I na een succesvol seizoen terug in Soesterberg BUSHALTE BOLTINI Toni Boltini vond de juiste formule LEGITIMATIE GEVRAAGD Internationaal trefpunt voor jong en oud Na d<» reis huiswaarts !dea!e oefenplaats Grote fanclub Geweldige investeringen. Echte Soesterberger, Vit heel Europa Ware circussfeer Ook dit seizoen was weer woed Deze nmand .Inhnnv Actieve geest- Circus Toni Boltini Bijna onafgebroken raast het drukke verkeer over de straatweg. Auto's, mo toren, bussen denderen voorbij in een niet aflatende cadans, de polsslag van deze tijd. Zien de bestuurders wel iets van de natuur rondom, die in vlam mend rood en bruin aan het afsterven is Het verkeer haast zich voort, vaart verminderend in Soesterberg, dan weer optrekkend voorbij het vliegveld. Vanuit Amersfoort komt een andere file aanstormen En hier, halverwege, fonkelt een magische naam in helder neon, de naam van de enige Nederlandse circusdirecteur Toni Boltini. Enkele jaren reeds heeft hij hier temidden van prachtige natuur zijn cir cusresidentie gevestigd. Wij brachten een bezoek aan café en dancing naast de Dumoulinkazerne. en wij dwaalden rond over het uitgestrekte terrein, vrij spraken met Toni en Dicky Boltini. en hieronder vindt u onze impressie. Nu reeds decennia lang gaan elk voorjaar de rood-wltte wagens op reis. komt een machtig wagenpark in bewe ging Eerst, naar Den Haag. waar de teurs dag in dag uit bezig met onder houd en herstel. Hier worden met verve schilderskwasten gehanteerd. In deze stallen ook - niet zichtbaar van- at de weg, verscho'en achter het ge boomte - worden de geheime plannen grote circustent wordt opgebouwd en waar op het Malieveld de première plaats heeft van een drie uur lang betoverend circusschouwspel. Minis ters, staatssecretarissen en andere hoogggeplaatsten in den lande geven dan acte de précence. Artiesten uit vele landen brengen dan spanning, sensatie en amusement. Vandaar gaat het langs vele plaatseh, waar soms maar één dag het „hoog geëerd publiek'' de gelegenheid heeft het internationale programma te aan schouwen. Ja. het is een leven van reizen en trekken, opbouwen en afbre ken Vele honderdduizenden juichen de artiesten toe, maar in het najaar, als de herfststormen losbreken, klinkt onherroepelijk het laatste applaus. Dan gaat de circuskaravaan huis waarts. Aanvankelijk was dit thuis in Leer- sum, maar het circus breidde zich voortdurend uit en hier was op den duur geen gelegenheid meer om het vele materiaal onder te brengen. Lang zocht Toni Boltini naar een gelegen heid zijn winterkwartier te vestigen op een groot terrein temidden van de natuur. Eindelijk vond hij dit en wel in Soesterberg. In de anavankelijke toestand was het echter maar nauwelijks geschikt om het circus te herbergen. Toni Boltini is echter een man van actie en voor geen klein geruchtje vervaard. Met uitgebroed om het volgend voorjaar met iets geheel nieuws te komen. Er worden experimenten uitgevoerd, er wordt overlegd, getekend en berekend om de efficiency van het tot een miljoenenbedrijf uitgegroeide circus nog verder op te ,Toeren Hier ook staan de caravans van de „huisar tiesten", die in vaste dienst van de onderneming zijn Verder naar voren rijst het grote - eveneens demontabele - circusgebouw op, waar vrijwel dagelijks repetities plaats hebben. Immers, elk jaar op nieuw moet het circus een geheel nieuw programma brengen. Het veel eisende publiek verwacht dat, en zeker van een man als Toni Boltini, die heeft getoond steeds met wat nieuws, met wat origineels te willen komen. Zo weerklinkt door de bossen rond Soesterberg af en toe het gebrul van leeuwen, het gesnuif van paarden. Mensen en dieren oefenen en ze heb ben hiervoor een ideale gelegenheid. teit uit Amsterdam. In de