2 llf Interessante causerie over onderwijsvernieuwing m J. Hoppenbrouwers China en de Verenigde Naties BALLONNEN Balonnen Balonnen GARAGE STAM ..De Witte Pornoen" SOESTERRERC Krabbels van Knelis SPEEK N.V. Kapkunst Nieuborg 0LÏE OP VUUR Pantoffels. Laarsjes en Luxe Lederwaren Heren Handtassen vanaf 29.90 Renault dealer HEUS... VOOR IEDEREEN KEUSi! Zeepost TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 P0L1TIETEL. 4444 Interkerkelijke Samenkomst Spreker: Ds J. van (ie Blink. Onderwerp ..Christus komt met vuur" Auto- en Seooterri|school Medische dienst Beroepen Collecte. Voetbal Opvoering door Utile Dulci Sint Nicolaas komt per helicopter R.K. Vrouwengilde A U S T I N U S T SOESTERBERG N Onze betere Permanent Waving Ouders van leerlingen van de r.k. Ma- riaschool en onderwijzers aan deze school hebben woensdagavond in het St. Ludgardlsgebouw met aandacht geluisterd naar de heer C. Jansen van het Katholiek Pedagogisch Bureau te Den Haag, die o.a sprak over onder wijsvernieuwing. Hij besteedde ook ruime aandacht aan het doel van een oudervereniging. Dat was trouwens ook de opzet, want de bedoeling van deze bijeenkomst was om te komen tot op richting van een oudervereniging. De heer Jansen zei het een plezierige, maar glibberige zaak te vinden om over een vernieuwing te praten De scholen in West-Europa, dus ook in Nederland, verkeren momenteel In een toestand van vernieuwing. De school Is niet een instituut behept met een aantal onderwijzers, met al of niet veel zicht op het volle leven, aan wie men z'n kinderen toever trouwt om ze na zes jaar gevormd (sommigen misvormd) terug te leve ren. Althans, we zouden willen dat het niet zo was. Er wordt nu pas gecon fereerd over vernieuwing, om het on derwijs Innerlijk nieuwe vormen te geven Dit ls geen gemakkelijke taak. ..Als u niet meedoet en meedenkt, komt er geen bliksem van terecht", aldus de heer Jansen. SCHOENHANDEL EN LUXE LEDERWAREN Koninglnnelaan 76 - Tel 4145 Grote sortering in in populaire prijzen. Wij verstrekken Contant zegels, ook voor reparatie. U moet uw rechten hernemen. De school ls afhankelijk van u Als u uw kinderen van school neemt, houdt de school op te bestaan. De school be staat bij de gratie van de ouders, bij de gratie ook van de capaciteit van de leerkrachten en van het school bestuur. Nu krijgt u. door de oprich ting van een oudervereniging, óók een vinger in de schoolpap." Waarom bestaan er nu eigenlijk ou derverenigingen? Omdat het billijk, heilzaam, nuttig, aangenaam, maar bovenal noodzakelijk is. Het is een overlegorgaan. Het is er voor u en In plaats van u. Is er dan zoveel te overleggen? Zeker, nu ge beurt dit alleen hoofdelijk, zo van ouder tot schoolhoofd. Maar dit over leg is eigenbelang, hier kan men niet spreken van: in plaats van Men kan zich wenden tot het oudercomité als dingen twijfelachtig of discutabel zijn Dit zou ook kunnen ten bate van anderen. Het comité ls bovendien een appa raat. om tot contacten te komen met de school. De tijd is voorbij, dat de kinderen uit het zicht verdwenen zijn. zodra u ze aan de school toe vertrouwt. Het oudercomité ls ook een opinie peiler, een soort NIPO. Het kan na gaan wat er leeft bij de ouders. We moeten echter wel voorkomen, dat het comité volgens een boekje te werk gaat. zo van: wat kan ik doen, wat mag ik doen en tot hoever kan ik gaan? We leven in een tijd van revolutie en dat is ook een zaak van de opvoeding. We moeten het kind voorbereiden op het leven in een wereld, die nu nog een mistige zaak is. Ook bij die voor bereiding daartoe kan het oudercomi té ten dienste zijn. Het is een dienst verlenend comité, het dient de school, het dient u. Renault R4 Luxe van f 4.150,af Dauphine Gordini van f 4.945,af Renault R 8 van f 5.495,af Renault R 10 van f 5.995.af Renault R 16 van f 7.950,af Caravelle Coupe van f9.750af Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850 Het ls echter géén dienstmeid, zoals op veel scholen wel het