Gratificatie „De drie nachten" Lichtinstallatie in gebruik Ministerraad W.E.U. bijeen Ontwerpt een Soester het bruidstoilet van Prinses Beatrix Ziekenhuis nu reeds Zonnegloren te klein Het oog gericht op vriendelijkheid Vrijdag 5 november 1965 44e jaargang no. 84 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Bromfietser tegen auto Motorrijder passeerde verkeerd „Insenieur" was inbreker Dank en cadeaus voor van Grol en Brouwer Gevonden voorwernen. SOESTERI OURANT Abonn. p. kwart, f2.50 - per post f3.— Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Het is tot nu toe een ongekend iets, dat men uit het vrijwillig lidmaat schap van een vereniging, een vak bond in dit geval, straks misschien rechten kan ontlenen, die aan niet- leden niet worden verstrekt In de Stichting van de Arbeid zijn na lang praten vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorga nisaties tot een vergelijk gekomen over een gedeeltelijke betaling van de vakbondscontributie door de werkge vers. Het heeft de vakbonden altijd dwars gezeten, dat uit de door hen met de werkgeversorganisaties gevoerde on derhandelingen voor hogere lonen en andere faciliteiten ook de niet-geor- ganiseerde mee profiteerden. Men kan zich dat wel indenken, het is 'n aiet zo prettige situatie, temeer daar slechts een deel van de werkers in ons land bij een vakbond is aange sloten en die vakbonden de wederpar tij vormen bij de loononderhandelin gen. Nu is die situatie zo ontstaan omdat alleen de drie erkende vakcentrales als onderhandelingspartner werden toegelaten. Praktisch kon dat ook niet anders, maar dat houdt in, dat de vakbonden tevens optreden voor de niet-georganiseerde werknemers, wel ke taak de vakbonden als vanzelf sprekend hebben aanvaard. Al is het door hem verrichte werk in het belang van de werknemers te waarderen en kunnen we begrijpen hoe hen het niet betalen door de mede-profiteerders dwars zit, toch zit er naar ons gevoel iet-s onsympathieks in om aan het lidmaatschap van de vakbond nu een extra faciliteit te verlenen, te betalen door de werk- gevrs. Het zal er in hoofdzaak op neer komen, dat de georganiseerde werk nemer bij zijn pensionering 50,— oer lidmaatschapsjaar krijgt uitge keerd. Bovendien gaan de werkgevers organisaties de vakbonden nog wat financieel helpen bij hun algemeen en vormend werk. Vele ongeorganiseerden die zich om uiteenlopende redenen niet als lid aan meldden, zullen deze regeling weer als een zekere onbillijkheid aanvoelen. Immers, doordat de vakbonden vol gens ons zuilensysteem zijn gevormd, bepaalt men door het lidmaatschap van een vakbond tevens in zekere mate zijn politieke richting. Dat zint niet iedere werknemer wanneer hij geen uitgesproken politieke keus heeft. Er zijn Immers talloze werknemers, die zich tot het politieke „midden" rekenen en zich daarom niet bij 'n bond willen aansluiten die deel uit maakt van N.W.. C.N.V. of K.N.V., die men toch stuk voor stuk gebon den acht aan bepaalde politieke par tijen tot wier aanhang men niet ge rekend wil worden. Hun prestatie in het bedrijf waar zij werkzaam zijn. zullen niet onderdoen voor die van georganiseerde werkne mers. waarom het voor hem een on prettige gedachte blijft, dat juist het bedrijf aan georganiseerde medewer ker wel een bedrag uitkeert op 65- jarlge leeftijd en aan hen niet, ter wijl dit alles niets met de werkzaam heden voor 't bedrijf te maken heeft. De kwestie is zeker van twee kanten te bezien. Toch blijft er naar ons ge voel iets onverkwikkelijks in zitten. Het is jammer, dat men van vak bondszijde niet de grootheid meer kan opbrengen te willen werken voor het belang van het algeheel ook al wordt dit werk niet door allen gesteund. We moeten echter toegeven, dat dit in onze steeds meer materialistisch ingestelde maatschappij ook wel