Onderbouwen van de flats op de Eng worden dicht gemetseld WAARDEVOLLE GESCHENKEN Doodsteek voor geldschieters Assistentie bij druivenoogst VOLVO - Veilig GARAGE STAM FISCAAL DILEMMA DE WITTE POMPEN Voorstellen voor de gemeenteraadsvergadering van 17 november PARKGARAGE A. v. d. Hoef Horloges Wandklokken Sclioorsteenklokjes Wekkers Fantasiewekkers Reisvvekkertjes Gouden Ringen Gouden, zilveren en doublé sieraden 4-klenren Rallpoints Gasaanstekers Gero-eassettes Ga noorSP'JKER WASSEN STOMEN Wetswijziging voorkomt misstanden HEÜ5 VOOR IEDEREEN KEUS..! m *"2 Collectie voor het Ned. Astma Fonds Brand in ctane' accu's op sloperij A. J. Verkerk tweede in biertapwedstri'den dealer Zeepost Medische dienst Een bril die goed zit koopt u bij de vakman Ruime keuze MONTUREN Wintertentoonstelling „De Eemstreek" Onderlinge wedstrijden Soester Turnclub Zonder commentaar PREDIKBEURTEN R.K. Kerkdiensten De open onderbouwen van de gale rijwoningen op de Eng in de blokken 4. 6 en 8, respectievelijk langs de Dalweg, Van der Veldeplantsoen en het Saenredamplantsoen heeft, uit ar chitectonisch oogpunt bezien, minder effect gesorteerd dan aanvankelijk werd verwacht. Bovendien is gebleken, dat de ln deze onderbouwen toege paste materialen, als gevolg van de sterk wisselende temperatuursverschil len, zoveel uitzetten en inkrimpen, dat scheurvorming niet te voorkomen is, B en W. zijn voornemens deze onder bouwen dicht te maken en de dan ontstane ruimte te verhuren aan de A-krlng Bescherming Bevolking voor het onderbrengen van een centraal magazijn. De bouwkosten zullen naar schatting Amallalaan 19/21 Baarn Telefoon 02954-2323 in goud, doublé, staal en chroom. zowel modern als klassiek. ruime keuze. zowel voor dames als heren. verz., doublé en chroom. aparte modellen. TEL.29 82 5QE5TERBERGSE5TR.2 6 b. een krediet overeen te komen tot een bedrag van 2.200.000— met de N V. Bank voor Nederlandse Gemeen ten c. het uitlenen van gelden aan de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten tot een bedrag van f 100.000,— d. het uitlenen van gelden aan de Ned. Middenstandsbank te Soest tot een bedrag van 100.000.— e. vaststelling van wederzijdse kredie ten met de in deze gemeente werk zame woningbouwverenigingen tot een bedrag van 100.000,— f. vaststelling van wederzijdse kredie ten met het Kompostbedrijf Soest- Baarn g het opnemen van gelden bij de afd. Soest van de Ned. Ver. ..Eerste hulp bij ongelukken" tot een bedrag van 25.000, h. het opnemen van gelden bij het Kompostbedrijf Soest-Baarn tot een bedrag van 40.000,—. Esso Nederland N.V. verzoekt ont heffing van het bepaalde in de Zone- verordening Hinderwet" voor het op richten van een quick servicestation op het perceel Beukenlaan 27. B. en W stellen voor de gevraagde ontheffing te verlenen. B. en W. bieden ter vaststelling aan een ontwerpbesluit tot wijziging van de gemeentebegroting 1965 voor overboeking van een batig saldo van 5412.37, voortvloeiende uit nog te verwachten inkomsten over 1964 en voorgaande Jaren tot een bedrag van 249.160.18 en nog te verrichten beta lingen tot een bedrag van 243.747,31. B en W stellen voor de commissie als bedoeld in de Woonruimtewet 1947 met ingang van 7 december te herbenoemen. De commissie bestaet uit de dames H M. Meurer-van Eyk en S. M, Polet- Musler en de heren J C Brouwer, H M. van de Rotte en H Stoltenberg Plaatsvervangend lid is de heer J. D. L. Zoetelief. B. en W. stellen voor een aanvul lend krediet beschikbaar te stellen van 15700.voor het Sociaal Econo misch Streekonderzoek en de voorbe reiding van een Regionaal Structuur plan. EDE - TELEF. 