Klaproosdas; 1965 Lichtwedstrijd Kraam met vuurwerk ontploft Felle brand richtte grote schade aan in bedrijl aan Noorderweg Het oog gericht op tekorten Dinsdag 2 november 1965 44e jaargang no. 83 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Dankbaarheid in een daad Zege voor Olvmpia heren; nederlaag van dames Dronken op de brommer Korfbalvereniging De Meteoren W. Sehunselaar uit de Evenementeneommissie E. Hofstee vierendertig jaar aan Beetzlaansehool Pompbediende gaf verkeerd teken Vier auto's uit het verkeer genomen S.E.C. won bijna met dubbele cijfers van V.V.ÏJ.-junioren Hees verloor met 1-5 van Hulshorst SOESTER(l)OURANT Abonn. p. kwart. (2.50 - per post (3. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Zo zag het interieur er uit, toen de brandweer inrukte. De ravage is groot en duizenden plastic artikelen verbrandden geheel of werden onbruikbaar. De onbruikbaar geworden spullen werden door de dienst gemeentewerken naar het kompostbedrijf gebracht. Foto „Astra". Van Beveren vijftien jaar geleden door een ongeval zo ernstig werd gewond, dat hij geheel verlamd raakte. Drie jaar lang kon hij niets doen, daar na heeft hij met veel doorzettingsver mogen weer leren lopen en zijn armen en handen leren gebruiken. Samen met zijn vrouw, aan wie hij een enor me steun heeft, begon hij weer te wer ken. Vijf jaar geleden begon het echtpaar in een gebouwtje aan de Heuvelweg het afwerkings- en inpakbedrijfje, dat zij in de loop van de jaren opbouw den tot een bloeiende zaak. Zaterdag avond zagen ze hun werk in één klap vernield. De vlammen deden hun ver nietigende werk grondig. De brandweer heeft door snel en kor daat ingrijpen een deel van de voor raad weten te behouden. Het bedrijfje kreeg echter dusdanige schade, dat het voorlopig stil zal moeten liggen De brandweer stond aanvankelijk onder leiding van brandmeester P M. Hui- zinga, later van commandant J F. Groart De oorzaak van de brand is niet bekend, maar men vermoedt, dat het vuur door kortsluiting is ontstaan. Elk laar in november - dit jaar op de 13e van die maand - is het Klaproos dag. De klaproos - de symbolische bloem van het oorlogsgrat - wordt op en om streek deze datum verkocht, als het Nederlands oorlogsgraven Comité de jaarlijkse collecte houdt. Deze organisatie besteedt de opbrengst van de inzameling om nabestaanden van geallieerde gevallenen - gesneu veld en in ons land begraven in de ja ren 1940 tot en met 1945 - gastvrijheid in Nederland te verlenen, zodat zij in staat zijn om hier de graven van hun gesneuvelde familieleden te bezoeken. Sedert de bevrijding zijn op deze wijze meer dan 41.000 nabestaanden in ons land geweest. In Nederland zijn echter meer dan 30.000 geallieerde ge sneuvelden begraven. Het aantal van 41.000 nabestaanden is dan ook slechts een gedeelte van de tienduizenden vrouwen en kinderen, vaders en moe ders. die nog wachten totdat ook zij worden uitgenodigd. Dit zijn veelal bejaarde ouders, weduwen en kinde ren. die een dergelijke tocht zelf niet kunnen bekostigen. Hun enige kans om naar ons land te komen, is via het Nederlandse Oorlogsgraven Comité. Hoeveel van deze nabestaanden dit KLAPROOSDAG 13 november 1965 comité in 1966 kan uitnodigen, hangt af van de Klaprooscollecte, die op 13 november wordt gehouden. Verleden jaar was de opbrengst zó hoog, dat aan een extra groep nabestaanden het bericht kon worden gezonden dat Nederland hen verwachtte. Laat het ook nu weer een dankbaarheidsoffer zijn jegens de nabestaanden van de velen, die uit het buitenland kwamen en voor onze vrijheid in Nederland de dood vonden. Zodat volgend jaar velen van hen de reis naar Nederland