Goed geslaagde feest-liefdadig- heidsavond van K.P.S. ST. MCOLAAS- GESCHENKEN in overvloed! FRANS BOSMAN Krabbels van Knelis Het oog gericht op een slokop Voetklachten Van Dam's Schoenen Prinses Christine onder de aanwezigen In onze collectie BRILMONTUREN Fa. O. F. VOIGT Droogkappen Haarkrultangen Strijkijzers Snelkokers Koffiemolens Theelichten Broodroosters Handmixers Keukenmachines Kenkenwekkers Vloerwrijvers Stofzuigers Ventilatorkachels Centrifuges Wasmachines Wascombinaties Wasautomaten Electr. klokken Buitenlantaarns Wand- en Sehemerlampen Verlichtings ornamenten Kerstverlichting (niemv) Kerstboom verlicht ing (nieuw) Scheerapparaten Scheerspiegels Trouhle-lite Batterijlampen Radiotoestellen Transistor-radio's Platenspelers Versterkers Luidsprekers Televisieapparaten T ele visietaf els heeft een enorme keuze DERDE TREKKING ST. NICOLAAS BONNENACTIE Wijkgebouw van Ned. Prot. Bond geopend Verloting Vogel vreugde Auto tegen boom Feestavond Ceramiek Van Breugel R.K, Vrouwengilde Goede wedstrijd van Red Stars Autobrandje The Jollv Dolls traden op voor r.k. instuif Ned. Vrouwen Elektr, Ver. Een valk op jacht Olvmpia dames op de eerste plaats in de overgangsklasse Rectificatie S.V.V. schrijft het jongste lid ter wereld in B.D.C.-Handbal Eiermarkt Dronken in porliek P0LIT1ETEL. 4444 TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 Elk geschenk van Spijker is een edel geschenk en daar is keus uit een veelzijdige sortering. orthopedist, de heer B. J, Welmers. VAN DAM'S SCHOENEN Gratis advies Openbare bibliotheek Soest-Zuid De jaarlijkse liefdadigheidsavond van K.P.S. (Koninklijk Paleis Soestdijk), welke zaterdagavond in zaal Eemland werd gehouden, en waarvan de op brengst bestemd is voor het blindenin stituut Barthimeus te Zeist, is een groot succes geworden. Wegens ziekte van de voorzitter van K.P.S.de heer J. A. Paans, werd het welkomstwoord gesproken door de heer J. J. Kraaij- enhagen, die daarna het woord ver leende aan de voorzitter van de feest commissie, de heer P. van Laar, die ln het kort de bedoeling van deze feestavond mededeelde. André Carrell trad daarna voor het voetlicht en zijn geestige conference sloeg al dadelijk ln. De Plco's brach ten op hun accordeons naast enige ernstige liedjes ook een vrolijke noot Het publiek zong lustig mee. zodat de stemming met de minuut steeg. ls er zeker een naar uw keus Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier liedjes. Tot slot trad voor het voetlicht het Cocktail Trio, o.l.v. Ad van der Gein, dat een enorm succes oogstte met „De juke-box". De heer P. van Laar sprak een dank woord aan het adres van de artiesten, waarbij de dames bloemen werden aangeboden. Hierna werd een grote verloting ge houden, waar de hoofdprijs, een da- mes- of herenrijwiel werd gewonnen door mevrouw v d Nieuwenhoff uit Eindhoven en de grasmachine door jhr. mr, C Dedel. erevoorzitter van K.P.S., maar deze bracht weer de no dige kontanten op. Het feest werd be sloten met een gezellig bal o.l.v. Jac van Es te Baarn en met muziek van The Ballroom Serenades uit Utrecht o.l.v. Guus Dreu Marle Cecll Moerdijk, die ln 22 talen zingt en een zangeres van klasse is, nam het publiek mee op een wereld reis en zong volksliedjes uit verschil lende landen. Zij werd aan de piano begeleid door haar broer Carlos Voor de pauze traden nog op De Ste- fani's met verschillende