Booreiland vergaan Steeds gevaarlijker Jaap Mij derwij k*j~ Sint Nicolaasactie marktkooplieden Kwestie van vliegveld blijft voorlooig rosten Nieuw spoorweg station gewenst, zegt G,S. Het oog gericht op ontvangsten Vrijdag 3 december 1965 44e jaargang no. 92 Uitgave nrnkkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 VIERDE TREKKING ST. NICOLAAS BONNENACTIE Eem weer buiten baai- oevers getreden 60 kalkoenen ontvreemd S.E.C.-voetbal kreeg f 6000.- uit sporttoto Géén onredelijke coneurrentie van P.U.E.M. zeggen G.S. TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 POLITIETEL. 4444 SOESTER(ï)OURANT Abonn p. kwart. f 2.50 - per post f 3. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Met het oog vooral op de aanstaande belastingverhoging, werd er de laatste maanden van dit jaar een ongekend aantal nieuwe auto's verkocht. Zij komen de paar miljoen aanvullen, die nu reeds Nederland's wegen zo vol maken. Het is beangstigend, in welk een snel tempo het autobezit in Nederland de paar laatste jaren is gestegen. Be angstigend. omdat het steeds duide lijker wordt dat de Nederlandse stra ten en wegen en de steden dit aantal feitelijk niet meer kunnen verwerken. Op de spitsuren in de steden is de auto een van de langzaamste vervoer middelen, maar bovendien dringt men dan zo dicht op elkaar, dat aanrij dingen aan de lopende band voorko men. Vraag het iedere autobezitter: de tijd is reeds lang voorbij, dat het autorij den nog een genoegen kon zijn. Er wordt een zo voortdurende oplettend heid van de bestuurder gevergd om ongelukken te voorkomen, dat het rij den een inspannende bezigheid is en dan nog vaak komt men er op den duur niet zonder blikschade of kleur- scheuren af. We spraken onlangs iemand, die on geveer één jaar in Amerika had ge woond. Het eerste wat hem bij terug komst in het vaderland opviel, was de enorme toeneming van het moto risch verkeer. En dat bij een veel be nauwder wegennet dan in de Ver smede Staten. De zeer snelle aanwas van het aantal auto's vormt juist het grote gevaar voor degenen die reeds langer gewend ziin auto te rijden. Zij maakten de tijd mee. dat er vrijwel altijd nog ruimte genoeg was in de straten en ou de wegen; zij maakten een aan vankelijk vrij gelijkmatige groei mee, waarin zij nog konden meegroeien, er zich bij konden aanpassen. Maar de paar laatste jaren is het aantal auto's zo enorm gegroeid, dat wat eens de drukte van een spitsuur was nu een vrijwel de gehele dag voorkomend ver schijnsel is. In plaats van een half uur zitten de bestuurders uren ach tereen in de spanning van een overal op hen afstuivend en passerend ver keer. dat eigenlijk ogen van voren, opzij en van achteren vergt. En hoe hoger de snelheid is waarmee men rijdt, hoe meer er van het opmerkings vermogen wordt gevergd. Die voortdurende gespannen aandacht voor alles wat zich op de weg beweegt, is op den duur niet vol te houden. Onafwendbaar komen er momenten, dat de aandacht even verslapt, het geen onmiddellijk een aanrijding ten gevolge kan hebben. Ook de minste afleiding tijdens het besturen van een auto kan bij het huidige drukke ver keer tot funeste gevolgen leiden. Het wordt zeker levensgevaarlijk om bij dit drukke verkeer, dat door de stijging van ons inwonerstal nog druk ker zal worden, met een snelheid, waar dan ook, van boven de honderd kilometer te rijden. Niet genoeg kan de weggebruikers ook gewezen worden op het zich behoorlijk gedragen in het verkeer Het heeft in plaatsen als hier, en zeker in de grote steden toch geen enkele zin om een voorrijdende auto nog te passeren. De daaruit te verwachten tijdwinst is nihil. Het autopark is thans zó gegroeid, dat het verder niet meer verantwoord is om in welke straat van welke plaats ook, nog aan twee zijden te mogen parkeren We zien zelfs in de grote