kun nen maken! Het grafbezoek. zoals dit door het Nederl Oorlogsgraven Comité wordt mogelijk gemaakt is uniek en onder vindt in de voormalige geallieerde landen veel waardering. Daarom biedt ..The British Legion" ide grote orga nisatie van Britse oudstrijders en na bestaanden) uit erkentelijkheid aan drie en dertig collectanten van de Klaprooscollecte 1965 volgend jaar een reis naar en vakantie in Engeland aan. Uit elke provincie worden drie collectanten door het lot aangewezen. De Olympia volleybal heren verrasten vriend en vijand door in Utrecht het sterke D.P.C. met 3-0 te slaan. Prach tig speelden de Soester heren in deze wedstrijd tegen de gerenomeerde tegen standers, die verrast door het spel van Olympia maar niet tot goede tegen aanvallen konden komen. Vooral het net verdedigen van Olympia was uit stekend verzorgd en met gevarieerde aanvallen werd de tegenstander di verse malen uit positie gespeeld. De eerste set werd een 15-11 Soester zege. waarna de tweed set een onbedreigde Olympia zege leek te worden toen een 14-4 voorsprong werd genomen. De D.P.C.-ploeg kwam echter fel terug en liep de achterstand praktisch in. In de slotfase van deze zeer spannende set wisten de Olympia-heren de cadans weer te hervinden en wonnen met 15-12. In de derde set werd de zege zeker gesteld door een 15-10 setzege. De Olympia-dames speelden een goede wedstrijd tegen Unitas in Doorn. Ten slotte moesten de Soester dames het onderspit delven in een vijf sets du rende strijd. Unitas had het voordeel van eigen omgeving en eigen publiek. Bovendien had Olympia geen reserve speelster meegenomen: iets dat zich in de slotfase wieekte. De eerste set werd een 15-12 zege voor Unitas en ook de tweede set leverde winst op voor Doorn (15-9). Herstel kwam er voor Olympia in de derde en vierde set, die resp na veel spanning met 14-16 en 12-15 werden gewonnen. De strijd was weer open en in de vijfde set moest de beslissing vallen. Unitas bleek over meer reserves te beschikken en won met 15-11. Programma voor donderdag in Amers foort: Olympia dames 1-Spirit 1. Olympia heren 1-Spirit 1. De enige weken geleden uitgestelde lichtwedstrijd tussen V.V.Z. en B.D.C. op het verlichte V.V.Z.-terrein aan de Ferd. Huijcklaan is thans vastge steld op a.s. woensdagavond. 3 no vember Deze lichtwedstrijd zal worden geleid door de heer W. F. Bührmann alhier. De politie trof op het Nieuwerhoek- plein de Soester bromfietser G. J. J. aan, die daar was gevallen en een die pe hoofdwond had opgelopen. Het bleek dat J. te veel alkohol bad ge bruikt en niet in staat was een brom fiets te besturen. Dr. Stroband verleen de eerste hulp, waarna J. met een be keuring naar huis werd gebracht. Er is al meer over geklaagd, door vrij wel iedere gemeente: de begrotingste korten worden steeds hoger en daar door de financiële positie steeds moei lijker Vorige week hebben de drie grote steden. Amsterdam. Rotterdam en Den Haag, ons een kijkje gegund in de boeken. De burgemeesters van deze steden waren het hier namelijk wel over eens. Samen hebben ze een te kort van 144.3 mdjoen gulden Hoe dat moet worden opgeheven, weet nie mand. Nu zeiden de heren, dat de regering hieraan geen schuld heeft. Die voert namelijk een wet uit, die ondeugdelijk is gebleken, maar nog steeds geldt. En daar kan zelfs de regering niets aan doen. Maar misschien zou de regering wel Iets aan de financiële positie van de drie steden kunnen verbeteren. De opzet van de opening van zaken, gedaan door de burgemeesters van de drie steden, is natuurlijk duidelijk. Ze hebben niet zozeer op het tekort wil len wijzen, als wel de regering wakker willen schudden en