J. HOPPENBROUWERS Sportbeoefening belangrijk programmapunt van J.B.T.B. Bronchi letten Bonn streeft naar de eerste rang Eerste Gooise Kleding Verhuur VERHUUR 25 KORTING J. C. Brouwer en Zn Statusrakkers GARAGE STAM R. DORREN Krabbels van Knelis Ontvoering in Parijs Voor Baby gelegenheidskleding Renault dealer WASSERIJ GELRIA EDE HEUS., VOOR IEDEREEN ife KEUS..! Onderlinge wedstrijden van Soester Turnelub Van Weedestraat 80 Soestdijk Uw RECORDER staat klaar bij „DE GOUDEN SNAAR" In hotel De Gouden Ploeg vergaderde woensdagavond de afdeling Soest van de Jonge Boeren- e.. Tuinders Bond Voorzitter G. Hllhorst verwelkomde de talrijke aanwezigen. Hij constateerde, dat de sportieve prestaties in het af gelopen seizoen matig waren. Het door de afdeling georganiseerde toer nooi werd een groot succes, want er was een flink batig saldo. Soest ein digde op dit toernooi op de laatste plaats. In Achterverld herstelde het elftal zich echter keurig en won het de kampioensbeker, waar het drie jaar vergeefs voor heeft gestreden. In Amersfoort behaalde het volleybal team het kringkampioenschap. De trainingen waren overigens slecht be zocht. De heer Hllhorst wees ten slotte op de geringe belangstelling van de J B T B -leden voor de vergaderingen van de A.B.T.B., waarmee de vereni ging zeer nauw samenwerkt, en wekte de leden op hiervoor meer belangstel ling aan de dag te leggen. Secretaris C. Logtenstein las het jaar verslag, waaruit de aktlvitelten van de vereniging naar voren kwamen. ciale Culturele Dag, die op 30 jan uarl in Utrecht gehouden wordt, waar schijnlijk ln Tivoll. Vervolgens sprak de heer Hllhorst de heer Schoonhoven toe. die 12Vè jaar de leiding heeft van de gymnastiek lessen. ,,U hebt al die tijd onze leden gratis les gegeven U was er niet al leen op de lesuren, zoals andere lera ren vaak doen. maar u toonde ook daarnaast uw belangstelling voor onze vereniging. U kwam op bestuursverga deringen en leefde ook anderszins mee. De prestaties, die onze gymnas ten vroeger leverden, zijn schijnbaar niet meer te bereiken. Vroeger wonnen we veel prijzen en kampioenschappen POEDER -CREME OLIE - ZEEP de burgerbevolking en de boerenbe volking steeds meer met elkaar ln contact komen en elkaar beter willen leren kennen. Dat kan bereikt worden door lid te worden van een vereni ging. die ln feite alleen voor agra riërs bestemd ls. Ho«»stdronk in tobletvorm. 9Sct Dit ls een ontwikkeling, die niet tegen te houden is en die ln Soest dus ln feite niets nieuws brengt. Dat de ..buitenstaanders" in het elftal wor den opgesteld, vond voorzitter Hllhorst juist, want men stelt nu eenmaal zo sterk mogelijke spelers op. Het is niet zo, dat de J.B.T.B.-leden hier voor moeten wijken, al is dit in be langrijke wedstrijden wel gebeurd. De voorzitter zegde toe in 't vervolg te zullen bekijken of J B.TB.-leden niet ACHTEROM 6 - HILVERSUM - TEL. 48700 >j> de GROOTSTE in 't GOOI ln de eerste plaats voor opstelling ln aanmerking komen Na deze discussie, in het kader van de rondvraag, werd de vergadering op de gebruikelijke wijze besloten Er zijn momenteel 26 leden Het zo- merséizoen werd hoofdzakelijk be steed aan sportbeoefening. In het af gelopen seizoen werd de contributie verhoogd tot 10.per jaar ln ver band met de verhoogde contributie aan het hoofdbestuur. De vereniging trad veel naar buiten op, vooral op sportgebied. Penningmester D. v. d. Heuvel bracht het financieel verslag uit. Vorig jaar was