goocheltruc's waarbij het trio van Joop Reynolds voor muzikale omlijsting zorgde. Tijdens de pauze offreerden enige meisjes in klederdacht kaas. aangebo den door de Nederlandse Zuivelindu strie. Na de pauze kondigde André Carell wederom de Plco's aan. Zij speelden nu populaire melodiën, w.o. de Jenka, waarbij de aanwezigen staande meedansten. De Alamo's (twee meisjes in flood- lightkleding) vertolkten o.m „Singing ln de rain", hetwelk geweldig insloeg. Vervolgens trad André Carell op als Willem Wouters uit Wognum. ln een schets met Marion Warden, als waar zegster. hetgeen ook geweldig Insloeg. Ook Ronnie Tober had veel succes met zijn liedje ,.Ik vind je geweldig". Verder bracht hij Amerikaanse songs. Jeanette van Zutfen. het zangeresje die met haar stemgeluid veel overeen komt met Willeke Alberti en Trea Dobbs, zong eveneens voortreffelijke Soesterbergsestraat 20a - Tel. 3367 Vrijdagavond vond de derde trekking plaats van de door de Soester Winke liersvereniging georganiseerde St. Ni- colaas bonnenactie. De hoofdprijs, een stofzuiger, of goederen naar keuze ter waarde van 150.werd gewon nen door K. Veenkamp, Laanstraat 48. Waardebon van 50,O. Strous. Braamweg 21. Twee waardebonnen van 25,H v. d Vet, Evertsenstraat 28a. Amers foort en A.V.I.A. Nederland, Pr. Bern- hardlaan 28. Zes waardebonnen van 20,N J. Bonret, Hildebrandtlaan 23; Vonk. Lange Brinkweg 21 Ploger, Vermeer- laan 51, Stolwijk. Hartmanlaan 12. Hofslot, Van Lenneplaan 48 en Wed Groenesteijn, Van Weedestraat 47a. Twaalf waardebonnen van 10,— A v. d. Deijssel jr.. Veldweg 11. Mevr. Hilhorst, Beckeringstraat 16; Immer zeel. Van Lenneplaan 6; Mevr. G Knok, Stadhouderslaan 54; J B H Soodt. Braamweg 101 W. van Roo- men. Middelwijkstraat 8 J. van Esch, Hartweg 3; A. Wessel. Konlnginnelaan 24; W Fokken. Korte Brinkweg 59. Verwoerd. Hartweg 60; Sophia van Asch. Julianalaan 16 en Van Brum- melen, Soesterbergsestraat, Soestdul- nen. Dinsdagavond vindt de vierde trekking plaats met als hoofdprijs een hoogtezon. De oud-voorzitter en thans ere-voor- zltter van de Ver. van Vrijz. Gods- dlenstigen, afdeling Soest van de Ne derlandse Protestanten Bond. de heer M. van Veeren. opende vrijdag avond het nieuwe wijkgebouw aan de Schoutenkampweg-hoek Buntweg De voorzitter, de heer J L. van Domme len. sprak het welkomstwoord Hij deelde mede, dat een gelukstelegram was binnengekomen van het hoofd bestuur. De heer M. van Veeren. voorzitter van de bouwcommissie, zei o.m.. dat voor de oorlog gebruik werd gemaakt van het wijkgebouw Eltheto Daar dat gebouw niet meer gehuurd kon wor den, werd besloten zelf een wijkge bouw te stichten ln Soest-Zuld. Hier voor moest veel geld bijeen worden gebracht, maar het kwam er door het fonds Soest-Zuid. Nadat grond was gekocht werden ver schillende acties op touw gezet om meer geld bij elkaar te brengen. In 1960 was 4200,bij elkaar. Het bijeengebrachte geld was te weinig voor de bouw van een kerk, dus be paalden wij ons tot de bouw van een wijkgebouw Onder leiding van de heer Th. Hulshof, technisch ambte naar var. gemeentewerken, brachten wij een bezoek aan Apeldoorn, waar een dergelijk gebouw ls verrezen. De bouwcommissie ging akkoord met de bouw van een wijkgebouw in Soest- Zuld. Of op deze plaats later een kerkgebouw kan worden geplaatst is een zorg voor later De heer Hulshof heeft de gehele bouw op zich geno men en wij brengen