een moeilijk te handhaven instelling is. In ieder geval is de thans gevonden oplossing nog beter dan het ver plicht stellen van het lidmaatschap van een vakbond. Het meewerken van de werkgeversorganisaties In dit alles zal echter velen toch vreemd voorko men. Als men de geruchten mag geloven zou het een Soester in gezetene zijn, die opdracht heeft gekregen het bruidstoilet van Prinses Beatrix te ontwerpen, n.1 Arno.uld Diepeveen. die, zoals bekend, woont en een boutique heeft in het ge restaureerde pand op de hoek van het Kerkpad Z.Z en de Kerkstraat, tegenover de oude Hervormde kerk. Een tweede boutique heeft hij in Den Haag. waarin hij, evenals in zijn Soester zaak, zijn modellen toont, die op zijn atelier in Amsterdam worden ontworpen. Begrijpelijk is het dat zeer velen benieuwd zijn naar het toi let dat onze prinses bij haar huwelijk zal dragen en dat de bladen alles in het werk stellen hierover zoveel mogelijk te vernemen. Volgens mededelingen zou een correspondent van meerdere vooraanstaande couturiers in het land hebben vernomen, dat zij geen opdracht voor het maken van een ontwerp hebben ontvangen, terwijl de heer Diepeveen zegt. dat hij hierover niets mag mededelen In zijn onlangs in het restaurant van het Dierenpark te Amersfoort gehouden show toonde de heer Diepeveen meer dere zeer opvallende modellen voor jeugdige dames en als men daarbij weet dat hij gerangschikt wordt onder de cou turiers van naam, dan zou in de geruchten wel eens een grond van waarheid kunnen schuilen. De op de Molenweg rijdende 16-jarige bromfietser P. C. W. alhier sloeg Het is nu ruim twee jaar geleden dat het ziekenhuis Zonnegloren werd geo pend Het -'oorziet in een grote be hoefte, hoofdzakelijk voor de vele Soester patiënten Gemakkelijk voor de vele bezoekers, die nu per fiets, brommer of met de autobus Zonne- hoed. van opoe Op grootmoeders kruin, die al jaren Aan haren wat in heeft geboet. Daar wiebelt in 't rukkerig windje Een soort van „pop-artige" hoed. De wind heeft er schik in gekregen, Hij blaast nog eens extra kordaat. En plots zeilt het hoedje van opoe Met sierlijke boog over straat. Reeds rappen hulpvaardige benen Zich achter de vluchteling aan. Doch diep en tichtbij is de singel: Een plofje.... en dan is 't gedaan! De omstanders klagen en steunen Dat oma zo wreed werd beroofd; De dochter knoopt jeremiërend Een sjaaltje om opoe d'r hoofd. Men wil zelfs de drenkeling redden. Men praat nog van zo en van zus. Dat meelij duurt dertig seconden Want dan stopt luid knerpend de bus Ze zitten, ze rijden en zeggen: Nou is het gelukkig niet koud. Maar 't mensje zou ziek kunnen worden, Zo'n stakker en dan al zó oud!" Maar grootmoeder diep in de tachtig Vindt hee'. ciat geval niet zo'n straf. Ze mummelt zowat in zichzelven: „Daar ben-ik-me'-ere-van-af JAAP MXJDERWIJK. gloren kunnen bereiken, temeer, daar de autobus voor het ziekenhuis een halte heeft Zonnegloren blijkt nu reeds te klein te zijn. Daar het voorkomt, dat patiënten op opname moeten wachten, heeft het bestuur van Zonnegloren besloten een grote vleugel te laten bouwen, aan sluitend aan de huidige ziekenhuisaf delingen. Deze nieuwe afdeling bevat maximaal 64 bedden, naast de thans reeds aanwezige 56 bedden. Het totaal van 120 bedden zal dan alsvolgt verdeeld worden: chirurgische afdeling 30 bedd<"i, kinderafdeling 18 bedden, gynaecologische afdeling 8 bedden, interne afdeling 40 bedden, andere specialismen 24 bedden Het ziekenhuis krijgt, via de nieuwe afdeling, een aparte toegang. Het werk wordt uitgevoerd door de firma Kosterman en zonen uit Wijk bij Duurstede cn men hoont hei eerste gedeelte begin anuari 1966 in gebruik te kunnen nemen. Te zijner tiid wordt de nieuwe afde ling veopend en wanneer dit eenmaal een feit is kan Zonnegloren wedijve ren met de ziekenhuizen uit de om geving. Soest heeft lang op een eigen zieken huis gewacht, maar nu dat tot stand is gekomen, bliikt temeer dat er be hoefte aan bestond. Terwijl H. v. d. B. uit Amersfoort na voorsorteren op de Beukenlaan, links af sloeg, wilde de motorrijder A B.. eveneens uit Amersfoort, nog links passeren, hij botste daarbij tegen de auto en daarna tegen een winkelpui, waarvan de spiegelruit brak. Met een hersenschudding en verwon dingen aan benen en handen werd hij per E.H.B.O.