er een klein nadelig saldo, maar door zuinig beheer en enkele finan ciële meevallertjes is er thans een saldo van ruim 400 gulden. Voorzitter Hilhorst deelde vervolgens namens het bestuur mee, dat op 8, 9 en 10 december ongeveer 80 bestuurs leden van de kring Venray een bezoek zullen brengen aan de kring Amers foort (waaronder Soest ressorteert) en dat het in de bedoeling ligt om rond de carnavalstij d een tegenbezoek aan de Limburgers te brengen. Op 9 januari wordt in Hoogland de Kringdag gehouden. Op 22 januari vindt in Achterveld in ,.Ons Gebouw" de Culturele Kringdag plaats. De di verse afdelingen zullen hier een cul turele bijdrage brengen. De beste wordt afgevaardigd naar de Provin- De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt woensdag a.s., van 14 tot 17 uur, voor het verstrekken van inlichtingen, zit ting ten gemeentèhuize alhier. van SERVIES - GLAS - BESTEK, STOELEN, TAFELS enz. enz. Met bijlevering van DRANKEN op SERVIES, GLAS EN BESTEK Vraagt onze prijscourant. WIJNHANDEL - SLIJTERIJ Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Wij spreken bij sommige gelegenhe den nogal eens over vaderlandsliefde. Dat is een betrekkelijk begrip. -Voor de meeste Nederlanders zal het dit in houden: wij houden wel van Neder land. maar bepaald niet van alle mensen die in het land wonen. Dat is begrijpelijk ook. Het is ons de laatste weken duidelijk geworden waarom we beslist niet van alle Ne derlanders kunnen houden. Met name niet van die figuren, die op gronden van hun zogenaamde stand hun mede mens in een discriminerende positie brengen Een voetballer mag niet wonen in een flatgebouw. waar een serie be drijfsleiders. aannemers e.d. de illusie willen ophouden dat zij mensen van standing zijn. In Amsterdam weigert een hulseigenaar een woning aan een vrachtwagenchauffeur te verhuren, want het zou het intellect van de buurt bewoners wel eens kunnen kwet sen Een Chinees rnag zich niet in een bepaalde Amsterdamse wijk vestigen, want zijn gele huid past niet bij de aristocratische gelaatskleur van de middenstanders, die in deze buurt van de Oudhollandss kruideniersgeest tot in lengte van dagen schijnen te wil len voortzetten. Men zou in zo'n buurt de verzamelde werken van Multatuli moeten ronddelen, misschien zullen sommigen in Droogstoppel en Slyme- rik dan iets van zichzelf herkennen. Pijnlijk nietemin te constateren, dat vele Nederlanders stand zien als een kwestie van status en niet van karak- tsr. Maar Ja, als het laatste ontbreekt. We gaven zelfs demonstraties. Het is jammer, dat de animo afneemt. We hebben gedacht, dat het van 't Jaar fout zou lopen, want er kwamen nog maar vijf man. Maar u ging door. We zijn u veel dank verschuldigd", aldus de J.B.TB.-voorzitter Hij overhan digde de heer Schoonhoven ten slotte een cadeau (een barometer) en bloe men voor zijn vrouw, die u veel uren voor ons heeft gemist. De heer Schoonhoven zei in zijn dank woord het jammer te vinden, dat het niet meer zo best gaat wat de gym nastiek betreft. ..De jonge leden bren gen niet meer die aktlviteiten op. die we van de oudere leden gewend wa ren. We hebben jarenlang veel suc ces gehad, maar de laatste twee jaar is de belangstelling afgenomen" ..Toch is het nuttig om deze sport te beoefenen, want zij geeft juist de li chamelijke vorming, die er bijv bij voetbal en volleybal niet bij is. Ik wil het bestuur bedanken voor de samen werking. Ik heb altijd plezier in de vereniging