piste op de dansvloer reikte de hoofdcommissaris van politie de prijztn uit. Trouwens, Toni Boltini heeft het al tijd goed kunnen vinden met de stu denten. Zeg in Delft, Rotterdam of Groningen - waar prinses Margriet met de studenten van de jubilerende universiteit het circus bezocht - geen kwaad woord van hem. Studenten van het Utrechtse Studen ten-Corps waren ook de inspirators van de fanclub, die werd opgericht voor Toni Boltini en zijn circusresi dentie. Inmiddels is deze organisatie gewel dig uitgegroeid. Er zijn nu al ruim 17.000 leden, die alle gewapend zijn met een speciaal paspoort en waar van de namen en adressen keurig zijn bijgehouden in grote boeken. En het zijn heus niet alleen teen agers, die warm lopen voor het laat ste Nederlandse circus, integendeel. Men vindt er namen bij van vele bur gemeesters. politiecommissarissen, zelfs van ministers, staatssecretarissen en van een Commissaris der Koningin En het spreekt welhaast vanzelf dat ook de Club van Circusvrienden, on der aanvoering van haar voorzitter, bankdirecteur mr K Spruyt, de weg naar de circusresidentie al lang ge vonden heeft. Dit alles is niet vanzelf gekomen, er is hevig '-oor geploeterd, er zijn ge weldige kapitalen geïnvesteerd Als leek heb je daar niet zo gauw kijk op. maar wij hebben eens inzage ge kregen van de boeken. Alles hieruit te vermelden zou on doenlijk zijn, maar een aantal posten heeft ons toch wel bijzonder gefrap peerd Toni Boltini maakt er geen ge heim van. dus waarom zouden wij het doen Wel nu dan, de P.U.E.M legde voor 10.000,— op het terrein drie kilome ter lichtkabel aan. Er werden vier honderd vrachtwagens puin aange voerd om de wegen over de circusre sidentie te verharden Er kwamen waterleidingen, een nieuwe gasleiding T -W, 1 mm vanaf de rijksweg, voor 16 000,— verlichting werd op het terrein aange bracht. er kwam een geheel nieuwe centrale verwarming Alleen al de neon-lichtreclame, die de bezoekers de weg wijst naar de circusresidentie, kwam op 10.000.— Een plaatselijke firma leverde voor 15.000— aan elektrische artikelen Het circus is een miljoenenbedrijf, de winterresidentie is dit niet minder. Van de geweldige bedragen, die ge ïncasseerd worden tijdens een tournee, wordt een groot deel in Soesterberg geïnvesteerd. Is het een wonder dat de Soester- bergers al gauw in hun nopjes wa ren met de vestiging van dit bedrijf hier Daarbij kwam nog dal Toni Boltini - ook al is vrijwel zijn ge hele bedrijf mobiel - zich beslist niet als een doortrekkende vreemdeling be schouwde Nee. hij toonde metterdaad een dorpsgenoot te zijn. Zo verzorgde hij op zijn kosten enige jaren geleden het oranjefeest en ge nereus schonk hij vrijwillige bijdra gen aan diverse verenigingen En wie herinnert zich niet de grote groep circusartiesten in de carnavalsoptocht verleden jaar Omgekeerd kwamen de Soesterbergers ook al gauw tot de ontdekking dat het in het winterverblijf goed toeven was. Men ziet daar dan ook regelmatig be kende gezichten Ja, de circusresidentie is een trefpunt voor velen geworden. Bij zo'n massaal bezoek dachten sommige ongure ele menten dat ze zich wel vrijheden kon den veroorloven, dat het er zo nauw niet op aan kwam. Ze kwamen snel tot de ontdekking dat die vlieger niet opging. Hoewel Het hart van de circusresidentie vindt men echter in het vaste gebouw, met annex de danszalen en wat dies meer zij. Hier vinden ook bij de winterdag circus en publiek elkaar. Het was ongetwijfeld een goede ge dachte van Toni Boltini om aan zijn winterresidentie een café-bar-dancing te verbinden. In de enkele jaren van het bestaan is het reeds een interna tionaal trefpunt geworden van journa- zijn mannen ging hij aan de slag en het resultaat is dat in slechts enkele jaren