Stopteken Rhodesië verklaart zich onafhankelijk B. en W. antwoorden de heer J. K. de Bruin Gemeentehuis heeft nieuw bordes r Uitbreiding ziekenhuis Zonnegloren Brandmeester C. Haver op 67-jarige leeftijd overleden Het oog gericht op „kortsluiting" Vrijdag 12 november 1965 Uitgave Drukkerij Smit - Soest nher 1965 m 44< 44e jaargang no. 86 Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Door de mist misleid cd-ut ornaat Landelijke politionele actie Lezing over Titus Brandsma Bazaar N.P.B. Voorbode van carnaval Ouderen-Prinsenbal Ries van der Linden klopt Schnitfink AbontL p. kwart, f2.50 - per post f3. SOESTER(f)OURANT per post f3.— Verschijnt I Verschijnt Iedere dinsdag en rrljdac. Opmerking van een journalist na afloop van een persconferentie van president De Gaulle: ,,'t Is net of ik op school een toespraak van de rector heb moeten aanhoren." Ook nu weer heeft de generaal als een schoolmeester gehandeld. Tot het laatste ogenblik heeft hij iedereen in het ongewisse gelaten, zelfs zijn eigen regering, of hij zich wederom kandi daat zou stellen voor het president schap of niet. En al verwachtte ieder een wel, dat hij ondanks zijn hoge leeftijd, toch de eenmaal ingenomen en steeds meer dictatoriaal uitgeoefen de positie zou blijven ambiëren. Hij bleef er zo lang mogelijk over zwijgen, menende dat zijn besluit hierdoor toch als een verrassing zou komen. Het maakt echter meer de indruk van een wat ondeugend oud heertje, dat zijn eigen genoegen beleeft aan 'n beetje geheimzinnigheid over zijn voornemens op 75-jarige leeftijd. En als hij het dan bekend maakt, geeft hij tevens blijk van een hooghartig heid zoals oudere heren ook meer heb ben. Zonder hem is Frankrijk overge leverd aan de chaos, maar met hem zal de toekomst van de republiek ver zekerd blijven. De Gaulle heeft veel voor Frankrijk gedaan en het land inderdaad gered uit de impasse veroorzaakt door te sterke politieke verscheurdheid. En wellicht heeft het Franse volk deze vaderfiguur ook wel nodig om op te steunen en er zich door te laten ge zeggen. 5 december Er is daarom een grote, haast wel ze kere kans, dat hij 5 december her kozen wordt. Een Sinterklaasverras sing zal dat dan niet zijn. Er hebben zich naast hem nog enige kandidaten voor het presidentschap aangemeld. Maar juist dat meervoud van kandi daten maakt De Gaulle's kans groter Er is in Frankrijk momenteel geen andere politieke figuur van voldoende allure om op een meerderheid van het Franse volk te kunnen rekenen. De te verwachten herverkiezing van president De Gaulle is bepaald niet in het belang van het Europa van de zes. De verdere ontwikkeling van de EE G. zal er door voor onbepaalde tijd worden gestopt: tot een gezamen lijk politiek standpunt zal het voorlo pig niet komen. Dat zou op zichzelf nog niet zo erg behoeven te zijn. als we ln de groot heid van Frankrijk maar konden gelo ven, in zijn militaire zowel als poli tieke kracht. Maar dat is nu eenmaal niet het geval. We kunnen Frankrijk niet zien als de aangewezen politieke leider van Europa We zijn er niet van overtuigd, dat dit land de vrede en het evenwicht in de internationale poli tieke situatie kan bewaren. We zijn er niet van overtuigd, dat Frankrijk in dit alles de plaats van Amerika kan innemen. Huiverig En dit temeer niet, omdat president De Gaulle toont zich niet te willen storen aan de zienswijzen van de an dere Europese landen en alleen zijn ideën als de juiste wil zien erkend. Zijn autocratisch optreden maakt de Europese democratieën juist huiverig zich naar de leiband van Frankrijk te voegen. Voor de Europese crisis valt er dus voorlopig geen oplossing te verwach ten. Misschien zal het 't beste zijn om de zaak maar te laten sudderen, zodat er nog niet direct brokken wor den gemaakt. Tenslott: is De Gaulle ook niet het eeuwige leven bescho ren. Een niet doorgaan