De anti-geest Tankschip heeft mijn in anker Claus von Amsbero bezocht Friese boerderij S.E.C.-honkballers willen elders ervaring opdoen, maar er is méér Het oog gericht op buitenlanders V.V.V.-nieuws Vrijdag 26 november 1965 44e jaargang no. 90 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Intocht van St. Nicolaas Auto ontvreemd Ledenvergadering van de K.V.P. TWEEDE TREKKING ST. NICOLAAS BONNENACTIE grote verleiding Auto tegen lichtmast Expositie van Vogelvrienden" Gevonden voorwerpen Fraaie expositie van werken van Wim Wijnman B.D.C.-Handbal Morsen start van eerste toeht in winterserie Mixed Hockeyclub Soest SOESTERI OURANT Abonn. p. kwart, f2.50 - per post f3. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Het is tegenwoordig veel meer ..in" om tegen iets te zijn dan vóór iets Tegen alles wat „gevestigd" is. tegen impe rialisme, tegen kolonialisme, tegen Amerika, tegen Duitsers, tegen ko ningshuis, tegen godsdienst, tegen de staat, tegen politie, tegen oude kunst, tegen goedheid en menselijk begrip, ja. zelfs tegen alles wat blank is en wat blanken doen. Men stelt er weinig of niets positiefs tegenover en dat kan ook niet. want al dat ageren tegen iets komt voort uit jonge mensen die nog niet verder gekeken hebben dan hun neus lang is. Soms zijn er ook wel ouderen bij. geleerden zelfs, die zo vastgebeten zijn in hun specialisatie, dat ze de wijdere strekking van vele problemen niet kunnen overzien en in zekere zin wat wereldvreemd door het leven gaan. Er heersen kennelijk bij een groot deel der jongeren, vooral in de steden, onlust gevoelens, die zij op een of andere wijze moeten afreageren In onze steeds meer gereglementeerde staat is het wel begrijpelijk, dat jon geren zich onder alle voorschriften, onder alle verbodens als gevangenen gaan voelen. De in jongeren veelal levende ontdek- kings- pioniersgeest, kunnen ze nau welijks meer uitleven Toch zoeken ze mogelijkheden om zich te laten gelden, hun jeugdige energie in te kunnen spuien Dus doen ze dat door zich tégen iets te verklaren. Tegen dat wat hen gevangen houdt, die keu rige. geordende maatschappij en wat de maatschappij bijeen houdt, wat zij wil behouden of wil bouwen, ja tegen alles waaraan die maatschappij baar bestaan dankt. Weg met die gezapigheid, dat willen de jongeren.... zo lang zij jong zijn. Daarom gaan zij demonstreren tegen alles wat de maatschappij wil doen om zich in stand te houden: ze orga niseren er relletjes tegen, schrijven, soreken en schreeuwen er tegen. En alles wat buitenissig is. wat openbaar demonstreert. wat orde-verstorend, opruiend is. waar klappen, gewonden en misschien doden bij vallen, dat komt in de krant en verkrijgt daarmee een wijdere bekendheid èn betekenis dan het hele geval waard is. Het vuurtje wordt graag aangestookt door communistische infiltranten, die er zich echter wel voor wachten van hun politieke inzichten te doen blij ken. Dat is ook niet nodig. De jonge ren zijn zelf anti het bestaande ge noeg. om mee te helpen hun (kapita listische) maatschappij te ondergra ven. daarmede in de kaart spelend van politici en staten die deze ondergra ving voor hun doeleinden nuttig ach ten. Al die acties worden gevoerd onder het mom van democratie en er lijken ethische en sociale gevoelens aan ten grondslag te liggen Maar het doel heiligt de middelen. Het doel is in de eerste plaats actie te voeren en dat kan men immers het beste doen door zich tégen Iets te verklaren, tégen iets dat door een meerderheid wordt goed-, althans niet of niet voldoende wordt afgekeurd. De fout van onze zo keurig ordenende maatschappij is, dat wij onze jonge ren geen opbouwend ideaal meer we ten mee te geven waarvoor zij zich willen en durven Inzetten. Wij hebben het inderdaad te goed en gaan te wel varend onze weg. Het zou voor de geest van ons volk (en dat geldt ook elders) misschien