gehad, anders had ik het niet zo lang uitgehouden", aldus de Jubilerende heer Schoonhoven Hierna ontspon zich een discussie met betrekking tot het gymnastiekbezoek. Staande de vergadering gaven enkele leden zich op als bezoekers van de lessen, zodat men goede hoop heeft, dat deze tak van sport weer tot bloei komt en dat wellicht weer het peil van vroeger bereikt wordt Tijdens de rondvraag kwam enkele malen op pijnlijk duidelijke wijze de afwezigheid (zonder kennisgeving) van bestuurslid T Haage aan het licht. Hij zou enkele vragen hebben kunnen beantwoorden, beter dan voorzitter Hilhorst en secretaris C Logtenstein dit nu deden. De leden hadden kritiek op de afwezigheid van de heer Haage en vroegen het bestuur stappen te on dernemen, waardoor dit in 't vervolg niet meer zal- gebeuren. Aanmerkingen waren er ook op de late datum van deze jaarvergadering. De leden waren van mening, dat men zodoende te laat op de hoogte wordt gesteld van het winterprogramma en dat men dan eenmaal gemaakte af spraken moeilijk meer kan afzeggen Het bestuur zegde toe volgend jaar op een vroegere datum te vergaderen. Voorts werd geïnformeerd naar de mogelijkheid om sprekers uit te no digen. Het bestuur voelde hier niet veel voor, omdat de vereniging niet veel leden heeft en ze toch niet alle maal komen. Uit de vergadering werd toen het voorstel gedaan om contact op te nmen met oesturen van andere kleine verenigingen, die met dezelfde moeilijkheid te kampen hebben. In samenwerking is er wellicht iets te bereiken Het bestuur zal dit nader bezien. Heel moeilijk kreeg voorziter Hilhorst het, toen de vraag werd gesteld, die een discussie ontlokte, welke het grootste deel van de vergadering in beslag nam De vraag namelijk, of het wel juist is om van buiten de J.B.T.B voetballers aan te trekken om zodoende het eigen elftal te verster ken. Kritiek was er vooral op het feit. dat deze mensen kennelijk alleen maar lid zijn geworden om te kunnen voet ballen, ..want anders zie je ze nooit". Men noemde dit gelegenheidsleden. Voorzitter Hilhorst wees erop. dat dit in elke andere plaats gebeurt. Wil de J.B.T.B Soest blijven meetellen, dan zal ze mee moeten doen. Volgens hem is het in kleinere gemeenten zo, dat Bondskanselier Erhard heeft onlangs nog eens te kennen gegeven dat hij niet inzag waarom Bonn ten eeuwigen dagen gespeend zou moeten blijven van iedere invloed op het gebruik van kernwapens. Dat was al in één op zicht een belangwekkende uitlating, omdat hij daarmee pal inging tegen de idee an zijn verdragsvriend De Gaulle, die meent dat een konsekwen- tie van de afgelopen oorlog nu een maal is, dat Duitsland in een wat vreemde positie zit met als gevolg dat het niet zo vrij zijn eigen ..grandeur" mag nastreven als natuurlijk Frank rijk. Dat Erhards uitspraak inderdaad een reactie was op die gaullistische ont boezeming werd nog even verduide lijkt doordat de kanselier er met klem op wees dat de V S. voor Duits land een onontbeerlijke vriend zijn En zoiets is De Gaulle tegen het zere 'ceen getrapt. De gezegden van Erhard hebben ook hun onmiddellijke bedoeling: de kan selier moet in december op visite in Washington En men kan er staat op maken dat hij daar niet zal schro men zijn voornaamste probleem ter tafel te brengen. Dat is dan dat er iets moet gebeuren om de Westduit sers af te helpen van de idee dat ze op de een of andere manier toch als maar behandeld worden als een natie van de tweede