08380-8050 150 000,bedragen, waarvoor een krediet tot dit bedrag wordt gevraagd De jaarüjkse huurprijs zou moeten bedragen 6 van 150.000,is ƒ9000.plus 1200.voor jaarlijks onderhoud is 10.200, Keiler Nederland N V Postweg 38 te Soesterberg. verzoekt ontheffing van het bepaalde in de „Zoneverorde- ring Hinderwet" voor het uitbreiden van haar fabriek aan de Postweg B en W. stellen voor de gevraagde ontheffing te verlenen met uitzonde ring van een opslagloods. Het hoofd van de Openbare school voor gl.o. te Soesterberg verzoekt de door hem bewoonde woning te voor zien van een centrale verwarmings installatie. B. en W stellen voor tot het gevraagde te besluiten en vragen hiervoor een crediet van 9.500, Blijkens de recente wijziging van de geldschieterswet van 1932 wil de wet gever ongewenste activiteiten van zo genaamde spaarkredietinstelllngen en andere geldondernemingen tegen gaan. Dat was wel nodig ook. want het optreden van 'eze, (vaak een mans) bedrijfjes, i.' nogal dubieus en in elk geval is de kans dat men bij de ze exploitanten bedrogen kan uitko men. niet gering Bepaalde de geld schieterswet van 1932 dat alleen zij als geldschieters kunnen worden be schouwd die er een bedrijf van ma ken geldsommen uit te lenen van 1500,of minder, nu is de grens op 5000,gesteld Voor de meeste exploitanten is nu de aardigheid er wel af en.dat is juist de bedoeling van de jongste wetswijziging geweest. LENINGEN BENEDEN 5000,— NIET VRIJ Het lenen van geld is de laatste jaren in vele kringen der bevolking gebrui kelijk geworden. De gehele maat schappelijke ontwikkeling met zijn nadruk op de consumptie in de wijd ste zin des woords brengt dit met zich mede. Voor persoonlijke leningen kun nen de mensen terecht bij verschillen de banken Zij krijgen dan het ver langde bedrag in handen onder terug betaling van een bepaalde rente. Het geleende bedrag lost men in termijnen af. Meestentijds gaat het hier om gro tere bedragen en de banken zijn daar toe gerechtigd, mits zij de geldschie terswet en de wet op het afbetallngs- stelsel van 1961 in acht nemen. Men mag gerust aanemen, dat geen enkele bonafide bankinstelling de wettelijke bepalingen in dat opzicht ooit zal schenden. De geldschieterswet uit de dertiger jaren is destijds bepaald niet inge voerd omdat de overheid vreesde dat de bankinstellingen misbruik zouden maken van hun bevoegdheden. Deze wet richtte zich primair tegen woe keraars, die kleine bedragen uitleen den tegen forse rente. Merendeels ging het om kleine bedragen. De cli entèle bestond uit kleine luiden, die dikwijls moesten ervaren hoe riskant het geld is te lenen van deze exploi tanten. Daarom werd in de wet van 1932 bepaald dat als geldschieter werd beschouwd degenen, die er een bedrijf van maakte geldsommen van 1500, of minder uit te lenen met het oog merk winst te behalen. Te laag Het behoeft geen betoog, dat dit be drag in deze tijd te laag Is en vele exploitanten profiteren hiervan. De aan te kloppen bij een bonafide bank instelling, waar men zeker weet dat het goed zit. Kortom, de recente wets wijziging heeft vele geldexploitanten die de laatste jaren nog aatdlge zaken konden doen, de doodsteek toege bracht. Wij kunnen onze lezers slechts aan raden dtze bedrijven te mijden en voor geldleningen een beroep te doen op de bekerde banken Wil men toch met een exploitan* in zee gaan. vraag hem dan eerst of hij een vergunning heeft om leningen te sluiten