steden nog straten, waar aan weers zijden langs de trottoirs auto's gepar keerd staan, zodat de rijweg in het midden nog hoogstens ruimte voor één auto over laat, terwijl de straat toch vanuit beide richtingen mag wor den bereden. De gemeenten zullen op dit punt strenger moeten worden, maar te vens veel meer parkeerruimten moeten creëren. Wat dit laatste betreft houdt de overheid in vele plaatsen de ont wikkeling van het verkeer lang niet bij. Temeer vereist dit van de wegge bruikers de grootst mogelijke voor zichtigheid in het verkeer. Alle bravour - zoals men toch nog vaak in het verkeer ervaart - leidt vroeg of laat tot ongelukken. Auto rijden is geen sport meer, maar wordt tot een zich omzichtig verplaatsen bij Door voortdurende regenval van de laatste dagen, heb ben de Eem en de Barneveldse Beek hun waterovervloed niet meer af kunnen voeren naar open water, waardoor aan weerszijden vele landerijen zijn ondergelopen. Hoe wel het vee van deze wateroverlast weinig last heeft, het meeste staat op stal, hopen de boeren, dat het voor het gaat vriezen, het water zijn normale peil weer bereikt zal hebben. een zich voortdurend in gevaar be vinden. Dinsdagavond had, onder toezicht van de politie, de vierde trekking plaats van de door de Soester Winkeliers vereniging georganiseerde St. Nico- laas bonnenactie. De hoofdprijs, een hoogtezon of goe deren naar keuze ter waarde van 150,werd gewonnen door Th de Mui j nek te Soesterberg. T*"aardebon van 50,Heerikhuizen. Koninginnelaan 148. Twee waardebonnen van 25,J. Wijsmuller, Wald. Pyrmontlaan 5 en mej. C. G. Higler, Soesterbergsestraat 4f. Zes waardebonnen van 20,P. Hil- horst, Prins Bernhardlaan 21René Eorgts, Burg. Grothestraat 7B Ne- lis. Thorbeckestraat 16; W Bönning- hausen, Julianalaan 37; A. van Oos- tenbrugge. Groen van Prinstererstraat 3 en J. Adams. Meidoornweg 19 Twaalf waardebonnen van 10. Mej. B. v. d Broek, Kostverlorenweg 4; M. Christiaans. Nieuwstraat 2b; G. van Rootselaar, Noorderweg 31; F. Bosman. Vondellaan 21, D. J Klinken berg. Heideweg 59; C P van Over- beek. Duinweg 30; Treffers. P. C. Hooftlaan 36; J. J. Tevel. Dr Rupert- laan 70; Eggers. Schoutenkampweg 159;. M J Keijzer. St Willibrordus- straat 11, H, A. Kok. Soesterbergse straat 71 en W. Wolfsen, Nieuweweg 96 Hedenavond vindt de vijfde trekking plaats, met als hoofdprijs een pick-up of goederen ter waarde van 150, en verder 1 prijs van 50.—. 2 van 25.6 van 20,en 12 van 10, Na het beëindigen van de gisteren gehouden markt vond, onder toezicht van de politie, de trekking plaats van de gehouden St. Nicolaas bonnen actie, georganiseerd door de gezamen lijke marktkooplieden Ondanks het slechte weer bestond voor de trekking grote belangstelling. Prijswinnaars werden Wasmachine mej. M. G. v. d. Broek. Sopsterberg- sestraat 131. Kinderfiets mevrouw De Jong. Van Goijenlaan 122. Autoped W. de Jong, Kerkplein 1. Wollen de ken M. van Dorrestein, Eemstraat 14. Wollen deken Renselaar, Groen van Prinstererstraat 25. Elektrische trein Schothorst, Kerkpad N.Z 39. Poppen wieg J. Gerritse. Kerkpad Z Z. 20a. Grote pop W. Jutte-Van Ieperen, Oranjeflat 14 Grote pop Verwoerd. Noordeweg 29. Grote doos sigaren T. Kuijer. Eigendomweg 106. Strijkbout Van Ooijen, Thorbeckestraat 18 He rentrui Akker, Dalweg 157. Paar bont- laarsjes Altink. Rubenslaan 94. Lap stof Mej. Scholten, Middelwijkstr. 