Eri'c de Noorman - De strijd om Heldrun Neemt criminaliteit wel toe? 23 Koelkasten honderd gulden CADEAU!!! KINDERBOEKENWEEK Aantal moorden en zedendelicten neemt meer af dan toe Eerste Gooise Kleding Verhuur Woïff R. DORREN VAN DE VEN'S BOEKHANDEL SPEEK N.V. Krabbels van Knelis VOOR BABY'S HUIDJE Voor gelegenheidskleding Bioscooppro^ramma KAMERBEEK ASSURANTIËN Bekroond: PAUL BIEGEL, HET SLEUTELKRUID ƒ9.50 bij aankoop van 5.kinderboeken 'n prachtige reproductie van "n chimpansee A S T IN U c T SOESTERBERG N Wit-Gele Kruis heeft twee (luizend leden doen u elk - EL. BRANDWEER 3 3 3 3 '0LITIETEL. 4444 In de afgelopen maanden hebben enkele geruchtmakende moorden en een nog groter aantal zedenmisdrijven ernstige ongerustheid onder de bevolking ge wekt. Allerwegen werd de mening verkondigd, dat deze vormen van crimina liteit toenemen en dat men kinderen nauwelijks meer op straat kan laten spelen, noch dat het verantwoord is dat een vrouw zich 's avonds zonder be geleiding op straat begeeft. Maar is de gewelds- en seksuele criminaliteit toe genomen? Hebben wij in de geënerveerdheid van het ogenblik die toeneming, zo daarvan al sprake is, niet overdreven? Als dit laatste zo mocht zijn. dan is er rede de angstpsychose is. die naar aanleiding van deze delicten onder de bevolking is ontstaan, weg te nemen. Daarom hebben wij een gesprek gehad met mr. Tulkens. en twee andere amb tenaren van het wetenschappelijk voorlichtings- en documentatiecentrum van het ministerie van justitie te Den Haag. Aan de hand van de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek hebben zij ons aangetoond, dat de gewelds misdrijven beslist geen toeneming vertonen en dat het aantal zedendelicten vergeleken met voor de oorlog minder is toegenomen dan men zou veronder stellen. TOENEMING VERKEERSDELICTEN BAART MEER ZORG! Een inspecteur van de zedenpolitie vertelde ons dezer dagen: ..Toen de af gelopen zomer in één week tijd enkele moorden in ons land waren gepleegd en de kranten hierover zeer uitvoerig schreven, kreeg ik een brief van mijn familie uit het buitenland, die Neder landse kranten leest. Ze vroegen zich bezorgd af hoe het met mij ging. Ik zijn z^j het betrouwbaarst, omdat dit soort delicten altijd wordt aangege ven." Wat zeggen de tot en met 1962 bijge werkte statistieken over agressieve (te gen leven en persoon gerichte) mis drijven? In 1948 werden in Nederland 15 personen wegens moord veroordeeld, in 1949 14. in 1950 10. In 1951 7. Enkele jaren later is het beeld: in 1958 14, in 1959 5. in 1961 7, in 1962 9 In 1938 en minder groot dan dikwijls wordt ge suggereerd. Meer voorlichting? Maar wanneer de bevolking ln de waan leeft, dat de gewelds- en misdrijven wel toenemen, waarom neemt het de partement die" ongerustheid niet weg door vla krant, radio en televisie aan de hand van de criminele statistieken aan te tonen dat dit niet het geval is? Mr. Tulkins: „Als overheidsorgaan kunnen wij niet het initiatief nemen. Wij doen dit alleen, als ons er om wordt verzocht. Wat ons frappeert is dat wanneer de statistieken vermelden dat de gewelds- en seksuele criminali teit niet of nauwelijks toeneemt, deze cijfers vrijwel nergens gepubliceerd worden. Zodra de cijfers aanzienlijk stijgen, zou dat onmiddellijk bekend worden, want dan pas is het nieuws." Wat verder opvalt is, dat zedenmisdrij ven meer emoties oproepen dan ern stige misdrijven met andere aard. De moorden op Corrle Hofman ln Eind hoven en op Piet Frijns ln Valkenburg wekten in het hele land verontwaar diging, en terecht. ACHTEROM 6 - HILVERSUM - TEL. 48700 de GROOTSTE in 't GOOI linkwenten of welke andere misdadi gers ook. Rest de nozems. Daarover wordt zoveel geschreven, dat ook hierdoor de ge dachte dat het onveilig wordt in ons land wordt versterkt. Mr. Tulkins zegt lachend: ,.De mensen zeggen dat