beneden de 5000.en laat hem die ver gunning tonen! Afwikkeling Door de overgang naar een nieuwe toestand zijn de houders van de geld- schietbanken krachtens artikel 22 der wet thans gedwongen de loperde za ken af te wikkelen. Het geldt hier bedrijven, die tot nog toe buiten het bereik van de geldschieterswet vielen, maar die thans door de verlegging van de grens var 1500— naar 5000,als geldschieter moeten wor den beschouwd. De wetgever heeft een dwingende re geling gegeven ter waarborging van een behoorlijke afwikkeling. Dat geldt evenzeer voor geldschietbanken. die spaarkredietovereenkomsten hebben aangegaan en wier toelating is inge trokken De geldschieter is dan ver plicht alle door hem ontvangen spaar- bedragen aan de gegadigden terug te geven, waarbij hij een bepaald schema in acht dient te nemen. Hij moet o a. verslag hierover uitbrengen aan bur gemeester en wethouders. Zo heeft de wetgever de geldschieters het leven flink zuur gemaakt en dat is maar goed ook. De vereniging tot bevordering van I het Nijverheidsonderwijs te Soest ver-1 zoekt medewerking voor het oprichten van een lascursus. B. en W. stellen voor aan dit verzoek te voldoen. De Provinciale Utrechtse Electrici- teits Maatschappij N.V. verzoekt haar een zakelijk recht te verlenen voor het leggen van een hoogspanningska bel langs de Noordzijde van het le Heezerlaantje en langs de Zuidzijde van de Schaepmanstraat. De P.U.E.M. zou hiervoor aan de gemeente moeten voldoen een eenmalige vergoeding van resp. 52,50 en 19,00. B. en W. stellen voor het gevraagde recht te verlenen. Mevrouw R C D. C. Blok-de Jonge, Prins Hendriklaan 48 en mevrouw Ch. Labadie-Alexander. Prins Hendriklaan 52, verzoeken van de gemeente te mogen kopen een stuk grond ter groot te van pl.m. 19 m2 elk, tegen de prijs van 700, B. en W. kunnen zich met de beide verkopen verenigen. B. en W. vragen de raad machti ging tot a. het aangaan van kasgeldleningen lot een bedrag van 2.300.000.— bedragen, die zij beschikbaar stelden, lagen merendeels boven de 1500. zodat zij wat de geldschieterswet be treft hun gang konden gaan. Geluk kig is aan die toestand nu een einde gemaakt. De grens is verlengd van 1500.naar 5000, Wie bedragen uitleent beneden de 5000.—, moet een vergunning hebben en deze vergunning wordt alleen ge geven aan instellingen, die in staat zijn elke lening in haar geheel te verstrekken binnen 3 maanden na het tot stand komen van een overeen komst met de betrokken geldlener. Dat houdt in dat iemand geen toe stemming zal krijgen als „geldschie ter" te beginnen, indien hij niet over de benodigde financiën beschikt. Vergunning De meeste kleine geldschieters, veelal eenmansbedrijfjes, missen die finan ciële ruggegraat en zullen beslist geen toestemming krij'gen. Enfin, de ar beidsmarkt is krap en het is voor de samenleving maar beter ook dat dit soort lieden op een andere manier de kost verdienen. Boven de 5000— is geld uitlenen vrij Maar wie 5000,of meer wil lenen, zal wel zo verstandig zijn om niet naar een exploitant te gaan, maar Ademhalen, gewoon ademhalen, is zo'n alledaagse zaak dat we er nooit spe ciaal bij denken. Maar weet u dat tal van astmapatlën- ten vaak moeten vechten voor hun adem? Weet u dat er 800.000 lijders aan astmatische ziekten in ons land zijn - evenveel als het aantal inwoners van een stad als Amsterdam? Zóveel, dat we moeten spreken van een volks ziekte, die alleen doelmatig bestreden kan worden als ons hele volk mee helpt. Daarom wekken wij u met klem op, de collecte