65. Lap stof, Verhaef, Hobbemalaan 2. Zodra er sprake is van een enigszins abnormaal natte tijd, treedt de Eem buiten haar oevers. Dat is de laatste jaren al enkele malen het geval ge weest en dit jaar maakt hierop geen uitzondering. Grote delen weilanden in de direkte omgeving var. de Eem staan momenteel blank. Vooral aan de zijde van Hoogland is het een onaf zienbare watervlakte. Als het nu maar niet gaat vriezen, want dan komt alles vast te zitten. Het vee heeft van de wateroverlast gelukkig geen na deel, want de dieren staan op stal De Eem kan bij zware regenval of vochttoevoer door het smelten van sneeuw, lang niet al het water kwijt. De oevers zijn niet hoog genoeg om het tegen te houden, zodat ieder jaar om deze tijd de Eem en directe omge ving een troosteloze aanblik bieden. De loop van de rivier is op sommige plaatsen niet of nauwelijks te on derscheiden. Het is ook vrijwel on mogelijk om met het pontveer bij de Kleine Melm over te steken: zodra men de overkant heeft bereikt, stapt men in het water in plaats van op het land. Op 54-jarige leeftijd is na een ernstige operatie te Utrecht overle den onze medewerker JACOB MIJDERWIJK Zijn veelzijdige artistieke talenten manifesteerden zich niet alleen in tal van teksten en gedichten, artikelen en verslagen, maar ook in een bewonderenswaardige muzikaliteit en oorspronkelijke humor. Hij schreef niet alleen rake actuele gedichten en kleine toneel stukjes, maar ook grote gedenkboeken en avondvullende cabaretpro gramma's. Hij bleek in staat zijn eigen teksten te toonzetten en be speelde diverse instrumenten, waarvan het orgel zijn lievelingsin strument was. Vooral de kerkorgelbouw betrok hij in zijn belang stelling. De ontslapene gaf zijn krachten aan tal van organisaties, o.m aan het christelijk onderwijs, de radio, de pers, de politiek en het be drijfsleven. Als functionaris van zo veel verenigingen, maakte hij van vele nachten extra werkdagen. Niemand deed vergeefs een be roep op zijn medewerking en hij verkreeg alom in den lande een zekere faam door de zeer uitvoerige voorstudie van zijn onderwer pen en de oorspronkelijke uitwerking van allerlei uiteenlopende op drachten. Zijn werklust en zijn werkkracht bleken ongelooflijk groot, maar zijn uiteindelijk mede de oorzaken voor zijn onverwachte afscheid van een rijk leven, waarvan hij heel veel maakte en ook veel me deburgers liet genieten. De rouwdienst werd gisteren gehouden in het Ned. Herv. Vereni gingsgebouw te De Meern. De overledene laat een vrouw en 4 kin deren na Kaas K. van Logtenstijn, Hooiweg 1. Kaas Blok, Schoutenkampweg 25 Dus- ter Bevers, Stadhouderslaan 104. Da- mespyama Immerzeel, Jan Steenlaan 7. Kist goudreinetten mevr. Maathuis. Acacialaan 16 Vaas Batenburg. Vos- seveldlaan 24 Kip Marcella. Stadhou derslaan 72. Kip Van Noesel. Burgem Grothestraat 48. Wollen shawl Kage- naar. Talmalaan L0 Wollen shawl G Middelman. Óude Utrechtseweg 39. Azalea J, den Ouden, Theresiastr. 15 Cyclaam A. Tolboom. Oude Grachtje 18. Banketletter Hoogeveen. Nieuwe weg 57. Cake Mulders. Kerkpad N.Z 54 Kinderserviesje mevr. De Vries, Driftje 2. 10 doosjes met bloembollen Russel. Molenstraat 20: Catsburg, Jan Steenlaan 23. Bodhouwer. L Brink- weg 40; A v d. Vusse. Beetzlaan 8: Van der Steen. Dr Rupertlaan 21; mevr. Violet, Van Gooijenlaan 31; J. van 't Klooster, Ruijsdaellaan 60; H. van Dalen. Braamweg 147 D v. d Hoek, Frans Halslaan 9 en A. van Vliet. Verl. Talmalaan 9 CouDon rui ten stof L. Vogel. Buntweg 18. Hand doek Duijst, Klaarwaterweg 102. Fluit ketel H N. van Wijk. Hildebrandlaan 5 Handdoek Van Kwawegen. Linden- laan 3 Trui J Wijma. Soesterbergse straat 95 De goedern kunnen worden afgehaald bij de marktmeester, de heer J. La- mens. aan het gemeentehuis. Gedeputeerde Staten van de provin cie Utrecht hebben, naar aanleiding van het verslag van de commisise van rapporteurs, medegedeeld, dat ze geen stapo°n meer hebben ondernomen te gen de aanwijzing van Soesterberg als militair luchtvraatterrein, sinds het koninklijk besluit van 3 juli 1962, waarbij is beslist op de beroepen tegen de aanwijzing in verband met over last. die van het vliegveld wordt on dervonden Ged. Staten delen voorts mee. dat zij ter zake aandacht zullen blijven be