geval is. Ze komen niet boven dat niveau uit. Ze nemen van school de zorg over voor het Sinterklaasfeest, het schoolreisje. Dat ls nu allemaal werk voor het schoolhoofd. Er is geen man met zoveel klusjes als het schoolhoofd. Het oudercomité is meer dan een or gaan, dat het schoolhoofd allerlei werk uit handen neemt. Men moet het ou dercomité niet uitbuiten, men moet er geen soort kapstok van maken. Dan wordt het naar een taak gedrongen, die niet de zijne is. Met moet niet met gevallen geconfronteerd worden van particuliere aard, want dan wordt h«* werk van het comité ontkracht. Het is verboden om zich met het on derwijs in te laten anders dan op de wijze van Informatie. Met het oprich ten van een oudervereniging is het onderwijs echter nog niet vernieuwd. Met die vernieuwing is men momen teel druk bezig. Het is een innerlijke vernieuwing van het onderwijs. De pedagogische-dictactische vernieuwing van het apparaat zelf ls een tweede zaak. Men hoort zo vaak de klacht: De basisschool deugt niet. Het schijnt er allerwege te rammelen. En dat is ook zo, er mankeert veel aan. Men is zich al 10 jaar aan 't bezinnen hierop. Gammel en slecht is bijvoorbeeld de aansluiting kleuterschool-lagere school. Een kwart van de ouders heeft ge constateerd. dat bij die overgang de kleuters nerveus gaan reageren. Bed- wateren. duisternisangst, geprikkelde stemming enz. zijn er het gevolg van De medici hebben dit al jaren gele den geconstateerd, maar men heeft er zich niets van aangetrokken. Op de kleuterschool leeft het kind In een speelsfeer. het leert al soelende. Het komt creatief goed aan zijn trek ken en er is geen dwang van: het moet over zoveel tijd af zijn Het ls niet zo. uat alle aandacht In de les gespannen moet zijn Dat is op de lagere school wel het geval. Het is een hele overgang. De natuur doet over een overgang jaren, maar wij niet. Wij hebben vier weken in augus tus. Daarna wordt het kind direct in een leefhouding gezet De lagere school is wezenlijk teveel leerschool Een andere klacht is de overbrugging van lagere school naar lager beroeps onderwijs. Die is zeer gekunsteld. De sprong wordt alleen gemaakt vla een examen, waarvan de voorspellende waarde na twee jaar tot nul is ge daald. zo is bewezen. Zoiets ls toch diep treurig? De leerlingen verlaten de lagere school op het krlterium van het toelatings examen. al wordt dit de laatste tijd gelukkig ten goede veranderd, o.a door de psychologische test enz. Dit examen is blijkbaar een onuitroei bare kwaal. Op de lagere school be gint al de neurose van- ..We komen niet klaar met de leerstof voor het toelatingsexamen". Dat begint al in de laagste klasse We geven de kin deren zelfs huiswerk mee Dit zijn wantoestanden Velen denken mis schien. dat scholen met huiswerk de beste scholen zijn. omdat de kinderen daar het meeste leren Maar waar schijnlijk zijn het de slechtste scho len? De leerkrachten in de eerste klasse van de lagere school hebben het 't moeilijkst. Ze moeten lesgeven aan kinderen, die moeilijk kunnen leren, die gewoon kunnen leren en aan su per begaafden. Het Intelligentie-quo tiënt van de minst geestelijk bedeelde is 80 van de meest geestelijk bedeelde 140. Die spreiding moeten nu de leer krachten op de lagere school opvan gen. De verstandelijke leeftijd van de leerlingen in de eerste klas loopt sterk uiteen. Het ..achtergebleven kind" van zes jaar kan soms niet méér geestelijk volwassen zijn dan een kind van vier jaar en andersom kan een kind van zes jaar even wijs zijn als een kind van acht. Met deze gemêleerde troep gaan ze het avontuur op gang brengen De leerkrachten moeten bijna duivels kunstenaars zijn. Meestal stellen ze de methode van leren af op de grote Herenhandschoenen van klasse Fraaie handschoenen, gevoerd en ongevoerd. Uw keus is er zéker bij. Wij tonen u verschillende in verschillende prijzen o.a. 19.75 Gedistingeerde herenpullover Heerlijk warme pullover, zuiver wol. Onze pullovers vallen op door de goede pasvorm en de fraaie kleuren. 