je tegenwoordig met al die nozems ner gens meer veilig bent. Maar als de nozems een rel schoppen bij het Lie verdje. gaan de mensen juist kijken." Aantal aanrandingen neemt af, maar ernstige verkeersdelicten door schuld nemen toe heb toen geschreven dat Ik nog steeds in leven was. De aandacht die de publiciteitsmedia aan de criminaliteit schenken, en krachtens hun nieuwsk arak ter wellicht ook moeten schenken, versterkt de indruk dat wij in Nederland nauwelijks meer veilig zijn en dat ons kleine land geterroriseerd wordt door zedendelin- kwenten, moordenaars, nozems en an dere boosaardige lieden. VAN DE MODERNE! 1:1'I'|" jStéënhoffstraaf 67 Soest Tel. 2169 De heer Van Leeuwen, ambtenaar van het ministerie van justitie, stelt: Als er een moord is gepleegd, krijgt die soms lange tijd de aandacht van de publici teitsmedia. Eerst wordt bericht dat de moord is gepleegd, vervolgens worden de activiteiten van de recherche om de moordenaar te vinden ln het licht ge steld, en wordt daarna de moordenaar gevonden, dan is dat natuurlijk ook nieuws. Later leest men nog over de berechting. Hebben er drie moorden in korte tijd plaats, dan leest men zoveel over moord, dat men de indruk krijgt dat Nederland een land is waar men elkaar voortdurend naar het leven staat." „De zogenaamde toeneming van het aantal gewelds- en zedenmisdrijven be staat meer in de verbeelding en de publiciteit dan in de werkelijkheid," zo meent men op het departement van justitie. „Natuurlijk is een moord al tijd een schokkende gebeurtenis, die emotionele reacties oproept, maar hier uit mag men niet concluderen dat dit soort misdrijven werkelijk toeneemt Niet meer moordei Mr. Tulkins. die voor de K.R.O.-mi crofoon al had uiteengezet dat de ge weldsmisdrijven in ons land niet toe nemen, toont ons aan de hand var gegevens van het Centraal Bureau voo de Statistiek aan dat zijn stelling nie' op een loze bewering berust. ..De sta tistieken spreken alleen van feiten, di bij de politie zijn aangegeven, maai ten aanzien van geweldsmisdrijven 1938 bedroegen deze cijfers 7 en 3 Wat doodslag betreft: in 1948 werden ter zake van dit misdrijf 28 personen veroordeeld, ln 1949 33, in 1950 17, in 1951 22. in 1958 24, in 1959 28. in 1960 23, in 1961 22, ln 1962 20. In 1939 werden in ons land liefst 33 personen wegens doodslag veroordeeld Beziet men het beeld van de agressieve cri minaliteit vanaf het begin van deze eeuw. dan blijkt uit de officiële cijfers dat de criminaliteit ln de jaren 1910- 1930 sterker was dan nu! Seksuele misdrijven Ingewikkelder ligt het bij de zeden misdrijven. Lang niet alles wordt aan gegeven. De vraag is of door de grote publiciteit niet meer aangiften worden gedaan dan vroeger. Op het ministerie betwijfelt men dit. ,,U moet niet vergeten, dat vooral on der jongelui op dit gebied meer wordt getolereerd dan vroeger. Bovendien is het opvallend dat jonge meisjes van manlijke leeftijdgenoten meer accep teren dan van oudere mannen. Een oudere man kan geprikkeld worden door de uitdagende houding, die een meisje tegenover jongemannen aan neemt. Zoekt hij dan toenadering, dan roept ze de politie. Nemen de zedendelicten toe in Neder land? In 1959 werden 2523 zedenmis drijven berecht, in 1960 2545. in 1961 2518, in 1962 2122. Hier is dus sprake van een dalende trend. In 1950 lag de seksuele crimminaliteit zelfs hoger dan nu, hoewel de bevolking is toege nomen. Sinds 1960 zet deze daling door, hoewel juist sinds dat jaar, toen enkele geruchtmakende misdrijven werden gepleegd (b v. moord op Joke Groeneveld in Venlo) hardnekkig wordt beweerd dat het aantal aan randingen toeneemt De cijfers tonen ironischerwijs het omgekeerde aan. In 1939 werden in ons land 1689 ver oordelingen betreffende zedenmisdrij ven uitgesproken. Dat waren er ca. 450 minder dan in 1962, maar als men de