van de ont wikkeling in de E.E.G. betekent ook economische nadelen voor Frankrijk, dat daaraan zijn politieke aspiraties toch zal moeten aanpassen. Er kun nen zich bovendien in korte tijd zo veel veranderingen in de wereld voor doen. dat ook daardoor invloed kan worden uitgeoefend op de ontwikke ling in de E.E.G. Dictatoriaal ingestelde politici zijn op internationaal gebied nooit de meest vooruitstrevenden geweest. Zij bren gen de wereld nooit vooruit, omdat zij te eenzijdig, te nationalistisch zijn ingesteld. Een kortzichtigheid die hun land en volk uiteindelijk altijd moet bezuren. De heer K. L uit Baarn. die met z'n auto op de Stadhouderslaan reed in de richting Soest, wilde de Noorder- weg inrijden, maar door de dikke mist draaide hij te vroeg naar rechts. Op het laatste ogenblik kon hij de auto nog tot stilstand brengen, maar deze kwam gedeeltelijk boven een sloot terecht. De auto werd door een kraanwagen weer op de begane grond gebracht. Een drukke stad. een brede straat, En om de hoek een automaat Met worstjes en saucijzenbrood Als middel tegen hongersnood. Die iedereen te eten geeft Wanneer men een goed kwartje heeft. Een buitenman met fors figuur Loopt rond het middernachtelijk uur door de haast uitgestorven straat. Ontwaart vol vreugd de automaat Met al zijn pracht en heerlijkheid Die achter glas ligt uitgespreid. Ja, Jochem heeft wat pret gehad ln deze vrolijk drukke stad. Zijn stoere body schiet doorwrocht Met volle glazen geestrijk vocht. Geleste dorst brengt honger mee, Dus tast hij naar zijn port'monnee. De baas van deze automaat In de nu gans verlaten straat. Die juist zijn laatste ronde doet, Ziet daarbij hoe door tegenspoed Zijn forse hongerige klant Te middernacht wordt overmand. „Dat snertding", zegt de boer verstoord, En een zeer onvertogen woord Bekroont luidruchtig zijn protest, „Twee dubbeltjes, die gingen best, Maar.zegt-ie nijdig als een spin: „Het stuivertje wil d'r niet in!" JAAP MIJDERWIJK. In het tijdvak van 15 tot en met 29 november a.s. zal de gehele Neder landse politie een speciale actie onder nemen en controle uitoefenen op het wegverkeer. Er zal speciale aandacht worden geschonken aan gladde en versleten banden en ook controle over de technische toestand van de auto's. Naast de nieuwe vleugel met 60 bed den, welke thans in aanbouw is. heeft Zonnegloren nog meer veranderingen en verbeteringen ondergaan. Er is een nieuwe röntgen-afdeling met twee röntgenkamers met aansluitende kleedkamer gereed gekomen. Naast de röntgenkamer bevindt zich een don kere kamer met een zeer bijzondere lichtsluis, waardoor het mogelijk is om van de donkere kamer in de be kijkruimte te komen, zonder deuren te moeten openen. Er zijn geluiddempende plafonds aan gebracht in gangen en hal. Ook is geheel gereed gekomen de kinderaf deling met glasafscheiding tussen de kamers, waardoor de zusters een goed overzicht hebben over de gehele af deling. Verder is er een aparte afde ling voor besmettelijke ziekten. De wasinrichting is verplaatst en thans ondergebracht in een ander ge bouw, met de nieuwste machines, waarin wekelijks 3500 kg wasgoed wrodt verzorgd. De keuken is geheel gemoderniseerd. Er is thans een keukencomplex met aparte dienstkeuken, aparte braadkeu- Salisbury Premier Ian Smith tijdens de historische radiorede van donder dag, waarin hij de onafhankelijkheid van Rhodesië bekendmaakte. ken. nieuwe afwaskeuken en groente- keuken. Het bestuur heeft nog meerdere plan nen, welke binnenkort bekend ge maakt zullen worden. Bij schrijven d.d. 5 november 1955, gericht aan de voorzitter van de raad, heeft de heer J K. de Bruin een vraag gesteld inzake het zogenaamde Eng- tracé. In dit schrijven is het volgende ver meld In de openbare raadsvergadering van woensdag, 20 oktober 1965, is, bij de behandeling van agendapunt lOf, af deling I. nr. 4211. te