24.90 Wollen herensjaals Wij zijn rijk gesorteerd in wollen herensjaals, royaal van afmetingen en heerlijk warm. Kleuren en des sins zijn aangepast bij de nieuw ste mode. V.a. 6.90 VAN WEEDESTRAAT 80 SOESTDIJK groep: de middelmatigen. Met het ge volg. dat de minder begaafden het moeilijk of niet kunnen volgen en dat de super begafden tekort komen Maar zo zal het niet blijven, Er wordt een aanval gedaan op het klassikaal onderwijs. Men ls bezig om de tyran- nle van het klassikaal onderwijs te doorbreken. Er ls nog een kwaal: op de lagere school wordt het kind teveel kennis Ingegoten Er werd en wordt nog te veel tijd verdaan aan het Inpompen van dingen, die door de tijd zijn of worden achterhaald. Er blijven jaarlijks lO.OOOden kinde ren zitten. Dat betekent niet alleen leed voor hun en hun ouders, maar het is financieel ook niet aantrekke lijk. Dat zittenblijven kost per Jaar 200 miljoen gulden! Wat willen nu de bureaus, die zich beijveren voor onderwijsvernieuwing? Ze willen een andere eerste klas. waarin rekening wordt gehouden met de speeldrift van de kinderen. Ze moe ten spelend lerendaaromheen kan de leerkracht het leerproces vormen Als dit inderdaad zo gebeurt, dan blijft er geen tien porcent van de schoolgaande kindereren zitten! De vernieuwing brengt met zich mee, dat het vak van onderwijzer (es) er niet gemakkelijker op wordt; wel boelender en aantrekkelijker. Vooral als de leerkrachten als lesuttgang en lesmlkpunt de minst begaafde groep leerlingen neemt. Daarop kan hij zijn basisprogram bouwen en vandaar uit weer het programma voor de meest Opnieuw ls ln de Algemene Vergade ring der Verenigde Naties gedebatteerd over de vraag of China al dan niet in de volkerenorganisatie te New-York moet worden opgenomen. Van „toela ten" tot de Ver. Naties kan men ei genlijk niet spreken, omdat ln het ge val van „toetreding" tot de U.N.O. van communistisch China waarschijnlijk slechts sprake zou zijn van een soort stuivertje wisselen, daar dan nationa listisch China (Formosa) zijn zetel zou moeten prijsgeven. Het wonderlijke bij de debatten over de vraag of het wel dan niet noodza kelijk is China ln de organisatie te betrekken is dat Peking zelf nimmer meer heeft laten weten of het daar prijs op stelt of niet. Het heeft zich in een mysterieus stilzwijgen gehuld en daar is ook wel enige reden voor. omdat het nut van toetreding voor Peking enigszins afhankelijk is van de fase waarin zijn buitenlandse po litiek zich ontwikkelt. Zo zou men zich kunnen voorstellen dat het op dit ogenblik nog weinig belangstelling koestert deel te nemen aan een lichaam waar het kans loopt zijn zonden zeer openlijk aan de kaak gesteld te zien. maar het kan zijn dat het ovei enkele jaren volkomen van gedachten zal zijn veranderd. Politiek Een ander merkwaardig aspect van China's eventuele deelneming aan de volkerenorganisatie is dat deze kwestie nooit van een principiële kant wordt benaderd, maar steeds de zuiver poli tieke argumenten de boventoon voe ren. Hierop is één uitzondering: de Verenigde Staten achten China we gens zijn expansionistische en agres sieve ideologie ongeschikt als lid. Maar hier moet men onmiddellijk aan toevoegen dat Washington de zaak weliswaar principieel stelt, doch daar voor een politieke reden heeft. Zou men immers deze redenatie konse- kwent toepassen, dan zouden er nog wel enkele staten te vinden zijn die om precies de zelfde reden geen enkel recht kunnen laten gelden op het lid maatschap. Het eerste hoofdstuk van het hand vest der V.N., waarin de doeleinden van de organisatie omschreven worden, begint Immers met te zeggen dat een beginsel luidt „De Internationale vre de en veiligheid te handhaven en te dien einde doeltreffende gemeenschap pelijke maatregelen te nemen tot het voorkomen en wegnemen van vre- desbedreigingen" Handelbaarder? De landen die krachtig voor toelating van China ten koste van Formosa plei ten (dat