steden. Ze hebben evenwel geen be- oaaMe maatregelen voor ogen in ver band met het wachten op de nieuwe nota van de regering inzake de ruim- tpiiive ordening, waarin het probleem stellig opnieuw ter sprake zal worden gebycht Gedeputeerden zijn van mening, dat het zo zou kunnen worden, dat de steeds verdergaande ontwikkeling van be geleide projectielen ertoe zal leiden, dat het gebruik van militaire straal jagers steeds meer beperkt zal wor den en dat derhalve ook de hinder, die omwonenden van het vliegveld thans nog van de toestellen ondervinden, grotendeels verdwenen zal zijn Hier door zullen de bezwaren van de om wonenden ook verminderen. Zoals men weet is er enkele jaren geleden een aktie-comité opgericht, dat zich tot taak heeft gesteld het gevaar en de hinder van straaliagers te bestrijden Het comité heeft di verse akties gevoerd, o a. een hand teken ingenaktie. die duizenden hand tekeningen opleverde. Ze zijn naar het ministerie van defensie gebracht. Tn de loop der tijden is de aktiviteit van het actie-comité afgenomen evenals trouwens het lawaai van de straaljagers Bij grote oefeningen e d. worden de heren Van Bockel in Bilt- hoven, voorzitter van het actie-comité c.s. weer aktief. Bij hoenderparkhouder B de K. aan de Birkstraat werden 60 kalkoenen ontvreemd. De politie stelt een on derzoek in. De mogelijkheid bestaat, dat Soest er een station bijkrijgt. al zullen plan nen hiertoe voorlopig nog wel niet uitgewerkt worden Gedeputeerde Sta ten van de provincie Utrecht hebben Soest genoemd als één van de plaat sen. waar het mogelijk is om een sta tion aan te leggen, waarbij een ruime parkeergelegenheid geprojecteerd kan worden. Dit is namelijk de opzet; 't station is in cle eerste plaats be doeld voor forensen. Volgens Gede puteerde Staten kan een dergelijk station, naar voorbeeld van het station Crailo in 't Gooi, aangelegd worden aan de spoorlijn Amersfoort-Amster- dam. die nagenoeg evenwijdig loopt aan de Lange Brinkweg Gedeputeerde Staten hebben deze mo gelijkheid naar voren gebracht in het verslag van de commissie van rappor teurs. Zij zijn van mening, dat ook de provincie Utrecht oehoefte zou kunnen hebben aan NS.-stations met ruime parkeeraccomodatie. Overigens heb ben deze plannen nog geen vaste vorm aangenomen. Gedeputeerd*1 Staten hebben ook de omgeving van Maarn. aan de spoorlijn Ede-Utrecht op het oog als plaats, waar een forensenstation zou kunnen verrijzen. Als deze plannen in de toekomst in derdaad gerealiseerd zullen worden, zou dit betekenen, dat Soest, een plaats van ruim 32.000 inwon**rs vijf stations binnen z'n grenzen heeft. Voor de derde keer dit jaar heeft het bestuur van de Nederlandse Sport Fe Het booreiland „Sedco 135 B" dat, naar de gezagvoerder van de sleepboot „Willem Barendsz" heeft gemeld, in de Zuidchinese Zee is vergaan. Voor wie de leeftijd der jeugd enigs zins is ontgroeit, doet het allemaal een beetje komisch aan, om het maar eens zwakjes uit te drukken: het ver eren van een tieneridool. De „sterren" kunnen er zelf van meepraten; ze vinden het zelf ook helemaal niet leuk, maor de tieners vragen erom. dus dan laat je je haren uit het hoofd trekken en de kleren aan flar den scheuren. Vooral zangers en zan geressen, die „in" zijn. moeten het ontgelden; maor het gaat om hun populariteit. Blijkbaar kopen de jon gelui hun platen niet meer als ze hun idolen niet meer te zien krijgen of niet mogen aanraken. De Engelse zanger Dave Berry is in ons land. Hij deed ook Zwolle aan en dat was goed te merken. De school jeugd had de school gelaten voor wat hij was en spijbelde in groten getale. De heren onderwijzers, die niet zo'n grote belangstelling aan de lag legden voor de favoriet van de jeugd, waren in enkele gevallen de enigen, die nog naar school gekomen waren. Zij vin den Dave Berry