Sint Nicolaas op komst City-theater gaat sluiten Peter s baan ging niet open Vogelshow van Soester Vogelvrienden Weer aarzeling Opbrengst bonnenaktie bestemd voor communicatiemiddel in E.H.B.O.-ziekenauto DONOR Het oog gericht op het verkeer V.V.V.- nieuws Vrijdag 19 november 1965 Uitgave Drukkerij Smit - Soest nuer 19(»5 44, 44e jaargang no. 88 Bureau voor redactie en administratie z Van Weedestraat 29a. Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Gebrek aan bezoekers oorzaak P.I.T.-collecte 1965 Brigadier W. den Hartog 25 iaar in overheidsdienst Onderspuiten te laat begonnen Tasj jesrover aangehouden Auto tegen verkeerszuil Mevr. Stof fels-Van Haaften spreekt te Soest Abonn. p. kwart, f2.50 - per post f3.—- soester (iToorant ,er fS- Verschijnt 1 Verschijnt tedere dinsdag en vrijdag De Tweede Kamer heeft vorige week een compromis moeten aangaan om de wijziging van de huurwet aange nomen te krijgen. Dat compromis be tekent in feite, dat de goedkoopste woningen niet of minder in huur worden verhoogd dan de overige. Die voor 1921 werden gebouwd krijgen in ieder geval geen hogere huur (ook ai zijn ze nog zo keurig onderhouden) Voor de daarna tot 1945 in die groep gebouwde woningen wordt de ver hoging tweemaal 7.5 procent en voor de na '56 gebouwde huizen is de ver hoging ook afhankelijk van de huidige huurprijs. In elk geval gaat de ge vonden oplossing nu minder ver dan de minister en dan aanvankelijk een kamermeerderheid had gewild. Het compromis was echter noodzakelijk om de regeringsmeerderheid in stand te houden, anders zou de P.v d.A. uit de boot zijn gevallen. Hij niet volledig durven heenbij ten door de zure appel van de huurprijs- verhogingen. betekent eigenlijk: in het ene zakje stoppen wat uit het andere zakje tevoorschijn moet ko men. Het nog niet aangepast zijn van de huren aan de kostprijs van het bouwen en onderhouden heeft im mers tot gevolg, dat particuliere bou wers zich (nog) niet kunnen wagen aan het bouwen van goedkope wo ningen en dat dit dus uitsluitend door de overheid kan geschieden, zwaar ge subsidieerd door het rijk. Hoe meer we met de huur de kostprijs naderen, hoe lager de subsidie kan worden. In die benadering gaan we echter, uit politieke overwegingen, veel te aarze lend te werk. Men wil nu de mensen in de goedkoopste woningen - wat niet altijd de laagst bezoldigden be hoeven te zijn - geen hogere huur be zorgen. Waarom niet is eigenlijk niet eoed duidelijk, want zij genieten over het algemeen net zo goed de loons verhogingen als ieder ander. Maar goed, het lijkt dan misschien erg so ciaal om zo te handelen. In wezen is het dat echter niet. want het komt er alleen op neer, dat men iets in dat sociale zakje stopt, wat uit de algemene middelen moet ko men. waaraan de betrokkene ook moet bijdragen. Het betekent ook. dat het rijk nu wat langer en hogere subsi dies moet verstrekken voor de bouw van woningwetwoningen en gedeelte lijk gesubsidieerde woningen. En dat is dan mede een van de aan leidingen tot -de hogere rijksuitgaven, die gedekt moeten worden door hogere belastingen. Hogere belastingen dit maal in de verbruikssector. waar ook de laagstbezoldigden dus op hun tijd aan bijdragen. Hadden we die enkele honderden mil joenen subsidie voor woningbouw niet nodig, dan zou bijvoorbeeld ook de verhoging der omzetbelasting op tex tiel en schoenenreparatie niet nodig zijn. Maar men meent blijkbaar, dat de gewone man dit toch niet zo door heeft, maar dat hij wel opmerkt als hij meer huur moet betalen en dan misschien niet meer zal stemmen op de partij, die met deze verhoging ak koord ging. En ging het nu nog maar alleen om dat geld wat er aan de ene kant niet bij komt doch aan de andere kant juist af gaat. dan zou men er nog "rede mee kunnen hebben. Maar het betekent ook, dat de woningbouw er door geremd wordt. Het rijk kan ten slotte niet verder gaan dan een be paald bedrag aan woningbouwsubsidie, daar kunnen dan zoveel woningen voor worden gebouwd. Meer kan het in dat jaar niet