-ziekenauto naar het St. Elizabeth Ziekenhuis overgebracht. plotseling links af op het moment dat de autobestuurder J. A. H. uit Amersfoort hem wilde passeren. H. kon hem niet meer ontwijken en reed hem aan Met verschillende ver wondingen werd de jongen naar Zon negloren vervoerd. Tijdens een persconferentie, donderdag in Amsterdam, is de grootste na de oorlog in Indonesië gevonden diamant aan de pers getoond. De kostbare steen is „Tri Sakti" (De Drie Nachten) genoemd en werd op Zuid-Bomeo gedolven. .Ik kom even uw woning bekijken, omdat deze moet morden afgebroken in verband m^t de komende nieuw bouw in deze omeeving-". zei enige da gen geleden een manspersoon, die zich ..ingenieur" noemde, tegen bewoners van de Klein Engprdaalweg. Hij had echter andere bedoelingen en als hem werd opengedaan bezichtigde hij de woning en vertrok weer. Bij C. A. van d. aan de Klein Engen- da- lweg trof hij het beter Daar was nit-mand thuis en toen verschafte de ..ingenieur" zich toegang tot de wo ning. Toen de bewoners thuis kwa men, bleek een bedrag van 15. ontvreemd te zijn uit een portemon nee en f 10,uit een geldkistje op de slaapkamer, terwijl ook een spaar- bankboekie met f '3000,was ver dwenen Het signalement van de in- 9P" eur is: oud 20 tot 30 jaar. donker type, ni] droeg een khaki jack. don kere broek en sjaal met rode strepen. B.D.C.-speler Jan van der Lugt brak rechterbeen Een vrij groot aantal toeschouwers ls er getuige van geweest, dat de voet balvereniging V.V.Z. '49 woensdag avond de nieuwe lichtinstallatie offi cieel in gebruik nam. De man. die honderden vrije uren aan de bouw ervan besteedde, het V.V.Z.-lid Wim van Grol, draaide om vijf minuten over acht de knoppen in het kleedge bouw om. waardoor de 32 schijnwer pers werden ontstoken en het terrein aan de Ferd Huycklaan baadde in een zee van licht. De aanwezigen hadden er een warm applaus voor over. Nadat V V.Z.-voorzitter W de Ruiter, en de voorzitte van de Stichting Li chamelijke opvoeding en sport „Soest", wethouder K de Haan, een toespraak hadden gehouden, begon om tien over acht de ere-wedstrijd tussen de eerste elftallen van B.D.C. en V.V.Z. Het was een sportieve ontmoeting, die door de thuisclub met 2-0 werd gewonnen. Jammer was het, dat de B.D.C.-er Jan van de Lugt in een duel om de bal zijn rechterbeen brak. Dokter Stro- band verleende de eerste hulp, waar na de ongelukkige voetballer per E HB O.-ziekenauto naar het zieken huis Zonnegloren werd vervoerd. V.V.Z.-voorzitter De Ruiter verwel komde in zijn toespraak de heer De Haan, leden van het Stichtingsbestuur en het bestuur van B.D.C.. Hij zei, dat de installatie is gebouwd als trainings verlichting. „We hebben nooit de pretentie gehad om grote clubs na te doen. Deze bij eenkomst is alleen maar om te tonen hoe goed de verlichting is uitgeval len", aldus de voorzitter Hij vervolgde met te zeggen, dat hij had gelezen, dat er een „ere-wed strijd" gespeeld zou worden Dit had hem eerst verbaasd, maar toen hij de betekenis ervan opzocht, kwam hij tot de conclusie, dat de mededeling wel degelijk juist was. Het woordje ..ere" betekent: erkening van ver diensten. „Dat is vanavond het ge val met ons lid Wim van Grol Het is fantastisch wat je hebt gedaan", zei hij, zich richtende tot dit lid. „Het is spontaan gebeurd. Je bent