van het Nederlands Astma Fonds te steunen, die van 15 tot en met 20 november wordt gehouden. Er is ook een gironummer voor uw giften: 411.000 t.n.v. de Vereniging tot Steun aan het Nederlands Astma Fonds. Utrecht. Help door uw bijdrag de astmapatiënt uit zijn ademnood! Het voorlopig plaatselijk comité be staat uit mevr. E. W. Bangma-Heggel- man, Bosstraat 27. voorzitster: de heer H. van Dorp, Bartolottilaan 29, secre taris; de heer W. G. Hilhorst, Soester- bergsestraat 14, penningmeester, en mevr. T. Schutte-Beek, Burg. Grothe- straat 65. Sedert het begin van deze week assisteren 350 militairen van het Engelse Rijnleger in Duitsland bij de druivenoogst in Bernkastel/Mosel. De wijn boeren zijn best tevreden met de hulp en even vrijwillig als de Engelsen is de beloning echte Moeselwijn. Maar niet te veel, want de oogst duurt nog enkele dagen. tPKtfJD lNSTQLLQ7eu% Om ongeveer half zeven dinsdag avond werd de brandweer gealarmeerd voor een brand op het Wrpin "an de sloperij v. d B. aan de Klein Engen- daalweg. Het sirenegeloei alarmeerde niet al leen een groot aantal brandwachts. maar ook veel belangstellenden, die achter de brandweerauto's aangingen. Dat hadden ze beter niet kunnen doen. want toen op een gegeven mo ment een nevelspuit een verkeerd pad was ingereden en daar wilde keren, ging dat moeilijk doordat er een ver- keersopstooDine was ontstaan op de smalle Klein Engendaalweg. Daardoor arriverde de als tweede wagen uitgerukte autosDUit het eerst. Gelukkig hoefde er niet gespoten te worden, omdat het vuur inmiddels met behulp van emmers water was gedoofd. De brand was ontstaan, doordat een n°rsoneelslid van de sloperij. H van K. uit Soest, bij het binnpngaan van een werkloods een met olie gestookte industrie-kachel omstootte. De olie stroomde er uit en vatte onmiddellijk vlam. Het vloeide tuss°n een stapel sloopaccu's. die ook in brand vlogen Ruim tachtig van de ongeveer 100 accu's raakten in brand, maar met behuln van emmers water kon het vuur bijtijds worden gedoofd. De brandweer hoefde niet meer te spuiten. Wel werd een straal van de nevelspuit achter de hand gehouden om eventueel in te zetten wanneer dat tijdens het uithalen van de stapel accu's nodig zou ziin als het vuur weer zou oplaaien. Dit gebeurde echter niet. De schade was nihil. De heer A J Verkerk van café Cen traal is in de provinciale voorronde van de Nationale Biertapwedstrijden 1965 op de tweede plaats geëindigd in de categorie Eenmanszaken. De wed strijden werden voor de dertiende ach ter eenvolgende maal gehoudendat gebeurde woensdag in het jaarbeurs restaurant. waar niet alleen talrijke deelnemers, maar ook een zeer groot aantal belangstellenden aanwezig wa ren. Het vakmanschap van de deelneem sters en deelnemers stond op zeer hoog peil. Na verscheidene voorronden bleven ten slotte drie kandidaten over voor de eerste plaats. De heer Ver kerk moest ln de „prijzenronde" zijn meerdere erkennen in de heer B Veenhof uit Hilversum. Renault R4 Luxe van f 4.150,af Dauphine Gordini van f 4.945,af Renault R 8 van f 5.495,af Renault R 10 van f 5.995.af Renault R 16 van f 7.950,af Caravelle Coupe van f 9.750.af Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850 15 jaar en de heren van 16 jaar en ouder Ook de dames van 19 jaar en ouder komen d:-.n aan bod. De wedstrijden zijn voor het publiek toegankelijk, evenals de openbare les van vandaag. Voor 1 et komende jaar staat het deelnemen aan de op 15 januari te houden vereniglngswedstrij den „springen" op het programma. De