bevolkingsgroei in aanmerking neemt, is de toeneming van deze criminaliteit Verkeersdelicten Mr Tulkins toont ook aan, dat de criminaliteit over het geheel genomen wel is gestegen. Maar die stijging komt niet op rekening van de agressieve misdrijven, maar op die van vermo gensdelicten. Ronduit verbijsterend is dat het pu bliek zich niet zo bezorgd toont over de toeneming van ernstige verkeers delicten. Juist die is verontrustend. In 1959 werden 353 personen veroordeeld wegens dood of zwaar lichamelijk let sel door schuld op grond van art. 36 der Wegenverkeerswet. In 1962 was dit al 499, een toeneming van 146 in enke le jaren tijds. Van alle zijden worden moeders gewezen op het gevaar van kinderlokkers, maar als men de cri minele statistieken bekijkt, is er nog veel meer reden hun te wijzen op het gevaar van verkeersdeelnemers die op onverantwoorde wijze hun voertuig be sturen en daardoor een grotere be dreiging voor het leven van andere vormen dan het gros van de zedende- Tot en met zaterdag kan men in het City Theater griezelen bij de film „Het geheim van de gesloten kamer", met o a. Connle Stevens en Dean Jones. Het illusionistenechtpaar Duquesne heeft een dochter, Cassie, voor wie wij wei nig tijd hebben, omdat zij iedere avond op het toneel staan om hun ge vaarlijke stunts uit te halen. Ze bren gen een uiterst riskante stunt door op het toneel met een guillotine de ont hoofding van Maria Antolnette na te bootsen. Twintig jaar later woont Cas sie. die al die tijd bij een tante heeft gewoond, de begrafenis bij van haar vader. Tot dan toe was hij, evenals zijn vrouw, op geheimzinnige wijze verdwenen. Cassie kan de 300.000 dollar erven, mits zij zeven nachten in een afgele gen landhuis doorbrengt, waar haar vader al die tijd verborgen heeft ge woond. Zij maakt hier de meest bi zarre avonturen mee, maar eind goed al goed: zij geeft het jawoord aan een Journalist, die haar al die tijd heeft geholpen. „Gevecht om het Zwarte Goud" heet de film. die tot en met woensdag draalt. Frank McCandless is als speur der naar olievelden in dienst van Chick Carrington. Hij zegt zijn be trekking echter op als blijkt, dat deze er minder nette praktijken op na houdt. McCandless besluit voor zich- 11940 de pijler voor uw verzekeringsplan OIDENBARNÉVEITLAAN 30 TELEFOON 12141 AMERSFOORT Inspecteur voor Soest-Baarn Van Goyenlaan 154 - Soest Tel. 5514 27 oktober - 6 november De kinderboekenweek staat in het teken van het dier, daarom SOESTERBERGSESTRAAT 53 SOEST TELEF. 2419 zelf te beginnen, maar hij heeft met veel tegenslagen te kampen. Die wor den ln feite allemaal veroorzaakt door zijn vroegere werkgever, die hem op alle mogelijke manieren probeert dwars te zitten. Het enige lichtpuntje is Ann Evans, met wie Frank in contact is gekomen Zij geeft hem op zekere dag echter de bons Frank is ten einde raad, maar als hij bij een spelletje poker 4000 dollar wint, gaat hij zijn geluk nogmaals beproeven. Hij wordt aanvankelijk weer getreiterd door Carrington, maar deze keer ziet Frank kans aan alle moeilijkheden een einde te maken door zijn vroegere werkgever De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt woensdag a.s., van 14 tot 17 uur, voor het verstrekken van Inlichtingen, zit ting ten gemeentehuize alhier m •J T Amersfoortsestr. 