weten aankoop van 655 m2 grond gelegen aan de Waldeck Pyrmontlaan te Soest, sec tie H. nr. 6723, onder andere door de Wethouder A P Hilhorst op een door mij gestelde vraag geantwoord dat de gemeente wellicht van dit stuk grond ook een gedeelte nodig zou heb- Maandag a.s., 's avonds 8 uur. houdt de N.K.V. in het St. Josephgebouw een bijeenkomst, waarin een lezing ver duidelijkt met film. wordt gehouden over 't leven van pater Titus Brands ma. Deze bijeenkomst is voor ieder gratis toegankelijk. ben voor het zogenaamde Eng-tracé waartoe de raad besloten heeft of al thans de mogelijkheid daartoe moest openblijven. Gaarne verneem ik van u in welke openbare raadsvergadering de raad besloten heeft tot aanleg van genoemd Eng-tracé, c.q. daartoe de mogelijk heid moest openblijven. Als aanvulling op het door wethouder Hilhorst gegeven antwoord deelde weth. K. de Haan mede, dat ik nog met het provinciale plan „in mijn maag zat", terwijl wij (vermoedelijk dan het col lege van burgemeester en wethouders) het hebben over 'n gemeentelijk plan. Van deze aanvullende mededeling ontving ik van u gaarne een nadere uitleg. Ter beantwoording van deze vraag de len B en W het volgende mede In ons voorstel inzake het ontwerp van een streekplan voor de Utrechtse Heuvelrug d.d 8 november 1961, afd. I, nr. 1920, hebben wij ondermeer voorgesteld om bij gedeputeerde sta ten bezwaar te maken tegen de opne ming van het met een geblokte lijn aangegeven tracé van een weg ter vervanging van de traverse van rijks weg lb door Soestdijk en Soest. Dit voorstel ls in de op 15 november 1961 gehouden raadvergadering met algemene stemmen aanvaard. In deze raadvergadering is verder met algemene stemmen besloten om ook bezwaar te maken tegen het feit dat in het ontwerp streekplan Utrechtse Heuvelrug niet het tracé van een weg Over de Soester Eng was opgenomen. Op deze besluiten ls ook reeds gewezen in onze brieven van 16 november 1962 en 30 november 1964, eveneens ge schreven als antwoord op door de heer De Bruin gestelde vragen. Uit deze besluiten mag worden gecon cludeerd dat door de raad dezer ge meente in beginsel is uitgesproken dat over de Eng een verkeersweg dient te worden aangelegd. lijke artikelen. De Amerikaanse ver koop heft om. betrekking op prach tige klassieke en jazzplaten, kostelijke Franse parfum, lekkere dingen voor de feestdagen en vele verrassingen, warm aangeprezen door een échte ra dio-omroeper. De bazaar is geopend van 10 tot 12. van 14 tot 15 uur en 's avonds vanaf 19 uur. A.s. dinsdag 16 november zal in het NPB-gebouw. Rembrandtlaan 20, de tweejaarlijkse bazaar gehouden wor den. Dank zij de royale medewerking van leden en sympathiserende bui tenstaanders belooft het een aantrek kelijke dag te worden. Er is de ge bruikelijke verkoop van huishoudelijke artikelen, textiel, mooie handwerken, speelgoed, boeken en gebak. Wie aan de slanke lijn moet denken, kan hen gelen naar verfrissende dranken zon der gevaar voor de lijn. Voor de jeugd worden 's middags van vier tot vijf uur filmpjes vertoond. Entree 25 cent 's Avonds begint het grote werk: hoogtepunt om tien uur is de trekking van de loterij. Loten zijn nog verkrijg baar bij mevr. Meurs. Dalweg 2 en eventueel ook nog ln de zaal. Hoofd prijs f 50,aan nuttige hulshoude- Het gemeentehuis heeft qua exterieur een fraaier aanzicht gekregen sinds het nieuwe bordes klaar is. Er zijn nu twee trappen in plaats van één, afgezet met een smeedijzeren hek met twee lantaarns. Het aanbrengen van het nieuwe bor des was noodzakelijk in verband met het steeds drukker wordende verkeer bij het gemeentehuis. De vroegere trap had als groot nadeel, dat men hem alleen kon bereiken via fiets- en wan delpad. Dat is nu nog wel zo, maar er ls in zoverre een belangrijke verbe- veel hinder gebruik blijven maken van tering aangebracht, dat auto's, zoals