die een suggestie aan de hand doen om tot verbetering van de financiële positie te komen. Zij hebben min of meer gesteld, dat zij zich in een uitzonderlijke positie bevinden en dat die een uitzonderings behandeling vraagt. Als dit inderdaad gebeurt, zou het er voor de kleinere gemeentes wel eens nog slechter uit kunnen gaan zien, want het geld moet ergens vandaan komen. Dat het gebeurt is niet zeker: immers de regering zal er wel voor waken zich de toorn van de kleinere gemeentes op de hals te halen. Toch zal het verzoek van de drie heren wel enig effect sorteren, want gedrieën zijn zij het zo met elkaar eens, dat het de positie van de ministers van binnenlandse zaken en van financiën verzwakt Als die namelijk kritiek uiten op het uitgavenniveau van de drie grote ste den. gaat men terug „vechten". In het begin kalm. want ze blijven netjes, maar als er nu een reactie komt van de ministers kon het wel eens op een minder hoffelijke strijd uitdraaien. Het ene woord haalt het andere uit. De „grote drie" hebben hun oplossing dus klaar. De wet, die de financiële verhouding regelt tussen rijk en ge meente, moet zodanig veranderd wor den, dat er voor de drie uitzonderines- Dosities ook een uitzondering gemaakt moet worden De vraag blijft echter, of 7ij inderdaad wel een zo uitzonder lijke Dositie innemen als zij doen voor komen In de eerste plaats maakt het name lijk geen verschil of een grote stad met een enorm tekort kampt of dat een kleine plaats naar verhouding een zelfde of misschien zelfs groter tekort heeft Op de tweede plaats zal de door de drie opgestelde oplossing ongeveer het effect sorteren van helemaal niets. Immers, de positie van de grote ste den wordt dan misschien wel verbe terd. maar dit gaat ten koste van de kleinere gemeentes, die dan weer gaan klagen. Nu is het maar de vraag, wat men in Den Haag verkiest In ieder geval hebben de drie burge meesters wel de kat de bel aangebon den en dat is voor iedere gemeente van belang! KANTMAN. Meteoren moest zondag naar Utrecht om Welgelegen te bekampen. Er stond een harde wind, waardoor goed korf- balspel praktisch onmogelijk was. Toch wist Meteoren door Flip Brandsma de leiding te nemen (0-1), met welke stand de rust aanbrak. Daarna was het weer Flip Brandsma die er 0-2 van maakte en toen Kemler sr. de stand op 0-3 bracht, was Welge legen een geslagen ploeg. Kort voor tijd wist Kemler jr. nog eenmaal de korf te vinden, zodat de einduitslag 0-4 voor Meteoren werd. De uitslagen van de zaterdag gespeel de wedstrijden zijn: Meteoren B-Vinken C 2-1. Meeuwen E-Meteoren C, 0-1. De heer W. Sehunselaar, lid van de Evenementencommissie van de Soester Zakenkring, heeft het secretariaat van de kring bericht, dat hij in verband met te drukke werkzaamheden zijn lidmaatschap van de commissie opzegt. De heer Sehunselaar was voorzitter van de technische commissie en had in die funktie veel bemoeiingen met de organisatie van de Bedrijfssport- competities. Hij was belast met de organisatie van de onderdelen volley bal. vissen en atletiek. Het lag in de bedoeling, dat hij ook de organisatie van een nieuw onderdeel op zich zou nemen. De heer E. Hofstee, die 34 jaar werk zaam is geweest als onderwijzer aan de Beetzlaansehool, waarvan de heer 1966 met pensioen. Na het beëindigen van de normaal school, werd hij in een dorp in Fries land onderwijzer. Daar bleef hij tot 1931 en werd toen onderwijzer aan gaan en velen zullen zich de prettige M, M. van Wely toen hoofd was. In deze 34 jaar heeft de heer Hofstee honderden kinderen zien komen en tigde leeftijd heeft bereikt, wil de ou- omgang met hun onderwijzer nog wel herinneren. Nu de