een jaar lang aan 't ploeteren geweest. Jouw werk was een bewijs van hoogste clubliefde en we zijn je er zeer erken telijk voor". De heer De Ruiter bood de heer Van Grol een haardbankje en een gang- spiegel aan namens het bestuur en leden van V.V.Z. Mevrouw Van Grol kreeg bloemen. De heer De Ruiter betrok ook Adri- aan Brouwer in de hulde. „Jij was de eerste assistent van Van Grol", aldus de voorzitter, die hem een doos si garetten overhandigde. Ook bracht hij dank aan de P.U.E M.. die geheel be langeloos een sterkstroomkabel aan legde vanaf de Ppter van de Bree- merweg, een afstand van ongeveer 350 meter De heer Van Grol bedankte de heer de Ruiter voor de vriendelijke woor den en voor de cadeaus. Hij zei, dat hij het werk met groot plezier gedaan heeft, zowel voor V.V.Z. als voor de sport in 't algemeen. Supporter C. H. van Steendelaar bood beide V.V.Z.-le den een reiswekkertje en een fraaie asbak aan De heer Van Grol ontstak daarna de verlichting. Wethouder De Haan sprak als voor zitter van de Sportstichting Hij zei. dat men nu kon zien. waarin een kleine club groot kan zijn: in zelf- werkzamheid. ..Dit is in liefde voor de club tot stand gebracht", aldus de heer De Haan, die verder zei. dat de Sportstichting ook blij is met deze aanwinst voor de vereniging Ten slotte merkte hij onder grote hi lariteit van de aanwezigen op, dat V.V.Z. nog steeds niet schriftelijk toe stemming heeft gevraagd voor deze verlichting; wel mondeling. „Ik geef u bij deze toestemming tot het heb ben en houden van de verlichting", aldus besloot de heer De Haan BD.C. schonk V.V.Z. een herinnerings vaantje. Daarna begon, onder leiding van de heer W. F. Bührmann uit Soest, de eerste lichtwedstrijd, ooit in onze ge meente gespeeld. De thuisclub ging al direkt in het offensief Wel kreeg linksbuiten Dorrestein van B.D.C. eerst nog een goede kans. maar de bal ging net over. De voorhoede van de gast heren zette de defensie van B.D.C. on der zware druk. De gasten hadden aanzienlijk meer moeite om zich op het gladde veld staande te houden dan V.V.Z.. Na ruim 10 minuten spe len werd het offensief bekroond door een treffer. Timmer had zich slim tussen twee B D C-verdedigers opge steld. toen hij de bal kreeg Met een hard. laag schot nasseerde hij de ver geefs vallende Kok voor de eerste maal (1-0). Vijf minuten later gebeurde het on geluk, waarbij B.DC.-speler Jan van der Lugt zijn been brak. Hij wilde de bal trappen, maai juist op dat mo ment zette spil Van Kooij zijn been ervoor De bal sprong weg. waardoor beide spelers elkaar met de benen raakten. Van der Lugt bleef kermend van pijn liggen Van Kjoij had een flinke buil opgelopen, maar kon verder spelen. De BD.C-eT moest van het veld gedragen worden. Een jammerlijk ongeluk, waarbij van enige opzet geen sprake was Tot aan de rust behield V.V.Z het initiatief. De voorhoede loste wel enige gevaarlijke schoten, maar die waren te onzuiver gericht. Ook BD.C pro beerde enkele keren tot succes te komen, mar de schoten misten rich ting of vonden doelman Van Koov op hun weg. De V.V.Z.-keeper verrichtte enkele fraaie reddingen. Floor maakte er nog voor rust 2-0 van. maar scheidsrechter Bührmann keurde de treffer wegens hands af. In de tweede helft behield V.V.Z. het initiatief, hoewel B D.C flink kwam opzetten. De aktieve oud-eerste elftal- speler Henk van de Lugt. invaller voor de uitgevallen Jan van der Lugt. deed enkele fraaie dingen en liet zien. dat hij het voetballen nog niet verleerd is. Helaas wisten zijn medespelers geen gebruik te maken van zijn uit gekookte passes. Tegen het einde werd de strijd vin niger. zonder dat er sprake was van ruw spel Scheidsrechter Bührmann moest echter wel enkele malen ver manend optreden. Tegenvaller voor B D C. was het afkeuren van het door kanthalf Bakker