rang. Onvolwaardig Industrieel zijn ze geweldig, militair trouwens zijn ze inmiddels ook al Renault R4 Luxe van f 4.150,af Dauphine Gordini van f 4.945,af Renault R 8 van f 5.495,af Renault R 10 van f 5.995.af Renault R 16 van f 7.950,— af Caravelle Coupe van 1 9.750— af Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850 weer een formidabele macht, finan cieel staan ze uitermate sterk - al is er dan nu wel een beetje moeite om het boven de stand leven te be teugelen - maar toch blijven ze op sommige punten als maar minder mee,tellen dan bij hun status zou pas sen. Zo althans ervaren velen in Bonn het met een op de zenuwen wer kende ergernis Tenslotte ls Bonn politiek niet hele maal volwaardig - het mag niet in de V.N. waarm bijvoorbeeld wel een zui ver fictieve staat als Wit-Rusland zit - en dan natuurlijk de medezeg genschap over het gebruik van de westerse kernwapens Die bezitten zou de status van Bonn wat verhogen. En al kan men misschien elders weinig enthousiast zijn voor ondernemingen als de (vóór de stapelloop al door praten getorpedeerde multilaterale kernvloot van Kennedy, Bonn wil er desnoods dik aan betalen, minder voor het militaire nut nog dan wel voor het prestigewlnstje Johnson kan verwachten dat Erhard hem er over aanschieten wat er nu kan gebeuren, nu die m.l.f toch niets meer wordt. Maar de Amerikaanse president heeft er op het moment niet zoveel interesse in Dat komt door Vietnam en zijn rassengelijkheidsstrijd thu s. die hem al genoeg hoofdbrekens bezorgen, zegt men in Washington Men kan er ook bij zeggen dat John son geen zin heeft de zelfde vergeefse moeite weer te doenhij met een plan komen en dan de Europeanen er onder elkaar zolang over kissebissen tot het verzuurt Laten de Europeanen maar komen met wat concrete voor stellen, dan kan hij op zijn beurt eens gaan praten, zo zou zijn redenering zijn. Koude kermis? In dat opzicht reist Erhard dus met het vooruitzicht weer thuis te komen van een koude kermis, al zullen de communiqués wel weer vriendelijk zijn en de foto's stralei van de glimla chen. Want niet alleen dat de Euro peanen der Zes nog altijd niet weten hoe ze De Gaulles boycot kunnen doorbreken, daarenboven zijn er nog tal van onderlinge onenigheden En juist nu komt er in Bonn nog een schandaaltje bij doordat een man van Schröders ministerie, ontslagen is ■sSiV. wegens het verspreiden van (haast aanwijsbaar valse» berichten tegen de buitenlandse politiek van het bonds- kabinet, daarop prompt benoemd tot voornaamste adviseur van de praeses der C.S.U Strauss. De voorzitter dus van een der partijen waarop de coa litie steunt, geeft zo de minister van buitenlandse zaken een symbolische klap ln het gezicht. De nog steeds voortdurende strijd in kennelijk niet geringe kringen te gen Schröder zijn bepaald geen re clame voor Erhard als hij naar de V S. reist: dat zijn buitenlandse poli tieke lijn stevige steun ln eigen huls geniet, blijkt er allerminst uit. Van daar waarschijnlijk dat ln allerijl, kort nadat het schandaal losbarstte, Erhard besloot de datum van zijn be zoek te veranderen. Waarbij het gelijk van drie op twee dagen werd inge kort. Inderdaad: waarom lang praten als er tcch geen uitzicht is op een resultaat? De eerste rang moet nog even wachten. ANNO I I 1111940 KAMERBEEK ASSURANTIËN de pijler voor uw verzekeringsplan v. OLDENBARNEVELTLAAN 30 TELEFOON 12141 AMERSFOORT Inspecteur voor Soest-Baarn Van Goyenlaan 154 - Soest Tel. 5514 In het nieuwe gymnastieklokaal ach ter de R.K u.l.o -school hield de Soes ter Turnelub onderlinge wedstrijden De uitslagen zijn Jongens 9-11 jaar. 1 Hans de Vos Burchart 2. Frank Schippers. 