Nationale feestdag voor Amerikanen Agenda gem een teraads vergaderin g Russisch-Chinese tweespalt MET RAAD EN DAAD DOORSMAKEN GARAGE BOSBOOM Lenssen+de Wolff Voetklachten orthopedist, de heer B. J. Welmers. VAN DAM'S SCHOENEN Gratis advies Van Dani's Schoenen t WAftutielaai Eiermarkt Vensters in de hemel S.V.V. volleybal Meningen van lezers Klaar terwijl u wacht ItüVIÜOE. SMEERSTATIOX 3 e donderdag in november In ons land heeft „Thanksgiving' zijn oorsprong gevonden De raad onzer gemeente komt mor genavond. te 19.30 uur. in openbare zitting bijeen. De navolgende agenda komt in be handeling 1. Vaststelling van de notulen van de vergadering, gehouden op 20 oktober 1965 onroerende góederen' taxaties bv hypotheken" r assurantiën Steenhoffstraat 67 Soest Tel. 2169 2 Ingekomen stukken. a. Schrijven d.d 20 juli 1965 van in genieursbureau Dwars. Heederik en Verhey te Amersfoort waarbij het rio leringsplan Soesterveen wordt toege zonden. met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen b Besluit van gedeputeerde staten te Utrecht d.d. 13 oktober 1965, 5e afd. nr. 2891/64/2378. waarbij goedkeuring is verleend aan het uitbreidingsplan in onderdelen Lange Brinkweg, met voorstel dit besluit voor kennisgeving aan te nemen. c Controlerapporten van het Cen traal Bureau voor Verificatie en Fi nanciële Adviezen van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten met voor stel deze voor kennisgeving aan te nemen. d. Schrijven van het raadslid J K. de Bruin inzake het z.g.n. Eng-tracé en het antwoord van burgemeester en wethouders met voorstel die stukken voor kennisgeving aan te nemen. 3 Voorstel tot het geven van een naam aan de openbare kleuterschool te Soesterberg en het beschikbaarstel len van een krediet voor de aanbren ging van de naam aan het schoolge bouw. 4 Voorstel tot vaststelling van be stemmingsplan a. Soesterengweg; b Colenso 2. 5 Voorstel tot splitsing in apparte menten van het gebouw aan het Dorpsplein en de Plesmanstraat te Soesterberg waarin zijn gevestigd het politiebureau, de hulpsecretarie en vier bovenwoningen. 6 Voorstel tot onttrekking aan het openbaar verkeer van een gedeelte van de Kostverlorenweg en een ge deelte van weg nr. 47. 7. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor het aanleggen van een centrale ver warming in de Insingerschool voor g.l.o 8. Voorstel tot aankoop van grond, gelegen: a. aan de Hartweg van J. Mulder, b aan de spoorlijn Den Dolder-Baarn van A. G. van Hees. c. aan de Hartweg van J. van Esch; d. nabij de Dorresteinweg van A. T. Slagter; e. aan de Steenhoffstraat hoek Dalweg van H. van Logtesteijn c.s. 9. Voorstel tot het verlenen -van ont heffing van het bepaalde in artikel 1 van de „Zoneverordening Hinder wet" voor: a. het oprichten van een quick ser vicestation aan de Beukenlaan 27 b. het uitbreiden en wijzigen van een fabrieksruimte aan de Postweg 38 te Soesterberg; c. het uitbreiden en wijzigen van een fabrieksruimte aan de Postweg 57 te Soesterberg 10. Voorste.' tot het wijzigen van de gemeentebegroting 1965 (overschrij ving saldi). 11. Voorstel tot het herbenoemen van de leden van de commissie ex arti kel 8 van de Woonruimtewet 1947. 12. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een aanvullend krediet voor het sociaal economisch streekonderzoek en dev oorbereiding van een regionaal structuurplan. 13. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de aanleg van een gas-centrale verwarming in de ambtswoning van het hoofd van de openbare schooi voor g.l.o. te Soester berg 14 Voorstel inzake het opnemen en beleggen van kasgelden in 1966. 15. Voorstel tot het aanbrengen van voorzieningen in de open onderbouw Zaterdag 11 dec tot 12 uur, houdt de zitting bij op gebied van SCHOENEN. STEUN ZOLEN. BEUGELS enz Uitsluitend op afspraak, telefonisch of aan de zaak. Dit wordt U aangeboden door Torenstraat 5 - Soest - Telefoon 3473 van de galerijwoningen op de Eng en het beschikbaarstellen van het daar voor nodige krediet. 