helemaal niet popu lair. zeker niet nadat hij hen een middag vergeefs had laten wachten. Een verslaggever had een gesprek met de Engelsman, die niet onder stoelen of banken stak, dat hij het eigenlijk ook maar een raar gedoe vindt, dat getrek en gepluk aan zijn (overigens talrijke) haren en kleren. „Maar", zo concludeert hij uit het gedrag van de jeugd, „blijkbaar mogen ze me". „Ik verlies er wel wat van mijn haren door. maar ik hou er nog genoeg over", vindt hij. Op de vraag wat hij vindt van de meisjes, die hem „zomaar" om de hals vallen, antwoordde Dave Berry. dat het „aardige meisjes zijn, want ze kopen mijn platen". Meer niet. Dat is wel het beste ook; alleen heeft de heer Berry er misschien niet zo verstandig aan gedaan om juist dit te zeggen, terwijl hij toch een ruime keuzemogelijkheid had uit cliché-ant woorden. Misschien verspeelt hij er een paar fans mee! Maar zelfs dat kan hem niet schelen, want er zijn altijd wel jongelui: die geïnteresseerd in hem (en zijn platen) zijn. En daar gaat het tenslotte om. Wie zal de volgende artiest zijn, die de „eer" te beurt valt een ontvangst te krijgen als Dave Berry? Misschien wel iemand die zegt: „Ze kopen m'n platen, daarom mogen ze mijn pak wel aan flarden scheuren. Als ze maar blijven kopen". En wij, lees: de jeugd, maar zeggen: wat heeft die een uitgebreide garderobe, iedere dag een ander pak' Zeker, van onze centen' Want die platen maken zo'n pak wel weer goed. En om die centen gaat het toch zeker? Nou dan! Ontvangt ze dan maar - met rukken en plukken' KANTMAN. deratie gelden uit de opbrengst van de voetbaltoto beschikbaar gesteld voor een aantal sportaccomodaties. Het to taal bedrag beloopt ditmaal 602.000. Van dit bedrag van ruim zes ton is 200.500,bestemd voor accomodaties van 30 sportverenigingen in ons land, a fonds perdu te verstrekken. Het resterende bedrag van 401.500, is toegekend ten behoeve van de bouw van twee sporthallen, een spelhal, de verbetering van een sintelbaan en de aankoop van een terrein voor een schuttersbond. De voetbalvereniging S.E.C. kreeg een bedrag van 6000,uitgekeerd, welk bedrag goed van pas komt in verband met de verbeteringen rond de ter reinen en de bouw van de kantine. Op de vraag van het V.V.D.-statenlid de heer D. J. P. Oranje uit Soest, heb ben Gedeputeerde Staten van de pro vincie Utrecht geantwoord het niet eens te zijn met de mening, dat de P.U.E.M. N V. op onjuiste wijze pro paganda zou voeren. Gedeputeerde Staten vinden niet, dat de N.V. in de door haar toegepaste methoden van voorlichting te ver gaat. G.S. wijzen erop, dat zij nimmer klachten hebben ontvangen van gasbedrijven over onre delijke concurrentie. Gedeputeerde Staten wijzen er voorts op, dat het noodzakelijk is, dat een elektrisch fornuis een half jaar op proef beschikbaar gesteld wordt, om dat er nog steeds vooroordelen tegen elktrisch koken bestaan. De huisvrou wen zijn vroeger met gas begonnen en waren niets anders gewend. Nu er in de keuken ook met elektrische apparaten gewerkt kan worden is het nodig dat de huisvrouwen de wellicht aanwezige vrees hiervoor overwinnen. De P.U.E.M. verkocht van de op proef bezorgde fornuizen 95 procent; op de normale voorwaarden, dus contant, of op huurkoopvoorwaaden. Volgens G.S. is het voor de bevolking een voordeel geweest, dat de P.U.E.M. zich sedert de oprichting van de elektriciteitsbedrijven in een concur rentiepositie bevindt. Immers, zowel gas- als elektriciteitsbedrijven moeten zich inspannen om hun verbruikers zoveel mogelijk service te verlenen. De P.U.E.M treedt niet in direkte concurrentie met de Gasunie, doch zou wel een zeer grote afnemer (via de P.E.G.U.SProvinciale en Gemeen telijk Utrechts Stroomleveringsbedrijf N.V.) van aardgas kunnen worden.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1