook afschrikken En dan tenslotte de Instanties, die zo veel mogelijk van ons willen weten. Denkt u maar eens aan het onthullen de psychologisch onderzoek, waaraan sollicitanten soms worden onderworpen. Dit alles kan gemakkelijk leiden tot een situatie, waarin de rechten die wij als vrije burgers menen te hebben, illusoir worden. Auteurswet. Welke wettelijke bepalingen bescher men de Nederlandse burgers tegen inbreuken in zijn privéleven Onze Auteurswet bevat twee bepalingen, die in dit verhand van belang zijn. Ar tikel 20 verbiedt de maker van een portret dit openbaar te maken zon der toestemlng van de geportretteer de. die de opdracht tot het maken van het portret gaf Belangrijker is artikel 21, dat de fo tograaf verbiedt een opname te ver vaardigen zonder dat hij daartoe op dracht heeft ontvangen van de ge- De oude kous heeft afgedaan Maar dat wil niet zeggen, dat sparen tot het verleden behoort. In onze tijd hebben andere en moderne spaarme- thoden opgang gemaakt en er wordt druk gespaard in Nederland Er mogen nu en dan alarmerende berichten komen over de sterke toe name van afbetalingen, we mogen lezen van overbesteding en maatre gelen daartegen, dit neemt niet weg. dat de spaarzin nog steeds leeft. Miljoenen Nederlanders denken aan hun toekomst, zien vooruit en bren gen het geduld op om te sparen voor hun plannen van morgen. Nu de Raiffeisen Spaarweek is be gonnen, leek het ons goed ook deze kant van de medaille te belichten Sparen heeft een sterk sociaal aspect. Het mes snijdt aan twee kanten de spaarders weten hun geld veilig bewaard en zien hun bezit groeien en dank zij hun spaargeld blijft het economische leven in beweging en wordt de leefbaarheid van de eigen omgeving vergroot Elk jaar weer blijkt deze spaarweek aan zijn doel te beantwoorden Het sparen wordt sterk gestimuleerd, zo zelfs, dat thans ruim 1 800 000 spaar ders in Nederland hun spaargeld heb ben ondergebracht bij één van de meer dan duizend kantoren van de Raiffeisenbanken of Coöp Boeren leenbanken Daar heeft burgemeester Raiffeisen uit het Duitse dorpje Flammersfeld, de oprichter van de eerste coöp. spaar- en credietbank in 1849 niet van durven dromen, hoe stoutmoedig zijn plannen voor die tijd ook waren. portretteerde. Tevens verbiedt dit ar tikel de fotograaf een dergelijk por tret openbaar te maken. ..voorzover 'n redelijk belang van de geportretteerde zich daartegen verzet". Het behoeft geen betoog, dat over treding van art. 21 aan de orde van de dag is Het fotograferen van prin ses Beatrix en Claus was het meest geruchtmakende voorbeeld, doch ook minder bekende personen worden vaak door fotografen onaangenaam verrast. Dok tekeningen van misdadigers die terecht staan, zoals men die soms in kranten ziet, vallen onder dit artikel. Te lage straf. Waarom storen sommige fotografen zich zo weinig aan wettelijke voor bleken, wanneer een zedenmisdrijf schriften Het antwoord vindt men in artikel 35 der Auteurswet. De straf sanctie op beide bovengenoemde over tredingen is een geldboete van maxi maal ƒ200,Een dergelijke boete weegt natuurlijk niet op tegen het geldelijk gewin, dat een fotograaf met een sensationele foto kan maken. Verschillende juristen hebben daarom aangedrongen op wijziging der be staande wetgeving. Sommige willen het maken of publiceren van foto's die 'n Indiscreet binnendringen in de per- soolijke levenssfeer inhouden, straf baar stellen via uitbreiding van arti kel 138 W. v. Strafrecht (erf- en huis vredebreuk) Anderen in een nieuw artikel 1407 Burgelijk Wetboek ln 'n onrechtmatige daadsactie, die het slachtoffer mogelijkheid biedt schade vergoeding te eisen Ons Wetboek van Strafrecht bevat 'n reeks artikelen, die bescherming bie den tegen aantasting van de privé- sfeer Huisvredebreuk kan gestraft worden met max 6 maanden gevan genisstraf. Fikse straffen. Fikse straffen staan er op misdrijven teggen de persoonlijke vrijheid (titel XVm. 2de boek W.v.S Op slaven handel staat maximaal 12 jaar, op schaking 6 jaar. In de artikelen 371 t./m. 373 is schen ding van het briefgeheim strafbaar gesteld met fikse gevangenisstraffen van max. 4 jaar en de art 374 en 374 bis hebben niet malse straffen in petto voor PTT.