16. Voorstel tot het verklaren dat de oprichting en instandhouding van een lascursus nodig wordt geoordeeld 17. Voorstel tot aankoop van grond met opstallen gelegen aan de Smits- weg van H Kok. 18. Voorstel tot verkoop van grond ge legen nabij a. de Prins Hendriklaan aan mevrouw Ch. Labadie-Alexander; b. de Prins Hendriklaan aan mevrouw R. C. D. C. Blok-de Jonge. -Af 1*1 XffiHlONi i STEENH0FFSTR.5J TEL 284Z SOEST 19. Voorstel tot het verlenen van een zakelijk recht aan de N.V. P.U.E.M. te Utrecht voor het leggen van een hoogspanningskabel in: a. het Eerste Hcezerlaantje; b. de Schaepmanstraat. 20. Voorstel tot het beschikbaarstel len van een krediet voor de bouw van een kleedgelegenheid op het korfbal- veld gelegen aan de Staringlaan 21. Voorstel tot ruiling van grond met opstallen gelegen aan de Smitsweg te gen g-rond gelegen aan de Foekenlaan met W. Buninga. 22. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de uitgaven van het openbaar kleuteronderwijs over 1964. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 35.000 stuks in prijzen van 19.25 tot 20.Middenprijs 19,50. Prijs per kg 3,10. HUURVERHOGING. Kunt u mij een opgave verstrekken van de huur verhogingen die in 1964 en 1965 plaatsvonden met het percentage voor Soest. Antwoord: Op 1 juli 1964 werd een huurverhoging afgekondigd van 10% voor de le en 2e klasse gemeenten en 12^> voor derde en lagere ge- meenteklassen. Deze verhoging gold voor huizen, gebouwd voor 1957. Soest is een derde klasse gemeente. In 1965 is er geen huurverhoging geweest. De Russische eerste vice-premier Pol- janski heeft ter gelegenheid van de achtenveertigste verjaardag van de revolutie die de communisten aan de macht bracht een rede uitgesproken waarin hij nog eens met nadruk het standpunt van de sowjet-unle weer gaf aangaande de wedijver tussen de kapitalistische en socialistische lan den. Volgens de Russische leiders is het niet langer noodzakelijk dat de socia listische revolutie wordt geëxporteerd, maar bewijst het communistische sy steem als vanzelf zijn groter recht van bestaan dan het kapitalisme. Daarom kan het communisme, zoals Moskoy het ziet. propageren maar het behoeft niet met geweld van wapenen te worden gevestigd. Deze Russische mening nu. druist re gelrecht in tegen de principiële opvat ting van communistisch China, dat met grote felheid voorstander is van het overnemen van de macht door middel van geweld Peking heeft ogen blikkelijk heftig kritiek geleverd oo het Russische ..revisionisme" en de rede van Poljanski een ..verraad" aan het internationale communisme ge noemd. Bredere kloof Men kan moeilijk aan de Indruk ont komen dat de scheur in het Russisch- Chinese blok de laatste tijd weer aan zienlijk groter is geworden en wellicht langzamerhand tot een niet meer te overbruggen kloof is uitgegroeid. Dat is geen wonder, want juist in de afge lopen weken heeft er voor beide lan den heel veel op vet spel gestaan. China heeft door het afstellen van de Afroaziatische conferentie te Algiers - een afstel dat het zelf heeft gewild - een grote politieke nederlaag geleden omdat bij het vooroverleg voor de voorgenomen topconferentie bleek dat een grote groep van de Afroaziatische landen stelling nam voor het voorstel om de sowjet-unie voor de conferentie uit te nodigen, iets wat Peking tot Iedere prijs wilde voorkomen. Ook elders had de Chinese diplomatie de afgelopen tijd te kampen met tegen slagen. De beweging van de dertigste septem ber in Indonesië, die. zoals al spoedig bleek, in hoge mate door communis tische agitatie tot stand was ge bracht, heeft als een soort boemerang gewerkt, zo krachtig dat zelfs presi dent Soekarno aan het anti-commu- nisme zoals dat nu is opgelaaid niet geheel het hoofd kan bieden. De papieren tijger Voeg daarbij nog dat de strijd in Viet nam de afgelopen tijd niet erg in het voordeel van de door China gesteunde Noordvietnamezen uitvalt en China zich onlangs met zijn haastig inge slikte ultimatum aan India een „pa pieren tijger" heeft getoond, dan is het gemakkelijk om ln te zien dat er Peking heel wat aan gelegen is zijn internationale prestige een opwekken de injectie te bezorgen. Het merkwaardige is nu. dat China zichzelf ln een zodanige positie heeft gebracht, dat het weinig anders dan een zeer