artsendlenst wordt dit weekeinde waargenomen door de artsen: W J Schutte, Burg. Grothestraat 65, tel. 2333 en J Kuipers, Middelwijk straat 34, tel. 2815. Tandartsen. Zaterdag en zondag van 13 00-13.30 uur O. J. Notterman, Julianalaan 47A. Apotheek. Zaterdag en zondag apotheek „Soest- Zuid". Oranje-Groene Kruis. Zr. Kropff, Middelwijkstraat 36, tel. 2902. Wit-Gele Kruis Zr. Anthoniana, Nieuwerhoekplein, Marlënburg, tel. 4255, b.g.g. 2001 Groene Kruis. Zr. Van Schalk, :,uinweg 37, tel. 4130. Leverancier van alle ziekenfondsen In het Nutsgebouw te Baarn werd de wintertentoonstelling van de Pluim vee en Konijnenvereniging „De Eem streek" gehouden. Door de leden wa ren fraaie exemplaren ingezonden en de resultaten waren bevredigend. Prijs winnaars zijn: Algemeen kampioen: Alaska van de heer v. d. Baan uit Soest. Reserve kampioen: Klein Zil ver van de heer De Maar uit Bad hoevedorp. Beste inzender grote rassen: de heer Hoek uit Baarn Midden rassen. Alas ka van de heer v. d. Baan uit Soest. Kleine rassen: Klein Zilver van de heer De Maas uit Badhoevedorp. Dwergrassen: Pool van de heer Roelofs uit Baarn. Tekening-rassen: Lothar- ringer van de heer Girsgorz uit Baarn. Beste inzending van jeugdleden. Blau we van Beveren van Peter v. d. Bos uit Baarn. Beste inzending op één na: Klein Zilver van Piet v. d. Heuvel uit Soest. Beste inzending op twee na: Alaska van Jos Bakker uit Baarn. Beste oude dier: Wit Wener van B Hartog uit Utrecht. Beste Vlaamse 'reus van H. Hoek uit Baarn. Algemeen kampioen bij de inzending pluimvee: PI. Roch van de heer Kooi man uit Soest. Reserve-kampioen: Sabelpoot van de heer Post uit Baarn. Leden van de Soester Turnclub zullen op maandag 22 en woensdag 24 no vember as. onderlinge wedstrijden houden in de gymnastiekzaal achter het St. Josephgebouw. Deze wedstrij den worden niet meer gecombineerd met het afleggen van de K.N.G.V.- vaardigheidsproeven, zoals op 17 fe bruari j.1. nog het geval was. Op maandag komen de jongens van 9 tot en met 11 en de meisjes van 12 tot en met 14 jaar aan bod. evenals de dames-aspiranten van 15 tot en met 18 jaar. Op woensdag is het de beurt aan de meisjes van 10 tot en met 11 jaar, de jongens van 12 tot en met Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australië: ms „Himalaya" 17 nov. en ms „Tijuca" 20 nov Brazilië: ms „Eemland" 15 nov. en ms „Paraguay Star'' 20 nov. Canada: ms „Tindefjell" 17 nov. Chili: ms „Birkenstein" 14 nov. en ms „Dlogenes" 17 nov Indonesië: ms „Eumaeus" 14 nov. Kenya, Oeganda en Tanganjika: ms „La Bourdonnais" 14 nov. Ned Antillen: ms „Ladon" 16 nov. Nieuw-Zeland ms „Ampenan" 15 nov. en ms „Tasmania Star" 17 nov. Suriname: ms „Oranjestad" 16 nov. Ver. Staten van Amerika: ms „Prin ses Margriet" 18 nov. Z.-Afrika (Rep.) en Z-W.-Afrika: ms „Pendennis Castle" 14 nov. en ms ..Oranjefontein" 16 nov Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Hoe hoger iemand klimt, hoe meer er van zijn achterdeel te zien komt en dan wordt de verleiding er tegen te schoppen bijna onweerstaanbaar, aldus Dr Joseph H Peck. Hoe verder u terug kunt kijken, hoe verder u meestal ook vooruit kunt zien. (Sir Winston Churchill). Wetenschappelijk onderzoek is zien. wat iedereen al heeft gezien en denken, wat nog niemand heeft ge dacht. (Dr Albert Szent-Gyorgy De vrienden die ik het meest op prijs stel, zijn de paar die als ze ge loven dat het tijd is om op te stap pen, het ook werkelijk doen Als een echtpaar 's avonds uitgaat is de eerste gedachte van de vrouw: Wat zal ik