22-24 li Telefoon 03463-1327 te laten arresteren. Als bovendien Ann Evans hem zijn verontschuldigingen aanbiedt, is alle leed geleden George Montgomery is hoofdrolspe ler in en regisseur van de film „De stalen klauw", die zondagmiddag wordt vertoond. Kapitein Larsen heeft juist voor het uitbreken van de oorlog een ongeluk gehad, waardoor zijn rech terhand geamputeerd is. Toch gaat hij de oorlog in. Hij krijgt opdracht een Amerikaanse generaal te bevrij den, die door de Japanners gevangen is genomen. Hij krijgt al spoedig gezelschap van een aantal vrouwen, die allemaal met hem meewillen. Al leen Lolita slaagt daarin, al moest ze er een list voor gebruiken. Na veel avonturen slagen ze erin de. generaal te "bevrijden, die echter doodgewoon sergeant blijkt te zijn. die de Identi teit van generaal heeft aangenomen om een betere behandeling van de vijand te krijgen. Bij een treffen met een vijandelijke patrouille wordt de „generaal" gedood. De kapitein en Lolita weten na veel spanning te ontvluchten, waarna zij samen aan een nieuw leven gaan be ginnen De jaarvergadering van het Wit-Gele Kruis, dat momenteel meer dan 2000 leden telt, werd dinsdagavond ln het wijkgebouw Majella gehouden Vol gens de voorzitter, de heer N H Bree- develd is mevrouw Van Hal thans ad ministratrice. daar haar echtgenote, die zij dikwijls ter zijde stond, vorig jaar plotseling overleed. Wijlen de heer Van Hal is enige jaren administrateur van het Wit-Gele Kruis geweest. Volgens de voorzitter bestaat er 'n goed contact tussen de drie Kruisvereni gingen ter plaatse. Wij zullen uit iede re vereniging één afgevaardigde kie zen. om het onderling contact nog meer te versterken. Daar het dorpshuis te Soesterberg op zich laat wachten, willen wij, aldus spr.. met steun van de gemeente, ge zamenlijk trachten te komen tot het stichten van een Kruisgebouw te Soes terberg, desgewenst met medewerking van de Kruisvereniging te Zeist. Ook ligt het in de bedoeling om met de zusters van alle Kruisverenigingen vergaderingen te beleggen ln het be lang van de gezondheid van de mens. De aftredende bestuursleden, de heren J. R. Kuyer en P. Versteyne werden herkozen. Doordat de medisch adviseur, dr. G. Pum-Pum heft Awain en Halfra snel en onopgemerkt naar zijn eigen ver trek gevoerd. Dat is de veiligste plaats voor hen. Als hun ontsnapping uit de '.erker bekend wordt zal men hen eerst n de laatste plaats hier zoeken. Maar waarom helpt gij ons eigen- ijk?" vraagt Awain verwonderd. „De oningin heeft ons doen opsluiten, en e zijt toch een trouw dienaar van Vinonah?" Niet minder dan wij trouwe dienaren an de Hoge Vrouw zijn" roept Halfra opgewonden. „Alles berust op een af schuwelijk misverstand! Er hangt een web van misdaad en Intriges over deze burcht!" Pum-Pum knikt ernstig ..Veel misdaad» Zeker! Ik zijn trouw dienaar! Gij zijt ook trouw dienaar? Daarom redden ik u. Koning Eric en koningin Winonah hebben alle hulp nodig in dit uur van gevaar." „Als ik bij Jon maar wist wat hier gaande ls!" barst Halfra uit. „Wie spint dit duivelse net van list en be drog! Hij is geen edelman! Hij ver bergt z'n gelaat in de schaduw. O. als ik slechts wist wie achter dit alles zit!" En toornig glijd zijn hand naar zijn zwaard. Maar de bedachtzame Awain maant hem met een gebaar tot kalmte. „La ten wij onze zelfbeheersing niet ver liezen! Ik ben met u eens dat hier een geheimzinnig spel wordt gespeeld, maar om het te ontraadselen en ln te grijpen hebben wij een koel verstand en veel overleg nodig. Weet gij pre cies wat er gaande is, Pum-Pum?" Langzaam knikt de dwerg. „Ik weter iets - en kan de rest vermoeden!" „Bij de zeven geesten van de storm man. spreek dan!" briest Halfra! Laai ons niet langer in het onzekere....' Hij breekt z'n zin plotseling af. Aller ogen richten zich op de deur. Daar buiten naderen zachte voetstapper Met een half gemompeld woord trek Awain z'n zwaard half uit de sched als de voetstappen voor de deur ha) houden. Ajje 't ming vraogt mok zeige dak nog wat weet veur rae- nlster Vondeling Hle het veurige week op de tillevlsie ezeld, da hie wel brieve wil hebbe van mlnse die denke da zullle Iets weete, waarop ut riek kiste mit knao- ke ken uutspaore. Ik bin zo iemaand, die wa weet en fk zaal ut an de menister schrieve. 