lijden, want daar zijn de belastinginkomsten niet naar Kon die subside nu maar veel lager zijn, doordat de huur meer was aan gepast aan de kostprijs, dan konden er wel meer woningen worden ge bouwd. de woningnood dus eerder tot het verleden behoren. Maar in de poli tiek is men opportunistisch. Men kiest liever het voor de kiezer direct zicht bare voordeel boven dat op langere termijn, want zo ver zou zijn inzicht wel eens niet kunnen gaan. Liever dus wat langer woningnood, lever wat hogere belastingen terwil- le van een zogenaamd sociaal sparen van de goedkoopst wonenden. Dat is de oorzaak dat in Nederland al bijna twintig jaar de woningnood besten digd bleef, terwijl men er toch van alle kanten tegen heeft gesputterd De Soester bioscoop zal. In verband met de enorme teruggang van het bioscoop-bezoek noodgedwongen moe ten worden gesloten. De exploitatie van een dergelijk be drijf is in een plaats als Soest blijkt in deze tijd niet meer lonend Dat de enorme televisie-concurentie hieraan niet vreemd is laat zich denken. Zoals de zaken tot nu toe staan zal de laatste filmvoorstelling ölaats heb ben op zaterdag 8 januari 1966, aan het einde van de nieuwjaarsweek dus. Door deze maatregel gaat er een einde komen aan een pl m 35-jarig be staand bedrijf dat. weliswaar onder wisselende directies. Soest een gewilde ontspanningsmogelijkheid bood De nevenexploitatie van het restau rant-snackbar met de automatiek deelt het zelfde lot. De bestemming van het gehele pand staat nog niet vast. daar het geheel verkocht zal worden. Vast staat dat er in dit pand geen winkel mag wor den gevestigd. Wel mag dit pand als behuizing dienen voor een hotel-café restaurant. De huidige exploitant, die naar ..iets anders" gaat uitzien, wensen wij bij zijn pogingen veel succes. Aan boord van de stoomboot, onderwee van Antwerpen naar Nederland Sint Nicolaas aan het roer. terwijl kapitein J. G. Carst met een verrekijker de horizon afspeurt naar dc Nederlandse kust. Een donor is een nuttig mens waarop men huizen bouwen kan zo sterk als men kan wensen: Hij doet het niet vooi geld of goed maar offert telkens weer zijn bloed voor arme medemensen. Hij voelt zich in het ziekenhuis als dokter of de zuster thuis. daar heeft men hem vaak nodig; Zijn komst, soms midden in de nacht er wordt met smart op hem gewacht, is nimmer overbodig. Als hij ei is, duurt het nooit lang: een prik, een fles een gummislang. Zijn bloed begint te lopen; Zo raakt hij per gelegenheid omtrent de halve liter kwijt waarop de dokters hopen. Nu was er onlangs eer. meneer, die zelf al vierentwintig keer zijn bloed had afgegeven; Toen werd hij plotseling patiënt en bloedtransfusie was urgent: het ging nu om zijn leven! Het is gelukt hij is hersteld en heeft het zelf nog naverteld: doktoren alle hulde Doch hij kreeg, toen hij huiswaarts ging, een bloed transfusierekening van zegge vijftien gulden! 't Was fijn, dat hij betalen kon, hij juichte in de morgenzon, zijn ocg met dauw bepereld; Maar dacht wél op dat ogenblik, precies als heden u en ik: 't Is toch een vreemde wereld! JAAP MIJDERWIJK. De opbrengst van dc bonnenaktie, die de Winkeliersvereniging ..Soest" jaar lijks rond Sinterklaas organiseert en die ieder jaar bestemd wordt voor een goed doel. komt ditmaal ten goede aan de afdeling Soest der Koninklijke Nederlandse Vereniging ..Eerste Hulp Bij Ongelukken". Het is de bedoeling, dat het geld wordt gebruikt voor het De P I T.-collecte is een alom bekende en aanvaarde verschijning in ons land geworden. Wie meehelpt met lijst en bus. behoeft niet meer uit te legger het „waarom" en het „waarvoor" van deze collpcte. Men denke aan de mi litaire tehuizen, die de militairen met open armen en open deuren willen ontvangen. Aan al deze protestantse militaire tehuizen, zr.'n zestigtal, komt het grootste deel van deze inzameling ten goede Een kleiner deel is bestemd voor allerlei ander werk. waardoor de zorg van kerk en volk voor haar mi litairen tot uitdrukking wordt ge bracht: lectuurvoorziening, kerstpak ketten. ontspanning clubvorming enz. De tehuizen van de Kon Ned. Mil. Bond Pro Rege er> v«»n de Chr Mil. Bond voor Oost en West én de pro testantse geestelijke verzorging van zee-, land- en luchtmacht zien met blijdschap een goede opbrengst tege moet en uw mannen en vrouwen in militaire dienst zullen er de vruchten van genieten. Laat het aan collectanten niet ont breken er. wie geeft, doe het met een warm hart en een milde hand. De P.I.T.