gescoorde doelpunt, maar hij had zijn armen gebruikt en dat was de arbiter niet ontgaan Een kwartier voor tijd viel ten slotte de definitieve beslissing, toen Floor de ,7 De heer Scheps, Tweede Kamerlid voor de Partij van de Arbeid, is een vriendelijk man. Wie hem kent, ziet dat misschien niet zo aan hem af, maar het is toch werkelijk zo. Daar van getuigt ook het feit, dat hij in de openbare vergadering van de vas te commissie voor Binnenlandse Za ken heeft aangedrongen op meer vriendelijkheid, ook in brieven, die door het departement worden ver zonden Hij wees in dit verband op het ini tiatief van minister Suurhoff van Verkeer en Waterstaat om de brie ven van zijn departement een wat vriendelijker karakter te geven De heer Scheps constateerde daaren tegen, dat de correspondentie van het departement van Binnenlandse Zaken ..met de deur in huis valt en er met dezelfde open deur weer uitgaat". Hij vroeg minister Smallenbroek de wijze daad van zijn ambtgenoot Suur hoff ook op zijn ministerie ingang te doen vinden. Minister Smallenbroek ging op deze suggestie echter niet in, althans hij liet de vraag van de heer Scheps onbeantwoord De bedoeling van de heer Scheps is duidelijk. Hij wil vereenvoudiging van de brieven. Hij noemde in dit ver band alleen de ambtelijke taal (dus niet alléén brieven) van de ministe ries, maar zonder twijfel ook aan die van alle andere ambtenaren Zij ge bruiken veelal niet de beleefdheids- :ermen. die in het gewone leven ge bruikt worden Mevrouw. Mejuffrouw of Mijnheer en Hoogachtend komen uiterst zelden in een ambtelijke brief voor De ambtelijke brieven zijn zakelijk en degelijk - dat is zeker. Dat is uiter aard ook in de eerste plaats de be doeling. maar men moet daarbij toch niet vergeten, dat de brieven (en nog maals ook de taal) boeiend moet zijn. zelfs voor de ..vewone man". Ze zijn er meestal belangrijk genoeg voor Maai u. noch ik hebben er be hoefte aan om zoutloze taal te lezen of te horen Een voorbeeld van beroepsmatig amb telijk denken, vaak onbewust overi gens, is soms de beantwoording van de telefoontjes door ambtelijke in stanties Soms krijgt men mensen aan de lijn, die er blijkbaar niet bij stilstaan, dat aan de andere hoorn een döocfgewórïe burger staat. Voor hem doet de taal en de wijze van spreken, door de ambtenaar heel gewoon gevonden, soms nors aan De heer Scheps heeft aan de bel ge trokken en de ambtenaren zullen het geklingel wel gaan beantwoorden Als het kan graag in termen, die voor ie dereen begrijpelijk zijn en vriendelijk klinken. KANTMAN. en deze achter Kok deponeerde B D.C. was een geslagen ploeg, maar bleef tot het einde toe sportief doorvechten. De eindstand kwam met 2-0. Na afloon volgde in hotel De Gouden Ploeg een gezellig samenziin tussen spelers en bestuur van beide vereni gingen Blauw nylonpak. sleutel, portemonnee met geld, groen geruite jurk. groene handschoen, leesbril, zwart koralen halsketting, bromfiets, bruine dames handschoen. rieten mandje. sjaal, grijs-groen jasje, auto-grill. rode want. snoer parels, rode halsband, yale sleutel, blauwe dameshandschoen, tas. kinderfietsje, zwart damesrijwiel, wollen muts. ring met twee sleutels, zwarte portemonnee met geldsbedrag. Komen aanlopen schotse collie en grijs poesje. Inlichtingen aan het politiebureau. In de Haagse Rolzaal ls donderdagochtend de Minister raad van de West Europese Unie begonnen Voor de aanvang van de vergadering poseerden de deelnemers even voor de fotograaf. V.l.n.r. de Luxemburgse minis ter M. Fischbach, de Belgische staatssecretaris H. Fayat, de Britse ministers M. Stemwart, de Nederlandse mi nister J. M. A. H. Luns, de Duitse minister G Schroe- der, de Italiaanse staatssecretaris G. Lupis en d« Franse staatssecretaris L. M. Habib-Deloncle. v

Soester Courant | 1965 | | pagina 1