-ambtenaren, die het telegraaf- en telefoongeheim schen den. Belangrijk is art 272, waarin schen ding van het beroepsgeheim wordt bedreigd met max. 6 maanden. Het betreft hier degenen, die uit hoofde van ambt of beroep verplicht zijn de hun toevertrouwde geheimen te be waren, zoals doktoren, advocaten en geestelijken. Wanneer bijvoorbeeld 'n patiënt een geestelijke bekent een in braak te hebben gepleegd en deze belt de politie, dan zou de geestelijke op grond van art. 272 kunnen worden vervolgd Het beroepsgeheim ls van grote betekenis, omdat ze een onbe dreigde vertrouwensrelatie met arts, advocaat of geestelijke mogelijk maakt O i. zou dit beroepsgeheim ook aan maatschappelijk werkenden moeten worden verleend, die immers Inzicht krijgen in zeer intieme gegevens om trent hun cliënten Voveurs Art 426 bis stelt het ..hinderlijk vol gen" strafbaar Maximum straf een maand hechtenis of 200,— boete. Men kan zich afvragen of de maxi mum straf voor deze overtreding niet moet worden verhoogd, gezien het feit dat vooral in de grote steden meisjes en vrouwen vaak hinderlijk worden aangeklampt en nagelopen door mannen met twijfelachtige be doelingen. Tenslotte ligt er nog het probleem van de voyeurs, alias gluurders, een categorie die de laatste jaren nogal ln het nieuws is geweest, doordat ver schillende van deze figuren tot een zedendelict kwamen In dichtbewoon de wijken komt men deze figuren 's avonds Iaat vaak tegen Ze probe ren b v door de kieren van de gor dijnen in slaapkamers te loeren Ook treft men hen veel bij zwemba den, watersportcentra aan Een inspecteur van zedenpolitie ver telde ons dat de meeste van deze lieden over verrekijkers beschikken, maar alleen dan strafbaar zijn wan neer zij zich ln een andermans tuin ophouden of schennis van de open bare eerbaarheid plegen Niettemin is het verstandig altijd de politie te waarschuwen, wanneer men zo'n fi guur bezig ziet, want dan wordt hij geregistreerd op het politiebureau en hoe belangrijk dat is Is dikwijls ge- moest worden opgelost. de wedstrijd met 3-2. Het eerste herenteam moest ln de Woerdense veilinghal aantreden tegen de Valbovalreserves. In de wat koude hal gingen de eerste twee sets. ove rigens na zeer aantrekkelijk volley bal verloren. 15-13 en 15-11. In de derde set werden er twee spelers ge wisseld en niet zonder resultaat. Hoewel Olympia aanvankelijk tegen een achterstand aankeek (9-5) werd het aanvalsspel steeds beter en deze set werd dan ook gewonnen met 15-11. In de vierde set nam Olympia een duidelijke en bijna niet ln te halen voorsprong, 13-1. maar Valboval dacht er anders over. Langzaam maar zeker liepen zij in. Ondanks verwoede te genstand van de Soesters kwamen zij naast Olympia die daardoor zo geïm poneerd waren dat zij niet meer in staat waren de Woerdense opmars te stuiten. 14-16. Met 3-1 werd de wed strijd verloren. Het tweede herenteam won van Vlos 3 met 2-1. Het vierde herenteam moest zijn meerdere erkennen in het Baarnse B.G. S.V. 1. Uitslag 1-2. Donderdag spelen Dames Doorn, 8 uUnitas-Olympia. Jeugd. 6.30 u Olympia A-Olympia B Heren. Zaterdag. Utrecht. 