hem daarvoor onze oprechte dank Ik hoop. dat dit fraaie gebouw rijke vruchten mag afwerpen en hiermede verklaar ik het gebouw voor geopend, aldus spr. Mej. C E Jolles, oud-voorgangster van de Ned Prot. Bond, sprak als- volgt: Mijn wens. dat in Soest-Zuid een wijkgebouw zou worden gesticht, is thans in vervulling gegaan. Nu be hoeven de kerkgangers niet meer naar de Rembrandtlaan te komen. Ik ben blij met dit fraaie gebouw en ik hoop, dat ds Leerlnk hier gemakkelijk kan werken tot heil van de Ned. Prot. Bond, Ds W. Leerink zei. dat hij blij is, dat hij voortaan ln Soest-Zuid kan arbei den. Mijn plan aldus spr. is niet om dlrekt kerkdiensten in het gebouw te houden: ik wil mij bepalen tot het houden van catechisaties. Tenslotte dankte de voorzitter, de heer J. L van Dommelen, de heer Van Veeren voor het vele werk dat hij voor dit gebouw heeft gedaan. Tijdens de door de vereniging „Vo gelvreugde" gehouden expositie werd een verloting gehouden. De prijzen vielen op de nummers: 753 2926 1396 1818 1652 2242 816 2418 2799 52 2775 1147 1025 2910 84 768 1312 335 2779 288 1738 653 1966 1779 1182 908 667 1804 1679 2455 1621 1092 1316 1243 172 1601 2240 940 2988 292 1473 1607 710 941 74 2975 620 1714 431 411 1224 242 991 1541 1762 371 1845 560 2794 1285 2785 870 1937 910 1730 2136. Prijzen kunnen worden afgehaald bij J. Stlgter. Talmalaan 9, Soest. A. K. alhier reed zaterdagmorgen per auto over de Soesterbersestraat. In de bocht bij Zonnegloren slipte zijn wa gen en deze kwam in volle vaart tegen een aan de linkerzijde van de straat staande boom tot stilstand. De be stuurder kwam met de schrik vrij, maar de wagen was zo gekraakt, dat deze moest worden weggesleept. De kantine van Ceramiek van Breugel was zaterdagavond feestelijk versierd voor de jaarlijkse feestavond aangebo den door de personeelsvereniging van dit bedrijf. De voorziter van de feestcommissie, de heer A Steketee. verwelkomde allen, speciaal de directie en de genodigden. Jan Oradl zette het programma in. waarna The Frontalinl's vrolijke klan ken uit hun accordeons toverden, waarbij de liedjes werden meegezon gen. Willy Valjo zong enige Italiaanse liedjes, The Limbers gaven enige num mers acrobatiek ten beste en ten slotte trad voor de pauze nog op Con- ny v. d. Bosch, die Trea Dobbs uit muntend verving. Doordat St. Nikolaas 's middags ln Soest was gearriveerd, kon hij een bezoek brengen bij Ce ramiek van Breugel Sint had veel ln een dik boek opgeschreven en dit had tot gevolg, dat enige werknemers bij de Sint op het matje moesten komen Ook de direkteur, de heer C. J. v d Veen. werd bij de Sint geroepen. Hij kreeg een pluimpje omdat hij gezorgd had voor 5 procent loonsverhoging en drie snipperdagen meer Een gezellig bal met muziek "nn „De Escudoma's" besloot de gezellige avond. Het R.K. Vrouwengilde afd. Soest hield een bijeenkomst ln het St Jo- sephgebouw. Wegens ziekte van de presidente mevr. Van Dijck, nam de vice-voorzitster mevr. Walter de hon neurs waar. De avond begon met een korte Inlei ding van de heer G. J. Lieshout, die een inzamelingsaktie van kleding aan kondigde voor missles in Brazilië, Nleuw-Guinea en Noorwegen. Hierbij zou hij gaarne hulp hebben van de dames. Hulpvaardigen kunnen zich bij hem opgeven aan de Talmalaan no. 8. Deze aktie zal worden gehouden op 18 december a.s. van 10-12 uur Hierna kwam aan de orde het perio diek aftreden van de dames Van Dijck en Van Logtestijn. Beiden werden bij acclamatie herkozen. In de bestuurs- vacatures ontstaan door het bedanken van mevr. Kuijer zal worden voorzien door een van de wijkassistenten hier voor aan te wijzen. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de da mes Fokken, Lampe en Vorderhake Een kleine bloemenhulde kreeg mevr. Schouten voor haar vele bezoeken met de z.g doopdoos aan jonge moeders, die daaruit een geschenkje mogen kie zen voor de baby Na de pauze werd door de heer W. Butzelaar op levendige wijze een en ander verteld over haarverzorging, waarbij hij een demonstratie gaf met de föhngolf. Zondag hebben de mannen van Red Stars een goede partij basketbal ge speeld en gewonnen. Zij speelden tegen Leguana. een uit Surinamers bestaande ploeg, die nog geen wil strijd had verloren. De eerste wed strijd tegen Leguana werd verloren, maar nu nam Red Stars in Utrecht revanche en won met 56-47. De eerste helft werd afgesloten met 34-27 en 6 minuten voor het einde van de tweede helft was de stand 47-39 ln het voordeel van Red Stars Toen kwam Leguana fel terug en bij het eindsignaal was de stand gelijk (47-47). In de verlenging van 5 minuten maakte Red Stars nog 9 doelpunten en Luguana niet één. zodat Red Stars deze wedstrijd won met 56-49. In de komende weken worden de na volgende wedstrijden gespeeld. Heren: Woensdag 1 dec„ 20.15 u. U S S. 3- Red Stars 1 Zaterdag 4 dec 21 u Red Stars-ABC 2 Woensdag 8 dec., 20.10 u., H B.C 2-Red Stars 1. Donderdag 9 dec., 21.30 uU.V.V. 4- Red Stars 1. Junioren: Donderdag 2 dec20.10 u Red Stars A-H B.C. A Zaterdag 4 dec15.10 u., Red Stars A-Mldland B. Woens dag 8 dec., 19 uRed Stars A-S V S A. Zondag 12 dec., 19 u., Cangeroes A-Red Stars A. Zondagavond, omstreeks 6 uur, werd de brandweer gealarmeerd voor een brandje in een personenauto. De heer J. M.. Vredehofstraat 20. kwam met zijn auto thuis, zette de wagen ln zijn tuin en zag toen plotseling, dat er een brandje woedde. Met behulp van emmers water wist hij de vlam men te doven nog voordat de brand weer arriveerde. De oorzaak van de brand moet worden gezocht ln sluiting ln de bedrading. In het Sint Josephgebouw was het zondagavond een gezellige drukte toen daar de leden van de r.k. in stuif Jong Soest bijeen waren op de door het aktieve bestuur van deze vereniging georganiseerde beat-avond. De voorzitter van de instuif, de heer J. v. d. Berg. verwelkomde de aanwe zigen en beloofde, dat het bestuur zal blijven trachten om bijeenkomsten te organiseren, die op hoog peil staan. Dat was zeker zondagavond het geval, toen de beat- en showcombo The Jolly Dolls uit Zaandam optraden. Dit bandje zorgde voor uitstekende dans muziek, afgewisseld met vocale num mers Het jeugdige publiek heeft zich uitstekend vermaakt. Veel leden van de N.VE.V., afdeling „Eemland". hebben koude en regen getrotseerd om te komen luisteren naar Majoor Bosshardt van het Good- willcentrum van het Leger des Heils te Amsterdam. Mevrouw Van Veeren, voorzitster van de afdeling, verwelkomde de majoor en haar assistente alsmede de leden der vereniging. Majoor Bosshardt be gon haar lezing met het voorlezen van het derde hoofdstuk uit het Boek der Handelingen, waarin, uit naam van Jezus Christus, de genezing wordt verteld van een kreupelgeboren man. Gedachtig aan dit Woord, begon Wil- liam Booth zijn pastorale werk