beter zijn als wij in nood zaten. Als ons bestaan directer werd bedreigd, door wie of door wat dan ook. In de nood leert men elkander kennen en vaak waarderen. De bezettingsjaren zijn daar een voorbeeld van. Al die onlustgevoelens bij de stedelijke jeugd zijn wel begrijpelijk. Het getuigt er van. dat er toch pit in deze knapen zit. dat zij iets willen, iets tot stand willen brengen. Maar zij bezitten nog niet de kennis en het inzicht om dit op positieve waarden te richten, ook al omdat dat te „braaf" is. Maar als zij tien jaar ouder zijn. zal hun in zicht groeien en zal het grootste deel van hen waarschijnlijk de betrekke lijkheid van die anti-geest Inzien. Niet wanhopen! Zoals door ons reeds gemeld gaat de intocht van St Nicolaas zaterdagmid dag a s door. St Nicolaas heeft echter laten weten, dat de demonstratie die het rolschaatsballet „Magnolia" voor zijn aankomst ten gemeentehuize zou geven, geen doorgang kan hebben. J G. M te Den Dolder. die zijn auto. een Opel Rekord, had geplaatst op de Lange Brinkweg. moest na enige uren ervaren, dat zijn wagen, die op slot stond, was verdwenen. De nasporingen van de politie bleven tot nu toe vruchteloos. Hedenavond, om 20 uur. houdt de K.V.P.afdeling Soest, in het St Jo- sephgebouw een ledenvergadering, waarin gesproken zal worden over de gemeente- en provinciale politiek. Na afloop zal een forum vragen .be antwoorden. Vlissingen Het 30.H)00 ton metende Engelse tankschip Esso Winchester heeft bij het hieuwen van het anker een twee meter grote magnetische mijn mee naar boven gehesen. De mijn is van makelij. Pogingen de mijn te demonteren zijn tot nu toe mislukt. Dinsdagavond had de tweede trekking plaats van de door de Soester Winke liersvereniging georganiseerde St. Ni- colaas-bonnenactie. De hoofdprijs, een dia-projector of goederen ter waarde van 150.was voor C. A. van 't Klooster, Schriks- laan 39a. AVaardebon van 50,mej. R. Pot hoven Henr Blaekweg 8 Waardebonnen van 25.Derksen: Julianalaan 67 en J J. v d. Berg, Beetzlaan 49. Waardebonnen van 20.A. Kuij- pers. Ruysdaellaan 18; T. Kleinegris. Koninginnelaan 18. E Blom. Colenso 25; M B v. d. Linden. Krommeweg 33; Gerda van Steen, Julianalaan 4; Schilder. Van Goyenlaan 93. Waardebonnen van 10.Bey. Hart manlaan 34; G. Hessing, Sophialaan 7. J. M. Raatjes, Ossendamweg 2; M. W. Olling. Molenstraat 47; M. v. d. Broek. Kerkstraat 49; J. Prins, Erica- weg 4b; E. C. van Breukelen. Burg. Grothestraat 5 mevr. Kuijper, Schrikslaan 46; H. de Rijk, Kostverlo- renweg 3cVan Wieren, F C. Kuy- perstraat 10; J. v. d. Heuvel. Noorder- weg 85 A. J. van Dorrestein, Birk- straat 88. Hedenavond volgt de derde trekking met als hoofdprijs een stofzuiger of goederen ter waarde van 150. Soms, in grote magazijnen Krijgen dames het idee, Dat verleid'lijke artikelen Zachtjes zeggen: pak me mee! Hier is noch de winkeljuffrouw, Noch een ander, die het ziet, In een zaak zo volgeladen Mist men een paar pakjes niet. Dames! Weet u te beheersen. Blijft sterk in uw schoentjes staan: 't Hinkend paard komt, tot uw schande. Hevig hinkend achteraan. Denkt eens aan de situatie, Dames, als men u betrapt: Vriendjes van uw zoontje zeggen: Joh, jouw moeder heeft gegapt. CLINGE DOORENBOS. Zoals gemeld raakt de honkbalver eniging SE C drie veelbelovende spe lers kwijt. Rob van der Gaast speelt in het nieuwe seizoen voor de eerste klasser H.C.A.W in Eussum. Wil Hout zager komt uit voor de Haarlemse hoofdklasser Schoten en Billy Tinlin gaat zijn geluk beproeven bij de Am sterdamse hoofdklasser Ajax. Voor de Soester vereniging een gevoe lig verlies, vooral het bedanken van Van der Gaast en Houtzager. Zij im mers zijn het geweest, die de vereni ging bekendheid hebben gegeven in binnen- en buitenland door het orga niseren van het deze zomer gehouden honkbalkamp Dat was overigens niet hun enige ver dienste voor SE C. Ze