2. Ger- ritjan Zwiers 3. Hans Schippers. Groep A. Meisjes 12-14 jaar 1. Hedy de Zoete 2. Maaike Huinder. 3. Mar griet Hollander- Groep. 1. Joke de Roos. 2. Fenny Ei tjes. 3. Margriet Blok. Dames-aspiranten 15-17 jaar 1. Ma rijke Egtberts 2 Annle de Vries. 2 Nia Egtberts 3. José Beuken. Groep A. Meisjes 10-11 jaar 1 Anja Wassenaar. 2 Leonlek Wassenaar. 3 Loesje Kraal Groep B. 1 Mariëtte Beijer. 2. Marga Hllhorst 2. Joke Veldman. 3. Wilma van Gorkum. Jongens 12-14 jaar. 1. Jan Stolwijk. 2 Eric Bakker. 3. Gerard Kanters. Heren. 1. Jan Dijkstra 2. Robert Wi- cherts. 3 Ronny Kraal Dames. 1 Mevrouw J Ivf Egtberts. 2. Mej. T. Pierik. 3 Mevrouw C v. d. Blom. De verenigingswisselbeker werd ge wonnen door mevrouw Egtberts die haar dochter Marijke met 1/10 punt versloeg. Kenmore - Kerko King v.a. 15.90 Ideaal voor uw vrije tijd v.a. 25.50 Suède met wollen rug en mouwen v.a. 47.50 Lambswool, in diverse kleuren, v.a. 24.90 Wasöaar en kreukvrij enorme sortering v.a. 4.95 wol en zijde, nieuw, in kleur en dessin, v.a. 5.90 gevoerd en ongevoerd, sportief en modern, v.a. 15.90 Poplin en ilanel royale modellen v.a 16.90 Wol en stretch ook extra lang v.a. 2.95 Gezellig, vlot en warm v.a. 29.75 Deelnemer St. Nicolaas bonnenaktie AJJe 't ming vraogt mok zeige da de gemeente soms zuk- ke meraokeis goeie plaane heb, da Kneliao en lk d'r vesteld van staon. Ze hep noeng weer een ratteplaan. D'r het in de kraant estaon dajje op 't gemeentehuus mot komme om te vertelle dajje ratte hep. Dan kompter een soort rattevaanger van Haomele die de beeste onschaode- luk maokt. Ik hep mlng laote vertelle. da ut de fluutlst van P.V.O. Is, maor daor wil ik van aaf weeze. As de ge meente die kerel noeng maor goed betaolt, aanders gaot ie d'r meschien ok mit de klngders vedoor. 't Is meschien wel een baontje veur mlng Ak Kneliao nodug heb fluut ik ok altied, meschien lukt ut bie de ratte ok wel Maor met die van P.V.O. zal ut wel lukke. Ik hep eheurd, da een lid van de Duunkikkers de waoter- ratte veur z'n rekening neemt. Ik wist nie. datter nog ratte bestongde in Soest Al moet ik eerluk zeige, dak laotst bie de timmermaan een heule- boel rattestaorte hep zien haange. Toch kan ik best begriepe da die beeste 't hier meraokeis naor d'rluu zin hebbe. De gemeente hepput er meraokeis goed offebracht mit de be groting as ik zo naor aandere gemeen tes kiek. D'r ls in Soest gin spraoke van een zinkend schip dus die ratte zalle nog wel een poosje blieve. Nle allenlg bie de timmermaan heb lk ratte (staorte) ezien, ln de polder zaag ik laotst nog een groot waoter- rad. Of ze da ook gaon bestrieje weet ik nie' Ik bin wel bsnieuwd of de ge meente mit de ratte ok de ratdraolers bedoelt. En ut viefde rat an de waoge, vaange zullie da ok? Affing, da zien wullie laoter wel. In ieder gevaal gao ik naor 't gemeentehuus. 't Zal mlng benieuwe wie d'r nog meer komme. De gemeente hep gevraogd of de be- laanghebbende zich wille melde. Noeng bin in lk gin belaanghebbende, waant veur mlng part mag de gemeente die beeste houwe. maor ik gao allenig maor effe zeige. da ik gin ratte hep. Naodat lk de offlesjele mededeling in de kraant eleeze had bin ik nog wel in me purseel an 't zeuke eweest. Eerst kon ik heul me purseel nie vingde (Kneliao zee: ..Laot je rommel dan ok nie overaal slingere"), maor lk hep- pet toch evongde. Ratte zaote d'r ge- vongde. Ratte zaote d'r gelukkig nle lukkig nie in, daor ls ming purseel veuls te klein veur In ming purseel dus gin ratte, maor wel naobie ming purseel. 