2 uur, D.P.C. 2-Olympla 1. De verwachtingen van Eminent Boys uit Utrecht, de lijstaanvoerder van de 3e klasse zaterdagmiddagvoetbal, waren hoog gespannen voor de wed strijd tegen V.V.Z., dat Eminent Boys zaterdag op bezoek kreeg. Alle wedstrijden hadden de Utrechte- onroerende goederen taxaties rwmmr hypotheken r assurantiën Steenhoffstraat 67 Soest Tel. 2169 naren gewonnen en steeds met grote cijfers. Begrijpelijk dat de zenuwen gespan nen waren Voor de rust was V.V.Z. veel sterker, maar door de hechte verdediging van de gasten was er geen doorkomen aan. Scoringskansen deden zich dan ook niet voor, zodat de rust enigszins teleurstellend inging 0-0. Na de rust ging het aanmerkelijk beter. De thee had V.V.Z. blijkbaar goed gedaan. Steeds kreeg rechts buiten Schaap de bal en hij zette tel kens hoog voor doel. Na 10 min kreeg Van de Bovenkamp de bal en met een harde kogel hoog in de touwen, scoor de hij het eerste doelpunt. Toen 10 minuten later Demmers er 2-0 van maakte zag V.V.Z. dat van Eminent Boys kon worden gewonnen Na een half uur spelen had mldvoor Hament weer geluk. Na enige kop ballen die naast gingen, kon hij uit een voorzet van Ruizendaal ineens inkogelen 3-0. Eminent was toen een geslagen ploeg. Bij een doelworsteling raakte de keeper van Eminent geblesseerd en moest worden vervangen Eminent Boys wist zelfs de eer niet Hotel „Het Witte Huis" aan de Blrk- straat is al sinds jaren een opvang centrum en contractpension voor ge- repatrieerden In het hotel waarvan de heer Ph van Kampen eigenaar is, zijn 60 bedden en in de dependance staan nog eens 33 bedden, die steeds bezet zijn. De heer Van Kampen kreeg goed keuring voor de bouw van tien bun galows, waarvan de bouw inmiddels is begonnen op een terrein achter het hotel. Het architectenbureau P. en H. Beekman heeft het plan hier voor ontworpen en het aannemers bedrijf L van 't Klooster, alhier, heeft de bouw op zich genomen. De bouw kosten bedragen, centrale verwarming inbegrepen, f 150 000. Zaterdagmiddag hebben de beide zoons van de heer Van Kamp"n. John en Paul. de eerste steen van h~t bouwwerk geplaatst in bijzijn van de wethouder van openbare werken, de heer A. P Hilhorst. Na de plaatsing SDrak de heer Van Kampen. Hij bracht dank aan het gemeentebestuur voor de medewerking alsmede aan de architecten en de aannemer. Wethouder Hilhorst zei o m dat het gemeentebestuur met het volste ver trouwen de goedkeuring voor dit bouwwerk heeft verleend, omdat het weet. dat de uit Indonesië gerepatrl- eerden een goed tehuis vinden in Het Witte Huis De „flessenpost" het briefje in de fles, die aan de golven wordt toevertrouwd, is iets uit de tijd der romantiek Maar de romantiek is. met name bij de jeugd, nog niet dood, zegt het Neder landse Rode Kruis, en daar kon het, gezien Robin Hood, Rawhide en an dere geliefde t v -figuren, wel eens ge lijk in hebben. In ieder geval is het oude denkbeeld van de flessenpost te baat genomen in een streven om te komen tot inter nationale vriendschap tussen de jon geren van vele werelddelen Enkele jaren geleden is op kleine schaal een proef hiermee genomen en blijkbaar zijn de resultaten daarvan zodanig geweest, dat men haar nu ln het groot gaat herhalen Niet minder dan 225 000 plastic - ko ters zullen de historische fles (die tal van nadelen heeft, al was het maar de breekbaarheid) gaan vervangen. In die kokers bevindt zich een bood schap in de Nederlandse. Engelse. Franse en Spaanse taal. waarin de jongen of het meisje die de koker ..post", verzoekt om een prentbrief kaart, misschien een brief, van de vinder of vindster Aan aUe stranden. En waar kunnen deze kokers terecht komen Het toeval speelt hierbij een grote rol. maar het Rode Kruis heeft '.o min mogelijk aan het toeval over gelaten Met „De Bilt" zijn winden en stromingen bestudeerd en de plaat sen waar de kokers het best te wa ter kunnen worden gelaten met de meeste redelijke kans om bewoonde kusten te bereiken. Shell Tankers Nederland te Rotter dam verleent hiertoe medewerking via zijn vestiging te Rotterdam Curagau en Singapore. De Shell Tankers doorploegen alle we reldzeeën en de kansen liggen er. dat deze „flessenpost" aanspoelt op de stranden van Europa, Azië. Ame rika of Australië Met grote zorg heeft men