trouwauto's, nu niet meer op het fietspad hoeven te staan, zoals jaren lang gebeurde bij gebrek aan een be tere plaats Even voor het nieuwe bordes, tussen de spoorwegovergang en het gemeen tehuis in. is namelijk een parkeer- strook aangelegd, met o.a. een „vlucht strook" voor de bussen van de NV Tensen en de N E M. De overige weg gebruikers kunnen nu zonder al te fiets- en wandelpad, zonder te hoeven afstappen of zonder gevaarlijke zwen kingen in de richting van de steeds drukker wordende hoofdweg te maken. En de vermindering van dit gevaar is al reden voldoende om het aanbren gen van het nieuwe bordes te recht vaardigen. Dat het gemeentehuls er bovendien fraaier op is geworden, is hierbij vergeleken maar bijzaak. Een heel aangename overigens. Comelis Haver i67i is woensdagavond ln het Stads- en Academisch Zieken huis in Utecht, waar hij gedurende een achttal weken wegens een ern stige ziekte werd verpleegd, overleden. De heer Haver genoot in Soest grote bekendheid, vooral door zijn werk in de vrijwillige brandweer. Nog onlangs kreeg hij tijdens een speciale bijeen komst bij de brandweercentrale de medaille voor tien jaar trouwe dienst bij de Bescherming Bevolking uitge reikt. De overledene was voorts drager van talrijke andere onderscheidingen. Cornelis Haver werd op 14 februari 1898 in Amsterdam geboren Na zijn studietijd was hij enige tijd in de journalistiek werkzaam. Hij werd op juni 1923 lid van de Soester vrij willige brandweer, vrijwel gelijktijdig met de oude commandant, de heer W. Groart. Op 6 november 1925 werd hij benoemd tot Commandeur bij het korps. Op 9 mei 1956 volgde zijn be vordering tot onderbrandmester, op 1 januari 1963 werd hij brandmeester. De heer Haver verzette veel werk voor het brandweerkorps en voor de vereniging „Vrijwillige Brandweer van Soest". Hij bekleedde tal van admi nistratieve funkties. Sinds 26 oktober 1926 was hij secretaris. In november 1964 werd hij als zodanig opgevolgd door brandmeester P. M. Huizinga. De heer Haver bleef wel penning meester. welke funktie hij in combi natie met het secretariaat jarenlang vervulde. In 1960 werd tij tot penning meester-secretaris gekozen. De overledene, die ook buiten zijn brandweeraktiviteiten grote bekend heid genoot, verzorgde jarenlang op uiterst correcte wijze de steeds groei ende administratieve bezigheden bij de brandweer. Hij was een deskundige bij uitstek op het gebied van hinder wetszaken. De heer Haver was drager van talrijke onderscheidingen. Op 11 december 1956 kreeg hij (verlaat) het zilveren kruis voor dertigjarig lidmaatschap. Op 1 juni 1963 werd hij onderscheiden met het verguld zilveren kruis met de gesp voor veertigjarig lidmaatschap. Op 13 juli van dit jaar ten slotte ontving hij de medaille voor tien jaar trouwe dienst bij de Bescherming Bevolking. De overleden brandmeester had nog een andere hobby dan de brandweer: als free-lance-plëiter trad hij in vele Hoe moeilijk dat ook voor sommigen is, vooral voor ouderen, het roman tische verleden moet tegenwoordig steeds meer plaats maken voor de efficiëncy van nieuwere hulpmiddelen. Dat heeft men onlangs kunnen con stateren, toen de A.V.R.O. in haar aktualiteitenrubriek aandacht schonk aan de „kortsluiting", die er ontstond tijdens de redding van de opvarenden van het gestrande schip Panagathos. De stoere mannen van de reddings boot van Oosthorn kwamen te laat, omdat andere stoere mannen ln een helicopter de schipbreukelingen al hadden gered. In de televisie-uitzending zijn er har de woorden gevallen. Ze werden geuit door de schipper van de reddingsboot en sympathisanten met het werk van de potige kerels van het type Doms Rijkers. Het herhalen van deze woor den heeft weinig zin Mooi waren ze in ieder geval niet. Verwonderlijk is in dit geval de mentaliteit van dege nen, die de helicopters verwensten. Het kwam