heer Hofstee de pensioengerech- tlge leeftijd heeft bereikt, wil de ou dercommissie van de Beetzlaansehool, hem. te samen met zijn oud-leerlin gen, iets aanbieden Zij verzoekt de oud-leerlingen zich schriftelijk of telefonisch in verbinding te stellen met mevr. Saai, Beukenlaan 72. tel. 2217. Kort voor de Kersvacantie zal afscheid worden genomen van de heer Hofstee. De woonwagenbewoner H H- verliet met zijn auto een garage aan de Ra- demakerstraat te Soesterberg nadat een pompbediende hem een teken gaf. dat de weg vrij was. Toen H zich op straat bevond, botste een militaire motorrijder, M de H. uit Nunspeet, tegen de auto aan. Deze kwam op de motorkap terecht, brak zijn rechter been en liep verschillende verwon dingen op. Hij is overgebracht naar het hospitaal Oog en Al te Utrecht. De politie constateerde, dat de woon wagenbewoner de rijbevoegdheid was ontzegd en dat de auto niet was ver zekerd. De zwaar beschadigde auto werd In beslag genomen en H kreeg een be keuring. De politie heeft zondag extra toezicht gehouden op oude auto's die door onze gemeente reden. Niet minder dan vier auto's werden uit het verkeer geno men en in beslag genomen Zij waren het eigendom van W v. d. LA J. W B. en G. J. K. B. alhier en van N. E L. te Rhenen. De SEC.-junioren hebben WIJ. A geen kans gegeven de huzarenstukjes tegen Huizen en G.VV.V. (een gelijk spel) tegen S.E.C. uit te halen. De groen-witten wonnen met 9-0. In de eerste acht, minuten miste de S.E.C.- voorhoede enkele goede kansen, door dat de voorwaartsen het te mooi wil den doen. Na negen minuten scoorde Van Boeijen 1-0. en drie minuten later 2-0. Hij omspeelde eerst twee man en ten slotte ook de keeper. Na een kwartier loste kanthalf Veen- nendaal een schot, waaruit de bal via de binnenkant van de paal het veld weer insprong. Twee minuten later schoot Hardeman raak van buiten het strafschopgebied, nadat hij twee tegenstanders had misleid (3-0). In de 25ste minuut ving Van de Brakel de bal uit een verre pas uit de achter hoede op. Hij was sneller dan de V.V.IJ.-back en gaf ook de doelman het nakijken (4-0). Na de rust speelde S.E.C. tegen de recht over het veld staand wind In. Het doel van Kamphorst kwam echter niet in gevaar door het goede spel van de achterhoede en de kanthalfs. Na een kwartier speelde Van Boeijen zich vrij en scoorde het vijfde doelpunt. Na 24 minuten kopte De Jong een voorzet van Hardeman in (6-0). In de 27ste minuut sprintte Van de Brakel opnieuw langs een tegenstander en gaf de keeper voor de zevende maal het nakijken (7-0). Uit een gevaarlijke situatie voor het IJsselsteinsedoel scoorde Van de Brakel ook het achtste doelpunt. De V.V.IJ.-jeugd bleef spor tief doorvechten, maar Kamphorst pas seren was er niet bij. In de 40ste minuut viel De Jong uit door een enkelblessure. Hop verving hem. Uit een strafschop die door Dorrestein feilloos werd benut, werd het ten slotte 9-0. Zaterdagavond werd de brandweer ge alarmeerd voor een zware binnenbrand in het afwerkings- en inpakbedrijf van plastic artikelen „Inbo" aan de Noor derweg 33, op het erf van groente handelaar Steijn. Deze had het gebouw verhuurd aan het echtpaar Van Bee- veren, dat er 'n jaar geleden introk. Zij hebben het bedrijfje, dat zij vijf jaar geleden aan de Heuvelweg begonnen, van de grond af opgebouwd: zaterdag avond ging bijna al hun werk door een korte, maar uiterst felle brand ver loren. De schade bedraagt naar schat ting 50 000.