er zoveel mogelijk tegen gewaakt, dat door wind en stroming deze ko kers wellicht terecht zouden kunnen komen op onbewoonde kusten of daar, waar men geen enkele westerse taal verstaat. De vraag, hoe deze kokers onder de jeugd te distribuéren, is opgelost door medewerking van de organisaties van melkhandelaren De melkman. De ongeveer 10 000 melkhandelaren in ons land hebben belangeloos op zich genomen, voor de verkoop van deze flessenpost-kokers te zorgen. Verkoop, ja. Want de prijs ervan be draagt één gulden De jongen of het meisje die zo'n koker koopt, kan zijn naam en adres invullen op het for mulier met de boodschap en dan de koker posten aan het daarop geplak te adres van het Rode Kruis te Den Haag Daar wordt dan verder voor transport gezorgd Het kan natuurlijk wel een paar maanden duren voor men enig antwoord krijgt, en dat men antwoord krijgt, is nooit helemaal ze ker. want de zee is maar een on- ewis transportmiddel. Maar de kans zit er in Misschien, zo hoopt het Rode Kruis, willen leerkrachten aan dacht besteden aan deze zaak door in een aardrijkskunde les de winden en stromingen te behandelen Twee doelen. De oorspronkelijke opzet van deze ac- .ie was simpelweg de bevordering van de vriendschap tussen de jeugd van vele volken. De kosten zouden worden bestreden uit de verkoop van de kokers Men kreeg echter van zoveel zijden belangstelling, dat die kosten slechts een fractie bedragen van het bedrag dat deze kokertje bij verkoop zullen opbrengen, zodat het Rode Kruis, als alles goed gaat. daar zo ongeveer twee ton aan over kan houden. Dat is dus een ongedachte meevaller. En waarvoor wordt dat geld besteed? Heel in het algemeen kan worden gezegd, dat het besteed zal worden om nood te lenigen waar dat nodig is, en met name onder de jeugd Er kunnen (oa. door rampen, zoals India, op de Phüippijnen e.d.) situa ties ontstaan, waarin snelle hulp dub bele hulp is en dan beschikt men daarvoor niet altijd over de midde len. Door deze actie krijgt het Rode Kruis straks een „potje" waaruit dit kan geschieden. Men kan hieraan medewerken door bij de melkman niet alleen melk en melkprodukten te bestellen, maar ook een flessenpost-koker Misschien komt er. na enige maanden wellicht, uit 'n vergelegen land een levensteken van een jongen of een meisje, die op deze manier heeft kennis gemaakt met de Nederlandse jeugd en met het Neder landse Rode Kruis. Zaterdag 6 nov.. tot 12 uur. houdt de zitting bij op gebied van SCHOENEN. STEUN ZOLEN. BEUGELS enz Uitsluitend op afspraak, telefonisch of aan de zaak. Dit wordt U aangeboden door Torenstraat 5 - Soest - Telefoon 3473 Groot is de tegenstand van Vlos 3 niet geweest tegen de Olympia reser ves. In drie sets 15-6, 15-9 en 15-4 triomfeerden zij over het Amersfoort- se Vios. Door deze overwinning hebben zij zich nog vaster op de eerste plaats genesteld Het derde damesteam, in een geheel nieuwe samenstelling, moest aantreden tegen Wilhelmlna 2. Nerveusiteit was de oorzaak dat de dames niet in hun spel konden komen. Met 3-0 verloren zij. Het eerste team had als tegenstander het Culemborgse Shot, een debutant in de overgangsklasse. Hoewel Olym pia met een invalster speelde werden de eerste twee sets zonder veel moeite gewonnen met 15-6 en 15-9. In de derde set lukte het bij Shot allemaal beter en Olympia werd verrassend ge klopt met 15-10 Het ging er nog veel somberder uitzien voor de Soester da mes. Het zelfvertrouwen liet Olympia volkomen in de steek. Goede serves en tactische balletjes zorgden er voor dat Olympia in deze set met lege handen bleef staan, 15-0. Een vijfde set was nodig om tot een beslissing te komen. Olympia nam on middellijk het initiatief en dankzij uitstekende set-ups van de spelver- deelsters Nel Staring en Corrie van Manen konden de Soester aanvalsters zonder moeite deze set op hun naam brengen. 