-collecte wordt in Soest en Soest- dijk gehouden van 22 tot en met 27 november Het gironummer van het P.I.T. is 5163, Rijswijk Z.H. aanschaffen van een communicatie middel in de E H B O.-ziekenauto. Terwijl politie en brandweer over meerdere mobilofoons beschikken en dus steeds en overal bereikbaar zijn, moet de ziekenauto het nog steeds zonder verbindingssysteem stellen Dat dit in feite een onhoudbare toestand is, behoeft geen betoog. Als de zieken auto met een patiënt onderweg is, is de bemanning niet te bereiken. Hier door kunnen mensenlevens verloren gaan; het bestuur van de winkeliers vereniging heeft terecht ingezien, dat met het aanschaffen van een com municatiemiddel in de ziekenauto een algemeen belang gediend is. Ben mobilofoon kan de auto echter niet krijgen, omdat deze niet thuis- h' bij een overheidsinstantie. De exploitatie van de Soester ziekenauto ls ln handen van een particuliere ver eniging; dit is een unicum in Neder land. Het door de winkeliersvereniging beschikbaar te stellen geld zal in een fonds worden gedeponeerd. Te zijner tijd. wanneer vernieuwingen op het gebied van de communicatiemiddelen zijn doorgevoerd, kan het E.H.B.O.- bestuur het geld dan besteden aan de aankoop van een verbindingsappa raat. bestaat. Als het zo ls, zal worden uit gezocht, waar de fout heeft gezeten. Het bewuste bestuurslid van de ijsver- eniging zei verder, dat een bestuurslid van de vereniging enkele dagen voor 1 november nog bij de betreffende ambtenaar van gemeentewerken is geweest. Hij heeft toen herinnerd aan het contract en zou de verzekering ge kregen hebben, dat de baan op tijd bespoten zou worden Het bestuur van de ijsvereniging be treurt deze gang van zaken, niet in het minst omdat de leden er de dupe van werden. Zij hebben immers toe gangsbewijzen. maar ze konden er nog geen gebruik van maken. Afgezien van de teleurstelling voor de leden is er nog een ander naar as pect aan de zaak: de vereninig lijdt een financiële strop Immers als de baan gelijk met an dere banen in de omgeving open zou zijn gesteld, was er flink geld in het laadje gekomen. Dat gebeurde nu niet. Op 18 november 1940 trad de heer W. den Hartog, afkomstig uit Leerdam, in dienst van de Koninklijke Marechaus see. In 1945 werd hij tot agent van politie te Soest benoemd. De heer Den Hartog vierde dan ook gisteren zijn 25-jarig ambtsjubileum. 's Morgens maakte een deputatie van de Soester politie zijn opwachting ten huize van de jubilaris De hoofdinspecteur van politie, de heer H G Scholtmeijer wees er op dat 25 jaar in overheidsdienst een belangrijk feit is. waarmee hij hem namens de politiefunctionarissen fe liciteerde. Ook moet lk u, aldus spr de geluk wensen overbrengen namens het ge meentebestuur. De schaduwzijde van een 25-ja.-ig jubileum is, dat je nu ook 25 jaar ouder bent geworden. Uw le venslust is echter hetzelfde gebfeven. Ik dank u voor de wijze waarop u steeds uw dienst hebt verricht. Het gemeentebestuur heeft mij op gedragen u de gebruikelijke gratifi catie onder enveloppe aan te bieden. Het jubileumfonds blijft niet achter en we hebben iets gekocht voor je M-, - Knappe koppen hebben uitgerekend, dat sinds 1941 de winter niet zo vroeg is ingevallen als d.t jaar. Er werd zelfs al volop geschaatst. In Soest was van de winter echter niets anders te merken dan dat het koud was; schaatsen was er bij ons niet bij. Een deurtje verder, in Amersfoort, hebben jong en oud al menig baan tje getrokken Was het dan in Amers foort zoveel kouder dan in Soest? Na tuurlijk niet. alleen in