hebben menig vrij uurtje opgeofferd ten behoeve van de andere leden, die niet zo'n aktiviteit aan de dag legden. Zij be moeiden zich vooral met de jeugd, in wie zij de toekomstige eerste negen talspelers zien. Vandaar ook hun ini tiatief tot het houden van het honk balkamp. waardoor SEC veel con tacten kreeg. Waardevolle contacten, die later nog wel van pas zullen ko men. Verschillende bedrijven hebben de or ganisatoren een prachtig aanbod ge- Door het gladde wegdek slipte woens dagavond op de Molenstraat de auto van J A. J. De wagen botste daarbij tegen een lichtmast, waardoor de 55- jarige echtgenote van J zwaar werd gewond en per E H B O ziekenauto naar Zonnegloren moest worden ge bracht. Door de botsing viel het licht in de Molenstraat en omgeving uit, welk euvel echter spoedig door personeel van de PUEM werd hersteld. De afdeling Soest van de nieuwe Bond voor Nederlandse vogelliefhebbers .Vogelvreugde" opent hedenavond, 20 uur. in de zaal van De Gouden Ploeg, een vogelshow. Deze show is zaterdag en zondag, van 10 tot 22 uur, geopend. De opening zal geschieden door de bondsvoor zitter. de heer L. A. M Ceulen uit Zaandam. Heren handschoen, dames handschoen, gouden dames polshorloge, blauwe da mes handschoen, zwarte want, kinder stoeltje. paar glacé handschoenen, bruine want, plastic tas met choco ladeletters, ballpoint, blauwe das. ny lon want, weegschaalbak. blauwe kin dersjaal Komen aanlopen zwart-bruine hond, gevlekte hond en donkere poes. daan. uit Amerika kwam instructie materiaal enz. Ze hebben het niet ge daan voor zichzelf, maar voor SEC en voor de jeugd in 't bijzonder Het is dan ook op z'n minst opmerkelijk, dat deze jongelui nu zomaar over stappen naar een andere vereniging. „Om meer ervaring op te doen", zei den ze in eerste instantie Dat is echter niet de enige reden Mede oorzaak van het bedanken voor het lidmaatschap van SE C is de wei nige belangstelling en medewerking, die zij van het bestuur hebben on dervonden. Vóór. tijdens en na het honkbalkamp. Ze wilden na het kamp doorgaan met de training van de jeugd, ze kwamen met nieuwe ideeën en belangrijke initiatieven. Volgens hen is het S E C -bestuur echter pas sief gebleven. Zeker, er is wat gebeurd, er ls over gesproken, maar daar bleef het bij Het bestuur was. volgens de vertrek kende leden, weinig enthousiast. Dat heeft er bij hen de fut ook een beetje uitgehaald. Ze kregen teveel werk en te weinig belangstelling. Dat was ook een reden om te bedanken Ze zijn nu geen lid meer van SE C. maar de jeugd, waarmee ze al lang optrekken willen ze niet in de steek laten. Die hoeft de dupe niet te wor den van deze nare affaire. Naar voor SECnaar voor de betrokken spe lers. Het had allemaal niet gehoe ven. De vereniging is er waarschijnlijk het meest de dupe van. Ze verliest niet alleen uitstekende spelers, maar ook aktieve leden, voor wie de wed strijd alleen zaterdags voor alles ging. De rest van de week ging hun inte resse meer uit naar de jeugd. Een nare zaak dus. die het verdient door het S E C -bestuur uitgezocht te worden. De betreffende leden en het bestuur zullen op z'n minst als vrien den uit elkaar moeten gaan Daar zijn ten slotte beide partijen het meest bij gebaat! Soest bezit weinig werkelijke kunste naars. Tot deze kleine groep behoort zeer zeker de kunstschilder Wim Wijn man. die zijn domicilie aan de Kolo- nieweg heeft Hij is de man. die begin vorig jaar met het initiatief kwam om in zijn huis week-end exposities te gaan houden. Deze zijn een groot succes geworden. Wijnman gaat uit van het standpunt, dat het organi seren van een tentoonstelling de kun stenaars een boel geld kost. terwijl er toch maar een handjevol mensen komen kijken. Vandaar het experi ment. dat hij tot nu toe heeft volge houden. Wim Wijnman heeft niet alleen een brede vrienden- en kennissenkring, hij kan ook bogen op