zijn een aantal staten van de Afroaziatische landen. Engeland en Frankrijk) motiveren in het alge meen hun standpunt door te zeggen dat China, wanneer het maar een maal deelneemt aan het internatio naal forum, zich handelbaarder zal tonen dan het tot nu toe heeft ge daan. De Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, heeft er kort geleden in een rede voor de vol kerenorganisatie nog eens opnieuw de nadruk op gelegd dat naar het Inzicht van Frankrijk de problemen ln Azië niet kunnen worden opgelost zonder China. Volgens Frankrijk liggen juist ln de tegenstellingen in Azië en in die tussen de Aziatische en niet Aziati sche bevolking de grootste gevaren voor de wereldvrede. Het ls echter de vraag of China, in dien het er inderdaad in zou toe stemmen toe te treden tot de V.N. en indien hiervoor op den duur een meer derheid gevonden zou worden, zich plotseling ingetogener zou gaan ge dragen. Dat lijkt vrij onwaarschijn lijk zelfs. Nu Peking geen kans gezien heeft 'n soort tweede, Aziatische V.N. van de grond te krijgen en min of meer ge ïsoleerd staat, zou het wel een poli tieke salto mortale moeten maken om te kunnen gaan pleiten voor een soe peler houding ln internationale kwes ties. De „vreedzame coëxistentie" der Russen is voor China voorlopig nog een vloek begaafden, die wel moeilijker werk kunnen hebben. De kinderen zijn op school om het leven vol vraagtekens verduidelijkt te krijgen Dat kan men het beste berei ken door af te gaan op actuele gebeur tenissen en door daarin de lesstof te integreren. De Nederlandse taal moet een centraal vak worden op school. Daarmoeten we namelijk mee leven Aan (bijvoorbeeld) rekenen, zoals dat op school geleerd wordt (algebra en andere onzinige sommen) hebben we later niet veel Iemand, die er wel mee te maken krijgt, zal een vakopleiding moeten volgen. We moeten de kinderen klaarmaken voor de toekomst, met een 4-daagse en wellicht 3-daagse werkweek, waar in ze zich moeten gaan bezighouden met zinvolle dingen, niet met straat- slijperij. De toekomst ls wat dit eerste betreft al begonnen. De kinderen moe ten voorbereid worden niet op deze tijd. maar op de komende tijd. aldus besloot de heer Jansen zijn betoog De heer G A Herbold, die optrad als woordvoerder van de oudervereniging in oprichting en die aan het begin van de avond een welkomstwoord had gesproken, bedankte de heer Jansen voor zijn duidelijke en enthousiaste uiteenzetting De heer Jansen kreeg nog een enkele vraag te beantwoor den. Dat het gebodene in de smaak was gevallen, bleek wel uit het ver zoek door een van de aanwezigen en later ook van het oprichtingscomité om later nog eens nader op de kwes tie van de onderwijsvernieuwing in te gaan Pastoor mgr. A G Smit en dokter H. G. Rupert. resp. voorzitter en lid van het R.K schoolbestuur te Soestdijk, woonden de avond bij. Na de pauze kwam de oprichting van de oudervereniging ter sprake. Dit gebeurde ook. al werd het door het oprichtingscomité voorgestelde be stuur dan gekozen al voorlopig be stuur. Op de eerstvolgende vergadering zul len waarschijnlijk nog andere kandi daten gesteld worden. Dit kan b.v door het bestuur van zeven op negen personen te brengen. Pastoor Smit propageerde dit door op te merken, dat de school uitbreidt en dat er binnenkort een zevende leer kracht benoemd zal worden. De school groeit, dus ook de oudercommissie kan daarmee gelijke tred houden. Een punt van discussie vormde ook de vraag, waarom geen oudervereni ging werd opgericht ln samenwerking met de St Theresiaschool. Het was echter duidelijk, dat de scholen ver schillende belangen hebben en ver schillende problemen. Bovendien ad viseert het episcopaat in haar regie ment het oprichten van een ouder commissie voor iedere school afzon derlijk. Dit betekent natuurlijk niet, dat in de toekomst geen samenwerking tussen beide ouderverenigingen zal be staan. Integendeel, samenwerking zal voor beide verenigingen voordelen op leveren. Het