tijd hier een circusresidentie is ontstaan, die in Europa zijn weer gave niet heeft. Er verrezen tal van demontabele cir cusgebouwen. Zo bijvoorbeeld de grote stallen, waarin de 150 grote woon- en pakwagens gedurende de winter kunnen worden ondergebracht Hier zijn in het stille seizoen de mon- listen, artiesten en vele anderen die contact of verpozing zoeken. Vanuit heel Europa komen de bezoekers, vele evenementen hadden er reeds plaats. Hier was pas nog het eindpunt van de Telegraaf-rally, waar alle perso neelsleden van dit grote dagbladbe drijf zich verenigden bij de „snert - maaltijd." Hier was het eindpunt van de rally, georganiseerd door het stu denten-corps van de Vrije Universi- Nergens staat het officieel op de dienstregelingen aangegeven, noch is het voorgeschreven aan de chauffeurs. Toch doen ze het om alle misverstand te voorkomen. Als bussen uit beide richtingen arrive ren in de buurt van Toni Boltini's Circusresidentie aan de Amers- foortsestraat in Soesterberg dan roepen ze luid „Halte Boltini Het resultaat is verbijsterend, alsof het sein tot een revolutie was gegeven, alsof het eindpunt is bereikt. De bussen lopen leeg en tientallen passagiers haasten zich de oprijlaan in naar de winter residentie. Met name 's zondagsmiddags en iedere avond beleven de li diensten h v. re omwentelingen en zou men haast kunnen spreken van Boltini-bussen. hij werd terzijde gestaan door een uitgebreide hem aanhankelijke staf aarzelde Toni Boltini niet om waar nodig zelf in te grijpen. Vooral omdat hier veel jeugdig publiek komt voelde hij zijn verantwoordelijkheid zwaar en het resultaat is dat het er in juke-box, zit men gezellig bijeen te praten of vermaakt men zich met diverse attracties. Niet alleen voor de jeugd trouwens, maar ook voor de ouderen is het een belevenis de couleur locale van een circus op te snuiven. De decoraties aan de wand. de diverse attributen, alles ademt circus En het lijkt net of een biertje beter smaakt als het ingeschonken wordt door een leeuwentemmer, wiens beel tenis diverse malen prijkt achter de door hem beheerde bar. Het mogen dan Marokkanen zijn, Fransen of Duitsers, het mogen dan bekende cir cusartiesten zijn, ze weten de gasten te bedienen als volmaakte obers Maar wat misschien nog voornamer is dan de exotische sfeer, door het massale bezoek behoeven de prijzen niet hoog te zijn. Toni en Dicky Boltini nemen aan dit onderling verkeer levendig deel. Men ziet ze aanwijzingen geven, men voelt dat ze de leiding hebben van dit grote bedrijf, maar meer nog treden ze op als gastheer en gastvrouw, die probe ren het hun gasten zo veel mogelijk naar de zin te maken. En zijn ze er eens een enkele keer niet, dan wordt dit door iedereen gevoeld als een mis. Na de oorlog zijn er vele circussen i verdwenen. De directeuren konden de strijd om het bestaan niet langer vol houden. Toch blijkt de oude circus kunst niet dood te zijn, dat heeft Toni Boltini bewezen. Door steeds de nieuwste attracties aan zijn program ma te verbinden wist hij elk jaar op nieuw weer een groot publiek te trek ken. Daarnaast besteedde hij de uiterste zorg aan zijn technisch materiaal. Zo presteerde hij het de afgelopen zomer om elke dag op een andere plaats te spelen en dan nog te beginnen met een middagvoorstelling. Dit is in de in ternationale circuswereld nog niet voorgekomen. Opzienbarend was het dit jaar dat hij als eerste teenersterren in zijn pro gramma opnam. De circusllefhebbers kwamen volledig aan hun trekken door een klassiek programma, daarnaast trok hij de jeugd. Deze formule blijkt uitstekend te hebben voldaan, zo zelfs dat Johnny Lion en The Jumping Jewels na het seizoen nog een con tract kregen voor de winterresidentie. Ondanks de steeds stijgende