't Gaat over de B V.Dda betekent zoveul as de Binnelaandse Veilugheids Dienst. Die slokt veul geld op schaat ik, en wa doen zullle d'r eigeluk veur? Ik denk nie veul goeds; allenig de mlnse laote laache. Da's netuurluk me- raokels mooi, waant d'r vaalt de laot- ste tied nie zo veul te laache, maor om daor noeng duuzende guldes voor uut te geve liekt ming een bietje aal te kraas. Zullie ln De Haog smiete d'r maor mee. Da kaan haost nie aan- ders, waant mit geheime pepiere gaot ut net zo. D'r warrukt daor een belaangrieke rae- heer ble de B V D Hie is zo belaang- riek, da hie zellufs de meest geheime stukke mee naor huus mag neme. Wullie magge van ons warruk bie wie- ze van sprek nie eens een stukkie oud pepier meeneme, maor die meheer mag de meest geheime stukke uut De Haog mee naor huus neme. Hie is zel lufs zo geheim, da hie zelluf nie eens weet, dat hie bie de B VD. warrukt, ajje 't ming vraogt. Noeng kajje jezelluf netuurluk afvrao- ge waorom die meheer da geheime stuk mee naor huus most neme om van de inhoud kennus te neme, zoas dat deftug heet. Hie warrukt toch op de B V D., en daor kan hie ut toch mak keluk leeze? Jao, da denke wullie, maor wie wet hoe meraokels druk die man ut daor het. Hie had ter me- schien nog heulemaol gin tied veur ehad om ut deur te kieke en meschien most ut dezellufde aovend aal weer naor iemaand aanders. waant zukke stukke motte netuurluk deur een heu- leboel minse eleze worde. Ik denk da hle ut daorom mee naor huus het enome. Daor kon die ut ong- der ut ete leze, astie ze kraantje uut had. 't Geheime stuk naost zien bord en ete. da spaort tied uut. waant die luu in De Haog hebbe ut meraokels druk 't Is allenig jaamer, da hie ut nie derekt nao ut ete vort ebraacht het, waant noeng is ut blieve ligge. Hie het ut vergete en zien wief daacht. da ut een reclaomebriefie waas, die het ut tusse de ouwe kraante estopt. Oppe- ruumd staot netjes! Affing, gelukkig miste niemaand da stuk. dat was een gelukkie. Wie weet hoe laang ut daor tuss die ouwe kraan- te elege het, veurdat de groentemaan ut in haande kreeg. Die docht bie zien eige: Da's leuk. da zal de Tillegraof wel aordug vinde Hie het die luu 't geheime stuk egeve en de vollegende daag sting ut in de kraant. Jonges, jonges zuk laache om die meraokels geheime stukke» Volleges ming motter bie de B.V.D. nodug wa gebeure. Ut liefst iets wa een heuleboel geld uutspaort. Ik zal ut me heer Anne Vondeling schrieve. En Ik geleuf, dak ut ok maor us as groente- maan gao prebere. Daor vin je noe en daan nog us wat. 23 Koelkasten uil onze zomercol lectie '65 hebben besloten U, cis afscheidscadeau uit onze zaak, HONDERD GULDEN KORTING te geven. KOM morgenochtend vroeg! Want ze vertrekken snel ^Vereldbern waarvan wij d"rnd "lerk Inhoud 165 liter Vriesvak over volle—li breed tetemperatuur -12°C Magnetische deursluiüng Automatische binneaver- llchting Ontdooi-automaat. Catalogusprijs 399T- tM met 100 gld. korting met vouedige service, met volle garantie. Koomstraot Tel. 15651 HILVERSUM G. van Amstelstraat 139 Tel. 14216 v ei-l i gvo r d eSTflver a n t w oord van Beurden, Soest heeft verlaten, stelt het bestuur voor zijn opvolger, dr. Nicolas, te verzoeken deze functie te aanvaarden. Het jaarverslag werd daarna uitge bracht door mevrouw Van Hal. Het ledental groeide van 1568 naar 2010. Vijf obligaties werden uitgeloot, welke de nummers 69. 3, 98. 56 en 40 dragen. De rekening over 1964 toont een na delig saldo van 977.85. terwijl de be groting voor 1966 sluit met een be drag van 86.900, Ten gevolge van de uitbreiding der .verkzaamheden werd de 4e wijkver pleegster aangesteld Zr. M. J. H. W. van Loon. In 1964 werden door de zusters 13087 huisbezoeken afgelegd, 747 maal wer den er verplegings artikeleen uitge leend, terwijl assistentie werd verleend dij inentingen D.TP. Tevens werden een moeder- en een :leutercursus gehouden.

Soester Courant | 1965 | | pagina 13