voorlopig bestuur van de ouder vereniging „R.K Mariaschool" bestaat uit de dames I. A. J van der Bijl- Sevink en L J. M Mudde-Kraayvan- ger. en de heren G A Herbold. J. J H A Hoppenbrouwers, F. H van de Hoven. H E J. Smit en C. J. Verkley Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Cap San Lorenzo" 21 nov. en ms ..Louis Lumière" 24 nov Australië: ms „Sargodha" 27 nov. Brazilië: ms ,.Cap San Lorenzo" 21 nov. en ms Louis Lumière" 24 nov. Canada: ms ..Lealott" 21 nov. en ms ..Amsteldijk" 24 nov. Chili: ms „Montferland" 21 nov Indonesië: ms „Essen" 21 nov Ned. Antillen: ms „Oranje Nassau" 24 nov. Suriname: ms „Aristoteles" 24 nov. Ver. Staten van Amerika: ms „Amstel dijk" 24 nov. Z.-Afrika (Rep.) en Z.-W.-Afrika: ms „Capetown Castle" 21 nov en ms „Steenkerk" 24 nov Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. VRIENDELIJKE UITNODIGING tot bijwoning van de op woensdag 24 november 1965, in de Wilhelminakerk aan de Soes- terbergsestraat. des avonds 8 uur Hoofdvlootpredikant. Met medewerking van de Gitaarbrigade van het Leger des Heils. IEDEREEN IS HARTELIJK WELKOM. Interk. Evang. Comité All-risk verzekerd Gratis theorieles. Volledige rijuren Door het behalen van het Vamor-diploma gerechtigd uw examen bij te wonen Steenhoffstraat 25 - Tel. 2185 - Soest Dokter D J R Jellema. Paltzerweg 299, Den Dolder. tel. 03402-4555. neemt ln het a s. weekeinde de dienst waar voor de artsen A Th M. Splinter en J C. Lucas te Soesterberg en W. F van den Helm te Huis ter Heide Dokter L H. Brandt. Dolderseweg 59. Den Dolder. tel. 03402-2696. neemt de dienst waar voor dokter A. J. W. Ha- gedoorn te Soesterberg. De Gereformeerde kerk van Soester berg heelt een beroep uitgebracht op ds N P Teper te Slootdorp. De alhier gehouden Klaprooscollecte heeft 405,87 opgebracht. Opstelling van het éérste elftal van Soesterberg voor zondag: doel Baren- drecht. achter Klip en Kramer: mid den Kenter. Grootheest en Geers; voor Hulsman, Borg. Wolters, Krak en Venekamp. Woensdag as. te 20 uur. geeft de plaatselijke toneelvereniging „Utile Dulci" in „Huis ten Halve" een op voering van: „De vrouwen krijgen hun zin", blijspel in twee bedrijven Dat belooft weer een mooie gezellige avond te worden met een geheel eigen sfeer Het zal onze enigste in Soesterberg bestaande amateurtoneelvereniging, die een grote reputatie heeft, dan ook niet aan belangstelling ontbreken De middenstandsvereniging ontving bericht dat Sint Nicolaas met zijn zwarte knechten as zaterdag, des middags half drie. per helikopter, zal dalen op het Dorpsplein. Begrijpelijk dat de Sint ons vliegdorp door de lucht bezoekt Maar na zijn luchtreis bestijgt hij direkt zijn paard voor een rondgang door het dorp. Het katholiek vrouwengilde opent donderdag 25 november het wintersei zoen. dan spreekt mevrouw dra. One Fleskens over ..Zakgeldproblemen". Op 8 december wordt een verdiepings avond gehouden in het Kontakt der Kontinenten, waarop prof dr H A. J Wegman een inleiding zal houden. Begin januari zal mr. B Snel inspec- trice van de Zeister kinderpolitie spre ken over De gevaren, die de kinderen bultershuis bedreiger in onze eigen rmgeving" Verder volgt op 25 januari nog een excursie naar het Goud- en Zilver museum te Utrecht. AJje 't ming vraogt dan mok zelge dak noeng weet waorom ik van Kneliao de leste tied allenug maor eerepels ln ln schil te ete kreeg Ik hep van de week in de kraant eleeze, datter wat moelluk- hede waore mlt ut ophaole van de schille. Maor de schelle binne ming noeng eindeluk van de oge evaal®. Ik heb Kneliao d'r nooit naor evraogd, maor noeng weet ik ut dan toch. B. en W. hebbe ketaakt oppenome mlt de vereneging van schille-ophaolders ln Soest en Soesderbarreg over een betere regeling. D'r waore klaachte blnne ekomme van minse, die mitter luu schille bleve zitte. Ze wlere ge woon nie meer oppehaold. De schille- haolers zaoge d'r zeker gin brood meer in. Maor dan hebbe zullie nie goed ekeke, want dat dat zit d'r aaltied zat tusse Maor B en W hebbe noeng een aapeitje mit de schille-ophaolders te schille 't Mot beter, hebbe zullie ezeid. Ik hep ut er wel us mit Kneliao over ehad, da schille ete nie bepaold door iedereen edaon wordt. Heule boome heb ik ter mit haor over oppezet, maor ze zee altiedKnelis. neemter nog een bietje stip bie en rustig door- ete. 