Amersfoort was men wél op tijd met het onder water zetten van de ijsbanen. In Soest zou dat ook gebeurd kunnen zijn. maar omdat, volgens een be stuurslid van de ijsvereniging Peters Baan. gemeentewerken te laat de pomp op het terrein aan de Eemweg heeft gestationeerd, lag er daar nog niet voldoende water op het wei land. dat al jarenlang in de winter ijsbaan is. Hii zei, dat de dienst ge meentewerken contractueel verplicht is om Ln ieder geval uiterüjk 1 no vember het terrein onder te laten lopen. Dat is van 't jaar niet gebeurd en het zijn niet alleen de schaatsliefhebbers die daarom treuren, want ook het bestuur van Peter's Baan vindt het erg naar, dat er in onze gemeente nog zo weinig is gebeurd, terwijl er mis schien al hoog en breed geschaatst had kunnen worden. Maar het bestuur voelt zich niet schuldig. Het heeft zelfs alle maatrege len genomen om de baan voor het publiek te kunnen openstellen zo gauw als het ijs betrouwbaar zou zijn Pas maandag j.1., 15 november, zijn de schotten geplaatst, die het water „binnenboord" moeten houden. Twee weken later dus dan in het contract zou staan. De heer H. J. van der Dussen. direc teur van gemeentewerken, zei even wel, dat hij niet weet of dat contract Een overzicht van de groofs npgczelte vogelshow van de vandaag wordt geopend en tot en met zondag a.s. zal „Soester Vogelvrienden" in het St. Jozephgebouw. welke duren. speciale hobby. n.1. een elektrische boormachine, die ik u bij deze aan bied. De voorzitter van S.P.S.V, de her P. J. Bergman, zei. dat Den Hartog in 1944 reeds contact had met de Soester Po litie. In 1945 kwam je bij ons in dienst en je werd direkt lid van de Sportvereniging. Je was en bleef een goed sportman en je hebt zowat aan alle politiesporten deelgenomen. Wij zeggen je dank, dat je zolang lid bent geweest van S.P.S.V. en wij ho pen dat je tot aan je pensioen lid kunt blijven. Van het jubileumfonds heb je een geschenk ontvangen, maar er ont breekt nog iets aan. Dat kun je nu zelf aanschaffen voor de inhoud van de enveloppe, die ik u aanbied na mens de S.P.S.V., aldus spr. De heer H. Fennema sprak namens het hoofdbestuur van de christelijke bond van politieambtenaren en na mens de afdeling van deze bond. Spr. wees erop dat Den Hartog nu 20 jaar bij de politie is en 20 jaar lid van de bond. Namens het hoofdbestuur en de afdeling feliciteer ik u met uw 25-jarig- jubileum. Wij hebben, wat de dienst betreft, altijd prettig sa mengewerkt en je liet ons nooit in de steek. Daarvoor zijn wij je dankbaar. Spreker bood twee enveloppen met in houd aan. één van de bond en één van de afdeling. De jubilaris dankte tenslotte voor de hartelijk gesproken woorden en de cadeau's De collega's, die 's morgens door dienst waren verhinderd, kwamen in de loop van de dag, brigadier Den Hartog feliciteren. Het verkeer neemt steeds meer toe. De wegen worden voller, het aantal onge lukken mede daardoor groter. Met de toeneming van de verkeers problemen houdt de ontwikkeling van het politie-apparaat geen gelijke tred. Dat valt te betreuren, maar er is blijk baar voorshands niets aan te doen, want er wordt voldoende reclame ge maakt voor dit moeilijke, maar boel ende en interessante beroep. Het ls dan ook geen wonder, dat er steeds meer verkeersovertredingen worden begaan. Op de weg zijn wij immers allen een heel ander mens? Het vraagstuk van de bezetting van de politiekorpsen is geen typisch Ne derlandse kwestie, ook in het buiten land is dit een groot probleem. Men zoekt dan ook steeds naar nieuwe vormen van toezicht houden, het pre ventieve deel van het werk van de politieman, dat zo heilzaam werkt. Zodra er immers een politieman in de buurt is, zijn we Ineens weer brave burgers. Dan steken we netjes onze hand uit en rijden we niet links door de bocht Maar o wee, als hij uit het gezicht verdwenen is. In België neemt het aantal verkeers overtredingen de laatsU. tijd sterk toe. Zo sterk zelfs, dat de politie daar besloten heeft een piper cup in te zetten om verkeersovertreders