in het Oostelijk deel van Londen (1860). waar de toestanden onder de bevolking mensonterend waren. Dit was het begin van geestelijke en sociale bijstand door het Leger des Heis, dat ln 40 jaar ls uitgegroeid tot een Internationale organisatie in 80 landen en ln 40 talen, om mensen ln nood tot Christus te brengen, maar ook tot betere levensomstandigheden, volgens Matheus 22-39. Werden in Nederland in 1890 nog mensen gevonden die onder bruggen sliepen, nu worden ze door dit leger in verwarmde lokalen gebracht en voorzien van kleding en voedsel. Voor deze ontspoorden, evenals voor moei lijk opvoedbare kinderen zijn in Ne derland 80 tehuizen met 110 korpsen. In alle grote steden zijn Goodwilcen- tra (49), van het Leger des Heils ge vestigd, die geestelijke en sociale hulp bieden aan losgeslagenen. Alleen al in midden Amsterdam wo nen pl.m. 1500 kinderen, voor wie hun omgeving minder geschikt ispl.m. 1000 thuislozen en 2000 prostituees. Voor al deze mensen doet het Amster damse Goodwllcentrum haar menslie vend werk met 15 personen ln vaste dienst en een grote groep vrijwille- gers. Verspreid over het hele land zijn er tehuizen voor geestelijk gehandicap ten. voor voogdijkinderen en voor bejaarden. Wekelijks worden samenkomsten voor huisvrouwen en jongeren gehouden, muziekgroepen, padvinderij enz. doch er is ook een „huiskamer' voor ieder een. Door de aanwezigen werden veel vragen gesteld. Ook de financiële kant kwam ter sprake. Het Leger des Heils krijgt wel enige subsidie van de overheid, doch hoofdzakelijk door giften kan dit mooie, maatschappelijke werk in stand blijven. De presidente dankte spreekster onder aanbieding van een tractatie en bo vendien een belangrijk bedrag dat door de aanwezige dames bijeen was gebracht. Vrijdagmiddag, 17 december hoopt de N.V.E.V., afd „Eemland", 'n Kerst middag te houden met medewerking van de voordrachtskunstenares mevr. De Goede, in zaal „Brandpunt" te Baarn. De heer C Boon. wonende aan de Meidoornweg. houdt in zijn achterka mer 'n papegaai in een kooi en zater dagmiddag heeft, tijdens afwezigheid van de heer Boon en zijn huisgenoten, een valk een aanval op deze papegaai gedaan. Hij hield echter geen rekening met een dubbeldikke spiegelruit van 4 m2. In zijn vrije val dook hij door de ruit naar binnen en maakte ln de ruit een gat van pl.m 60 cm doorsnede. De scherven van de ruit lagen 7 meter in het rond. Bij zijn thuiskomst vond de heer Boon de valk onder een kast. Zo te zien mankeerde hij niets en bij het openen van de deur hernam hij de vrij heid. Door een overtuigende 3-0 zege op het Goudse M.V.C. 2 heeft het eerste da mesteam van Olympia de eerste plaats in de overgangsklasse overgenomen van het Culemborgse Shot. Veel spanning leverde de wedstrijd tegen de Goudse meisjes niet op Met eenvoudig maar degelijk volleybal be haalden de Soester dames een regel matige overwinning. De setstanden waren 15-6. 15-8 en 15-7. Doordat plaatsgenoot S V V. won van Shot. een kranige prestatie, hebben de Olympiadames nu de eerste plaats bereikt Ook het eerste herenteam behaalde een overwinning en wel op SV.H. Hui zen. Weliswaar minder overtuigend dan de dames maar zeker niet minder verdiend. De eerste twee sets gingen met duidelijke cijfers verloren. 