't Was van 't jaor op dartug epril, ik weet ut nog as de daag van gistere. P.V.O. kwaam net laangs en de fluutlst speulde net een solo ln z'n eentje en toen zaag lk die rat Da zak ze effe gaon vertelle op 't gemeentehuus Allenig ving ik ut jaamer. da wullie da in de boojekaomer motte opgeve. As ut nertse waore mocht ut zeker wel in de raodszaol? Affing, ze spree- ke noeng op ut gemeentehuus nie al- leenig van de raodszaol, die bove is, maor ok van de ratszaol, die is benee- je. En akter dan toch bin dan vraog ik geilek wat zullie mit die ratte van plaan binne. Zouwe zullie d'r soms rats van maoke, in blik? Of veur nao 't ete. ratje-toe? Zodra ik ut weet zak ut schrieve Maor minse, wullie kunne d'r noeng 'n geintje van maoke. maor één ding is zeker: 't is een meraokeis ratteplan en da ls ut. Het prestige van Frankrijk in Noord- Afrika is president De Gaulle bijzon der veel waard Vandaar ook de boos heid toen midden ln Parijs de Ma rokkaanse politcus Ben Barka werd ontvoerd en vermoedelijk vermoord. Ben Barka, een uiterst links gericht partijleider, leefde al lang in balling schap maar het schijnt dat koning Hassan een poging ging ondernemen hem de terugkeer naar zijn land mo gelijk te maken en wellicht weer ln de regering op te nemen. Uiteraard niet tot genoegen van de rechtse ge neraal Oufklr. nu de machtigste man na de koning. Toen bleek dat deze generaal kort te voren nogal wat contacten had ge had met onderwereldliguren die wor den aangezien op de ontvoering van Ben Barka. barstte de toorn van De Gaulle los. Dat werd te gek wanneer buitenlandse politici met gangsterme thoden hun ruzies ln Parijs komen uitvechten, schreef De Gaulle aan ko ning Hassan. aan wie hij de klem mende raad gaf tenminste generaal Oufklr de laan uit te sturen. Franse politie Koning Hassan lapte die raad niet al- laan aan zijn laars, hij zegde boven dien een aangekondigd bezoek aan Parijs af en betuigde zijn volste ver trouwen in Oufklr. Stakingen van linkse vakbonden brachten hem even min van zijn stuk en naar bleek terecht: kort daarop werd bekend dat twee hoge politiemannen en een ook voor de Sureté werkende ambtenaar van het vliegveld Orly betrokken wa ren bij de affaire Met andere woor den dat de Franse politie zélf zich geleend had tot gangsterwerk. De verlegenheid van de Franse rege ring was groot. Tenslotte kan wat Ben Barka overkwam dus ook gemakkelijk het lot worden van een bezoekende Tunesiër of Algerijn. Kortom: de in druk is nu stevig gevestigd dat de Franse politie bereid is met misdadl- gersmethoden invloed uit te oefenen op de politiek van Noordafrikaanse staten Tenslotte leeft nog steeds sterk ln de herinnering dat de Franse poli tie Indertijd op nauwelijks beschaaf dere maniers de O.A.S.'er Argoud uit de bondsrepublek ontvoerde, waarna Parijs alle protesten van Duitse zijde van de hand wees. Onder die omstandigheden is het voor Parijs uiterst moeilijk geloofwaardig te maken dat het geval van Ben Barka evenmin tot stand is gekomen met de zegen van op zijn minst hoogge plaatste ambtenaren, zo niet de rege ring. Wat het vertrouwen der Noord afrikanen in de Fransen moeilijk kan verhogen.

Soester Courant | 1965 | | pagina 13