aantrekken? Die van de man daarentegen: Hoe kan ik het zo gauw mogelijk weer uittrekken? Prof. Vondeling heeft de Kamer te kennen gegeven, dat het regerings beleid, zoals dat in Troonrede en mil joenennota is uiteengezet, niet princi pieel zal worden omgebogen. Dat is in elk geval konsekwent. Stel je voor. dat de bewindsman gezegd had de staatsuitgaven met een half miljard te verminderen. Dan zou het kabinet, dat immers een beleid wilde voeren dat gericht zou zijn op de toe komst. zichzelf alleen maar belache lijk hebben gemaakt. Dat is niet gebeurd De collectieve voorzieningen, die in voorgaande jaren zozeer zijn verwaarloosd dat de leef baarheid van ons land in gevaar dreigde te komen. c.q. in verschillende opzichten al is gekomen, krijgen van dit kabinet de hoogste prioriteit. Wel kon een (geringe) bezuiniging worden doorgevoerd van circa 70 miljoen. Voorts zal 50 miljoen op de kapitaalmarkt worden geleend. Rest dan nog 120 miljoen, die ergens an ders vandaan moeten komen, wan neer de omzetbelasting op textiel en schoenen zou komen te vervallen. Wat zal er gebeuren? Een halvering van deze belasting? De Kamer zal ook hier geen bezwaren tegen hebben. Waarom? Omdat deze belasting zou leiden tot de stijging van de directe kosten van levensonderhoud, die het hardst zou aankomen bij de minder draagkrachtige groepen. Maar als het de bedoeling is de kleine man niet nog hogere lasten op te leg gen. dan zal men die 120 miljoen moeten halen uit een nog sterkere verhoging der vermogensbelasting en een hogere omzetbelasting op luxe goederen. HERVORMDE KERKEN. Oude Kerk. 9 uur gezinsdienst. 10 uur ds J. Mettau. (Kerkkoor). 19 uur ds H. Roest. Zaterdag 13 nov.. 19.45 uur bidstond. Tijdens de morgendienst kleuteroppaa. Lmmakerk. 10 uur ds D. M. Jalink. 19 uur ds K. van Liere. Tijdens de morgendienst kleuteropplêi Heeskapel. 10 uur ds H Roest. Eltheto. 10.15 uur jeugdkerk. Zonnegloren. 10 uur ds K. van Liere. Ichthus Kerk. 10 uur ds A. J Kret van Leiden. 16.30 uur ds A. Zijlstra van Amer^. GEREFORMEERDE KERKEN. Julianakerk. 10 en 5 uur ds S. de Jong. Wilhelminakerk. 10 en 5 uur ds B Scholten van Amers- foor. GEREFORMEEERDE KERK. Eltheto. 8.30 uur ds W. Borgdorff van Baarn. 3 uur ds W. Borgdorff van Baarn. CHR. GEREFORMEERDE KERK. 10 uur ds P de Smit 7 uur ds Bouw van Eemdijk. GEREF. GEMEENTE. Kleine RembrandtzaaL 10 en 5 uur leesdienst. VER. v. VRIJZ. GODSDIENSTIGE!*. Afd. van de Ned. Protestantenbond. 10.30 uur ds R. G. van de Voet. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE. Van Weedestraat 19. Geen dienst, zie Baarn. ADVENTSGEMEENTE. 10 uur bijbelstudie. 11 uur ds P de Raad. BAARN. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. 10.30 uur ds H. C. Valeton. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE. 10.30 uur ds W. F. Schröder. Reeds meer dan 25 jaar het goed koopste adres voor Bij grote afname van Petroleum of Huisbrandolie no 1 speciale prijzen. Wij leveren uitsluitend merkprodukton Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 KERK SOEST, Steenhoffstraat. H. Missen te 7.30, 10.30 en 12 uur. Hoogmis te 9 uur. 's Avonds 7 uur lof. In de week de H. Missen te 8 en 9 uur. KERK SOESTDIJK, B. Grothestraat. H. Missen te 7.30, 10.45 en 12 uur. 9 uur Hoogmis. In de week (uitgezonderd woensdag en zaterdag) H Missen te 7.45 uur en 8.30 uur Woensdag en zaterdag te 7.45 en 9 uur. KERK SOEST-Z., St. WilUbrordusstr. H Missen te 7.30 uur en 11 uur. 9 uur Hoogmis, 's Avonds 6 uur Lot.

Soester Courant | 1965 | | pagina 7