op te sporen Zoals men heeft kunnen lezen, heeft de man in dat vliegtuig zich de naam ,,de concilievader" verworven. Hij kreeg die, doordat een vrachtwa genchauffeur. die werd bekeurd, tegen een agent zei: „Die overtreding zou ik dan enkele kilometers terug gemaakt moeten hebben en dat kunt u onmo gelijk gezien hebber". De agent zei toen: „Ik heb het zelf ook niet gezien, maar die daarboven wel", doelend op de man in het vliegtuig. De vrachtwagenchauffeur dacht, dat de agent met „die daar boven" iets anders bedoelde. Daarom zei hij: „Die zou zich beter met het concilie kunnen bemoeien". Sinds die tijd draagt de man in de piper cup de naam „concilievader". Dit overigens ter zijde. De bedoeling is immers alleen om aan te tonen, hoe moeilijk het is om het probleem van onderbezetting van het politie korps op te vangen en tot welke maat regelen men moet besluiten om te voorkomen, dat het verkeer in een chaos zou veranderen. Natuurlijk vin den de automobilisten er mettertijd wel weer iets op. Ze kijken nu in ie der geval al beter uit of ze in de lucht soms een vliegtuigje zien Pre ventief is het dus in ieder geval. Voor een weidenkend mens is het daarom onbegrijpelijk, dat de politie zoveel gekritiseerd wordt. Natuurlijk, er worden fouten gemaakt, en het duurt soms lang voordat ze ergens zijn. Natuurliik ontkomen dagelijks duizenden wegegbruikers aan hun verdiende straf voor een overtreding. De Dolitie kan immers niet overal te gelijk zijn. Maar een beetje meer medewerking dan die. welke men in de kranten lepst. is zeker gewenst. De polite la Nederland kan zich ook van buiten gewone hulpmiddelen gana bedienen, net als hun collega's in Brussel Maar wie zal dat betalen? Wij. die zo'n hekel hebban aan belastingver hoging' In België is 't net zo' KANTMAN. Enige tijd geleden werd mevrouw Van B. alhier op straat van haar handtas beroofd. De daders konden worden aangehouden. Het zijn A. de J. en H. V., beiden uit Amersfoort. De inhoud van de tas w o. een kerkboekje, hand schoenen enz. hadden zij weggewor pen. Het geld werd ontvreemd. Op aanwijzing van de daders is de hand tas teruggevonden. Woensdagavond, tijdens de gladheid van het wegdek, is een personenauto, bestuurd door P. H. alhier, die onder toezicht reed van H J. alhier, op het Nieuwerhoekplein tegen een verkeers zuil gereden. Nieuwerhoek. een gedeel te van de Koninginnelaan. de Vrede- hoffstraat en directe omgeving wer den door de botsing enige tijd van licht verstoken. Het 2e kamerlid van de V.V.D mevr. mr. J. M. Stoffels-van Haaften spreekt a.s. maandagavond in het Oranje Ho tel over het actuele onderwerp „Waar om ons tegenplan?" (Het plan Joe- kes). Wij kregen bericht binnen, dat bij de verloting op de onlangs gehouden win- termarkt van de Ned. Ver. van Huis vrouwen nog een drietal prijzen niet is afgehaald. Vermoedelijk betreft het hier nummers, die in het bezit zijn van Soester dames. Het zijn van de oranje bonnen nr. 107, nr. 324 en nr. 10. De verrassingen liggen op u te wachten ln ons verkeershuis V.V.V. Soest. Er werd ons herhaaldelijk gevraagd naar „ijskaarten". Ze zijn inmiddels binnengekomen en de schaatslustigen, die zich nog niet op de Peter's Baan hebben geabonneerd, kunnen nu bij ons terecht. Wat gaan we doen Ln de kou. als we niet van schaatsenrijden houden? We verhalen nogmaals, dat in de winter een bezoek aan de musea zo bevredi gend is. U wordt er warm ontvangen en u treedt een wereld binnen, die u dikwijls wel buiten vindt, maar die u zelf niet heeft gezien. Dit, wat be treft de schilderkunst. Maar er is nog zoveel meer. We denken bijvoorbeeld aan het Goud-, Zilver- en Klokken museum, Lange Nieuwstraat 38 in Utrecht, met in hetzelfde pand het museum ..Van Speeldoos tot Piere ment". Dit laatste vooral geschikt om met uw kinderen heen te gaan op zaterdag en zondagmiddag, want dan is het geopend. Bijzonderheden vindt u in het boekje ..Musea in de provincie Utrecht", dat wij u aanbe velen.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1