extreem standpunt verkon digen en zich opwerpen als de kam pioen van het communisme in zijn meest pure vorm terwijl het juist dit ver doorgevoerde dogmatisme ls dat de meeste jonge staten, die op zich zelf niet afwijzend behoeven te staan tegen een evolutie langs het „linker pad", van de grote Chinese leermees ter vervreemdt. Hierbij spint het Kremlin op zijn beurt zijde. Vandaar dat Ho Tsji Minh een nadrukkelijk vriendelijke bood schap naar Moskou heeft gezonden ter gelegenheid van de Russische verjaar dag der revolutie, vandaar ook. dat de Russische-Indiase verhouding niet is vertroebeld als gevolg van de strijd tussen India en Pakistan, vandaar tenslotte dat de mogelijkheid is gaan bestaan dat de USSR. iets van zijn verloren positie in Indonesië zal weten te herwinnen. Over dit onderwerp spreekt ds D W Veldkamp. Vrij Evangelisch predikant te Hilversum, op woensdag 17 novem ber, 's avonds 8 uur, in gebouw Prins Bernhardlaan 2, Soestdijk. Het eerste damesteam van de Soester Volleybal Vereniging boekte donder dag j.1. in de sporthal te Amersfoort haar derde overwinnig in successie. Ditmaal waren het de dames van Athlon uit Utrecht die moesten onder vinden dat de Soester dames weer compleet binnen de lijnen verschenen en bovendien nog versterking hebben ondergaan. Het werd overigens een gelijkopgaande strijd waarin vooral de Utrechtse da mes blijk gaven de kunst van verdedi gen goed meester te zijn. Beurtelings wonnen beide partijen een set. Zo was de eerste voor onze plaatsgenoten, terwijl de tweede voor de dames uit Utrecht was. De rood-witten hadden in deze set al een 14-4 voorsprong toen een misverstand de dames uit hun evenwicht bracht, zodat deze set verloren ging. De derde set had een spannend verloop maar werd uitein delijk door de S V V-dames met 16-14 gewonnen De Athlon-dames brachten in de vierde set de stand weer op ge lijke voet. maar door de beslissende set in winst om te zetten konden onze plaatsgenoten de kostbare punten mee naar Soest nemen. Het tweede herenteam kon het tegen koploper Wilhelmina niet bolwerken. Toch wisten zij de derde set nog op hun naam te brengen, zodat zij op een punt beslag wisten te leggen. Voor de komende week staan voor de SVV-teams de volgende wedstrij den op het programma: Donderdag 18 nov. 1965: 20 45 uur: S V V. 1-Valbovol 2 (dames) 22.00 uur: S V V 2-VI O S 2 (dames). 20.45 uur S V V 1-Valbovol 2 (heren). Soest 13 november 1965 Rubenslaan 113 Geachte mevrouw Gardon Hoewel lk niet weet, ol uw verzuch ting in uw artikeltje ..Help, ik heb een boekhouder nodig", in de Soes ter Courant van vrijdag j.1 echt ge meend is, - wat u vraagt lijkt mij nogal eenvoudig - wil ik u gaarne van dienst zijn Natuurlijk Is een eerste vereiste, dat men nalaat, wat eenvoudig niet kan. Ik ben een tijdje voor studie in Parijs geweest met eigenlijk te kleine mid delen Het was in de tijd dat men nog een deviezenvergunning hiervoor nodig had. en ik heb eenvoudig niet méér durven vragen uit vrees dat het geweigerd zou worden In Parijs heb ik van het mij maan delijks ter beschikking staande be- dra" eerst mijn vaststaande maan delijkse uitgaven afgetrokken: kamer huur. wekelijks vervoer, ieseelden De rest heb ik over het aantal dagen 30 respectievelijk 31 verdeeld, ik meen, mij bleven destijds zo ongeveer Frs. 700.— per dag Dagelijks heb ik mijn uitgaven in een daarvoor be stemd boekje genoteerd, mijn kas op gemaakt: over een onbetekenend man- ka ais dit er was, heb ik niet lang mijn hoofd gebroken, maar heb het er ook bij opgeteld Aan de rand heb ik met een plus of minusteken geno teerd. wat ik te veel had uitgegeven, of wat ik had overgehouden.. En na: tuurlijk heb ik er opgelet, deze be dragen binnen enige dagen met elkaar te compenseren Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen. Birkstraal 105 - Soest - Telef. 