in ieder geval hier op neer, dat de bemanning van de reddingsboot op het minst had willen horen, dat hun aanwezigheid bij het gestrande schip niet meer nodig zou zijn, omdat er hehcopters ingeschakeld waren. Dan zouden ze hebben kunnen terug keren en niet een vergeefse reis heb ben hoeven maken Dan zouden ze zich waarschijnlijk ook niet zo opge wonden hebben, om de eenvoudige reden dat ze dan niet gezien hadden hoe helicopters „hun" werk deden. Ze hadden hooguit boos kunnen zijn; tussen boos zijn en tot wraaknemen in staat zijn, zoals duidelijk bleek uit de uitlatingen van de schipper van de reddingsboot, bestaat een groot ver schil. Het is natuurlijk naar, dat er geen bericht van gegeven is. De oud-voor zitter van de Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandse Reddings Maatschap pij, vergoeilijkte dit verzuim echter door te zeggen, dat de mannen in de reddingsboot bij het horen van dit bericht er een schepje op zouden heb ben gegooid en misschien risico's zou den hebben genomen om toch nog de helicopters voor te zijn. Onnodig ri sico's, die mensenlevens had kun nen eisen. Het is inderdaad een hard gelach voor de ridders van de zee om „hun" werk door anderen te zien verrichten. An derzijds, ik schreef het reeds in de aanhef, moeten ze er nu toch zo lang zamerhand van doordrongen zijn. dat de nieuwe hulpmiddelen hun werk ln vele gevallen onnodig maakt. Niet in alle gevallen, want bij zeer ruw weer bijvoorbeeld gaan de helicopters er niet uit. Voor de mannen van de red dingsboot is het blijkbaar „alles of niets". En dat kan in deze moderne tijd met zovele hulpmiddelen niet meer opgaan. De bemanning heeft zich laten ken nen, dunkt mij, als een groepje „ver zamelaars" Ze hebben, middels hun schipper, duidelijk gemaakt, dat het hun niet zozeer om het redden, aïi wel om het schipbreukelingen verza melen gaat. Dat is een hele trieste zaak en die mentaliteit moet zo spoe dig mogelijk de wereld uit worden ge holpen. Want daardoor zouden wel eens meer ongelukken kunnen gebeu ren. In ieder geval heeft dit voorval be wezen, dat een betere samenwerking beslist noodzakelijk is. Om dit soort „kortsluiting" zit niemand verlegen. Vooral niet, als er mensenlevens op het spel staan! KANTMAN. zaken als raadsman op. Hij was ook raadsman in de zaak van de oud commandant W. Groart contra de So ciale Verzekeringsbank. Bovendien trad hij dit jaar o.a. op voor de Raad van State als woordvoerder voor tientallen Soester ingezetenen, die bij de Kroon bezwaren hadden ingediend tegen de voorgenomen aanleg van een nieuwe rijksweg over le Eng Maandagmiddag om drie uur zal op de begraafplaats aan de Veldweg het stoffelijk overschot ter aarde worden besteld. Eén van de hoogtepunten m het sei zoen van de instuif „R.K. Jong Soest" staat weer voor de deur de voorbo de van het carnavalsfeest, namelijk het Prinsenbal. Dit wordt a.s. zater dagavond in het St. Josephgebouw gehouden Aanvang 8 uur. De hoofdschotel van deze avond zal zijn het voorstellen van de nieuw ge kozen Prins Carnaval met zijn vol tallige Raad van Elf. Ook dit jaar zal het Prinsenbal muzikaal worden om lijst door de Boerenblaaskapel Sint Caecilia, die al veel feesten voor de instuif heeft verzorgd Tevens treden The Rhytm Specials op. De avond is speciaal georganiseerd voor alle gehuwden en ongehuwden vanaf 25 jaar. Vandaar, dat het feest als titel draagt „Ouderen-Prinsenbal". De avond is niet gecostumeerd. Het Prinsenbal voor de Instuif-leden zelf heeft zondag a.s. plaats. In café-restaurant ,,'t Holland Huys" te Hilversum zijn de finales begonnen om de titel driebanden. Ries van der Linden alhier versloeg de favoriet Toon Schnitfink. Van der Linden 30 98 4 0.306 Schnitfink 27 98 3 0.27. Dinsdag- en woensdagavond a.s. wor den de laatste partijen gespeeld.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1