een groot aantal uitstekende kritieken, die bewijzen, dat hij niet ..zomaar" een kunstschil der is. Wim Wijnman heeft een groot deel van zijn jeugd doorgebracht in het buitenland. Dat is terug te vinden in zijn schilderwerken, die buiten landse gezichten tonen. Hij heeft een voorliefde voor Zwitserse landschap pen. De Soester kunstschilder vestigde zich een aantal jaren geleden in Soest, waar hij aan de Kolonleweg een oud huis opknapte tot een prachtige wo ning Het huis ademt rust en sfeer. Het ligt grotendeels verscholen ach ter veel groen en staat bovendien op een hoger gelegen gedeelte. Bij het huis is een fraai atelier. Tot en met de eerste twee weken van december houdt Wim Wijnman in zijn tentoonstellingsruimte een exposi tie, die op zaterdag en zondag van 14 tot 17 uur te bezichtigen is. Het is de moeite waard om een bezoek te brengen aan de Kolonleweg, waar de deur voor ieder kunstminnend mens openstaat. Wim Wijnman zou niets liever zien. dan dat het heel druk zou worden' La Griwiandi, zoals hij zijn huis doopte, is een uniek „eenmans- centrum" van kunst in Soest. Programma voor zondag. Bernhard- hal te Utrecht. 13.45 uur: Dames sen.. Oranje-B D.C. 1. 14.20 uur: Heren sen.. Oranje-B.D.C. 15.40 uur: Heren jun., Attilla 2-BD.C. Expohal te Hilversum. 15.45 uur: Dam. sen.. H.H.C. 2-B.D.C 2. 15.05 u Dam. asp.. E.M.M. 3-B.D.C. 3. 12.35 uur: Heren sen., S.D.O-B D.C 2. Sinds enkele jaren organiseert de chr. wandelsportvereniging namens de Ned. Chr. Wandelsport Bond de jaarlijkse winterserie Deze wordt in het dis trict Midden-Nederland ook georga niseerd in Huis ter Heide en Veenen- daal. Zaterdagmiddag gaan de deelne mers aan deze wandeltochten voor de eerste maal van start bij gebouw De Rank aan de Soesterbergsestraat. Ge zien het succes van voorgaande jaren (steeds meer wandelaars komen naar Soest, vorig jaar zelfs meer dan in Huis ter Heide en Veenendaal) ver wacht men ook ditmaal weer een grote deelname, al hangt dat natuurlijk voor een groot deel van het weer af De vier tochten, die tot voor enkele jaren in Hilversum gehouden werden, maar later op verzoek van de Bond in Soest, hebben een afstand van tussen 12 en 15 km De volgende drie toch ten vinden plaats op 18 december. 15 januari 1966 en 19 februari. De deel nemers komen eenmaal door Soest- Zuid. een keer door Soestduinen en twee keer door het landgoed Pijnen burg. De routes zijn uitgezet door de heer W. A. Suman, de aktieve leider van de wandelsportvereniging. Er zijn aan de ze tochten geen prijzen verbonden. Wel krijgt iedereen, die drie van de vier tochten heeft meegelopen, een herinneringsmedaille. De winterserie wordt jaarlijks geor ganiseerd om in het „wandelloze" seizoen tussen eind van het oude en begin van het nieuwe zomerseizoen het contact niet te verliezen. Gezien het grote aantal deelnemers aan deze tochten, voorziet de winterserie in een behoefte. Wij wensen Olympia veel succes met de organisatie! 1 De heer Claus von Amsberg heeft dinsdag een werk- öe^oeK gebracht aan Friesland, waarbij hij o m. het fok- bedrijf van de heer S. N. Kingma te Boxum bezichtigd. Tijdens dit bezoek werd plaatje gemaakt. in de stal het bijgaande Er werken in ons land verhoudings gewijs veel buitenlanders. Regelmatig zijn zij in het nieuws, meestal niet in gunstige zin. Het betreft diefstal, bedreiging enz. Toch gedragen zij zich over 't alge meen rustig en beheerst en is hun optreden geen aanleiding om maatre gelen te treffen. In de Tweede Kamer heeft staats secretaris Meijer van Sociale Zaken en Volksgezondheid een boekje open ge daan over het aantal in ons land ver blijvende buitenlandse werknemers en enkele problemen, die zich ten aan zien van hun verblijf hier voordoen. Op 30 juni van dit jaar werkten er in ons land in totaal ongeveer 60.000 buitenlanders, daarbij niet meegere kend de Belgen en Luxemburgers. Dit