—. Het echtpaar is niet tegen brand verzekerd. Toen ze op het erf liepen, roken de heer en mevrouw Steijn een brand lucht. De rook kwam uit het dak van het werkplaatsje, waarin zich kost bare machines en een grote voorraad plastic artikelen bevonden Mevrouw Steijn belde onmiddellijk de brand weer, die aanvankelijk met één wagen uitrukte. Onderweg kwam via de mo bilofoon het bericht, dat de brand ernstiger was dan werd vermoed, waar om het sein „groot alarm" werd ge geven. Toen de brandweer zeer kort na het alarm arriveerde, stond het interieur in lichterlaaie. Met behulp van negen stralen gingen de brandweerlieden het vuur te lijf, nadat eerst een butagas- fles, die ontploffingsgevaar opleverde, naar buiten was gehaald. Het kostte grote moeite de smeulende en bran dende plastic goederen, hoofdzakelijk speelgoed, te doven. Toch was men het vuur vrij spoedig meester. Het na blussen vergde echter het grootste deel van de avond. Pas om twaalf uur kon men inrukken. Vanaf kwart over zeven zijn brandweer en politie in touw ge weest. De brandweer, uitgerukt met 6 auto's, had met nog meer moeilijkheden te kampen: de verstikkende en giftige dampen. Enkele brandwachts werden uitgerust met persluchtapparatuur en zij konden dichterbij de vuurhaard komen dan de anderen, van wie er enkelen bedwelmd raakten. Zij kon den, na in de frisse lucht geweest te zijn, toch weer aan het blussingswerk deelnemen. De schade aan het gebouw wordt op 5000,geschat, de schade aan ma chines en voorrraad is nog niet be kend. Een deel van de 1500 zakken en dozen plastic artikelen ging verloren. Er waren o.a. 5 miljoen plastic auto- tjes opgeslagen, anderhalf miljoen kammen en haarborstels, een miljoen speelgoed poedels en een miljoen jojo's. Een deel hiervan verbrandde of ging door de hitte aan elkaar klonten, waardoor het onbruikbaar werd. Een vrachtauto van de dienst gemeente werken heeft het onbruikbare goed naar het kompostbedrijf gebracht. Bijzonder tragisch is het, dat de heer Een beeld van het grotendeels verwoeste Interieur van het gebouwtje, waarin het echtpaar Van Beveren dagelijks werkte. Links op de voorgrond de kost bare inpakmachine (waarde 35.000 gulden), waarvan nog niet vaststaat of deze hersteld kan worden. Foto „Astra" Columbia Chaos op de irrote markt, waar 47 mensen om het leven zijn g T men bij een oi ''°r au een vuurwerkkraam. Binnen enkele minuten zagen de markt bezoek ers zich omringd door brandende kramen. Het gaat niet goed met Hees in de 2e klasse zaterdagmiddagvoetbal De ene week een gelijk spel, soms een overwinning, maar meestal een neder laag. Zaterdag werd het een fikse nederlaag en nog wel tegen een club die nog geen uitwedstrijd heeft gewonnen, n.1. „Hulshorst" De wedstrijd was nog maar tien minuten oud. toen links binnen Pap de keeper van Hees wist te paseren. 0-1 Na 25 minuten spelen was midvoor Bosman tot in het straf schopgebied doorgedrongen. Daar werd hij „gevloerd" en de toegekende straf schop zou Van Hees nemen, doch hij schoot jammerlijk naast. De laatste tien minuten van de eerste helft kreeg Hees nog wel enige scoringskansen, maar die werden niet benut. Rust 0-1 In de navolgende drie kwartier kon echter nog veel gebeuren en dat was ook het geval, maar niet in het voor deel van Hees. Na een kwartier bracht Pap de stand op 0-2 en dat was voor enkele spelers van Hees het sein om van plaats te verwisselen Hop ging naar de midvoor plaats en Bosman ging achter spelen. Dit bracht opluch ting. In de 20e minuut wist Hop de bal in het Hulshorstdoel te deponeren (1-2), maar toen midvoor Klompen burg de stand voor Hulshorst op 1-3 bracht was Hees geslagen. Vijf minu ten voor tijd was het weer Pap die er 1-4 van maakte en met nog 1 mi nuut te spelen wist hij het Hees-net voor de 5e maal te vinden. Uitslag 1-5.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1