't is zo gezongd' Net of ik daor wat mee opschoot. Maor noeng ut in de kraant estaon het. het ze ming aales verteld. Kiek Knelis. zee ze. de schilleboer die kwaam nie meer en ik kon ming schil le nie meer kwiet. Daorom hep ik ze d'r om laote zitte. Ik zee: Noeng jao, da ken'k begriepe, maor daorom be- grlep ik nie, waarom je aale messe vortestopt hep. In 't hele huus was gin mes te vingde. Kneliao zee: Jao, amme klompe en jie dan stiekum je eerepels schille en lk mit de schille blieve zitte. Ik hep ter veerder maor niks van ezeid. maor 't was netuurluk wel naor. Mit ming daogelukse aapeitje ging ut wel. da's nie zo arreg ajje da een keer nie schilt, maor mit die kokus- note viel 't om de drommel nie mee? B. en W hebbe evraogd of de minse de schille op een vaast plekkie wille zette, dan weet de schillemaan waor ie weeze mot. Noeng, veur de schille maan die bie ongs de schille komp haole kan'k aal vaast zeige, da Kne liao 'n meraokels mooi plekkie evong- de het: aachter ut penaantkassle, heulegaor bove op zolder! 't Is ne tuurluk wel een heule klim. maor op de terugweg kajje vaast wat sortere, waor of nie. Aales is noeng herverdeeld, en iedere schilleboer het noeng een mooie wiek. Da's de zogezeide schlllewlek Da's netuurluk weer wat aanders dan de compenistewiek en de schilderswiek. Da's meer op de Rubenslaon en om geving. Wie weet, komter nog wel us een wiek mit naome van beroemde schille-ophaolders. Aster soms nog een wiek over is of aster binnekort us een vriekomp. dan hou ik me aonbevoole, dat zeg ik bie deze Die Knelis, zeige de minse noeng. wat mot die mit schille. Hie het toch heul gin diere meer tuus. Nee minse. da's waor, maor lk hep deur al die naorugheid de schille zo lekker lere vingde, dak ter noeng nie meer buute kaan! T Amersfoortsestr. 22-24 1 Teleloon 03463-1327 ALLEEN S MAANDAGS 112 50. met GRATIS CREAMBEHANDELING Gaarne afspraak tel. 4026. Nleuweweg 100, bij station Soest-Zuld Zeven december a.s. zal de toestem- mingswet in de Eerste Kamer worden behandeld. Wij mogen hopen dat te- gen die tijd de tegenstellingen, die er in ons volk over het huwelijk leven, eniger mate geluwd zullen zijn. Helaas zijn er nog Nederlanders die nergens zo'n behoefte aan schijnen te hebben als om het vuurtje een beetje warm te houden. Zo moest de politie dit weekend weer ingrijpen, toen z.g. provo's anti-Claus demonstraties hielden. Enkele figuren dringen op hardnekkig bij de justitie op aan dat de medewerkers van „Zo is het..." en mevrouw Annie Romein- Verschoor wegens majesteitsschennis moeten worden vervolgd en willen op die wijze weer olie op het vuur wer pen. Zou het tot een rechtszaak ko men, dan gaan de tegenstanders van het huwelijk zich natuurlijk weer flink roeren en begint het spel opnieuw. Er zijn in de afgelopen maanden door vele mensen in de geëmotioneerdheid van het ogenblik dingen gezegd, die eigenlijk helemaal niet door de beu- gei kunnen. Sommige tegenstanders van het huwelijk haalden argumenten aan. die bedenkelijk veel leken op de theorieën die de nazi's hanteerden om andere volken te onderdrukken. Som mige voorstanders hadden de mond vol van vergevingsgezindheid, die zij echter zélf niet toepasten op degenen die er een andere mening op na hiel den. Hopenlijk zal de justitie zo verstan dig zijn om genoemde zaken niet te vervolgen. Het zou de rust rondom iet verloofde paar alleen maar bevor deren. In het wetboek van strafvor dering kan worden afgezien. ..op gron den aan het algemeen belang ont leend". Dit artikel zou in het onder havige geval moeten worden toegepast

Soester Courant | 1965 | | pagina 13