aantal is, naar mening van de staats secretaris. op het totaal van de Ne derlandse werkkrachten nog beschei den. maar de betekenis van de bui tenlandse werknemers in ons land is zijns inziens belangrijk. Hun bijdrage in de economie van ons land is groter dan hun percen tage zou doen vermoeden", aldus de heer Meijer. Dat is geen wonder; de Nederlanders doen hun werk en daar mee is het meestal gebeurd Overwer ken is er alleen in hoognodige ge vallen bij, terwijl dit voor de buiten landers bijzonder aantrekkelijk is. Ze komen hier tenslotte om een extra centje te verdienen (en over te hou den) en dat kan gemakkelijk. In de eerste plaats, omdat de lonen hier hoger zijn dan in hun eigen land en de kosten van het levensonderhoud evenredig lager, maar het kan ook door overwerken. De buitenlanders maken van deze gelegenheid gaarne gebruik, dus het is niet verwonderlijk, dat zij verhoudingsgewijs een groter aandeel in onze economie hebben dan de Nederlanders zelf. Nu doet zich rond de buitenlandse werkkrachten 'n groot probleem voor: de huisvesting. Veel bedrijven trekken buitenlanders aan. maar denken niet aan de konsekwenties of willen er niet aan denken. Een eerste vereiste is toch een goede huisvesting. Er zijn bedrijven, die wel alles in het werk stellen om dit te bereiken, maar er zijn er ook, die het er niet zo nauw mee nemen. Dat bewijzen de berich ten over de „mensenpakhuizen": twin tig man op één kamer of in een ga rage Staatssecretaris Meijer roerde de huis vesting ook nog even aan. Volgens hem is er van een „volstrekt onbe vredigende situatie" geen sprake. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat tien procent van de huisvestingsgevallen verbetering behoeft. Zo op het oog lijkt dat niet veel. Maar de schijn bedriegt. Als alle bui tenlanders op een kamer apart zou den wonen, zou dit betekenen, dal liefst 6.000 van hen op z'n minst ge holpen moet worden aan een beter onderdak. Gelukkig is dat niet het geval, maar tien procent is toch wel erg hoog. Er is nog steeds woningnood. Er wachten al zovelen op betere behui zing. De buitenlanders hebben geen recht op voorrang, maar ze hebben wel recht op een gelijke behande ling Wij zijn het ten slotte, die ze hierheen halen. KANTMAN. De jongeren blijven hun ogen geves tigd houden op het dalende kwik, dat hun de grote vreugde van de schaats pret moet brengen. Zal de winter doorzetten of niet? Lukt het niet. dan zijn er nog an dere mogelijkheden. De N.J.H.C. orga niseert wintersportreizen naar Oos tenrijk en daar ligt de sneeuw t« wachten. Wie zich interesseert voor deze reis jes, die zo uitstekend door de Ned Jeugdherberg Centrale zijn georgani seerd, kan via een folder met uitvoe rige inlichtingen alles te weten ko men en deze folder hebben wij op ons kantoor klaar liggen. Wat de N.J.H.C. betreft, voor wie in 1966 lid denkt te worden, zij vermeld, dat het lidmaatschap verhoogd is. Een nieuw lid kan echter al vanaf 15 de- profiteren. De tarieven zijn nu als volgt: leden, die hun lidmaatschap continueren zijn een contributie verplicht van 7.50. terwijl zij die als nieuw lid toetreden 9.50 (verhoogd met admi nistratiekosten) betalen. Wij dachten er goed aan te doen de aanstaande nieuwe leden hierop attent te maken. De verhoging lijkt veel, maar voor alles wat de N.J.H.C. voor de jongeren doet, is het werkelijk niet te veel gevraagd. En wie dus de kriebel in de ski-benen krijgt, komt maar dat foldertje „Win tersport" - naar zon en sneeuw - bij ons halen. Wedstrijden voor zondag. Thuis: 14 uur: Heren, Soest 1-F.I.T. 12.30 uur: Heren, Soest 3-Voordaan 4. 11 uur: Heren. Soest 4-Laren 7. 12.30 uur: Dames. Soest 1-Zandvoort. 11 uur: Dames, Soest 2-Voordaan 4. Uit. 14 uur: D.. Kampong 10-Soest 3. 13 uur: Heren. Voordaan 3-Soest 2. 14 uur: Veteranen, Hurley-Soest.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1