lasten werd het voor Toni Boltini weer een goed seizoen en het lijdt geen twijfel dat hij volgend jaar opnieuw met zijn 200 mensen, zijn 150 grote transport wagens en zijn vele dieren op reis zal gaan. Dan echter met een spiksplinter nieuwe tent, waaraan momenteel druk wordt gewerkt. Bij dit alles komt voor Toni Boltini dan ook nog de zorg in Soesterberg een circusresidentie annex amuse mentsbedrijf te leiden, waarop andere circusdirecteuren onverholen jaloers zijn. Ook dit circuskwartier is uitge groeid tot een miljoenenbedrijf, het geen mede ten goede komt aan vele leveranciers uit Soesterberg en - door de aanzienlijke vermakelijkhedenbe- lasting - aan de gemeente Soest. In dit circusbedrijf zijn vele handen overdag druk herig de circusoutillage te vervolmaken, 's Avonds worden die handen gewassen en gaan ze aan de slag om bezoekers van heinde en verre te voorzien van verfrissingen. Echte circusmensen kunnen niet stil zitten weet x>f het zou moeten zijn om u te vertellen over de vele wonder lijke ervaringen die ze opdeden tij dens hun leven van reizen en trekken. En juist dit contact met de „burgers" maakt waarschijnlijk Toni Boltini's circusresidentie tot een attractie voor velen. de circusresidentie ordelijk en gezel lig toe gaat. Te stijf kan het natuurlijk ook weer niet en daarom zorgden Toni en Dicky Boltini dat er gezellige ontspanning kwam Zo heeft men hier vrijwel da gelijks het optreden van bekende ar tiesten. Deze maand zijn dat teenager- ster Johnny Lion en The Jumping Jewels. Deze vormden het afgelopen circusseizoen een topnummer in de grote achtmasten-tent en ze hadden zo'n succes, dat besloten werd hun optreden in de winterresidentie voort te zetten. Zo ziet men elke avond twistende tieners hun idolen luid toe juichen, is er elke avond een hitpa rade en kan men horen hoe Sophietje nu in werkelijkheid klinkt. Overigens, vaak genoeg verschijnt ook de echte Sophietje ten tonele evenals Willeke Alberti, de verloofde van basgitarist Joop Oonk. En tussen de bedrijven door danst men op de tonen van de Vele honderdduizenden guldens zijn er al geïnvesteerd in dit circusbedrijf, waarvan de winterresidentie zo'n be langrijk onderdeel vormt, maar Toni Boltini's actieve geest zoekt steeds nieuwe mogelijkheden Vandaar dat hij een bod van f 200 000,deed op Huis ten Halve. Dit aanbod is nog in beraad. Hoe dan ook. voorlopig zijn de vele vrienden van het laatste Nederlandse circus al heel blij met deze mooie win terresidentie Ze komen van heinde en verre om hier enkele genoeglijke uren te beleven in een zo aparte sfeer als men nergens anders kan meema ken. Zo worden de vele contacten, ge smeed tijdens vele tientallen jaren reizen met het circus, gedurende de winter nog nauwer aangehaald en ver stevigd. Zo wordt ook een nieuwe generatie niet alleen geconfronteerd met hun sterren, maar ook met de aloude volkskunst: Het Circus! De leden van de Fanclub Toni Boltini beschikken over een speciaal paspoort, waaraan zij bepaalde voorrechten ontlenen. Het is na tuurlijk geen legitimatiebewijs voor officiële instanties, maar niet temin Enkele malen is reeds voorgekomen dat een Boltini-fan zich moest legitimeren, maar dat hij niets anders bij zich had dan het pas poort van de fanclub. En in al die gevallen werd dit lidmaatschaps- bewijs volkomen geaccepteerd als een erkend legitimatiebewijs. De fanclub is opgericht op instigatie van Utrechtse studenten, deel uitmakend van het Corps. Zij vormen ook het bestuur. Tijdens het afgelopen circusseizoen hebben zij reeds metterdaad getoond op alle mogelijke manieren in de bres te springen voor het behoud van het laatste Nederlandse Circus en haar winterresidentie in Soesterberg.

Soester Courant | 1965 | | pagina 11