15-4, en zij wonnen daarmee Jersey is voor deze winter dé stof Vooral jersey bedrukt in allerlei kleu ren. soms drukke dessins. We zien er mantels van. japonnen, pakjes, hoeden en ook.... kousen. Vaak wordt dan een heel ensemble gedragen van jer sey bedrukt met het zelfde dessin Wij zagen een kort beige manteltje, bedrukt met witte bloemetjes, met bre de witte revers en witte omslagen aan de mouwen, waarbij een jagershoedje gedragen werd van dezelfde stof en ook de kousen vervaardigd waren van beige jersey bedrukt met witte bloe metjes Voor de koude winterdagen is deze stof natuurlijk heerlijk warm, maar denkt u er wel om als u kousen neemt met een kleurig dessin of een vrolijk motiefje, dat ze dan bij de kleding en vooral dat ze bij uw benen moeten passen? voor regenmantels maar ook in pakjes en japonnen wordt mosterdgeel nu steeds meer verwerkt. En als er dan uit Parijs de boodschap komt dat er in geen enkele garderobe een witte wollen japon mag ontbreken is de beste op- Dit sportieve grijs-wit geruite wollen gabardine pakje doet jeugdig aan door het afstaande kraagje en de raglan- mouwen. Draag bij dunne benen nooit kousen die in de lengte gestreept zijn en vermijdt bij dikke benen de horizon taal gestreepte. Ook als uw benen niet zo mooi van vorm zijn. kunt u beter niet zulke opzichtige kousen dragen. Ieders aandacht wordt er door ge trokken en u zult zich er plotseling geheel van bewust zijn dat u benen hebt. wat een onbehaaglijk gevoel kan veroorzaken. Wollen gabardine De mode-ontwerpers uit Italië maakten voor deze winter veel gebruik van wollen gabardine. Zij verwerkten deze stof in elegante en zeer draagbare pakjes en sportieve ensembles. Dat de ruiten nog steeds niet geheel ver drongen zijn, bleek wel uit de grote collectie geruite modellen die er dit jaar weer gedragen zullen worden. Een heel sportlef pakje dat opviel door de elegante snit en de draagbaarheid bleek vervaardigd uit geruite wollen gabardine. De raglanmouwen en het afstaande kraagje op het korte man teltje en de dubbele rij knopen geven er iets jeugdigs aan, terwijl de iets getailleerde coupe en het smalle cein tuurtje een vleugje vrouwelijkheid op roepen. Mosterdgeel De mosterdgele kleur zagen we vorig jaar al af en toe opduiken maar dit jaar zal het een ware modekleur wor den. Veel wordt deze kleur gebruikt lossing om een ensemble te maken dat beide kleuren heft. De rok zou dan bij voorbeeld kunnen worden gebreid van mosterdgele wol met een mozaïek pa troontje van witte wol en het jasje blijft dan effen wit. Een nonchalant vallende sjaal volgens St. Laurent en een wit kapje dat duidelijk geïnspi reerd is op het aloude motorkapje dat de oren fijn warm houdt en de wind behoedt de haren te verwaaien zullen er wel voor zorgen dat men denkt dat u van alle mode-markten thuis bent. Inspiratie van Mondriaan Dat er voor wol grote mogelijkheden leggen op het gebied van de winter- kleding staat al jaren vast. Maar de laatste twee jaar zien we steeds meer van wol vervaardigde japonnetjes en steeds leukere effecten worden bereikt door het breien in verschillende kleu ren en met verschillende patronen. Een leuk effect wordt bereikt wan neer de uni-contrastkleuren worden ge bruikt. gelijk bijvoorbeeld Mondriaan deed, wit met vakken zwart, of rood, groen en goudgeel zoals we veel zien bij Yves St. Laurent. Mantel, hoed en kousen zijn vervaar digd van beige jersey, bedrukt met witte bloemetjes. De rok is kort gehott- den. waardoor de bedrukte kousen meer uitkomen. Ook heel opvallend zijn de witte wol len jersey bloeses met schuin geknipt» inzetten, een knoopsluiting op de ruf en een opstaand kraagje, die bezig zijn de klassieke bloeses te verdrijven. Wit en mosterdgeel zijn de kleuren van dit wollen pakje. De rok en de los om gelegde sjaal hebben beide een mozaïek motief.

Soester Courant | 1965 | | pagina 5