15-5 en 15-3. De Olympianen konden geen vat krijgen op het enthousiaste spel van Huizen Aanvoerder Werner Paans wisselde in de derde set een speler en al zag het er in het begin van die set niet naar uit. de stand liep gelijk op tot 8-8, door de betere set-ups werd de aanval gevaarlijker en kon Olympia de winst grijpen. In de viede set lukte het plotseling bij Huizen niet meer De aanvallen werden slordig opgezet Met duidelijke cijfers won Olympia deze set. 15-3. Er was een vijfde en beslissende set nodig. Heel lang bleef het scorebord 2-2 aangeven. Toen von den de Soester heren het genoeg. Door uitstekende serves en goede aanvallen werd deze set gewonnen met 15-2, Eindstand 3-2 voor Olympia. Stand overgangsklasse dames In een advertentie van Schoenhandel Van Dam. in ons nummer van vrijdag J.l. stond vermeld: Iedere woensdag middag gesloten Dit moest zijn: Iede re woensdagmiddag geopend. De heer en mevrouw Lijkedijk. die op 22 november j.l. verblijd werden met de geboorte van een jonge dochter en beide enthousiaste leden van de Soes ter Volleybal Vereniging zijn. hebben hun dochter meteen ln laten schrij ven als lid van de Soester Volleybal Vereniging. Voor het bestuur van de vereniging is dit aanleiding geweest om een spaarbankboekje met een eer ste inleg op naam van de jonggebo rene aan de ouders te overhandigen. De uitslagen van de gespeelde wed strijden zijn alsvolgt: In de Bernhardhal te Utrecht. Dames sen., Oranje-B.D.C 1 7-4. Heren sen., Oranje-B D C. 8-7. Heren jun.. Atilla 2-B.D.C. 10-4. In de Expohal te Hilversum. Heren sen, S.D.O.-B.D.C. 2 9-9. Dames aspE.M.M. 3-B.DC. 2 12-0. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 37 500 stuks in prijzen van 20.50 tot 21,50. Mlddenprijs 20.75. Prijs per kg 3,29. Olympia 8-12 SOS 2 8-8 Shot 9-12 Jodan B. 9-8 Huizen 9-12 Spirit 9-6 Vios 7-10 Valbovol 7-4 Unitas 9-10 M.V.C 2 8-4 S.V.V. 9-10 Athlon 8-4 Zondagavond verwittigde een zuster van Nieuw-Mariënburg de politie dat een vermoedelijk dronken man zich in de portiek van het huis ophield Toen de politie kwam had hij zich al te ruste gelegd. Het bleek R M. uit Weesperkarspel te zijn. Hij mocht zijn slaap in het poli tiebureau voorzetten. Dames- en Herenhorloges in goud, doublé, staal en chroom, in prijzen voor elke beurs. Wandklokken, Pendule's, Pendulettes, Koekoeksklokken, Keukenklokken, Wekkers en Reiswekkers. Cassettes, Gero. Zilduro en Zilmeta. Gouden dames- en herenringen in diverse uitvoeringen. Hangers, Colliers, Armbanden, Slavenbanden, Bedelkettingen enz. HORLOGER - JUWELIER - OPTICIëN Deelnemer bonnenaktle AJje 't mlng vraogt mok zelge, dak blle bln dak naor 't ge- meentehuus eweest bln zaoterdaag. waant daor hep Ik wat heure vertelle over de jeugd De mlnse van teuges- woordug zelge haost allemaol, datter van de jonges en de deerns van vedaog de daog nle veul deugt, maor ik weet noeng. da da laang nie aaltled opgaot. De burge meester hettut zelluf ezeld en hle kan ut weete. waant de pellsie vertelt 'm aaltled alles. Trouwes. ok Slnterklaos hettut ezeld en ik mot zelge, toen ik ut heurde stond Ik zowa mlt traone in mong oge. Waant d'r wordt zoveul van de jeugd ezeld. zoveul kwaods bedoel ik, da ut heulemaol gin kwaod kan om de huudugge draogers van de toekomst een pluum op d'rluu hoed te steke as zullie da verdiene Die twee jonges, die zaoterdagmarrege vreug 't burdes veur 't gemeentehuus schoon emaokt hebbe, zodatter gin sneeuw meer oplaag toen Slnterklaos ankwam. verdiene die pluum zeker. Gelukkig vond Sinterklaos da ok, waant astie twee jonges een briefie schrieve naor 't gemeentehuus, kriege zullie van Sinterklaos een kedootje. Maor de Sint het ok wa aanders ezeid en daor wou ik noeng over schrieve Over 't nie vergete van de ouwe en eenzaome minse naomeluk. 