3256 Zodoende is het mij gelukt, niet slechts met mijn geld uit te komen, maar ook naast de nuttige kant van het oponthoud nog voldoende plezier er uit te halen. U zult nog andere reacties op uw verzuchting ontvangen; waar een wil is, is er een weg, zijn er vele wegen. Hoogachtend, E H. SZISCH Thanksgiving day „The Pilgrim fathers". deze naam die normaal gebruikelijk is geworden als benaming voor de groep van meer dan honderd leden van een Engelse con- gregationalistische gemeente te Leiden, die in september 1620 via het Engelse Plymouth „emigreerden" naar Ameri ka. waren in 1608 uit het Engelse Scrooby naar ons land gevlucht om zich te onttrekken aan de vervolging waaraan zij daar blootstonden. Een foto-reportage-team van het in ons land gestationeerde Amerikaanse tweeendertigste jager onderscheppings squadron, heeft onlangs met behulp van de hen ter beschikking staande gegevens, de stappen nagegaan van de „Pilgrim fathers" in ons land Zij bezochten daartoe de plaatsen waar zij woonden en de kerken waar zij hun gezamenlijke godsdienst-oefenin gen hielden. Achtereenvolgens werd een bezoek ge bracht aan Amsterdam. Leiden en Delfshaven. het tegenwoordige Rotter dam Amsterdam was de eerste plaats waar de „Pilgrims" zich vestigden Hun be huizing was een klooster, wat verlaten was door een gemeenschap van leke- zusters, daartoe tijdens de reformatie gedwongen. Klein en donker ligt de kerk verscho len tussen de oude statige herenhui zen, waarvan vele dateren uit het laatst van de zestiende eeuw Een onopvallende gedenksteen, bruin en verweerd, naast de donkere zware kerkdeur, herinnert aan het verblijf van de „Pilgrims" in Amsterdam. Als een monument, de drie verblijf plaatsen van de „Pilgrims" omvattend staat de St. Pieterskerk in Leiden. In deze universiteitsstad brachten zij de langste tijd van hun verblijf ln ons land door In een van de muren van de kerk bevindt zich een gedenksteen die her innert aan John Robinson, vader der Pilgrims". Deze gedenksteen, die eer bewijst aan de predikant John Robinson. werd in 1938 geplaatst door de General Society of Mayflower, afstammelingen uit de Verenigde Staten van Amerika. (Een foto-reportage, tot stand gekomen met medewer king van een foto-reporter-team van het op Soesterberg gestationeerde 32nd Fighter Interceptor Squadron.) De kleine kerk waar de „Pilgrims" hun godsdienstoefeningen hielden, was het rustieke middelpunt, in een sfeer volle omgeving, welke minder dan honderd meter was verwijderd van de drukke Kalverstraat, schril afstekend tegen de kloosterlijke stilte In deze kerk herinnert een gedenkteken aan John Robinson, welke bezichtigd wordt door een van de leden van het foto-verslaggevers- Dit schilderij laat de landing zien van Pilgrims in Amerika. Het bevindt zich in het museum van de werk in Delfshaven. Predikant Robinson was de „geeste lijke" vader van de „Pilgrims" Hij woonde dicht bij de kerk die ge bouwd werd door de Hugenoten die Frankrijk moesten verlaten om dezelf de reden als de Engelsen Engeland verlieten Vijf jaar na hun vertrek stierf hij. In zijn laatste woorden die hij tot de ..Pilgrims" sprak in de gereformeerde kerk in Delfshaven, het tegenwoordige Rotterdam, wenste hij hen een veili ge en voorspoedige overtocht naar Amerika. Voor de kerk. die gelegen ls aan het water, niet ver van de drukke Rotter damse havens, gingen zij aan boord van het kleine schip „The Speed- well", wat hen naar Plymouth ln En geland bracht. Daar werd de groep in tweeën ge splitst, de ene ging aan boord van de Mayflower. terwijl de andere groep aan poord van „The Speedwell" bleef. Op 6 september 1620 waagde men de grote oversteek naar Amerika Slecht weer en averij dwongen „The Speedwell" terug te keren naar Ply mouth. terwijl de Mayflower alleen doorging In Amerika aangekomen stichtten zij daar met behulp van andere emigran ten Plymouth en Massachussets Volgens een legende wil het dat de Pilgrims" tijdens hun verblijf in Ne derland zagen dat de Nederlanders de dag herdachten waarop zijn in de 16e eeuw van de Spanjaarden waren be vrijd. Het zou deze herdenkingsdag geweest zijn waardoor bij de „Pilgrims" het plan ontstond deze dag in te stellen als de dag die heel Amerika nu viert als Thanksgiving day. In deze rustieke kerk in Rotterdam waren de Pilgrims voor het laatst t« samen om voordat zij de reis naar Plymouth en Amerika zouden gaan ma ken, te bidden.

Soester Courant | 1965 | | pagina 5