't Is over nie aal te laange tled weer Kaarsmus en dan motte wullie extrao denke an ongze medeminse. De Sint zee, datter veuriê jaor een jonge is eweest. die an een arreme vrouw een kaarsboom ebracht het. Zo had dat ouwe misje teslotte ok nog ut idee d'r een bietje bie te heure. Sinterklaos het netuurluk in de eerste plaots veur de jeugd esproke. maor 't zou goed weeze as ok de ouwere mlnse 't weete. Waant motte wullie ongs eige eigeluk allemaol nie schaome? Wullie denke immers ok heul nie an die ouwe en eenzaome minse Da kleine jong het veurug jaor beweeze. dattie 't wel dee en hie het zijn elge meschien heul nie op de veurgrond wille plaotse, maor de Sint heppum zaoterdaag ln 't zonnetje ezet. Hie het die jonge tot veurbeeld esteld. 't Is te hoope. da aal die kingders, die d'r bie 't gemeentehuus waore en die eheurd hebbe wat de Sint ezeld het. dit ok tuus verteld hebbe. Toen ik ut tuus an Kneliao vertelde zee ze: Knelis. die Sint het een lampie doen braande. 't Is te hope, da ut een sneeuwbal wordt en datte minse. die eenzaome of ouwe buure hebbe. mlt de karsdaoge us wa veur die katte- gerie minse gaon doen. Wullie doen ut ok. En Gart en Klaos en Piet ok. waant die hep ik ut ok verteld en die waore ok weg van da plaan. En daorom zou lk Sinterklaos wille bedaanke, want 't was veur hem gemakkeluk eweest om alleenig maar de kingders in z'n toespraok te be trekke. 't Was nog makkelukker eweest om de jeugd een vermaoning te geve en zo. Maor de Sint het ok ons ouwere us op iets eweeze en da ls ln aandere jaore nie ebeurd! Een beroepsbrandweer is som® een moeilijke zaak. Vooral als er bijna geen brand is Dan vraagt men zich licht af wat deze mensen de hele dag uitvoeren. Het is duidelijk, dat een grotere gemeente het niet zonder be roepskern kan stellen, maar zo rede neert men vaak, als er helemaal geen brand is. heeft het weinig zin er vee! geld voor uit te trekken. Zo dacht men er in Amersfoort aanvankelijk ook over toen tijdens de begrotings behandeling deze gemeentelijke dienst ter sprake kwam. De uitgaven aan de brandweer waren ln vijf jaar tijd verdubbeld. De raads leden vonden dit rijkelijk veel. Ze constateerden, dat er in hun stad wei nig brand is en dat er de laa&ste twintig jaar helemaal geen grote brand meer ls geweest. Ze vroegen zich dan ook af. wat de beroepsbrandwachts, 32 in totaal, de hele dag doen. De burgemeester ant woordde in eerste Instantie: poetsen, maar de raad vond (uiteraard) dat daar niet zoveel geld aan besteed hoeft te worden. De burgemeester betoogde later, dat de preventie ln Amersfooort zeer goed uitgevoerd wordt, waaraan het gerin ge aantal branden zeker te danken ls. Toch gingen er stemmen ln de raad op om het aantal beroepskrachten drastisch te beperken. Ze Informeerden naar de mogelijkheid om vrijwilligers te werven. De burgemeester zei even wel, dat dezen niet zo gemakkelijk te vinden zijn. Dat ls. mijns inziens, helemaal niet zo verwonderlijk. In een gemeente, waar een kern van beroepsmensen aanwezig is. vermindert de animo voor vrijwillig werk snel. Voor de vrijwilli gers is er dan Immers weinig eer meer te behalen. De beroepsmensen nemen het meeste werk over. Afgezien nog van het feit, dat een brandweerkorps ln een gemeente als Amersfoort het beslist niet zonder beroepskern kan stellen, is het van zelfsprekend onmogelijk om een brandweerkorps rendabel te maken. Toch zou men enigszins de uitgaven voor de brandweer kunnen verminde ren door bijvoorbeeld beroepsmensen aan te nemen, die ook ander werk kunnen uitvoeren In Amsterdam ls een brandweerman niet slechts brandweerman, maar ook werkzaam (ln dienst van de gemeentel als timmerman, monteur enz. Hierdoor zijn enkele functies bij gemeentewer ken overbodig geworden. Dat spaart dus geld uit. Niettemin zal men van de brandweer altijd blijven beweren, dat ze te duur is als er praktisch geen brandweer- werk te doen is, zoals dus in Amers foort het geval. Enerzijds vindt men dat natuurlijk maar gelukkig, maar anderzijds is men kennelijk toch van mening, dat het wel wat minder kan. En dat zou mischlen ook best kunnen, want 32 man ls nogal veel Als deze beroepskern kleiner wordt, zijn er voor de vrijwilligers weer meer mogelijk heden om hun kunnen te tonen, om daadwerkelijk te kunnen helpen in plaats van alleen maar te oefenen. Een beroepsbrandweer is in vele ge vallen een slokop. In kleine gemeen ten zonder beroepskern doen de vrij willigers vaak niet onder voor be roepsbrandwachts. De bewijzen hier van worden vaak genoeg geleverd. Een beroepsbrandweer kost geld. veel geld. Daardoor ls ze vaak een bron van kritiek Laten de financiële consekwentles en de te verwachten kritiek voor kleine gemeenten, die nog beschikken over een enthousiast en goed geschoold vrijwilligerskorps, zonder beroepsmen sen. een aanleiding zijn zich eerst te bezinnen, vóórdat ze beginnen! KANTMAN. Zaterdag 11 dec., tot 12 uur, houdt de zitting bij op gebied van SCHOENEN, STEUN ZOLEN. BEUGELS enz Uitsluitend op afspraak, telefonisch of aan de zaak. Dit wordt U aangeboden door Torenstraat 5 - Soest - Telefoon 3473 Nieuwe aanwinsten. Romans. Andre- jew. De gouverneur. Carlier. De kleine reder, Le Carré. Telefoon voor een dode. Dayan. Wachtwoord dood. Doyle. Een studie in rood. Godden. De kinderen. Kastner, Fa- bian. De Landell. Versprongen ster. De Lannoy. Katharina. Mathl, Als de sperwer maar niet komt. Morris, Het zaad van Hiroshima. De la Roche, De elfgenaam van Jalna. Mary Wakefield op Jalna Boeken over allerlei onderwerpen. Amesz. Kerststukjes. Bauters. Jean- Paul Sartre. Berggreri, Simba. Chaplin, Mijn leven. Combrink, Vrijetijdsbesteding met Talens arti kelen. Eysenck. Wat ls uw IQ. De Gooij er. Het beeld der vad'ren. Grzimek. Wij dieren zijn nu eenmaal anders. Haass, Leestekens. De Kroon, Van linieschip tot vliegkamp schip. Labots. Alles over auto-on derhoud. Van der Molen, Leerboek voor de Franse taal Schmid-Tann- wald, Pozuzo. Sjobbema, Antennes. Smulders, Het boek van Sinterklaas. Tournier, Huwelijksmoeilijkheden. Jeugd Blyton. De vijf en de schat van fluistereiland. Bruyn, Erica en de hopsi-flopsi Dulieu, Paulus en de eikeimannetjes. - Paulus en Poete- P°et- Evans, De grote trek. - Het grote boek vol fabels. Hagers, De reportage-club. Lauring, Ulf de Vi king^ - Een paar minuten is het stiL Rutgers van der Loeff-Basenau, Amerikaans avontuur Schmidt, De A van Abeltje. Vaeth, Amimdsen. Wiebenga, Zeven kikkertjes in een boerensloot

Soester Courant | 1965 | | pagina 2